parley - en to ne translation catalogue (189 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, synonymButton)
en: Synonym
ne: पर्यायवाची शब्द

en: Antonym
ne: विपरीतार्थ शब्द

en: Paraphrase
ne: व्याख्या

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Dashboard)
en: Parley
ne: पार्ले

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, playButton) i18n: ectx: property (text), widget (Practice::AudioButton, solutionSoundButton) i18n: ectx: property (text), widget (Practice::AudioButton, questionSoundButton)
en: Play
ne: प्ले गर्नुहोस्

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, absoluteLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, comparativeLabel)
en: The comparative is used to compare nouns or verbs (faster)
ne: तुलनात्मक (द्रुतर) नाम वा क्रिया तुलना गर्न प्रयोग गरिन्छ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, superlativeLabel)
en: The superlative (fastest)
ne: सर्वोकृष्ठ (सबभन्दा छिटो)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularFirstPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualFirstPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralFirstPersonLabel)
en: First
ne: पहिलो

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularSecondPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualSecondPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralSecondPersonLabel)
en: Second
ne: दोस्रो

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularThirdMalePersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualThirdMalePersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralThirdMalePersonLabel)
en: Third Male
ne: तेस्रो पुरूष

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularThirdFemalePersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualThirdFemalePersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralThirdFemalePersonLabel)
en: Third Female
ne: तेस्रो महिला

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularThirdNeutralPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualThirdNeutralPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralThirdNeutralPersonLabel)
en: Third Neutral
ne: तेस्रो तटस्थ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, nextTenseButton)
en: Ne&xt
ne: पछिल्लो

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tenselabel)
en: &Tense:
ne: काल:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, male_label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularLabel) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, numberSelection)
en: Singular
ne: एकबचन

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualLabel) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, numberSelection)
en: Dual
ne: द्व

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, male_label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralLabel) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, numberSelection)
en: Plural
ne: बहुवचन

en: Word Types
ne: शब्द प्रकार

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Multiple Choice
ne: बहुँविध छनौट

en: Enter search terms here
ne: यहाँ खोजी सर्तहरू प्रविष्ट गर्नुहोस्

en: S&earch:
ne: खोजी:

note: i18n: ectx: Menu (learning)
en: &Practice
ne: अभ्यास

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, direc_label)
en: Properties From Original
ne: मौलिकबाट गुण

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fauxami_label)
en: &False friend:
ne: गलत साथी:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox3)
en: Practice &Counts
ne: गणनाहरू अभ्यास गर्नुहोस्

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, bcount_label)
en: &Wrong:
ne: गलत:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, qcount_label)
en: Tot&al:
ne: जम्मा:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox2)
en: &Last Practiced
ne: अन्तिम अभ्यास गरियो

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, never)
en: &Never
ne: कहिले पनि

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, today)
en: T&oday
ne: आज

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDateEdit, queryDateEdit)
en: The date this expression was last practiced
ne: यो अभिव्यक्ति अन्तिममा अभ्यास गरिएको मिति

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QDateEdit, queryDateEdit)
en: Not Practiced Yet
ne: अहिले सम्म अभ्यास गरिएको छैन

en: New Lesson
ne: नयाँ पाठ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Lesson
ne: पाठ

en: &Add New Entry
ne: नयाँ प्रविष्टि थप्नुहोस्

en: Append a new row to the vocabulary
ne: शब्द सूचीमा नयाँ पङ्क्ति थप्नुहोस्

en: &Delete Entry
ne: प्रविष्टि मेट्नुहोस्

en: Delete the selected rows
ne: चयन गरिएका पङ्क्ति मेट्नुहोस्

en: Copy
ne: प्रतिलिपि बनाउँनुहोस्

en: Paste
ne: टाँस्नुहोस्

en: Select all rows
ne: सबै पङ्क्ति चयन गर्नुहोस्

en: Deselect all rows
ne: सबै पङ्क्ति चयनबाट हटाउनुहोस्

en: Untitled
ne: शीर्षकविहिन

en: Vocabulary Trainer
ne: शब्द सूची प्रशिक्षक

en: Helps you train your vocabulary
ne: तपाईँलाई तपाईँको शब्द सूची प्रशिक्षण गर्न मद्दत गर्दछ

