Xfce Apps - en to da translation catalogue (279 entries)

en: Open Media Files
da: Åbn mediefiler

en: Open Network Location
da: Åbn netværkssted

en: Clear History
da: Ryd historik

en: Automatic
da: Automatisk

en: X Window System (X11/XShm/Xv)
da: X-vinduessystem (X11/XShm/Xv)

en: X Window System (No Xv)
da: X-vinduessystem (ingen Xv)

en: Parole Preferences
da: Parole-præferencer

note: Add a close button to the Infobar
en: Close
da: Luk

en: Disable screensaver when playing movies
da: Deaktivér pauseskærm når der afspilles film

en: <b>Screensaver</b>
da: <b>Pauseskærm</b>

en: Show visual effects when an audio file is played
da: Vis visuelle effekter når en lydfil afspilles

en: Visualization type:
da: Visualiseringstype:

en: <b>Audio Visualization</b>
da: <b>Lydvisualisering</b>

en: Enable keyboard multimedia keys
da: Aktivér multimedietaster

en: <b>Keyboard</b>
da: <b>Tastatur</b>

en: General
da: Generelt

en: Please restart Parole for this change to take effect.
da: Genstart venligst Parole, således at ændringen kan træde i kraft.

en: <b>Video Output</b>
da: <b>Videooutput</b>

en: Brightness:
da: Lysstyrke:

en: Contrast:
da: Kontrast:

en: Hue:
da: Farvetone:

en: Saturation:
da: Mætning:

en: Reset to defaults
da: Nulstil til standarder

en: <b>Color Balance</b>
da: <b>Farvebalance</b>

en: Display
da: Visning

en: Always replace playlist with opened files
da: Erstat altid afspilningslister med åbnede filer

en: Check and remove duplicate media entries
da: Tjek og fjern duplikerede medieelementer

en: Start playing opened files
da: Begynd at afspille åbnede filer

en: Remember playlist
da: Husk afspilningsliste

en: <b>Playlist Preferences</b>
da: <b>Præferencer for afspilningslister</b>

en: Playlist
da: Afspilningsliste

en: Automatically show subtitles when playing movie file
da: Vis automatisk undertekster når der afspilles en fil indeholdende film

en: Font:
da: Skrifttype:

en: Encoding:
da: Kodning:

en: <b>Subtitle Preferences</b>
da: <b>Præferencer for undertekster</b>

en: Subtitles
da: Undertekster

en: _Media
da: _Medie

en: _Open...
da: _Åbn ...

en: Open _Location...
da: Åbn _sted ...

en: Open _Recent
da: Åbn s_eneste

en: _Save Playlist...
da: _Gem afspilningsliste ...

en: Insert Disc
da: Indsæt disk

note: * Exit
en: _Quit
da: _Afslut

en: _Playback
da: _Afspilning

en: _Repeat
da: _Gentag

en: _Shuffle
da: _Bland

en: Show Playlist
da: Vis afspilningsliste

note: Create dialog
en: Go to position
da: Gå til placering

en: _DVD
da: _Dvd

en: _DVD Menu
da: _Dvd-menu

en: _Title Menu
da: _Titelmenu

en: _Subpicture Menu
da: _Underbilledmenu

en: _Audio Menu
da: _Lydmenu

en: A_ngle Menu
da: Vi_nkelmenu

en: _Chapters
da: _Kapitler

en: _Chapter Menu
da: _Kapitelmenu

en: _Audio
da: _Lyd

en: _Audio Track
da: _Lydspor

en: Empty
da: Tom

en: Volume _Up
da: Lydstyrke _op

en: Volume _Down
da: Lydstyrke _ned

en: _Mute
da: _Lydløs

en: _Fullscreen
da: _Fuldskærm

en: _Aspect Ratio
da: _Højde-/breddeforhold

en: None
da: Ingen

en: Auto
da: Automatisk

en: Square
da: Kvadratisk

en: 16:9 (Widescreen)
da: 16:9 (widescreen)

en: _Subtitles
da: _Undertekster

en: Select Text Subtitles...
da: Vælg tekst-undertekster ...

