parley - en to tr translation catalogue (697 entries)

en: Unit
tr: Birim

en: Number of entries in this lesson.
tr: Bu dersteki girdilerin sayısı.

en: The vocabulary document contains no entries that can be used for the chosen type of practice.
tr: Söz dağarcığı belgesinde, seçilen pratik türü için kullanılabilecek girdi yok.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, EntryFilterDialog)
en: Start Practice
tr: Çalışmayı Başlat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, headerLabel)
en: <p>Your selection of vocabulary for the practice is empty.</p><p>Below you can choose to ignore some of your configuration settings to start a practice anyway.</p>
tr: <p>Alıştırma için söz dağarcığı seçiminiz boş</p><p>Aşağıda, yine de bir alıştırmaya başlamak için ihmal edebileceğiniz bazı ayarları seçebilirsiniz.</p>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ignoreGroupBox)
en: Ignore Configuration for:
tr: Şunun için Yapılandırmayı Yok Say:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, lessonCheckBox)
en: Ignore Lessons
tr: Dersleri Yok Say

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, wordTypeCheckBox)
en: Ignore Word Types
tr: Sözcük Türlerini Yok Say

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, blockedCheckBox)
en: Ignore Blocked
tr: Engellenenleri Yok Say

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, timesWrongCheckBox)
en: Ignore Times Answered Incorrectly
tr: Yanlış Yanıtlama Sayısını Yok Say

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, timesPracticedCheckBox)
en: Ignore Times Practiced
tr: Çalışma Sayısını Yok Say

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, minMaxGradeCheckBox)
en: Ignore Minimum/Maximum Grade
tr: En Yüksek/En Düşük Dereceyi Yok Say

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, numberAffectedWordsLabel)
en: Number of Affected Words
tr: Etkilenen Sözcük Sayısı

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, documentTotalDescriptionLabel)
en: Total number of entries:
tr: Toplam girdi sayısı:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, totalDescriptionLabel)
en: Resulting number of words to practice:
tr: Alıştırma yapılan son sözcük sayısı:

[ctx: display of the name of the vocabulary collection]
en: Collection: %1
tr: Koleksiyon: %1

en: None
tr: Hiçbiri

en: You can drag and drop words onto their word type.
tr: Sözcükleri, o sözcüklerin sözcük türlerinin üzerine sürükleyip bırakabilirsiniz.

en: Enable the synonym view to edit synonyms.
tr: Eşanlamları düzenlemek için eşanlam görünümünü etkinleştirin.

en: Enable the antonym view to edit antonyms.
tr: Karşıt anlamları düzenlemek için karşıt anlam görünümünü etkinleştirin.

en: Pronunciation (%1)
tr: Sesletim (%1)

en: Pronunciation
tr: Sesletim

en: Word Type (%1)
tr: Sözcük Türü (%1)

en: Word Type
tr: Sözcük Türü

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, synonymButton)
en: Synonym
tr: Eşanlamlı

en: Synonym (%1)
tr: Eşanlamlı (%1)

en: Antonym (%1)
tr: Karşıt Anlamlı (%1)

en: Antonym
tr: Karşıt anlamlı

en: Example (%1)
tr: Örnek (%1)

en: Example
tr: Örnek

en: Comment (%1)
tr: Açıklama (%1)

en: Comment
tr: Açıklama

en: Paraphrase (%1)
tr: Açıklama (%1)

en: Paraphrase
tr: Açıklama

en: Please use Edit -> Languages to set up your document.
tr: Lütfen belgenizi ayarlamak için Düzen -> Diller menüsünü kullanın.

en: No Languages Defined
tr: Hiç Dil Tanımlanmamış

en: Select a unit before adding vocabulary.
tr: Söz dağarcığı eklemeden önce bir birim seçin.

en: No Unit Selected
tr: Hiç Birim Seçilmedi

en: %1 word due | %1 words due
tr[0]: %1 sözcük kaldı
tr[1]: %1 sözcük kaldı

en: Fully learned
tr: Tamamen öğrenildi

en: Open this vocabulary collection in the editor
tr: Bu söz dağarcığı koleksiyonu düzenleyicide aç

en: Practice Anyway
tr: Yine de Pratik Yap

en: Practice
tr: Çalışma

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, recentLabel)
en: Active Collections
tr: Etkin Koleksiyonlar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, completedLabel)
en: Completed Collections
tr: Tamamlanan Koleksiyonlar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeChoiceButton)
en: Remove
tr: Kaldır

en: Are you sure you want to remove this collection?
tr: Bunu koleksiyondan silmek istediğinizden emin misiniz?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newButton)
en: Create a New Collection...
tr: Yeni Bir Koleksiyon Oluştur...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, openButton)
en: Open an Existing Collection...
tr: Var Olan Bir Koleksiyonu Aç...

note: i18n: ectx: property (text), widget (KNSWidgets::Button, ghnsButton)
en: Download New Collections...
tr: Yeni Koleksiyonlar İndir...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, playButton) i18n: ectx: property (text), widget (Practice::AudioButton, solutionSoundButton) i18n: ectx: property (text), widget (Practice::AudioButton, questionSoundButton)
en: Play
tr: Çal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, recordButton)
en: Record
tr: Kaydet

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, downloadButton)
en: Download audio file with webservice
tr: Web hizmeti ile ses dosyası indirin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, downloadButton)
en: Download
tr: İndir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, showCurrentButton)
en: Lookup Current
tr: Şimdikini Ara

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, followTableCheckBox)
en: Follow Table
tr: Tabloyu Takip Et

en: Could not determine word type of adjectives
tr: Önadların sözcük türü belirlenemedi

en: Could not determine word type of adverbs
tr: Belirteçlerin sözcük türü belirlenemedi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, absoluteLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, comparativeLabel)
en: The comparative is used to compare nouns or verbs (faster)
tr: Adlar veya eylemlerin karşılaştırılması için karşılaştırma işlevi kullanılır (daha hızlı)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, absoluteLabel)
en: Absolute:
tr: Mutlak:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, comparativeLabel)
en: Comparative:
tr: Karşılaştırmalı:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, superlativeLabel)
en: The superlative (fastest)
tr: En üstün (en hızlı)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, superlativeLabel)
en: Superlative:
tr: En üstünlük:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, makeAdjectiveButton)
en: Adjective
tr: Önad

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, makeAdverbButton)
en: Adverb
tr: Belirteç

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, layout)
en: Conjugation Forms
tr: Eylem Çekimi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularFirstPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualFirstPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralFirstPersonLabel)
en: First
tr: İlk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularSecondPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualSecondPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralSecondPersonLabel)
en: Second
tr: İkinci

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularThirdMalePersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualThirdMalePersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralThirdMalePersonLabel)
en: Third Male
tr: Üçüncü Erkek

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularThirdFemalePersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualThirdFemalePersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralThirdFemalePersonLabel)
en: Third Female
tr: Üçüncü Dişi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularThirdNeutralPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualThirdNeutralPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralThirdNeutralPersonLabel)
en: Third Neutral
tr: Üçüncü Nötr

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, nextTenseButton)
en: Ne&xt
tr: Bİr &Sonraki

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tenselabel)
en: &Tense:
tr: &Zaman:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, male_label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularLabel) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, numberSelection)
en: Singular
tr: Tekil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualLabel) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, numberSelection)
en: Dual
tr: İkili

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, male_label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralLabel) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, numberSelection)
en: Plural
tr: Çoğul

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Masculine
tr: Erkek

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Feminine
tr: Dişi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Neuter
tr: Nötr

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, declensionGroupBox)
en: Declension Forms
tr: Ad Çekim Biçimleri

[ctx: one of the seven cases (grammatical)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nominativeLabel)
en: Nominative:
tr: Yalın:

[ctx: one of the seven cases (grammatical)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, genitivLabel)
en: Genitive:
tr: -in hali:

[ctx: one of the seven cases (grammatical)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dativLabel)
en: Dative:
tr: -e hali:

[ctx: one of the seven cases (grammatical)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, accusativeLabel)
en: Accusative:
tr: - hali:

[ctx: one of the seven cases (grammatical)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ablativLabel)
en: Ablative:
tr: -den hali:

[ctx: one of the seven cases (grammatical)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, locativeLabel)
en: Locative:
tr: -de hali:

[ctx: one of the seven cases (grammatical)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, vocativeLabel)
en: Vocative:
tr: Seslenme:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, numberLabel)
en: Number:
tr: Sayı:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, nextButton)
en: Next
tr: Sonraki

en: Units
tr: Birimler

en: Right click to add, delete, or rename units. 
    With the checkboxes you can select which units you want to practice. 
    Only checked units [x] will be asked in the practice!
tr: Birimleri eklemek, silmek ve yeniden adlandırmak için sağ tıklayın. 
    Onay kutularıyla hangi birimler için pratik yapmak istediğinizi seçebilirsiniz. 
    Yalnızca [x] şeklinde onaylanan birimler sınavlar içinde sorulacaktır!

en: Word Types
tr: Sözcük Türleri

en: Inflection (verbs, adjectives, nouns)
tr: Çekim (eylemler, önadlar, adlar)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, comparisonForms)
en: Comparison Forms
tr: Karşılaştırma Biçimleri

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Multiple Choice
tr: Çoktan seçmeli

