parley - en to uk translation catalogue (697 entries)

en: Unit
uk: Модуль

en: Number of entries in this lesson.
uk: Кількість записів у цьому уроці.

en: The vocabulary document contains no entries that can be used for the chosen type of practice.
uk: Документ словника не містить записів, які можна використати для вибраного типу вправи.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, EntryFilterDialog)
en: Start Practice
uk: Почати вправу

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, headerLabel)
en: <p>Your selection of vocabulary for the practice is empty.</p><p>Below you can choose to ignore some of your configuration settings to start a practice anyway.</p>
uk: <p>Вибраний вами словник для вправ порожній.</p><p>Нижче ви можете вибрати ті з параметрів налаштування, які слід проігнорувати, щоб розпочати вправу.</p>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ignoreGroupBox)
en: Ignore Configuration for:
uk: Ігнорувати налаштування для:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, lessonCheckBox)
en: Ignore Lessons
uk: Ігнорувати уроки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, wordTypeCheckBox)
en: Ignore Word Types
uk: Ігнорувати частини мови

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, blockedCheckBox)
en: Ignore Blocked
uk: Ігнорувати блокування

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, timesWrongCheckBox)
en: Ignore Times Answered Incorrectly
uk: Ігнорувати кількість неправильних відповідей

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, timesPracticedCheckBox)
en: Ignore Times Practiced
uk: Ігнорувати кількість повторень

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, minMaxGradeCheckBox)
en: Ignore Minimum/Maximum Grade
uk: Ігнорувати мінімальний/максимальний клас

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, numberAffectedWordsLabel)
en: Number of Affected Words
uk: Кількість задіяних слів

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, documentTotalDescriptionLabel)
en: Total number of entries:
uk: Загальна кількість записів:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, totalDescriptionLabel)
en: Resulting number of words to practice:
uk: Остаточна кількість слів для вправи:

[ctx: display of the name of the vocabulary collection]
en: Collection: %1
uk: Збірка: %1

en: None
uk: Немає

en: You can drag and drop words onto their word type.
uk: Ви можете перетягнути і скинути слова у частину мови, що їм відповідає.

en: Enable the synonym view to edit synonyms.
uk: Увімкнути показ синонімів для редагування синонімів.

en: Enable the antonym view to edit antonyms.
uk: Увімкнути показ антонімів для редагування антонімів.

en: Pronunciation (%1)
uk: Вимова (%1)

en: Pronunciation
uk: Вимова

en: Word Type (%1)
uk: Частина мови (%1)

en: Word Type
uk: Частина мови

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, synonymButton)
en: Synonym
uk: Синонім

en: Synonym (%1)
uk: Синонім (%1)

en: Antonym (%1)
uk: Антонім (%1)

en: Antonym
uk: Антонім

en: Example (%1)
uk: Приклад (%1)

en: Example
uk: Приклад

en: Comment (%1)
uk: Коментар (%1)

en: Comment
uk: Коментар

en: Paraphrase (%1)
uk: Переказ (%1)

en: Paraphrase
uk: Переказ

en: Please use Edit -> Languages to set up your document.
uk: Будь ласка, скористайтеся пунктом меню «Зміни -> Мови», щоб налаштувати ваш документ.

en: No Languages Defined
uk: Не визначено жодної мови

en: Select a unit before adding vocabulary.
uk: Будь ласка, перед додаванням словника виберіть модуль.

en: No Unit Selected
uk: Не вибрано жодного модуля

en: %1 word due | %1 words due
uk[0]: Лишилося %1 слово
uk[1]: Лишилося %1 слова
uk[2]: Лишилося %1 слів
uk[3]: Лишилося одне слово

en: Fully learned
uk: Повністю вивчено

en: Open this vocabulary collection in the editor
uk: Відкрити цю збірку словників у вікні редактора

en: Practice Anyway
uk: Все одно вправлятися

en: Practice
uk: Почати

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, recentLabel)
en: Active Collections
uk: Активні збірки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, completedLabel)
en: Completed Collections
uk: Вивчені збірки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeChoiceButton)
en: Remove
uk: Вилучити

en: Are you sure you want to remove this collection?
uk: Ви справді хочете вилучити цю збірку?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newButton)
en: Create a New Collection...
uk: Створити нову збірку…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, openButton)
en: Open an Existing Collection...
uk: Відкрити наявну збірку…

note: i18n: ectx: property (text), widget (KNSWidgets::Button, ghnsButton)
en: Download New Collections...
uk: Отримати нові збірки…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, playButton) i18n: ectx: property (text), widget (Practice::AudioButton, solutionSoundButton) i18n: ectx: property (text), widget (Practice::AudioButton, questionSoundButton)
en: Play
uk: Відтворити

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, recordButton)
en: Record
uk: Записати

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, downloadButton)
en: Download audio file with webservice
uk: Отримати файл звукових даних за допомогою вебслужби

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, downloadButton)
en: Download
uk: Отримати

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, showCurrentButton)
en: Lookup Current
uk: Шукати у поточному

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, followTableCheckBox)
en: Follow Table
uk: Слідувати таблицею

en: Could not determine word type of adjectives
uk: Неможливо визначити частину мови прикметників

en: Could not determine word type of adverbs
uk: Неможливо визначити частину мови прислівників

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, absoluteLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, comparativeLabel)
en: The comparative is used to compare nouns or verbs (faster)
uk: Вищий ступінь використовується для порівняння іменників або дієслів (швидший)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, absoluteLabel)
en: Absolute:
uk: Нормальний ступінь:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, comparativeLabel)
en: Comparative:
uk: Вищий ступінь:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, superlativeLabel)
en: The superlative (fastest)
uk: Найвищий ступінь (найшвидший)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, superlativeLabel)
en: Superlative:
uk: Найвищий ступінь:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, makeAdjectiveButton)
en: Adjective
uk: Прикметник

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, makeAdverbButton)
en: Adverb
uk: Прислівник

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, layout)
en: Conjugation Forms
uk: Форми дієвідміни

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularFirstPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualFirstPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralFirstPersonLabel)
en: First
uk: Перша особа

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularSecondPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualSecondPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralSecondPersonLabel)
en: Second
uk: Друга особа

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularThirdMalePersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualThirdMalePersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralThirdMalePersonLabel)
en: Third Male
uk: Третя особа, чоловічий рід

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularThirdFemalePersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualThirdFemalePersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralThirdFemalePersonLabel)
en: Third Female
uk: Третя особа, жіночий рід

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularThirdNeutralPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualThirdNeutralPersonLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralThirdNeutralPersonLabel)
en: Third Neutral
uk: Третя особа, середній рід

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, nextTenseButton)
en: Ne&xt
uk: Н&аступний

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tenselabel)
en: &Tense:
uk: &Час:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, male_label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singularLabel) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, numberSelection)
en: Singular
uk: Однина

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dualLabel) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, numberSelection)
en: Dual
uk: Дуальна форма

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, male_label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pluralLabel) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, numberSelection)
en: Plural
uk: Множина

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Masculine
uk: Чоловічий

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Feminine
uk: Жіночий

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Neuter
uk: Середній

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, declensionGroupBox)
en: Declension Forms
uk: Відмінки

[ctx: one of the seven cases (grammatical)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nominativeLabel)
en: Nominative:
uk: Називний:

[ctx: one of the seven cases (grammatical)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, genitivLabel)
en: Genitive:
uk: Родовий:

[ctx: one of the seven cases (grammatical)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dativLabel)
en: Dative:
uk: Давальний:

[ctx: one of the seven cases (grammatical)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, accusativeLabel)
en: Accusative:
uk: Знахідний:

[ctx: one of the seven cases (grammatical)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ablativLabel)
en: Ablative:
uk: Орудний:

[ctx: one of the seven cases (grammatical)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, locativeLabel)
en: Locative:
uk: Місцевий:

[ctx: one of the seven cases (grammatical)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, vocativeLabel)
en: Vocative:
uk: Кличний:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, numberLabel)
en: Number:
uk: Число:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, nextButton)
en: Next
uk: Наступне

en: Units
uk: Модулі

en: Right click to add, delete, or rename units. 
    With the checkboxes you can select which units you want to practice. 
    Only checked units [x] will be asked in the practice!
uk: Клацніть правою, щоб додати, вилучити або перейменувати модулі. 
    За допомогою позначок ви можете вибрати модулі для тренування. 
    У тестах будуть питання лише з позначених [x] модулів!

en: Word Types
uk: Частини мови

en: Inflection (verbs, adjectives, nouns)
uk: Словозміна (дієслова, прикметники, іменники)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, comparisonForms)
en: Comparison Forms
uk: Ступені порівняння

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Multiple Choice
uk: Вибір з варіантів

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, synonymLabel) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Synonyms
uk: Синоніми

en: Antonyms
uk: Антоніми

en: False Friends
uk: Омофони

en: Phonetic Symbols
uk: Фонетичні символи

en: Image
uk: Зображення

en: Summary
uk: Підсумок

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PracticeSoundEnabled)
en: Sound
uk: Звук

en: Internet
uk: Інтернет

en: Enter search terms here
uk: Введіть сюди елементи пошуку

en: Search your vocabulary
uk: Шукати у вашому словнику

en: S&earch:
uk: По&шук:

