parley - en to sv translation catalogue (690 entries)

en: Unit
sv: Enhet

en: Number of entries in this lesson.
sv: Antal poster i den här lektionen.

en: The vocabulary document contains no entries that can be used for the chosen type of practice.
sv: Ordförrådsdokumentet innehåller inga poster som kan användas för den valda övningstypen.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, EntryFilterDialog)
en: Start Practice
sv: Starta övning...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, headerLabel)
en: <p>Your selection of vocabulary for the practice is empty.</p><p>Below you can choose to ignore some of your configuration settings to start a practice anyway.</p>
sv: <p>Valet av ordförråd för övningen är tomt.</p><p>Nedan kan du välja att ignorera vissa inställningar för att kunna starta en övning ändå.</p>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ignoreGroupBox)
en: Ignore Configuration for:
sv: Ignorera inställning för:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, lessonCheckBox)
en: Ignore Lessons
sv: Ignorera lektioner

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, wordTypeCheckBox)
en: Ignore Word Types
sv: Ignorera ordklasser

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, blockedCheckBox)
en: Ignore Blocked
sv: Ignorera blockerade

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, timesWrongCheckBox)
en: Ignore Times Answered Incorrectly
sv: Ignorera antal fel svar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, timesPracticedCheckBox)
en: Ignore Times Practiced
sv: Ignorera antal övningar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, minMaxGradeCheckBox)
en: Ignore Minimum/Maximum Grade
sv: Ignorera minimum/maximum betyg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, numberAffectedWordsLabel)
en: Number of Affected Words
sv: Antal påverkade ord

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, documentTotalDescriptionLabel)
en: Total number of entries:
sv: Totalt antal poster.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, totalDescriptionLabel)
en: Resulting number of words to practice:
sv: Resulterande antal ord i övningen:

[ctx: display of the name of the vocabulary collection]
en: Collection: %1
sv: Samling: %1

en: None
sv: Ingen

en: You can drag and drop words onto their word type.
sv: Du kan dra och släppa ord på deras ordklass.

en: Enable the synonym view to edit synonyms.
sv: Aktivera visning av synonymer för att redigera synonymer.

en: Enable the antonym view to edit antonyms.
sv: Aktivera visning av motsatsord för att redigera motsatsord.

en: Pronunciation (%1)
sv: Uttal (%1)

en: Pronunciation
sv: Uttal

en: Word Type (%1)
sv: Ordklass (%1)

en: Word Type
sv: Ordklass

en: Synonym (%1)
sv: Synonym: (%1)

en: Antonym (%1)
sv: Motsats (%1)

en: Antonym
sv: Motsats

en: Example (%1)
sv: Exempel (%1)

en: Example
sv: Exempel

en: Comment (%1)
sv: Kommentar (%1)

en: Comment
sv: Kommentar

en: Paraphrase (%1)
sv: Omskrivning (%1)

en: Paraphrase
sv: Omskrivning

en: Please use Edit -> Languages to set up your document.
sv: Använd Redigera -> Språk för att ställa in ditt dokument.

en: No Languages Defined
sv: Inga språk definierade

en: Select a unit before adding vocabulary.
sv: Välj en enhet innan ordförråd läggs till.

en: No Unit Selected
sv: Ingen enhet vald

en: %1 word due | %1 words due
sv[0]: %1 ord väntar
sv[1]: %1 ord väntar

en: Fully learned
sv: Helt inlärt

en: Open this vocabulary collection in the editor
sv: Öppna den här ordförrådssamlingen i editorn

en: Practice Anyway
sv: Öva ändå

en: Practice
sv: Övning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, recentLabel)
en: Active Collections
sv: Aktiva samlingar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, completedLabel)
en: Completed Collections
sv: Färdiga samlingar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeChoiceButton)
en: Remove
sv: Ta bort

en: Are you sure you want to remove this collection?
sv: Vill du verkligen ta bort den här samlingen?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newButton)
en: Create a New Collection...
sv: Skapa en ny samling...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, openButton)
en: Open an Existing Collection...
sv: Öppna en befintlig samling...

note: i18n: ectx: property (text), widget (KNSWidgets::Button, ghnsButton)
en: Download New Collections...
sv: Ladda ner nya samlingar...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, playButton) i18n: ectx: property (text), widget (Practice::AudioButton, solutionSoundButton) i18n: ectx: property (text), widget (Practice::AudioButton, questionSoundButton)
en: Play
sv: Spela

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, recordButton)
en: Record
sv: Spela in

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, downloadButton)
en: Download audio file with webservice
sv: Ladda ner med ljudfil med webbtjänst

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, downloadButton)
en: Download
sv: Ladda ner

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, showCurrentButton)
en: Lookup Current
sv: Slå upp nuvarande

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, followTableCheckBox)
en: Follow Table
sv: Följ tabell

en: Could not determine word type of adjectives
sv: Kunde inte bestämma ordklass för adjektiv

en: Could not determine word type of adverbs
sv: Kunde inte bestämma ordklass för adverb

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, absoluteLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, comparativeLabel)
en: The comparative is used to compare nouns or verbs (faster)
sv: Komparativ används för att jämföra substantiv eller verb (snabbare)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, absoluteLabel)
en: Absolute:
sv: Positiv:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, comparativeLabel)
en: Comparative:
sv: Komparativ:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, superlativeLabel)
en: The superlative (fastest)
sv: Superlativ (snabbast)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, superlativeLabel)
en: Superlative:
sv: Superlativ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, makeAdjectiveButton)
en: Adjective
sv: Adjektiv

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, layout)
en: Conjugation Forms
sv: Böjningsformer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularFirstPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualFirstPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralFirstPersonLabel)
en: First
sv: Första

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularSecondPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualSecondPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralSecondPersonLabel)
en: Second
sv: Andra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularThirdMalePersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualThirdMalePersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralThirdMalePersonLabel)
en: Third Male
sv: Tredje person maskulinum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularThirdFemalePersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualThirdFemalePersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralThirdFemalePersonLabel)
en: Third Female
sv: Tredje person femininum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularThirdNeutralPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualThirdNeutralPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralThirdNeutralPersonLabel)
en: Third Neutral
sv: Tredje person neutrum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, nextTenseButton)
en: Ne&xt
sv: N&ästa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tenselabel)
en: &Tense:
sv: Tem&pus:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, male_label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularLabel) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, numberSelection)
en: Singular
sv: Singularis

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualLabel) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, numberSelection)
en: Dual
sv: Dubbel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, male_label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralLabel) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, numberSelection)
en: Plural
sv: Pluralis

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Masculine
sv: Maskulinum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Feminine
sv: Femininum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Neuter
sv: Neutrum

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, declensionGroupBox)
en: Declension Forms
sv: Böjningsformer

[ctx: one of the seven cases (grammatical)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nominativeLabel)
en: Nominative:
sv: Nominativ:

[ctx: one of the seven cases (grammatical)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, genitivLabel)
en: Genitive:
sv: Genitiv:

[ctx: one of the seven cases (grammatical)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dativLabel)
en: Dative:
sv: Dativ:

[ctx: one of the seven cases (grammatical)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, accusativeLabel)
en: Accusative:
sv: Ackusativ:

[ctx: one of the seven cases (grammatical)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ablativLabel)
en: Ablative:
sv: Ablativ:

[ctx: one of the seven cases (grammatical)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, locativeLabel)
en: Locative:
sv: Lokativ:

[ctx: one of the seven cases (grammatical)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, vocativeLabel)
en: Vocative:
sv: Vokativ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, numberLabel)
en: Number:
sv: Antal:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, nextButton)
en: Next
sv: Nästa

en: Units
sv: Enheter

en: Right click to add, delete, or rename units. 
    With the checkboxes you can select which units you want to practice. 
    Only checked units [x] will be asked in the practice!
sv: Högerklicka för att lägga till, ta bort eller byta namn på enheter.
    Du kan välja vilka enheter du vill öva på med kryssrutorna.
    Bara markerade enheter [x] kommer att ingå i övningen.

en: Word Types
sv: Ordklasser

en: Inflection (verbs, adjectives, nouns)
sv: Böjning (verb, adjektiv, substantiv)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, comparisonForms)
en: Comparison Forms
sv: Komparationsformer

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Multiple Choice
sv: Flerval

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, synonymLabel) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Synonyms
sv: Synonymer

en: Antonyms
sv: Motsatser

en: False Friends
sv: Lömska likheter

en: Phonetic Symbols
sv: Fonetiska symboler

en: Image
sv: Avbildning

en: Summary
sv: Sammanfattning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PracticeSoundEnabled)
en: Sound
sv: Ljud

en: LaTeX
sv: Latex

en: Enter search terms here
sv: Skriv in sökbegrepp här

en: Search your vocabulary
sv: Sök i ditt ordförråd

en: S&earch:
sv: &Sök:

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
sv: &Arkiv

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
sv: &Redigera

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
sv: &Visa

note: i18n: ectx: Menu (lesson)
en: &Unit
sv: &Enhet

note: i18n: ectx: Menu (learning)
en: &Practice
sv: Ö&vning

note: i18n: ectx: ToolBar (editorToolBar)
en: Editor Toolbar
sv: Redigeringsverktygsrad

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, direc_label)
en: Properties From Original
sv: Egenskaper från original

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, grade_label)
en: &Confidence Level:
sv: &Konfidensnivå:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fauxami_label)
en: &False friend:
sv: &Lömsk likhet:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox3)
en: Practice &Counts
sv: Övnings&antal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, bcount_label)
en: &Wrong:
sv: &Fel:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, qcount_label)
en: Tot&al:
sv: Summ&a:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox2)
en: &Last Practiced
sv: &Senaste övning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, never)
en: &Never
sv: A&ldrig

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, today)
en: T&oday
sv: I &dag

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDateEdit, queryDateEdit)
en: The date this expression was last practiced
sv: Datum som uttrycket senast övades

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QDateEdit, queryDateEdit)
en: Not Practiced Yet
sv: Ännu inte övat

note: i18n: ectx: property (displayFormat), widget (QDateEdit, queryDateEdit)
en: dd.MM.yyyy
sv: yyyy-MM-dd

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, resetGradesButton)
en: &Reset Confidence Levels
sv: &Nollställ konfidensnivåer

en: Noun
sv: Substantiv

en: "%1" is a:
sv: "%1" är ett:

[ctx: @title:window]
en: Please select the noun's gender
sv: Ange substantivets genus

en: Enter LaTeX code here.
sv: Skriv in Latex-kod här

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, texLabel)
en: LaTeX code:
sv: Latex-kod:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Preview
sv: Förhandsgranskning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mathModeCheckBox)
en: Math mode
sv: Matematikläge

en: New Unit
sv: Ny enhet

en: Add a new unit to your document
sv: Lägg till en ny enhet i ditt dokument

en: Rename Unit
sv: Byt namn på enhet

en: Delete Unit
sv: Ta bort enhet

en: Delete the selected unit.
sv: Tar bort markerad enhet.

en: Split Unit into Smaller Units
sv: Dela enhet i mindre enheter

en: Make multiple smaller units out of one big unit.
sv: Skapa flera mindre enheter från en stor enhet.

en: Move to new lesson
sv: Flytta till ny lektion

en: Moves the selected vocabulary to a new lesson
sv: Flyttar det markerade ordförrådet till en ny lektion

en: Remove Confidence Levels
sv: Ta bort konfidensnivåer

en: Remove confidence levels from this unit.
sv: Ta bort konfidensnivåer från enheten.

en: Remove Confidence Levels From This Unit And All Subunits
sv: Ta bort konfidensnivåer från enheten och alla delenheter

en: Remove confidence levels from this unit and all subunits.
sv: Ta bort konfidensnivåer från enheten och alla delenheter.

en: Expand Units and Subunits
sv: Expandera enheter och delenheter

en: Expand all units and subunits.
sv: Expandera alla enheter och delenheter.

en: Collapse All Units And Subunits
sv: Dra ihop alla enheter och delenheter

en: Collapse all units and subunits.
sv: Dra ihop alla enheter och delenheter.

en: The root lesson cannot be deleted.
sv: Rotlektionen kan inte tas bort.

en: There is %1 word left in this unit. Do you want to delete it? | There are %1 words left in this unit. Do you want to delete them?
sv[0]: Det finns %1 ord kvar i enheten. Vill du ta bort det?
sv[1]: Det finns %1 ord kvar i enheten. Vill du ta bort dem?

en: Entries per Unit
sv: Poster per enhet

en: The unit will be split into smaller unit. How many entries in each unit do you want?
sv: Enheten kommer att delas i mindre enheter. Hur många poster vill du ha i varje enhet?

en: New Lesson
sv: Ny lektion

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addChoiceButton)
en: Add
sv: Lägg till

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, languageLabel)
en: Language
sv: Språk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Lesson
sv: Lektion

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Word type:
sv: Ordklass:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Pronunciation:
sv: Uttal:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Example:
sv: Exempel:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Paraphrase:
sv: Omskrivning:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Comment:
sv: Kommentar:

en: Select Synonyms
sv: Välj synonymer

en: %1 and %2 are not Synonyms
sv: %1 och %2 är inte synonymer

en: %1 and %2 are Synonyms
sv: %1 och %2 är synonymer

en: %1 and %2 are not Antonyms
sv: %1 och %2 är inte motsatser

en: %1 and %2 are Antonyms
sv: %1 och %2 är motsatser

en: %1 and %2 are not False Friends
sv: %1 och %2 är inte lömska likheter

en: %1 and %2 are False Friends
sv: %1 och %2 är lömska likheter

[ctx: Title for a list of synonyms for a word]
en: Synonyms of %1:
sv: Synonymer till %1

[ctx: Title for a list of antonyms (opposites) for a word]
en: Antonyms of %1:
sv: Motsatser till %1:

[ctx: Title for a list of false friend (things that sound similar but have different meanings) for a word]
en: False Friends of %1:
sv: Lömska likheter till %1:

[ctx: @title:window]
en: Vocabulary Columns
sv: Ordförrådskolumner

en: Enable/Disable the columns for each language
sv: Aktivera eller inaktivera kolumnerna för varje språk

en: Sound file selected: %1
sv: Vald ljudfil: %1

en: Image file selected: %1
sv: Vald bildfil: %1

en: &Add New Entry
sv: Lägg till n&y post

en: Append a new row to the vocabulary
sv: Lägg till ny rad i ordförrådet

en: &Delete Entry
sv: &Ta bort post

en: Delete the selected rows
sv: Tar bort markerade rader

en: Copy
sv: Kopiera

en: Cut
sv: Klipp ut

en: Paste
sv: Klistra in

en: Select all rows
sv: Markera alla rader

en: Deselect all rows
sv: Avmarkera alla rader

en: Vocabulary Columns...
sv: Ordförrådskolumner...

en: Toggle display of individual vocabulary columns
sv: Ändra visning av enskilda ordförrådskolumner

en: Do you really want to delete the selected entry? | Do you really want to delete the selected %1 entries?
sv[0]: Vill du verkligen ta bort den markerade posten?
sv[1]: Vill du verkligen ta bort de %1 markerade posterna?

en: Delete
sv: Ta bort

en: Nothing to spell check.
sv: Ingenting att stavningskontrollera.

[ctx: @title of a popup]
en: No Spell Checker Available
sv: Ingen stavningskontroll tillgänglig

[ctx: @popupmessage]
en: Either the language set up is incorrect or no spellchecker was installed for this locale: %1.
sv: Antingen är språkinställningen felaktig, eller har ingen stavningskontroll installerats för platsen: %1.

en: New
sv: Ny

en: Add a new word type to your document
sv: Lägg till ett nytt ord till ditt dokument

en: Rename
sv: Byt namn

en: Rename the selected word type
sv: Byt namn på markerad ordklass

en: Delete Word Type
sv: Ta bort ordklass

en: Delete the selected word type.
sv: Tar bort den markerade ordklassen.

[ctx: Let the user select what grammatical meaning is connected to a word type (nouns have gender, verbs conjugations etc)]
en: Grammar
sv: Grammatik...

en: To let Parley know the grammatical meaning of a word type.
sv: Att låta Parley veta den grammatiska betydelsen av en ordklass.

en: This word type folder contains nouns.
sv: Ordklassmappen innehåller substantiv.

en: Masculine Noun
sv: Maskulina substantiv

en: This word type folder contains masculine nouns.
sv: Den här ordklassmappen innehåller maskulina substantiv.

en: Feminine Noun
sv: Feminina substantiv

en: This word type folder contains feminine nouns.
sv: Den här ordklassmappen innehåller feminina substantiv.

en: Neuter Noun
sv: Neutrala substantiv

en: This word type folder contains neuter nouns.
sv: Den här ordklassmappen innehåller neutrala substantiv.

en: This word type folder contains adjectives.
sv: Den här ordklassmappen innehåller adjektiv.

en: This word type folder contains adverbs.
sv: Den här ordklassmappen innehåller adverb.

en: This word type folder contains verbs.
sv: Den här ordklassmappen innehåller verb.

en: Conjunction
sv: Böjningsform

en: This word type folder contains conjunctions.
sv: Ordklassmappen innehåller böjningsformer.

en: No Special Type
sv: Ingen särskild typ

en: This word type folder contains no word type with special meaning.
sv: Den här ordklassmappen innehåller inga ordklasser med någon särskild betydelse.

en: The root word type cannot be deleted.
sv: Rotordklassen kan inte tas bort.

en: There is a word left with this word type. It will lose its type. Continue? | There are %1 words left with this word type. They will lose their word type. Continue?
sv[0]: Det finns ett ord kvar med den här ordklassen. Det kommer att förlora sin ordklass. Fortsätt?
sv[1]: Det finns %1 ord kvar med den här ordklassen. De kommer att förlora sina ordklasser. Fortsätt?