en: _Tools
da: _Værktøjer

en: _Preferences
da: _Præferencer

en: _Help
da: _Hjælp

en: _Report a Bug...
da: _Rapportér en fejl ...

en: _Keyboard Shortcuts
da: _Tastaturgenveje

en: Display Parole user manual
da: Vis brugermanualen til Parole

en: _Contents
da: _Indhold

en: _About
da: _Om

en: <span color='#F4F4F4'><b><big>Unknown Song</big></b></span>
da: <span color='#F4F4F4'><b><big>Ukendt sang</big></b></span>

en: <big><span color='#BBBBBB'><i>on</i></span> <span color='#F4F4F4'>Unknown Album</span></big>
da: <big><span color='#BBBBBB'><i>på</i></span> <span color='#F4F4F4'>ukendt album</span></big>

en: <big><span color='#BBBBBB'><i>by</i></span> <span color='#F4F4F4'>Unknown Artist</span></big>
da: <big><span color='#BBBBBB'><i>af</i></span> <span color='#F4F4F4'>ukendt kunstner</span></big>

en: Buffering (0%)
da: Mellemlagrer (0%)

en: Disc Playlist
da: Disk-afspilningsliste

en: Add to playlist...
da: Tilføj til afspilningsliste ...

en: Add
da: Tilføj

en: Remove selected media
da: Fjern valgte medie

en: Remove
da: Fjern

en: Clear playlist
da: Ryd afspilningsliste

en: Clear
da: Ryd

en: Repeat
da: Gentag

en: Shuffle
da: Bland

en: Move Up
da: Flyt op

en: Move Down
da: Flyt ned

en: Replace playlist when opening files
da: Erstat afspilningsliste når filer åbnes

en: Play opened files
da: Afspil åbnede filer

en: Parole Plugins
da: Parole-plugins

en: Preferences
da: Præferencer

en: About
da: Om

en: Save Playlist as...
da: Gem afspilningsliste som ...

en: Open file
da: Åbn fil

en: Open location
da: Åbn sted

en: Quit
da: Afslut

en: View
da: Vis

en: Toggle fullscreen
da: Fuldskærm til/fra

en: Exit fullscreen
da: Forlad fuldskærm

en: Toggle menubar
da: Menulinje til/fra

en: Volume
da: Lydstyrke

en: Increase volume
da: Højere

en: Decrease volume
da: Lavere

en: Mute
da: Lydløs

en: Toggle playlist
da: Afspilningsliste til/fra

en: Select previous item
da: Vælg forrige element

en: Select next item
da: Vælg næste element

en: Remove selected item
da: Fjern valgte element

en: Playback
da: Afspilning

en: Play/Pause
da: Afspil/pause

en: Previous track
da: Forrige spor

en: Next track
da: Næste spor

en: Go back 10 seconds
da: Gå 10 sekunder tilbage

en: Go forward 10 seconds
da: Gå 10 sekunder fremad

en: Go back 1 minute
da: Gå 1 minut tilbage

en: Go forward 1 minute
da: Gå 1 minut fremad

en: Go back 10 minutes
da: Gå 10 minutter tilbage

en: Go forward 10 minutes
da: Gå 10 minutter fremad

en: Play your media
da: Afspil dine medier

en: Previous Track
da: Forrige spor

en: Next Track
da: Næste spor

en: Parole is a modern simple media player based on the GStreamer framework and written to fit well in the Xfce desktop. It is designed with simplicity, speed and resource usage in mind.
da: Parole er en simpel, moderne medieafspiller baseret på rammeværktøjet GStreamer. Det er skrevet til at passe godt sammen med Xfce-skrivebordet. Det er designet med fokus på at være enkelt, hurtigt og anvende få ressourcer.