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, synonymLabel) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Synonyms
tr: Eşanlamlılar

en: Antonyms
tr: Zıt Anlamlılar

en: False Friends
tr: Yanlış Arkadaşlar

en: Phonetic Symbols
tr: Fonetik Semboller

en: Image
tr: Görsel

en: Summary
tr: Özet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PracticeSoundEnabled)
en: Sound
tr: Ses

en: Internet
tr: İnternet

en: Enter search terms here
tr: Aranacak terimleri buraya gir

en: Search your vocabulary
tr: Söz dağarcığında ara

en: S&earch:
tr: Ar&a:

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
tr: &Dosya

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
tr: Dü&zen

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
tr: &Görünüm

note: i18n: ectx: Menu (lesson)
en: &Unit
tr: &Birim

note: i18n: ectx: Menu (learning)
en: &Practice
tr: &Çalışma

note: i18n: ectx: ToolBar (editorToolBar)
en: Editor Toolbar
tr: Düzenleyici Araç Çubuğu

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, direc_label)
en: Properties From Original
tr: Özgünden Gelen Özellikler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, grade_label)
en: &Confidence Level:
tr: &Güven Düzeyi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fauxami_label)
en: &False friend:
tr: &Yanlış arkadaş:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox3)
en: Practice &Counts
tr: Çalışılma &Sayısı

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, bcount_label)
en: &Wrong:
tr: &Yanlış:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, qcount_label)
en: Tot&al:
tr: Topl&am:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox2)
en: &Last Practiced
tr: &Son Çalışılan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, never)
en: &Never
tr: &Hiçbir Zaman

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, today)
en: T&oday
tr: B&ugün

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDateEdit, queryDateEdit)
en: The date this expression was last practiced
tr: Bu dersin son çalışıldığı gün

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QDateEdit, queryDateEdit)
en: Not Practiced Yet
tr: Henüz Çalışılmadı

note: i18n: ectx: property (displayFormat), widget (QDateEdit, queryDateEdit)
en: dd.MM.yyyy
tr: gg.AA.yyyy

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, resetGradesButton)
en: &Reset Confidence Levels
tr: Güven Düzeylerini &Sıfırla

en: Verb
tr: Eylem

en: Noun
tr: Ad

en: "%1" is a:
tr: "%1" bir :

[ctx: @title:window]
en: Please select the noun's gender
tr: Lütfen adın cinsiyetini seçin

en: Enter LaTeX code here.
tr: LaTeX kodlarını buraya yazın.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, texLabel)
en: LaTeX code:
tr: LaTeX kodu:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Preview
tr: Önizleme

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mathModeCheckBox)
en: Math mode
tr: Matematik kipi

en: New Unit
tr: Yeni Birim

en: Add a new unit to your document
tr: Belgenize yeni bir birim ekleyin

en: Rename Unit
tr: Birimi Yeniden Adlandır

en: Delete Unit
tr: Birimi Sil

en: Delete the selected unit.
tr: Seçili birimi sil.

en: Split Unit into Smaller Units
tr: Birimi Daha Küçük Birimlere Böl

en: Make multiple smaller units out of one big unit.
tr: Büyük bir birimden daha küçük birimler oluştur.

en: Move to new lesson
tr: Yeni derse taşı

en: Moves the selected vocabulary to a new lesson
tr: Seçili söz dağarcığını yeni bir derse taşır

en: Remove Confidence Levels
tr: Güven Düzeylerini Kaldır

en: Remove confidence levels from this unit.
tr: Güven düzeylerini bu birimden kaldır.

en: Remove Confidence Levels From This Unit And All Subunits
tr: Güven Düzeylerini Bu Birimden ve Onun Alt Birimlerinden Kaldır

en: Remove confidence levels from this unit and all subunits.
tr: Güven düzeylerini bu birimden ve onun alt birimlerinden kaldır.

en: Expand Units and Subunits
tr: Birimleri ve Alt Birimleri Genişlet

en: Expand all units and subunits.
tr: Tüm birimleri ve alt birimlerini genişlet.

en: Collapse All Units And Subunits
tr: Tüm Birimleri ve Alt Birimlerini Daralt

en: Collapse all units and subunits.
tr: Tüm birimleri ve alt birimlerini daralt.

en: The root lesson cannot be deleted.
tr: Kök ders silinemez.

en: There is %1 word left in this unit. Do you want to delete it? | There are %1 words left in this unit. Do you want to delete them?
tr[0]: Bu birimde %1 sözcük kaldı. Onları silmek istiyor musunuz?
tr[1]: Bu birimde %1 sözcük kaldı. Onları silmek istiyor musunuz?

en: Entries per Unit
tr: Birim Başına Girdi

en: The unit will be split into smaller unit. How many entries in each unit do you want?
tr: Birim daha küçük birimlere bölünecek. Her birimde kaç girdinin olmasını istiyorsunuz?

en: New Lesson
tr: Yeni Ders

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addChoiceButton)
en: Add
tr: Ekle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, languageLabel)
en: Language
tr: Dil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Lesson
tr: Ders

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Word type:
tr: Sözcük türü:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Pronunciation:
tr: Sesletim:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Example:
tr: Örnek:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Paraphrase:
tr: Açıklama:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Comment:
tr: Yorum:

en: Select Synonyms
tr: Eşanlamlıları Seç

en: %1 and %2 are not Synonyms
tr: %1 ile %2 eşanlamlı değil

en: %1 and %2 are Synonyms
tr: %1 ile %2 eşanlamlı

en: %1 and %2 are not Antonyms
tr: %1 ile %2 eşanlamlı değil

en: %1 and %2 are Antonyms
tr: %1 ile %2 eşanlamlı

en: %1 and %2 are not False Friends
tr: %1 ve %2 Yanlış Arkadaş Değil

en: %1 and %2 are False Friends
tr: %1 ve %2 Yanlış Arkadaşlar

[ctx: Title for a list of synonyms for a word]
en: Synonyms of %1:
tr: %1 ile eşanlamlı:

[ctx: Title for a list of antonyms (opposites) for a word]
en: Antonyms of %1:
tr: %1 ile zıt anlamlı:

[ctx: Title for a list of false friend (things that sound similar but have different meanings) for a word]
en: False Friends of %1:
tr: %1 Ögesinin Yanlış Arkadaşları:

[ctx: @title:window]
en: Vocabulary Columns
tr: Söz Dağarcığı Sütunları

en: Enable/Disable the columns for each language
tr: Her dil için sütunları etkinleştir/devre dışı bırak

en: Sound file selected: %1
tr: Seçili ses dosyası: %1

en: Image file selected: %1
tr: Seçili görsel dosyası: %1

en: &Add New Entry
tr: Yeni Girdi &Ekle

en: Append a new row to the vocabulary
tr: Söz dağarcığına yeni bir satır iliştir

en: &Delete Entry
tr: Girdiyi &Sil

en: Delete the selected rows
tr: Seçili satırları sil

en: Copy
tr: Kopyala

en: Cut
tr: Kes

en: Paste
tr: Yapıştır

en: Select all rows
tr: Tüm satırları seç

en: Deselect all rows
tr: Bütün satırların seçimini kaldır

en: Vocabulary Columns...
tr: Söz Dağarcığı Sütunları...

en: Toggle display of individual vocabulary columns
tr: Bireysel söz dağarcığı sütunlarının gösterilmesini aç/kapat

en: Do you really want to delete the selected entry? | Do you really want to delete the selected %1 entries?
tr[0]: Seçili %1 girdiyi silmek istediğinizden emin misiniz?
tr[1]: Seçili %1 girdiyi silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Delete
tr: Sil

en: Nothing to spell check.
tr: Yazım denetimi yapılacak bir şey yok.

[ctx: @title of a popup]
en: No Spell Checker Available
tr: Hiç Yazım Denetimi Uygulaması Yok

[ctx: @popupmessage]
en: Either the language set up is incorrect or no spellchecker was installed for this locale: %1.
tr: Dil ayarı yanlış yapılmış veya %1 yeri için hiçbir yazım denetleyici kurulmamış.

en: New
tr: Yeni

en: Add a new word type to your document
tr: Belgenize yeni bir sözcük türü ekleyin

en: Rename
tr: Yeniden Adlandır

en: Rename the selected word type
tr: Seçili sözcük türünü yeniden adlandır

en: Delete Word Type
tr: Sözcük Türünü Sil

en: Delete the selected word type.
tr: Seçili sözcük türünü sil.

[ctx: Let the user select what grammatical meaning is connected to a word type (nouns have gender, verbs conjugations etc)]
en: Grammar
tr: Dilbilgisi

en: To let Parley know the grammatical meaning of a word type.
tr: Parley'in bir sözcük türünün gramatik anlamını bilmesini sağlamak için.

en: This word type folder contains nouns.
tr: Bu sözcük türü klasörü ad içerir.

en: Masculine Noun
tr: Erkek Ad

en: This word type folder contains masculine nouns.
tr: Bu sözcük türü klasörü erkek ad içerir.

en: Feminine Noun
tr: Dişi Ad

en: This word type folder contains feminine nouns.
tr: Bu sözcük türü klasörü dişi ad içerir.

en: Neuter Noun
tr: Nötr Ad

en: This word type folder contains neuter nouns.
tr: Bu sözcük türü klasörü nötr ad içerir.

en: This word type folder contains adjectives.
tr: Bu sözcük türü klasörü önadlar içerir.

en: This word type folder contains adverbs.
tr: Bu sözcük türü klasörü belirteç içerir.

en: This word type folder contains verbs.
tr: Bu sözcük türü klasörü eylemleri içerir.

en: Conjunction
tr: Bağlaç

en: This word type folder contains conjunctions.
tr: Bu sözcük türü klasörü bağlaçlar içerir.

en: No Special Type
tr: Özel Tür Yok

en: This word type folder contains no word type with special meaning.
tr: Bu sözcük türü klasörü, özel anlamlı hiçbir sözcük türü içermiyor.

en: The root word type cannot be deleted.
tr: Kök sözcük türü silinemez.

en: There is a word left with this word type. It will lose its type. Continue? | There are %1 words left with this word type. They will lose their word type. Continue?
tr[0]: Bu sözcük türü için %1 adet sözcük kaldı. Bunlar sözcük türlerini kaybedecektir. Sürdürülsün mü?
tr[1]: Bu sözcük türü için %1 adet sözcük kaldı. Bunlar sözcük türlerini kaybedecektir. Sürdürülsün mü?