en: Frederik Gladhorn
ne: फ्रेड्रिक ग्लाडहोर्न

en: Peter Hedlund
ne: पिटर हेडलुन्ड

en: Countless fixes, former maintainer, port to KDE4
ne: गणनाविहिन स्थिरता, अघिल्ला सम्भारकर्ता, KDE4 मा पोर्ट

en: Ewald Arnold
ne: इवाल्ड अर्नोल्ड

en: Original Author
ne: मौलिक लेखक

en: Lee Olson
ne: ली ओल्सन

en: Anne-Marie Mahfouf
ne: एन्ने-म्यारी महफउफ

en: Port to KConfig XT
ne: KConfig XT मा पोर्ट

en: Jeremy Whiting
ne: जेरेमी वाइटिङ

en: Rewriting the kvtml library for KDE4
ne: KDE4 का लागि kvtml लाइब्रेरी पुन: लेखन गर्दै

en: Markus Büchele
ne: मार्कस बुचेले

en: Bug reports and testing on the way to KDE4
ne: KDE4 को मार्गमा बग प्रतिवेदनहरू र परीक्षण

en: Ramona Knapp
ne: रामोना कन्या

en: Conceived the name Parley
ne: पार्ले नाम विचार गरियो

en: Document file to open
ne: खोल्नका लागि कागजात फाइल

en: &Properties...
ne: गुण...

en: Edit document properties
ne: कागजात गुण सम्पादन गर्नुहोस्

en: Quit Parley
ne: पार्ले अन्त्य गर्नुहोस्

en: Show the configuration dialog
ne: कन्फिगरेसन संवाद देखाउनुहोस्

en: &Languages...
ne: भाषा...

en: Start Practice...
ne: अभ्यास सुरु गर्नुहोस्...

en: Configure Practice...
ne: अभ्यास कन्फिगर गर्नुहोस्...

en: Show Se&arch
ne: खोजी देखाउनुहोस्

en: Toggle display of the search bar
ne: खोजीपट्टीको प्रदर्शन टगल गर्नुहोस्

[ctx: @title:window document properties]
en: Properties for %1
ne: %1 का लागि गुण

en: Vocabulary is modified.
    
    Save file before exit?
ne: शब्द सूची परिमार्जन गरिएको छ ।
    
    अन्त्य गर्नु अघि फाइल बचत गर्नुहुन्छ ?

en: Writing file "%1" resulted in an error: %2
ne: लेखिएको फाइल "%1" को नतिजामा एउटा त्रुटि देखायो: %2

en: <qt>The file<p><b>%1</b></p>already exists. Do you want to overwrite it?</qt>
ne: <qt>फाइल<br /><b>%1</b><br />पहिल्यै अवस्थित छ । तपाईँ यसलाई अधिलेखन गर्न चाहनुहुन्छ?</qt>

[ctx: @info:status saving a file]
en: Saving %1
ne: %1 बचत गर्दै

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, languageGroupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBoxLanguages)
en: Languages
ne: भाषा

en: A Second Language
ne: दोस्रो भाषा

en: Do not Care
ne: वास्ता नगर्नुहोस्

en: 30 Min
ne: ३० मिनेट

en: 1 Hour
ne: १ घण्टा

en: 2 Hours
ne: २ घण्टा

en: 4 Hours
ne: ४ घण्टा

en: 8 Hours
ne: ८ घण्टा

en: 12 Hours
ne: १२ घण्टा

en: 18 Hours
ne: १८ घण्टा

en: 1 Day
ne: १ दिन

en: 2 Days
ne: २ दिन

en: 3 Days
ne: ३ दिन

en: 4 Days
ne: ४ दिन

en: 5 Days
ne: ५ दिन

en: 6 Days
ne: ६ दिन

en: 1 Week
ne: १ हप्ता

en: 2 Weeks
ne: २ हप्ता

en: 3 Weeks
ne: ३ हप्ता

en: 4 Weeks
ne: ४ हप्ता

en: 1 Month
ne: १ महिना

en: 2 Months
ne: २ महिना

en: 3 Months
ne: ३ महिना

en: 4 Months
ne: ४ महिना

en: 5 Months
ne: ५ महिना

en: 6 Months
ne: ६ महिना

en: 10 Months
ne: १० महिना

en: 12 Months
ne: १२ महिना

en: Illogical blocking times.
ne: अयथार्थ बन्द समय ।

en: The time for level %1 should be lower than the time for level %2.
ne: तह %1 का लागि समय, तह %2 का लागि भन्दा सानो हुनेछ ।

