parley - en to ug translation catalogue (118 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, documentTotalDescriptionLabel)
en: Total number of entries:
ug: كىرگۈنىڭ جەمئىي سانى:

en: None
ug: يوق

en: Pronunciation
ug: تەلەپپۇز

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, synonymButton)
en: Synonym
ug: مەنىداش سۆز

en: Example
ug: مىساللار

en: Comment
ug: ئىزاھات

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeChoiceButton)
en: Remove
ug: چىقىرىۋەت

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, playButton) i18n: ectx: property (text), widget (Practice::AudioButton, solutionSoundButton) i18n: ectx: property (text), widget (Practice::AudioButton, questionSoundButton)
en: Play
ug: قوي

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, recordButton)
en: Record
ug: خاتىرە

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, makeAdjectiveButton)
en: Adjective
ug: سۈپەت

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, makeAdverbButton)
en: Adverb
ug: رەۋىش

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularFirstPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualFirstPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralFirstPersonLabel)
en: First
ug: بىرىنچى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularSecondPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualSecondPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralSecondPersonLabel)
en: Second
ug: سېكۇنت

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, nextTenseButton)
en: Ne&xt
ug: كېيىنكى(&X)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualLabel) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, numberSelection)
en: Dual
ug: قوش(جۈپ)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, male_label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralLabel) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, numberSelection)
en: Plural
ug: كۆپلۈك

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, numberLabel)
en: Number:
ug: رەقەم:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, nextButton)
en: Next
ug: كېيىنكى

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Multiple Choice
ug: كۆپنى تاللاش

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, synonymLabel) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Synonyms
ug: مەنىداش سۆزلەر

en: Phonetic Symbols
ug: تاۋۇش بەلگىلىرى

en: Image
ug: سۈرەت

en: Summary
ug: ئۈزۈندى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PracticeSoundEnabled)
en: Sound
ug: ئاۋاز

en: Internet
ug: ئىنتېرنېت

en: Enter search terms here
ug: ئىزدەيدىغان سۆزنى بۇ يەرگە كىرگۈزۈڭ

en: S&earch:
ug: ئىزدە(&E):

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ug: ھۆججەت(&F)

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
ug: تەھرىر(&E)

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
ug: كۆرۈنۈش(&V)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, never)
en: &Never
ug: ھەرگىز(&N)

en: Verb
ug: پېئىل

en: Noun
ug: ئىسىم

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Preview
ug: ئالدىن كۆزەت

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addChoiceButton)
en: Add
ug: قوش

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, languageLabel)
en: Language
ug: تىل

en: &Delete Entry
ug: كىرگۈنى ئۆچۈر(&D)

en: Copy
ug: كۆچۈر

en: Cut
ug: كەس

en: Paste
ug: چاپلا

en: Delete
ug: ئۆچۈر

en: Nothing to spell check.
ug: ئىملاسى تەكشۈرۈلىدىغان نەرسە يوق.

en: New
ug: يېڭى

en: Rename
ug: ئات ئۆزگەرت

[ctx: Let the user select what grammatical meaning is connected to a word type (nouns have gender, verbs conjugations etc)]
en: Grammar
ug: گرامماتىكا

en: Conjunction
ug: باغلىغۇچى

en: HTML document
ug: HTML پۈتۈك

en: Untitled
ug: ماۋزۇسىز

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ExportOptions)
en: Export
ug: ئېكسپورت قىل

en: Vocabulary Trainer
ug: خام سوز مەشىق پروگراممىسى

en: Developer
ug: ئىجادىيەتچى

en: Scripting
ug: قوليازما

en: Original Author
ug: ئەسلى ئاپتور

en: &Export...
ug: ئېكسپورت قىل(&E)…

en: &Properties...
ug: خاسلىق(&P)…

en: Show the configuration dialog
ug: سەپلىمە كۆزنىكىنى كۆرسەت

en: Editor
ug: تەھرىرلىگۈچ

en: Show Se&arch
ug: ئىزدەشنى كۆرسىتىش(&A)

en: Toggle display of the search bar
ug: ئىزدەش بالدىقىنى كۆرسىتىشنى ئالماشتۇرۇش

[ctx: @title:window document properties]
en: Properties for %1
ug: ‹%1› نىڭ خاسلىقى