[ctx: @title:window]
en: Export
tr: Dışa Aktar

en: HTML document
tr: HTML belgesi

en: Could not write to file "%1"
tr: "%1" dosyasına yazılamadı

en: Export As
tr: Dışa Aktar

en: Untitled
tr: Başlıksız

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ExportOptions)
en: Export
tr: Dışa Aktar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, flashCardRadio)
en: Flash Cards - to print learning cards (HTML)
tr: Bilgi Kartları - öğrenme kartlarını yazdırmak için (HTML)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, tableRadio)
en: A vocabulary list that works in a web-browser and can be printed (HTML)
tr: Bir web tarayıcısında çalışan ve yazdırılabilir bir söz dağarcığı (HTML)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, csvRadio)
en: Comma separated values (CSV)
tr: Virgülle ayrılmış değerler (CSV)

en: Vocabulary Trainer
tr: Söz Dağarcığı Çalıştırıcısı

en: Helps you train your vocabulary
tr: Söz dağarcığınızı çalışmanıza yardım eder

en: Developer and Co-maintainer
tr: Geliştirici ve projeyi yürüten

en: Developer, former maintainer
tr: Geliştirici ve projeyi yürüten

en: Developer
tr: Geliştirici

en: Practice Dialogs
tr: Çalışma Pencereleri

en: Scripting
tr: Betikleme

en: Countless fixes, former maintainer, port to KDE4
tr: Sayısız düzeltme, eski yürüten, KDE4 geçişi

en: Original Author
tr: Özgün Yazar

en: Artwork and Oxygen Icons
tr: Sanatsal Çalışmalar ve Oxygen Simgeleri

en: Port to KConfig XT
tr: KConfig XT geçişi

en: Rewriting the kvtml library for KDE4
tr: Kvtml kitaplığının KDE4 için yeniden yazımı

en: Bug reports and testing on the way to KDE4
tr: KDE4 yolunda hata raporları ve sınamalar

en: Conceived the name Parley
tr: Parley adının tasarlanması

en: [file]
tr: [dosya]

en: Document file to open
tr: Açılacak dosya

en: Creates a new vocabulary collection
tr: Yeni bir söz dağarcığı belgesi oluşturur

en: Opens an existing vocabulary collection
tr: Var olan bir söz dağarcığı belgesini açar

en: Open &Downloaded Vocabularies...
tr: İn&dirilen Söz Dağarcıklarını Aç...

en: Open downloaded vocabulary collections
tr: İndirilen söz dağarcığını aç

en: Save the active vocabulary collection
tr: Etkin söz dağarcığı koleksiyonunu kaydet

en: Save the active vocabulary collection with a different name
tr: Etkin söz dağarcığı koleksiyonunu başka bir adla kaydet

en: &Export...
tr: &Dışa Aktar...

en: Export to HTML or CSV
tr: HTML veya CSV Olarak Dışa Aktar

en: &Properties...
tr: &Özellikler...

en: Edit document properties
tr: Belge özellikleri düzenle

en: Dashboard
tr: Gösterge Tablosu

en: Close the current vocabulary collection and show the dashboard
tr: Geçerli söz dağarcığı koleksiyonunu kapat ve gösterge tablosunu göster

en: Quit Parley
tr: Parley Uygulamasından Çık

en: Show the configuration dialog
tr: Yapılandırma diyaloğunu göster

en: &Languages...
tr: Dil&ler...

en: Edit which languages are in the collection and their grammar properties.
tr: Hangi dillerin koleksiyonda olduğunu ve dilbilgisi özelliklerini düzenleyin.

en: Remove all confidence levels from the current document
tr: Geçerli belgeden tüm güven düzeylerini kaldır

en: Show Entries from Child Units
tr: Alt Birimlerin Girdilerini Göster

en: Enable to also see the entries of child units in each unit.
tr: Her birimde alt birimlere ait girdileri de görmek için etkinleştirin.

en: Automatic Translation
tr: Otomatik Çeviri

note: i18n: ectx: label, entry (AutomaticTranslation), group (General)
en: Enable automatic translation of the unit entries.
tr: Birim girdilerinin otomatik olarak çevrilmesini etkinleştir.

en: Start Practice...
tr: Alıştırmayı Başlat...

en: Start practicing
tr: Alıştırmayı Başlat

en: Configure Practice...
tr: Alıştırmayı Yapılandır...

en: Change practice settings
tr: Alıştırma ayarlarını değiştir

en: Export Results...
tr: Sonuçları Dışa Aktar...

en: Write a file with the results of the practice
tr: Alıştırmanın sonuçlarını bir dosyaya yaz

en: Editor
tr: Düzenleyici

en: Switch to vocabulary editor
tr: Söz dağarcığı düzenleyicisini aç

en: Show Se&arch
tr: Ar&amayı Göster

en: Toggle display of the search bar
tr: Arama çubuğunun göster/gizle

[ctx: @title:window document properties]
en: Properties for %1
tr: %1 özellikleri

[ctx: @title:window]
en: Open Vocabulary Collection
tr: Söz Dağarcığı Koleksiyonu Aç

en: Open in practice &mode
tr: Çalışma &kipi ile aç

en: The vocabulary collection is locked by another process.  You can open the file if you take over the lock, but you will lose any changes from the other process.
    
    Do you want to take over the lock?
tr: Söz dağarcığı koleksiyonu başka bir süreç tarafından kilitlenmiş. Kilidi kaldırırsanız dosyayı açabilirsiniz; ancak diğer sürecin değişikliklerini kaybedersiniz.
    
    Kilidi kaldırmak istiyor musunuz?

en: Take Over Lock
tr: Kilidi Kaldır

en: Opening collection "%1" resulted in an error: %2
tr: "%1" koleksiyonunu kaldırmak bir hataya neden oldu: %2

[ctx: @title:window]
en: Open Collection
tr: Koleksiyon Aç

en: Vocabulary is modified.
    
    Save file before exit?
tr: Söz dağarcığı değiştirildi.
    
    Çıkmadan önce kaydedilsin mi?

[ctx: @title:window]
en: Open Downloaded Vocabulary Collection
tr: İndirilen Söz Dağarcığını Aç

en: File "%1" is locked by another process.  You can save to the file if you take over the lock, but you will lose any changes from the other process.
    
    Do you want to take over the lock?
tr: "%1" dosyası başka bir süreç tarafından kilitlenmiş. Kilidi kaldırırsanız dosyayı kaydedebilirsiniz ama diğer sürecin değişikliklerini kaybedersiniz.
    
    Kilidi kaldırmak istiyor musunuz?

en: Writing file "%1" resulted in an error: %2
tr: "%1" dosyasına yazmak bir hataya neden oldu: %2

[ctx: @title:window]
en: Save File
tr: Dosyayı Kaydet

[ctx: @title:window]
en: Save Vocabulary As
tr: Söz Dağarcığını Farklı Kaydet

en: <qt>The file<p><b>%1</b></p>already exists. Do you want to overwrite it?</qt>
tr: <qt><p><b>%1</b></p> zaten var. Üzerine yazmak istiyor musunuz?</qt>

[ctx: @info:status saving a file]
en: Saving %1
tr: %1 Kaydediliyor

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, languageGroupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBoxLanguages)
en: Languages
tr: Diller

en: A Second Language
tr: İkinci Bir Dil

en: Lesson 1
tr: Ders 1

en: Could not open vocabulary collection "%1"
tr: "%1" söz dağarcığı koleksiyonu açılamadı

en: You cannot start to practice when the known language is the same as the language to learn.
tr: Bildiğiniz dil ile öğrenmek istediğiniz dil aynı olduğunda çalışmaya başlayamazsınız.

en: Select languages
tr: Dilleri seçin

en: Download New Vocabularies...
tr: Yeni Söz Dağarcıkları İndir...

en: Downloads new vocabulary collections
tr: Yeni söz dağarcığı koleksiyonlarını indirir

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
tr: Ana Araç Çubuğu

note: i18n: ectx: ToolBar (practiceToolBar)
en: Practice Toolbar
tr: Alıştırma Araç Çubuğu

note: i18n: ectx: ToolBar (statisticsToolBar)
en: Statistics Toolbar
tr: İstaatistik Araç Çubuğu

note: i18n: ectx: ToolBar (practiceSummaryToolBar)
en: Practice Summary Toolbar
tr: Alıştırma Özeti Araç Çubuğu

en: Stop
tr: Dur

en: All comparison forms were right.
tr: Tüm karşılaştırma biçimleri doğru.

[ctx: the user entered the wrong absolute form when practicing comparison forms of adjectives (the base form of the adjective is wrong)]
en: "%1" is the wrong word.
tr: "%1", yanlış sözcük.