[ctx: @title:window]
en: Export
sv: Exportera

en: HTML document
sv: HTML-dokument

en: Could not write to file "%1"
sv: Kunde inte skriva till fil "%1"

en: Export As
sv: Exportera som

en: Untitled
sv: Namnlös

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ExportOptions)
en: Export
sv: Exportera

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, flashCardRadio)
en: Flash Cards - to print learning cards (HTML)
sv: Snabbkort - för utskrift av inlärningskort (HTML)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, tableRadio)
en: A vocabulary list that works in a web-browser and can be printed (HTML)
sv: En ordförrådslista som fungerar i en webbläsare och kan skrivas ut (HTML)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, csvRadio)
en: Comma separated values (CSV)
sv: Värden åtskilda av kommatecken (CSV)

en: Vocabulary Trainer
sv: Ordförrådsträning

en: © 1999-2002	Ewald Arnold
    © 2001-2002	The KDE team
    © 2004-2007	Peter Hedlund
    © 2007-2010	Frederik Gladhorn
sv: © 1999-2002	Ewald Arnold
    © 2001-2002	KDE-gruppen
    © 2004-2007	Peter Hedlund
    © 2007-2010	Frederik Gladhorn

en: Helps you train your vocabulary
sv: Hjälper dig att öva ditt ordförråd

en: Developer and Co-maintainer
sv: Utvecklare och bidragande underhåll

en: Developer, former maintainer
sv: Utvecklare och tidigare underhåll

en: Developer
sv: Utvecklare

en: Practice Dialogs
sv: Övningsdialogrutor

en: Scripting
sv: Skript

en: Countless fixes, former maintainer, port to KDE4
sv: Många rättningar, föregående utvecklare, överföring till KDE4

en: Original Author
sv: Ursprunglig upphovsman

en: Artwork and Oxygen Icons
sv: Grafik och Oxygen-ikoner

en: Port to KConfig XT
sv: Överföring till KConfig XT

en: Rewriting the kvtml library for KDE4
sv: Omskrivning av kvtml-biblioteket för KDE4

en: Bug reports and testing on the way to KDE4
sv: Felrapporter och tester på väg mot KDE4

en: Conceived the name Parley
sv: Hittade på namnet Parley

en: [file]
sv: [fil]

en: Document file to open
sv: Dokumentfil att öppna

en: Creates a new vocabulary collection
sv: Skapar en ny ordförrådssamling

en: Opens an existing vocabulary collection
sv: Öppnar en befintlig ordförrådssamling

en: Open &Downloaded Vocabularies...
sv: Öppna &nerladdade ordförråd...

en: Open downloaded vocabulary collections
sv: Öppna nerladdade ordförrådssamlingar

en: Save the active vocabulary collection
sv: Spara den aktiva ordförrådssamlingen

en: Save the active vocabulary collection with a different name
sv: Spara den aktiva ordförrådssamlingen med ett annat namn

en: &Export...
sv: &Exportera...

en: Export to HTML or CSV
sv: Exportera till HTML eller CSV

en: &Properties...
sv: &Egenskaper...

en: Edit document properties
sv: Redigera dokumentegenskaper

en: Dashboard
sv: Instrumentpanel

en: Close the current vocabulary collection and show the dashboard
sv: Stäng den nuvarande ordförrådssamlingen och visa instrumentpanelen

en: Quit Parley
sv: Avsluta Parley

en: Show the configuration dialog
sv: Visa inställningsdialogrutan

en: &Languages...
sv: &Språk...

en: Edit which languages are in the collection and their grammar properties.
sv: Redigera vilka språk som finns i samlingen och deras grammatiska egenskaper.

en: Remove all confidence levels from the current document
sv: Ta bort alla konfidensnivåer från aktuellt dokument

en: Show Entries from Child Units
sv: Visa poster från underliggande enheter

en: Enable to also see the entries of child units in each unit.
sv: Aktivera att också se poster från underliggande enheter i varje enhet.

en: Automatic Translation
sv: Automatisk översättning

note: i18n: ectx: label, entry (AutomaticTranslation), group (General)
en: Enable automatic translation of the unit entries.
sv: Aktivera automatisk översättning av enhetsposterna.

en: Start Practice...
sv: Starta övning...

en: Start practicing
sv: Starta övning

en: Configure Practice...
sv: Anpassa övning...

en: Change practice settings
sv: Ändra övningsinställningar

en: Export Results...
sv: Exportera resultat...

en: Write a file with the results of the practice
sv: Skriv ut en fil med övningsresultaten

en: Switch to vocabulary editor
sv: Byt till ordförrådseditorn

en: Show Se&arch
sv: Visa sök&rad

en: Toggle display of the search bar
sv: Ändra visning av sökraden

[ctx: @title:window document properties]
en: Properties for %1
sv: Egenskaper för %1

[ctx: @title:window]
en: Open Vocabulary Collection
sv: Öppna ordförrådssamling

en: Open in practice &mode
sv: Öppna i övnings&läge

en: The vocabulary collection is locked by another process.  You can open the file if you take over the lock, but you will lose any changes from the other process.
    
    Do you want to take over the lock?
sv: Ordförrådssamlingen är låst av en annan process. Du kan öppna filen om du tar över låset, men eventuella ändringar av den andra processen kommer att gå förlorade.
    
    Vill du ta över låset?

en: Take Over Lock
sv: Ta över lås

en: Opening collection "%1" resulted in an error: %2
sv: Ett fel uppstod när samlingen "%1" skulle öppnas: %2

[ctx: @title:window]
en: Open Collection
sv: Öppna samling

en: Vocabulary is modified.
    
    Save file before exit?
sv: Ordförrådet har ändrats.
    
    Spara filen innan avslut?

[ctx: @title:window]
en: Open Downloaded Vocabulary Collection
sv: Öppna nerladdad ordförrådssamling

en: File "%1" is locked by another process.  You can save to the file if you take over the lock, but you will lose any changes from the other process.
    
    Do you want to take over the lock?
sv: Filen "%1" är låst av en annan process. Du kan spara i filen om du tar över låset, men eventuella ändringar av den andra processen kommer att gå förlorade.
    
    Vill du ta över låset?

en: Writing file "%1" resulted in an error: %2
sv: Ett fel uppstod vid skrivning av filen "%1": %2

[ctx: @title:window]
en: Save File
sv: Spara fil

[ctx: @title:window]
en: Save Vocabulary As
sv: Spara ordförråd som

en: <qt>The file<p><b>%1</b></p>already exists. Do you want to overwrite it?</qt>
sv: <qt>Filen<p><b>%1</b></p>finns redan. Vill du skriva över den?</qt>

[ctx: @info:status saving a file]
en: Saving %1
sv: Sparar %1

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, licenseComboBox)
en: Public Domain
sv: Allmänt tillgänglig

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, languageGroupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBoxLanguages)
en: Languages
sv: Språk

en: A Second Language
sv: Ett andra språk

en: Lesson 1
sv: Lektion 1

en: Could not open vocabulary collection "%1"
sv: Kunde inte öppna ordförrådssamling "%1"

en: You cannot start to practice when the known language is the same as the language to learn.
sv: Du kan inte starta en övning när det kända språket är samma som det som ska övas.

en: Select languages
sv: Välj språk

en: Download New Vocabularies...
sv: Ladda ner nya ordförråd

en: Downloads new vocabulary collections
sv: Laddar ner nya ordförrådssamlingar

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
sv: Huvudverktygsrad

note: i18n: ectx: ToolBar (practiceToolBar)
en: Practice Toolbar
sv: Övningsverktygsrad

note: i18n: ectx: ToolBar (statisticsToolBar)
en: Statistics Toolbar
sv: Statistikverktygsrad

note: i18n: ectx: ToolBar (practiceSummaryToolBar)
en: Practice Summary Toolbar
sv: Verktygsrad för övningssammanfattning

en: Stop
sv: Stoppa

en: All comparison forms were right.
sv: Alla komparationsformer är rätta.

[ctx: the user entered the wrong absolute form when practicing comparison forms of adjectives (the base form of the adjective is wrong)]
en: "%1" is the wrong word.
sv: "%1" är fel ord.