[ctx: @title:window]
en: Save File
ug: ھۆججەت ساقلاش

[ctx: @info:status saving a file]
en: Saving %1
ug: %1 نى ساقلاۋاتىدۇ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, languageGroupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBoxLanguages)
en: Languages
ug: تىللار

en: Download New Vocabularies...
ug: يېڭى سۆزلۈكلەرنى چۈشۈرۈش…

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ug: ئاساسىي قورال بالداق

en: Stop
ug: توختا

en: 2 Hours
ug: 2 سائەت

en: 5 Days
ug: 5 كۈن

en: 3 Months
ug: 3 ئاي

en: 6 Months
ug: 6 ئاي

[ctx: @title:group vocabulary can be set to be blocked for a certain amount of time]
en: Blocking
ug: توسۇلۇش

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: At least
ug: ئاز دېگەندە

en: Rendering...
ug: رەڭلە…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, hintButton)
en: Hint
ug: كۆرسەتمە(Hint)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, continueButton)
en: Continue
ug: داۋاملاشتۇر

en: one word | %1 words
ug[0]: %1 سۆز

en: one minute | %1 minutes
ug[0]: %1 مىنۇت

en: one second | %1 seconds
ug[0]: %1 سېكۇنت

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Question
ug: سوئال

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Solution
ug: يېشىمى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Your Answer
ug: جاۋابىڭىز

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_title)
en: &Title:
ug: ماۋزۇ(&T):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_author)
en: &Author:
ug: ئاپتور(&A):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_remark)
en: &Comment:
ug: ئىزاھات(&C):

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: Music
ug: مۇزىكا

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: Geography
ug: جۇغراپىيە

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: History
ug: ئىز

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_license)
en: &License:
ug: ئىجازەتنامە(&L):

[ctx: CSV separator]
en: ;
ug: ؛

[ctx: CSV separator]
en: ,
ug: ،

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Open/Save
ug: ئاچ/ساقلا

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblBackupInterva)
en: minutes
ug: مىنۇت

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Editing
ug: تەھرىرلەۋاتىدۇ

note: i18n: ectx: property (text), widget (KNSWidgets::Button, getNewButton)
en: &Get New Themes...
ug: يېڭى ئۆرنەكلەرنى ئال(&G)…

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Theme Details
ug: ئۆرنەك تەپسىلاتى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelContact)
en: Contact:
ug: ئالاقەداش:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelDescription)
en: Description:
ug: چۈشەندۈرۈش:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelAuthor)
en: Author:
ug: ئاپتور:

en: Add language
ug: تىل قوش

[ctx: Edit language properties]
en: Properties for %1
ug: ‹%1› نىڭ خاسلىقى

en: Remove Language
ug: تىل چىقىۋېتىش

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: General
ug: ئادەتتىكى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel)
en: Name:
ug: ئاتى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, keyboardLayoutLabel)
en: Keyboard layout:
ug: ھەرپتاختا جايلاشتۇرۇلۇشى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, localeSelectionLabel)
en: Language:
ug: تىل:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Articles
ug: ماقالىلەر

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_2)
en: Indefinite
ug: ئېنىقسىز

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newButton)
en: &New...
ug: يېڭى(&N)…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, modifyButton)
en: &Modify...
ug: ئۆزگەرت(&M)...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteButton)
en: &Delete
ug: ئۆچۈر(&D)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cleanUpButton)
en: &Clean Up
ug: تازىلا(&C)

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSearch), group (Appearance)
en: Toggle display of the search bar.
ug: ئىزدەش بالدىقىنى كۆرسىتىشنى ئالماشتۇرىدۇ

note: i18n: ectx: label, entry (MainWindowSplitter), group (Appearance)
en: How the main window is divided.
ug: ئاساسىي كۆزنەكنى پارچىلاش ئۇسۇلى.

en: Theme
ug: ئۆرنەك

[ctx: title:window general settings]
en: General
ug: ئادەتتىكى

en: General Settings
ug: ئادەتتىكى تەڭشەك

en: View
ug: كۆرۈنۈش

en: View Settings
ug: كۆرۈنۈش تەڭشىكى
