parley - en to nn translation catalogue (373 entries)

en: Unit
nn: Eining

en: Number of entries in this lesson.
nn: Talet på oppføringar i denne øvinga.

en: The vocabulary document contains no entries that can be used for the chosen type of practice.
nn: Orddokumentet inneheld ingen oppføringar som kan brukast i den valde øvingstypen.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, EntryFilterDialog)
en: Start Practice
nn: Start øving

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, headerLabel)
en: <p>Your selection of vocabulary for the practice is empty.</p><p>Below you can choose to ignore some of your configuration settings to start a practice anyway.</p>
nn: <p>Val av oppgåver for øvinga er tom.</p><p>Nedanfor kan du velja å ignorera nokre av innstillingane for å starta øvinga likevel.</p>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ignoreGroupBox)
en: Ignore Configuration for:
nn: Ingorer innstillingar for:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, lessonCheckBox)
en: Ignore Lessons
nn: Ignorer øvingar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, wordTypeCheckBox)
en: Ignore Word Types
nn: Ignorer ordtypar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, blockedCheckBox)
en: Ignore Blocked
nn: Ignorer blokkerte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, timesWrongCheckBox)
en: Ignore Times Answered Incorrectly
nn: Ignorer talet på feil svar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, timesPracticedCheckBox)
en: Ignore Times Practiced
nn: Ignorer talet på gongar øvd på

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, minMaxGradeCheckBox)
en: Ignore Minimum/Maximum Grade
nn: Ignorer minste/høgste nivå

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, documentTotalDescriptionLabel)
en: Total number of entries:
nn: Talet på oppføringar i alt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, totalDescriptionLabel)
en: Resulting number of words to practice:
nn: Attståande ord å øva på:

en: None
nn: Ingen

en: You can drag and drop words onto their word type.
nn: Du kan dra og sleppa ord til rett ordtype.

en: Enable the synonym view to edit synonyms.
nn: Bruk synonymvisinga for å redigera synonym.

en: Enable the antonym view to edit antonyms.
nn: Bruk antonymvisinga for å redigera antonym.

en: Pronunciation
nn: Uttale

en: Word Type
nn: Ordtype

en: Example
nn: Eksempel

en: Comment
nn: Merknad

en: Paraphrase
nn: Omskriving

en: Please use Edit -> Languages to set up your document.
nn: Vel Rediger → Språk for å setja opp dokumentet.

en: No Languages Defined
nn: Ingen språk er oppgjevne

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeChoiceButton)
en: Remove
nn: Fjern

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, playButton) i18n: ectx: property (text), widget (Practice::AudioButton, solutionSoundButton) i18n: ectx: property (text), widget (Practice::AudioButton, questionSoundButton)
en: Play
nn: Spel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, recordButton)
en: Record
nn: Opptak

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, showCurrentButton)
en: Lookup Current
nn: Sjå opp gjeldande

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, followTableCheckBox)
en: Follow Table
nn: Følg tabell

en: Could not determine word type of adjectives
nn: Klarar ikkje avgjera ordtype på adjektiv

en: Could not determine word type of adverbs
nn: Klarar ikkje avgjera ordtype på adverb

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, absoluteLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, comparativeLabel)
en: The comparative is used to compare nouns or verbs (faster)
nn: Komparativ vert brukte til å samanlikna substantiv og verb («raskare»)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, absoluteLabel)
en: Absolute:
nn: Absolutt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, comparativeLabel)
en: Comparative:
nn: Komparativ:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, superlativeLabel)
en: The superlative (fastest)
nn: Superlativ («raskast»)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, superlativeLabel)
en: Superlative:
nn: Superlativ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, makeAdjectiveButton)
en: Adjective
nn: Adjektiv

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DocumentProperties) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, OptionListForm) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, FromToEntryPageForm) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ConjugationWidget) i18n: ectx: 
en: -
nn: –

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularFirstPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualFirstPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralFirstPersonLabel)
en: First
nn: Første

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularSecondPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualSecondPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralSecondPersonLabel)
en: Second
nn: Andre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularThirdMalePersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualThirdMalePersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralThirdMalePersonLabel)
en: Third Male
nn: Tredje hankjønn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularThirdFemalePersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualThirdFemalePersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralThirdFemalePersonLabel)
en: Third Female
nn: Tredje hokjønn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularThirdNeutralPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualThirdNeutralPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralThirdNeutralPersonLabel)
en: Third Neutral
nn: Tredje inkjekjønn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, nextTenseButton)
en: Ne&xt
nn: &Neste