en: Parole features playback of local media files, including video with subtitles support, Audio CDs, DVDs, and live streams. Parole is also extensible via plugins.
da: Parole byder på afspilning af lokale mediefiler, inklusive videoer med understøttelse af undertekster, lyd-cd'er, dvd'er og livestrømme. Parole kan også udvides med plugins.

en: This release refreshes the playlist and dialog look and feel. Shuffling the playlist is more efficient and can be reversed. DVD support has also been improved and will no longer freeze when started.
da: Denne udgivelse fornyer udseendet og fremtoningen af afspilningslister og dialoger. Blanding af afspilningslisten er mere effektiv og kan vendes om. Understøttelse af DVD er også blevet forbedret og fryser ikke længere når den startes.

en: This release improves thumbnail management and storage and fixes volume hotkeys when viewing fullscreen content.
da: Denne udgivelse forbedrer håndtering og lagring af miniaturer og retter hottaster til lydstyrke når der vises indhold i fuldskærm.

en: This release inhibits power management during video playback.
da: Udgivelsen forhindrer strømstyring under videoafspilning.

en: This is a minor bugfix release.
da: Dette er en udgivelse der retter et mindre antal fejl.

en: This release adds support for automatic codec installation.
da: Udgivelsen tilføjer undestøttelse af automatisk installation af codecs.

en: This is a minor translations-only release.
da: Dette er en mindre udgivelse som kun har med oversættelser at gøre.

en: This release marks the first stable release of the 1.0 series. A new Automatic video output option was added to improve usage on virtual machines and low power devices. A large number of bugs were also resolved, making this release suitable for all users.
da: Denne udgivelse markerer den første stabile udgivelse i 1.0-serien. Et nyt automatisk videooutput er blevet tilføjet for at forbedre anvendelsen i virtuelle maskiner og enheder med lav ydelse. Et stort antal fejl blev også løst, hvilket gør denne udgivelse egnet til alle brugere.

en: This development release is a large cleanup of the codebase, making Parole lighter and easier to improve. All URLs have been updated to HTTPS. A large number of bugs have been resolved and a new keyboard shortcuts helper has been introduced.
da: Denne udviklingsudgivelse er en stor oprydning af kodebasen, der gør Parole lettere og nemmere at forbedre. Alle URL'er er blevet opdateret til HTTPS. Et stort antal fejl er blevet løst og en ny genvejshjælper til tastaturlayout er blevet introduceret.

en: This development release fixes several bugs, typos, and historical details present in the documentation. Tags are now processed on files delivered over HTTP/S. The clutter video backend is disabled for GTK+ 3.22 and newer due to significant API changes.
da: Denne udviklingsudgivelse retter adskillige fejl, stavefejl og historiske detaljer som er tilstede i dokumentationen. Tags behandles nu på filer leveret over HTTP/S. Clutter-video-backend'en er deaktiveret til GTK+ 3.22 og nyere, på grund af betydelige API-ændringer.

en: This development release adds a new mini mode and the ability to play or replay content by clicking the circle icons. Theming is simplified and filenames are displayed when no ID3 tags are found.
da: Denne udviklingsudgivelse tilføjet en ny minitilstand og mulighed for at afspille og genafspille indhold ved at klikke på cirkelikonet. Temaer er gjort enkelt og filnavne vises når der ikke findes nogen ID3-tags.

en: This release improves the build process and includes several bug fixes. This new stable release is a recommended upgrade for all users.
da: Denne udgivelse forbedre byg-processen og inkludere adskillige fejlrettelser. Denne nye stabile udgivelse er en anbefalet opgradering til alle brugere.

en: This unstable development release adds the new clutter backend and cleans up deprecated Gtk3 symbols. It also adds a "go to position" feature and several bugs have been addressed.
da: Denne ustabile udviklingsudgivelse tilføjer den nye clutter-motor og rydder op i udgåede Gtk3-symboler. Den tilføjer også en "gå til placering"-funktion og adskillige fejl er blevet adresseret.