[ctx: the user entered the wrong comparison forms when practicing comparison forms of adjectives (good, better, best)]
en: Both comparison forms (comparative and superlative) are wrong.
tr: İki karşılaştırma (karşılaştırma ve en üstünlük derecesi) şeklide yanlış.

[ctx: the user entered the wrong comparison forms when practicing comparison forms of adjectives (second form wrong - better)]
en: The comparative is wrong.
tr: Karşılaştırma yanlış.

[ctx: the user entered the wrong comparison forms when practicing comparison forms of adjectives (third form wrong - best)]
en: The superlative is wrong.
tr: En üstünlük derecesi yanlış.

en: Enter the comparison forms.
tr: Karşılaştırma biçimini girin.

en: Do not Care
tr: Aldırma

en: 30 Min
tr: 30 Dk

en: 1 Hour
tr: 1 Saat

en: 2 Hours
tr: 2 Saat

en: 4 Hours
tr: 4 Saat

en: 8 Hours
tr: 8 Saat

en: 12 Hours
tr: 12 Saat

en: 18 Hours
tr: 18 Saat

en: 1 Day
tr: 1 Gün

en: 2 Days
tr: 2 Gün

en: 3 Days
tr: 3 Gün

en: 4 Days
tr: 4 Gün

en: 5 Days
tr: 5 Gün

en: 6 Days
tr: 6 Gün

en: 1 Week
tr: 1 Hafta

en: 2 Weeks
tr: 2 Hafta

en: 3 Weeks
tr: 3 Hafta

en: 4 Weeks
tr: 4 Hafta

en: 1 Month
tr: 1 Ay

en: 2 Months
tr: 2 Ay

en: 3 Months
tr: 3 Ay

en: 4 Months
tr: 4 Ay

en: 5 Months
tr: 5 Ay

en: 6 Months
tr: 6 Ay

en: 10 Months
tr: 10 Ay

en: 12 Months
tr: 12 Ay

en: Illogical blocking times.
tr: Anlamsız engelleme zamanları.

en: The time for level %1 should be lower than the time for level %2.
tr: %1 düzeyi için olan zaman, %2 düzeyi için olan zamandan daha az olmalı.

en: 
    Illogical expiration times.
tr: 
    Anlamsız sona erme zamanları.

en: 
    Illogical blocking vs. expiration times.
tr: 
    Anlamsız sona erme zamanları, zaman aşımı zamanları.

en: The blocking time at level %1 should be lower than the expiration time.
tr: %1 düzeyinde engellenme zamanı sona erme zamanından daha kısa olmalı.

en: Illogical Values
tr: Anlamsız Değerler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev2)
en: Level &2:
tr: Düzey &2:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev5)
en: Level &5:
tr: Düzey &5:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev6)
en: Level &6:
tr: Düzey &6:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Expire)
en: E&xpiring
tr: S&ona Erme

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Block)
en: Bl&ocking
tr: E&ngelleme

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev4)
en: Level &4:
tr: Düzey &4:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev7)
en: Level &7:
tr: Düzey &7:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev1)
en: Level &1:
tr: Düzey &1:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev3)
en: Level &3:
tr: Düzey &3:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Do not practice vocabulary that has been asked within:
tr: Aşağıdaki içinde sorulmuş bulunan söz dağarcıklarıyla ilgili alıştırma yapma:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Vocabulary drops one grade after this much time:
tr: Söz dağarcığı bu kadar zaman sonra bir not düşecektir:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ComparisonIncludeAdjective)
en: Include Adjectives
tr: Önadları İçer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ComparisonIncludeAdverb)
en: Include Adverbs
tr: Belirteçleri İçer

[ctx: @title:window]
en: Configure Practice
tr: Çalışmayı Yapılandır

[ctx: @title:group Configure general settings for practicing vocabulary, short title in config dialog.]
en: General
tr: Genel

[ctx: Configure general settings for practicing vocabulary.]
en: General Practice Settings
tr: Genel Çalışma Ayarları

[ctx: @title:group vocabulary can be set to be blocked for a certain amount of time]
en: Blocking
tr: Engelleme

en: Blocking Settings
tr: Engelleme Ayarları

[ctx: @title:group ignore vocabulary based on some properties like word type]
en: Thresholds
tr: Sınırlar

en: Threshold Settings
tr: Sınır Ayarları

[ctx: @title:group Configure specific settings for practicing vocabulary, short title in config dialog.]
en: Specific
tr: Belirli

[ctx: Configure specific settings for practicing vocabulary.]
en: Specific Practice Settings
tr: Belirli Çalışma Ayarları

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Correction
tr: Düzeltme

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_IgnoreAccentMistakes)
en: Answers with wrong accents are still counted as correct.
tr: Yanlış aksanlı yanıtlar hâlâ doğru kabul ediliyor.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_IgnoreAccentMistakes)
en: Ignore accents
tr: Aksanları yok say

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_IgnoreCapitalizationMistakes)
en: Any captitalization in the answer is counted as correct.
tr: Yanıtta BÜYÜK/küçük harf kullanımı doğru kabul edilir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_IgnoreCapitalizationMistakes)
en: Ignore capitalization
tr: BÜYÜK/küçük harfleri yok say

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_IgnorePunctuationMistakes)
en: Any punctuation mistake in the answer is counted as correct.
tr: Yanıtta noktalama hataları doğru kabul edilir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_IgnorePunctuationMistakes)
en: Ignore punctuation
tr: Noktalamayı yok say

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHints)
en: During the practice you can use the hint button to see parts of the solution.
tr: Alıştırma boyunca çözümün parçalarını görmek için ipucu düğmesini kullanabilirsiniz.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHints)
en: Enable hints
tr: İpuçlarını etkinleştir

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Images and Sound
tr: Görseller ve Sesler

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_FlashcardsFrontImage)
en: During the practice, images are shown for the question.
tr: Alıştırma boyunca, sorular için görseller gösterilir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FlashcardsFrontImage)
en: Image for question
tr: Soru görseli

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_FlashcardsBackImage)
en: During the practice, images are shown for the solution.
tr: Alıştırma boyunca, çözümler için görseller gösterilir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FlashcardsBackImage)
en: Image for solution
tr: Çözüm görseli

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AllowImageInsteadOfWord)
en: Allow using images instead of words in flashcards.
tr: Bilgi kartında sözcük yerine görsel kullanımına izin ver.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AllowImageInsteadOfWord)
en: Allow images instead of words
tr: Sözcük yerine görsele izin ver

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_PracticeSoundEnabled)
en: Enable playing of pronunciation sound files during the practice.
tr: Alıştırma boyunca sesletim dosyalarını çalmayı etkinleştir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: By default you are asked to enter synonyms until you enter the one that is associated directly with the current word. With this option enabled any synonym is accepted.
tr: Öntanımlı olarak mevcut sözcükle ilişkili bir eşanlamlı sözcük girinceye kadar size eşanlamlılar sorulur. Bu seçenek etkinleştirildiğinde herhangi bir eşanlamlı kabul edilir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CountSynonymsAsCorrect)
en: Accept any synonym
tr: Eşlamlı sözcükleri kabul et

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Sessions
tr: Oturumlar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Max session size:
tr: En fazla oturum sayısı:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Max number of new words:
tr: En fazla yeni sözcük sayısı:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_MultipleChoiceWordTypeConsistancy)
en: When creating multiple choice practices, try to show answers of the same word type.
tr: Çoktan seçmeli alıştırmalar hazırlarken aynı sözcük türünde cevaplar göstermeye çalışın.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MultipleChoiceWordTypeConsistancy)
en: Use choices of the same word type
tr: Aynı sözcük türü seçimi kullan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Number of choices:
tr: Seçenek sayısı:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Only practice vocabulary that fulfills the following conditions:
tr: Yalnızca aşağıdaki koşulları sağlayan söz dağarcıklarıyla ilgili alıştırma yap:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: At least
tr: En az

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: At most
tr: En çok

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Grade:
tr: Not:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Times practiced:
tr: Çalışma sayısı:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Answered incorrectly:
tr: Yanlış yanıtlanan:

en: All conjugation forms were right.
tr: Tüm eylem çekimleri doğru.