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tenselabel)
en: &Tense:
nn: &Tid:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, male_label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularLabel) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, numberSelection)
en: Singular
nn: Eintal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualLabel) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, numberSelection)
en: Dual
nn: Dobbelt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, male_label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralLabel) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, numberSelection)
en: Plural
nn: Fleirtal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Masculine
nn: Hankjønn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Feminine
nn: Hokjønn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Neuter
nn: Inkjekjønn

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, declensionGroupBox)
en: Declension Forms
nn: Kasusbøying

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, numberLabel)
en: Number:
nn: Tal:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, nextButton)
en: Next
nn: Neste

en: Units
nn: Einingar

en: Word Types
nn: Ordtypar

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Multiple Choice
nn: Fleirvalsoppgåve

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, synonymLabel) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Synonyms
nn: Synonym

en: Antonyms
nn: Antonym

en: False Friends
nn: Falske vener

en: Phonetic Symbols
nn: Fonetiske symbol

en: Image
nn: Bilete

en: Summary
nn: Samandrag

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PracticeSoundEnabled)
en: Sound
nn: Lyd

en: Internet
nn: Internett

en: Enter search terms here
nn: Skriv inn søkjeteksten her

en: S&earch:
nn: &Søk:

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
nn: &Fil

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
nn: &Rediger

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
nn: &Vis

note: i18n: ectx: Menu (learning)
en: &Practice
nn: &Øv

note: i18n: ectx: ToolBar (editorToolBar)
en: Editor Toolbar
nn: Verktøylinje for skriveprogram

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, direc_label)
en: Properties From Original
nn: Eigenskapar frå opphav

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fauxami_label)
en: &False friend:
nn: &Falsk venn:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox3)
en: Practice &Counts
nn: Øv på &teljing

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, bcount_label)
en: &Wrong:
nn: &Feil:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, qcount_label)
en: Tot&al:
nn: &I alt:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox2)
en: &Last Practiced
nn: &Sist øvd på

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, never)
en: &Never
nn: &Aldri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, today)
en: T&oday
nn: I &dag

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDateEdit, queryDateEdit)
en: The date this expression was last practiced
nn: Datoen dette uttrykket sist vart øvd på

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QDateEdit, queryDateEdit)
en: Not Practiced Yet
nn: Ikkje øvd på enno

en: Noun
nn: Substantiv

en: The root lesson cannot be deleted.
nn: Hovudøvinga kan ikkje slettast.

en: New Lesson
nn: Ny øving

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addChoiceButton)
en: Add
nn: Legg til

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, languageLabel)
en: Language
nn: Språk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Lesson
nn: Øving

en: Select Synonyms
nn: Vel synonym

en: %1 and %2 are not Synonyms
nn: «%1» og «%2» er ikkje synonym

en: %1 and %2 are Synonyms
nn: «%1» og «%2» er synonym

en: %1 and %2 are not Antonyms
nn: «%1» og «%2» er antonym

en: %1 and %2 are Antonyms
nn: «%1» og «%2» er antonym

en: %1 and %2 are not False Friends
nn: «%1» og «%2» er ikkje falske vener

en: %1 and %2 are False Friends
nn: «%1» og «%2» er falske vener

[ctx: Title for a list of synonyms for a word]
en: Synonyms of %1:
nn: Synonym til «%1»:

[ctx: Title for a list of antonyms (opposites) for a word]
en: Antonyms of %1:
nn: Antonym til «%1»:

[ctx: Title for a list of false friend (things that sound similar but have different meanings) for a word]
en: False Friends of %1:
nn: Falske vener av «%1»:

en: Enable/Disable the columns for each language
nn: Vis/gøym ordkolonnane for kvart språk

en: &Add New Entry
nn: &Legg til ny oppføring

en: Append a new row to the vocabulary
nn: Legg ei ny rad til orddokumentet

en: &Delete Entry
nn: &Slett oppføring

en: Delete the selected rows
nn: Slett dei valde radene

en: Copy
nn: Kopier

en: Cut
nn: Klipp ut

en: Paste
nn: Lim inn

en: Select all rows
nn: Merk alle radene

en: Deselect all rows
nn: Fjern merking av rader

en: Vocabulary Columns...
nn: Ordkolonnar …

en: Toggle display of individual vocabulary columns
nn: Vis/gøym dei enkelte ordkolonnane.

en: Do you really want to delete the selected entry? | Do you really want to delete the selected %1 entries?
nn[0]: Er du sikker på at du vil sletta oppføringa?
nn[1]: Er du sikker på at du vil sletta dei %1 oppføringane?

