parley - en to pl translation catalogue (692 entries)

en: Unit
pl: Rozdział

en: Number of entries in this lesson.
pl: Brak wpisów w tej lekcji.

en: The vocabulary document contains no entries that can be used for the chosen type of practice.
pl: Dokument słownika nie zawiera wpisów, które mogłyby być użyte w wybranym typie ćwiczenia.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, EntryFilterDialog)
en: Start Practice
pl: Rozpocznij ćwiczenie

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, headerLabel)
en: <p>Your selection of vocabulary for the practice is empty.</p><p>Below you can choose to ignore some of your configuration settings to start a practice anyway.</p>
pl: <p>Nie zaznaczyłeś żadnych słówek do ćwiczenia.</p><p>Poniżej możesz wybrać, czy ignorować niektóre ustawienia, aby mimo to rozpoczynać ćwiczenia.</p>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ignoreGroupBox)
en: Ignore Configuration for:
pl: Pomijaj ustawienia dla:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, lessonCheckBox)
en: Ignore Lessons
pl: Pomijaj lekcje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, wordTypeCheckBox)
en: Ignore Word Types
pl: Pomijaj typy wyrazów

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, blockedCheckBox)
en: Ignore Blocked
pl: Pomijaj zablokowane

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, timesWrongCheckBox)
en: Ignore Times Answered Incorrectly
pl: Pomijaj niepoprawne odpowiedzi dla czasów

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, timesPracticedCheckBox)
en: Ignore Times Practiced
pl: Pomijaj przećwiczone czasy

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, minMaxGradeCheckBox)
en: Ignore Minimum/Maximum Grade
pl: Pomijaj najniższą/najwyższą ocenę

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, numberAffectedWordsLabel)
en: Number of Affected Words
pl: Liczba dotkniętych słów

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, documentTotalDescriptionLabel)
en: Total number of entries:
pl: Całkowita liczba wpisów:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, totalDescriptionLabel)
en: Resulting number of words to practice:
pl: Wynik liczby słówek do ćwiczenia:

[ctx: display of the name of the vocabulary collection]
en: Collection: %1
pl: Zbiór: %1

en: None
pl: Żaden

en: You can drag and drop words onto their word type.
pl: Możesz przeciągać i upuszczać słowa na ich typ.

en: Enable the synonym view to edit synonyms.
pl: Włącz widok synonimów do edycji synonimów.

en: Enable the antonym view to edit antonyms.
pl: Włącz widok antonimów do edycji antonimów.

en: Pronunciation (%1)
pl: Wymowa (%1)

en: Pronunciation
pl: Wymowa

en: Word Type (%1)
pl: Rodzaj słowa (%1)

en: Word Type
pl: Rodzaj słowa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, synonymButton)
en: Synonym
pl: Synonim

en: Synonym (%1)
pl: Synonim (%1)

en: Antonym (%1)
pl: Antonim (%1)

en: Antonym
pl: Antonim

en: Example (%1)
pl: Przykład (%1)

en: Example
pl: Przykład

en: Comment (%1)
pl: Komentarz (%1)

en: Comment
pl: Komentarz

en: Paraphrase (%1)
pl: Parafraza (%1)

en: Paraphrase
pl: Parafraza

en: Please use Edit -> Languages to set up your document.
pl: Proszę użyć Edycja -> Języki, aby założyć dokument.

en: No Languages Defined
pl: Nie określono języków

en: Select a unit before adding vocabulary.
pl: Przed dodaniem słownictwa proszę wybrać rozdział.

en: No Unit Selected
pl: Nie wybrano rozdziału

en: %1 word due | %1 words due
pl[0]: Pozostało %1 słowo
pl[1]: Pozostały %1 słowa
pl[2]: Pozostało %1 słów

en: Fully learned
pl: W pełni nauczony

en: Open this vocabulary collection in the editor
pl: Otwórz ten zbiór słownictwa w edytorze

en: Practice Anyway
pl: Ćwicz mimo to

en: Practice
pl: Ćwiczenie

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, recentLabel)
en: Active Collections
pl: Włączone zbiory

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, completedLabel)
en: Completed Collections
pl: Ukończone zbiory

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeChoiceButton)
en: Remove
pl: Usuń

en: Are you sure you want to remove this collection?
pl: Czy naprawdę chcesz usunąć ten zbiór?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newButton)
en: Create a New Collection...
pl: Utwórz nowy zbiór...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, openButton)
en: Open an Existing Collection...
pl: Otwórz istniejący zbiór...

note: i18n: ectx: property (text), widget (KNSWidgets::Button, ghnsButton)
en: Download New Collections...
pl: Pobierz nowy zbiór...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, playButton) i18n: ectx: property (text), widget (Practice::AudioButton, solutionSoundButton) i18n: ectx: property (text), widget (Practice::AudioButton, questionSoundButton)
en: Play
pl: Graj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, recordButton)
en: Record
pl: Wpis

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, downloadButton)
en: Download audio file with webservice
pl: Pobierz plik dźwiękowy przy użyciu usługi sieciowej

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, downloadButton)
en: Download
pl: Pobierz

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, showCurrentButton)
en: Lookup Current
pl: Wyszukaj obecny

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, followTableCheckBox)
en: Follow Table
pl: Podążaj za tabelą

en: Could not determine word type of adjectives
pl: Nie można ustalić typu przymiotników

en: Could not determine word type of adverbs
pl: Nie można ustalić typu przysłówków

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, absoluteLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, comparativeLabel)
en: The comparative is used to compare nouns or verbs (faster)
pl: Stopień wyższy jest używany aby porównywać rzeczowniki albo czasowniki (szybsze)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, absoluteLabel)
en: Absolute:
pl: Równy:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, comparativeLabel)
en: Comparative:
pl: Wyższy:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, superlativeLabel)
en: The superlative (fastest)
pl: Stopień najwyższy (najszybszy)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, superlativeLabel)
en: Superlative:
pl: Najwyższy:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, makeAdjectiveButton)
en: Adjective
pl: Przymiotnik

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, makeAdverbButton)
en: Adverb
pl: Przysłówek

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, layout)
en: Conjugation Forms
pl: Formy odmienne

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularFirstPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualFirstPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralFirstPersonLabel)
en: First
pl: Pierwsza

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularSecondPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualSecondPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralSecondPersonLabel)
en: Second
pl: Druga

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularThirdMalePersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualThirdMalePersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralThirdMalePersonLabel)
en: Third Male
pl: Trzecia (męski)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularThirdFemalePersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualThirdFemalePersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralThirdFemalePersonLabel)
en: Third Female
pl: Trzecia (żeński)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularThirdNeutralPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualThirdNeutralPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralThirdNeutralPersonLabel)
en: Third Neutral
pl: Trzecia (nijaki)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, nextTenseButton)
en: Ne&xt
pl: &Następny

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tenselabel)
en: &Tense:
pl: &Czas:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, male_label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularLabel) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, numberSelection)
en: Singular
pl: L. pojedyncza

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualLabel) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, numberSelection)
en: Dual
pl: L. podwójna

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, male_label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralLabel) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, numberSelection)
en: Plural
pl: L. mnoga

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Masculine
pl: Męski

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Feminine
pl: Żeński

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Neuter
pl: Nijaki

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, declensionGroupBox)
en: Declension Forms
pl: Formy deklinacyjne

[ctx: one of the seven cases (grammatical)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nominativeLabel)
en: Nominative:
pl: Mianownik:

[ctx: one of the seven cases (grammatical)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, genitivLabel)
en: Genitive:
pl: Dopełniacz:

[ctx: one of the seven cases (grammatical)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dativLabel)
en: Dative:
pl: Celownik:

[ctx: one of the seven cases (grammatical)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, accusativeLabel)
en: Accusative:
pl: Biernik:

[ctx: one of the seven cases (grammatical)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ablativLabel)
en: Ablative:
pl: Narzędnik:

[ctx: one of the seven cases (grammatical)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, locativeLabel)
en: Locative:
pl: Miejscownik:

[ctx: one of the seven cases (grammatical)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, vocativeLabel)
en: Vocative:
pl: Wołacz:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, numberLabel)
en: Number:
pl: Liczba:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, nextButton)
en: Next
pl: Następny

en: Units
pl: Rozdziały

en: Right click to add, delete, or rename units. 
    With the checkboxes you can select which units you want to practice. 
    Only checked units [x] will be asked in the practice!
pl: Naciśnij prawym przyciskiem, aby dodać, usunąć albo zmienić nazwę rozdziałów. 
    Dzięki polom do zaznaczania możesz wybrać rozdziały, które chcesz przećwiczyć.
    Tylko zaznaczone rozdziały [x] będą użyte do testu!

en: Word Types
pl: Rodzaje wyrazów

en: Inflection (verbs, adjectives, nouns)
pl: Odmiana (czasowniki, przymiotniki, rzeczowniki)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, comparisonForms)
en: Comparison Forms
pl: Formy porównawcze

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Multiple Choice
pl: Wielokrotny wybór

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, synonymLabel) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Synonyms
pl: Synonimy

en: Antonyms
pl: Antonimy

en: False Friends
pl: Fałszywi przyjaciele

en: Phonetic Symbols
pl: Znaki fonetyczne

en: Image
pl: Obraz

en: Summary
pl: Streszczenie ćwiczenia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PracticeSoundEnabled)
en: Sound
pl: Dźwięk

en: Enter search terms here
pl: Wpisz tutaj terminy do wyszukania

en: Search your vocabulary
pl: Wyszukaj w swoim słowniku

en: S&earch:
pl: &Szukaj:

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
pl: &Plik

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
pl: &Edycja

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
pl: &Widok

note: i18n: ectx: Menu (lesson)
en: &Unit
pl: &Rozdział

note: i18n: ectx: Menu (learning)
en: &Practice
pl: Ć&wiczenie

note: i18n: ectx: ToolBar (editorToolBar)
en: Editor Toolbar
pl: Pasek narzędzi edytora

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, direc_label)
en: Properties From Original
pl: Właściwości z oryginału

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, grade_label)
en: &Confidence Level:
pl: Poziomy ufnoś&ci:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fauxami_label)
en: &False friend:
pl: &Fałszywy przyjaciel:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox3)
en: Practice &Counts
pl: Li&czenie ćwiczeń

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, bcount_label)
en: &Wrong:
pl: &Błędnie:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, qcount_label)
en: Tot&al:
pl: &Suma:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox2)
en: &Last Practiced
pl: &Ostatnio ćwiczony

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, never)
en: &Never
pl: &Nigdy

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, today)
en: T&oday
pl: &Dziś

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDateEdit, queryDateEdit)
en: The date this expression was last practiced
pl: Data wskazująca na to, kiedy ostatni raz wyrażenie zostało przećwiczone

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QDateEdit, queryDateEdit)
en: Not Practiced Yet
pl: Jeszcze nie przećwiczone

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, resetGradesButton)
en: &Reset Confidence Levels
pl: Wyze&ruj poziomy ufności

en: Verb
pl: Czasownik

en: Noun
pl: Rzeczownik

en: "%1" is a:
pl: "%1" to:

[ctx: @title:window]
en: Please select the noun's gender
pl: Wybierz rodzajnik rzeczownika

en: Enter LaTeX code here.
pl: Wpisz tutaj kod LaTeX.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, texLabel)
en: LaTeX code:
pl: Kod LaTeX:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Preview
pl: Podgląd

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mathModeCheckBox)
en: Math mode
pl: Tryb matematyczny

en: New Unit
pl: Nowy rozdział

en: Add a new unit to your document
pl: Dodaj nowy rozdział do dokumentu

en: Rename Unit
pl: Zmień nazwę rozdziału

en: Delete Unit
pl: Usuń rozdział

en: Delete the selected unit.
pl: Usuń zaznaczony rozdział.

en: Split Unit into Smaller Units
pl: Podziel rozdział na mniejsze

en: Make multiple smaller units out of one big unit.
pl: Stwórz małe rozdziały z jednego dużego.

en: Move to new lesson
pl: Przejdź do nowej lekcji

en: Moves the selected vocabulary to a new lesson
pl: Przejdź z wybranym słownictwem do nowej lekcji

en: Remove Confidence Levels
pl: Usuń poziomy ufności

en: Remove confidence levels from this unit.
pl: Usuń oceny z tego rozdziału.

en: Remove Confidence Levels From This Unit And All Subunits
pl: Usuń oceny z tego rozdziału i wszystkich podległych

en: Remove confidence levels from this unit and all subunits.
pl: Usuń oceny z tego rozdziału i wszystkich podległych.

en: Expand Units and Subunits
pl: Rozwiń rozdziały i podrozdziały

en: Expand all units and subunits.
pl: Rozwiń wszystkie rozdziały i podrozdziały

en: Collapse All Units And Subunits
pl: Zwiń wszystkie rozdziały i podrozdziały

en: Collapse all units and subunits.
pl: Zwiń wszystkie rozdziały i podrozdziały.

en: The root lesson cannot be deleted.
pl: Nie można usunąć głównej lekcji.

en: There is %1 word left in this unit. Do you want to delete it? | There are %1 words left in this unit. Do you want to delete them?
pl[0]: W tym rozdziale zostało %1 słowo. Czy chcesz je usunąć?
pl[1]: W tym rozdziale zostało %1 słowa. Czy chcesz je usunąć?
pl[2]: W tym rozdziale zostało %1 słów. Czy chcesz je usunąć?

en: Entries per Unit
pl: Liczba wpisów na rozdział

en: The unit will be split into smaller unit. How many entries in each unit do you want?
pl: Ten rozdział będzie podzielony na mniejsze. Ile chcesz wpisów w każdym  rozdziale?

en: New Lesson
pl: Nowa lekcja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addChoiceButton)
en: Add
pl: Dodaj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, languageLabel)
en: Language
pl: Język

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Lesson
pl: Lekcja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Word type:
pl: Rodzaj słowa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Pronunciation:
pl: Wymowa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Example:
pl: Przykład:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Paraphrase:
pl: Parafraza:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Comment:
pl: Uwaga:

en: Select Synonyms
pl: Wybierz synonimy

en: %1 and %2 are not Synonyms
pl: %1 i %2 nie są synonimami

en: %1 and %2 are Synonyms
pl: %1 i %2 są synonimami

en: %1 and %2 are not Antonyms
pl: %1 i %2 nie są antonimami

en: %1 and %2 are Antonyms
pl: %1 i %2 są antonimami

en: %1 and %2 are not False Friends
pl: %1 i %2 nie są fałszywymi przyjaciółmi

en: %1 and %2 are False Friends
pl: %1 i %2 są fałszywymi przyjaciółmi

[ctx: Title for a list of synonyms for a word]
en: Synonyms of %1:
pl: Synonimy słowa %1:

[ctx: Title for a list of antonyms (opposites) for a word]
en: Antonyms of %1:
pl: Antonimy słowa %1:

[ctx: Title for a list of false friend (things that sound similar but have different meanings) for a word]
en: False Friends of %1:
pl: Fałszywi przyjaciele słowa %1:

[ctx: @title:window]
en: Vocabulary Columns
pl: Kolumny słownictwa

en: Enable/Disable the columns for each language
pl: Włącz/wyłącz kolumny dla każdego języka

en: Sound file selected: %1
pl: Wybrano plik dźwiękowy: %1

en: Image file selected: %1
pl: Wybrano plik obrazu: %1

en: &Add New Entry
pl: &Dodaj nowy wpis

en: Append a new row to the vocabulary
pl: Dodaj nowy wiersz do słownika

en: &Delete Entry
pl: &Usuń wpis

en: Delete the selected rows
pl: Usuń zaznaczone wiersze

en: Copy
pl: Skopiuj

en: Cut
pl: Wytnij

en: Paste
pl: Wklej

en: Select all rows
pl: Zaznacz wszystkie wiersze

en: Deselect all rows
pl: Cofnij zaznaczenie wszystkich wierszy

en: Vocabulary Columns...
pl: Kolumny słownictwa...

en: Toggle display of individual vocabulary columns
pl: Pokaż kolumny własnego słownictwa

en: Do you really want to delete the selected entry? | Do you really want to delete the selected %1 entries?
pl[0]: Czy naprawdę chcesz usunąć zaznaczony wpis?
pl[1]: Czy naprawdę chcesz usunąć zaznaczone %1 wpisy?
pl[2]: Czy naprawdę chcesz usunąć zaznaczone %1 wpisów?

en: Delete
pl: Usuń

en: Nothing to spell check.
pl: Nic do sprawdzenia pisowni.

[ctx: @title of a popup]
en: No Spell Checker Available
pl: Brak narzędzia sprawdzania pisowni

[ctx: @popupmessage]
en: Either the language set up is incorrect or no spellchecker was installed for this locale: %1.
pl: Wybrany język jest niepoprawny lub nie zainstalowano sprawdzania pisowni dla ustawień regionalnych: %1.

en: New
pl: Nowy

en: Add a new word type to your document
pl: Dodaj nowy typ słowa do Twojego dokumentu

en: Rename
pl: Zmień nazwę

en: Rename the selected word type
pl: Zmień nazwę wybranego typu słów

en: Delete Word Type
pl: Usuń typ wyrazu

en: Delete the selected word type.
pl: Usuń zaznaczony typ słów.

[ctx: Let the user select what grammatical meaning is connected to a word type (nouns have gender, verbs conjugations etc)]
en: Grammar
pl: Gramatyka

en: To let Parley know the grammatical meaning of a word type.
pl: Pozwala programowi Parley znać znaczenie gramatyczne typu słowa.

en: This word type folder contains nouns.
pl: Ten katalog z rodzajami słów zawiera rzeczowniki.

en: Masculine Noun
pl: Rzeczownik rodzaju męskiego

en: This word type folder contains masculine nouns.
pl: Ten katalog z rodzajami słów zawiera rzeczowniki rodzaju męskiego.

en: Feminine Noun
pl: Rzeczownik rodzaju żeńskiego

en: This word type folder contains feminine nouns.
pl: Ten katalog z rodzajami słów zawiera rzeczowniki rodzaju żeńskiego.

en: Neuter Noun
pl: Rzeczownik rodzaju nijakiego

en: This word type folder contains neuter nouns.
pl: Ten katalog z rodzajami słów zawiera rzeczowniki rodzaju nijakiego.

en: This word type folder contains adjectives.
pl: Ten katalog z rodzajami słów zawiera przymiotniki.

en: This word type folder contains adverbs.
pl: Ten katalog z rodzajami słów zawiera przysłówki.

en: This word type folder contains verbs.
pl: Ten katalog z rodzajami słów zawiera czasowniki.

en: Conjunction
pl: Spójnik

en: This word type folder contains conjunctions.
pl: Ten katalog z rodzajami słów zawiera spójniki.

en: No Special Type
pl: Brak specjalnego typu

en: This word type folder contains no word type with special meaning.
pl: Ten katalog z rodzajami słów nie zawiera typów słów ze specjalnym znaczeniem.

en: The root word type cannot be deleted.
pl: Nie można usunąć typu słów administratora.

en: There is a word left with this word type. It will lose its type. Continue? | There are %1 words left with this word type. They will lose their word type. Continue?
pl[0]: Znaleziono słowo z tym typem. Straci ono jego typ. Kontynuować?
pl[1]: Znaleziono %1 słowa z tym typem. Stracą one ich typy. Kontynuować?
pl[2]: Znaleziono %1 słów z tym typem. Stracą one ich typy. Kontynuować?

