parley - en to pt_BR translation catalogue (688 entries)

en: Unit
pt_BR: Unidade

en: Number of entries in this lesson.
pt_BR: Número de itens nesta lição.

en: The vocabulary document contains no entries that can be used for the chosen type of practice.
pt_BR: O documento de vocabulário não contém itens que possam ser usados para escolher o tipo de exercício.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, EntryFilterDialog)
en: Start Practice
pt_BR: Iniciar exercício

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, headerLabel)
en: <p>Your selection of vocabulary for the practice is empty.</p><p>Below you can choose to ignore some of your configuration settings to start a practice anyway.</p>
pt_BR: <p>A sua seleção de vocabulário para o exercício está vazia.</p><p>Abaixo você pode escolher ignorar algumas das configurações para iniciar um exercício assim mesmo.</p>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ignoreGroupBox)
en: Ignore Configuration for:
pt_BR: Ignorar configuração para:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, lessonCheckBox)
en: Ignore Lessons
pt_BR: Ignorar lições

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, wordTypeCheckBox)
en: Ignore Word Types
pt_BR: Ignorar classes de palavras

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, blockedCheckBox)
en: Ignore Blocked
pt_BR: Ignorar bloqueadas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, timesWrongCheckBox)
en: Ignore Times Answered Incorrectly
pt_BR: Ignorar o número de respostas incorretas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, timesPracticedCheckBox)
en: Ignore Times Practiced
pt_BR: Ignorar quantas vezes exercitada

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, minMaxGradeCheckBox)
en: Ignore Minimum/Maximum Grade
pt_BR: Ignorar grau mínimo/máximo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, numberAffectedWordsLabel)
en: Number of Affected Words
pt_BR: Número de palavras afetadas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, documentTotalDescriptionLabel)
en: Total number of entries:
pt_BR: Número total de itens:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, totalDescriptionLabel)
en: Resulting number of words to practice:
pt_BR: Número de palavras a exercitar:

[ctx: display of the name of the vocabulary collection]
en: Collection: %1
pt_BR: Coleção: %1

en: None
pt_BR: Nenhum

en: You can drag and drop words onto their word type.
pt_BR: Você pode arrastar e soltar palavras nas classes de palavras.

en: Enable the synonym view to edit synonyms.
pt_BR: Habilitar a exibição dos sinônimos para editá-los.

en: Enable the antonym view to edit antonyms.
pt_BR: Habilitar a exibição dos antônimos para editá-los.

en: Pronunciation (%1)
pt_BR: Pronúncia (%1)

en: Pronunciation
pt_BR: Pronúncia

en: Word Type (%1)
pt_BR: Classe de palavra (%1)

en: Word Type
pt_BR: Classe de palavra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, synonymButton)
en: Synonym
pt_BR: Sinônimo

en: Synonym (%1)
pt_BR: Sinônimo (%1)

en: Antonym (%1)
pt_BR: Antônimo (%1)

en: Antonym
pt_BR: Antônimo

en: Example (%1)
pt_BR: Exemplo (%1)

en: Example
pt_BR: Exemplo

en: Comment (%1)
pt_BR: Comentário (%1)

en: Comment
pt_BR: Comentário

en: Paraphrase (%1)
pt_BR: Paráfrase (%1)

en: Paraphrase
pt_BR: Paráfrase

en: Please use Edit -> Languages to set up your document.
pt_BR: Utilize Editar -> Idiomas para definir seu documento.

en: No Languages Defined
pt_BR: Nenhum idioma definido

en: Select a unit before adding vocabulary.
pt_BR: Selecione uma unidade antes de adicionar o vocabulário.

en: No Unit Selected
pt_BR: Nenhuma unidade selecionada

en: %1 word due | %1 words due
pt_BR[0]: falta %1 palavra
pt_BR[1]: faltam %1 palavras

en: Fully learned
pt_BR: Aprendida por completo

en: Open this vocabulary collection in the editor
pt_BR: Abrir esta coleção de vocabulários no editor

en: Practice Anyway
pt_BR: Exercitar de qualquer maneira

en: Practice
pt_BR: Exercitar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, recentLabel)
en: Active Collections
pt_BR: Coleções ativas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, completedLabel)
en: Completed Collections
pt_BR: Coleções completas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeChoiceButton)
en: Remove
pt_BR: Remover

en: Are you sure you want to remove this collection?
pt_BR: Deseja realmente remover esta coleção?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newButton)
en: Create a New Collection...
pt_BR: Criar uma nova coleção...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, openButton)
en: Open an Existing Collection...
pt_BR: Abrir uma coleção existente...

note: i18n: ectx: property (text), widget (KNSWidgets::Button, ghnsButton)
en: Download New Collections...
pt_BR: Baixar novas coleções...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, playButton) i18n: ectx: property (text), widget (Practice::AudioButton, solutionSoundButton) i18n: ectx: property (text), widget (Practice::AudioButton, questionSoundButton)
en: Play
pt_BR: Iniciar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, recordButton)
en: Record
pt_BR: Gravar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, downloadButton)
en: Download audio file with webservice
pt_BR: Baixar arquivo de áudio com o serviço Web

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, downloadButton)
en: Download
pt_BR: Baixar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, showCurrentButton)
en: Lookup Current
pt_BR: Buscar atual

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, followTableCheckBox)
en: Follow Table
pt_BR: Seguir tabela

en: Could not determine word type of adjectives
pt_BR: Não foi possível determinar a classe de palavra de adjetivos

en: Could not determine word type of adverbs
pt_BR: Não foi possível determinar a classe de palavra de advérbios

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, absoluteLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, comparativeLabel)
en: The comparative is used to compare nouns or verbs (faster)
pt_BR: O comparativo é usado para comparar substantivos e verbos (mais rápido)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, absoluteLabel)
en: Absolute:
pt_BR: Absoluto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, comparativeLabel)
en: Comparative:
pt_BR: Comparativo:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, superlativeLabel)
en: The superlative (fastest)
pt_BR: O superlativo (mais rápido)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, superlativeLabel)
en: Superlative:
pt_BR: Superlativo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, makeAdjectiveButton)
en: Adjective
pt_BR: Adjetivo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, makeAdverbButton)
en: Adverb
pt_BR: Advérbio

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, layout)
en: Conjugation Forms
pt_BR: Formas de conjugação

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularFirstPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualFirstPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralFirstPersonLabel)
en: First
pt_BR: Primeira

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularSecondPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualSecondPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralSecondPersonLabel)
en: Second
pt_BR: Segunda

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularThirdMalePersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualThirdMalePersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralThirdMalePersonLabel)
en: Third Male
pt_BR: Terceira masculina

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularThirdFemalePersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualThirdFemalePersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralThirdFemalePersonLabel)
en: Third Female
pt_BR: Terceira feminina

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularThirdNeutralPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualThirdNeutralPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralThirdNeutralPersonLabel)
en: Third Neutral
pt_BR: Terceira neutra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, nextTenseButton)
en: Ne&xt
pt_BR: Pró&ximo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tenselabel)
en: &Tense:
pt_BR: &Tempo verbal:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualLabel) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, numberSelection)
en: Dual
pt_BR: Dupla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Masculine
pt_BR: Masculino

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Feminine
pt_BR: Feminino

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Neuter
pt_BR: Neutro

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, declensionGroupBox)
en: Declension Forms
pt_BR: Formas de declinação

[ctx: one of the seven cases (grammatical)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nominativeLabel)
en: Nominative:
pt_BR: Nominativo:

[ctx: one of the seven cases (grammatical)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, genitivLabel)
en: Genitive:
pt_BR: Genitivo:

[ctx: one of the seven cases (grammatical)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dativLabel)
en: Dative:
pt_BR: Dativo:

[ctx: one of the seven cases (grammatical)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, accusativeLabel)
en: Accusative:
pt_BR: Acusativo:

[ctx: one of the seven cases (grammatical)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ablativLabel)
en: Ablative:
pt_BR: Ablativo:

[ctx: one of the seven cases (grammatical)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, locativeLabel)
en: Locative:
pt_BR: Locativo:

[ctx: one of the seven cases (grammatical)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, vocativeLabel)
en: Vocative:
pt_BR: Vocativo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, numberLabel)
en: Number:
pt_BR: Número:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, nextButton)
en: Next
pt_BR: Próximo

en: Units
pt_BR: Unidades

en: Right click to add, delete, or rename units. 
    With the checkboxes you can select which units you want to practice. 
    Only checked units [x] will be asked in the practice!
pt_BR: Clique com o botão direito para adicionar, excluir, ou renomear unidades. 
    Com as caixas de verificação você pode selecionar quais unidades deseja exercitar. 
    Apenas as unidades marcadas [x] serão questionadas no exercício!

en: Word Types
pt_BR: Classes de palavras

en: Inflection (verbs, adjectives, nouns)
pt_BR: Flexão (verbos, adjetivos e substantivos)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, comparisonForms)
en: Comparison Forms
pt_BR: Formas comparativas

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Multiple Choice
pt_BR: Múltipla escolha

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, synonymLabel) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Synonyms
pt_BR: Sinônimos

en: Antonyms
pt_BR: Antônimos

en: False Friends
pt_BR: Falso cognato

en: Phonetic Symbols
pt_BR: Símbolos fonéticos

en: Image
pt_BR: Imagem

en: Summary
pt_BR: Resumo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PracticeSoundEnabled)
en: Sound
pt_BR: Som

en: Enter search terms here
pt_BR: Digite os termos da pesquisa

en: Search your vocabulary
pt_BR: Pesquisar seu vocabulário

en: S&earch:
pt_BR: P&esquisar:

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
pt_BR: &Arquivo

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
pt_BR: &Editar

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
pt_BR: E&xibir

note: i18n: ectx: Menu (lesson)
en: &Unit
pt_BR: &Unidade

note: i18n: ectx: Menu (learning)
en: &Practice
pt_BR: &Exercitar

note: i18n: ectx: ToolBar (editorToolBar)
en: Editor Toolbar
pt_BR: Barra de ferramentas do editor

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, direc_label)
en: Properties From Original
pt_BR: Propriedades do original

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, grade_label)
en: &Confidence Level:
pt_BR: Nível de &confiança:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fauxami_label)
en: &False friend:
pt_BR: &Falso cognato:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox3)
en: Practice &Counts
pt_BR: &Números de exercícios

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, bcount_label)
en: &Wrong:
pt_BR: &Errado:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox2)
en: &Last Practiced
pt_BR: Ú&ltimo exercício

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, never)
en: &Never
pt_BR: &Nunca

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, today)
en: T&oday
pt_BR: H&oje

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDateEdit, queryDateEdit)
en: The date this expression was last practiced
pt_BR: A data em que esta expressão foi exercitada pela última vez

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QDateEdit, queryDateEdit)
en: Not Practiced Yet
pt_BR: Ainda não exercitado

note: i18n: ectx: property (displayFormat), widget (QDateEdit, queryDateEdit)
en: dd.MM.yyyy
pt_BR: dd.MM.aaaa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, resetGradesButton)
en: &Reset Confidence Levels
pt_BR: &Restaurar os níveis de confiança

en: Verb
pt_BR: Verbo

en: Noun
pt_BR: Substantivo

en: "%1" is a:
pt_BR: "%1" é um:

[ctx: @title:window]
en: Please select the noun's gender
pt_BR: Selecione o gênero do substantivo

en: Enter LaTeX code here.
pt_BR: Digite aqui o código LaTeX.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, texLabel)
en: LaTeX code:
pt_BR: Código LaTeX:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Preview
pt_BR: Visualização

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mathModeCheckBox)
en: Math mode
pt_BR: Modo matemático

en: New Unit
pt_BR: Nova unidade

en: Add a new unit to your document
pt_BR: Adiciona uma nova unidade ao seu documento

en: Rename Unit
pt_BR: Renomear unidade

en: Delete Unit
pt_BR: Excluir unidade

en: Delete the selected unit.
pt_BR: Exclui a unidade selecionada.

en: Split Unit into Smaller Units
pt_BR: Dividir a unidade em unidades menores

en: Make multiple smaller units out of one big unit.
pt_BR: Cria múltiplas unidades menores de uma unidade maior.

en: Move to new lesson
pt_BR: Mover para uma nova lição

en: Moves the selected vocabulary to a new lesson
pt_BR: Move o vocabulário selecionado para uma nova lição

en: Remove Confidence Levels
pt_BR: Remover os níveis de confiança

en: Remove confidence levels from this unit.
pt_BR: Remove os níveis de confiança das notas desta unidade.

en: Remove Confidence Levels From This Unit And All Subunits
pt_BR: Remover os níveis de confiança desta unidade e de todas as subunidades

en: Remove confidence levels from this unit and all subunits.
pt_BR: Remove os níveis de confiança desta lição e de todas as subunidades.

en: Expand Units and Subunits
pt_BR: Expandir todas as unidades e subunidades

en: Expand all units and subunits.
pt_BR: Expandir todas as unidades e subunidades.

en: Collapse All Units And Subunits
pt_BR: Recolher todas as unidades e subunidades

en: Collapse all units and subunits.
pt_BR: Recolher todas as unidades e subunidades.

en: The root lesson cannot be deleted.
pt_BR: A lição principal não pode ser excluída.

en: There is %1 word left in this unit. Do you want to delete it? | There are %1 words left in this unit. Do you want to delete them?
pt_BR[0]: Existe %1 palavra restante nesta unidade. Deseja excluí-la?
pt_BR[1]: Existem %1 palavras restantes nesta unidade. Deseja excluí-las?

en: Entries per Unit
pt_BR: Itens por unidade

en: The unit will be split into smaller unit. How many entries in each unit do you want?
pt_BR: A unidade será dividida em lições menores. Quantos itens você deseja em cada unidade?

en: New Lesson
pt_BR: Nova lição

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addChoiceButton)
en: Add
pt_BR: Adicionar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, languageLabel)
en: Language
pt_BR: Idioma

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Lesson
pt_BR: Lição

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Word type:
pt_BR: Classe de palavra:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Pronunciation:
pt_BR: Pronúncia:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Example:
pt_BR: Exemplo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Paraphrase:
pt_BR: Paráfrase:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Comment:
pt_BR: Comentário:

en: Select Synonyms
pt_BR: Selecionar sinônimos

en: %1 and %2 are not Synonyms
pt_BR: %1 e %2 não são sinônimos

en: %1 and %2 are Synonyms
pt_BR: %1 e %2 são sinônimos

en: %1 and %2 are not Antonyms
pt_BR: %1 e %2 não são antônimos

en: %1 and %2 are Antonyms
pt_BR: %1 e %2 são antônimos

en: %1 and %2 are not False Friends
pt_BR: %1 e %2 não são falsos cognatos

en: %1 and %2 are False Friends
pt_BR: %1 e %2 são falsos cognatos

[ctx: Title for a list of synonyms for a word]
en: Synonyms of %1:
pt_BR: Sinônimos de %1:

[ctx: Title for a list of antonyms (opposites) for a word]
en: Antonyms of %1:
pt_BR: Antônimos de %1:

[ctx: Title for a list of false friend (things that sound similar but have different meanings) for a word]
en: False Friends of %1:
pt_BR: Falsos cognatos de %1:

[ctx: @title:window]
en: Vocabulary Columns
pt_BR: Colunas de vocabulário

en: Enable/Disable the columns for each language
pt_BR: Habilitar/Desabilitar as colunas para cada idioma

en: Sound file selected: %1
pt_BR: Arquivo de som selecionado: %1

en: Image file selected: %1
pt_BR: Arquivo de imagem selecionado: %1

en: &Add New Entry
pt_BR: &Adicionar novo item

en: Append a new row to the vocabulary
pt_BR: Acrescentar uma nova linha ao vocabulário

en: &Delete Entry
pt_BR: E&xcluir item

en: Delete the selected rows
pt_BR: Excluir as linhas selecionadas

en: Copy
pt_BR: Copiar

en: Cut
pt_BR: Recortar

en: Paste
pt_BR: Colar

en: Select all rows
pt_BR: Selecionar todas as linhas

en: Deselect all rows
pt_BR: Desmarcar todas as linhas

en: Vocabulary Columns...
pt_BR: Colunas de vocabulário...

en: Toggle display of individual vocabulary columns
pt_BR: Alterna a exibição das colunas individuais de vocabulário

en: Do you really want to delete the selected entry? | Do you really want to delete the selected %1 entries?
pt_BR[0]: Deseja realmente excluir o item selecionado?
pt_BR[1]: Deseja realmente excluir os %1 itens selecionados?

en: Delete
pt_BR: Excluir

en: Nothing to spell check.
pt_BR: Nenhuma ortografia a ser verificada.

[ctx: @title of a popup]
en: No Spell Checker Available
pt_BR: Nenhum verificador ortográfico disponível

[ctx: @popupmessage]
en: Either the language set up is incorrect or no spellchecker was installed for this locale: %1.
pt_BR: O idioma definido está incorreto ou nenhum verificador ortográfico foi instalado para: %1.

en: New
pt_BR: Novo

en: Add a new word type to your document
pt_BR: Adiciona uma nova classe de palavra para o seu documento

en: Rename
pt_BR: Renomear

en: Rename the selected word type
pt_BR: Renomeia a classe de palavra selecionada

en: Delete Word Type
pt_BR: Excluir classe de palavra

en: Delete the selected word type.
pt_BR: Exclui a classe de palavra selecionada.

[ctx: Let the user select what grammatical meaning is connected to a word type (nouns have gender, verbs conjugations etc)]
en: Grammar
pt_BR: Gramática

en: To let Parley know the grammatical meaning of a word type.
pt_BR: Para permitir que o Parley saiba o significado gramatical de uma classe de palavra.

en: This word type folder contains nouns.
pt_BR: Esta pasta de classe de palavras contém substantivos.

en: Masculine Noun
pt_BR: Substantivo masculino

en: This word type folder contains masculine nouns.
pt_BR: Esta pasta de classe de palavras contém substantivos masculinos.

en: Feminine Noun
pt_BR: Substantivo feminino

en: This word type folder contains feminine nouns.
pt_BR: Esta pasta de classe de palavras contém substantivos femininos.

en: Neuter Noun
pt_BR: Substantivo neutro

en: This word type folder contains neuter nouns.
pt_BR: Esta pasta de classe de palavras contém substantivos neutros.

en: This word type folder contains adjectives.
pt_BR: Esta pasta de classe de palavras contém adjetivos.

en: This word type folder contains adverbs.
pt_BR: Esta pasta de classe de palavras contém advérbios.

en: This word type folder contains verbs.
pt_BR: Esta pasta de classe de palavras contém verbos.

en: Conjunction
pt_BR: Conjunção

en: This word type folder contains conjunctions.
pt_BR: Esta pasta de classe de palavras contém conjunções.

en: No Special Type
pt_BR: Nenhuma classe especial

en: This word type folder contains no word type with special meaning.
pt_BR: Esta pasta de classe de palavras não contém palavra de significado especial.

en: The root word type cannot be deleted.
pt_BR: A classe de palavra principal não pode ser excluída.

en: There is a word left with this word type. It will lose its type. Continue? | There are %1 words left with this word type. They will lose their word type. Continue?
pt_BR[0]: Existe uma palavra restante com esta classe de palavra. Ela ficará sem classe. Deseja continuar?
pt_BR[1]: Existem %1 palavras restantes com esta classe de palavra. Elas ficarão sem classe de palavra. Deseja continuar?