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
uk: &Файл

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
uk: З&міни

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
uk: &Перегляд

note: i18n: ectx: Menu (lesson)
en: &Unit
uk: &Модуль

note: i18n: ectx: Menu (learning)
en: &Practice
uk: &Вправа

note: i18n: ectx: ToolBar (editorToolBar)
en: Editor Toolbar
uk: Панель редактора

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, direc_label)
en: Properties From Original
uk: Властивості перекладу з мови оригіналу

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, grade_label)
en: &Confidence Level:
uk: &Довірчий рівень:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fauxami_label)
en: &False friend:
uk: &Фальшивий синонім:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox3)
en: Practice &Counts
uk: &Лічильники вправи

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, bcount_label)
en: &Wrong:
uk: &Неправильно:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, qcount_label)
en: Tot&al:
uk: &Всього:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox2)
en: &Last Practiced
uk: &Востаннє виконувалася

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, never)
en: &Never
uk: &Ніколи

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, today)
en: T&oday
uk: С&ьогодні

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDateEdit, queryDateEdit)
en: The date this expression was last practiced
uk: Дата, коли з цим виразом востаннє вправлялися

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QDateEdit, queryDateEdit)
en: Not Practiced Yet
uk: Ще не виконувалася

note: i18n: ectx: property (displayFormat), widget (QDateEdit, queryDateEdit)
en: dd.MM.yyyy
uk: дд.ММ.рррр

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, resetGradesButton)
en: &Reset Confidence Levels
uk: С&кинути довірчі рівні

en: Verb
uk: Дієслово

en: Noun
uk: Іменник

en: "%1" is a:
uk: «%1» це:

[ctx: @title:window]
en: Please select the noun's gender
uk: Будь ласка, вкажіть рід іменника

en: Enter LaTeX code here.
uk: Введіть сюди код LaTeX.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, texLabel)
en: LaTeX code:
uk: Код LaTeX:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Preview
uk: Перегляд

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mathModeCheckBox)
en: Math mode
uk: Математичний режим

en: New Unit
uk: Новий модуль

en: Add a new unit to your document
uk: Додати новий модуль до вашого документа

en: Rename Unit
uk: Перейменувати модуль

en: Delete Unit
uk: Вилучити модуль

en: Delete the selected unit.
uk: Вилучити позначений модуль.

en: Split Unit into Smaller Units
uk: Розділити модуль на менші модулі

en: Make multiple smaller units out of one big unit.
uk: Зробити з декількох малих модулів один великий.

en: Move to new lesson
uk: Пересунути до нового уроку

en: Moves the selected vocabulary to a new lesson
uk: Пересуває позначений словник до нового уроку

en: Remove Confidence Levels
uk: Вилучити довірчі рівні

en: Remove confidence levels from this unit.
uk: Вилучити довірчі рівні з цього модуля.

en: Remove Confidence Levels From This Unit And All Subunits
uk: Вилучити всі довірчі рівні з цього модулі та усіх підлеглих модулів

en: Remove confidence levels from this unit and all subunits.
uk: Вилучити всі довірчі рівні з цього модулі та усіх підлеглих модулів.

en: Expand Units and Subunits
uk: Розгорнути усі модулі та підмодулі

en: Expand all units and subunits.
uk: Розгорнути усі модулі та підмодулі.

en: Collapse All Units And Subunits
uk: Згорнути усі модулі та підмодулі

en: Collapse all units and subunits.
uk: Згорнути усі модулі та підмодулі.

en: The root lesson cannot be deleted.
uk: Корінь уроку не можна вилучити.

en: There is %1 word left in this unit. Do you want to delete it? | There are %1 words left in this unit. Do you want to delete them?
uk[0]: У модулі залишилися %1 слово. Хочете вилучити його?
uk[1]: У модулі залишилося %1 слова. Хочете вилучити їх?
uk[2]: У модулі залишилися %1 слів. Хочете вилучити їх?
uk[3]: У модулі лишилося слово. Хочете вилучити його?

en: Entries per Unit
uk: Записів на модуль

en: The unit will be split into smaller unit. How many entries in each unit do you want?
uk: Модуль буде розділено на дрібніші модулі. Як багато записів на один модуль має бути?

en: New Lesson
uk: Новий урок

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addChoiceButton)
en: Add
uk: Додати

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, languageLabel)
en: Language
uk: Мова

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Lesson
uk: Урок

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Word type:
uk: Частина мови:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Pronunciation:
uk: Вимова:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Example:
uk: Приклад:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Paraphrase:
uk: Переказ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Comment:
uk: Коментар:

en: Select Synonyms
uk: Виберіть синоніми

en: %1 and %2 are not Synonyms
uk: %1 і %2 не є синонімами

en: %1 and %2 are Synonyms
uk: %1 і %2 є синонімами

en: %1 and %2 are not Antonyms
uk: %1 і %2 не є антонімами

en: %1 and %2 are Antonyms
uk: %1 і %2 є антонімами

en: %1 and %2 are not False Friends
uk: %1 і %2 не є омофонами

en: %1 and %2 are False Friends
uk: %1 і %2 є омофонами

[ctx: Title for a list of synonyms for a word]
en: Synonyms of %1:
uk: Синоніми до %1:

[ctx: Title for a list of antonyms (opposites) for a word]
en: Antonyms of %1:
uk: Антоніми до %1:

[ctx: Title for a list of false friend (things that sound similar but have different meanings) for a word]
en: False Friends of %1:
uk: Омофони до %1:

[ctx: @title:window]
en: Vocabulary Columns
uk: Стовпчики словника

en: Enable/Disable the columns for each language
uk: Увімкнути або вимкнути стовпчики для кожної з мов

en: Sound file selected: %1
uk: Вибраний файл звукових даних: %1

en: Image file selected: %1
uk: Вибраний файл зображення: %1

en: &Add New Entry
uk: &Додати новий запис

en: Append a new row to the vocabulary
uk: Додати новий запис до словника

en: &Delete Entry
uk: &Вилучити запис

en: Delete the selected rows
uk: Вилучити вибрані рядки

en: Copy
uk: Скопіювати

en: Cut
uk: Вирізати

en: Paste
uk: Вставити

en: Select all rows
uk: Вибрати всі рядки

en: Deselect all rows
uk: Скасувати вибір всіх рядків

en: Vocabulary Columns...
uk: Стовпчики словника…

en: Toggle display of individual vocabulary columns
uk: Перемикає показ окремих стовпчиків словника

en: Do you really want to delete the selected entry? | Do you really want to delete the selected %1 entries?
uk[0]: Ви справді бажаєте вилучити %1 вибраний запис?
uk[1]: Ви справді бажаєте вилучити %1 вибрані записи?
uk[2]: Ви справді бажаєте вилучити %1 вибраних записи?
uk[3]: Ви справді бажаєте вилучити %1 вибраний запис?

en: Delete
uk: Вилучити

en: Nothing to spell check.
uk: Немає матеріалів для перевірки правопису.

[ctx: @title of a popup]
en: No Spell Checker Available
uk: Програм перевірки правопису не виявлено

[ctx: @popupmessage]
en: Either the language set up is incorrect or no spellchecker was installed for this locale: %1.
uk: Або неправильно задано мову, або не встановлено програму перевірки правопису для локалі %1.

en: New
uk: Створити

en: Add a new word type to your document
uk: Додати нове слово до вашого документа

en: Rename
uk: Перейменувати

en: Rename the selected word type
uk: Перейменувати вибрану частину мови

en: Delete Word Type
uk: Вилучити частину мови

en: Delete the selected word type.
uk: Вилучити вибрану частину мови.

[ctx: Let the user select what grammatical meaning is connected to a word type (nouns have gender, verbs conjugations etc)]
en: Grammar
uk: Граматика

en: To let Parley know the grammatical meaning of a word type.
uk: Дайте Parley знати граматичне значення частини мови.

en: This word type folder contains nouns.
uk: Ця тека частини мови містить іменники.

en: Masculine Noun
uk: Іменник чоловічого роду

en: This word type folder contains masculine nouns.
uk: Ця тека частини мови містить іменники чоловічого роду.

en: Feminine Noun
uk: Іменник жіночого роду

en: This word type folder contains feminine nouns.
uk: Ця тека частини мови містить іменники жіночого роду.

en: Neuter Noun
uk: Іменник середнього роду

en: This word type folder contains neuter nouns.
uk: Ця тека частини мови містить іменники середнього роду.

en: This word type folder contains adjectives.
uk: Ця тека частини мови містить прикметники.

en: This word type folder contains adverbs.
uk: Ця тека частини мови містить прислівники.

en: This word type folder contains verbs.
uk: Ця тека частини мови містить дієслова.

en: Conjunction
uk: Сполучник

en: This word type folder contains conjunctions.
uk: Ця тека частини мови містить сполучники.

en: No Special Type
uk: Не належить до частин мови

en: This word type folder contains no word type with special meaning.
uk: Ця тека частини мови містить слова, які не належать до жодного з частин.

en: The root word type cannot be deleted.
uk: Корінь частин мови не можна вилучити.

en: There is a word left with this word type. It will lose its type. Continue? | There are %1 words left with this word type. They will lose their word type. Continue?
uk[0]: Існує %1 слово, яке належить до цієї частини мови. Воно втратить свою частину мови. Продовжувати?
uk[1]: Існує %1 слова, які належать до цієї частини мови. Вони втратять свої частини мови. Продовжувати?
uk[2]: Існують %1 слів, які належать до цієї частини мови. Вони втратять свої частини мови. Продовжувати?
uk[3]: Існує %1 слово, яке належить до цієї частини мови. Воно втратить свою частину мови. Продовжувати?