[ctx: @title:window]
en: Export
pl: Wyeksportuj

en: HTML document
pl: Dokument HTML

en: Could not write to file "%1"
pl: Nie można pisać do pliku "%1"

en: Export As
pl: Wyeksportuj jako

en: Untitled
pl: Bez tytułu

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ExportOptions)
en: Export
pl: Wyeksportuj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, flashCardRadio)
en: Flash Cards - to print learning cards (HTML)
pl: Fiszki - do drukowania kart do nauki (HTML)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, tableRadio)
en: A vocabulary list that works in a web-browser and can be printed (HTML)
pl: Lista słownictwa, która działa w przeglądarce internetowej, może być wydrukowana (HTML)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, csvRadio)
en: Comma separated values (CSV)
pl: Wartości oddzielone przecinkami (CSV)

en: Vocabulary Trainer
pl: Trener słownictwa

en: © 1999-2002	Ewald Arnold
    © 2001-2002	The KDE team
    © 2004-2007	Peter Hedlund
    © 2007-2010	Frederik Gladhorn
pl: © 1999-2002	Ewald Arnold
    © 2001-2002	Zespół KDE
    © 2004-2007	Peter Hedlund
    © 2007-2008	Frederik Gladhorn

en: Helps you train your vocabulary
pl: Pomaga w nauce słownictwa

en: Developer and Co-maintainer
pl: Programista i współopiekun

en: Developer, former maintainer
pl: Programista i poprzedni opiekun

en: Developer
pl: Programista

en: Practice Dialogs
pl: Okna ćwiczenia

en: Scripting
pl: Skrypty

en: Countless fixes, former maintainer, port to KDE4
pl: Niezliczone poprawki, poprzednia osoba utrzymująca projekt, przeniesienie do KDE4

en: Original Author
pl: Pierwszy autor

en: Artwork and Oxygen Icons
pl: Oprawa graficzna i ikony Tlenu

en: Port to KConfig XT
pl: Port do KConfig XT

en: Rewriting the kvtml library for KDE4
pl: Przepisanie biblioteki kvtml dla KDE

en: Bug reports and testing on the way to KDE4
pl: Raporty błędów i testowanie na drodze do KDE4

en: Conceived the name Parley
pl: Stworzenie nazwy Parley

en: [file]
pl: [plik]

en: Document file to open
pl: Dokument do otwarcia

en: Creates a new vocabulary collection
pl: Tworzy nowy słownik

en: Opens an existing vocabulary collection
pl: Otwiera istniejący słownik

en: Open &Downloaded Vocabularies...
pl: Otwórz pobrane słowniki...

en: Open downloaded vocabulary collections
pl: Otwórz pobrane słowniki

en: Save the active vocabulary collection
pl: Zapisuje bieżący słownik

en: Save the active vocabulary collection with a different name
pl: Zapisuje bieżący słownik pod inną nazwą

en: &Export...
pl: Wy&eksportuj...

en: Export to HTML or CSV
pl: Wyeksportuj do HTML lub CSV

en: &Properties...
pl: &Właściwości...

en: Edit document properties
pl: Edytuj właściwości dokumentu

en: Dashboard
pl: Ekran domowy

en: Close the current vocabulary collection and show the dashboard
pl: Zamknij bieżący zbiór słownictwa i pokaż tablicę rozdzielczą

en: Quit Parley
pl: Zakończ Parley

en: Show the configuration dialog
pl: Pokaż okno dialogowe ustawień

en: &Languages...
pl: &Języki...

en: Edit which languages are in the collection and their grammar properties.
pl: Zdecyduj, które języki znajdują się w zbiorze i ustal ich właściwości gramatyczne.

en: Remove all confidence levels from the current document
pl: Usuń wszystkie poziomy ufności z bieżącego dokumentu

en: Show Entries from Child Units
pl: Pokaż wpisy z rozdziałów dla dzieci

en: Enable to also see the entries of child units in each unit.
pl: Pozwól na pokazywanie wpisów z rozdziałów dla dzieci w każdym rozdziale.

en: Automatic Translation
pl: Automatyczne tłumaczenie

note: i18n: ectx: label, entry (AutomaticTranslation), group (General)
en: Enable automatic translation of the unit entries.
pl: Włącz samoczynne tłumaczenie wpisów w rozdziałach.

en: Start Practice...
pl: Rozpocznij ćwiczenie...

en: Start practicing
pl: Ćwicz

en: Configure Practice...
pl: Ustawienia ćwiczenia...

en: Change practice settings
pl: Zmień ustawienia ćwiczenia

en: Export Results...
pl: Wyeksportuj wyniki...

en: Write a file with the results of the practice
pl: Zapisz plik z wynikami ćwiczenia

en: Editor
pl: Edytor

en: Switch to vocabulary editor
pl: Przełącz do edytora słownika

en: Show Se&arch
pl: Pokaż wy&szukiwanie

en: Toggle display of the search bar
pl: Włącz/wyłącz wyświetlanie paska wyszukiwania

[ctx: @title:window document properties]
en: Properties for %1
pl: Właściwości %1

[ctx: @title:window]
en: Open Vocabulary Collection
pl: Otwórz słownik

en: Open in practice &mode
pl: Otwórz w &trybie ćwiczenia

en: The vocabulary collection is locked by another process.  You can open the file if you take over the lock, but you will lose any changes from the other process.
    
    Do you want to take over the lock?
pl: Zbiór słownictwa został zablokowany przez inny proces. Możesz otworzyć plik jeśli zniesiesz blokadę, lecz utracisz wszystkie zmiany z innego procesu.
    
    Czy chcesz znieść blokadę?

en: Take Over Lock
pl: Znieś blokadę

en: Opening collection "%1" resulted in an error: %2
pl: Otwieranie zbioru "%1" zakończyło się błędem: %2

[ctx: @title:window]
en: Open Collection
pl: Otwórz zbiór

en: Vocabulary is modified.
    
    Save file before exit?
pl: Słownictwo zostało zmienione.
    
    Zapisać plik przed wyjściem z programu?

[ctx: @title:window]
en: Open Downloaded Vocabulary Collection
pl: Otwórz pobrany słownik

en: File "%1" is locked by another process.  You can save to the file if you take over the lock, but you will lose any changes from the other process.
    
    Do you want to take over the lock?
pl: Plik "%1" został zablokowany przez inny proces. Możesz zapisać plik jeśli zniesiesz blokadę, lecz utracisz wszystkie zmiany z innego procesu.
    
    Czy chcesz znieść blokadę?

en: Writing file "%1" resulted in an error: %2
pl: Zapisywanie pliku "%1" zakończyło się błędem: %2

[ctx: @title:window]
en: Save File
pl: Zapisz plik

[ctx: @title:window]
en: Save Vocabulary As
pl: Zapisz słownictwo jako

en: <qt>The file<p><b>%1</b></p>already exists. Do you want to overwrite it?</qt>
pl: <qt>Plik<p><b>%1</b></p>już istnieje. Czy chcesz go nadpisać?</qt>

[ctx: @info:status saving a file]
en: Saving %1
pl: Zapisywanie %1

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, licenseComboBox)
en: Public Domain
pl: Domena publiczna

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, languageGroupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBoxLanguages)
en: Languages
pl: Języki

en: A Second Language
pl: Drugi język

en: Lesson 1
pl: Lekcja 1

en: Could not open vocabulary collection "%1"
pl: Nie można otworzyć zbioru słownictwa "%1"

en: You cannot start to practice when the known language is the same as the language to learn.
pl: Nie możesz rozpocząć ćwiczeń gdy znanym językiem jest ten, którego się chcesz nauczyć.

en: Select languages
pl: Wybierz języki

en: Download New Vocabularies...
pl: Pobierz nowe słowniki...

en: Downloads new vocabulary collections
pl: Pobiera z sieci nowe słowniki

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
pl: Główny pasek narzędzi

note: i18n: ectx: ToolBar (practiceToolBar)
en: Practice Toolbar
pl: Pasek narzędzi ćwiczenia

note: i18n: ectx: ToolBar (statisticsToolBar)
en: Statistics Toolbar
pl: Pasek narzędzi statystyki

note: i18n: ectx: ToolBar (practiceSummaryToolBar)
en: Practice Summary Toolbar
pl: Pasek narzędzi podsumowania ćwiczenia

en: All comparison forms were right.
pl: Wszystkie formy porównawcze były dobre.

[ctx: the user entered the wrong absolute form when practicing comparison forms of adjectives (the base form of the adjective is wrong)]
en: "%1" is the wrong word.
pl: "%1" jest niepoprawnym słowem.

[ctx: the user entered the wrong comparison forms when practicing comparison forms of adjectives (good, better, best)]
en: Both comparison forms (comparative and superlative) are wrong.
pl: Obie formy stopniowania (wyższa i najwyższa) są błędne.