en: Delete
nn: Slett

[ctx: @title of a popup]
en: No Spell Checker Available
nn: Ingen stavekontroll er tilgjengeleg

[ctx: @popupmessage]
en: Either the language set up is incorrect or no spellchecker was installed for this locale: %1.
nn: Anten er språkoppsettet feil, eller så er det ikkje installert stavekontroll for dette lokalet: %1.

en: New
nn: Ny

en: Add a new word type to your document
nn: Legg ein ny ordtype til orddokumentet

en: Rename
nn: Endra namn

en: Rename the selected word type
nn: Endra namn på den valde ordtypen

en: Delete Word Type
nn: Fjern ordtype

en: Delete the selected word type.
nn: Fjern den valde ordtypen.

[ctx: Let the user select what grammatical meaning is connected to a word type (nouns have gender, verbs conjugations etc)]
en: Grammar
nn: Grammatikk

en: To let Parley know the grammatical meaning of a word type.
nn: La Parley få veta om den grammatiske tydinga til ein ordtype.

en: This word type folder contains nouns.
nn: Denne ordtypemappa inneheld substantiv.

en: Masculine Noun
nn: Substantiv med hankjønn

en: This word type folder contains masculine nouns.
nn: Denne ordtypemappa inneheld substantiv med hankjønn.

en: Feminine Noun
nn: Substantiv med hokjønn

en: This word type folder contains feminine nouns.
nn: Denne ordtypemappa inneheld substantiv med hokjønn.

en: Neuter Noun
nn: Substantiv med inkjekjønn

en: This word type folder contains neuter nouns.
nn: Denne ordtypemappa inneheld substantiv med inkjekjønn.

en: This word type folder contains adjectives.
nn: Denne ordtypemappa inneheld adjektiv.

en: This word type folder contains adverbs.
nn: Denne ordtypemappa inneheld adverb.

en: This word type folder contains verbs.
nn: Denne ordtypemappa inneheld verb.

en: No Special Type
nn: Ingen spesiell type

en: This word type folder contains no word type with special meaning.
nn: Denne ordtypemappa inneheld ikkje nokon ord med spesiell tyding.

en: The root word type cannot be deleted.
nn: Rotordtypen kan ikkje slettast.

en: There is a word left with this word type. It will lose its type. Continue? | There are %1 words left with this word type. They will lose their word type. Continue?
nn[0]: Det finst eit ord att med denne ordtypen. Dette ordet vil mista typen sin. Vil du halda fram?
nn[1]: Det finst %1 ord att med denne ordtypen. Dette ordet vil mista typen sin. Vil du halda fram?

en: HTML document
nn: HTML-dokument

en: Export As
nn: Eksporter som

en: Untitled
nn: Namnlaus

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ExportOptions)
en: Export
nn: Eksporter

en: Vocabulary Trainer
nn: Ordøving

en: Helps you train your vocabulary
nn: Hjelper deg å utvida ordforrådet ditt

en: Developer
nn: Utviklar

en: Practice Dialogs
nn: Øvingsvindauge

en: Scripting
nn: Skript

en: Countless fixes, former maintainer, port to KDE4
nn: Tallause rettingar, tidlegare vedlikehaldar, port til KDE 4

en: Original Author
nn: Opphavsperson

en: Artwork and Oxygen Icons
nn: Utforming og Oxygen-ikon

en: Port to KConfig XT
nn: Port til KConfig XT

en: Rewriting the kvtml library for KDE4
nn: Omskriving av kvtml-biblioteket for KDE 4

en: Bug reports and testing on the way to KDE4
nn: Feilrapportar og testing undervegs til KDE 4

en: Conceived the name Parley
nn: Fann på namnet Parley

en: Document file to open
nn: Dokument som skal opnast

en: Creates a new vocabulary collection
nn: Lag ei ny ordsamling

en: Opens an existing vocabulary collection
nn: Opna ei gammat ordsamling

en: Open &Downloaded Vocabularies...
nn: Opna &nedlasta ordsamlingar …

en: Open downloaded vocabulary collections
nn: Opna nedlasta ordsamlingar

en: Save the active vocabulary collection
nn: Lagra den gjeldande ordsamlinga

en: Save the active vocabulary collection with a different name
nn: Lagra den gjeldande ordsamlinga under eit nytt namn

en: &Export...
nn: &Eksporter …

en: Export to HTML or CSV
nn: Eksporter til HTML eller CSV

en: &Properties...
nn: &Eigenskapar …

en: Edit document properties
nn: Rediger dokumenteigenskapar

en: Quit Parley
nn: Avslutt Parley

en: Show the configuration dialog
nn: Vis oppsettdialogen

en: &Languages...
nn: &Språk …

en: Edit which languages are in the collection and their grammar properties.
nn: Rediger kva språk som er i samlinga, samt grammatikkeigenskapane.