[ctx: @title:window]
en: Export
uk: Експорт

en: HTML document
uk: Документ HTML

en: Could not write to file "%1"
uk: Не вдалося записати дані до файла «%1»

en: Export As
uk: Експортувати як

en: Untitled
uk: Без назви

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ExportOptions)
en: Export
uk: Експортувати

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, flashCardRadio)
en: Flash Cards - to print learning cards (HTML)
uk: Навчальні картки — для друку навчальних карток (HTML)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, tableRadio)
en: A vocabulary list that works in a web-browser and can be printed (HTML)
uk: Список словників для переглядача інтернету та друку (HTML)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, csvRadio)
en: Comma separated values (CSV)
uk: Розділені комами значення (CSV)

en: Vocabulary Trainer
uk: Тренування словникового запасу

en: © 1999-2002	Ewald Arnold
    © 2001-2002	The KDE team
    © 2004-2007	Peter Hedlund
    © 2007-2010	Frederik Gladhorn
uk: © Ewald Arnold, 1999–2002
    © Команда KDE, 2001–2002
    © Peter Hedlund, 2004–2007
    © Frederik Gladhorn, 2007–2010

en: Helps you train your vocabulary
uk: Допомагає покращити словниковий запас

en: Developer and Co-maintainer
uk: Розробник і супровідник

en: Developer, former maintainer
uk: Розробник і попередній супровідник

en: Developer
uk: Розробник

en: Practice Dialogs
uk: Діалогові вікна вправи

en: Scripting
uk: Робота зі сценаріями

en: Countless fixes, former maintainer, port to KDE4
uk: Незчисленні виправлення, колишній супровідник, портування до KDE4

en: Original Author
uk: Перший автор

en: Artwork and Oxygen Icons
uk: Дизайнерська робота та піктограми Oxygen

en: Port to KConfig XT
uk: Портування на KConfig XT

en: Rewriting the kvtml library for KDE4
uk: Переписування бібліотеки kvtml для KDE4

en: Bug reports and testing on the way to KDE4
uk: Повідомлення про помилки та тестування на шляху до KDE4

en: Conceived the name Parley
uk: Запропонувала назву Parley

en: [file]
uk: [файл]

en: Document file to open
uk: Відкрити файл документа

en: Creates a new vocabulary collection
uk: Створює нову збірку словників

en: Opens an existing vocabulary collection
uk: Відкриває існуючу збірку словників

en: Open &Downloaded Vocabularies...
uk: Відкрити &отримані словники…

en: Open downloaded vocabulary collections
uk: Відкрити отриману збірку словників

en: Save the active vocabulary collection
uk: Зберегти активну збірку словників

en: Save the active vocabulary collection with a different name
uk: Зберегти активну збірку словників під іншою назвою

en: &Export...
uk: &Експортувати…

en: Export to HTML or CSV
uk: Експортувати до HTML або CSV

en: &Properties...
uk: &Властивості…

en: Edit document properties
uk: Змінити властивості документа

en: Dashboard
uk: Початкова сторінка

en: Close the current vocabulary collection and show the dashboard
uk: Закрити поточну збірку словників і показати початкову сторінку

en: Quit Parley
uk: Вийти з Parley

en: Show the configuration dialog
uk: Показати вікно налаштування

en: &Languages...
uk: &Мови…

en: Edit which languages are in the collection and their grammar properties.
uk: Налаштуйте мови збірки і їхні граматичні властивості.

en: Remove all confidence levels from the current document
uk: Вилучити усі довірчі рівні з поточного документа

en: Show Entries from Child Units
uk: Показати записи з модулів-нащадків

en: Enable to also see the entries of child units in each unit.
uk: Увімкнути також показ записів модулів-нащадків для кожного модуля.

en: Automatic Translation
uk: Автоматичний переклад

note: i18n: ectx: label, entry (AutomaticTranslation), group (General)
en: Enable automatic translation of the unit entries.
uk: Увімкнути автоматичний переклад записів модуля.

en: Start Practice...
uk: Почати вправу…

en: Start practicing
uk: Почати вправу

en: Configure Practice...
uk: Налаштувати вправу…

en: Change practice settings
uk: Змінити параметри вправи

en: Export Results...
uk: Експортувати результати…

en: Write a file with the results of the practice
uk: Записати файл з результатами виконання вправи

en: Editor
uk: Редактор

en: Switch to vocabulary editor
uk: Перемкнутися на вікно редактора словників

en: Show Se&arch
uk: Показати панель по&шуку

en: Toggle display of the search bar
uk: Перемикає показ панелі пошуку

[ctx: @title:window document properties]
en: Properties for %1
uk: Властивості %1

[ctx: @title:window]
en: Open Vocabulary Collection
uk: Відкрити збірку словників

en: Open in practice &mode
uk: Відкривати у режимі вп&рави

en: The vocabulary collection is locked by another process.  You can open the file if you take over the lock, but you will lose any changes from the other process.
    
    Do you want to take over the lock?
uk: Збірку словників заблоковано іншим процесом. Ви можете відкрити її, якщо блокування буде знято, але якщо ви так зробите, усі зміни, внесені за допомогою іншого процесу, буде втрачено.
    
    Хочете зняти блокування?

en: Take Over Lock
uk: Зняти блокування

en: Opening collection "%1" resulted in an error: %2
uk: Спроба відкрити збірку «%1» завершилася помилкою: %2

[ctx: @title:window]
en: Open Collection
uk: Відкриття збірки

en: Vocabulary is modified.
    
    Save file before exit?
uk: Словник змінено.
    
    Зберегти файл перед виходом?

[ctx: @title:window]
en: Open Downloaded Vocabulary Collection
uk: Відкрити отриману збірку словників

en: File "%1" is locked by another process.  You can save to the file if you take over the lock, but you will lose any changes from the other process.
    
    Do you want to take over the lock?
uk: Файл «%1» заблоковано іншим процесом. Ви можете зберегти цей файл, якщо блокування буде знято, але якщо ви так зробите, усі зміни, внесені за допомогою іншого процесу, буде втрачено.
    
    Хочете зняти блокування?

en: Writing file "%1" resulted in an error: %2
uk: Спроба запису файла «%1» завершилася помилкою: %2

[ctx: @title:window]
en: Save File
uk: Збереження файла

[ctx: @title:window]
en: Save Vocabulary As
uk: Збереження словника із новою назвою

en: <qt>The file<p><b>%1</b></p>already exists. Do you want to overwrite it?</qt>
uk: <qt>Файл<p><b>%1</b></p>вже існує. Хочете його перезаписати?</qt>

[ctx: @info:status saving a file]
en: Saving %1
uk: Збереження %1

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, licenseComboBox)
en: Public Domain
uk: Власність спільноти

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, languageGroupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBoxLanguages)
en: Languages
uk: Мови

en: A Second Language
uk: Друга мова

en: Lesson 1
uk: Урок 1

en: Could not open vocabulary collection "%1"
uk: Не вдалося відкрити збірку словників «%1»

en: You cannot start to practice when the known language is the same as the language to learn.
uk: Вправляння не можна розпочати, якщо відома мова збігається з мовою, яку ви хочете вивчити.

en: Select languages
uk: Виберіть мови

en: Download New Vocabularies...
uk: Отримати нові словники…

en: Downloads new vocabulary collections
uk: Отримати нові збірки словників

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
uk: Головний пенал

note: i18n: ectx: ToolBar (practiceToolBar)
en: Practice Toolbar
uk: Панель інструментів вправи

note: i18n: ectx: ToolBar (statisticsToolBar)
en: Statistics Toolbar
uk: Панель статистики

note: i18n: ectx: ToolBar (practiceSummaryToolBar)
en: Practice Summary Toolbar
uk: Панель результатів вправи

en: Stop
uk: Зупинити

en: All comparison forms were right.
uk: Всі ступені порівняння вказано правильно.

[ctx: the user entered the wrong absolute form when practicing comparison forms of adjectives (the base form of the adjective is wrong)]
en: "%1" is the wrong word.
uk: «%1» — помилкова відповідь.

[ctx: the user entered the wrong comparison forms when practicing comparison forms of adjectives (good, better, best)]
en: Both comparison forms (comparative and superlative) are wrong.
uk: Обидва ступені порівняння (вищий і найвищий) вказано помилково.