[ctx: the user entered the wrong comparison forms when practicing comparison forms of adjectives (good, better, best)]
en: Both comparison forms (comparative and superlative) are wrong.
sv: Båda komparationsformerna (komparativ och superlativ) är fel.

[ctx: the user entered the wrong comparison forms when practicing comparison forms of adjectives (second form wrong - better)]
en: The comparative is wrong.
sv: Komparativ är fel.

[ctx: the user entered the wrong comparison forms when practicing comparison forms of adjectives (third form wrong - best)]
en: The superlative is wrong.
sv: Superlativ är fel.

en: Enter the comparison forms.
sv: Ange komparationsformerna.

en: Do not Care
sv: Har ingen betydelse

en: 30 Min
sv: 30 min

en: 1 Hour
sv: 1 timme

en: 2 Hours
sv: 2 timmar

en: 4 Hours
sv: 4 timmar

en: 8 Hours
sv: 8 timmar

en: 12 Hours
sv: 12 timmar

en: 18 Hours
sv: 18 timmar

en: 1 Day
sv: 1 dag

en: 2 Days
sv: 2 dagar

en: 3 Days
sv: 3 dagar

en: 4 Days
sv: 4 dagar

en: 5 Days
sv: 5 dagar

en: 6 Days
sv: 6 dagar

en: 1 Week
sv: 1 vecka

en: 2 Weeks
sv: 2 veckor

en: 3 Weeks
sv: 3 veckor

en: 4 Weeks
sv: 4 veckor

en: 1 Month
sv: 1 månad

en: 2 Months
sv: 2 månader

en: 3 Months
sv: 3 månader

en: 4 Months
sv: 4 månader

en: 5 Months
sv: 5 månader

en: 6 Months
sv: 6 månader

en: 10 Months
sv: 10 månader

en: 12 Months
sv: 12 månader

en: Illogical blocking times.
sv: Ologiska blockeringstider.

en: The time for level %1 should be lower than the time for level %2.
sv: Tiden för nivå %1 ska vara kortare än för nivå %2.

en: 
    Illogical expiration times.
sv: 
    Ologiska utgångstider.

en: 
    Illogical blocking vs. expiration times.
sv: 
    Ologiska blockeringstider mot utgångstider.

en: The blocking time at level %1 should be lower than the expiration time.
sv: Blockeringstiden för nivå %1 ska vara kortare än utgångstiden.

en: Illogical Values
sv: Ologiska värden

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev2)
en: Level &2:
sv: Nivå &2:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev5)
en: Level &5:
sv: Nivå &5:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev6)
en: Level &6:
sv: Nivå &6:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Expire)
en: E&xpiring
sv: &Utgångstid

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Block)
en: Bl&ocking
sv: Bloc&kering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev4)
en: Level &4:
sv: Nivå &4:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev7)
en: Level &7:
sv: Nivå &7:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev1)
en: Level &1:
sv: Nivå &1:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev3)
en: Level &3:
sv: Nivå &3:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Do not practice vocabulary that has been asked within:
sv: Öva inte på ordförråd som har frågats inne i:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Vocabulary drops one grade after this much time:
sv: Ordförrådet förlorar en betygsnivå efter följande tid:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ComparisonIncludeAdjective)
en: Include Adjectives
sv: Inkludera adjektiv

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ComparisonIncludeAdverb)
en: Include Adverbs
sv: Inkludera adverb

[ctx: @title:window]
en: Configure Practice
sv: Anpassa övning

[ctx: @title:group Configure general settings for practicing vocabulary, short title in config dialog.]
en: General
sv: Allmänt

[ctx: Configure general settings for practicing vocabulary.]
en: General Practice Settings
sv: Allmänna övningsinställningar

[ctx: @title:group vocabulary can be set to be blocked for a certain amount of time]
en: Blocking
sv: Blockering

en: Blocking Settings
sv: Blockeringsinställningar

[ctx: @title:group ignore vocabulary based on some properties like word type]
en: Thresholds
sv: Trösklar

en: Threshold Settings
sv: Tröskelinställningar

[ctx: @title:group Configure specific settings for practicing vocabulary, short title in config dialog.]
en: Specific
sv: Specifikt

[ctx: Configure specific settings for practicing vocabulary.]
en: Specific Practice Settings
sv: Specifika övningsinställningar

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Correction
sv: Rättning

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_IgnoreAccentMistakes)
en: Answers with wrong accents are still counted as correct.
sv: Svar med felaktiga accenter räknas ändå som riktiga.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_IgnoreAccentMistakes)
en: Ignore accents
sv: Ignorera accenter

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_IgnoreCapitalizationMistakes)
en: Any captitalization in the answer is counted as correct.
sv: Eventuella stora bokstäver i svaret räknas som riktigt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_IgnoreCapitalizationMistakes)
en: Ignore capitalization
sv: Ignorera stora bokstäver

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_IgnorePunctuationMistakes)
en: Any punctuation mistake in the answer is counted as correct.
sv: Eventuella felaktiga skiljetecken i svaret räknas som rätt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_IgnorePunctuationMistakes)
en: Ignore punctuation
sv: Ignorera skiljetecken

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHints)
en: During the practice you can use the hint button to see parts of the solution.
sv: Under övningen kan du använda tipsknappen för att se delar av lösningen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHints)
en: Enable hints
sv: Aktivera tips

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Images and Sound
sv: Bilder och ljud

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_FlashcardsFrontImage)
en: During the practice, images are shown for the question.
sv: Bilder visas för frågan under övningen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FlashcardsFrontImage)
en: Image for question
sv: Bild för fråga

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_FlashcardsBackImage)
en: During the practice, images are shown for the solution.
sv: Bilder visas för lösningen under övningen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FlashcardsBackImage)
en: Image for solution
sv: Bild för lösning

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AllowImageInsteadOfWord)
en: Allow using images instead of words in flashcards.
sv: Tillåt att bilder används istället för ord på snabbkort.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AllowImageInsteadOfWord)
en: Allow images instead of words
sv: Tillåt bilder istället för ord

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_PracticeSoundEnabled)
en: Enable playing of pronunciation sound files during the practice.
sv: Aktivera uppspelning av ljudfiler med uttal under övningen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: By default you are asked to enter synonyms until you enter the one that is associated directly with the current word. With this option enabled any synonym is accepted.
sv: Normalt blir du tillfrågad om att skriva in synonymer till du skriver in den som direkt hör ihop med aktuellt ord. När det här alternativet är aktiverat accepteras vilken synonym som helst.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CountSynonymsAsCorrect)
en: Accept any synonym
sv: Acceptera godtycklig synonym

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Sessions
sv: Övningar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Max session size:
sv: Maximal övningsstorlek:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Max number of new words:
sv: Maximalt antal nya ord:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_MultipleChoiceWordTypeConsistancy)
en: When creating multiple choice practices, try to show answers of the same word type.
sv: Försök visa svar med samma ordklass när flervalsövningar skapas.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MultipleChoiceWordTypeConsistancy)
en: Use choices of the same word type
sv: Använd val av samma ordklass

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Number of choices:
sv: Antal val:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Only practice vocabulary that fulfills the following conditions:
sv: Öva bara på ordförråd som uppfyller följande villkor:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: At least
sv: Som minst

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: At most
sv: Som mest

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Grade:
sv: Betyg:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Times practiced:
sv: Antal övningar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Answered incorrectly:
sv: Felaktigt besvarade:

en: All conjugation forms were right.
sv: Alla böjningsformer är rätt.