[ctx: the user entered the wrong comparison forms when practicing comparison forms of adjectives (second form wrong - better)]
en: The comparative is wrong.
pl: Stopień wyższy jest nieprawidłowy.

[ctx: the user entered the wrong comparison forms when practicing comparison forms of adjectives (third form wrong - best)]
en: The superlative is wrong.
pl: Stopień najwyższy jest nieprawidłowy.

en: Enter the comparison forms.
pl: Wpisz formy stopniowania.

en: Do not Care
pl: Bez znaczenia

en: 30 Min
pl: 30 min

en: 1 Hour
pl: 1 godzina

en: 2 Hours
pl: 2 godziny

en: 4 Hours
pl: 4 godziny

en: 8 Hours
pl: 8 godzin

en: 12 Hours
pl: 12 godzin

en: 18 Hours
pl: 18 godzin

en: 1 Day
pl: 1 dzień

en: 2 Days
pl: 2 dni

en: 3 Days
pl: 3 dni

en: 4 Days
pl: 4 dni

en: 5 Days
pl: 5 dni

en: 6 Days
pl: 6 dni

en: 1 Week
pl: 1 tydzień

en: 2 Weeks
pl: 2 tygodnie

en: 3 Weeks
pl: 3 tygodnie

en: 4 Weeks
pl: 4 tygodnie

en: 1 Month
pl: 1 miesiąc

en: 2 Months
pl: 2 miesiące

en: 3 Months
pl: 3 miesiące

en: 4 Months
pl: 4 miesiące

en: 5 Months
pl: 5 miesięcy

en: 6 Months
pl: 6 miesięcy

en: 10 Months
pl: 10 miesięcy

en: 12 Months
pl: 12 miesięcy

en: Illogical blocking times.
pl: Nielogiczne czasy blokowania słówek.

en: The time for level %1 should be lower than the time for level %2.
pl: Czas dla poziomu %1 powinien być krótszy niż czas dla poziomu %2.

en: 
    Illogical expiration times.
pl: 
    Nielogiczne okresy ważności.

en: 
    Illogical blocking vs. expiration times.
pl: 
    Nielogiczne czasy blokowania w porównaniu z okresami ważności.

en: The blocking time at level %1 should be lower than the expiration time.
pl: Na poziomie %1 czas blokowania powinien być krótszy od czasu ważności.

en: Illogical Values
pl: Nielogiczne wartości

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev2)
en: Level &2:
pl: Poziom &2:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev5)
en: Level &5:
pl: Poziom &5:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev6)
en: Level &6:
pl: Poziom &6:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Expire)
en: E&xpiring
pl: &Ważność

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Block)
en: Bl&ocking
pl: Bl&okowanie

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev4)
en: Level &4:
pl: Poziom &4:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev7)
en: Level &7:
pl: Poziom &7:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev1)
en: Level &1:
pl: Poziom &1:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev3)
en: Level &3:
pl: Poziom &3:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Do not practice vocabulary that has been asked within:
pl: Nie ćwicz słownictwa, o które pytano nie dawniej niż:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Vocabulary drops one grade after this much time:
pl: Słownictwo spada o jeden poziom po czasie:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ComparisonIncludeAdjective)
en: Include Adjectives
pl: Uwzględnij przymiotniki

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ComparisonIncludeAdverb)
en: Include Adverbs
pl: Uwzględnij przysłówki

[ctx: @title:window]
en: Configure Practice
pl: Ustawienia ćwiczeń

[ctx: @title:group Configure general settings for practicing vocabulary, short title in config dialog.]
en: General
pl: Ogólne

[ctx: Configure general settings for practicing vocabulary.]
en: General Practice Settings
pl: Ustawienia ogólne ćwiczenia

[ctx: @title:group vocabulary can be set to be blocked for a certain amount of time]
en: Blocking
pl: Blokowanie

en: Blocking Settings
pl: Ustawienia blokowania

[ctx: @title:group ignore vocabulary based on some properties like word type]
en: Thresholds
pl: Progi

en: Threshold Settings
pl: Ustawienia progów

[ctx: @title:group Configure specific settings for practicing vocabulary, short title in config dialog.]
en: Specific
pl: Wyjątkowe

[ctx: Configure specific settings for practicing vocabulary.]
en: Specific Practice Settings
pl: Ustawienia wyjątkowe ćwiczenia

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Correction
pl: Poprawianie

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_IgnoreAccentMistakes)
en: Answers with wrong accents are still counted as correct.
pl: Odpowiedzi ze złymi akcentami są nadal zaliczane jako poprawne.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_IgnoreAccentMistakes)
en: Ignore accents
pl: Pomiń akcenty

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_IgnoreCapitalizationMistakes)
en: Any captitalization in the answer is counted as correct.
pl: Jakiekolwiek użycie wielkich liter w odpowiedzi jest zaliczane jako poprawne.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_IgnoreCapitalizationMistakes)
en: Ignore capitalization
pl: Pomiń pisanie wielkimi literami

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_IgnorePunctuationMistakes)
en: Any punctuation mistake in the answer is counted as correct.
pl: Odpowiedź z dowolnym błędem interpunkcyjnym będzie zaliczana jako poprawna.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_IgnorePunctuationMistakes)
en: Ignore punctuation
pl: Pomiń interpunkcję

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHints)
en: During the practice you can use the hint button to see parts of the solution.
pl: Podczas ćwiczeń, możesz użyć przycisku wskazówki, aby zobaczyć części rozwiązania.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHints)
en: Enable hints
pl: Włącz wskazówki

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Images and Sound
pl: Obrazy i dźwięki

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_FlashcardsFrontImage)
en: During the practice, images are shown for the question.
pl: Podczas ćwiczenia są pokazywane obrazy do pytań.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FlashcardsFrontImage)
en: Image for question
pl: Obraz do pytania

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_FlashcardsBackImage)
en: During the practice, images are shown for the solution.
pl: Podczas ćwiczenia są pokazywane obrazy do rozwiązania.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FlashcardsBackImage)
en: Image for solution
pl: Obraz do odpowiedzi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AllowImageInsteadOfWord)
en: Allow using images instead of words in flashcards.
pl: Zezwalaj na używanie obrazów zamiast słów na fiszkach.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AllowImageInsteadOfWord)
en: Allow images instead of words
pl: Zezwalaj na obrazy zamiast słów

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_PracticeSoundEnabled)
en: Enable playing of pronunciation sound files during the practice.
pl: Włącz odtwarzanie plików dźwięków wymowy, podczas ćwiczenia.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: By default you are asked to enter synonyms until you enter the one that is associated directly with the current word. With this option enabled any synonym is accepted.
pl: Domyślnie, zostaniesz zapytany/a o podanie synonimów zanim podasz odpowiedź, która jest bezpośrednio skojarzona z bieżącym słowem. Włączenie tej opcji spowoduje akceptację każdego synonimu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CountSynonymsAsCorrect)
en: Accept any synonym
pl: Przyjmuj każdy synonim

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Sessions
pl: Sesje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Max session size:
pl: Graniczny rozmiar sesji:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Max number of new words:
pl: Graniczna liczba nowych słów:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_MultipleChoiceWordTypeConsistancy)
en: When creating multiple choice practices, try to show answers of the same word type.
pl: Podczas tworzenia ćwiczeń wielokrotnego wyboru, spróbuj pokazać odpowiedzi tego samego typu słów.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MultipleChoiceWordTypeConsistancy)
en: Use choices of the same word type
pl: Użyj wyborów tego samego typu słowa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Number of choices:
pl: Liczba wyborów:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Only practice vocabulary that fulfills the following conditions:
pl: Ćwicz tylko to słownictwo, które spełnia następujące warunki:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: At least
pl: Co najmniej

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: At most
pl: Co najwyżej

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Grade:
pl: Stopień:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Times practiced:
pl: Liczba ćwiczeń:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Answered incorrectly:
pl: Odpowiedziano niepoprawnie:

en: All conjugation forms were right.
pl: Wszystkie formy koniugacji były poprawne.

[ctx: You did not get the conjugation forms right.]
en: You answered %1 conjugation form correctly. | You answered %1 conjugation forms correctly.
pl[0]: Podałeś %1 formę koniugacji poprawnie.
pl[1]: Podałeś %1 formy koniugacji poprawnie.
pl[2]: Podałeś %1 form koniugacji poprawnie.

en: Enter all conjugation forms.
pl: Podaj wszystkie formy koniugacji.

en: Choose the right article for "%1"
pl: Wybierz poprawny artykuł dla "%1"

[ctx: @label the gender of the word: masculine]
en: %1 is masculine
pl: %1 jest rodzaju męskiego

[ctx: @label the gender of the word: feminine]
en: %1 is feminine
pl: %1 jest rodzaju żeńskiego

[ctx: @label the gender of the word: neuter]
en: %1 is neuter
pl: %1 jest rodzaju nijakiego

[ctx: Display of the current unit during practice]
en: Unit: %1
pl: Rozdział: %1

en: New word
pl: Nowe słowo

[ctx: Display of the current confidence level during practice, 1st param is either initial or long term]
en: %1, confidence %2
pl: %1, ufność %2

en: initial
pl: wstępna

en: long term
pl: długoterminowa

en: You answered correctly %2 of a total of %1 word.
    You are %3% done. | You answered correctly %2 of a total of %1 words.
    You are %3% done.
pl[0]: Odpowiedziano poprawnie %2 z całkowitej liczby %1 słowa.
    Ukończono w %3%.
pl[1]: Odpowiedziano poprawnie %2 z całkowitej liczby %1 słów.
    Ukończono w %3%.
pl[2]: Odpowiedziano poprawnie %2 z całkowitej liczby %1 słów.
    Ukończono w %3%.