[ctx: @title:window]
en: Export
pt_BR: Exportar

en: HTML document
pt_BR: Documento HTML

en: Could not write to file "%1"
pt_BR: Não foi possível gravar no arquivo "%1"

en: Export As
pt_BR: Exportar como

en: Untitled
pt_BR: Sem título

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ExportOptions)
en: Export
pt_BR: Exportar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, flashCardRadio)
en: Flash Cards - to print learning cards (HTML)
pt_BR: Cartões Rápidos - para imprimir os cartões de aprendizagem (HTML)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, tableRadio)
en: A vocabulary list that works in a web-browser and can be printed (HTML)
pt_BR: Uma lista de vocabulários que funciona num navegador Web e que pode ser impressa (HTML)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, csvRadio)
en: Comma separated values (CSV)
pt_BR: Valores separados por vírgulas (CSV)

en: Vocabulary Trainer
pt_BR: Treinador de vocabulário

en: Helps you train your vocabulary
pt_BR: Ajuda você a treinar o seu vocabulário

en: Developer and Co-maintainer
pt_BR: Desenvolvedor e co-mantenedor

en: Developer, former maintainer
pt_BR: Desenvolvedor, mantenedor anterior

en: Developer
pt_BR: Desenvolvedor

en: Practice Dialogs
pt_BR: Janelas de exercícios

en: Scripting
pt_BR: Programação

en: Countless fixes, former maintainer, port to KDE4
pt_BR: Inúmeras correções, antigo mantenedor e adaptação para o KDE4

en: Original Author
pt_BR: Autor original

en: Artwork and Oxygen Icons
pt_BR: Arte e ícones do Oxygen

en: Port to KConfig XT
pt_BR: Migração para o KConfig XT

en: Rewriting the kvtml library for KDE4
pt_BR: Reformulação da biblioteca kvtml para o KDE4

en: Bug reports and testing on the way to KDE4
pt_BR: Relatório de erros e testes no KDE4

en: Conceived the name Parley
pt_BR: Concebeu o nome Parley

en: [file]
pt_BR: [arquivo]

en: Document file to open
pt_BR: Arquivo a ser aberto

en: Creates a new vocabulary collection
pt_BR: Cria uma nova coleção de vocabulários

en: Opens an existing vocabulary collection
pt_BR: Abre uma coleção de vocabulários existente

en: Open &Downloaded Vocabularies...
pt_BR: Abrir vocabulários baixa&dos...

en: Open downloaded vocabulary collections
pt_BR: Abrir coleções de vocabulários baixados

en: Save the active vocabulary collection
pt_BR: Salvar a coleção de vocabulários ativa

en: Save the active vocabulary collection with a different name
pt_BR: Salvar a coleção de vocabulários ativa com um nome diferente

en: &Export...
pt_BR: &Exportar...

en: Export to HTML or CSV
pt_BR: Exportar para HTML ou CSV

en: &Properties...
pt_BR: &Propriedades...

en: Edit document properties
pt_BR: Editar as propriedades do documento

en: Dashboard
pt_BR: Painel

en: Close the current vocabulary collection and show the dashboard
pt_BR: Fechar a coleção de vocabulários atual e exibir o painel

en: Quit Parley
pt_BR: Sair do Parley

en: Show the configuration dialog
pt_BR: Mostrar a janela de configuração

en: &Languages...
pt_BR: &Idiomas...

en: Edit which languages are in the collection and their grammar properties.
pt_BR: Editar quais idiomas estão na coleção e suas propriedades gramaticais.

en: Remove all confidence levels from the current document
pt_BR: Remove todos os níveis de confiança do documento atual

en: Show Entries from Child Units
pt_BR: Mostrar itens das unidades filhas

en: Enable to also see the entries of child units in each unit.
pt_BR: Habilite para também ver os itens das unidades filhas em cada unidade.

en: Automatic Translation
pt_BR: Tradução automática

note: i18n: ectx: label, entry (AutomaticTranslation), group (General)
en: Enable automatic translation of the unit entries.
pt_BR: Habilitar tradução automática dos itens da unidade.

en: Start Practice...
pt_BR: Iniciar exercício...

en: Start practicing
pt_BR: Iniciar o exercício

en: Configure Practice...
pt_BR: Configurar exercício...

en: Change practice settings
pt_BR: Altera as configurações do exercício

en: Export Results...
pt_BR: Exportar resultados...

en: Write a file with the results of the practice
pt_BR: Gravar um arquivo com os resultados do exercício

en: Switch to vocabulary editor
pt_BR: Alternar para o editor de vocabulários

en: Show Se&arch
pt_BR: Mostr&ar pesquisa

en: Toggle display of the search bar
pt_BR: Alterna a exibição da barra de pesquisa

[ctx: @title:window document properties]
en: Properties for %1
pt_BR: Propriedades de %1

[ctx: @title:window]
en: Open Vocabulary Collection
pt_BR: Abrir coleção de vocabulários

en: Open in practice &mode
pt_BR: Abrir no &modo de exercício

en: The vocabulary collection is locked by another process.  You can open the file if you take over the lock, but you will lose any changes from the other process.
    
    Do you want to take over the lock?
pt_BR: A coleção do vocabulário está bloqueada por outro processo. Você pode abrir o arquivo se capturar esse bloqueio, mas irá perder todas as alterações do outro processo.
    
    Deseja capturar o bloqueio?

en: Take Over Lock
pt_BR: Capturar o bloqueio

en: Opening collection "%1" resulted in an error: %2
pt_BR: A abertura da coleção "%1" resultou em um erro: %2

[ctx: @title:window]
en: Open Collection
pt_BR: Abrir coleção

en: Vocabulary is modified.
    
    Save file before exit?
pt_BR: O vocabulário foi modificado.
    
    Deseja salvar o arquivo antes de sair?

[ctx: @title:window]
en: Open Downloaded Vocabulary Collection
pt_BR: Abrir coleção de vocabulários baixados

en: File "%1" is locked by another process.  You can save to the file if you take over the lock, but you will lose any changes from the other process.
    
    Do you want to take over the lock?
pt_BR: O arquivo "%1" está bloqueado por outro processo. Você pode salvar o arquivo se capturar esse bloqueio, mas irá perder todas as alterações do outro processo.
    
    Deseja capturar o bloqueio?

en: Writing file "%1" resulted in an error: %2
pt_BR: A gravação do arquivo "%1" resultou em um erro: %2

[ctx: @title:window]
en: Save File
pt_BR: Salvar arquivo

[ctx: @title:window]
en: Save Vocabulary As
pt_BR: Salvar vocabulário como

en: <qt>The file<p><b>%1</b></p>already exists. Do you want to overwrite it?</qt>
pt_BR: <qt>O arquivo<p><b>%1</b></p>já existe. Deseja sobrescrevê-lo?</qt>

[ctx: @info:status saving a file]
en: Saving %1
pt_BR: Salvando %1

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, licenseComboBox)
en: Public Domain
pt_BR: Domínio público

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, languageGroupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBoxLanguages)
en: Languages
pt_BR: Idiomas

en: A Second Language
pt_BR: Um segundo idioma

en: Lesson 1
pt_BR: Lição 1

en: Could not open vocabulary collection "%1"
pt_BR: Não foi possível abrir a coleção de vocabulários "%1"

en: You cannot start to practice when the known language is the same as the language to learn.
pt_BR: Você não pode começar a exercitar quando o idioma conhecido é o mesmo que deseja aprender.

en: Select languages
pt_BR: Selecionar idiomas

en: Download New Vocabularies...
pt_BR: Baixar novos vocabulários...

en: Downloads new vocabulary collections
pt_BR: Baixa novas coleções de vocabulário

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
pt_BR: Barra de ferramentas principal

note: i18n: ectx: ToolBar (practiceToolBar)
en: Practice Toolbar
pt_BR: Barra de ferramentas de exercícios

note: i18n: ectx: ToolBar (statisticsToolBar)
en: Statistics Toolbar
pt_BR: Barra de ferramentas de estatísticas

note: i18n: ectx: ToolBar (practiceSummaryToolBar)
en: Practice Summary Toolbar
pt_BR: Barra de ferramentas do resumo do exercício

en: Stop
pt_BR: Parar

en: All comparison forms were right.
pt_BR: Todas as formas de comparação estão corretas.

[ctx: the user entered the wrong absolute form when practicing comparison forms of adjectives (the base form of the adjective is wrong)]
en: "%1" is the wrong word.
pt_BR: A "%1" é a palavra errada.