en: Automatic Translation
nn: Automatisk omsetjing

en: Start Practice...
nn: Start øving …

en: Configure Practice...
nn: Set opp øving …

en: Change practice settings
nn: Endra øvingsinnstillingar

en: Show Se&arch
nn: Vis &søk

en: Toggle display of the search bar
nn: Vis/gøym søkjelinja

[ctx: @title:window document properties]
en: Properties for %1
nn: Eigenskapar for %1

en: Open in practice &mode
nn: Opna i ø&vingsmodus

en: Vocabulary is modified.
    
    Save file before exit?
nn: Orddokumentet er endra.
    
    Vil du lagra det før du avsluttar?

en: Writing file "%1" resulted in an error: %2
nn: Feil ved skriving til fila «%1»: %2

en: <qt>The file<p><b>%1</b></p>already exists. Do you want to overwrite it?</qt>
nn: <qt>Fila<p><b>%1</b></p>finst allereie. Vil du skriva over ho?</qt>

[ctx: @info:status saving a file]
en: Saving %1
nn: Lagrar %1

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, languageGroupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBoxLanguages)
en: Languages
nn: Språk

en: A Second Language
nn: Eit anna språk

en: Lesson 1
nn: Øving 1

en: Download New Vocabularies...
nn: Last ned nye orddokument …

en: Downloads new vocabulary collections
nn: Last ned nye ordsamlingar

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
nn: Hovudverktøylinje

en: Do not Care
nn: Bryr meg ikkje

en: 30 Min
nn: 30 min

en: 1 Hour
nn: 1 time

en: 2 Hours
nn: 2 timar

en: 4 Hours
nn: 4 timar

en: 8 Hours
nn: 8 timar

en: 12 Hours
nn: 12 timar

en: 18 Hours
nn: 18 timar

en: 1 Day
nn: 1 dag

en: 2 Days
nn: 2 dagar

en: 3 Days
nn: 3 dagar

en: 4 Days
nn: 4 dagar

en: 5 Days
nn: 5 dagar

en: 6 Days
nn: 6 dagar

en: 1 Week
nn: 1 veke

en: 2 Weeks
nn: 2 veker

en: 3 Weeks
nn: 3 veker

en: 4 Weeks
nn: 4 veker

en: 1 Month
nn: 1 månad

en: 2 Months
nn: 2 månadar

en: 3 Months
nn: 3 månadar

en: 4 Months
nn: 4 månadar

en: 5 Months
nn: 5 månadar

en: 6 Months
nn: 6 månadar

en: 10 Months
nn: 10 månadar

en: 12 Months
nn: 12 månadar

en: Illogical blocking times.
nn: Meiningslause blokkeringstider.

en: The time for level %1 should be lower than the time for level %2.
nn: Tida for nivå %1 er ikkje mindre enn tida for nivå %2.

en: 
    Illogical expiration times.
nn: 
    Meiningslause utløpstider.

en: 
    Illogical blocking vs. expiration times.
nn: 
    Meiningslause blokkeringstider saman med utløpstider.

en: The blocking time at level %1 should be lower than the expiration time.
nn: På nivå %1 er blokktida ikkje mindre enn utløpstida.

en: Illogical Values
nn: Meiningslause verdiar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev2)
en: Level &2:
nn: Nivå &2:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev5)
en: Level &5:
nn: Nivå &5:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev6)
en: Level &6:
nn: Nivå &6:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Expire)
en: E&xpiring
nn: &Utløpstid

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Block)
en: Bl&ocking
nn: &Blokkering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev4)
en: Level &4:
nn: Nivå &4:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev7)
en: Level &7:
nn: Nivå &7:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev1)
en: Level &1:
nn: Nivå &1:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev3)
en: Level &3:
nn: Nivå &3:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Do not practice vocabulary that has been asked within:
nn: Ikkje øv på oppgåver som er spurde siste:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Vocabulary drops one grade after this much time:
nn: Gå ned éin karakter etter så lenge:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ComparisonIncludeAdjective)
en: Include Adjectives
nn: Ta med adjektiv

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ComparisonIncludeAdverb)
en: Include Adverbs
nn: Ta med adverb