[ctx: You did not get the conjugation forms right.]
en: You answered %1 conjugation form correctly. | You answered %1 conjugation forms correctly.
sv[0]: Du besvarade %1 böjningsform rätt.
sv[1]: Du besvarade %1 böjningsformer rätt.

en: Enter all conjugation forms.
sv: Ange alla böjningsformer:

en: Choose the right article for "%1"
sv: Välj rätt artikel för "%1"

[ctx: @label the gender of the word: masculine]
en: %1 is masculine
sv: %1 är maskulinum

[ctx: @label the gender of the word: feminine]
en: %1 is feminine
sv: %1 är femininum

[ctx: @label the gender of the word: neuter]
en: %1 is neuter
sv: %1 är neutrum

[ctx: Display of the current unit during practice]
en: Unit: %1
sv: Enhet: %1

en: New word
sv: Nytt ord

[ctx: Display of the current confidence level during practice, 1st param is either initial or long term]
en: %1, confidence %2
sv: %1, konfidens %2

en: long term
sv: långsiktig

en: You answered correctly %2 of a total of %1 word.
    You are %3% done. | You answered correctly %2 of a total of %1 words.
    You are %3% done.
sv[0]: Du svarade rätt på %2 av totalt %1 ord.
    Du är %3 % klar.
sv[1]: Du svarade rätt på %2 av totalt %1 ord.
    Du är %3 % klar.

en: Rendering...
sv: Återger...

en: LaTeX error.
sv: Latexfel.

en: You revealed the answer by using too many hints.
sv: Du avslöjade svaret genom att använda för många tips.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, answerLaterButton)
en: Skip this word for now and ask again later
sv: Hoppa över ordet för tillfället och fråga igen senare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, answerLaterButton)
en: Answer Later
sv: Besvara senare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, hintButton)
en: Hint
sv: Tips

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, continueButton)
en: Continue
sv: Fortsätt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, countAsWrongButton)
en: I Did not Know it
sv: Jag kan det inte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, countAsCorrectButton)
en: I Knew it
sv: Jag kan det

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, absoluteLabel)
en: absolute
sv: positiv

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, comparativeLabel)
en: comparative
sv: komparativ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, superlativeLabel)
en: superlative
sv: superlativ

en: Stop Practice
sv: Stoppa övning

en: Stop practicing
sv: Stoppa övning

en: Change answer to right/wrong
sv: Ändra svar till rätt eller fel

en: When you answered, Parley will display that the answer was right or wrong.
    This shortcut changes how the answer is counted.
sv: När du svarade, visar Parley om svaret var rätt eller fel.
    Genvägen ändrar hur svaret räknas.

[ctx: number of words, minutes, seconds]
en: You practiced %1 in %2 and %3.
sv: Du övade %1 under %2 och %3.

en: one word | %1 words
sv[0]: ett ord
sv[1]: %1 ord

en: one minute | %1 minutes
sv[0]: en minut
sv[1]: %1 minuter

en: one second | %1 seconds
sv[0]: en sekund
sv[1]: %1 sekunder

en: Practice Overview
sv: Övningsöversikt

en: Switch to the Practice Overview page
sv: Byte till sidan med övningsöversikt

en: HTML Files
sv: HTML-filer

en: OpenDocument text files
sv: Opendocument-textfiler

en: Practice results
sv: Övningsresultat

en: Answered questions: %1
sv: Besvarade frågor: %1

en: Correct answers: %1
sv: Rätta svar: %1

en: Wrong answers: %1
sv: Felaktiga svar: %1

en: <b>Attempts</b>
sv: <b>Antal försök</b>

en: <b>Question</b>
sv: <b>Fråga</b>

en: <b>Correct answer</b>
sv: <b>Rätt svar</b>

en: <b>Your errors</b>
sv: <b>Dina fel</b>

en: Could not write to %1
sv: Kunde inte skriva till %1

en: Could not write file
sv: Kunde inte skriva fil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Attempts
sv: Antal försök

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Question
sv: Fråga

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Solution
sv: Lösning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Your Answer
sv: Ditt svar

en: The vocabulary collection contains fewer than two languages.
sv: Ordförrådssamlingen innehåller mindre än två språk.

en: Could not start practice
sv: Kunde inte starta övning

en: This answer will be counted as correct.
    Words will only be counted as correct if they are answered correctly on the first attempt.
sv: Svaret kommer att räknas som riktigt.
    Ord räknas bara som riktiga om de besvaras rätt vid första försöket.

en: Count this answer as wrong
sv: Räkna svaret som felaktigt

en: This answer will be counted as wrong.
    Words will only be counted as correct if they are answered correctly on the first attempt.
sv: Svaret kommer att räknas som felaktigt.
    Ord räknas bara som riktiga om de besvaras rätt vid första försöket.

en: Count this answer as correct
sv: Räkna svaret som riktigt

[ctx: test results]
en: %1 % correct
sv: %1 % rätt

[ctx: test results]
en: %1 % wrong
sv: %1 % fel

[ctx: test results]
en: %1 % not answered
sv: %1 % inte besvarade

en: Answered correctly on the first attempt: %1 of %2 (%3 %)
sv: Riktigt besvarade vid första försöket: %1 av %2 (%3 %)

en: Answered wrong on the first attempt: %1 of %2 (%3 %)
sv: Fel besvarade vid första försöket: %1 av %2 (%3 %)

en: Not answered during this practice: %1 of %2 (%3 %)
sv: Inte besvarade under den här övningen: %1 av %2 (%3 %)

en: Your answer was wrong.
sv: Ditt svar är felaktigt.

en: Your answer was a synonym. Please enter another word with the same translation.
sv: Ditt svar är en synonym. Mata in ett annat ord med samma översättning.

en: Your answer was an already entered synonym.
sv: Ditt svar är en synonym som redan har matats in.

en: Your answer was a synonym and your punctuation was wrong.
sv: Ditt svar är en synonym, och användningen av skiljetecken är felaktig.

en: Your answer was a synonym and your capitalization was wrong.
sv: Ditt svar är en synonym, och användningen av stora bokstäver är felaktig.

en: Your answer was a synonym and accents were wrong.
sv: Ditt svar är en synonym, och accenter är felaktiga.

en: Your answer was a synonym.
sv: Ditt svar är en synonym.

en: Your answer was wrong as punctuation mistakes are not accepted. Please try again.
sv: Ditt svar är fel eftersom misstag i skiljetecken inte accepteras. Försök igen.

en: Your answer was wrong as capitalization mistakes are not accepted. Please try again.
sv: Ditt svar är fel eftersom misstag med stora bokstäver inte accepteras. Försök igen.

en: Your answer was wrong as accent mistakes are not accepted. Please try again.
sv: Ditt svar är fel eftersom misstag med accenter inte accepteras. Försök igen.

en: Your answer was wrong. Please try again.
sv: Ditt svar är fel. Försök igen.

en: Your answer was right, but your punctuation was wrong.
sv: Ditt svar är rätt, men användningen av skiljetecken är felaktig.

en: Your answer was right, but your capitalization was wrong.
sv: Ditt svar är rätt, men användningen av stora bokstäver är felaktig.

en: Your answer was right, but accents were wrong.
sv: Ditt svar är rätt, men accenter är felaktiga.

en: Your answer was right.
sv: Ditt svar är rätt.

en: Your answer was right... but not on the first try and your punctuation was wrong.
sv: Ditt svar är rätt, .... men inte vid första försöket, och användningen av skiljetecken är felaktig.

en: Your answer was right... but not on the first try and your capitalization was wrong.
sv: Ditt svar är rätt, .... men inte vid första försöket, och användningen av stora bokstäver är felaktig.

en: Your answer was right... but not on the first try and accents were wrong.
sv: Ditt svar är rätt, ... men inte vid första försöket, och accenter är felaktiga.

en: Your answer was right... but not on the first try.
sv: Ditt svar är rätt ... men inte vid första försöket.

en: The solution starts with: %1
sv: Lösningen börjar med: %1

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, tiltle_group)
en: General Document Properties
sv: Allmänna dokumentegenskaper

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_title)
en: &Title:
sv: R&ubrik:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, titleLineEdit) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, authorLineEdit)
en: A title for your document.
sv: En rubrik för ditt dokument.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_author)
en: &Author:
sv: &Författare:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_author_2)
en: E&mail:
sv: E-&post:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, contactLineEdit)
en: A way to contact you (email or a webpage).
sv: Ett sätt att kontakta dig (e-post eller en webbsida)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_remark)
en: &Comment:
sv: &Kommentar:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KTextEdit, commentTextEdit)
en: Any additional information.
sv: Eventuell ytterligare information.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Cate&gory:
sv: Kate&gori:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: A general category into which your document belongs.
sv: En allmän kategori som ditt dokument hör till.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: Music
sv: Musik

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: Geography
sv: Geografi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: Anatomy
sv: Anatomi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: History
sv: Historia

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: Test Preparation
sv: Provförberedelse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_license)
en: &License:
sv: Li&cens:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, licenseComboBox)
en: The license under which your document will be.
    If you consider contributing your file to KDE in the future, an appropriate license is required.
sv: Licensen som ska gälla för ditt dokument.
    Om du funderar på att bidra med filen till KDE i framtiden, krävs en lämplig licens.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, licenseComboBox)
en: GPLv2+ (GNU General Public License version 2 or later)
sv: GPLv2+ (GNU General Public License version 2 eller senare)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_language_1)
en: &First language:
sv: &Första språk:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_language_2)
en: &Second language:
sv: &Andra språk:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, grammarCheckBox)
en: &Setup grammar details
sv: &Ställ in grammatikinformation

[ctx: Attept to download grammar properties for the selected languages]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, downloadGrammarCheckBox)
en: Download grammar
sv: Ladda ner grammatik

note: i18n: ectx: label, entry (ConjugationTenses), group (Document $(fileurl)) i18n: ectx: whatsthis, entry (ConjugationTenses), group (Document $(fileurl)) i18n: ectx: label, entry (ConjugationTenses), group (Locale $(locale)) i18n: ectx: whatsthis, entry (ConjugationTenses), group (Locale $(locale))
en: Selected tenses for conjugation practice.
sv: Valda tempus för övningar med böjningsformer.

note: i18n: ectx: label, entry (VisibleColumns), group (Document $(fileurl)) i18n: ectx: whatsthis, entry (VisibleColumns), group (Document $(fileurl)) i18n: ectx: label, entry (VisibleColumns), group (Locale $(locale)) i18n: ectx: whatsthis, entry (VisibleColumns), group (Locale $(locale))
en: Visible columns in the main editor window.
sv: Synliga kolumner i huvudeditorns fönster.

note: i18n: ectx: label, entry (CollapsedStatisticsViewItems), group (Document $(fileurl)) i18n: ectx: whatsthis, entry (CollapsedStatisticsViewItems), group (Document $(fileurl))
en: Collapsed tree view items of statistics view window.
sv: Statistikvisningsfönstrets hopdragna trädvyobjekt.