[ctx: the user entered the wrong comparison forms when practicing comparison forms of adjectives (good, better, best)]
en: Both comparison forms (comparative and superlative) are wrong.
pt_BR: Ambas as formas de comparação (comparativa e superlativa) estão erradas.

[ctx: the user entered the wrong comparison forms when practicing comparison forms of adjectives (second form wrong - better)]
en: The comparative is wrong.
pt_BR: A comparativa está errada.

[ctx: the user entered the wrong comparison forms when practicing comparison forms of adjectives (third form wrong - best)]
en: The superlative is wrong.
pt_BR: A superlativa está errada.

en: Enter the comparison forms.
pt_BR: Indique as formas de comparação.

en: Do not Care
pt_BR: Não se importar

en: 30 Min
pt_BR: 30 minutos

en: 1 Hour
pt_BR: 1 hora

en: 2 Hours
pt_BR: 2 horas

en: 4 Hours
pt_BR: 4 horas

en: 8 Hours
pt_BR: 8 horas

en: 12 Hours
pt_BR: 12 horas

en: 18 Hours
pt_BR: 18 horas

en: 1 Day
pt_BR: 1 dia

en: 2 Days
pt_BR: 2 dias

en: 3 Days
pt_BR: 3 dias

en: 4 Days
pt_BR: 4 dias

en: 5 Days
pt_BR: 5 dias

en: 6 Days
pt_BR: 6 dias

en: 1 Week
pt_BR: 1 semana

en: 2 Weeks
pt_BR: 2 semanas

en: 3 Weeks
pt_BR: 3 semanas

en: 4 Weeks
pt_BR: 4 semanas

en: 1 Month
pt_BR: 1 mês

en: 2 Months
pt_BR: 2 meses

en: 3 Months
pt_BR: 3 meses

en: 4 Months
pt_BR: 4 meses

en: 5 Months
pt_BR: 5 meses

en: 6 Months
pt_BR: 6 meses

en: 10 Months
pt_BR: 10 meses

en: 12 Months
pt_BR: 12 meses

en: Illogical blocking times.
pt_BR: Tempos de bloqueio incoerentes.

en: The time for level %1 should be lower than the time for level %2.
pt_BR: O tempo para o nível %1 deve ser menor que o tempo para o nível %2.

en: 
    Illogical expiration times.
pt_BR: 
    Tempos de expiração incoerentes.

en: 
    Illogical blocking vs. expiration times.
pt_BR: 
    Tempo de bloqueio vs tempo de expiração incoerentes.

en: The blocking time at level %1 should be lower than the expiration time.
pt_BR: No nível %1 tempo de bloco deve ser menor que o tempo de expiração.

en: Illogical Values
pt_BR: Valores incoerentes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev2)
en: Level &2:
pt_BR: Nível &2:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev5)
en: Level &5:
pt_BR: Nível &5:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev6)
en: Level &6:
pt_BR: Nível &6:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Expire)
en: E&xpiring
pt_BR: E&xpiração

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Block)
en: Bl&ocking
pt_BR: Bl&oqueio

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev4)
en: Level &4:
pt_BR: Nível &4:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev7)
en: Level &7:
pt_BR: Nível &7:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev1)
en: Level &1:
pt_BR: Nível &1:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev3)
en: Level &3:
pt_BR: Nível &3:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Do not practice vocabulary that has been asked within:
pt_BR: Não exercitar o vocabulário que tenha sido perguntado em:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Vocabulary drops one grade after this much time:
pt_BR: Vocabulário cai um grau depois deste período:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ComparisonIncludeAdjective)
en: Include Adjectives
pt_BR: Incluir adjetivos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ComparisonIncludeAdverb)
en: Include Adverbs
pt_BR: Incluir advérbios

[ctx: @title:window]
en: Configure Practice
pt_BR: Configurar exercício

[ctx: @title:group Configure general settings for practicing vocabulary, short title in config dialog.]
en: General
pt_BR: Geral

[ctx: Configure general settings for practicing vocabulary.]
en: General Practice Settings
pt_BR: Configurações gerais do exercício

[ctx: @title:group vocabulary can be set to be blocked for a certain amount of time]
en: Blocking
pt_BR: Bloqueio

en: Blocking Settings
pt_BR: Configurações de bloqueio

[ctx: @title:group ignore vocabulary based on some properties like word type]
en: Thresholds
pt_BR: Limites

en: Threshold Settings
pt_BR: Configurações para limites

[ctx: @title:group Configure specific settings for practicing vocabulary, short title in config dialog.]
en: Specific
pt_BR: Específicas

[ctx: Configure specific settings for practicing vocabulary.]
en: Specific Practice Settings
pt_BR: Configurações específicas do exercício

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Correction
pt_BR: Correção

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_IgnoreAccentMistakes)
en: Answers with wrong accents are still counted as correct.
pt_BR: As respostas com acentuação incorreta serão consideradas como certas.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_IgnoreAccentMistakes)
en: Ignore accents
pt_BR: Ignorar acentuação

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_IgnoreCapitalizationMistakes)
en: Any captitalization in the answer is counted as correct.
pt_BR: As maiúsculas na resposta serão consideradas como corretas.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_IgnoreCapitalizationMistakes)
en: Ignore capitalization
pt_BR: Ignorar maiúsculas

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_IgnorePunctuationMistakes)
en: Any punctuation mistake in the answer is counted as correct.
pt_BR: Qualquer erro na pontuação da resposta será considerado como correto.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_IgnorePunctuationMistakes)
en: Ignore punctuation
pt_BR: Ignorar pontuação

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHints)
en: During the practice you can use the hint button to see parts of the solution.
pt_BR: Durante o exercício, você pode usar o botão de dicas para ver partes da solução.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHints)
en: Enable hints
pt_BR: Habilitar dicas

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Images and Sound
pt_BR: Imagens e sons

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_FlashcardsFrontImage)
en: During the practice, images are shown for the question.
pt_BR: Durante o exercício, aparecem imagens para a pergunta.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FlashcardsFrontImage)
en: Image for question
pt_BR: Imagem para a pergunta

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_FlashcardsBackImage)
en: During the practice, images are shown for the solution.
pt_BR: Durante o exercício, aparecem imagens para a solução.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FlashcardsBackImage)
en: Image for solution
pt_BR: Imagem para a solução

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AllowImageInsteadOfWord)
en: Allow using images instead of words in flashcards.
pt_BR: Permite usar cartões com imagens em vez de palavras.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AllowImageInsteadOfWord)
en: Allow images instead of words
pt_BR: Permitir imagens em vez de palavras

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_PracticeSoundEnabled)
en: Enable playing of pronunciation sound files during the practice.
pt_BR: Habilitar a reprodução de arquivos de som da pronúncia durante o exercício.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: By default you are asked to enter synonyms until you enter the one that is associated directly with the current word. With this option enabled any synonym is accepted.
pt_BR: Por padrão, será solicitada a digitação de sinônimos até que você indique o que está diretamente associado com a palavra atual. Com esta opção habilitada, qualquer sinônimo será aceito.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CountSynonymsAsCorrect)
en: Accept any synonym
pt_BR: Aceitar quaisquer sinônimos

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Sessions
pt_BR: Sessões

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Max session size:
pt_BR: Tamanho máximo da sessão:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Max number of new words:
pt_BR: Número máximo de palavras novas:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_MultipleChoiceWordTypeConsistancy)
en: When creating multiple choice practices, try to show answers of the same word type.
pt_BR: Ao criar exercícios de múltipla escolha, tentar mostrar respostas do mesmo tipo de palavras.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MultipleChoiceWordTypeConsistancy)
en: Use choices of the same word type
pt_BR: Usar opções da mesma classe de palavra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Number of choices:
pt_BR: Número de opções:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Only practice vocabulary that fulfills the following conditions:
pt_BR: Exercitar apenas o vocabulário que preencher as seguintes condições:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: At least
pt_BR: No mínimo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: At most
pt_BR: No máximo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Grade:
pt_BR: Grau:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Times practiced:
pt_BR: Vezes exercitados:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Answered incorrectly:
pt_BR: Respondidas incorretamente:

en: All conjugation forms were right.
pt_BR: Todas as formas de conjugação estão corretas.