[ctx: @title:window]
en: Configure Practice
nn: Set opp øving

[ctx: @title:group vocabulary can be set to be blocked for a certain amount of time]
en: Blocking
nn: Blokkering

en: Blocking Settings
nn: Blokkering

[ctx: @title:group ignore vocabulary based on some properties like word type]
en: Thresholds
nn: Grenser

en: Threshold Settings
nn: Grenseval

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Sessions
nn: Økter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MultipleChoiceWordTypeConsistancy)
en: Use choices of the same word type
nn: Bruk val av same ordtype

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Only practice vocabulary that fulfills the following conditions:
nn: Øv berre på oppgåver som oppfyller:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: At least
nn: Minst

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: At most
nn: Høgst

en: HTML Files
nn: HTML-filer

en: Could not write to %1
nn: Klarte ikkje skriva til %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Solution
nn: Løysing

en: Your answer was wrong.
nn: Svaret var feil.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, tiltle_group)
en: General Document Properties
nn: Generelle dokumenteigenskapar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_title)
en: &Title:
nn: &Tittel:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, titleLineEdit) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, authorLineEdit)
en: A title for your document.
nn: Ein tittel på dokumentet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_author)
en: &Author:
nn: &Forfattarar:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, contactLineEdit)
en: A way to contact you (email or a webpage).
nn: Ein måte kontakta deg (e-post eller nettside).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_remark)
en: &Comment:
nn: &Merknad:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KTextEdit, commentTextEdit)
en: Any additional information.
nn: Eventuell tilleggsinformasjon.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: A general category into which your document belongs.
nn: Ein generell kategori som dokumenta dine høyrer inn under.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: Music
nn: Musikk

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: Geography
nn: Geografi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: Anatomy
nn: Anatomi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: History
nn: Historie

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: Test Preparation
nn: Prøveførebuing

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_license)
en: &License:
nn: &Lisensvilkår:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, licenseComboBox)
en: The license under which your document will be.
    If you consider contributing your file to KDE in the future, an appropriate license is required.
nn: Lisensen som dokumentet ditt vert lisensiert under.
    Viss du ønskjer å senda inn fila til KDE, må du velja ein høvande lisens.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, licenseComboBox)
en: GPLv2+ (GNU General Public License version 2 or later)
nn: GPLv2+ (GNU General Public License versjon 2 eller seinare)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_language_1)
en: &First language:
nn: &Første språk:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_language_2)
en: &Second language:
nn: &Andre språk:

note: i18n: ectx: label, entry (ConjugationTenses), group (Document $(fileurl)) i18n: ectx: whatsthis, entry (ConjugationTenses), group (Document $(fileurl)) i18n: ectx: label, entry (ConjugationTenses), group (Locale $(locale)) i18n: ectx: whatsthis, entry (ConjugationTenses), group (Locale $(locale))
en: Selected tenses for conjugation practice.
nn: Valde tider for gradbøying.

note: i18n: ectx: label, entry (VisibleColumns), group (Document $(fileurl)) i18n: ectx: whatsthis, entry (VisibleColumns), group (Document $(fileurl)) i18n: ectx: label, entry (VisibleColumns), group (Locale $(locale)) i18n: ectx: whatsthis, entry (VisibleColumns), group (Locale $(locale))
en: Visible columns in the main editor window.
nn: Synlege kolonnar i hovudvindauget.

[ctx: CSV separator]
en: >= 2 SPACES
nn: ≥ 2 MELLOMROM

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Open/Save
nn: Opna/lagra

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoOpenLast)
en: Always open the collection that was active when quitting Parley
nn: Opna alltid samlinga som sist vart brukt når du avslutta Parley

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutoOpenLast)
en: When this option is checked, the last active collection will be loaded automatically when starting Parley instead of showing the welcome screen.
nn: Viss det er kryssa av her, den siste brukte samlinga vert automatisk lasta når du startar Parley, i staden for å visa velkomstskjermen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoOpenLast)
en: Always load the last opened collection on start
nn: Opna alltid den siste opna samlinga ved oppstart

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSave) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoBackup)
en: Allow automatic saving of your work
nn: Lagra dokumentet automatisk.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSave) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutoBackup)
en: Your work will be automatically saved if you check this option
nn: Lagra dokumentet automatisk.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSave)
en: &Save vocabularies automatically on close and quit
nn: &Lagra ordsamlingar automatisk ved lukking og avslutting

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoBackup)
en: &Create a backup every
nn: &Lag reservekopi kvart

