parley - en to oc translation catalogue (43 entries)

en: Pronunciation
oc: Prononciacion

en: Example
oc: Exemple

en: Comment
oc: Comentari

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeChoiceButton)
en: Remove
oc: Suprimir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, playButton) i18n: ectx: property (text), widget (Practice::AudioButton, solutionSoundButton) i18n: ectx: property (text), widget (Practice::AudioButton, questionSoundButton)
en: Play
oc: Legir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, recordButton)
en: Record
oc: Enregistrament

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, makeAdjectiveButton)
en: Adjective
oc: Adjectiu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularFirstPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualFirstPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralFirstPersonLabel)
en: First
oc: Primièr

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularSecondPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualSecondPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralSecondPersonLabel)
en: Second
oc: Segonda

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, nextButton)
en: Next
oc: Seguent

en: Image
oc: Imatge

en: Summary
oc: Resumit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PracticeSoundEnabled)
en: Sound
oc: Son

en: S&earch:
oc: _Recèrcar :

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Preview
oc: Ulhada

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addChoiceButton)
en: Add
oc: Apondre

en: Copy
oc: Copiar

en: Cut
oc: Talhar

en: Paste
oc: Pegar

[ctx: Let the user select what grammatical meaning is connected to a word type (nouns have gender, verbs conjugations etc)]
en: Grammar
oc: Gramatica

en: HTML document
oc: Document HTML

en: Untitled
oc: Sens nom

en: &Export...
oc: &Exportar...

en: &Properties...
oc: &Proprietats...

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, languageGroupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBoxLanguages)
en: Languages
oc: Lengas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: At least
oc: Al mens

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, continueButton)
en: Continue
oc: Contunhar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_remark)
en: &Comment:
oc: &Comentari :

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: Music
oc: Musica

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: Geography
oc: Geografia

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: History
oc: Istoric

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblBackupInterva)
en: minutes
oc: minutas

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Editing
oc: Modificacion

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelContact)
en: Contact:
oc: Contacte :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelDescription)
en: Description:
oc: Descripcion :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelAuthor)
en: Author:
oc: Autor :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel)
en: Name:
oc: Nom :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, localeSelectionLabel)
en: Language:
oc: Lenga :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newButton)
en: &New...
oc: &Novèl...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, modifyButton)
en: &Modify...
oc: &Modificar...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteButton)
en: &Delete
oc: &Suprimir

en: General Settings
oc: Paramètres generals

en: View
oc: Visualizacion