[ctx: the user entered the wrong comparison forms when practicing comparison forms of adjectives (second form wrong - better)]
en: The comparative is wrong.
uk: Помилково вказано вищий ступінь.

[ctx: the user entered the wrong comparison forms when practicing comparison forms of adjectives (third form wrong - best)]
en: The superlative is wrong.
uk: Помилково вказано найвищий ступінь.

en: Enter the comparison forms.
uk: Введіть ступені порівняння:

en: Do not Care
uk: Немає значення

en: 30 Min
uk: 30 хв.

en: 1 Hour
uk: 1 год.

en: 2 Hours
uk: 2 год.

en: 4 Hours
uk: 4 год.

en: 8 Hours
uk: 8 год.

en: 12 Hours
uk: 12 год.

en: 18 Hours
uk: 18 год.

en: 1 Day
uk: 1 день

en: 2 Days
uk: 2 дні

en: 3 Days
uk: 3 дні

en: 4 Days
uk: 4 дні

en: 5 Days
uk: 5 днів

en: 6 Days
uk: 6 днів

en: 1 Week
uk: 1 тиждень

en: 2 Weeks
uk: 2 тижні

en: 3 Weeks
uk: 3 тижні

en: 4 Weeks
uk: 4 тижні

en: 1 Month
uk: 1 місяць

en: 2 Months
uk: 2 місяці

en: 3 Months
uk: 3 місяці

en: 4 Months
uk: 4 місяці

en: 5 Months
uk: 5 місяців

en: 6 Months
uk: 6 місяців

en: 10 Months
uk: 10 місяців

en: 12 Months
uk: 12 місяців

en: Illogical blocking times.
uk: Нелогічний час блокування.

en: The time for level %1 should be lower than the time for level %2.
uk: Час для рівня %1 має бути меншим, ніж час для рівня %2.

en: 
    Illogical expiration times.
uk: 
    Нелогічний час застарівання.

en: 
    Illogical blocking vs. expiration times.
uk: 
    Нелогічне блокування відносно часу застарівання.

en: The blocking time at level %1 should be lower than the expiration time.
uk: Час блокування на рівні %1 має бути нижчим за час застарівання.

en: Illogical Values
uk: Нелогічні значення

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev2)
en: Level &2:
uk: Рівень &2:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev5)
en: Level &5:
uk: Рівень &5:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev6)
en: Level &6:
uk: Рівень &6:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Expire)
en: E&xpiring
uk: За&старівання

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Block)
en: Bl&ocking
uk: &Блокування

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev4)
en: Level &4:
uk: Рівень &4:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev7)
en: Level &7:
uk: Рівень &7:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev1)
en: Level &1:
uk: Рівень &1:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_lev3)
en: Level &3:
uk: Рівень &3:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Do not practice vocabulary that has been asked within:
uk: Не вправлятись у словнику, який вже використовувався протягом:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Vocabulary drops one grade after this much time:
uk: Словник опускатиметься на один клас за такий час:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ComparisonIncludeAdjective)
en: Include Adjectives
uk: Включити прикметники

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ComparisonIncludeAdverb)
en: Include Adverbs
uk: Включити прислівники

[ctx: @title:window]
en: Configure Practice
uk: Налаштування вправ

[ctx: @title:group Configure general settings for practicing vocabulary, short title in config dialog.]
en: General
uk: Загальні

[ctx: Configure general settings for practicing vocabulary.]
en: General Practice Settings
uk: Загальні параметри вправ

[ctx: @title:group vocabulary can be set to be blocked for a certain amount of time]
en: Blocking
uk: Блокування

en: Blocking Settings
uk: Параметри блокування

[ctx: @title:group ignore vocabulary based on some properties like word type]
en: Thresholds
uk: Порогові значення

en: Threshold Settings
uk: Параметри порогових значень

[ctx: @title:group Configure specific settings for practicing vocabulary, short title in config dialog.]
en: Specific
uk: Специфічні

[ctx: Configure specific settings for practicing vocabulary.]
en: Specific Practice Settings
uk: Специфічні параметри вправ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Correction
uk: Виправлення

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_IgnoreAccentMistakes)
en: Answers with wrong accents are still counted as correct.
uk: Відповіді з неправильними акцентами вважаються правильними.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_IgnoreAccentMistakes)
en: Ignore accents
uk: Не зважати на помилки з акцентуванням

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_IgnoreCapitalizationMistakes)
en: Any captitalization in the answer is counted as correct.
uk: Відповіді зі зміненим регістром літер вважаються правильними.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_IgnoreCapitalizationMistakes)
en: Ignore capitalization
uk: Не зважати на помилки у регістрі

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_IgnorePunctuationMistakes)
en: Any punctuation mistake in the answer is counted as correct.
uk: Відповіді із помилками у пунктуації вважаються правильними.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_IgnorePunctuationMistakes)
en: Ignore punctuation
uk: Ігнорувати пунктуацію

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHints)
en: During the practice you can use the hint button to see parts of the solution.
uk: Під час вправляння ви можете скористатися кнопкою підказки, щоб побачити частину відповіді.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHints)
en: Enable hints
uk: Увімкнути підказки

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Images and Sound
uk: Зображення і звук

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_FlashcardsFrontImage)
en: During the practice, images are shown for the question.
uk: Під час вправляння поряд з питанням буде показано зображення, що відповідає питанню.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FlashcardsFrontImage)
en: Image for question
uk: Зображення для питання

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_FlashcardsBackImage)
en: During the practice, images are shown for the solution.
uk: Під час вправляння поряд з питанням буде показано зображення, що відповідає відповіді.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FlashcardsBackImage)
en: Image for solution
uk: Зображення відповіді

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AllowImageInsteadOfWord)
en: Allow using images instead of words in flashcards.
uk: Дозволити використання зображень замість слів на картках.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AllowImageInsteadOfWord)
en: Allow images instead of words
uk: Дозволити використання зображень замість слів

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_PracticeSoundEnabled)
en: Enable playing of pronunciation sound files during the practice.
uk: Увімкнути відтворення звуків вимови під час вправляння.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: By default you are asked to enter synonyms until you enter the one that is associated directly with the current word. With this option enabled any synonym is accepted.
uk: Типово, програма проситиме вас ввести синоніми, доки ви не введете один, який буде безпосередньо пов’язано з поточним словом. Якщо ви позначите цей пункт, програма сприйматиме будь-який синонім.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CountSynonymsAsCorrect)
en: Accept any synonym
uk: Приймати будь-який синонім

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Sessions
uk: Сеанси

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Max session size:
uk: Максимальний розмір сеансу:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Max number of new words:
uk: Максимальна кількість нових слів:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_MultipleChoiceWordTypeConsistancy)
en: When creating multiple choice practices, try to show answers of the same word type.
uk: Під час створення вправ з вибору правильних варіантів намагатися показувати можливі відповіді, що належать до одної частини мови з правильною.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MultipleChoiceWordTypeConsistancy)
en: Use choices of the same word type
uk: Використовувати вже вибрану частину мови

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Number of choices:
uk: Кількість варіантів:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Only practice vocabulary that fulfills the following conditions:
uk: Вправлятися лише зі словниками, що відповідають таким вимогам:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: At least
uk: Щонайменше

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: At most
uk: Щонайбільше

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Grade:
uk: Клас:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Times practiced:
uk: Кількість повторень:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Answered incorrectly:
uk: Неправильна відповідь:

en: All conjugation forms were right.
uk: Всі форми дієвідмін вказано правильно.

[ctx: You did not get the conjugation forms right.]
en: You answered %1 conjugation form correctly. | You answered %1 conjugation forms correctly.
uk[0]: Правильно вказано %1 форму дієвідмін.
uk[1]: Правильно вказано %1 форми дієвідмін.
uk[2]: Правильно вказано %1 форм дієвідмін.
uk[3]: Правильно вказано %1 форму дієвідмін.

en: Enter all conjugation forms.
uk: Введіть всі форми дієвідміни.

en: Choose the right article for "%1"
uk: Виберіть правильний артикль до «%1»

[ctx: @label the gender of the word: masculine]
en: %1 is masculine
uk: %1 належить до чоловічого роду

[ctx: @label the gender of the word: feminine]
en: %1 is feminine
uk: %1 належить до жіночого роду

[ctx: @label the gender of the word: neuter]
en: %1 is neuter
uk: %1 належить до середнього роду

[ctx: Display of the current unit during practice]
en: Unit: %1
uk: Модуль: %1

en: New word
uk: Нове слово

[ctx: Display of the current confidence level during practice, 1st param is either initial or long term]
en: %1, confidence %2
uk: %1, довірчий рівень — %2

en: initial
uk: початковий

en: long term
uk: довготривалий

en: You answered correctly %2 of a total of %1 word.
    You are %3% done. | You answered correctly %2 of a total of %1 words.
    You are %3% done.
uk[0]: Ви правильно визначили %2 з %1 слова.
    Вправу виконано на %3 %.
uk[1]: Ви правильно визначили %2 з %1 слів.
    Вправу виконано на %3 %.
uk[2]: Ви правильно визначили %2 з %1 слів.
    Вправу виконано на %3 %.
uk[3]: Ви правильно визначили %2 з %1 слова.
    Вправу виконано на %3 %.