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblBackupInterva)
en: minutes
nn: minutt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_sep)
en: Sep&arator for text file import/export (CSV):
nn: &Skiljeteikn for import og eksport av tekstfiler (CSV):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, kcfg_SeparatorCombo)
en: Choose which separator you want to use to separate your data when importing and exporting text.
nn: Vel kva skilkjeteikn du vil bruka til å dela delane av eit uttrykk ved import og eksport av tekst.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, kcfg_SeparatorCombo)
en: Choose the separator to use to divide the parts of an expression when importing or exporting data as text.
nn: Vel kva skilkjeteikn du vil bruka til å dela delane av eit uttrykk ved import og eksport av tekst.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Editing
nn: Redigering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SmartAppend)
en: &Append new rows automatically when editing
nn: &Legg automatisk til nye rader ved redigering

en: Add language
nn: Legg til språk

en: Remove language
nn: Fjern språk

en: New Language
nn: Nytt språk

[ctx: Edit language properties]
en: Properties for %1
nn: Eigenskapar for %1

en: Really delete language: %1?
nn: Er du sikker på at du vil sletta språket %1?

en: Remove Language
nn: Fjern språk

en: The selected user defined tense could not be deleted
    because it is in use.
nn: Denne tida er i bruk,
    og kan derfor ikkje slettast.

en: Deleting Tense Description
nn: Slett tidsskildring

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: General
nn: Generelt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel)
en: Name:
nn: Namn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, keyboardLayoutLabel)
en: Keyboard layout:
nn: Tastaturoppsett:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, localeSelectionLabel)
en: Language:
nn: Språk:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Articles
nn: Artiklar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3_2)
en: Definite
nn: Bestemt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_2)
en: Indefinite
nn: Ubestemt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, male_label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, male_label_2)
en: &Male:
nn: H&ankjønn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, female_label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, female_label_2)
en: &Female:
nn: H&okjønn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, natural_label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, natural_label_2)
en: &Neutral:
nn: &Inkjekjønn

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Personal Pronouns
nn: Personlege pronomen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pers1_label)
en: &1. Person:
nn: &Førsteperson:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pers2_label)
en: &2. Person:
nn: &Andreperson:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pers3_label)
en: 3. Person:
nn: Tredjeperson:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, male_c_label)
en: M&ale:
nn: H&ankjønn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, female_c_label)
en: F&emale:
nn: H&okjønn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, natural_c_label)
en: Neu&ter:
nn: &Inkjekjønn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dualCheckBox)
en: Dual conjugations
nn: Doble bøyingar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, neutralCheckBox)
en: A neutral conjugation form exists
nn: Det finst ei nøytral bøyingsform

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, maleFemaleDifferCheckBox)
en: Male/female have different conjugations
nn: Han- og hokjønnsbøyinga er forskjellig

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_4)
en: Tenses
nn: Tider

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newButton)
en: &New...
nn: &Ny …

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, modifyButton)
en: &Modify...
nn: &Endra …

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteButton)
en: &Delete
nn: &Slett

note: i18n: ectx: label, entry (KeyboardLayout), group (Locale $(locale)) i18n: ectx: whatsthis, entry (KeyboardLayout), group (Locale $(locale))
en: Keyboard layout for this locale
nn: Tastaturoppsett for dette lokalet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cleanUpButton)
en: &Clean Up
nn: &Rydd opp

note: i18n: ectx: label, entry (NumPreSetting), group (General)
en: Number of stored setting profiles
nn: Talet på lagra innstillingsprofilar

note: i18n: ectx: label, entry (SmartAppend), group (General)
en: If true, when using the entry dialog, new rows will be appended as needed
nn: Viss det er kryssa av her, vert nye rader lagde til automatisk i oppføringsvindauget

note: i18n: ectx: label, entry (Separator), group (General)
en: This sets the separator used when copying/pasting text, default is Tab
nn: Skiljeteiknet brukt ved kopiering og innliming av tekst (standard: tabulatorteiknet)

note: i18n: ectx: label, entry (AutoOpenLast), group (General)
en: If true, on each application start the last opened file will be loaded
nn: Viss det er kryssa av her, vil programmet opna den siste brukte fila ved oppstart

note: i18n: ectx: label, entry (AutoSave), group (General)
en: If true, vocabularies are automatically saved on close and exit
nn: Viss det er kryssa av her, vert ordsamlingane automatisk lagra ved lukking og avslutting

note: i18n: ectx: label, entry (AutoBackup), group (General)
en: If true, a backup is saved every BackupTime minutes
nn: Viss det er kryssa av her, vert det lagra ein reservekopi kvart BackupTime minutt

note: i18n: ectx: label, entry (BackupTime), group (General)
en: Time interval between two automatic backups
nn: Tidsintervallet mellom to automatiske reservekopiar

note: i18n: ectx: label, entry (FlashcardsFrontImage), group (PracticeOptions)
en: Show images on the front of the flashcard.
nn: Vis bilete på framsida av spørjekort.