[ctx: You did not get the conjugation forms right.]
en: You answered %1 conjugation form correctly. | You answered %1 conjugation forms correctly.
tr[0]: %1 eylem çekimini doğru olarak yanıtladınız.
tr[1]: %1 eylem çekimini doğru olarak yanıtladınız.

en: Enter all conjugation forms.
tr: Tüm eylem çekimlerini girin.

en: Choose the right article for "%1"
tr: "%1" için doğru ilgeci seç

[ctx: @label the gender of the word: masculine]
en: %1 is masculine
tr: %1 erkek

[ctx: @label the gender of the word: feminine]
en: %1 is feminine
tr: %1 dişi

[ctx: @label the gender of the word: neuter]
en: %1 is neuter
tr: %1 nötr

[ctx: Display of the current unit during practice]
en: Unit: %1
tr: Birim: %1

en: New word
tr: Yeni sözcük

[ctx: Display of the current confidence level during practice, 1st param is either initial or long term]
en: %1, confidence %2
tr: %1, %2 güven düzeyinde

en: initial
tr: başlangıç

en: long term
tr: uzun dönem

en: You answered correctly %2 of a total of %1 word.
    You are %3% done. | You answered correctly %2 of a total of %1 words.
    You are %3% done.
tr[0]: %1/%2 sözcüğü doğru yanıtladınız.
    %​%3 yaptınız.
tr[1]: %1/%2 sözcüğü doğru yanıtladınız.
    %​%3 yaptınız.

en: Rendering...
tr: Sunuluyor...

en: LaTeX error.
tr: LaTeX hatası.

en: You revealed the answer by using too many hints.
tr: Çok fazla ipucu kullanarak yanıtı buldunuz.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, answerLaterButton)
en: Skip this word for now and ask again later
tr: Şimdilik bu sözcüğü geç ve sonra yeniden sor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, answerLaterButton)
en: Answer Later
tr: Sonra Yanıtla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, hintButton)
en: Hint
tr: İpucu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, continueButton)
en: Continue
tr: Sürdür

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, countAsWrongButton)
en: I Did not Know it
tr: Bilmiyordum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, countAsCorrectButton)
en: I Knew it
tr: Biliyordum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, absoluteLabel)
en: absolute
tr: mutlak

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, comparativeLabel)
en: comparative
tr: karşılaştırmalı

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, superlativeLabel)
en: superlative
tr: en üstünlük

en: Stop Practice
tr: Alıştırmayı Durdur

en: Stop practicing
tr: Alıştırmayı durdur

en: Change answer to right/wrong
tr: Yanıtı doğru/yanış olarak değiştir

en: When you answered, Parley will display that the answer was right or wrong.
    This shortcut changes how the answer is counted.
tr: Yanıtladığınızda, Parley size doğru ya da yanlış olduğunu gösterecektir.
    Bu kısayol yanıtın nasıl sayıldığını değiştirir.

[ctx: number of words, minutes, seconds]
en: You practiced %1 in %2 and %3.
tr: %2 dakika ve %3 saniyede %1 sözcük yaptınız.

en: one word | %1 words
tr[0]: %1 sözcük
tr[1]: %1 sözcük

en: one minute | %1 minutes
tr[0]: %1 dakika
tr[1]: %1 dakika

en: one second | %1 seconds
tr[0]: %1 saniye
tr[1]: %1 saniye

en: Practice Overview
tr: Alıştırma Genel Görünümü

en: Switch to the Practice Overview page
tr: Alıştırma Genel Görünümü sayfasına geç

en: HTML Files
tr: HTML Dosyaları

en: OpenDocument text files
tr: Açık Belge metin dosyaları

en: Practice results
tr: Alıştırma sonuçları

en: Answered questions: %1
tr: Yanıtlanmış soru sayısı: %1

en: Correct answers: %1
tr: Doğru yanıtlanan: %1

en: Wrong answers: %1
tr: Hatalı yanıtlar: %1

en: <b>Attempts</b>
tr: <b>Denemeler</b>

en: <b>Question</b>
tr: <b>Soru</b>

en: <b>Correct answer</b>
tr: <b>Doğru yanıt</b>

en: <b>Your errors</b>
tr: <b>Hatalarınız</b>

en: Could not write to %1
tr: %1 dosyasına yazılamadı

en: Could not write file
tr: Dosyaya yazılamadı

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Attempts
tr: Denemeler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Question
tr: Soru

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Solution
tr: Çözüm

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Your Answer
tr: Yanıtınız

en: The vocabulary collection contains fewer than two languages.
tr: Söz dağarcığı koleksiyonu en az iki dil içermelidir.

en: Could not start practice
tr: Alıştırma Başlatılamadı

en: This answer will be counted as correct.
    Words will only be counted as correct if they are answered correctly on the first attempt.
tr: Bu yanıt doğru kabul edilecek.
    Sözcükler yalnızca ilk denemede doğru yanıtlanırsa doğru kabul edilecektir.

en: Count this answer as wrong
tr: Bu yanıtı yanlış kabul et

en: This answer will be counted as wrong.
    Words will only be counted as correct if they are answered correctly on the first attempt.
tr: Bu yanıt yanlış kabul edilecek.
    Sözcükler yalnızca ilk denemede doğru yanıtlanırsa doğru kabul edilecektir.

en: Count this answer as correct
tr: Bu yanıtı doğru kabul et

[ctx: test results]
en: %1 % correct
tr: %1 % doğru

[ctx: test results]
en: %1 % wrong
tr: %1 % yanlış

[ctx: test results]
en: %1 % not answered
tr: %​%1 yanıtlanmadı

en: Answered correctly on the first attempt: %1 of %2 (%3 %)
tr: İlk denemede doğru yanıtlanan: %1/%2 (%​%3)

en: Answered wrong on the first attempt: %1 of %2 (%3 %)
tr: İlk denemede yanlış yanıtlanan: %1/%2 (%​%3)

en: Not answered during this practice: %1 of %2 (%3 %)
tr: Bu alıştırma boyunca yanıtlanmayan: %1/%2 (%​%3)

en: Your answer was wrong.
tr: Yanıtınız yanlış.

en: Your answer was a synonym. Please enter another word with the same translation.
tr: Yanıtınız eşanlamlı sözcük. Lütfen aynı anlama gelen diğer sözcüğü giriniz.

en: Your answer was an already entered synonym.
tr: Yanıtınız eşanlamı olarak zaten girilmiş.

en: Your answer was a synonym and your punctuation was wrong.
tr: Yanıtınız eşanlamlı bir sözcük ve noktalamanız hatalı.

en: Your answer was a synonym and your capitalization was wrong.
tr: Yanıtınız eşanlamlı bir sözcük ve büyük harf kullanımınız yanlış.

en: Your answer was a synonym and accents were wrong.
tr: Yanıtınız eşanlamlı bir sözcük ve aksan yanlış.

en: Your answer was a synonym.
tr: Yanıtınız bir eşlamlı sözcük.

en: Your answer was wrong as punctuation mistakes are not accepted. Please try again.
tr: Noktalama hataları kabul edilmediğinden yanıtınız yanlış. Lütfen yeniden deneyin.

en: Your answer was wrong as capitalization mistakes are not accepted. Please try again.
tr: Büyük harf kullanım hatası kabul edilemez olduğundan yanıtınız yanlış. Lütfen yeniden deneyin.

en: Your answer was wrong as accent mistakes are not accepted. Please try again.
tr: Aksan hatası kabul edilemez olduğundan yanıtınız yanlış. Lütfen yeniden deneyin.

en: Your answer was wrong. Please try again.
tr: Yanıtınız yanlış. Lütfen yeniden deneyin.

en: Your answer was right, but your punctuation was wrong.
tr: Yanıtınız doğru; ancak noktalama hatanız var.

en: Your answer was right, but your capitalization was wrong.
tr: Yanıtınız doğru; ancak büyük harf kullanımınız yanlış.

en: Your answer was right, but accents were wrong.
tr: Yanıtınız doğru; ancak (aksan yanlış.

en: Your answer was right.
tr: Yanıtınız doğru.

en: Your answer was right... but not on the first try and your punctuation was wrong.
tr: Yanıtınız doğru... ancak ilk denemede değil ve noktalama hatanız var.

en: Your answer was right... but not on the first try and your capitalization was wrong.
tr: Yanıtınız doğru... ancak ilk denemede değil ve büyük harf kullanımınız yanlış.

en: Your answer was right... but not on the first try and accents were wrong.
tr: Yanıtınız doğru... ancak ilk denemede değil ve aksan yanlış.

en: Your answer was right... but not on the first try.
tr: Yanıtınız doğru... ancak ilk denemede değil.

en: The solution starts with: %1
tr: Çözüm şununla başlar: %1

en: Synonym:
tr: Eşanlamlı:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, tiltle_group)
en: General Document Properties
tr: Genel Belge Özellikleri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_title)
en: &Title:
tr: &Başlık:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, titleLineEdit) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, authorLineEdit)
en: A title for your document.
tr: Belgeniz için bir başlık.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_author)
en: &Author:
tr: &Yazar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_author_2)
en: E&mail:
tr: &E-posta:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, contactLineEdit)
en: A way to contact you (email or a webpage).
tr: Sizinle iletişim kurulacak bir yol (e-posta ya da web sayfası).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_remark)
en: &Comment:
tr: &Yorum:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KTextEdit, commentTextEdit)
en: Any additional information.
tr: Ek bilgi.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Cate&gory:
tr: Kat&egori:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: A general category into which your document belongs.
tr: Belgenizin ait olduğu genel kategori.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: Music
tr: Müzik

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: Geography
tr: Coğrafya

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: Anatomy
tr: Anatomi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: History
tr: Tarih

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: Test Preparation
tr: Test Hazırlama

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_license)
en: &License:
tr: &Lisans:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, licenseComboBox)
en: The license under which your document will be.
    If you consider contributing your file to KDE in the future, an appropriate license is required.
tr: Belgenizin altında olması gereken lisans.
    Gelecekte dosyanızı KDE'ye destek olarak vermeyi düşünürseniz uygun bir lisansa gereksiniminiz olacaktır.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, licenseComboBox)
en: GPLv2+ (GNU General Public License version 2 or later)
tr: GPLv2+  (GNU Genel Kamu Lisansı Sürüm 2 ve sonrası)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_language_1)
en: &First language:
tr: &Birinci dil:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_language_2)
en: &Second language:
tr: &İkinci dil:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, grammarCheckBox)
en: &Setup grammar details
tr: &Dilbilgisi ayrıntılarını ayarla

[ctx: Attept to download grammar properties for the selected languages]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, downloadGrammarCheckBox)
en: Download grammar
tr: Dilbilgisi indir

note: i18n: ectx: label, entry (ConjugationTenses), group (Document $(fileurl)) i18n: ectx: whatsthis, entry (ConjugationTenses), group (Document $(fileurl)) i18n: ectx: label, entry (ConjugationTenses), group (Locale $(locale)) i18n: ectx: whatsthis, entry (ConjugationTenses), group (Locale $(locale))
en: Selected tenses for conjugation practice.
tr: Çekim alıştırması için seçilen zaman kipleri.

note: i18n: ectx: label, entry (VisibleColumns), group (Document $(fileurl)) i18n: ectx: whatsthis, entry (VisibleColumns), group (Document $(fileurl)) i18n: ectx: label, entry (VisibleColumns), group (Locale $(locale)) i18n: ectx: whatsthis, entry (VisibleColumns), group (Locale $(locale))
en: Visible columns in the main editor window.
tr: Ana düzenleyici penceresindeki görünebilir sütunlar.

note: i18n: ectx: label, entry (CollapsedStatisticsViewItems), group (Document $(fileurl)) i18n: ectx: whatsthis, entry (CollapsedStatisticsViewItems), group (Document $(fileurl))
en: Collapsed tree view items of statistics view window.
tr: İstatistikler görünümü penceresinin daraltılmış ağaç görünümü.