en: 
    Illogical expiration times.
ne: 
    अयथार्थ समाप्ति समय ।

en: 
    Illogical blocking vs. expiration times.
ne: 
    अयथार्थ बन्द/समाप्ति समय ।

en: The blocking time at level %1 should be lower than the expiration time.
ne: तह %1 मा बन्द समय समाप्ति समय भन्दा कम हुनेछ ।

en: Illogical Values
ne: अयथार्थ मान

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev2)
en: Level &2:
ne: तह २:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev5)
en: Level &5:
ne: तह ५:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev6)
en: Level &6:
ne: तह ६:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Expire)
en: E&xpiring
ne: समय समाप्त हुँदै

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Block)
en: Bl&ocking
ne: बन्द गर्दै

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev4)
en: Level &4:
ne: तह ४:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev7)
en: Level &7:
ne: तह ७:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev1)
en: Level &1:
ne: तह १:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev3)
en: Level &3:
ne: तह ३:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Do not practice vocabulary that has been asked within:
ne: यस भित्र सोधिएको शब्दसूची अभ्यास नगर्नुहोस्:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Vocabulary drops one grade after this much time:
ne: शब्दसूचीले यति धेरै समय पछि एक श्रेणी छोड्छ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ComparisonIncludeAdjective)
en: Include Adjectives
ne: विशेषण समावेश गर्नुहोस्

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ComparisonIncludeAdverb)
en: Include Adverbs
ne: क्रिया विशेषण समावेश गर्नुहोस्

[ctx: @title:window]
en: Configure Practice
ne: अभ्यास कन्फिगर गर्नुहोस्

[ctx: @title:group vocabulary can be set to be blocked for a certain amount of time]
en: Blocking
ne: रोक्दै

en: Blocking Settings
ne: सेटिङ रोक्दै

[ctx: @title:group ignore vocabulary based on some properties like word type]
en: Thresholds
ne: थ्रेसहोल्ड

en: Threshold Settings
ne: थ्रेसहोल्ड सेटिङ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Only practice vocabulary that fulfills the following conditions:
ne: निम्न सर्तहरू पूरा गर्ने शब्दसूची मात्र अभ्यास गर्नुहोस्:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: At least
ne: कम्तिमा

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: At most
ne: बढीमा

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, tiltle_group)
en: General Document Properties
ne: सामन्य कागजात गुण

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_title)
en: &Title:
ne: शीर्षक:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, titleLineEdit) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, authorLineEdit)
en: A title for your document.
ne: तपाईँको कागजातका लागि शीर्षक ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_remark)
en: &Comment:
ne: टिप्पणी:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KTextEdit, commentTextEdit)
en: Any additional information.
ne: कुनै अतिरिक्त जानकारी ।

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: A general category into which your document belongs.
ne: साधरण कोटि जहाँ तपाईँको कागजात छ ।

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: Music
ne: सङ्गीत

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: Geography
ne: भूगोल

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: Anatomy
ne: एनाटोमी

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: History
ne: इतिहास

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: Test Preparation
ne: परीक्षण तयारी

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_license)
en: &License:
ne: इजाजत पत्र:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, licenseComboBox)
en: The license under which your document will be.
    If you consider contributing your file to KDE in the future, an appropriate license is required.
ne: तपाईँको कागजात अन्तर्गतको इजाजतपत्र ।
    यदि तपाईँ भविष्यमा केडीईलाई तपाईँको फाइल योगदान गर्ने कुरा सोच्नुहुन्छ भने, एउटा उपयुक्त इजाजतपत्र आवश्यक हुन्छ ।

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Open/Save
ne: खोल्नुहोस्/बचत गर्नुहोस्

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSave) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoBackup)
en: Allow automatic saving of your work
ne: तपाईँको कामको स्वचालित बचत अनुमति दिनुहोस्

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSave) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutoBackup)
en: Your work will be automatically saved if you check this option
ne: यदि तपाईँले यो विकल्प जाँच गर्नुभयो भने तपाईँको कार्य स्वचालित रूपमा बचत हुनेछ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSave)
en: &Save vocabularies automatically on close and quit
ne: बन्द गर्नुहोस् र अन्त्य गर्नुहोसमा स्वचालित रूपमा शब्द सूची बचत गर्नुहोस्