en: Rendering...
pl: Wyświetlanie...

en: LaTeX error.
pl: Błąd LaTeX.

en: You revealed the answer by using too many hints.
pl: Odkryto odpowiedź przy użyciu zbyt wielu wskazówek.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, answerLaterButton)
en: Skip this word for now and ask again later
pl: Pomiń to słowo teraz i zapytaj ponownie później

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, answerLaterButton)
en: Answer Later
pl: Odpowiedz później

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, hintButton)
en: Hint
pl: Podpowiedź

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, continueButton)
en: Continue
pl: Kontynuuj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, countAsWrongButton)
en: I Did not Know it
pl: Nie wiedziałem tego

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, countAsCorrectButton)
en: I Knew it
pl: Wiem o tym

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, absoluteLabel)
en: absolute
pl: równy

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, comparativeLabel)
en: comparative
pl: wyższy

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, superlativeLabel)
en: superlative
pl: najwyższy

en: Stop Practice
pl: Zatrzymaj ćwiczenie

en: Stop practicing
pl: Zatrzymaj ćwiczenie

en: Change answer to right/wrong
pl: Zmień odpowiedź na dobrą/złą

en: When you answered, Parley will display that the answer was right or wrong.
    This shortcut changes how the answer is counted.
pl: Gdy odpowiedziano, Parley wyświetli, czy odpowiedź była dobra czy zła.
    Ten skrót zmienia sposób zaliczania odpowiedzi.

[ctx: number of words, minutes, seconds]
en: You practiced %1 in %2 and %3.
pl: Ćwiczono %1 w %2 i %3.

en: one word | %1 words
pl[0]: jedno słowo
pl[1]: %1 słowa
pl[2]: %1 słów

en: one minute | %1 minutes
pl[0]: jedna minuta
pl[1]: %1 minuty
pl[2]: %1 minut

en: one second | %1 seconds
pl[0]: jedna sekunda
pl[1]: %1 sekundy
pl[2]: %1 sekund

en: Practice Overview
pl: Przegląd ćwiczeń

en: Switch to the Practice Overview page
pl: Przełącz na stronę przeglądu ćwiczeń

en: HTML Files
pl: Pliki HTML

en: OpenDocument text files
pl: Pliki tekstowe OpenDocument

en: Practice results
pl: Wyniki ćwiczeń

en: Answered questions: %1
pl: Pytań z odpowiedzią: %1

en: Correct answers: %1
pl: Poprawnych odpowiedzi: %1

en: Wrong answers: %1
pl: Złych odpowiedzi: %1

en: <b>Attempts</b>
pl: <b>Podejścia</b>

en: <b>Question</b>
pl: <b>Pytanie</b>

en: <b>Correct answer</b>
pl: <b>Poprawna odpowiedź</b>

en: <b>Your errors</b>
pl: <b>Twoje błędy</b>

en: Could not write to %1
pl: Nie można zapisać do %1

en: Could not write file
pl: Nie można zapisać pliku

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Attempts
pl: Podejścia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Question
pl: Pytanie

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Solution
pl: Odpowiedź

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Your Answer
pl: Twoja odpowiedź

en: The vocabulary collection contains fewer than two languages.
pl: Zbiór słowników zawiera mniej niż dwa języki.

en: Could not start practice
pl: Nie można rozpocząć ćwiczenia

en: This answer will be counted as correct.
    Words will only be counted as correct if they are answered correctly on the first attempt.
pl: Ta odpowiedź zostanie zaliczona jako poprawna.
    Słowa będą zaliczane jako poprawne tylko wtedy, gdy zostaną podane za pierwszym razem.

en: Count this answer as wrong
pl: Zalicz tą odpowiedź jako złą

en: This answer will be counted as wrong.
    Words will only be counted as correct if they are answered correctly on the first attempt.
pl: Ta odpowiedź zostanie zaliczona zła.
    Słowa będą zaliczane jako poprawne tylko wtedy, gdy zostaną podane za pierwszym razem.

en: Count this answer as correct
pl: Zalicz tą odpowiedź jako poprawną

[ctx: test results]
en: %1 % correct
pl: %1 % poprawnie

[ctx: test results]
en: %1 % wrong
pl: %1 % źle

[ctx: test results]
en: %1 % not answered
pl: %1 % bez odpowiedzi

en: Answered correctly on the first attempt: %1 of %2 (%3 %)
pl: Odpowiedzi poprawnie (za pierwszym razem):  %1 z %2 (%3 %)

en: Answered wrong on the first attempt: %1 of %2 (%3 %)
pl: Odpowiedzi niepoprawnie za pierwszym razem:  %1 z %2 (%3 %)

en: Not answered during this practice: %1 of %2 (%3 %)
pl: Brak odpowiedzi podczas tego ćwiczenia:  %1 z %2 (%3 %)

en: Your answer was wrong.
pl: Twoja odpowiedź jest zła.

en: Your answer was a synonym. Please enter another word with the same translation.
pl: Twoja odpowiedź była synonimem. Proszę podać inne słowo o tym samym tłumaczeniu.

en: Your answer was an already entered synonym.
pl: Twoja odpowiedź była już podanym synonimem.

en: Your answer was a synonym and your punctuation was wrong.
pl: Twoja odpowiedź była synonimem i wystąpiły błędy interpunkcyjne.

en: Your answer was a synonym and your capitalization was wrong.
pl: Twoja odpowiedź była synonimem i wystąpiły błędy w użyciu wielkich liter.

en: Your answer was a synonym and accents were wrong.
pl: Twoja odpowiedź była synonimem oraz akcenty był złe.

en: Your answer was a synonym.
pl: Twoja odpowiedź była synonimem.

en: Your answer was wrong as punctuation mistakes are not accepted. Please try again.
pl: Twoja odpowiedź jest zła, bo błędy interpunkcyjne nie są tolerowane. Proszę spróbować ponownie.

en: Your answer was wrong as capitalization mistakes are not accepted. Please try again.
pl: Twoja odpowiedź jest zła, bo pomyłki przy użyciu wielkich liter nie są tolerowane. Proszę spróbować ponownie.

en: Your answer was wrong as accent mistakes are not accepted. Please try again.
pl: Twoja odpowiedź jest zła, bo pomyłki przy użyciu akcentów nie są tolerowane. Proszę spróbować ponownie.

en: Your answer was wrong. Please try again.
pl: Twoja odpowiedź jest zła. Proszę spróbować ponownie.

en: Your answer was right, but your punctuation was wrong.
pl: Twoja odpowiedź była poprawna, ale użycie wielkich liter było złe.

en: Your answer was right, but your capitalization was wrong.
pl: Twoja odpowiedź była poprawna, ale użycie wielkich liter było złe.

en: Your answer was right, but accents were wrong.
pl: Twoja odpowiedź była poprawna, ale użycie akcentów było złe.

en: Your answer was right.
pl: Twoja odpowiedź była poprawna.

en: Your answer was right... but not on the first try and your punctuation was wrong.
pl: Twoja odpowiedź była poprawna... ale nie za pierwszym razem; dodatkowo użycie  wielkich liter było złe.

en: Your answer was right... but not on the first try and your capitalization was wrong.
pl: Twoja odpowiedź była poprawna... ale nie za pierwszym razem; dodatkowo użycie  wielkich liter było złe.

en: Your answer was right... but not on the first try and accents were wrong.
pl: Twoja odpowiedź była poprawna... ale nie za pierwszym razem; dodatkowo użycie  akcentów było złe.

en: Your answer was right... but not on the first try.
pl: Twoja odpowiedź była poprawna... ale nie za pierwszym razem.

en: The solution starts with: %1
pl: Rozwiązanie zaczyna się od %1

en: Synonym:
pl: Synonim:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, tiltle_group)
en: General Document Properties
pl: Ogólne właściwości dokumentu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_title)
en: &Title:
pl: &Tytuł:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, titleLineEdit) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, authorLineEdit)
en: A title for your document.
pl: Tytuł dla dokumentu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_author)
en: &Author:
pl: &Autorzy:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, contactLineEdit)
en: A way to contact you (email or a webpage).
pl: Sposób komunikacji z tobą (e-mail lub strona www).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_remark)
en: &Comment:
pl: &Opis:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KTextEdit, commentTextEdit)
en: Any additional information.
pl: Jakiekolwiek inne informacje.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Cate&gory:
pl: Kate&goria:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: A general category into which your document belongs.
pl: Ogólna kategoria, do jakiej należy dokument.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: Music
pl: Muzyka

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: Geography
pl: Geografia

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: Anatomy
pl: Anatomia

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: History
pl: Historia

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: Test Preparation
pl: Przygotowanie do testu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_license)
en: &License:
pl: &Licencja:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, licenseComboBox)
en: The license under which your document will be.
    If you consider contributing your file to KDE in the future, an appropriate license is required.
pl: Oto licencja pod jaką będzie dokument.
    Jeśli chcesz dodać w przyszłości Twój plik do KDE, potrzebna jest odpowiednia licencja.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, licenseComboBox)
en: GPLv2+ (GNU General Public License version 2 or later)
pl: GPLv2 (Powszechna Licencja Publiczna GNU wersja 2 lub nowsza)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_language_1)
en: &First language:
pl: &Pierwszy język:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_language_2)
en: &Second language:
pl: &Drugi język:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, grammarCheckBox)
en: &Setup grammar details
pl: U&staw szczegóły gramatyki