[ctx: CSV separator]
en: >= 2 SPACES
sv: >= 2 MELLANSLAG

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Open/Save
sv: Öppna/spara

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoOpenLast)
en: Always open the collection that was active when quitting Parley
sv: Öppna alltid samlingen som var aktiv när Parley avslutades

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutoOpenLast)
en: When this option is checked, the last active collection will be loaded automatically when starting Parley instead of showing the welcome screen.
sv: När alternativet är markerat, laddas den senast aktiva samlingen automatiskt när Parley startas, istället för att visa välkomstskärmen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoOpenLast)
en: Always load the last opened collection on start
sv: Ladda alltid den senast öppnade samlingen vid start

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSave) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoBackup)
en: Allow automatic saving of your work
sv: Tillåt att ditt arbete sparas automatiskt

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSave) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutoBackup)
en: Your work will be automatically saved if you check this option
sv: Ditt arbete sparas automatiskt om du markerar det här alternativet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSave)
en: &Save vocabularies automatically on close and quit
sv: &Spara ordförråd automatiskt vid stängning och avslutning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoBackup)
en: &Create a backup every
sv: Skapa säkerhetskopia var

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblBackupInterva)
en: minutes
sv: minuter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_sep)
en: Sep&arator for text file import/export (CSV):
sv: &Avskiljare för import och export av textfiler (CSV):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, kcfg_SeparatorCombo)
en: Choose which separator you want to use to separate your data when importing and exporting text.
sv: Välj vilken avskiljare du vill använda för att skilja data vid import och export av text.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, kcfg_SeparatorCombo)
en: Choose the separator to use to divide the parts of an expression when importing or exporting data as text.
sv: Välj en avskiljare som delar upp delarna av ett uttryck vid import eller export av data som text.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Editing
sv: Redigering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SmartAppend)
en: &Append new rows automatically when editing
sv: Lägg &automatiskt till nya rader vid redigering

note: i18n: ectx: property (text), widget (KNSWidgets::Button, getNewButton)
en: &Get New Themes...
sv: &Hämta nya teman...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Theme Details
sv: Temainformation

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelContact)
en: Contact:
sv: Kontakt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelDescription)
en: Description:
sv: Beskrivning:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelAuthor)
en: Author:
sv: Upphovsman:

[ctx: @title:window]
en: Edit Languages
sv: Redigera språk

en: Add language
sv: Lägg till språk

en: Remove language
sv: Ta bort språk

en: New Language
sv: Nytt språk

[ctx: Edit language properties]
en: Properties for %1
sv: Egenskaper för %1

en: Really delete language: %1?
sv: Verkligen ta bort språk: %1?

en: Remove Language
sv: Ta bort språk

en: No KDE keyboard selector found.
sv: Ingen KDE tangentbordsväljare hittades.

en: Tense Name
sv: Tempusnamn

en: Enter name of tense:
sv: Skriv in tempusnamn:

en: The selected user defined tense could not be deleted
    because it is in use.
sv: Den här användardefinierade tempusbeskrivningen
    kunde inte tas bort eftersom den används.

en: Deleting Tense Description
sv: Tar bort tempusbeskrivning

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: General
sv: Allmänt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel)
en: Name:
sv: Namn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, keyboardLayoutLabel)
en: Keyboard layout:
sv: Tangentbordslayout:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, downloadGrammarButton)
en: &Download grammar
sv: &Ladda ner grammatik

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, spellcheckerLabel)
en: Spell checker:
sv: Stavningskontroll:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, localeSelectionLabel)
en: Language:
sv: Språk:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontLabel_2)
en: Font (practice):
sv: Teckensnitt (övning):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontLabel_3)
en: Font (editor):
sv: Teckensnitt (editor):

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Articles
sv: Artiklar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3_2)
en: Definite
sv: Bestämd artikel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_2)
en: Indefinite
sv: Obestämd artikel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, male_label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, male_label_2)
en: &Male:
sv: Mas&kulinum:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, female_label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, female_label_2)
en: &Female:
sv: &Femininum:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, natural_label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, natural_label_2)
en: &Neutral:
sv: &Neutrum:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Personal Pronouns
sv: Personliga pronomen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pers1_label)
en: &1. Person:
sv: Fö&rsta person:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pers2_label)
en: &2. Person:
sv: An&dra person:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pers3_label)
en: 3. Person:
sv: Tredje person:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, male_c_label)
en: M&ale:
sv: Ma&skulinum:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, female_c_label)
en: F&emale:
sv: Fem&ininum:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, natural_c_label)
en: Neu&ter:
sv: Neu&trum:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dualCheckBox)
en: Dual conjugations
sv: Dubbla böjningsformer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, neutralCheckBox)
en: A neutral conjugation form exists
sv: Böjningsform i neutrum finns

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, maleFemaleDifferCheckBox)
en: Male/female have different conjugations
sv: Maskulinum och femininum har olika böjningsformer

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_4)
en: Tenses
sv: Tempus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newButton)
en: &New...
sv: &Ny...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, modifyButton)
en: &Modify...
sv: Än&dra...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteButton)
en: &Delete
sv: &Ta bort

note: i18n: ectx: label, entry (KeyboardLayout), group (Locale $(locale)) i18n: ectx: whatsthis, entry (KeyboardLayout), group (Locale $(locale))
en: Keyboard layout for this locale
sv: Lokal tangentbordslayout

note: i18n: ectx: label, entry (SpellChecker), group (Locale $(locale)) i18n: ectx: whatsthis, entry (SpellChecker), group (Locale $(locale))
en: Spell checker for this language
sv: Stavningskontroll av det här språket

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeFont), group (Locale $(locale))
en: The font used during practice
sv: Teckensnittet som används under övning

note: i18n: ectx: label, entry (EditorFont), group (Locale $(locale))
en: The font used in the editor
sv: Teckensnittet som används i editorn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cleanUpButton)
en: &Clean Up
sv: &Rensa

note: i18n: ectx: label, entry (Theme), group (General)
en: Theme to use for practice and welcome screen
sv: Tema att använda för övning och välkomstruta

note: i18n: ectx: label, entry (NumPreSetting), group (General)
en: Number of stored setting profiles
sv: Antal lagrade inställningsprofiler

note: i18n: ectx: label, entry (SmartAppend), group (General)
en: If true, when using the entry dialog, new rows will be appended as needed
sv: Om sant, läggs nya rader till efter behov när inmatningsdialogrutan används

note: i18n: ectx: label, entry (Separator), group (General)
en: This sets the separator used when copying/pasting text, default is Tab
sv: Det här ställer in avskiljaren som används när text kopieras och klistras in, normalt används tabulator

note: i18n: ectx: label, entry (EntriesPerLesson), group (General)
en: The number of entries per unit
sv: Antal poster per enhet

note: i18n: ectx: label, entry (AutoOpenLast), group (General)
en: If true, on each application start the last opened file will be loaded
sv: Om sant, laddas den senast öppnade filen vid start

note: i18n: ectx: label, entry (AutoSave), group (General)
en: If true, vocabularies are automatically saved on close and exit
sv: Om sant, sparas ordförråd automatiskt vid stängning och avslutning

note: i18n: ectx: label, entry (AutoBackup), group (General)
en: If true, a backup is saved every BackupTime minutes
sv: Om sant, sparas en säkerhetskopia var BackupTime minuter

note: i18n: ectx: label, entry (BackupTime), group (General)
en: Time interval between two automatic backups
sv: Tidsintervall mellan två automatiska säkerhetskopior

note: i18n: ectx: label, entry (FlashcardsFrontImage), group (PracticeOptions)
en: Show images on the front of the flashcard.
sv: Visa bilder på snabbkortens framsida.