en: Rendering...
uk: Обробка…

en: LaTeX error.
uk: Помилка LaTeX.

en: You revealed the answer by using too many hints.
uk: Для визначення відповіді ви використали забагато підказок.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, answerLaterButton)
en: Skip this word for now and ask again later
uk: Пропустити це слово, запитати про нього пізніше

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, answerLaterButton)
en: Answer Later
uk: Відповісти пізніше

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, hintButton)
en: Hint
uk: Підказка

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, continueButton)
en: Continue
uk: Продовжити

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, countAsWrongButton)
en: I Did not Know it
uk: Я цього не знав (знала)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, countAsCorrectButton)
en: I Knew it
uk: Я це знав (знала)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, absoluteLabel)
en: absolute
uk: звичайний

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, comparativeLabel)
en: comparative
uk: вищий

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, superlativeLabel)
en: superlative
uk: найвищий

en: Stop Practice
uk: Припинити вправу

en: Stop practicing
uk: Припинити вправу

en: Change answer to right/wrong
uk: Змінити результат на правильний або помилковий

en: When you answered, Parley will display that the answer was right or wrong.
    This shortcut changes how the answer is counted.
uk: Після надання вашої відповіді Parley покаже, є відповідь правильною чи ні.
    За допомогою цього скорочення можна змінити результат відповіді.

[ctx: number of words, minutes, seconds]
en: You practiced %1 in %2 and %3.
uk: Ви вправлялися з %1 протягом %2 і %3.

en: one word | %1 words
uk[0]: %1 словом
uk[1]: %1 словами
uk[2]: %1 словами
uk[3]: одним словом

en: one minute | %1 minutes
uk[0]: %1 хвилини
uk[1]: %1 хвилин
uk[2]: %1 хвилин
uk[3]: однієї хвилини

en: one second | %1 seconds
uk[0]: %1 секунди
uk[1]: %1 секунд
uk[2]: %1 секунд
uk[3]: однієї секунди

en: Practice Overview
uk: Огляд вправ

en: Switch to the Practice Overview page
uk: Перемкнутися на сторінку огляду вправ

en: HTML Files
uk: файли HTML

en: OpenDocument text files
uk: текстові файли OpenDocument

en: Practice results
uk: Результати виконання вправи

en: Answered questions: %1
uk: Наданих відповідей: %1

en: Correct answers: %1
uk: Правильних відповідей: %1

en: Wrong answers: %1
uk: Помилкових відповідей: %1

en: <b>Attempts</b>
uk: <b>Спроби</b>

en: <b>Question</b>
uk: <b>Питання</b>

en: <b>Correct answer</b>
uk: <b>Правильна відповідь</b>

en: <b>Your errors</b>
uk: <b>Ваші помилки</b>

en: Could not write to %1
uk: Не вдалося записати дані до файла «%1»

en: Could not write file
uk: Не вдалося записати дані до файла

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Attempts
uk: Спроби

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Question
uk: Питання

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Solution
uk: Відповідь

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Your Answer
uk: Ваша відповідь

en: The vocabulary collection contains fewer than two languages.
uk: У збірці словників міститься менше за дві мови.

en: Could not start practice
uk: Не вдалося почати вправу

en: This answer will be counted as correct.
    Words will only be counted as correct if they are answered correctly on the first attempt.
uk: Ця відповідь вважатиметься правильною.
    Відповіді вважатимуться правильними, якщо їх було вказано правильно з першої спроби.

en: Count this answer as wrong
uk: Вважати цю відповідь помилковою

en: This answer will be counted as wrong.
    Words will only be counted as correct if they are answered correctly on the first attempt.
uk: Ця відповідь буде вважатися помилковою.
    Відповіді вважатимуться правильними, якщо їх було вказано правильно з першої спроби.

en: Count this answer as correct
uk: Вважати цю відповідь правильною

[ctx: test results]
en: %1 % correct
uk: %1% правильно

[ctx: test results]
en: %1 % wrong
uk: %1% неправильно

[ctx: test results]
en: %1 % not answered
uk: %1% без відповідей

en: Answered correctly on the first attempt: %1 of %2 (%3 %)
uk: Правильні відповіді з першої спроби: %1 з %2 (%3%)

en: Answered wrong on the first attempt: %1 of %2 (%3 %)
uk: Помилкові відповіді у першій спробі: %1 з %2 (%3%)

en: Not answered during this practice: %1 of %2 (%3 %)
uk: Не дано відповідей протягом вправи: %1 з %2 (%3%)

en: Your answer was wrong.
uk: Ваша відповідь була помилковою.

en: Your answer was a synonym. Please enter another word with the same translation.
uk: Ваша відповідь була синонімом правильної. Будь ласка, введіть інше слово з тим самим перекладом.

en: Your answer was an already entered synonym.
uk: Ви вказали вже введений синонім у відповіді.

en: Your answer was a synonym and your punctuation was wrong.
uk: Ваша відповідь є синонімом правильної. Крім того, ви помилково використали пунктуацію.

en: Your answer was a synonym and your capitalization was wrong.
uk: Ваша відповідь є синонімом правильної. Крім того, ви помилково використали великі літери.

en: Your answer was a synonym and accents were wrong.
uk: Ваша відповідь є синонімом правильної. Крім того, ви помилково використали акценти.

en: Your answer was a synonym.
uk: Ваша відповідь була синонімом правильної.

en: Your answer was wrong as punctuation mistakes are not accepted. Please try again.
uk: Ваша відповідь була помилковою, оскільки помилки у використанні пунктуації є неприйнятними. Будь ласка, повторіть спробу.

en: Your answer was wrong as capitalization mistakes are not accepted. Please try again.
uk: Ваша відповідь була помилковою, оскільки помилки у використанні великих літер є неприйнятними. Будь ласка, повторіть спробу.

en: Your answer was wrong as accent mistakes are not accepted. Please try again.
uk: Ваша відповідь була помилковою, оскільки помилки у використанні акцентів є неприйнятними. Будь ласка, повторіть спробу.

en: Your answer was wrong. Please try again.
uk: Ваша відповідь була помилковою. Будь ласка, повторіть спробу.

en: Your answer was right, but your punctuation was wrong.
uk: Ваша відповідь була правильною, але ви помилково використали пунктуацію.

en: Your answer was right, but your capitalization was wrong.
uk: Ваша відповідь була правильною, але ви помилково використали великі літери.

en: Your answer was right, but accents were wrong.
uk: Ваша відповідь була правильною, але ви помилково використали акценти.

en: Your answer was right.
uk: Ваша відповідь була правильною.

en: Your answer was right... but not on the first try and your punctuation was wrong.
uk: Ваша відповідь була правильною, але не з першої спроби. Крім того, ви помилково використали пунктуацію.

en: Your answer was right... but not on the first try and your capitalization was wrong.
uk: Ваша відповідь була правильною, але не з першої спроби. Крім того, ви помилково використали великі літери.

en: Your answer was right... but not on the first try and accents were wrong.
uk: Ваша відповідь була правильною, але не з першої спроби. Крім того, ви помилково використали акценти.

en: Your answer was right... but not on the first try.
uk: Відповідь була правильною, але не з першої спроби.

en: The solution starts with: %1
uk: Відповідь починається з %1

en: Synonym:
uk: Синонім:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, tiltle_group)
en: General Document Properties
uk: Загальні властивості документа

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_title)
en: &Title:
uk: &Заголовок:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, titleLineEdit) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, authorLineEdit)
en: A title for your document.
uk: Заголовок для вашого документа.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_author)
en: &Author:
uk: &Автор:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_author_2)
en: E&mail:
uk: &Ел. пошта:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, contactLineEdit)
en: A way to contact you (email or a webpage).
uk: Спосіб зв’язку (електронна пошта чи сторінка у мережі)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_remark)
en: &Comment:
uk: &Коментар:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KTextEdit, commentTextEdit)
en: Any additional information.
uk: Будь-яка додаткова інформація.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Cate&gory:
uk: Кат&егорія:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: A general category into which your document belongs.
uk: Загальна категорія, до якої належить ваш документ.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: Music
uk: Музика

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: Geography
uk: Географія

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: Anatomy
uk: Анатомія

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: History
uk: Історія

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, categoryComboBox)
en: Test Preparation
uk: Підготовка тесту

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_license)
en: &License:
uk: &Ліцензія:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, licenseComboBox)
en: The license under which your document will be.
    If you consider contributing your file to KDE in the future, an appropriate license is required.
uk: Ліцензія, за якою поширюватиметься ваш документ.
    Якщо ви вирішите внести свій файл до KDE у майбутньому, потрібна відповідна ліцензія.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, licenseComboBox)
en: GPLv2+ (GNU General Public License version 2 or later)
uk: GPLv2+ (GNU General Public License версія 2)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_language_1)
en: &First language:
uk: &Перша мова:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_language_2)
en: &Second language:
uk: &Друга мова:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, grammarCheckBox)
en: &Setup grammar details
uk: &Налаштувати тонкощі граматики

