parley - en to pa translation catalogue (77 entries)

en: Paraphrase
pa: ਪ੍ਹੈਰਾ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, nextTenseButton)
en: Ne&xt
pa: ਅੱਗੇ(&x)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tenselabel)
en: &Tense:
pa: ਟੈਨਸ(&T):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, male_label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularLabel) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, numberSelection)
en: Singular
pa: ਇੱਕਵਚਨ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, male_label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralLabel) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, numberSelection)
en: Plural
pa: ਬਹੁਵਚਨ

en: Word Types
pa: ਸ਼ਬਦ ਕਿਸਮ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Multiple Choice
pa: ਮਲਟੀਪਲ ਚੋਣ

en: Image
pa: ਚਿੱਤਰ

en: Summary
pa: ਸੰਖੇਪ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PracticeSoundEnabled)
en: Sound
pa: ਸਾਊਂਡ

en: Internet
pa: ਇੰਟਰਨੈੱਟ

en: Enter search terms here
pa: ਖੋਜ ਸ਼ਬਦ ਏਥੇ ਦਿਓ

en: S&earch:
pa: ਖੋਜ(&e):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, bcount_label)
en: &Wrong:
pa: ਗਲਤ(&W):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, qcount_label)
en: Tot&al:
pa: ਕੁੱਲ(&a):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, never)
en: &Never
pa: ਕਦੇ ਨਹੀਂ(&N)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, today)
en: T&oday
pa: ਅੱਜ(&o)

en: Verb
pa: ਵਰਬ

en: Noun
pa: ਨਾਮ

en: New Lesson
pa: ਨਵਾਂ ਪਾਠ

en: Copy
pa: ਨਕਲ

en: Paste
pa: ਚੇਪੋ

en: HTML document
pa: HTML ਡੌਕੂਮੈਂਟ

en: Untitled
pa: ਬਿਨਾਂ ਨਾਂ

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ExportOptions)
en: Export
pa: ਐਕਸਪੋਰਟ

en: Practice Dialogs
pa: ਅਭਿਆਸ ਡਾਈਲਾਗ

en: Scripting
pa: ਸਕ੍ਰਿਪਟਿੰਗ

en: Original Author
pa: ਅਸਲੀ ਲੇਖਕ

en: &Properties...
pa: ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ(&P)...

en: Edit document properties
pa: ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ ਸੋਧ

en: Show the configuration dialog
pa: ਸੰਰਚਨਾ ਡਾਈਲਾਗ ਵੇਖਾਓ

en: &Languages...
pa: ਭਾਸ਼ਾਵਾਂ(&L)...

en: Automatic Translation
pa: ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਅਨੁਵਾਦ

en: Show Se&arch
pa: ਖੋਜ ਵੇਖਾਓ(&a)

[ctx: @title:window document properties]
en: Properties for %1
pa: %1 ਲਈ ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, languageGroupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBoxLanguages)
en: Languages
pa: ਭਾਸ਼ਾਵਾਂ

en: Do not Care
pa: ਧਿਆਨ ਨਾ ਦਿਓ

en: 30 Min
pa: 30 ਮਿੰਟ

en: 1 Hour
pa: 1 ਘੰਟਾ

en: 2 Hours
pa: 2 ਘੰਟੇ

en: 4 Hours
pa: 4 ਘੰਟੇ

en: 8 Hours
pa: 8 ਘੰਟੇ

en: 12 Hours
pa: 12 ਘੰਟੇ

en: 18 Hours
pa: 18 ਘੰਟੇ

en: 1 Day
pa: 1 ਦਿਨ

en: 2 Days
pa: 2 ਦਿਨ

en: 3 Days
pa: 3 ਦਿਨ

en: 4 Days
pa: 4 ਦਿਨ

en: 5 Days
pa: 5 ਦਿਨ

en: 6 Days
pa: 6 ਦਿਨ

en: 1 Week
pa: 1 ਹਫ਼ਤਾ

en: 2 Weeks
pa: 2 ਹਫ਼ਤੇ

en: 3 Weeks
pa: 3 ਹਫ਼ਤੇ

en: 4 Weeks
pa: 4 ਹਫ਼ਤੇ

en: 1 Month
pa: 1 ਮਹੀਨਾ

en: 2 Months
pa: 2 ਮਹੀਨੇ

en: 3 Months
pa: 3 ਮਹੀਨੇ

en: 4 Months
pa: 4 ਮਹੀਨੇ

en: 5 Months
pa: 5 ਮਹੀਨੇ

en: 6 Months
pa: 6 ਮਹੀਨੇ

en: 10 Months
pa: 10 ਮਹੀਨੇ

en: 12 Months
pa: 12 ਮਹੀਨੇ

[ctx: @title:group vocabulary can be set to be blocked for a certain amount of time]
en: Blocking
pa: ਬਲਾਕ ਸੈਟਿੰਗ

[ctx: @title:group ignore vocabulary based on some properties like word type]
en: Thresholds
pa: ਥਰੈਸ਼ਹੋਲਡ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Solution
pa: ਹੱਲ਼

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_title)
en: &Title:
pa: ਟਾਇਟਲ(&T):

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Open/Save
pa: ਖੋਲ੍ਹੋ/ਸੰਭਾਲੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblBackupInterva)
en: minutes
pa: ਮਿੰਟ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Editing
pa: ਸੰਪਾਦਨ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelAuthor)
en: Author:
pa: ਲੇਖਕ:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: General
pa: ਸਧਾਰਨ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newButton)
en: &New...
pa: ਨਵਾਂ(&N)...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, modifyButton)
en: &Modify...
pa: ਸੋਧਿਆ(&M)...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteButton)
en: &Delete
pa: ਹਟਾਓ(&D)

en: General Settings
pa: ਸਧਾਰਨ ਸੈਟਿੰਗ

en: View
pa: ਵੇਖੋ

en: View Settings
pa: ਵੇਖਣ ਸੈਟਿੰਗ