note: i18n: ectx: label, entry (FlashcardsBackImage), group (PracticeOptions)
en: Show images on the back of the flashcard.
sv: Visa bilder på snabbkortens baksida.

note: i18n: ectx: label, entry (Block), group (PracticeOptions)
en: In Blocking Query Tab Dialog, if checked then the Query is blocked
sv: Om markerad är frågan blockerad i flikdialogrutan med blockerande frågor

note: i18n: ectx: label, entry (Expire), group (PracticeOptions)
en: In Blocking Query Tab Dialog, if checked then the Query accepts an expiring time
sv: Om markerad accepterar frågan en utgånstid i flikdialogrutan med blockerande frågor

note: i18n: ectx: label, entry (TestOrderLesson), group (PracticeOptions)
en: Append new vocabulary in a collection in order of their units. Note that this will not be a hard transition, but a slow mix from one unit to the next.
sv: Lägg till ett nytt ordförråd i ett prov i enhetsordning. Observera att detta inte är en hård övergång, utan en långsam blandning från en enhet till nästa.

note: i18n: ectx: label, entry (TestNumberOfEntries), group (PracticeOptions)
en: The number of entries that are practiced at the same time. If one of these is answered correctly another entry will be appended.
sv: Antal poster som övas samtidigt. Om en av dem besvaras rätt, kommer en annan post läggas till.

note: i18n: ectx: label, entry (SwapDirection), group (PracticeOptions)
en: Swap direction randomly
sv: Byt riktning slumpmässigt

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeTimeout), group (PracticeOptions)
en: Limit the time for the user to answer in a test.
sv: Begränsa tiden användaren har på sig att svara i ett prov.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeTimeoutMode), group (PracticeOptions)
en: Show - show the solution after the given time; Continue - go to the next question after the given time.
sv: Visa - visa lösningen efter angiven tid. Fortsätt - gå till nästa fråga efter angiven tid.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeTimeoutTimePerAnswer), group (PracticeOptions)
en: Maximum time allowed to answer.
sv: Maximal tid som tillåts per svar.

note: i18n: ectx: label, entry (Suggestions), group (PracticeOptions)
en: Enable suggestion lists in written practice.
sv: Aktivera förslagslistor vid skriven övning.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowHints), group (PracticeOptions)
en: Enable the showing of hints.
sv: Aktivera visning av tips.

note: i18n: ectx: label, entry (IgnoreAccentMistakes), group (PracticeOptions)
en: Count answers as right when only the accentuation is wrong.
sv: Räknar svar som rätta om bara accenter är fel.

note: i18n: ectx: label, entry (IgnoreCapitalizationMistakes), group (PracticeOptions)
en: Count answers as right when only the capitalization is wrong.
sv: Räknar svar som rätta om bara inledande stora bokstäver är fel.

note: i18n: ectx: label, entry (IgnorePunctuationMistakes), group (PracticeOptions)
en: Count answers as right when only the punctuation is wrong.
sv: Räknar svar som rätta om bara skiljetecken är fel.

note: i18n: ectx: label, entry (SplitTranslations), group (PracticeOptions)
en: Split translations in written practice.
sv: Dela översättningar i skrivna övningar.

note: i18n: ectx: label, entry (Periods), group (PracticeOptions)
en: Split translations at periods.
sv: Dela översättningar vid punkter.

note: i18n: ectx: label, entry (Colons), group (PracticeOptions)
en: Split translations at colons.
sv: Dela översättningar vid kolon.

note: i18n: ectx: label, entry (Semicolons), group (PracticeOptions)
en: Split translations at semicolons.
sv: Dela översättningar vid semikolon.

note: i18n: ectx: label, entry (Commas), group (PracticeOptions)
en: Split translations at commas.
sv: Dela översättningar vid kommatecken.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMore), group (PracticeOptions)
en: Enable Show More button to reveal parts of the solution in written practice.
sv: Aktivera knappen Visa mer för att avslöja delar av lösningen i skrivna övningar.

note: i18n: ectx: label, entry (SkipKnownEnabled), group (PracticeOptions)
en: Enable Skip (I Know It) button in written practice.
sv: Aktivera knappen Hoppar över (jag kan det) vid skrivövningar.

note: i18n: ectx: label, entry (CountSynonymsAsCorrect), group (PracticeOptions)
en: When the synonym instead of the word was entered, does it count as correct?
sv: Om synonymen anges istället för ordet, räknas det då som rätt?

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeImagesEnabled), group (PracticeOptions)
en: Enable image display in the practice dialogs.
sv: Aktivera bildvisning i övningsdialogrutorna.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeSoundEnabled), group (PracticeOptions)
en: Enable sound playback in the practice dialogs.
sv: Aktivera ljuduppspelning i övningsdialogrutorna.

note: i18n: ectx: label, entry (AllowImageInsteadOfWord), group (PracticeOptions)
en: Allow using images instead of words in flashcards. This will only be done if there is no word in the entry.
sv: Tillåt att bilder används istället för ord på snabbkort. Det görs bara om det inte finns något ord för posten.

note: i18n: ectx: label, entry (SessionMaxSize), group (PracticeOptions)
en: The maximum number of words that will be practiced in a training session.
sv: Det maximala antal ord som övas i en övningsomgång.

note: i18n: ectx: label, entry (SessionMaxNewWords), group (PracticeOptions)
en: The maximum number of new (untrained) words that will be used in a training session.
sv: Det maximala antal nya (oövade) ord som används i en övningsomgång.

note: i18n: ectx: label, entry (SessionLimitWordsInitialPhase), group (PracticeOptions)
en: Limit the number of words in the initial phase.
sv: Begränsa antal ord under den inledande fasen.

note: i18n: ectx: label, entry (SessionMaxWordsInitialPhase), group (PracticeOptions)
en: The maximum number of words in the initial phase. If this limit is exceeded, no new words will be introduced.
sv: Maximalt antal ord under den inledande fasen. Om gränsen överskrids, introduceras inte några nya ord.

note: i18n: ectx: label, entry (MultipleChoiceWordTypeConsistancy), group (PracticeOptions)
en: Use the same word type as the solution for the incorrect answers in a multiple choice practice.
sv: Använd samma ordklass som lösningen för de felaktiga svaren i en flervalsövning.

note: i18n: ectx: label, entry (NumberMultipleChoiceAnswers), group (PracticeOptions)
en: How many answers are provided for a multiple choice question, including the correct answer.
sv: Hur många svar som erbjuds för en flervalsfråga, inklusive det riktiga svaret.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSearch), group (Appearance)
en: Toggle display of the search bar.
sv: Ändra visning av sökraden.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSublessonentries), group (Appearance)
en: When enabled a unit also shows entries from its subunits.
sv: Om aktiverad visar en enhet också poster från dess underenheter.

note: i18n: ectx: label, entry (TableLessonColumnVisible), group (Appearance)
en: Show/hide the unit column.
sv: Visa eller dölj enhetskolumnen.

note: i18n: ectx: label, entry (TableActiveColumnVisible), group (Appearance)
en: Show/hide the active column.
sv: Visa eller dölj den aktiva kolumnen.

note: i18n: ectx: label, entry (LessonEditingSelection), group (Appearance)
en: Select which units are displayed for editing
sv: Välj vilka enheter som ska visas för redigering

note: i18n: ectx: label, entry (MainWindowSplitter), group (Appearance)
en: How the main window is divided.
sv: Hur huvudfönstret delas upp.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeFont), group (Appearance)
en: The font used in the vocabulary table
sv: Teckensnittet som används i ordförrådstabellen

note: i18n: ectx: label, entry (IPAFont), group (Appearance)
en: The font used for phonetics
sv: Teckensnittet som används för fonetik

note: i18n: ectx: label, entry (CurrentCol), group (Appearance)
en: Currently selected column
sv: För närvarande vald kolumn

note: i18n: ectx: label, entry (CurrentRow), group (Appearance)
en: Currently selected row
sv: För närvarande vald rad

note: i18n: ectx: label, entry (GradeColor), group (Appearance)
en: Color used to display the confidence levels
sv: Färg använd för att visa konfidensnivåerna

note: i18n: ectx: label, entry (PreGradeColor), group (Appearance)
en: Color used to display the early confidence levels
sv: Färg använd för att visa de tidiga konfidensnivåerna

note: i18n: ectx: label, entry (InvalidUnitColor), group (Appearance) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_InvalidUnitColor)
en: Color used to display invalid units
sv: Färg använd för att ogiltiga enheter

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeMinimumTimesAsked), group (Thresholds)
en: The entry must have been asked at least this often to be included in the practice.
sv: Posten måste ha frågats åtminstone så här ofta för att ingå i övningen.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeMaximumTimesAsked), group (Thresholds)
en: The entry must have been asked at most this often to be included in the practice.
sv: Posten måste ha frågats som mest så här ofta för att ingå i övningen.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeMinimumWrongCount), group (Thresholds)
en: The entry must have been answered incorrectly at least this often to be included in the practice.
sv: Posten måste ha besvarats felaktigt åtminstone så här ofta för att ingå i övningen.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeMaximumWrongCount), group (Thresholds)
en: The entry must have been answered incorrectly at most this often to be included in the practice.
sv: Posten måste ha besvarats felaktigt som mest så här ofta för att ingå i övningen.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeMinimumGrade), group (Thresholds)
en: The entry must have at least this confidence level to be included in the practice (0..7).
sv: Posten måste ha åtminstone den här konfidensnivån för att ingå i övningen (0..7).