[ctx: Attept to download grammar properties for the selected languages]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, downloadGrammarCheckBox)
en: Download grammar
uk: Отримати граматику

note: i18n: ectx: label, entry (ConjugationTenses), group (Document $(fileurl)) i18n: ectx: whatsthis, entry (ConjugationTenses), group (Document $(fileurl)) i18n: ectx: label, entry (ConjugationTenses), group (Locale $(locale)) i18n: ectx: whatsthis, entry (ConjugationTenses), group (Locale $(locale))
en: Selected tenses for conjugation practice.
uk: Вибрані часи для вправи на спряження.

note: i18n: ectx: label, entry (VisibleColumns), group (Document $(fileurl)) i18n: ectx: whatsthis, entry (VisibleColumns), group (Document $(fileurl)) i18n: ectx: label, entry (VisibleColumns), group (Locale $(locale)) i18n: ectx: whatsthis, entry (VisibleColumns), group (Locale $(locale))
en: Visible columns in the main editor window.
uk: Видимі стовпчики у головному вікні редактора.

note: i18n: ectx: label, entry (CollapsedStatisticsViewItems), group (Document $(fileurl)) i18n: ectx: whatsthis, entry (CollapsedStatisticsViewItems), group (Document $(fileurl))
en: Collapsed tree view items of statistics view window.
uk: Згорнуті пункти у ієрархічному списку вікна перегляду статистики.

[ctx: CSV separator]
en: >= 2 SPACES
uk: >= 2 ПРОПУСКИ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Open/Save
uk: Відкрити/Зберегти

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoOpenLast)
en: Always open the collection that was active when quitting Parley
uk: Завжди відкривати збірку, яка була активною на час завершення роботи Parley

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutoOpenLast)
en: When this option is checked, the last active collection will be loaded automatically when starting Parley instead of showing the welcome screen.
uk: Якщо позначено цей параметр, після запуску Parley замість показу вікна вітання буде автоматично завантажено останню активну збірку.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoOpenLast)
en: Always load the last opened collection on start
uk: Завжди після запуску завантажувати останню відкриту збірку

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSave) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoBackup)
en: Allow automatic saving of your work
uk: Дозволити автоматичне збереження вашої роботи

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSave) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutoBackup)
en: Your work will be automatically saved if you check this option
uk: Якщо ви позначите цей пункт, програма зберігатиме вашу роботу автоматично

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSave)
en: &Save vocabularies automatically on close and quit
uk: &Автоматично зберігати словники під час закриття і виходу

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoBackup)
en: &Create a backup every
uk: Створювати резервну копію &кожні

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblBackupInterva)
en: minutes
uk: хвилин

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_sep)
en: Sep&arator for text file import/export (CSV):
uk: Розді&льник для імпорту або експорту тексту:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, kcfg_SeparatorCombo)
en: Choose which separator you want to use to separate your data when importing and exporting text.
uk: Оберіть вид роздільника даних, який ви бажаєте використовувати під час імпорту або експорту тексту.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, kcfg_SeparatorCombo)
en: Choose the separator to use to divide the parts of an expression when importing or exporting data as text.
uk: Виберіть один з роздільників, який використовуватиметься для розділення виразу на частини під час перенесення даних у вигляді тексту.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Editing
uk: Редагування

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SmartAppend)
en: &Append new rows automatically when editing
uk: Автоматично &додавати нові рядки під час редагування

note: i18n: ectx: property (text), widget (KNSWidgets::Button, getNewButton)
en: &Get New Themes...
uk: &Отримати нові теми…

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Theme Details
uk: Відомості про тему

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelContact)
en: Contact:
uk: Контакт:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelDescription)
en: Description:
uk: Опис:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelAuthor)
en: Author:
uk: Автор:

[ctx: @title:window]
en: Edit Languages
uk: Редагування мов

en: Add language
uk: Додати мову

en: Remove language
uk: Вилучити мову

en: New Language
uk: Нова мова

[ctx: Edit language properties]
en: Properties for %1
uk: Властивості %1

en: Really delete language: %1?
uk: Вилучити мову %1?

en: Remove Language
uk: Вилучити мову

en: No KDE keyboard selector found.
uk: Не знайдено інструмента вибору розкладки KDE.

en: Tense Name
uk: Назва часу

en: Enter name of tense:
uk: Введіть назву часу:

en: The selected user defined tense could not be deleted
    because it is in use.
uk: Не вдалося вилучити цей визначений користувачем
    час, оскільки він зараз використовується.

en: Deleting Tense Description
uk: Вилучення опису часу

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: General
uk: Загальне

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel)
en: Name:
uk: Назва:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, keyboardLayoutLabel)
en: Keyboard layout:
uk: Розкладка клавіатури:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, downloadGrammarButton)
en: &Download grammar
uk: &Отримати граматику

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, spellcheckerLabel)
en: Spell checker:
uk: Перевірка правопису:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, localeSelectionLabel)
en: Language:
uk: Мова:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontLabel_2)
en: Font (practice):
uk: Шрифт (вправа):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontLabel_3)
en: Font (editor):
uk: Шрифт (редактор):

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Articles
uk: Артиклі

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3_2)
en: Definite
uk: Визначений

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_2)
en: Indefinite
uk: Невизначений

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, male_label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, male_label_2)
en: &Male:
uk: &Чоловічий:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, female_label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, female_label_2)
en: &Female:
uk: &Жіночий:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, natural_label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, natural_label_2)
en: &Neutral:
uk: &Середній:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Personal Pronouns
uk: Особові займенники

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pers1_label)
en: &1. Person:
uk: &Перша особа:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pers2_label)
en: &2. Person:
uk: &Друга особа:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pers3_label)
en: 3. Person:
uk: Третя особа:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, male_c_label)
en: M&ale:
uk: Ч&оловічий:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, female_c_label)
en: F&emale:
uk: Ж&іночий:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, natural_c_label)
en: Neu&ter:
uk: С&ередній:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dualCheckBox)
en: Dual conjugations
uk: Дуальна форма відмінювання

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, neutralCheckBox)
en: A neutral conjugation form exists
uk: Існує середня форма відмінювання

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, maleFemaleDifferCheckBox)
en: Male/female have different conjugations
uk: Чоловічий та жіночий роди мають різні відмінювання

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_4)
en: Tenses
uk: Часи

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newButton)
en: &New...
uk: &Створити…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, modifyButton)
en: &Modify...
uk: &Змінити…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteButton)
en: &Delete
uk: &Вилучити

note: i18n: ectx: label, entry (KeyboardLayout), group (Locale $(locale)) i18n: ectx: whatsthis, entry (KeyboardLayout), group (Locale $(locale))
en: Keyboard layout for this locale
uk: Розкладка клавіатури для цієї локалі

note: i18n: ectx: label, entry (SpellChecker), group (Locale $(locale)) i18n: ectx: whatsthis, entry (SpellChecker), group (Locale $(locale))
en: Spell checker for this language
uk: Перевірка правопису для цієї мови

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeFont), group (Locale $(locale))
en: The font used during practice
uk: Шрифт, який використовуватиметься під час вправ

note: i18n: ectx: label, entry (EditorFont), group (Locale $(locale))
en: The font used in the editor
uk: Шрифт, який використовуватиметься у вікні редактора

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cleanUpButton)
en: &Clean Up
uk: &Очистити

note: i18n: ectx: label, entry (Theme), group (General)
en: Theme to use for practice and welcome screen
uk: Тема вікна вправи та вікна вітання

note: i18n: ectx: label, entry (NumPreSetting), group (General)
en: Number of stored setting profiles
uk: Кількість профілів налаштування, що зберігаються

note: i18n: ectx: label, entry (SmartAppend), group (General)
en: If true, when using the entry dialog, new rows will be appended as needed
uk: Якщо встановлено, під час використання діалогового вікна запису в разі потреби додаватимуться нові стовпчики

note: i18n: ectx: label, entry (Separator), group (General)
en: This sets the separator used when copying/pasting text, default is Tab
uk: Цей параметр встановлює роздільник, що використовуватиметься під час копіювання/вставляння тексту, типовим є Tab

note: i18n: ectx: label, entry (EntriesPerLesson), group (General)
en: The number of entries per unit
uk: Кількість записів на один модуль

note: i18n: ectx: label, entry (AutoOpenLast), group (General)
en: If true, on each application start the last opened file will be loaded
uk: Якщо увімкнено, під час кожного запуску програми буде завантажено останній відкритий файл.

note: i18n: ectx: label, entry (AutoSave), group (General)
en: If true, vocabularies are automatically saved on close and exit
uk: Якщо встановлено цей параметр, словники автоматично зберігатимуться під час закриття і виходу

note: i18n: ectx: label, entry (AutoBackup), group (General)
en: If true, a backup is saved every BackupTime minutes
uk: Якщо цей параметр встановлено, резервна копія зберігатиметься через задану кількість хвилин

note: i18n: ectx: label, entry (BackupTime), group (General)
en: Time interval between two automatic backups
uk: Проміжок часу між двома операціями резервного копіювання

note: i18n: ectx: label, entry (FlashcardsFrontImage), group (PracticeOptions)
en: Show images on the front of the flashcard.
uk: Показувати зображення на передній стороні картки.