[ctx: CSV separator]
en: >= 2 SPACES
tr: >= 2 BOŞLUK

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Open/Save
tr: Aç/Kaydet

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoOpenLast)
en: Always open the collection that was active when quitting Parley
tr: Her zaman daha önce Parley'den çıkarken etkin olan koleksiyonu aç

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutoOpenLast)
en: When this option is checked, the last active collection will be loaded automatically when starting Parley instead of showing the welcome screen.
tr: Bu seçenek işaretlendiğinde, hoş geldiniz ekranını göstermek yerine en son etkin koleksiyon otomatik olarak yüklenecektir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoOpenLast)
en: Always load the last opened collection on start
tr: Başlangıçta her zaman en son açılan koleksiyonu yükle

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSave) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoBackup)
en: Allow automatic saving of your work
tr: Çalışmanızın otomatik kaydedilmesine izin verin

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSave) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutoBackup)
en: Your work will be automatically saved if you check this option
tr: Bu seçeneği seçerseniz çalışmanız otomatik olarak kaydedilcek

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSave)
en: &Save vocabularies automatically on close and quit
tr: &Sözlükleri çıkışta otomatik olarak kaydedip çık

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoBackup)
en: &Create a backup every
tr: Belirtilen aralıklarla &yedekleme yap

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblBackupInterva)
en: minutes
tr: dakika

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_sep)
en: Sep&arator for text file import/export (CSV):
tr: Metin dosyası içe veya dışa aktarılırken kullanılacak ayı&rıcı:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, kcfg_SeparatorCombo)
en: Choose which separator you want to use to separate your data when importing and exporting text.
tr: Metni içe veya dışa aktarırken verinizi bölmek için kullanmak istediğiniz ayırıcıyı seçin.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, kcfg_SeparatorCombo)
en: Choose the separator to use to divide the parts of an expression when importing or exporting data as text.
tr: Bir veriyi metin olarak içe veya dışa aktarırken bir ifadenin parçalarını ayırmak için kullanmak istediğiniz ayırıcıyı seçin.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Editing
tr: Düzenleme

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SmartAppend)
en: &Append new rows automatically when editing
tr: Düzenlerken yeni satırları otomatik olarak &iliştir

note: i18n: ectx: property (text), widget (KNSWidgets::Button, getNewButton)
en: &Get New Themes...
tr: &Yeni Temalar Al...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Theme Details
tr: Tema Ayrıntıları

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelContact)
en: Contact:
tr: İletişim:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelDescription)
en: Description:
tr: Açıklama:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelAuthor)
en: Author:
tr: Yazar:

[ctx: @title:window]
en: Edit Languages
tr: Dilleri Düzenle

en: Add language
tr: Dil ekle

en: Remove language
tr: Dil kaldır

en: New Language
tr: Yeni Dil

[ctx: Edit language properties]
en: Properties for %1
tr: %1 özellikleri

en: Really delete language: %1?
tr: Gerçekten %1 dili silinsin mi?

en: Remove Language
tr: Dili Kaldır

en: No KDE keyboard selector found.
tr: KDE klavye seçici bulunamadı.

en: Tense Name
tr: Zaman Adı

en: Enter name of tense:
tr: Zamanın adını girin:

en: The selected user defined tense could not be deleted
    because it is in use.
tr: Bu kullanıcı tanımlı zaman silinemiyor
    çünkü kullanımda.

en: Deleting Tense Description
tr: Zaman Açıklamasını Siliniyor

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: General
tr: Genel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel)
en: Name:
tr: Ad:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, keyboardLayoutLabel)
en: Keyboard layout:
tr: Klavye düzeni:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, downloadGrammarButton)
en: &Download grammar
tr: &Dilbilgisi indir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, spellcheckerLabel)
en: Spell checker:
tr: Yazım denetleyici:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, localeSelectionLabel)
en: Language:
tr: Dil:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontLabel_2)
en: Font (practice):
tr: Yazıtipi (alıştırma):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontLabel_3)
en: Font (editor):
tr: Yazıtipi (düzenleyici):

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Articles
tr: İlgeçler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3_2)
en: Definite
tr: Belirli

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_2)
en: Indefinite
tr: Belirsiz

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, male_label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, male_label_2)
en: &Male:
tr: &Erkek:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, female_label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, female_label_2)
en: &Female:
tr: &Dişi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, natural_label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, natural_label_2)
en: &Neutral:
tr: &Nötr:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Personal Pronouns
tr: Kişi Adılları

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pers1_label)
en: &1. Person:
tr: &1. Şahıs:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pers2_label)
en: &2. Person:
tr: &2. Şşahıs:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pers3_label)
en: 3. Person:
tr: 3. Şahıs:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, male_c_label)
en: M&ale:
tr: &Erkek:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, female_c_label)
en: F&emale:
tr: &Dişi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, natural_c_label)
en: Neu&ter:
tr: Nö&tr:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dualCheckBox)
en: Dual conjugations
tr: İkili çekim

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, neutralCheckBox)
en: A neutral conjugation form exists
tr: Nötral bir çekim biçimi var

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, maleFemaleDifferCheckBox)
en: Male/female have different conjugations
tr: Erkek/dişi hallerinin çekimleri farklı

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_4)
en: Tenses
tr: Zamanlar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newButton)
en: &New...
tr: &Yeni...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, modifyButton)
en: &Modify...
tr: &Değiştir...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteButton)
en: &Delete
tr: &Sil

note: i18n: ectx: label, entry (KeyboardLayout), group (Locale $(locale)) i18n: ectx: whatsthis, entry (KeyboardLayout), group (Locale $(locale))
en: Keyboard layout for this locale
tr: Bu yerel için klavye düzeni

note: i18n: ectx: label, entry (SpellChecker), group (Locale $(locale)) i18n: ectx: whatsthis, entry (SpellChecker), group (Locale $(locale))
en: Spell checker for this language
tr: Bu dil için yazım denetleyicisi

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeFont), group (Locale $(locale))
en: The font used during practice
tr: Alıştırma boyunca kullanılan yazıtipi

note: i18n: ectx: label, entry (EditorFont), group (Locale $(locale))
en: The font used in the editor
tr: Düzenleyicide kullanılan yazıtipi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cleanUpButton)
en: &Clean Up
tr: &Temizle

note: i18n: ectx: label, entry (Theme), group (General)
en: Theme to use for practice and welcome screen
tr: Alıştırma ve karşılama ekranı için kullanılacak tema

note: i18n: ectx: label, entry (NumPreSetting), group (General)
en: Number of stored setting profiles
tr: Kaydedilmiş ayar profillerinin sayısı

note: i18n: ectx: label, entry (SmartAppend), group (General)
en: If true, when using the entry dialog, new rows will be appended as needed
tr: Doğru ise giriş iletişim kutusunu kullanırken gerektiğinde yeni satırlar iliştirilecektir

note: i18n: ectx: label, entry (Separator), group (General)
en: This sets the separator used when copying/pasting text, default is Tab
tr: Metni kopyalarken/yapıştırırken kullanılacak ayırıcıyı ayarlar; öntanımlı olarak Sekme düğmesidir

note: i18n: ectx: label, entry (EntriesPerLesson), group (General)
en: The number of entries per unit
tr: Her birim için girdi sayısı

note: i18n: ectx: label, entry (AutoOpenLast), group (General)
en: If true, on each application start the last opened file will be loaded
tr: Doğru ise uygulama her çalıştığında en son açılan dosya yüklenecektir

note: i18n: ectx: label, entry (AutoSave), group (General)
en: If true, vocabularies are automatically saved on close and exit
tr: Eğer doğru ise sözcükler otomatik olarak kaydedilip çıkılacak

note: i18n: ectx: label, entry (AutoBackup), group (General)
en: If true, a backup is saved every BackupTime minutes
tr: Eğer doğru ise her BackupTime dakikasında bir yedek kaydedilecektir

note: i18n: ectx: label, entry (BackupTime), group (General)
en: Time interval between two automatic backups
tr: İki otomatik yedekleme arasındaki zaman aralığı

note: i18n: ectx: label, entry (FlashcardsFrontImage), group (PracticeOptions)
en: Show images on the front of the flashcard.
tr: Bilgi kartının ön yüzünde görseller göster.

note: i18n: ectx: label, entry (FlashcardsBackImage), group (PracticeOptions)
en: Show images on the back of the flashcard.
tr: Bilgi kartının arka yüzünde görseller göster.

