kdeedu - en to sq translation catalogue (117 entries)

en: None
sq: Asnjë

en: Example
sq: Shembuj

en: Comment
sq: Komento

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeChoiceButton)
en: Remove
sq: Hiqe

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, playButton) i18n: ectx: property (text), widget (Practice::AudioButton, solutionSoundButton) i18n: ectx: property (text), widget (Practice::AudioButton, questionSoundButton)
en: Play
sq: Luaje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, recordButton)
en: Record
sq: Regjistro

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, makeAdjectiveButton)
en: Adjective
sq: Mbiemër

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, makeAdverbButton)
en: Adverb
sq: Ndajfolje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularFirstPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualFirstPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralFirstPersonLabel)
en: First
sq: I Pari

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularSecondPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualSecondPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralSecondPersonLabel)
en: Second
sq: I Dyti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, male_label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularLabel) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, numberSelection)
en: Singular
sq: Njëjës

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, male_label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralLabel) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, numberSelection)
en: Plural
sq: Shumës

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Masculine
sq: Mashkullore

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Feminine
sq: Femërore

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Neuter
sq: Asnjanëse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, nextButton)
en: Next
sq: Tjetra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, synonymLabel) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Synonyms
sq: Sinonimet

en: Phonetic Symbols
sq: Simbolet Fonetike

en: Image
sq: Imazhi

en: Summary
sq: Përmbledhja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PracticeSoundEnabled)
en: Sound
sq: Zëri

en: Internet
sq: Interneti

en: S&earch:
sq: K&ërko:

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
sq: &Modifiko

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
sq: &Shfaq

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, never)
en: &Never
sq: &Kurrë

note: i18n: ectx: property (displayFormat), widget (QDateEdit, queryDateEdit)
en: dd.MM.yyyy
sq: dd.MM.vvvv

en: Verb
sq: Folje

en: Noun
sq: Emër

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Preview
sq: Parapamje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addChoiceButton)
en: Add
sq: Shto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, languageLabel)
en: Language
sq: Gjuha

en: Copy
sq: Kopjo

en: Cut
sq: Prije

en: Paste
sq: Ngjit

en: Delete
sq: Fshije

en: New
sq: I Ri

en: Rename
sq: Riemërto

[ctx: Let the user select what grammatical meaning is connected to a word type (nouns have gender, verbs conjugations etc)]
en: Grammar
sq: Gramatika

en: HTML document
sq: Dokument HTML

en: Untitled
sq: Pa titull

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ExportOptions)
en: Export
sq: Eksporto

en: Vocabulary Trainer
sq: Stërvitës Fjalori

en: Practice Dialogs
sq: Dialogjet e Praktikës

en: Scripting
sq: Skriptimi

en: Original Author
sq: Autori Origjinal

en: &Export...
sq: &Eksporto...

en: &Properties...
sq: &Veçoritë...

en: &Languages...
sq: &Gjuhët...

[ctx: @info:status saving a file]
en: Saving %1
sq: Ruajtja %1

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, languageGroupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBoxLanguages)
en: Languages
sq: Gjuhët

en: A Second Language
sq: Një Gjuhë e Dytë

en: Lesson 1
sq: Leksioni 1

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
sq: Shiriti Kryesor

en: 1 Hour
sq: 1 Orë

en: 2 Hours
sq: 2 Orë

en: 4 Hours
sq: 4 Orë

en: 8 Hours
sq: 8 Orë

en: 12 Hours
sq: 12 Orë

en: 18 Hours
sq: 18 Orë

en: 1 Day
sq: 1 Ditë

en: 2 Days
sq: 2 Ditë

en: 3 Days
sq: 3 Ditë

en: 4 Days
sq: 4 Ditë

en: 5 Days
sq: 5 Ditë

en: 6 Days
sq: 6 Ditë

en: 1 Week
sq: 1 Javë

en: 2 Weeks
sq: 2 Javë

en: 3 Weeks
sq: 3 Javë

en: 4 Weeks
sq: 4 Javë

en: 1 Month
sq: 1 Muaj

en: 2 Months
sq: 2 Muaj

en: 3 Months
sq: 3 Muaj

en: 4 Months
sq: 4 Muaj

en: 5 Months
sq: 5 Muaj

en: 6 Months
sq: 6 Muaj

en: 10 Months
sq: 10 Muaj

en: 12 Months
sq: 12 Muaj

en: Illogical Values
sq: Vlera Jo Logjike

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: At least
sq: Të paktën

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: At most
sq: E shumta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, continueButton)
en: Continue
sq: Vazhdo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Solution
sq: Zgjidhja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_title)
en: &Title:
sq: &Titulli:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_author)
en: &Author:
sq: &Autori:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_remark)
en: &Comment:
sq: &Komento:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: Music
sq: Muzika

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: Geography
sq: Gjeografia

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: Anatomy
sq: Anatomia

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: History
sq: Historia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblBackupInterva)
en: minutes
sq: minutat

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Editing
sq: Ndryshime

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Theme Details
sq: Detajet e Temës

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelContact)
en: Contact:
sq: Kontakti:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelDescription)
en: Description:
sq: Përshkrimi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelAuthor)
en: Author:
sq: Autori:

en: Add language
sq: Shto gjuhë

en: New Language
sq: Gjuhë e Re

en: Remove Language
sq: Largo Gjuhën

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: General
sq: Të Përgjithshme

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel)
en: Name:
sq: Emri:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, keyboardLayoutLabel)
en: Keyboard layout:
sq: Dalja e Tastierës:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, localeSelectionLabel)
en: Language:
sq: Gjuha:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Articles
sq: Artikujt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3_2)
en: Definite
sq: I Caktuar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_2)
en: Indefinite
sq: E Papërcaktuar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, male_label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, male_label_2)
en: &Male:
sq: &Mashkullore:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, female_label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, female_label_2)
en: &Female:
sq: &Femërore:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, natural_label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, natural_label_2)
en: &Neutral:
sq: &Neutrale:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newButton)
en: &New...
sq: &I Ri...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, modifyButton)
en: &Modify...
sq: &Modifiko...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteButton)
en: &Delete
sq: &Fshije

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cleanUpButton)
en: &Clean Up
sq: &Pastro

en: Theme
sq: Tema

[ctx: title:window general settings]
en: General
sq: Të Përgjithshme

en: General Settings
sq: Parametrat e Përgjithshëm

en: View
sq: Pamje