note: i18n: ectx: label, entry (FlashcardsBackImage), group (PracticeOptions)
en: Show images on the back of the flashcard.
nn: Vis bilete på baksida av spørjekort.

note: i18n: ectx: label, entry (Block), group (PracticeOptions)
en: In Blocking Query Tab Dialog, if checked then the Query is blocked
nn: Viss det er kryssa av, så vert spørjinga blokkert

note: i18n: ectx: label, entry (Expire), group (PracticeOptions)
en: In Blocking Query Tab Dialog, if checked then the Query accepts an expiring time
nn: Viss det er kryssa av, så vil spørjinga godta ei utløpstid

note: i18n: ectx: label, entry (TestNumberOfEntries), group (PracticeOptions)
en: The number of entries that are practiced at the same time. If one of these is answered correctly another entry will be appended.
nn: Talet på oppføringar som vert øvde på samtidig. Viss éin av desse vert rett svart på, vert det lagt til ei ny oppføring.

note: i18n: ectx: label, entry (SwapDirection), group (PracticeOptions)
en: Swap direction randomly
nn: Byt retning tilfeldig

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeTimeout), group (PracticeOptions)
en: Limit the time for the user to answer in a test.
nn: Avgrens tida brukaren har på å svara rett.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeTimeoutMode), group (PracticeOptions)
en: Show - show the solution after the given time; Continue - go to the next question after the given time.
nn: Show: Vis løysinga etter oppgjeven tid. Continue: Gå til neste spørsmål etter oppgjeven tid.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeTimeoutTimePerAnswer), group (PracticeOptions)
en: Maximum time allowed to answer.
nn: Lengste tid per oppgåve.

note: i18n: ectx: label, entry (Suggestions), group (PracticeOptions)
en: Enable suggestion lists in written practice.
nn: Bruk forslagsliste i skriveøving.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowHints), group (PracticeOptions)
en: Enable the showing of hints.
nn: Vis hint.

note: i18n: ectx: label, entry (IgnoreAccentMistakes), group (PracticeOptions)
en: Count answers as right when only the accentuation is wrong.
nn: Rekna svar som rette viss berre aksentane er feil.

note: i18n: ectx: label, entry (IgnoreCapitalizationMistakes), group (PracticeOptions)
en: Count answers as right when only the capitalization is wrong.
nn: Rekna svar som rette viss berre bruk av store/små bokstavar er feil.

note: i18n: ectx: label, entry (SplitTranslations), group (PracticeOptions)
en: Split translations in written practice.
nn: Del omsetjingar i skriveøvingar.

note: i18n: ectx: label, entry (Periods), group (PracticeOptions)
en: Split translations at periods.
nn: Del omsetjingar etter punktum.

note: i18n: ectx: label, entry (Colons), group (PracticeOptions)
en: Split translations at colons.
nn: Del omsetjingar etter kolon.

note: i18n: ectx: label, entry (Semicolons), group (PracticeOptions)
en: Split translations at semicolons.
nn: Del omsetjingar etter semikolon.

note: i18n: ectx: label, entry (Commas), group (PracticeOptions)
en: Split translations at commas.
nn: Del omsetjingar etter komma.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMore), group (PracticeOptions)
en: Enable Show More button to reveal parts of the solution in written practice.
nn: Bruk «Vis meir»-knappen for å visa delar av løysinga i skriveøving.

note: i18n: ectx: label, entry (SkipKnownEnabled), group (PracticeOptions)
en: Enable Skip (I Know It) button in written practice.
nn: Bruk «Hopp over»-knappen («Eg veit svaret») i skriveøving.

note: i18n: ectx: label, entry (CountSynonymsAsCorrect), group (PracticeOptions)
en: When the synonym instead of the word was entered, does it count as correct?
nn: Skal synonym reknast som rette svar?