note: i18n: ectx: label, entry (Block), group (PracticeOptions)
en: In Blocking Query Tab Dialog, if checked then the Query is blocked
tr: Engellenen Kuyruk Sekmesi İletişim kutusunda, işaretlendiği takdirde Kuyruk engellenir

note: i18n: ectx: label, entry (Expire), group (PracticeOptions)
en: In Blocking Query Tab Dialog, if checked then the Query accepts an expiring time
tr: Engellenen Kuyruk Sekmesi İletişim kutusunda, işaretlendiği takdirde Kuyruk zaman aşımına izin verir

note: i18n: ectx: label, entry (TestOrderLesson), group (PracticeOptions)
en: Append new vocabulary in a collection in order of their units. Note that this will not be a hard transition, but a slow mix from one unit to the next.
tr: Birim sırasına göre bir koleksiyona yeni söz dağarcığı iliştir. Dikkat: Bu zor bir geçiş olmayacaktır; ancak bir birimden diğerine yavaş bir karışım olacaktır.

note: i18n: ectx: label, entry (TestNumberOfEntries), group (PracticeOptions)
en: The number of entries that are practiced at the same time. If one of these is answered correctly another entry will be appended.
tr: Aynı anda alıştırması yapılacak girdi sayısı. Bunlardan biri doğru yanıtlanırsa başka bir girdi iliştirilecektir.

note: i18n: ectx: label, entry (SwapDirection), group (PracticeOptions)
en: Swap direction randomly
tr: Yönü rastgele çevir

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeTimeout), group (PracticeOptions)
en: Limit the time for the user to answer in a test.
tr: Bir sınavda, kullanıcının yanıt vermesi gereken süreyi sınırla.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeTimeoutMode), group (PracticeOptions)
en: Show - show the solution after the given time; Continue - go to the next question after the given time.
tr: Göster - verilen zaman sonunda çözümü görüntüle; Sürdür - verilen zaman sonunda sonraki soruya geç.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeTimeoutTimePerAnswer), group (PracticeOptions)
en: Maximum time allowed to answer.
tr: Her yanıt için izin verilen en uzun süre.

note: i18n: ectx: label, entry (Suggestions), group (PracticeOptions)
en: Enable suggestion lists in written practice.
tr: Yazılı alıştırmada öneri listelerini etkinleştir.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowHints), group (PracticeOptions)
en: Enable the showing of hints.
tr: İpucu gösterimlerini etkinleştir.

note: i18n: ectx: label, entry (IgnoreAccentMistakes), group (PracticeOptions)
en: Count answers as right when only the accentuation is wrong.
tr: Yalnızca aksan yanlış ise yanıtları doğru kabul et.

note: i18n: ectx: label, entry (IgnoreCapitalizationMistakes), group (PracticeOptions)
en: Count answers as right when only the capitalization is wrong.
tr: Yalnızca büyük/küçük harf kullanımı yanlış ise yanıtı doğru kabul et.

note: i18n: ectx: label, entry (IgnorePunctuationMistakes), group (PracticeOptions)
en: Count answers as right when only the punctuation is wrong.
tr: Yalnızca noktalama yanlış ise yanıtları doğru kabul et.

note: i18n: ectx: label, entry (SplitTranslations), group (PracticeOptions)
en: Split translations in written practice.
tr: Yazılı alıştırmada çevirileri böl.

note: i18n: ectx: label, entry (Periods), group (PracticeOptions)
en: Split translations at periods.
tr: Çevirileri noktalarda böl.

note: i18n: ectx: label, entry (Colons), group (PracticeOptions)
en: Split translations at colons.
tr: Çevirileri iki nokta karakterinde ayır.

note: i18n: ectx: label, entry (Semicolons), group (PracticeOptions)
en: Split translations at semicolons.
tr: Çevirileri noktalı virgüllerde ayır.

note: i18n: ectx: label, entry (Commas), group (PracticeOptions)
en: Split translations at commas.
tr: Çevirileri virgüllerde ayır.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMore), group (PracticeOptions)
en: Enable Show More button to reveal parts of the solution in written practice.
tr: Yazılı alıştırmada çözümün parçalarını ortaya çıkarmak için Daha Fazla Göster düğmesini etkinleştir.

note: i18n: ectx: label, entry (SkipKnownEnabled), group (PracticeOptions)
en: Enable Skip (I Know It) button in written practice.
tr: Yazma çalışmasında Atlama (Biliyorum) düğmesini etkinleştir.

note: i18n: ectx: label, entry (CountSynonymsAsCorrect), group (PracticeOptions)
en: When the synonym instead of the word was entered, does it count as correct?
tr: Sözcük yerine eşanlamlısı girildiğinde, bu doğru sayılacak mı?

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeImagesEnabled), group (PracticeOptions)
en: Enable image display in the practice dialogs.
tr: Alıştırma iletişim kutularında görsel görüntülemeyi etkinleştir.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeSoundEnabled), group (PracticeOptions)
en: Enable sound playback in the practice dialogs.
tr: Alıştırma iletişim kutularında ses çalmayı etkinleştir.

note: i18n: ectx: label, entry (AllowImageInsteadOfWord), group (PracticeOptions)
en: Allow using images instead of words in flashcards. This will only be done if there is no word in the entry.
tr: Bilgi kartında sözcük yerine görsel kullanımına izin ver. Bu, yalnızca girdide hiç sözcük olmadığında yapılır.

note: i18n: ectx: label, entry (SessionMaxSize), group (PracticeOptions)
en: The maximum number of words that will be practiced in a training session.
tr: Bir eğitim oturumunda kullanılacak en fazla sözcük sayısı.

note: i18n: ectx: label, entry (SessionMaxNewWords), group (PracticeOptions)
en: The maximum number of new (untrained) words that will be used in a training session.
tr: Bir eğitim oturumunda kullanılacak en fazla yeni (çalışılmamış) sözcük sayısı.

note: i18n: ectx: label, entry (SessionLimitWordsInitialPhase), group (PracticeOptions)
en: Limit the number of words in the initial phase.
tr: Başlangıç aşamasındaki sözcük sayısını sınırlayın.

note: i18n: ectx: label, entry (SessionMaxWordsInitialPhase), group (PracticeOptions)
en: The maximum number of words in the initial phase. If this limit is exceeded, no new words will be introduced.
tr: Başlangıç aşamasındaki en fazla sözcük sayısı. Bu sınıra ulaşıldığında yeni sözcük eklenmeyecektir.

note: i18n: ectx: label, entry (MultipleChoiceWordTypeConsistancy), group (PracticeOptions)
en: Use the same word type as the solution for the incorrect answers in a multiple choice practice.
tr: Çoktan seçmeli bir alıştırmada, yanlış yanıtların çözümü için aynı sözcük türü kullan.

note: i18n: ectx: label, entry (NumberMultipleChoiceAnswers), group (PracticeOptions)
en: How many answers are provided for a multiple choice question, including the correct answer.
tr: Doğru yanıt dahil, çoktan seçmeli bir soruda kaç yanıt verileceğini ayarlar.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSearch), group (Appearance)
en: Toggle display of the search bar.
tr: Arama çubuğunun göster/gizle.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSublessonentries), group (Appearance)
en: When enabled a unit also shows entries from its subunits.
tr: Etkinleştirildiğinde, bir birimde alt birimlere ait girdiler de görüntülenir.

note: i18n: ectx: label, entry (TableLessonColumnVisible), group (Appearance)
en: Show/hide the unit column.
tr: Birim sütununu göster/gizle.

note: i18n: ectx: label, entry (TableActiveColumnVisible), group (Appearance)
en: Show/hide the active column.
tr: Etkin sütunu göster/gizle.

note: i18n: ectx: label, entry (LessonEditingSelection), group (Appearance)
en: Select which units are displayed for editing
tr: Hangi birimlerin düzenleme için gösterildiğini seçin

note: i18n: ectx: label, entry (MainWindowSplitter), group (Appearance)
en: How the main window is divided.
tr: Ana pencerenin nasıl bölündüğü.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeFont), group (Appearance)
en: The font used in the vocabulary table
tr: Söz dağarcığı tablosunda kullanılan yazıtipi

note: i18n: ectx: label, entry (IPAFont), group (Appearance)
en: The font used for phonetics
tr: Fonetikler için kullanılacak yazıtipi

note: i18n: ectx: label, entry (CurrentCol), group (Appearance)
en: Currently selected column
tr: Şimdi seçili olan sütun

note: i18n: ectx: label, entry (CurrentRow), group (Appearance)
en: Currently selected row
tr: Şimdi seçili olan satır

note: i18n: ectx: label, entry (GradeColor), group (Appearance)
en: Color used to display the confidence levels
tr: Farklı güven düzeyleri göstermek için kullanılan renkler

note: i18n: ectx: label, entry (PreGradeColor), group (Appearance)
en: Color used to display the early confidence levels
tr: Erken güven düzeyini göstermek için kullanılan renk

note: i18n: ectx: label, entry (InvalidUnitColor), group (Appearance) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_InvalidUnitColor)
en: Color used to display invalid units
tr: Geçersiz birimleri göstermek için kullanılan renk