[ctx: You did not get the conjugation forms right.]
en: You answered %1 conjugation form correctly. | You answered %1 conjugation forms correctly.
pt_BR[0]: Você respondeu corretamente a %1 forma de conjugação.
pt_BR[1]: Você respondeu corretamente a %1 formas de conjugação.

en: Enter all conjugation forms.
pt_BR: Indique todas as formas de conjugação.

en: Choose the right article for "%1"
pt_BR: Escolha o artigo correto para "%1"

[ctx: @label the gender of the word: masculine]
en: %1 is masculine
pt_BR: %1 é masculino

[ctx: @label the gender of the word: feminine]
en: %1 is feminine
pt_BR: %1 é feminino

[ctx: @label the gender of the word: neuter]
en: %1 is neuter
pt_BR: %1 é neutro

[ctx: Display of the current unit during practice]
en: Unit: %1
pt_BR: Unidade: %1

en: New word
pt_BR: Nova palavra

[ctx: Display of the current confidence level during practice, 1st param is either initial or long term]
en: %1, confidence %2
pt_BR: %1, confiança %2

en: initial
pt_BR: inicial

en: long term
pt_BR: longo prazo

en: You answered correctly %2 of a total of %1 word.
    You are %3% done. | You answered correctly %2 of a total of %1 words.
    You are %3% done.
pt_BR[0]: Você respondeu corretamente a %2 de um total de %1 palavra.
    Você está %3% completo.
pt_BR[1]: Você respondeu corretamente a %2 de um total de %1 palavras.
    Você está %3% completo.

en: Rendering...
pt_BR: Renderizando...

en: LaTeX error.
pt_BR: Erro de LaTeX.

en: You revealed the answer by using too many hints.
pt_BR: Você revelou a resposta ao usar muitas dicas.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, answerLaterButton)
en: Skip this word for now and ask again later
pt_BR: Ignorar esta palavra por enquanto e perguntar novamente mais tarde

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, answerLaterButton)
en: Answer Later
pt_BR: Responder mais tarde

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, hintButton)
en: Hint
pt_BR: Dica

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, continueButton)
en: Continue
pt_BR: Continuar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, countAsWrongButton)
en: I Did not Know it
pt_BR: Eu não sabia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, countAsCorrectButton)
en: I Knew it
pt_BR: Eu sabia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, absoluteLabel)
en: absolute
pt_BR: absoluto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, comparativeLabel)
en: comparative
pt_BR: comparativo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, superlativeLabel)
en: superlative
pt_BR: superlativo

en: Stop Practice
pt_BR: Parar o exercício

en: Stop practicing
pt_BR: Parar de exercitar

en: Change answer to right/wrong
pt_BR: Alterar a resposta para certa/errada

en: When you answered, Parley will display that the answer was right or wrong.
    This shortcut changes how the answer is counted.
pt_BR: Quando responder, o Parley irá mostrar se a resposta estava certa ou errada.
    Este atalho altera a forma como a resposta será considerada.

[ctx: number of words, minutes, seconds]
en: You practiced %1 in %2 and %3.
pt_BR: Você exercitou %1 em %2 e %3.

en: one word | %1 words
pt_BR[0]: uma palavra
pt_BR[1]: %1 palavras

en: one minute | %1 minutes
pt_BR[0]: um minuto
pt_BR[1]: %1 minutos

en: one second | %1 seconds
pt_BR[0]: um segundo
pt_BR[1]: %1 segundos

en: Practice Overview
pt_BR: Resumo do Exercício

en: Switch to the Practice Overview page
pt_BR: Mudar para a página Resumo do Exercício

en: HTML Files
pt_BR: Arquivos HTML

en: OpenDocument text files
pt_BR: Arquivos de texto OpenDocument

en: Practice results
pt_BR: Resultados dos exercícios

en: Answered questions: %1
pt_BR: Peguntas respondidas: %1

en: Correct answers: %1
pt_BR: Respostas corretas: %1

en: Wrong answers: %1
pt_BR: Respostas erradas: %1

en: <b>Attempts</b>
pt_BR: <b>Tentativas</b>

en: <b>Question</b>
pt_BR: <b>Pergunta</b>

en: <b>Correct answer</b>
pt_BR: <b>Resposta correta</b>

en: <b>Your errors</b>
pt_BR: <b>Seus erros</b>

en: Could not write to %1
pt_BR: Não foi possível gravar em %1

en: Could not write file
pt_BR: Não foi possível gravar o arquivo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Attempts
pt_BR: Tentativas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Question
pt_BR: Pergunta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Solution
pt_BR: Solução

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Your Answer
pt_BR: Sua resposta

en: The vocabulary collection contains fewer than two languages.
pt_BR: A coleção de vocabulários contém menos que dois idiomas.

en: Could not start practice
pt_BR: Não foi possível iniciar o exercício

en: This answer will be counted as correct.
    Words will only be counted as correct if they are answered correctly on the first attempt.
pt_BR: Esta resposta será considerada como certa.
    As palavras só serão consideradas certas se forem respondidas corretamente na primeira tentativa.

en: Count this answer as wrong
pt_BR: Considerar esta resposta como errada

en: This answer will be counted as wrong.
    Words will only be counted as correct if they are answered correctly on the first attempt.
pt_BR: Esta resposta será considerada como errada.
    As palavras só serão consideradas certas se forem respondidas corretamente na primeira tentativa.

en: Count this answer as correct
pt_BR: Considerar esta resposta como certa

[ctx: test results]
en: %1 % correct
pt_BR: %1 % correto

[ctx: test results]
en: %1 % wrong
pt_BR: %1 % errado

[ctx: test results]
en: %1 % not answered
pt_BR: %1 % não respondido

en: Answered correctly on the first attempt: %1 of %2 (%3 %)
pt_BR: Foram respondidas corretamente na primeira tentativa: %1 de %2 (%3 %)

en: Answered wrong on the first attempt: %1 of %2 (%3 %)
pt_BR: Foram respondidas incorretamente na primeira tentativa: %1 de %2 (%3 %)

en: Not answered during this practice: %1 of %2 (%3 %)
pt_BR: Não respondidas durante este exercício: %1 de %2 (%3 %)

en: Your answer was wrong.
pt_BR: Sua resposta estava errada.

en: Your answer was a synonym. Please enter another word with the same translation.
pt_BR: A sua resposta era um sinônimo. Digite outra palavra com a mesma tradução.

en: Your answer was an already entered synonym.
pt_BR: A sua resposta foi um sinônimo já informado.

en: Your answer was a synonym and your punctuation was wrong.
pt_BR: Sua resposta era um sinônimo e a pontuação estava errada.

en: Your answer was a synonym and your capitalization was wrong.
pt_BR: Sua resposta era um sinônimo e as iniciais maiúsculas/minúsculas estavam erradas.

en: Your answer was a synonym and accents were wrong.
pt_BR: Sua resposta foi um sinônimo e a acentuação está errada.

en: Your answer was a synonym.
pt_BR: Sua resposta foi um sinônimo.

en: Your answer was wrong as punctuation mistakes are not accepted. Please try again.
pt_BR: Sua resposta estava errada, uma vez que o erro na pontuação não foi aceito. Tente novamente.

en: Your answer was wrong as capitalization mistakes are not accepted. Please try again.
pt_BR: Sua resposta estava errada, uma vez que as iniciais maiúsculas/minúsculas não foram aceitas. Tente novamente.

en: Your answer was wrong as accent mistakes are not accepted. Please try again.
pt_BR: Sua resposta estava errada, uma vez que a acentuação não foi aceita. Tente novamente.

en: Your answer was wrong. Please try again.
pt_BR: Sua resposta estava errada. Tente novamente.

en: Your answer was right, but your punctuation was wrong.
pt_BR: Sua resposta estava correta, mas a pontuação estava errada.

en: Your answer was right, but your capitalization was wrong.
pt_BR: Sua resposta estava correta, mas as iniciais maiúsculas/minúsculas estavam erradas.

en: Your answer was right, but accents were wrong.
pt_BR: Sua resposta estava correta, mas a acentuação estava errada.

en: Your answer was right.
pt_BR: Sua resposta estava certa.

en: Your answer was right... but not on the first try and your punctuation was wrong.
pt_BR: Sua resposta estava correta, mas não na primeira tentativa e as iniciais maiúsculas/minúsculas estavam erradas.

en: Your answer was right... but not on the first try and your capitalization was wrong.
pt_BR: Sua resposta estava correta, mas não na primeira tentativa e as iniciais maiúsculas/minúsculas estavam erradas.

en: Your answer was right... but not on the first try and accents were wrong.
pt_BR: Sua resposta estava correta, mas não na primeira tentativa e a acentuação estava errada.

en: Your answer was right... but not on the first try.
pt_BR: Sua resposta estava certa, mas não na primeira tentativa.

en: The solution starts with: %1
pt_BR: A solução inicia por: %1

en: Synonym:
pt_BR: Sinônimo:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, tiltle_group)
en: General Document Properties
pt_BR: Propriedades gerais do documento

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_title)
en: &Title:
pt_BR: &Título:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, titleLineEdit) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, authorLineEdit)
en: A title for your document.
pt_BR: Um título para o seu documento.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_author)
en: &Author:
pt_BR: &Autor:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, contactLineEdit)
en: A way to contact you (email or a webpage).
pt_BR: Uma forma de contactá-lo (e-mail ou página na Internet).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_remark)
en: &Comment:
pt_BR: &Comentário:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KTextEdit, commentTextEdit)
en: Any additional information.
pt_BR: Qualquer informação adicional.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Cate&gory:
pt_BR: Cat&egoria:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: A general category into which your document belongs.
pt_BR: Uma categoria geral à qual pertence o seu documento.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: Music
pt_BR: Música

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: Geography
pt_BR: Geografia

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: Anatomy
pt_BR: Anatomia

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: History
pt_BR: História

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: Test Preparation
pt_BR: Preparação de teste

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_license)
en: &License:
pt_BR: &Licença:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, licenseComboBox)
en: The license under which your document will be.
    If you consider contributing your file to KDE in the future, an appropriate license is required.
pt_BR: A licença sob a qual estará o seu documento.
    Se você quiser colaborar com o seu arquivo para o KDE no futuro, será necessária uma licença apropriada.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, licenseComboBox)
en: GPLv2+ (GNU General Public License version 2 or later)
pt_BR: GPLv2+ (GNU Licença Pública Geral versão 2 ou posterior)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_language_1)
en: &First language:
pt_BR: &Primeiro idioma:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_language_2)
en: &Second language:
pt_BR: &Segundo idioma:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, grammarCheckBox)
en: &Setup grammar details
pt_BR: Con&figurar detalhes da gramática