[ctx: Attept to download grammar properties for the selected languages]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, downloadGrammarCheckBox)
en: Download grammar
pl: Pobierz gramatykę

note: i18n: ectx: label, entry (ConjugationTenses), group (Document $(fileurl)) i18n: ectx: whatsthis, entry (ConjugationTenses), group (Document $(fileurl)) i18n: ectx: label, entry (ConjugationTenses), group (Locale $(locale)) i18n: ectx: whatsthis, entry (ConjugationTenses), group (Locale $(locale))
en: Selected tenses for conjugation practice.
pl: Wybrane czasy do ćwiczenia koniugacji.

note: i18n: ectx: label, entry (VisibleColumns), group (Document $(fileurl)) i18n: ectx: whatsthis, entry (VisibleColumns), group (Document $(fileurl)) i18n: ectx: label, entry (VisibleColumns), group (Locale $(locale)) i18n: ectx: whatsthis, entry (VisibleColumns), group (Locale $(locale))
en: Visible columns in the main editor window.
pl: Widoczne kolumny w głównym oknie edycji.

note: i18n: ectx: label, entry (CollapsedStatisticsViewItems), group (Document $(fileurl)) i18n: ectx: whatsthis, entry (CollapsedStatisticsViewItems), group (Document $(fileurl))
en: Collapsed tree view items of statistics view window.
pl: Zwinięte elementy widoku drzewa dla okna widoku statystyki.

[ctx: CSV separator]
en: >= 2 SPACES
pl: >= 2 ODSTĘPY

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Open/Save
pl: Otwieranie/zapisywanie

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoOpenLast)
en: Always open the collection that was active when quitting Parley
pl: Zawsze otwieraj zbiór aktywny podczas zamykania programu Parley

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutoOpenLast)
en: When this option is checked, the last active collection will be loaded automatically when starting Parley instead of showing the welcome screen.
pl: Gdy ta opcja jest zaznaczona, samoczynnie zostanie wczytany ostatniaktywny zbiór, zamiast ekranu powitalnego.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoOpenLast)
en: Always load the last opened collection on start
pl: Zawsze wczytuj ostatnio otwierany zbiór przy uruchomieniu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSave) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoBackup)
en: Allow automatic saving of your work
pl: Włącz automatyczne zapisywanie swojej pracy

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSave) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutoBackup)
en: Your work will be automatically saved if you check this option
pl: Po włączeniu tej opcji twoja praca będzie samoczynnie zapisywana

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSave)
en: &Save vocabularies automatically on close and quit
pl: Automatyczne zapi&sywanie słowników przy zamykaniu i wychodzeniu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoBackup)
en: &Create a backup every
pl: Utwórz plik zapasowy &co

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblBackupInterva)
en: minutes
pl: minut

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_sep)
en: Sep&arator for text file import/export (CSV):
pl: Zn&ak rozdzielający do importu/eksportu plików tekstowych (CSV):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, kcfg_SeparatorCombo)
en: Choose which separator you want to use to separate your data when importing and exporting text.
pl: Wybierz znak rozdzielający, który powinien rozdzielać twoje dane kiedy importujesz/eksportujesz tekst.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, kcfg_SeparatorCombo)
en: Choose the separator to use to divide the parts of an expression when importing or exporting data as text.
pl: Wybierz znak rozdzielający części wyrażenia kiedy importujesz/eksportujesz dane jako tekst.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Editing
pl: Edytowanie

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SmartAppend)
en: &Append new rows automatically when editing
pl: Dołącz&aj nowe wiersze samoczynnie przy edytowaniu

note: i18n: ectx: property (text), widget (KNSWidgets::Button, getNewButton)
en: &Get New Themes...
pl: Pobierz nowy wy&gląd...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Theme Details
pl: Szczegóły wyglądu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelContact)
en: Contact:
pl: Kontakt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelDescription)
en: Description:
pl: Opis:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelAuthor)
en: Author:
pl: Autor:

[ctx: @title:window]
en: Edit Languages
pl: Edytuj języki

en: Add language
pl: Dodaj język

en: Remove language
pl: Usuń język

en: New Language
pl: Nowy język

[ctx: Edit language properties]
en: Properties for %1
pl: Właściwości dla %1

en: Really delete language: %1?
pl: Naprawdę usunąć język: %1?

en: Remove Language
pl: Usuń język

en: No KDE keyboard selector found.
pl: Nie znaleziono wybierania klawiatury dla KDE

en: Tense Name
pl: Nazwa czasu

en: Enter name of tense:
pl: Podaj nazwę czasu:

en: The selected user defined tense could not be deleted
    because it is in use.
pl: Nie można usunąć czasu zdefiniowanego przez użytkownika,
    ponieważ jest w użyciu.

en: Deleting Tense Description
pl: Usuwanie opisu czasu

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: General
pl: Ogólne

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel)
en: Name:
pl: Nazwa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, keyboardLayoutLabel)
en: Keyboard layout:
pl: Układ klawiatury:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, downloadGrammarButton)
en: &Download grammar
pl: &Pobierz gramatykę

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, spellcheckerLabel)
en: Spell checker:
pl: Sprawdzanie pisowni:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, localeSelectionLabel)
en: Language:
pl: Język:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontLabel_2)
en: Font (practice):
pl: Czcionka (w ćwiczeniu):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontLabel_3)
en: Font (editor):
pl: Czcionka  (w edytorze):

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Articles
pl: Rodzajniki

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3_2)
en: Definite
pl: Określony

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_2)
en: Indefinite
pl: Nieokreślony

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, male_label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, male_label_2)
en: &Male:
pl: &Męski:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, female_label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, female_label_2)
en: &Female:
pl: Ż&eński:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, natural_label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, natural_label_2)
en: &Neutral:
pl: &Nijaki:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Personal Pronouns
pl: Zaimki osobowe

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pers1_label)
en: &1. Person:
pl: &1. osoba:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pers2_label)
en: &2. Person:
pl: &2. osoba:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pers3_label)
en: 3. Person:
pl: 3. osoba:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, male_c_label)
en: M&ale:
pl: R. &męski:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, female_c_label)
en: F&emale:
pl: R. ż&eński:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, natural_c_label)
en: Neu&ter:
pl: R. ni&jaki:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dualCheckBox)
en: Dual conjugations
pl: Odmiany podwójne

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, neutralCheckBox)
en: A neutral conjugation form exists
pl: Inna forma odmiany istnieje też dla rodzaju nijakiego

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, maleFemaleDifferCheckBox)
en: Male/female have different conjugations
pl: Rodzaj męski i żeński mają różne odmiany

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_4)
en: Tenses
pl: Czasy

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newButton)
en: &New...
pl: &Nowy...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, modifyButton)
en: &Modify...
pl: Z&mień...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteButton)
en: &Delete
pl: &Usuń

note: i18n: ectx: label, entry (KeyboardLayout), group (Locale $(locale)) i18n: ectx: whatsthis, entry (KeyboardLayout), group (Locale $(locale))
en: Keyboard layout for this locale
pl: Układ klawiatury dla tych ustawień regionalnych

note: i18n: ectx: label, entry (SpellChecker), group (Locale $(locale)) i18n: ectx: whatsthis, entry (SpellChecker), group (Locale $(locale))
en: Spell checker for this language
pl: Sprawdzanie pisowni dla tego jezyka

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeFont), group (Locale $(locale))
en: The font used during practice
pl: Czcionka używana podczas ćwiczenia

note: i18n: ectx: label, entry (EditorFont), group (Locale $(locale))
en: The font used in the editor
pl: Czcionka używana w edytorze

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cleanUpButton)
en: &Clean Up
pl: &Porządki

note: i18n: ectx: label, entry (Theme), group (General)
en: Theme to use for practice and welcome screen
pl: Wygląd obecny w ćwiczeniach i ekranie powitalnym

note: i18n: ectx: label, entry (NumPreSetting), group (General)
en: Number of stored setting profiles
pl: Liczba zapisanych profili ustawień

note: i18n: ectx: label, entry (SmartAppend), group (General)
en: If true, when using the entry dialog, new rows will be appended as needed
pl: Jeśli ta opcja jest zaznaczona, podczas używania okna wpisów nowe wiersze będą dołączane w razie potrzeby

note: i18n: ectx: label, entry (Separator), group (General)
en: This sets the separator used when copying/pasting text, default is Tab
pl: Ustawia znak rozdzielający używany podczas kopiowania/wklejania tekstu, domyślnie Tab

note: i18n: ectx: label, entry (EntriesPerLesson), group (General)
en: The number of entries per unit
pl: Liczba wpisów na rozdział

note: i18n: ectx: label, entry (AutoOpenLast), group (General)
en: If true, on each application start the last opened file will be loaded
pl: Jeśli prawdziwe, przy każdym uruchomieniu programu zostanie wczytany ostatnio otwierany plik

note: i18n: ectx: label, entry (AutoSave), group (General)
en: If true, vocabularies are automatically saved on close and exit
pl: Automatyczne zapisywanie słowników przy zamykaniu i wychodzeniu

note: i18n: ectx: label, entry (AutoBackup), group (General)
en: If true, a backup is saved every BackupTime minutes
pl: Jeśli prawdziwe, zostanie włączone zapisywanie kopii zapasowej w określonych odstępach czasowych

note: i18n: ectx: label, entry (BackupTime), group (General)
en: Time interval between two automatic backups
pl: Odstęp czasu pomiędzy dwoma automatycznymi kopiami zapasowymi

note: i18n: ectx: label, entry (FlashcardsFrontImage), group (PracticeOptions)
en: Show images on the front of the flashcard.
pl: Pokaż obrazki na przedniej stronie fiszki.