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeMinimumTimesAsked), group (Thresholds)
en: The entry must have been asked at least this often to be included in the practice.
tr: Girdi, alıştırmada yer alması için en az bu kadar sık sorulmalıdır.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeMaximumTimesAsked), group (Thresholds)
en: The entry must have been asked at most this often to be included in the practice.
tr: Girdi, alıştırmada yer alması için en az bu kadar sorulmalıdır.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeMinimumWrongCount), group (Thresholds)
en: The entry must have been answered incorrectly at least this often to be included in the practice.
tr: Girdi, alıştırmada yer alması için en az bu kadar yanlış yanıtlanmalıdır.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeMaximumWrongCount), group (Thresholds)
en: The entry must have been answered incorrectly at most this often to be included in the practice.
tr: Girdi, alıştırmada yer alması için en az bu kadar yanlış yanıtlanmalıdır.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeMinimumGrade), group (Thresholds)
en: The entry must have at least this confidence level to be included in the practice (0..7).
tr: Girdinin alıştırmada yer alması için en az (0..7) arasında bir not almalıdır.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeMaximumGrade), group (Thresholds)
en: The entry must have at most this confidence level to be included in the practice (0..7).
tr: Girdinin alıştırmada yer alması için en fazla (0..7) arasında bir not almalıdır.

note: i18n: ectx: label, entry (WordTypesInPracticeEnabled), group (Thresholds)
en: Only selected word types will be included in practice.
tr: Yalnızca seçilen sözcük türleri alıştırmada yer alacaktır.

note: i18n: ectx: label, entry (WordTypesInPractice), group (Thresholds) i18n: ectx: whatsthis, entry (WordTypesInPractice), group (Thresholds)
en: Selected word types for practices.
tr: Alıştırmalar için seçilen sözcük türleri.

note: i18n: ectx: label, entry (SubWordTypesInPractice), group (Thresholds) i18n: ectx: whatsthis, entry (SubWordTypesInPractice), group (Thresholds)
en: Selected sub word types for practices.
tr: Alıştırmalar için seçilen alt sözcük türleri.

note: i18n: ectx: label, entry (LearningLanguage), group (PracticeManager)
en: The language that you are learning.
tr: Öğrendiğiniz dil.

note: i18n: ectx: label, entry (KnownLanguage), group (PracticeManager)
en: The language that you know already.
tr: Zaten bildiğiniz dil.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSolutionAfterAnswer), group (PracticeManager)
en: Show the solution after an answer was given.
tr: Yanıtlandıktan sonra çözümü göster.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSolutionAfterAnswerTime), group (PracticeManager)
en: The time the solution is shown (seconds). 0 is unlimited.
tr: Çözümün gösterildiği zaman (saniye olarak). 0 sonsuz demektir.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeMode), group (PracticeManager)
en: The practice method that is currently selected.
tr: Seçilen alıştırma yöntemi.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeDirection), group (PracticeManager)
en: The practice mode that is currently selected.
tr: Şimdi seçilen test kipi.

note: i18n: ectx: label, entry (BlockItem$(Grade)), group (PracticeManager)
en: Amount of time different confidence levels should be blocked
tr: Farklı güven düzeylerinin engelleneceği zaman miktarı

note: i18n: ectx: label, entry (ExpireItem$(Grade)), group (PracticeManager)
en: Amount of time after which different confidence levels should expire
tr: Farklı güven düzeylerinin kaybolacağı zaman miktarı

note: i18n: ectx: label, entry (RememberPracticeDirection), group (PracticeManager)
en: If true, the practice direction for each practice mode is stored.
tr: Seçili ise her alıştırma kipi için alıştırma talimatı saklanır.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (RememberPracticeDirection), group (PracticeManager)
en: Should the practice direction for each practice mode be stored?
tr: Her alıştırma kipi için alıştırma talimatı saklanmalı mı?

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeDirectionsByPracticeMode), group (PracticeManager) i18n: ectx: whatsthis, entry (PracticeDirectionsByPracticeMode), group (PracticeManager)
en: Stored values of practice direction for each practice mode.
tr: Her alıştırma kipi için alıştırma talimatının depolanmış verileri.

note: i18n: ectx: label, entry (ProvidersUrl), group (KNewStuff)
en: The Providers path for Parley
tr: Parley için sağlayıcı yolu

note: i18n: ectx: label, entry (InstallationCommand), group (KNewStuff)
en: The command used to start a downloaded vocabulary
tr: İndirilen söz dağarcığını başlatmak için kullanılan komut

note: i18n: ectx: label, entry (InstallPath), group (KNewStuff)
en: The folder where downloaded vocabularies are saved by default
tr: İndirilen söz dağarcıklarının öntanımlı olarak kaydedileceği klasör

en: Theme
tr: Tema

[ctx: title:window general settings]
en: General
tr: Genel

en: General Settings
tr: Genel Ayarlar

en: View
tr: Görünüm

en: View Settings
tr: Görünüm Ayarları

en: Online Translations
tr: Çevrimiçi Çeviriler

en: Online Translation Services
tr: Çevrimiçi Çeviri Hizmetleri

en: translate-shell is available.
tr: translate-shell kullanılabilir.

en: translate-shell executable could not be found.
tr: translate-shell çalıştırılabiliri bulunamadı.

en: Error
tr: Hata

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBoxInstalledStatus)
en: Translation Shell Integration
tr: Çeviri Kabuğu Tümleşimi

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Run Interactive Functionality Test
tr: Etkileşimli İşlevsellik Sınamasını Çalıştır

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: The interaction test request translation of English word "parley" into German.
tr: Etkileşim sınaması, İngilizce "parley" sözcüğünün Almancaya çevrilmesini gerektirir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, buttonRunTest)
en: Start online test
tr: Çevrimiçi sınama başlat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Result:
tr: Sonuç:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KFontRequester, kcfg_IPAFont)
en: Specify which font to use for displaying pronunciations using phonetic symbols.
tr: Fonetik simgeler kullanılarak sesletimlerin gösterileceği yazıtipini belirleyin.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, IPAFontLabel)
en: &Pronunciation symbols font:
tr: &Sesletim simgeleri yazıtipi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gradeColorLabel)
en: Base color for displaying grades:
tr: Farklı düzeyleri gösteren taban rengi:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_GradeColor)
en: Color used to display the progress
tr: İlerlemeyi gösteren renk

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_GradeColor)
en: Click here to change the color used to display the progress.
tr: İlerlemeyi gösteren rengi değiştirmek için buraya tıklayın.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KColorButton, kcfg_GradeColor) i18n: ectx: property (text), widget (KColorButton, kcfg_PreGradeColor) i18n: ectx: property (text), widget (KColorButton, kcfg_InvalidUnitColor)
en: &Base
tr: &Taban

note: i18n: ectx: property (shortcut), widget (KColorButton, kcfg_GradeColor)
en: Alt+0
tr: Seçenek+0

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, preGradeColorLabel)
en: Color for displaying early progress:
tr: Başlangıç gelişimini gösteren renk:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_PreGradeColor)
en: Color used to display the early progress
tr: Başlangıç gelişimini göstermekte kullanılan renk

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_PreGradeColor)
en: Click here to change the color used to display the early progress.
tr: Başlangıç İlerlemesini gösteren rengi değiştirmek için buraya tıklayın.

note: i18n: ectx: property (shortcut), widget (KColorButton, kcfg_PreGradeColor)
en: Alt+1
tr: Seçenek+1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, invalidUnitColorLabel)
en: Color used to display the grades:
tr: Aşamaları göstermesi için kullanılacak renk:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_InvalidUnitColor)
en: Click here to change the color used to display invalid units.
tr: Geçersiz birimleri göstermek için kullanılan rengi değiştirmek için buraya tıklayın.

note: i18n: ectx: property (shortcut), widget (KColorButton, kcfg_InvalidUnitColor)
en: Alt+2
tr: Seçenek+2

en: Remove confidence levels from this unit
tr: Bu birimden güven düzeylerini kaldır

en: Remove confidence levels from this unit and all sub-units
tr: Bu birimden ve tüm alt birimlerinden güven düzeylerini kaldır

en: Remove confidence level from this unit and all sub-units
tr: Bu birimden ve tüm alt birimlerinden güven düzeyini kaldır

en: Progress gradients
tr: İlerleme eğimleri

en: Early progress
tr: Başlangıç ilerlemesi

en: Not Practiced
tr: Çalışılmadı

en: Invalid Entries
tr: Geçersiz Girdiler

[ctx: adjective, The word has been properly and fully learned by the user]
en: Fully learned
tr: Tamamen öğrenildi

[ctx: adjective, The word has not even been practiced once by the user]
en: Not practiced
tr: Çalışılmadı

en: Known to Learning
tr: Bilinenden Öğrenilene

en: Learning to Known
tr: Öğrenilenden Bilinene

en: Mixed Directions
tr: Karışık Yönler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Language to Learn
tr: Öğrenilen Dil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Known Language
tr: Bilinen Dil

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBoxPracticeMode)
en: Practice Mode
tr: Alıştırma Kipi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, flashCard)
en: Flash Cards
tr: Bilgi Kartları

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mixedLetters)
en: Mixed &Letters
tr: Karışık &Harfler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, multipleChoice)
en: M&ultiple Choice
tr: Ç&oklu Seçim

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, written)
en: Wri&tten
tr: Ya&zılı

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, exampleSentence)
en: E&xample Sentences
tr: Ö&rnek Tümceler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, gender)
en: &Gender of Nouns
tr: &Adın Cinsiyeti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, conjugations)
en: Co&njugations
tr: Eylem &Çekimleri

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBoxPracticeDirection)
en: Practice Direction
tr: Alıştırma Yönü

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, rememberPracticeDirection)
en: Remember for each Practice Mode
tr: Her Alıştırma Kipi için Anımsa

[ctx: Confidence level in language, table header]
en: Confidence (%1)
tr: Güven (%1)