[ctx: Attept to download grammar properties for the selected languages]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, downloadGrammarCheckBox)
en: Download grammar
pt_BR: Baixar gramática

note: i18n: ectx: label, entry (ConjugationTenses), group (Document $(fileurl)) i18n: ectx: whatsthis, entry (ConjugationTenses), group (Document $(fileurl)) i18n: ectx: label, entry (ConjugationTenses), group (Locale $(locale)) i18n: ectx: whatsthis, entry (ConjugationTenses), group (Locale $(locale))
en: Selected tenses for conjugation practice.
pt_BR: Os tempos verbais selecionados para o exercício de conjugação.

note: i18n: ectx: label, entry (VisibleColumns), group (Document $(fileurl)) i18n: ectx: whatsthis, entry (VisibleColumns), group (Document $(fileurl)) i18n: ectx: label, entry (VisibleColumns), group (Locale $(locale)) i18n: ectx: whatsthis, entry (VisibleColumns), group (Locale $(locale))
en: Visible columns in the main editor window.
pt_BR: As colunas visíveis na janela principal do editor.

note: i18n: ectx: label, entry (CollapsedStatisticsViewItems), group (Document $(fileurl)) i18n: ectx: whatsthis, entry (CollapsedStatisticsViewItems), group (Document $(fileurl))
en: Collapsed tree view items of statistics view window.
pt_BR: Itens de visualização em árvore recolhidos da janela de visualização de estatísticas.

[ctx: CSV separator]
en: >= 2 SPACES
pt_BR: >= 2 ESPAÇOS

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Open/Save
pt_BR: Abrir/Salvar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoOpenLast)
en: Always open the collection that was active when quitting Parley
pt_BR: Sempre abrir a coleção que estava ativa ao sair do Parley

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutoOpenLast)
en: When this option is checked, the last active collection will be loaded automatically when starting Parley instead of showing the welcome screen.
pt_BR: Quando esta opção for marcada, a última coleção ativa será carregada automaticamente ao iniciar o Parley, em vez de mostrar a tela de boas-vindas.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoOpenLast)
en: Always load the last opened collection on start
pt_BR: Sempre carregar a última coleção aberta ao iniciar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSave) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoBackup)
en: Allow automatic saving of your work
pt_BR: Permitir salvamento automático do seu trabalho

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSave) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutoBackup)
en: Your work will be automatically saved if you check this option
pt_BR: Se você marcar esta opção, o seu trabalho será salvo automaticamente

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSave)
en: &Save vocabularies automatically on close and quit
pt_BR: &Salvar vocabulários automaticamente ao fechar e sair

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoBackup)
en: &Create a backup every
pt_BR: &Criar cópia de segurança a cada

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblBackupInterva)
en: minutes
pt_BR: minutos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_sep)
en: Sep&arator for text file import/export (CSV):
pt_BR: Sep&arador para importação/exportação de arquivo de texto (CSV):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, kcfg_SeparatorCombo)
en: Choose which separator you want to use to separate your data when importing and exporting text.
pt_BR: Escolha qual separador deseja usar para separar seus dados ao importar e exportar texto.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, kcfg_SeparatorCombo)
en: Choose the separator to use to divide the parts of an expression when importing or exporting data as text.
pt_BR: Escolha o separador usado para dividir as partes de uma expressão ao importar ou exportar os dados como texto.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Editing
pt_BR: Edição

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SmartAppend)
en: &Append new rows automatically when editing
pt_BR: &Anexar novas colunas automaticamente ao editar

note: i18n: ectx: property (text), widget (KNSWidgets::Button, getNewButton)
en: &Get New Themes...
pt_BR: &Baixar novos temas...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Theme Details
pt_BR: Detalhes do tema

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelContact)
en: Contact:
pt_BR: Contato:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelDescription)
en: Description:
pt_BR: Descrição:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelAuthor)
en: Author:
pt_BR: Autor:

[ctx: @title:window]
en: Edit Languages
pt_BR: Editar idiomas

en: Add language
pt_BR: Adicionar idioma

en: Remove language
pt_BR: Remover idioma

en: New Language
pt_BR: Novo idioma

[ctx: Edit language properties]
en: Properties for %1
pt_BR: Propriedades de %1

en: Really delete language: %1?
pt_BR: Deseja realmente excluir o idioma: %1?

en: Remove Language
pt_BR: Remover idioma

en: No KDE keyboard selector found.
pt_BR: Não foi encontrado nenhum seletor de teclados do KDE.

en: Tense Name
pt_BR: Nome do tempo verbal

en: Enter name of tense:
pt_BR: Digite o nome do tempo verbal:

en: The selected user defined tense could not be deleted
    because it is in use.
pt_BR: O tempo verbal definido pelo usuário não pôde ser excluído
    porque está em uso.

en: Deleting Tense Description
pt_BR: Excluindo a descrição do tempo verbal

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: General
pt_BR: Geral

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel)
en: Name:
pt_BR: Nome:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, keyboardLayoutLabel)
en: Keyboard layout:
pt_BR: Layout do teclado:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, downloadGrammarButton)
en: &Download grammar
pt_BR: &Baixar gramática

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, spellcheckerLabel)
en: Spell checker:
pt_BR: Verificador ortográfico:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, localeSelectionLabel)
en: Language:
pt_BR: Idioma:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontLabel_2)
en: Font (practice):
pt_BR: Fonte (exercício):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontLabel_3)
en: Font (editor):
pt_BR: Fonte (editor):

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Articles
pt_BR: Artigos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3_2)
en: Definite
pt_BR: Definido

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_2)
en: Indefinite
pt_BR: Indefinido

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, male_label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, male_label_2)
en: &Male:
pt_BR: &Masculino:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, female_label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, female_label_2)
en: &Female:
pt_BR: &Feminino:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, natural_label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, natural_label_2)
en: &Neutral:
pt_BR: &Neutro:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Personal Pronouns
pt_BR: Pronomes pessoais

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pers1_label)
en: &1. Person:
pt_BR: &1ª pessoa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pers2_label)
en: &2. Person:
pt_BR: &2ª pessoa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pers3_label)
en: 3. Person:
pt_BR: 3ª pessoa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, male_c_label)
en: M&ale:
pt_BR: M&asculino:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, female_c_label)
en: F&emale:
pt_BR: F&eminino:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, natural_c_label)
en: Neu&ter:
pt_BR: Neu&tro:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dualCheckBox)
en: Dual conjugations
pt_BR: Conjugações duplas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, neutralCheckBox)
en: A neutral conjugation form exists
pt_BR: Existe uma forma neutra de conjugação

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, maleFemaleDifferCheckBox)
en: Male/female have different conjugations
pt_BR: Masculino/feminino têm conjugações diferentes

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_4)
en: Tenses
pt_BR: Tempos verbais

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newButton)
en: &New...
pt_BR: &Novo...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, modifyButton)
en: &Modify...
pt_BR: &Modificar...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteButton)
en: &Delete
pt_BR: E&xcluir

note: i18n: ectx: label, entry (KeyboardLayout), group (Locale $(locale)) i18n: ectx: whatsthis, entry (KeyboardLayout), group (Locale $(locale))
en: Keyboard layout for this locale
pt_BR: Layout do teclado para esta região

note: i18n: ectx: label, entry (SpellChecker), group (Locale $(locale)) i18n: ectx: whatsthis, entry (SpellChecker), group (Locale $(locale))
en: Spell checker for this language
pt_BR: Verificador ortográfico para este idioma

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeFont), group (Locale $(locale))
en: The font used during practice
pt_BR: A fonte usada durante o exercício

note: i18n: ectx: label, entry (EditorFont), group (Locale $(locale))
en: The font used in the editor
pt_BR: A fonte usada no editor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cleanUpButton)
en: &Clean Up
pt_BR: &Limpeza

note: i18n: ectx: label, entry (Theme), group (General)
en: Theme to use for practice and welcome screen
pt_BR: Tema a ser usado nas telas de exercícios e de boas-vindas

note: i18n: ectx: label, entry (NumPreSetting), group (General)
en: Number of stored setting profiles
pt_BR: Número de perfis de configurações armazenados

note: i18n: ectx: label, entry (SmartAppend), group (General)
en: If true, when using the entry dialog, new rows will be appended as needed
pt_BR: Se verdadeiro, ao usar janela de itens, novas linhas serão acrescentadas quando necessárias

note: i18n: ectx: label, entry (Separator), group (General)
en: This sets the separator used when copying/pasting text, default is Tab
pt_BR: Isto define o separador usado ao copiar/colar texto, o padrão é Tab

note: i18n: ectx: label, entry (EntriesPerLesson), group (General)
en: The number of entries per unit
pt_BR: O número de itens por unidade

note: i18n: ectx: label, entry (AutoOpenLast), group (General)
en: If true, on each application start the last opened file will be loaded
pt_BR: Se verdadeiro, em cada início de aplicativo o último arquivo aberto será carregado

note: i18n: ectx: label, entry (AutoSave), group (General)
en: If true, vocabularies are automatically saved on close and exit
pt_BR: Se verdadeiro, vocabulários serão automaticamente salvos ao fechar e sair

note: i18n: ectx: label, entry (AutoBackup), group (General)
en: If true, a backup is saved every BackupTime minutes
pt_BR: Se verdadeiro, uma cópia de segurança é salva neste período em minutos

note: i18n: ectx: label, entry (BackupTime), group (General)
en: Time interval between two automatic backups
pt_BR: Intervalo de tempo entre duas cópias de segurança automáticas

note: i18n: ectx: label, entry (FlashcardsFrontImage), group (PracticeOptions)
en: Show images on the front of the flashcard.
pt_BR: Mostrar imagens na frente do cartão.