note: i18n: ectx: label, entry (FlashcardsBackImage), group (PracticeOptions)
en: Show images on the back of the flashcard.
pl: Pokaż obrazki na tylnej stronie fiszki.

note: i18n: ectx: label, entry (Block), group (PracticeOptions)
en: In Blocking Query Tab Dialog, if checked then the Query is blocked
pl: W oknie blokowania zakładki zapytania, zapytanie jest blokowane

note: i18n: ectx: label, entry (Expire), group (PracticeOptions)
en: In Blocking Query Tab Dialog, if checked then the Query accepts an expiring time
pl: W oknie blokowania zakładki zapytania, zapytanie akceptuje czas ważności

note: i18n: ectx: label, entry (TestOrderLesson), group (PracticeOptions)
en: Append new vocabulary in a collection in order of their units. Note that this will not be a hard transition, but a slow mix from one unit to the next.
pl: Dołącz nowy słownik do testu w kolejności jego rozdziału. Nie będzie to trudne przejście, ale wolny miks z jednego rozdziału do następnego.

note: i18n: ectx: label, entry (TestNumberOfEntries), group (PracticeOptions)
en: The number of entries that are practiced at the same time. If one of these is answered correctly another entry will be appended.
pl: Liczba wpisów ćwiczonych w tym samym czasie. Jeśli odpowiedź na jeden z nich będzie poprawna, kolejny wpis zostanie dołączony.

note: i18n: ectx: label, entry (SwapDirection), group (PracticeOptions)
en: Swap direction randomly
pl: Losowy kierunek tłumaczenia

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeTimeout), group (PracticeOptions)
en: Limit the time for the user to answer in a test.
pl: Ogranicz użytkownikom czas na udzielenie odpowiedzi w teście.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeTimeoutMode), group (PracticeOptions)
en: Show - show the solution after the given time; Continue - go to the next question after the given time.
pl: Pokaż - pokaż rozwiązanie po upłynięciu wyznaczonego czasu, Kontynuuj - przejdź do następnego pytania po upłynięciu czasu.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeTimeoutTimePerAnswer), group (PracticeOptions)
en: Maximum time allowed to answer.
pl: Maksymalny dozwolony czas dla odpowiedzi.

note: i18n: ectx: label, entry (Suggestions), group (PracticeOptions)
en: Enable suggestion lists in written practice.
pl: Włącz listę podpowiedzi w ćwiczeniach pisemnych.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowHints), group (PracticeOptions)
en: Enable the showing of hints.
pl: Włącz wyświetlanie podpowiedzi.

note: i18n: ectx: label, entry (IgnoreAccentMistakes), group (PracticeOptions)
en: Count answers as right when only the accentuation is wrong.
pl: Uznaj odpowiedź za prawidłową, jeśli tylko akcent jest niepoprawny.

note: i18n: ectx: label, entry (IgnoreCapitalizationMistakes), group (PracticeOptions)
en: Count answers as right when only the capitalization is wrong.
pl: Uznaj odpowiedź za prawidłową, jeśli występują tylko błędy w pisaniu wielkich liter.

note: i18n: ectx: label, entry (IgnorePunctuationMistakes), group (PracticeOptions)
en: Count answers as right when only the punctuation is wrong.
pl: Uznaj odpowiedź za prawidłową, jeśli tylko interpunkcja jest zła.

note: i18n: ectx: label, entry (SplitTranslations), group (PracticeOptions)
en: Split translations in written practice.
pl: Podziel tłumaczenia w ćwiczeniach pisemnych.

note: i18n: ectx: label, entry (Periods), group (PracticeOptions)
en: Split translations at periods.
pl: Podziel tłumaczenia po okresach.

note: i18n: ectx: label, entry (Colons), group (PracticeOptions)
en: Split translations at colons.
pl: Podziel tłumaczenia po dwukropkach.

note: i18n: ectx: label, entry (Semicolons), group (PracticeOptions)
en: Split translations at semicolons.
pl: Podziel tłumaczenia po średnikach.

note: i18n: ectx: label, entry (Commas), group (PracticeOptions)
en: Split translations at commas.
pl: Podziel tłumaczenia po kropkach.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMore), group (PracticeOptions)
en: Enable Show More button to reveal parts of the solution in written practice.
pl: Włącz przycisk Pokaż więcej, aby odsłonić części rozwiązania w ćwiczeniach pisemnych.

note: i18n: ectx: label, entry (SkipKnownEnabled), group (PracticeOptions)
en: Enable Skip (I Know It) button in written practice.
pl: Włącz przycisk Pomiń (wiem to) w ćwiczeniach pisemnych.

note: i18n: ectx: label, entry (CountSynonymsAsCorrect), group (PracticeOptions)
en: When the synonym instead of the word was entered, does it count as correct?
pl: Jeśli wprowadzony został synonim słowa, czy uznać taką odpowiedź?

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeImagesEnabled), group (PracticeOptions)
en: Enable image display in the practice dialogs.
pl: Włącz wyświetlanie obrazów w oknach dialogowych ćwiczeń.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeSoundEnabled), group (PracticeOptions)
en: Enable sound playback in the practice dialogs.
pl: Włącz muzykę w tle dla okienek ćwiczeń.

note: i18n: ectx: label, entry (AllowImageInsteadOfWord), group (PracticeOptions)
en: Allow using images instead of words in flashcards. This will only be done if there is no word in the entry.
pl: Zezwalaj na używanie obrazów zamiast słów na fiszkach. Będzie występować tylko wtedy, gdy nie ma słowa we wpisie.

note: i18n: ectx: label, entry (SessionMaxSize), group (PracticeOptions)
en: The maximum number of words that will be practiced in a training session.
pl: Największa liczba ćwiczonych słów w sesji ćwiczeniowej.

note: i18n: ectx: label, entry (SessionMaxNewWords), group (PracticeOptions)
en: The maximum number of new (untrained) words that will be used in a training session.
pl: Największa liczba nowych (niećwiczonych) słów w sesji ćwiczeniowej.

note: i18n: ectx: label, entry (SessionLimitWordsInitialPhase), group (PracticeOptions)
en: Limit the number of words in the initial phase.
pl: Ogranicz liczbę słów we wstępny okresie.

note: i18n: ectx: label, entry (SessionMaxWordsInitialPhase), group (PracticeOptions)
en: The maximum number of words in the initial phase. If this limit is exceeded, no new words will be introduced.
pl: Największa liczba słów we wstępnym okresie. Po przekroczeniu tego ograniczenia nie zostanie wprowadzone żadne nowe słowo.

note: i18n: ectx: label, entry (MultipleChoiceWordTypeConsistancy), group (PracticeOptions)
en: Use the same word type as the solution for the incorrect answers in a multiple choice practice.
pl: Użyj tego samego typu wyrazu, jak w rozwiązaniu dla niepoprawnych odpowiedzi w ćwiczeniach wielokrotnego wyboru.

note: i18n: ectx: label, entry (NumberMultipleChoiceAnswers), group (PracticeOptions)
en: How many answers are provided for a multiple choice question, including the correct answer.
pl: Liczba odpowiedzi w pytaniach wielokrotnego wyboru, włącznie z odpowiedzią poprawną.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSearch), group (Appearance)
en: Toggle display of the search bar.
pl: Włącz/wyłącz wyświetlanie paska wyszukiwania.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSublessonentries), group (Appearance)
en: When enabled a unit also shows entries from its subunits.
pl: Jeśli ta opcja jest włączona, rozdział pokazuje również wpisy z rozdziałów wewnątrz niego.

note: i18n: ectx: label, entry (TableLessonColumnVisible), group (Appearance)
en: Show/hide the unit column.
pl: Pokaż/ukryj kolumnę rozdziału.

note: i18n: ectx: label, entry (TableActiveColumnVisible), group (Appearance)
en: Show/hide the active column.
pl: Pokaż/ukryj kolumnę aktywności.

note: i18n: ectx: label, entry (LessonEditingSelection), group (Appearance)
en: Select which units are displayed for editing
pl: Wybierz, które rozdziały mają być wyświetlone do edycji

note: i18n: ectx: label, entry (MainWindowSplitter), group (Appearance)
en: How the main window is divided.
pl: Jak dzielone jest główne okno.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeFont), group (Appearance)
en: The font used in the vocabulary table
pl: Czcionka używana w tabeli słownictwa

note: i18n: ectx: label, entry (IPAFont), group (Appearance)
en: The font used for phonetics
pl: Czcionka używana dla akcentów

note: i18n: ectx: label, entry (CurrentCol), group (Appearance)
en: Currently selected column
pl: Obecnie zaznaczona kolumna

note: i18n: ectx: label, entry (CurrentRow), group (Appearance)
en: Currently selected row
pl: Obecnie zaznaczony wiersz

note: i18n: ectx: label, entry (GradeColor), group (Appearance)
en: Color used to display the confidence levels
pl: Barwa do wyświetlania poziomów ufności

note: i18n: ectx: label, entry (PreGradeColor), group (Appearance)
en: Color used to display the early confidence levels
pl: Barwa do wyświetlania wczesnych poziomów ufności

note: i18n: ectx: label, entry (InvalidUnitColor), group (Appearance) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_InvalidUnitColor)
en: Color used to display invalid units
pl: Barwa do wyświetlania nieprawidłowych jednostek

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeMinimumTimesAsked), group (Thresholds)
en: The entry must have been asked at least this often to be included in the practice.
pl: Wpis przynajmniej raz próbował być włączony do ćwiczeń.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeMaximumTimesAsked), group (Thresholds)
en: The entry must have been asked at most this often to be included in the practice.
pl: Wpis najwyżej raz próbował być włączony do ćwiczeń.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeMinimumWrongCount), group (Thresholds)
en: The entry must have been answered incorrectly at least this often to be included in the practice.
pl: Wpis z niepoprawną odpowiedzią przynajmniej raz próbował być włączony do ćwiczeń.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeMaximumWrongCount), group (Thresholds)
en: The entry must have been answered incorrectly at most this often to be included in the practice.
pl: Wpis z niepoprawną odpowiedzią najwyżej raz próbował być włączony do ćwiczeń.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeMinimumGrade), group (Thresholds)
en: The entry must have at least this confidence level to be included in the practice (0..7).
pl: Wpis musi mieć co najmniej ten poziom ufności, aby był włączony do ćwiczeń (0..7).