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoBackup)
en: &Create a backup every
ne: हरेक जगेडा सिर्जना गर्नुहोस्

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblBackupInterva)
en: minutes
ne: मिनेट

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_sep)
en: Sep&arator for text file import/export (CSV):
ne: पाठ फाइल आयात/निर्यात (सीएसभी) का लागि विभाजक:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, kcfg_SeparatorCombo)
en: Choose which separator you want to use to separate your data when importing and exporting text.
ne: पाठ आयात र निर्यात गर्दा तपाईँको डेटा विभाजन गर्न कुन विभाजक प्रयोग गर्न चाहनुहुन्छ रोज्नुहोस् ।

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, kcfg_SeparatorCombo)
en: Choose the separator to use to divide the parts of an expression when importing or exporting data as text.
ne: पाठको रूपमा डेटा आयात र निर्यात गर्दा एउटा अभिव्यक्तिको भाग विभाजन गर्न प्रयोग गरिने विभाजक रोज्नुहोस् ।

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Editing
ne: सम्पादन गर्दै

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelAuthor)
en: Author:
ne: लेखक:

en: Add language
ne: भाषा थप्नुहोस्

en: Remove language
ne: भाषा हटाउनुहोस्

[ctx: Edit language properties]
en: Properties for %1
ne: %1 का लागि गुण

en: Really delete language: %1?
ne: साँच्चिकै भाषा मेट्न चाहनुहुन्छ: %1?

en: Remove Language
ne: भाषा हटाउनुहोस्

en: The selected user defined tense could not be deleted
    because it is in use.
ne: यो प्रयोगकर्ताले परिभाषित गरेको काल मेट्न सकेन
    किनभने यो प्रयोगमा छैन ।

en: Deleting Tense Description
ne: काल वर्णन मेट्दै

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: General
ne: सामान्य

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel)
en: Name:
ne: नाम:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, keyboardLayoutLabel)
en: Keyboard layout:
ne: कुञ्जीपाटी सजावट:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, localeSelectionLabel)
en: Language:
ne: भाषा:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Articles
ne: लेख

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3_2)
en: Definite
ne: निश्चित

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_2)
en: Indefinite
ne: अनिश्चित

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, male_label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, male_label_2)
en: &Male:
ne: पुरुष:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, female_label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, female_label_2)
en: &Female:
ne: महिला:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, natural_label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, natural_label_2)
en: &Neutral:
ne: तटस्थ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pers1_label)
en: &1. Person:
ne: १. व्यक्ति:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pers2_label)
en: &2. Person:
ne: २. व्यक्ति:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pers3_label)
en: 3. Person:
ne: ३. व्यक्ति:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, male_c_label)
en: M&ale:
ne: पुरुष:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, female_c_label)
en: F&emale:
ne: महिला:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, natural_c_label)
en: Neu&ter:
ne: तटस्थ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dualCheckBox)
en: Dual conjugations
ne: द्व संयोजन

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, neutralCheckBox)
en: A neutral conjugation form exists
ne: एउटा तटस्थ संयोजन फाराम अवस्थित छ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, maleFemaleDifferCheckBox)
en: Male/female have different conjugations
ne: पुरुष/महिलासँग विभिन्न संयोजनहरू हुन्छन्

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_4)
en: Tenses
ne: काल

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newButton)
en: &New...
ne: नयाँ...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, modifyButton)
en: &Modify...
ne: परिमार्जन गर्नुहोस्...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteButton)
en: &Delete
ne: मेट्नुहोस्

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cleanUpButton)
en: &Clean Up
ne: खाली गर्नुहोस्

[ctx: title:window general settings]
en: General
ne: सामान्य

en: General Settings
ne: सामान्य सेटिङ

en: View
ne: दृश्य

en: View Settings
ne: दृश्य सेटिङ

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KFontRequester, kcfg_IPAFont)
en: Specify which font to use for displaying pronunciations using phonetic symbols.
ne: फोनेटिक प्रतिक प्रयोग गरेर उच्चारण प्रदर्शन गर्नका लागि कुन फन्ट प्रयोग गर्ने निर्दिष्ट गर्नुहोस् ।