note: i18n: ectx: label, entry (FlashcardsBackImage), group (PracticeOptions)
en: Show images on the back of the flashcard.
pt_BR: Mostrar imagens atrás do cartão.

note: i18n: ectx: label, entry (Block), group (PracticeOptions)
en: In Blocking Query Tab Dialog, if checked then the Query is blocked
pt_BR: No janela da aba de consulta sobre bloqueio, a consulta é bloqueada, se estiver selecionado

note: i18n: ectx: label, entry (Expire), group (PracticeOptions)
en: In Blocking Query Tab Dialog, if checked then the Query accepts an expiring time
pt_BR: Na janela da aba de consulta sobre bloqueio, a consulta aceita um tempo de expiração, se estiver selecionado

note: i18n: ectx: label, entry (TestOrderLesson), group (PracticeOptions)
en: Append new vocabulary in a collection in order of their units. Note that this will not be a hard transition, but a slow mix from one unit to the next.
pt_BR: Acrescentar novo vocabulário em uma coleção na ordem das unidades. Lembre-se de que essa não será uma transição difícil, mas uma combinação lenta de uma unidade para a seguinte.

note: i18n: ectx: label, entry (TestNumberOfEntries), group (PracticeOptions)
en: The number of entries that are practiced at the same time. If one of these is answered correctly another entry will be appended.
pt_BR: O número de itens exercitados ao mesmo tempo. Se um desses for respondido corretamente, outro item será acrescentado.

note: i18n: ectx: label, entry (SwapDirection), group (PracticeOptions)
en: Swap direction randomly
pt_BR: Trocar direção aleatoriamente

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeTimeout), group (PracticeOptions)
en: Limit the time for the user to answer in a test.
pt_BR: Limita o tempo de resposta do usuário em um teste.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeTimeoutMode), group (PracticeOptions)
en: Show - show the solution after the given time; Continue - go to the next question after the given time.
pt_BR: Mostrar - mostra a solução depois do tempo indicado; Continuar - vai para a próxima pergunta após esgotar o tempo.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeTimeoutTimePerAnswer), group (PracticeOptions)
en: Maximum time allowed to answer.
pt_BR: Tempo máximo permitido para responder.

note: i18n: ectx: label, entry (Suggestions), group (PracticeOptions)
en: Enable suggestion lists in written practice.
pt_BR: Habilitar listas de sugestões nos exercícios escritos.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowHints), group (PracticeOptions)
en: Enable the showing of hints.
pt_BR: Habilitar a exibição de dicas.

note: i18n: ectx: label, entry (IgnoreAccentMistakes), group (PracticeOptions)
en: Count answers as right when only the accentuation is wrong.
pt_BR: Considerar as respostas como corretas quando apenas a acentuação estiver errada.

note: i18n: ectx: label, entry (IgnoreCapitalizationMistakes), group (PracticeOptions)
en: Count answers as right when only the capitalization is wrong.
pt_BR: Considerar as respostas como corretas quando apenas o uso de maiúsculas estiver errado.

note: i18n: ectx: label, entry (IgnorePunctuationMistakes), group (PracticeOptions)
en: Count answers as right when only the punctuation is wrong.
pt_BR: Considerar as respostas como corretas quando apenas a pontuação estiver errada.

note: i18n: ectx: label, entry (SplitTranslations), group (PracticeOptions)
en: Split translations in written practice.
pt_BR: Dividir as traduções nos exercícios escritos.

note: i18n: ectx: label, entry (Periods), group (PracticeOptions)
en: Split translations at periods.
pt_BR: Dividir traduções nos pontos.

note: i18n: ectx: label, entry (Colons), group (PracticeOptions)
en: Split translations at colons.
pt_BR: Dividir traduções com dois-pontos.

note: i18n: ectx: label, entry (Semicolons), group (PracticeOptions)
en: Split translations at semicolons.
pt_BR: Dividir traduções com ponto e vírgula.

note: i18n: ectx: label, entry (Commas), group (PracticeOptions)
en: Split translations at commas.
pt_BR: Dividir traduções com vírgulas.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMore), group (PracticeOptions)
en: Enable Show More button to reveal parts of the solution in written practice.
pt_BR: Habilitar o botão Mostrar mais para revelar as partes da solução nos exercícios escritos.

note: i18n: ectx: label, entry (SkipKnownEnabled), group (PracticeOptions)
en: Enable Skip (I Know It) button in written practice.
pt_BR: Habilitar o botão Ignorar (Eu sei) nos exercícios escritos.

note: i18n: ectx: label, entry (CountSynonymsAsCorrect), group (PracticeOptions)
en: When the synonym instead of the word was entered, does it count as correct?
pt_BR: Quando for digitado um sinônimo em vez da palavra, considerar como correto?

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeImagesEnabled), group (PracticeOptions)
en: Enable image display in the practice dialogs.
pt_BR: Habilitar exibição da imagem nas janelas dos exercícios.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeSoundEnabled), group (PracticeOptions)
en: Enable sound playback in the practice dialogs.
pt_BR: Habilitar a reprodução de sons nas janelas dos exercícios.

note: i18n: ectx: label, entry (AllowImageInsteadOfWord), group (PracticeOptions)
en: Allow using images instead of words in flashcards. This will only be done if there is no word in the entry.
pt_BR: Permite usar cartões com imagens em vez de palavras. Isto só funcionará se não existir nenhuma palavra no item.

note: i18n: ectx: label, entry (SessionMaxSize), group (PracticeOptions)
en: The maximum number of words that will be practiced in a training session.
pt_BR: O número máximo de palavras que serão treinadas em uma sessão.

note: i18n: ectx: label, entry (SessionMaxNewWords), group (PracticeOptions)
en: The maximum number of new (untrained) words that will be used in a training session.
pt_BR: O número máximo de palavras novas (não treinadas) que serão usadas em uma sessão de treino.

note: i18n: ectx: label, entry (SessionLimitWordsInitialPhase), group (PracticeOptions)
en: Limit the number of words in the initial phase.
pt_BR: Limitar o número de palavras na fase inicial.

note: i18n: ectx: label, entry (SessionMaxWordsInitialPhase), group (PracticeOptions)
en: The maximum number of words in the initial phase. If this limit is exceeded, no new words will be introduced.
pt_BR: Número máximo de palavras na fase inicial. Se exceder esse limite, nenhuma palavra nova será introduzida.

note: i18n: ectx: label, entry (MultipleChoiceWordTypeConsistancy), group (PracticeOptions)
en: Use the same word type as the solution for the incorrect answers in a multiple choice practice.
pt_BR: Usar a mesma classe de palavra como a solução para as respostas incorretas em um exercício de múltipla escolha.

note: i18n: ectx: label, entry (NumberMultipleChoiceAnswers), group (PracticeOptions)
en: How many answers are provided for a multiple choice question, including the correct answer.
pt_BR: Quantas respostas são fornecidas para uma pergunta de múltipla escolha, incluindo a resposta correta.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSearch), group (Appearance)
en: Toggle display of the search bar.
pt_BR: Alternar exibição da barra de pesquisa.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSublessonentries), group (Appearance)
en: When enabled a unit also shows entries from its subunits.
pt_BR: Quando habilitado, uma unidade também mostra os itens das suas subunidades.

note: i18n: ectx: label, entry (TableLessonColumnVisible), group (Appearance)
en: Show/hide the unit column.
pt_BR: Mostrar/Ocultar a coluna de unidade.

note: i18n: ectx: label, entry (TableActiveColumnVisible), group (Appearance)
en: Show/hide the active column.
pt_BR: Mostrar/Ocultar a coluna ativa.

note: i18n: ectx: label, entry (LessonEditingSelection), group (Appearance)
en: Select which units are displayed for editing
pt_BR: Selecionar quais unidades são exibidas para edição

note: i18n: ectx: label, entry (MainWindowSplitter), group (Appearance)
en: How the main window is divided.
pt_BR: Como a janela principal é dividida.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeFont), group (Appearance)
en: The font used in the vocabulary table
pt_BR: A fonte usada na tabela de vocabulário

note: i18n: ectx: label, entry (IPAFont), group (Appearance)
en: The font used for phonetics
pt_BR: A fonte usada na fonética

note: i18n: ectx: label, entry (CurrentCol), group (Appearance)
en: Currently selected column
pt_BR: Coluna atualmente selecionada

note: i18n: ectx: label, entry (CurrentRow), group (Appearance)
en: Currently selected row
pt_BR: Linha atualmente selecionada

note: i18n: ectx: label, entry (GradeColor), group (Appearance)
en: Color used to display the confidence levels
pt_BR: Cor usada para mostrar os níveis de confiança

note: i18n: ectx: label, entry (PreGradeColor), group (Appearance)
en: Color used to display the early confidence levels
pt_BR: Cor usada para mostrar os níveis prévios de confiança

note: i18n: ectx: label, entry (InvalidUnitColor), group (Appearance) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_InvalidUnitColor)
en: Color used to display invalid units
pt_BR: Cor usada para mostrar as unidades inválidas

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeMinimumTimesAsked), group (Thresholds)
en: The entry must have been asked at least this often to be included in the practice.
pt_BR: O item deve ser questionado no mínimo nesta frequência para ser incluído no exercício.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeMaximumTimesAsked), group (Thresholds)
en: The entry must have been asked at most this often to be included in the practice.
pt_BR: O item deve ser questionado no máximo nesta frequência para ser incluído no exercício.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeMinimumWrongCount), group (Thresholds)
en: The entry must have been answered incorrectly at least this often to be included in the practice.
pt_BR: O item deve ser respondido incorretamente no mínimo nesta frequência para ser incluído no exercício.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeMaximumWrongCount), group (Thresholds)
en: The entry must have been answered incorrectly at most this often to be included in the practice.
pt_BR: O item deve ser respondido incorretamente no máximo nesta frequência para ser incluído no exercício.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeMinimumGrade), group (Thresholds)
en: The entry must have at least this confidence level to be included in the practice (0..7).
pt_BR: O item deve ter no mínimo este nível de confiança para ser incluído no exercício (0..7).