note: i18n: ectx: label, entry (FlashcardsBackImage), group (PracticeOptions)
en: Show images on the back of the flashcard.
uk: Показувати зображення на задній стороні картки.

note: i18n: ectx: label, entry (Block), group (PracticeOptions)
en: In Blocking Query Tab Dialog, if checked then the Query is blocked
uk: У діалозі вкладки блокування тесту, якщо позначено, тест буде заблоковано

note: i18n: ectx: label, entry (Expire), group (PracticeOptions)
en: In Blocking Query Tab Dialog, if checked then the Query accepts an expiring time
uk: У діалозі вкладки блокування тесту, якщо позначено, тест обмежуватиметься часом застарівання

note: i18n: ectx: label, entry (TestOrderLesson), group (PracticeOptions)
en: Append new vocabulary in a collection in order of their units. Note that this will not be a hard transition, but a slow mix from one unit to the next.
uk: Додати новий словник до збірки у порядку його модулів. Зауважте, що це не буде жорстке перенесення, але повільний перехід від одного модуля до іншого.

note: i18n: ectx: label, entry (TestNumberOfEntries), group (PracticeOptions)
en: The number of entries that are practiced at the same time. If one of these is answered correctly another entry will be appended.
uk: Кількість записів, за якими вправляються одночасно. Якщо на один з них надійде правильна відповідь, буде додано наступний запис.

note: i18n: ectx: label, entry (SwapDirection), group (PracticeOptions)
en: Swap direction randomly
uk: Міняти напрям випадково

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeTimeout), group (PracticeOptions)
en: Limit the time for the user to answer in a test.
uk: Обмежити час на відповідь для користувача.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeTimeoutMode), group (PracticeOptions)
en: Show - show the solution after the given time; Continue - go to the next question after the given time.
uk: «Показати» — показує розв’язок через заданий час, «Продовжити» — переходить до наступного питання через заданий час.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeTimeoutTimePerAnswer), group (PracticeOptions)
en: Maximum time allowed to answer.
uk: Максимально дозволений час на відповідь.

note: i18n: ectx: label, entry (Suggestions), group (PracticeOptions)
en: Enable suggestion lists in written practice.
uk: Дозволити списки варіантів для письмових вправ.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowHints), group (PracticeOptions)
en: Enable the showing of hints.
uk: Увімкнути показ підказок.

note: i18n: ectx: label, entry (IgnoreAccentMistakes), group (PracticeOptions)
en: Count answers as right when only the accentuation is wrong.
uk: Вважати відповіді правильним, якщо у них неправильне лише акцентування.

note: i18n: ectx: label, entry (IgnoreCapitalizationMistakes), group (PracticeOptions)
en: Count answers as right when only the capitalization is wrong.
uk: Вважати відповіді правильними, якщо у них неправильний лише регістр літер.

note: i18n: ectx: label, entry (IgnorePunctuationMistakes), group (PracticeOptions)
en: Count answers as right when only the punctuation is wrong.
uk: Вважати відповіді правильним, якщо у них неправильна лише пунктуація.

note: i18n: ectx: label, entry (SplitTranslations), group (PracticeOptions)
en: Split translations in written practice.
uk: Розділяти переклади під час письмової вправи.

note: i18n: ectx: label, entry (Periods), group (PracticeOptions)
en: Split translations at periods.
uk: Розбивати варіанти перекладу крапками.

note: i18n: ectx: label, entry (Colons), group (PracticeOptions)
en: Split translations at colons.
uk: Розбивати варіанти перекладу двокрапками.

note: i18n: ectx: label, entry (Semicolons), group (PracticeOptions)
en: Split translations at semicolons.
uk: Розбивати варіанти перекладу крапкою з комою.

note: i18n: ectx: label, entry (Commas), group (PracticeOptions)
en: Split translations at commas.
uk: Розбивати варіанти перекладу комами.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMore), group (PracticeOptions)
en: Enable Show More button to reveal parts of the solution in written practice.
uk: Дозволити кнопку «Показати більше», призначену для показу частин відповіді під час письмової вправи.

note: i18n: ectx: label, entry (SkipKnownEnabled), group (PracticeOptions)
en: Enable Skip (I Know It) button in written practice.
uk: Уможливити кнопку «Я знаю» у письмовій вправі.

note: i18n: ectx: label, entry (CountSynonymsAsCorrect), group (PracticeOptions)
en: When the synonym instead of the word was entered, does it count as correct?
uk: Якщо замість слова введено його синонім, чи вважати відповідь правильною?

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeImagesEnabled), group (PracticeOptions)
en: Enable image display in the practice dialogs.
uk: Дозволити відображення картинок у діалогових вікнах вправ.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeSoundEnabled), group (PracticeOptions)
en: Enable sound playback in the practice dialogs.
uk: Дозволити програвання звуків у діалогових вікнах вправ.

note: i18n: ectx: label, entry (AllowImageInsteadOfWord), group (PracticeOptions)
en: Allow using images instead of words in flashcards. This will only be done if there is no word in the entry.
uk: Дозволити використання зображень замість слів на картках. Зображення буде використано, лише якщо у запису не буде знайдено слова.

note: i18n: ectx: label, entry (SessionMaxSize), group (PracticeOptions)
en: The maximum number of words that will be practiced in a training session.
uk: Максимальна кількість слів, яку можна використовувати для сеансу вправляння.

note: i18n: ectx: label, entry (SessionMaxNewWords), group (PracticeOptions)
en: The maximum number of new (untrained) words that will be used in a training session.
uk: Максимальна кількість нових (не використаних раніше) слів, яку можна додавати до сеансу вправляння.

note: i18n: ectx: label, entry (SessionLimitWordsInitialPhase), group (PracticeOptions)
en: Limit the number of words in the initial phase.
uk: Обмежити кількість слів на початковому етапі.

note: i18n: ectx: label, entry (SessionMaxWordsInitialPhase), group (PracticeOptions)
en: The maximum number of words in the initial phase. If this limit is exceeded, no new words will be introduced.
uk: Максимальна кількість слів на початковому етапі. Якщо буде перевищено цю кількість, нові слова не вводитимуться.

note: i18n: ectx: label, entry (MultipleChoiceWordTypeConsistancy), group (PracticeOptions)
en: Use the same word type as the solution for the incorrect answers in a multiple choice practice.
uk: Використовувати як варіанти у відповідях на питання з варіантами відповідей слова тієї самої частини мови, що і правильна відповідь.

note: i18n: ectx: label, entry (NumberMultipleChoiceAnswers), group (PracticeOptions)
en: How many answers are provided for a multiple choice question, including the correct answer.
uk: Кількість варіантів відповіді у питанні з варіантами відповіді, разом з правильною відповіддю.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSearch), group (Appearance)
en: Toggle display of the search bar.
uk: Перемикає показ панелі пошуку

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSublessonentries), group (Appearance)
en: When enabled a unit also shows entries from its subunits.
uk: Якщо позначити, у модулі буде показано і записи з його підмодулів.

note: i18n: ectx: label, entry (TableLessonColumnVisible), group (Appearance)
en: Show/hide the unit column.
uk: Показати/сховати стовпчик модуля.

note: i18n: ectx: label, entry (TableActiveColumnVisible), group (Appearance)
en: Show/hide the active column.
uk: Показати/сховати стовпчик активного запису.

note: i18n: ectx: label, entry (LessonEditingSelection), group (Appearance)
en: Select which units are displayed for editing
uk: Виберіть, які уроки буде показано для редагування

note: i18n: ectx: label, entry (MainWindowSplitter), group (Appearance)
en: How the main window is divided.
uk: Як має бути поділено головне вікно.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeFont), group (Appearance)
en: The font used in the vocabulary table
uk: Шрифт, який використовуватиметься для таблиці словника

note: i18n: ectx: label, entry (IPAFont), group (Appearance)
en: The font used for phonetics
uk: Шрифт, який використовуватиметься для фонетики

note: i18n: ectx: label, entry (CurrentCol), group (Appearance)
en: Currently selected column
uk: Поточний вибраний стовпчик

note: i18n: ectx: label, entry (CurrentRow), group (Appearance)
en: Currently selected row
uk: Поточний вибраний рядок

note: i18n: ectx: label, entry (GradeColor), group (Appearance)
en: Color used to display the confidence levels
uk: Колір, який використовуватиметься для довірчих рівнів

note: i18n: ectx: label, entry (PreGradeColor), group (Appearance)
en: Color used to display the early confidence levels
uk: Колір, який використовуватиметься для ранніх довірчих рівнів

note: i18n: ectx: label, entry (InvalidUnitColor), group (Appearance) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_InvalidUnitColor)
en: Color used to display invalid units
uk: Колір, який використовуватиметься для некоректних модулів

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeMinimumTimesAsked), group (Thresholds)
en: The entry must have been asked at least this often to be included in the practice.
uk: Питання за записом повинне мати хоча б зазначену частоту використання, щоб бути включеним до вправи.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeMaximumTimesAsked), group (Thresholds)
en: The entry must have been asked at most this often to be included in the practice.
uk: Питання за записом повинне мати не більше за зазначену частоту використання, щоб бути включеним до вправи.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeMinimumWrongCount), group (Thresholds)
en: The entry must have been answered incorrectly at least this often to be included in the practice.
uk: Питання за записом повинне мати хоча б зазначену частоту неправильних відповідей, щоб бути включеним до вправи.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeMaximumWrongCount), group (Thresholds)
en: The entry must have been answered incorrectly at most this often to be included in the practice.
uk: Питання за записом повинне мати не більше за зазначену частоту неправильних відповідей, щоб бути включеним до вправи.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeMinimumGrade), group (Thresholds)
en: The entry must have at least this confidence level to be included in the practice (0..7).
uk: Питання за записом повинне мати хоча б зазначений довірчий рівень, щоб бути включеним до вправи (від 0 до 7).