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeImagesEnabled), group (PracticeOptions)
en: Enable image display in the practice dialogs.
nn: Vis bilete i øvingsvindauge.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeSoundEnabled), group (PracticeOptions)
en: Enable sound playback in the practice dialogs.
nn: Spel lydar i øvingsvindauge

note: i18n: ectx: label, entry (MultipleChoiceWordTypeConsistancy), group (PracticeOptions)
en: Use the same word type as the solution for the incorrect answers in a multiple choice practice.
nn: Bruk same ordtypen som løysinga for feil svar i fleirvalsoppgåver.

note: i18n: ectx: label, entry (NumberMultipleChoiceAnswers), group (PracticeOptions)
en: How many answers are provided for a multiple choice question, including the correct answer.
nn: Kor mange svar skal visast i fleirvalsoppgåver, medrekna det rette svaret.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSearch), group (Appearance)
en: Toggle display of the search bar.
nn: Vis/gøym søkjelinja.

note: i18n: ectx: label, entry (TableActiveColumnVisible), group (Appearance)
en: Show/hide the active column.
nn: Vis/gøym aktiv-kolonnen.

note: i18n: ectx: label, entry (MainWindowSplitter), group (Appearance)
en: How the main window is divided.
nn: Korleis hovudvindauget skal delast.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeFont), group (Appearance)
en: The font used in the vocabulary table
nn: Skrifta brukt i ordsamlingstabellen

note: i18n: ectx: label, entry (IPAFont), group (Appearance)
en: The font used for phonetics
nn: Skrifta brukt til fonetikk

note: i18n: ectx: label, entry (CurrentCol), group (Appearance)
en: Currently selected column
nn: Gjeldande kolonne

note: i18n: ectx: label, entry (CurrentRow), group (Appearance)
en: Currently selected row
nn: Gjeldande rad

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeMinimumTimesAsked), group (Thresholds)
en: The entry must have been asked at least this often to be included in the practice.
nn: Oppføringa må vera spurd minst så mange gongar for å verta taka med i øvinga.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeMaximumTimesAsked), group (Thresholds)
en: The entry must have been asked at most this often to be included in the practice.
nn: Oppføringa må vera spurd maks så mange gongar for å verta taka med i øvinga.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeMinimumWrongCount), group (Thresholds)
en: The entry must have been answered incorrectly at least this often to be included in the practice.
nn: Oppføringa må vera svara feil på minst så mange gongar for å verta taka med i øvinga.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeMaximumWrongCount), group (Thresholds)
en: The entry must have been answered incorrectly at most this often to be included in the practice.
nn: Oppføringa må vera svara feil på maks så mange gongar for å verta taka med i øvinga.

note: i18n: ectx: label, entry (WordTypesInPracticeEnabled), group (Thresholds)
en: Only selected word types will be included in practice.
nn: Berre valde ordtypar vert tekne med i øvinga.

note: i18n: ectx: label, entry (WordTypesInPractice), group (Thresholds) i18n: ectx: whatsthis, entry (WordTypesInPractice), group (Thresholds)
en: Selected word types for practices.
nn: Valde ordtypar for øvingar.

note: i18n: ectx: label, entry (SubWordTypesInPractice), group (Thresholds) i18n: ectx: whatsthis, entry (SubWordTypesInPractice), group (Thresholds)
en: Selected sub word types for practices.
nn: Valde underordtypar for øvingar.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSolutionAfterAnswer), group (PracticeManager)
en: Show the solution after an answer was given.
nn: Vis løysinga etter svaret er oppgjeve.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSolutionAfterAnswerTime), group (PracticeManager)
en: The time the solution is shown (seconds). 0 is unlimited.
nn: Tids løysinga vert vist (sekund). 0 for inga grense.

note: i18n: ectx: label, entry (ProvidersUrl), group (KNewStuff)
en: The Providers path for Parley
nn: Tilbydaradresse for Parley

note: i18n: ectx: label, entry (InstallationCommand), group (KNewStuff)
en: The command used to start a downloaded vocabulary
nn: Kommandoen for å starta ei nedlasta ordsamling

note: i18n: ectx: label, entry (InstallPath), group (KNewStuff)
en: The folder where downloaded vocabularies are saved by default
nn: Mappa der dei nedlasta ordsamlingane vert lagra som standard

[ctx: title:window general settings]
en: General
nn: Generelt

en: General Settings
nn: Generelle innstillingar

en: View
nn: Vis

en: View Settings
nn: Vis innstillingar

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KFontRequester, kcfg_IPAFont)
en: Specify which font to use for displaying pronunciations using phonetic symbols.
nn: Vel kva skrift som skal brukast for å visa uttale med fonetiske teikn

note: i18n: ectx: property (shortcut), widget (KColorButton, kcfg_PreGradeColor)
en: Alt+1
nn: Alt + 1

note: i18n: ectx: property (shortcut), widget (KColorButton, kcfg_InvalidUnitColor)
en: Alt+2
nn: Alt + 2

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, flashCard)
en: Flash Cards
nn: Spørjekort