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeMaximumGrade), group (Thresholds)
en: The entry must have at most this confidence level to be included in the practice (0..7).
pt_BR: O item deve ter no máximo este nível de confiança para ser incluído no exercício (0..7).

note: i18n: ectx: label, entry (WordTypesInPracticeEnabled), group (Thresholds)
en: Only selected word types will be included in practice.
pt_BR: Apenas as classes de palavras selecionadas serão incluídas no exercício.

note: i18n: ectx: label, entry (WordTypesInPractice), group (Thresholds) i18n: ectx: whatsthis, entry (WordTypesInPractice), group (Thresholds)
en: Selected word types for practices.
pt_BR: As classes de palavras selecionadas para os exercícios.

note: i18n: ectx: label, entry (SubWordTypesInPractice), group (Thresholds) i18n: ectx: whatsthis, entry (SubWordTypesInPractice), group (Thresholds)
en: Selected sub word types for practices.
pt_BR: As subclasses de palavras selecionadas para os exercícios.

note: i18n: ectx: label, entry (LearningLanguage), group (PracticeManager)
en: The language that you are learning.
pt_BR: O idioma que você está aprendendo.

note: i18n: ectx: label, entry (KnownLanguage), group (PracticeManager)
en: The language that you know already.
pt_BR: O idioma que você já conhece.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSolutionAfterAnswer), group (PracticeManager)
en: Show the solution after an answer was given.
pt_BR: Mostrar a solução depois de uma reposta fornecida.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSolutionAfterAnswerTime), group (PracticeManager)
en: The time the solution is shown (seconds). 0 is unlimited.
pt_BR: O tempo em que a solução é mostrada (segundos). 0 é sem limite.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeMode), group (PracticeManager)
en: The practice method that is currently selected.
pt_BR: O método de exercício que está selecionado.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeDirection), group (PracticeManager)
en: The practice mode that is currently selected.
pt_BR: O modo de exercício que está selecionado.

note: i18n: ectx: label, entry (BlockItem$(Grade)), group (PracticeManager)
en: Amount of time different confidence levels should be blocked
pt_BR: Período no qual os níveis de confiança diferentes devem ser bloqueados

note: i18n: ectx: label, entry (ExpireItem$(Grade)), group (PracticeManager)
en: Amount of time after which different confidence levels should expire
pt_BR: Período depois do qual os níveis de confiança diferentes devem expirar

note: i18n: ectx: label, entry (RememberPracticeDirection), group (PracticeManager)
en: If true, the practice direction for each practice mode is stored.
pt_BR: Se verdadeiro, a direção da exercício para cada modo de exercício é armazenado.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (RememberPracticeDirection), group (PracticeManager)
en: Should the practice direction for each practice mode be stored?
pt_BR: Deve a direção do exercício para cada modo de exercício ser armazenado?

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeDirectionsByPracticeMode), group (PracticeManager) i18n: ectx: whatsthis, entry (PracticeDirectionsByPracticeMode), group (PracticeManager)
en: Stored values of practice direction for each practice mode.
pt_BR: Valores armazenados da direção do exercício para cada modo de exercício.

note: i18n: ectx: label, entry (ProvidersUrl), group (KNewStuff)
en: The Providers path for Parley
pt_BR: O caminho dos fornecedores para o Parley

note: i18n: ectx: label, entry (InstallationCommand), group (KNewStuff)
en: The command used to start a downloaded vocabulary
pt_BR: O comando usado para iniciar um vocabulário baixado

note: i18n: ectx: label, entry (InstallPath), group (KNewStuff)
en: The folder where downloaded vocabularies are saved by default
pt_BR: A pasta onde os vocabulários baixados são salvos por padrão

en: Theme
pt_BR: Tema

[ctx: title:window general settings]
en: General
pt_BR: Geral

en: General Settings
pt_BR: Configurações gerais

en: View
pt_BR: Visualizar

en: View Settings
pt_BR: Configurações de visualização

en: Online Translations
pt_BR: Traduções online

en: Online Translation Services
pt_BR: Serviços de traduções online

en: translate-shell is available.
pt_BR: O translate-shell está disponível.

en: translate-shell executable could not be found.
pt_BR: O executável do translate-shell não pode ser encontrado.

en: Error
pt_BR: Erro

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBoxInstalledStatus)
en: Translation Shell Integration
pt_BR: Integração do Translation Shell

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Run Interactive Functionality Test
pt_BR: Executar teste de funcionalidade interativo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: The interaction test request translation of English word "parley" into German.
pt_BR: O teste de interação requer a tradução da palavra em inglês "parley" em alemão.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, buttonRunTest)
en: Start online test
pt_BR: Iniciar teste online

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Result:
pt_BR: Resultado:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KFontRequester, kcfg_IPAFont)
en: Specify which font to use for displaying pronunciations using phonetic symbols.
pt_BR: Especificar qual fonte usar para exibir pronúncias usando símbolos fonéticos.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, IPAFontLabel)
en: &Pronunciation symbols font:
pt_BR: Fonte dos símbolos de &pronúncia:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gradeColorLabel)
en: Base color for displaying grades:
pt_BR: Cor de base para mostrar as notas:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_GradeColor)
en: Color used to display the progress
pt_BR: Cor usada para mostrar o progresso

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_GradeColor)
en: Click here to change the color used to display the progress.
pt_BR: Clique aqui para alterar a cor usada para mostrar o progresso.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, preGradeColorLabel)
en: Color for displaying early progress:
pt_BR: Cor para mostrar o progresso prévio:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_PreGradeColor)
en: Color used to display the early progress
pt_BR: Cor usada para mostrar o progresso prévio

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_PreGradeColor)
en: Click here to change the color used to display the early progress.
pt_BR: Clique aqui para alterar a cor usada para mostrar o progresso prévio.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, invalidUnitColorLabel)
en: Color used to display the grades:
pt_BR: Cor usada para mostrar as notas:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_InvalidUnitColor)
en: Click here to change the color used to display invalid units.
pt_BR: Clique aqui para alterar a cor usada para mostrar as unidades inválidas.

en: Remove confidence levels from this unit
pt_BR: Remove os níveis de confiança desta unidade

en: Remove confidence levels from this unit and all sub-units
pt_BR: Remove os níveis de confiança desta unidade e de todas as subunidades

en: Remove confidence level from this unit and all sub-units
pt_BR: Remove o nível de confiança desta unidade e de todas as subunidades

en: Progress gradients
pt_BR: Gradientes de progresso

en: Early progress
pt_BR: Progresso antecipado

en: Not Practiced
pt_BR: Não exercitado

en: Invalid Entries
pt_BR: Itens inválidos

[ctx: adjective, The word has been properly and fully learned by the user]
en: Fully learned
pt_BR: Aprendida por completo

[ctx: adjective, The word has not even been practiced once by the user]
en: Not practiced
pt_BR: Não exercitado

en: Known to Learning
pt_BR: Conhecido para Aprendido

en: Learning to Known
pt_BR: Aprendido para Conhecido

en: Mixed Directions
pt_BR: Direções mistas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Language to Learn
pt_BR: Idioma a aprender

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Known Language
pt_BR: Idioma conhecido

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBoxPracticeMode)
en: Practice Mode
pt_BR: Modo de exercício

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, flashCard)
en: Flash Cards
pt_BR: Cartões

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mixedLetters)
en: Mixed &Letters
pt_BR: &Letras misturadas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, multipleChoice)
en: M&ultiple Choice
pt_BR: &Múltipla escolha

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, written)
en: Wri&tten
pt_BR: &Escrita

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, exampleSentence)
en: E&xample Sentences
pt_BR: &Frases de exemplo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, gender)
en: &Gender of Nouns
pt_BR: &Gênero dos substantivos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, conjugations)
en: Co&njugations
pt_BR: &Conjugações

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBoxPracticeDirection)
en: Practice Direction
pt_BR: Direção do exercício

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, rememberPracticeDirection)
en: Remember for each Practice Mode
pt_BR: Lembrar para cada modo de exercício

[ctx: Confidence level in language, table header]
en: Confidence (%1)
pt_BR: Confiança (%1)