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeMaximumGrade), group (Thresholds)
en: The entry must have at most this confidence level to be included in the practice (0..7).
pl: Wpis musi mieć najwyżej ten poziom ufności, aby był włączony do ćwiczeń (0..7).

note: i18n: ectx: label, entry (WordTypesInPracticeEnabled), group (Thresholds)
en: Only selected word types will be included in practice.
pl: Tylko zaznaczone typy słów będą włączone do ćwiczeń.

note: i18n: ectx: label, entry (WordTypesInPractice), group (Thresholds) i18n: ectx: whatsthis, entry (WordTypesInPractice), group (Thresholds)
en: Selected word types for practices.
pl: Zaznaczone typy słów do ćwiczeń.

note: i18n: ectx: label, entry (SubWordTypesInPractice), group (Thresholds) i18n: ectx: whatsthis, entry (SubWordTypesInPractice), group (Thresholds)
en: Selected sub word types for practices.
pl: Zaznaczone podtypy słów do ćwiczeń.

note: i18n: ectx: label, entry (LearningLanguage), group (PracticeManager)
en: The language that you are learning.
pl: Język, którego próbujesz się nauczyć.

note: i18n: ectx: label, entry (KnownLanguage), group (PracticeManager)
en: The language that you know already.
pl: Język, który już znasz.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSolutionAfterAnswer), group (PracticeManager)
en: Show the solution after an answer was given.
pl: Pokaż rozwiązanie po odpowiedzi.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSolutionAfterAnswerTime), group (PracticeManager)
en: The time the solution is shown (seconds). 0 is unlimited.
pl: Czas pokazywania odpowiedzi (w sekundach). 0 oznacza brak limitu.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeMode), group (PracticeManager)
en: The practice method that is currently selected.
pl: Obecnie wybrany sposób ćwiczenia.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeDirection), group (PracticeManager)
en: The practice mode that is currently selected.
pl: Obecnie wybrany tryb ćwiczenia.

note: i18n: ectx: label, entry (BlockItem$(Grade)), group (PracticeManager)
en: Amount of time different confidence levels should be blocked
pl: Ilość czasu, po którym mają zostać zablokowane różne poziomy ufności

note: i18n: ectx: label, entry (ExpireItem$(Grade)), group (PracticeManager)
en: Amount of time after which different confidence levels should expire
pl: Ilość czasu, po którym mają zostać zablokowane różne poziomy ufności

note: i18n: ectx: label, entry (RememberPracticeDirection), group (PracticeManager)
en: If true, the practice direction for each practice mode is stored.
pl: Jeśli prawda, to kierunek ćwiczeń dla każdego trybu ćwiczeń zostanie zapamiętany.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (RememberPracticeDirection), group (PracticeManager)
en: Should the practice direction for each practice mode be stored?
pl: Czy kierunek ćwiczeń dla każdego trybu ćwiczeń ma być zapamiętywany?

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeDirectionsByPracticeMode), group (PracticeManager) i18n: ectx: whatsthis, entry (PracticeDirectionsByPracticeMode), group (PracticeManager)
en: Stored values of practice direction for each practice mode.
pl: Zapamiętaj kierunek ćwiczeń dla każdego trybu ćwiczeń.

note: i18n: ectx: label, entry (ProvidersUrl), group (KNewStuff)
en: The Providers path for Parley
pl: Ścieżka do dodatkowych treści dla programu Parley.

note: i18n: ectx: label, entry (InstallationCommand), group (KNewStuff)
en: The command used to start a downloaded vocabulary
pl: Polecenie uruchamiające pobrany słownik

note: i18n: ectx: label, entry (InstallPath), group (KNewStuff)
en: The folder where downloaded vocabularies are saved by default
pl: Domyślny katalog zapisywania pobranych słowników

en: Theme
pl: Wygląd

[ctx: title:window general settings]
en: General
pl: Ogólne

en: General Settings
pl: Ustawienia ogólne

en: View
pl: Widok

en: View Settings
pl: Ustawienia widoku

en: Online Translations
pl: Tłumaczenia z sieci

en: Online Translation Services
pl: Usługi tłumaczeń z sieci

en: translate-shell is available.
pl: translate-shell jest dostępny.

en: translate-shell executable could not be found.
pl: Nie można znaleźć pliku wykonywalnego translate-shell.

en: Error
pl: Błąd

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBoxInstalledStatus)
en: Translation Shell Integration
pl: Dodanie powłoki tłumaczenia

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Run Interactive Functionality Test
pl: Uruchom interaktywny test funkcjonalności

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: The interaction test request translation of English word "parley" into German.
pl: Test interakcji wymaga przetłumaczenia angielskiego słowa "parley" na niemiecki.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, buttonRunTest)
en: Start online test
pl: Rozpocznij test z sieci

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Result:
pl: Wynik:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KFontRequester, kcfg_IPAFont)
en: Specify which font to use for displaying pronunciations using phonetic symbols.
pl: Określ jakiej czcionki użyć do wyświetlania wymowy używając znaków fonetycznych.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, IPAFontLabel)
en: &Pronunciation symbols font:
pl: Czcionka symboli &wymowy:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gradeColorLabel)
en: Base color for displaying grades:
pl: Podstawowa barwa do wyświetlania ocen:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_GradeColor)
en: Color used to display the progress
pl: Barwa używana do wyświetlania postępu

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_GradeColor)
en: Click here to change the color used to display the progress.
pl: Naciśnij tutaj, aby zmienić barwę używaną do wyświetlania postępu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KColorButton, kcfg_GradeColor) i18n: ectx: property (text), widget (KColorButton, kcfg_PreGradeColor) i18n: ectx: property (text), widget (KColorButton, kcfg_InvalidUnitColor)
en: &Base
pl: &Podstawa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, preGradeColorLabel)
en: Color for displaying early progress:
pl: Podstawowa barwa do wyświetlania wczesnego postępu:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_PreGradeColor)
en: Color used to display the early progress
pl: Podstawowa barwa do wyświetlania wczesnego postępu

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_PreGradeColor)
en: Click here to change the color used to display the early progress.
pl: Naciśnij tutaj, aby zmienić barwę używaną do wyświetlania wczesnego postępu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, invalidUnitColorLabel)
en: Color used to display the grades:
pl: Barwa do wyświetlania ocen:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_InvalidUnitColor)
en: Click here to change the color used to display invalid units.
pl: Naciśnij tutaj, aby zmienić barwę używany do wyświetlania nieprawidłowych jednostek.

en: Remove confidence levels from this unit
pl: Usuń oceny z tego rozdziału

en: Remove confidence levels from this unit and all sub-units
pl: Usuń oceny z tego rozdziału i wszystkich podległych

en: Remove confidence level from this unit and all sub-units
pl: Usuń oceny z tego rozdziału i wszystkich podległych

en: Progress gradients
pl: Gradienty postępu

en: Early progress
pl: Wczesny postęp

en: Not Practiced
pl: Nieprzećwiczony

en: Invalid Entries
pl: Nieprawidłowe wpisy

[ctx: adjective, The word has been properly and fully learned by the user]
en: Fully learned
pl: W pełni nauczony

[ctx: adjective, The word has not even been practiced once by the user]
en: Not practiced
pl: Nieprzećwiczony

en: Known to Learning
pl: Wiedza dla uczenia

en: Learning to Known
pl: Uczenie dla wiedzy

en: Mixed Directions
pl: Wymieszane kierunki

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Language to Learn
pl: Język do nauczenia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Known Language
pl: Znany język

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBoxPracticeMode)
en: Practice Mode
pl: Tryb ćwiczenia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, flashCard)
en: Flash Cards
pl: Fiszki

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mixedLetters)
en: Mixed &Letters
pl: Wymieszane &litery

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, multipleChoice)
en: M&ultiple Choice
pl: Wiel&okrotny wybór

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, written)
en: Wri&tten
pl: Pise&mny

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, exampleSentence)
en: E&xample Sentences
pl: P&rzykładowe zdania

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, gender)
en: &Gender of Nouns
pl: Ro&dzaj rzeczowników

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, conjugations)
en: Co&njugations
pl: Ko&niugacje

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBoxPracticeDirection)
en: Practice Direction
pl: Kierunek ćwiczenia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, rememberPracticeDirection)
en: Remember for each Practice Mode
pl: Zapamiętaj dla każdego trybu ćwiczeń

[ctx: Confidence level in language, table header]
en: Confidence (%1)
pl: Ufność (%1)