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeMaximumGrade), group (Thresholds)
en: The entry must have at most this confidence level to be included in the practice (0..7).
uk: Питання за записом повинне мати не більше за зазначений довірчий рівень, щоб бути включеним до вправи (від 0 до 7).

note: i18n: ectx: label, entry (WordTypesInPracticeEnabled), group (Thresholds)
en: Only selected word types will be included in practice.
uk: У вправу буде включено лише вибрані частини мови.

note: i18n: ectx: label, entry (WordTypesInPractice), group (Thresholds) i18n: ectx: whatsthis, entry (WordTypesInPractice), group (Thresholds)
en: Selected word types for practices.
uk: Вибрані частини мови для вправ.

note: i18n: ectx: label, entry (SubWordTypesInPractice), group (Thresholds) i18n: ectx: whatsthis, entry (SubWordTypesInPractice), group (Thresholds)
en: Selected sub word types for practices.
uk: Вибрані підтипи слів для вправ.

note: i18n: ectx: label, entry (LearningLanguage), group (PracticeManager)
en: The language that you are learning.
uk: Мова, яку ви вивчаєте.

note: i18n: ectx: label, entry (KnownLanguage), group (PracticeManager)
en: The language that you know already.
uk: Мова, яку ви вже знаєте.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSolutionAfterAnswer), group (PracticeManager)
en: Show the solution after an answer was given.
uk: Показувати розв’язок після отримання відповіді.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSolutionAfterAnswerTime), group (PracticeManager)
en: The time the solution is shown (seconds). 0 is unlimited.
uk: Час, протягом якого показуватиметься розв’язок (у секундах). 0 — не обмежувати.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeMode), group (PracticeManager)
en: The practice method that is currently selected.
uk: Спосіб вправляння, який зараз вибрано.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeDirection), group (PracticeManager)
en: The practice mode that is currently selected.
uk: Режим вправи, який зараз вибрано.

note: i18n: ectx: label, entry (BlockItem$(Grade)), group (PracticeManager)
en: Amount of time different confidence levels should be blocked
uk: Час, за який різні довірчі рівні повинні фіксуватися

note: i18n: ectx: label, entry (ExpireItem$(Grade)), group (PracticeManager)
en: Amount of time after which different confidence levels should expire
uk: Час, за який різні довірчі рівні застарівають

note: i18n: ectx: label, entry (RememberPracticeDirection), group (PracticeManager)
en: If true, the practice direction for each practice mode is stored.
uk: Якщо true, напрямок вправляння для кожного режиму вправ зберігатиметься.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (RememberPracticeDirection), group (PracticeManager)
en: Should the practice direction for each practice mode be stored?
uk: Визначає, чи зберігатиметься напрямок вправляння для кожного режиму вправ.

note: i18n: ectx: label, entry (PracticeDirectionsByPracticeMode), group (PracticeManager) i18n: ectx: whatsthis, entry (PracticeDirectionsByPracticeMode), group (PracticeManager)
en: Stored values of practice direction for each practice mode.
uk: Збережені значення напрямків вправляння для кожного режиму вправ.

note: i18n: ectx: label, entry (ProvidersUrl), group (KNewStuff)
en: The Providers path for Parley
uk: Настанови для розробників для Parley

note: i18n: ectx: label, entry (InstallationCommand), group (KNewStuff)
en: The command used to start a downloaded vocabulary
uk: Команда, яка використовується для запуску отриманого словника

note: i18n: ectx: label, entry (InstallPath), group (KNewStuff)
en: The folder where downloaded vocabularies are saved by default
uk: Типова тека для збереження отриманих словників

en: Theme
uk: Тема

[ctx: title:window general settings]
en: General
uk: Загальні

en: General Settings
uk: Загальні параметри

en: View
uk: Перегляд

en: View Settings
uk: Параметри перегляду

en: Online Translations
uk: Інтернет-переклад

en: Online Translation Services
uk: Служби інтернет-перекладу

en: translate-shell is available.
uk: Доступний translate-shell.

en: translate-shell executable could not be found.
uk: Не вдалося знайти виконуваний файл translate-shell.

en: Error
uk: Помилка

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBoxInstalledStatus)
en: Translation Shell Integration
uk: Інтеграція із Translation Shell

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Run Interactive Functionality Test
uk: Запустити інтерактивну перевірку можливостей

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: The interaction test request translation of English word "parley" into German.
uk: Під час тесту буде надіслано запит щодо перекладу англійського слова «parley» німецькою.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, buttonRunTest)
en: Start online test
uk: Розпочати інтернет-тест

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Result:
uk: Результат:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelResultArea)
en: ...
uk: …

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KFontRequester, kcfg_IPAFont)
en: Specify which font to use for displaying pronunciations using phonetic symbols.
uk: Визначте, який шрифт використовувати для відображення вимови за допомогою фонетичних знаків.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, IPAFontLabel)
en: &Pronunciation symbols font:
uk: Шри&фт фонетичних символів:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gradeColorLabel)
en: Base color for displaying grades:
uk: Основний колір для показу класів:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_GradeColor)
en: Color used to display the progress
uk: Колір, який використовуватиметься для показу поступу

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_GradeColor)
en: Click here to change the color used to display the progress.
uk: Клацніть тут, щоб змінити колір, який використовуватиметься для показу поступу.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KColorButton, kcfg_GradeColor) i18n: ectx: property (text), widget (KColorButton, kcfg_PreGradeColor) i18n: ectx: property (text), widget (KColorButton, kcfg_InvalidUnitColor)
en: &Base
uk: &Основний

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, preGradeColorLabel)
en: Color for displaying early progress:
uk: Колір для показу початкового поступу:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_PreGradeColor)
en: Color used to display the early progress
uk: Колір, який використовуватиметься для показу початкового поступу

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_PreGradeColor)
en: Click here to change the color used to display the early progress.
uk: Клацніть тут, щоб змінити колір, який використовуватиметься для показу початкового поступу.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, invalidUnitColorLabel)
en: Color used to display the grades:
uk: Колір, який використовуватиметься для показу класів:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_InvalidUnitColor)
en: Click here to change the color used to display invalid units.
uk: Клацніть тут, щоб змінити колір, який використовуватиметься для показу некоректних модулів.

en: Remove confidence levels from this unit
uk: Вилучити усі довірчі рівні з цього модуля

en: Remove confidence levels from this unit and all sub-units
uk: Вилучити усі довірчі з поточного уроку та усіх підлеглих модулів

en: Remove confidence level from this unit and all sub-units
uk: Вилучити усі довірчі з цього модуля та усіх підлеглих модулів

en: Progress gradients
uk: Градієнти поступу

en: Early progress
uk: Початковий поступ

en: Not Practiced
uk: Не пройдено

en: Invalid Entries
uk: Некоректні записи

[ctx: adjective, The word has been properly and fully learned by the user]
en: Fully learned
uk: Повністю вивчено

[ctx: adjective, The word has not even been practiced once by the user]
en: Not practiced
uk: Не пройдено

en: Known to Learning
uk: З відомої тією, що вивчається

en: Learning to Known
uk: З тої, що вивчається, відомою

en: Mixed Directions
uk: Суміш варіантів

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Language to Learn
uk: Мова, яка вивчається

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Known Language
uk: Відома мова

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBoxPracticeMode)
en: Practice Mode
uk: Режим вправи

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, flashCard)
en: Flash Cards
uk: Навчальні картки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mixedLetters)
en: Mixed &Letters
uk: Переставлені &літери

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, multipleChoice)
en: M&ultiple Choice
uk: Ви&бір з варіантів

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, written)
en: Wri&tten
uk: П&исьмовий

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, exampleSentence)
en: E&xample Sentences
uk: &Приклад речень

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, gender)
en: &Gender of Nouns
uk: &Роди іменників

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, conjugations)
en: Co&njugations
uk: Ді&євідміни

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBoxPracticeDirection)
en: Practice Direction
uk: Варіант вправляння

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, rememberPracticeDirection)
en: Remember for each Practice Mode
uk: Запам’ятовувати для кожного режиму вправи

[ctx: Confidence level in language, table header]
en: Confidence (%1)
uk: Довірчий рівень (%1)