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeMaximumGrade), group (Thresholds)
en: The entry must have at most this confidence level to be included in the practice (0..7).
sv: Posten måste ha som mest den här konfidensnivån för att ingå i övningen (0..7).

note: i18n: ectx: label, entry (WordTypesInPracticeEnabled), group (Thresholds)
en: Only selected word types will be included in practice.
sv: Bara valda ordklasser kommer att ingå i övningen.

note: i18n: ectx: label, entry (WordTypesInPractice), group (Thresholds) i18n: ectx: whatsthis, entry (WordTypesInPractice), group (Thresholds)
en: Selected word types for practices.
sv: Valda ordklasser för övningar.

note: i18n: ectx: label, entry (SubWordTypesInPractice), group (Thresholds) i18n: ectx: whatsthis, entry (SubWordTypesInPractice), group (Thresholds)
en: Selected sub word types for practices.
sv: Valda delordklasser för övningar.

note: i18n: ectx: label, entry (LearningLanguage), group (PracticeManager)
en: The language that you are learning.
sv: Språket som du håller på att lära dig.

note: i18n: ectx: label, entry (KnownLanguage), group (PracticeManager)
en: The language that you know already.
sv: Språket som du redan kan.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSolutionAfterAnswer), group (PracticeManager)
en: Show the solution after an answer was given.
sv: Visa lösningen efter svaret har givits.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSolutionAfterAnswerTime), group (PracticeManager)
en: The time the solution is shown (seconds). 0 is unlimited.
sv: Tiden som lösningen visas (sekunder). 0 är obegränsad tid.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeMode), group (PracticeManager)
en: The practice method that is currently selected.
sv: Övningsmetoden som för närvarande är vald.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeDirection), group (PracticeManager)
en: The practice mode that is currently selected.
sv: Övningsmetoden som för närvarande är vald.

note: i18n: ectx: label, entry (BlockItem$(Grade)), group (PracticeManager)
en: Amount of time different confidence levels should be blocked
sv: Tiden som olika konfidensnivåer ska blockeras

note: i18n: ectx: label, entry (ExpireItem$(Grade)), group (PracticeManager)
en: Amount of time after which different confidence levels should expire
sv: Tiden som olika konfidensnivåer ska gå ut efter

note: i18n: ectx: label, entry (RememberPracticeDirection), group (PracticeManager)
en: If true, the practice direction for each practice mode is stored.
sv: Om sant, lagras övningsriktningen för varje övningsmetod.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (RememberPracticeDirection), group (PracticeManager)
en: Should the practice direction for each practice mode be stored?
sv: Ska övningsriktningen för varje övningsmetod lagras?

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeDirectionsByPracticeMode), group (PracticeManager) i18n: ectx: whatsthis, entry (PracticeDirectionsByPracticeMode), group (PracticeManager)
en: Stored values of practice direction for each practice mode.
sv: Lagrade värden av övningsriktning för varje övningsmetod.

note: i18n: ectx: label, entry (ProvidersUrl), group (KNewStuff)
en: The Providers path for Parley
sv: Parleys leverantörssökväg

note: i18n: ectx: label, entry (InstallationCommand), group (KNewStuff)
en: The command used to start a downloaded vocabulary
sv: Kommandot som används för att starta ett nerladdat ordförråd

note: i18n: ectx: label, entry (InstallPath), group (KNewStuff)
en: The folder where downloaded vocabularies are saved by default
sv: Katalogen där nerladdade ordförråd normalt sparas

en: Theme
sv: Tema

[ctx: title:window general settings]
en: General
sv: Allmänt

en: General Settings
sv: Allmänna inställningar

en: View
sv: Visa

en: View Settings
sv: Visningsinställningar

en: Online Translations
sv: Direktöversättningar

en: Online Translation Services
sv: Direktöversättningstjänster

en: translate-shell is available.
sv: translate-shell är tillgängligt.

en: translate-shell executable could not be found.
sv: Körbart program translate-shell kunde inte hittas

en: Error
sv: Fel

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBoxInstalledStatus)
en: Translation Shell Integration
sv: Integrering av översättningsskal

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Run Interactive Functionality Test
sv: Utför interaktivt funktionsprov

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: The interaction test request translation of English word "parley" into German.
sv: Det interaktiva funktionsprovet begär översättning av det engelska ordet "parley" till tyska.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, buttonRunTest)
en: Start online test
sv: Starta ett direktprov

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Result:
sv: Resultat:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KFontRequester, kcfg_IPAFont)
en: Specify which font to use for displaying pronunciations using phonetic symbols.
sv: Ange vilket teckensnitt som ska användas för att visa uttal med fonetiska symboler.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, IPAFontLabel)
en: &Pronunciation symbols font:
sv: Teckensnitt med &fonetiska symboler:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gradeColorLabel)
en: Base color for displaying grades:
sv: Grundfärg för att visa betyg:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_GradeColor)
en: Color used to display the progress
sv: Färg använd för att visa framsteg

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_GradeColor)
en: Click here to change the color used to display the progress.
sv: Klicka här för att ändra färg använd för att visa framsteg.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KColorButton, kcfg_GradeColor) i18n: ectx: property (text), widget (KColorButton, kcfg_PreGradeColor) i18n: ectx: property (text), widget (KColorButton, kcfg_InvalidUnitColor)
en: &Base
sv: &Grundfärg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, preGradeColorLabel)
en: Color for displaying early progress:
sv: Färg för att visa tidiga framsteg:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_PreGradeColor)
en: Color used to display the early progress
sv: Färg använd för att visa de tidiga framstegen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_PreGradeColor)
en: Click here to change the color used to display the early progress.
sv: Klicka här för att ändra färg använd för att visa de tidiga framstegen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, invalidUnitColorLabel)
en: Color used to display the grades:
sv: Färg använd för att visa betygen:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_InvalidUnitColor)
en: Click here to change the color used to display invalid units.
sv: Klicka här för att ändra färg använd för att visa ogiltiga enheter.

en: Remove confidence levels from this unit
sv: Ta bort konfidensnivåer från enheten

en: Remove confidence levels from this unit and all sub-units
sv: Ta bort konfidensnivåer från enheten och alla delenheter

en: Remove confidence level from this unit and all sub-units
sv: Ta bort konfidensnivå från enheten och alla delenheter

en: Progress gradients
sv: Framstegstoningar

en: Early progress
sv: Tidiga framsteg

en: Not Practiced
sv: Inte övat

en: Invalid Entries
sv: Ogiltiga poster

[ctx: adjective, The word has been properly and fully learned by the user]
en: Fully learned
sv: Helt inlärt

[ctx: adjective, The word has not even been practiced once by the user]
en: Not practiced
sv: Inte övat

en: Known to Learning
sv: Känt till övat

en: Learning to Known
sv: Övat till känt

en: Mixed Directions
sv: Blandade riktningar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Language to Learn
sv: Språk att lära sig

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Known Language
sv: Känt språk

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBoxPracticeMode)
en: Practice Mode
sv: Övningsmetod

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, flashCard)
en: Flash Cards
sv: Snabbkort

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mixedLetters)
en: Mixed &Letters
sv: B&landade bokstäver

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, multipleChoice)
en: M&ultiple Choice
sv: Fler&val

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, written)
en: Wri&tten
sv: Skrive&t

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, exampleSentence)
en: E&xample Sentences
sv: E&xempelmeningar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, gender)
en: &Gender of Nouns
sv: Substantivens &genus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, conjugations)
en: Co&njugations
sv: Böj&ningsformer

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBoxPracticeDirection)
en: Practice Direction
sv: Övningsriktning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, rememberPracticeDirection)
en: Remember for each Practice Mode
sv: Kom ihåg för varje övningsmetod

[ctx: Confidence level in language, table header]
en: Confidence (%1)
sv: Konfidens (%1)