en: This release fixes a problem with detecting DVD drive locations.
da: Denne udgivelse retter et problem knyttet til registrering af steder med dvd-drev.

en: This release features the completed transition to the Gtk+3 toolkit, improvements in the user-interface (more streamlined menus), better playlists. Furthermore existing plugins have been improved and a new one has been added (MPRIS2). Most of the artwork has been updated for this release and we use the GStreamer1.0 framework now by default.
da: Denne udgivelse byder på den komplette overgang til Gtk+3-værktøjskittet, forbedringer til brugerfladen (mere strømlinet menuer), bedre afspilningslister. Derudover er eksisterende plugins blevet forbedret og en ny er blevet tilføjet (MPRIS2). Det meste af det grafiske materiale er blevet opdateret til denne udgivelse og vi bruger nu GStreamer1.0-frameworket som standard.

en: Message
da: Meddelelse

en: Error
da: Fejl

en: Track %i
da: Spor %i

en: Audio CD
da: Lyd-cd

en: Unable to install missing codecs.
da: Kan ikke installere manglende codecs.

en: No available plugin installer was found.
da: Der blev ikke fundet noget tilgængeligt plugin-installationsprogram.

en: Additional software is required.
da: Yderligere software er påkrævet.

en: Don't Install
da: Installer ikke

en: Install
da: Installer

en: Parole needs <b>%s</b> to play this file.
    It can be installed automatically.
da: Parole har brug for <b>%s</b> til at afspille denne fil.
    Den kan installeres automatisk.

en: Parole needs <b>%s</b> to play this file.
da: Parole har brug for <b>%s</b> til at afspille denne fil.

en: The stream is taking too much time to load
da: Det tager for lang tid at indlæse strømmen

en: Do you want to continue loading or stop?
da: Vil du fortsætte indlæsningen eller stoppe?

en: Continue
da: Fortsæt

en: GStreamer Error
da: Fejl ved GStreamer

en: Parole Media Player cannot start.
da: Parole Media Player kan ikke starte.

en: Unable to load "%s" plugin, check your GStreamer installation.
da: Kan ikke indlæse pluginet "%s", tjek din installation af GStreamer.

en: Audio Track #%d
da: Lydspor nr. %d

en: Subtitle #%d
da: Undertekst nr. %d

en: 
    Parole Media Player %s
    
    Part of the Xfce Goodies Project
    https://goodies.xfce.org
    
    Licensed under the GNU GPL.
    
    Please report bugs to <%s>.
da: 
    Parole Media Player %s
    
    Del af Xfce Goodies-projektet
    https://goodies.xfce.org
    
    Licenseret under GNU GPL.
    
    Rapportér venligst fejl til <%s>.

en: Open a new instance
da: Åbn en ny instans

en: Do not load plugins
da: Indlæs ikke plugins

en: Set Audio-CD/VCD/DVD device path
da: Indstil sti til lyd-cd/vcd/dvd

en: Start in embedded mode
da: Start i indlejret tilstand

en: Start in fullscreen mode
da: Start i fuldskærmstilstand

en: Play or pause if already playing
da: Afspil eller pause hvis allerede afspiller

en: Raise volume
da: Højere lydstyrke

en: Lower volume
da: Lavere lydstyrke

en: Mute volume
da: Lydløs lydstyrke

en: Unmute (restore) volume
da: Slå lyden til (gendan)

en: Add files to playlist
da: Tilføj filer til afspilningsliste

en: Print version information and exit
da: Udskriv versionsinformation og afslut

en: Media to play
da: Media til afspilning

en: [FILES...] - Play movies and songs
da: [FILER ...] - Afspil film og sange

en: Type %s --help to list all available command line options
da: Skriv %s --help for at vise en liste med alle tilgængelige kommandolinje-tilvalg

en: Parole is already running, use -i to open a new instance
da: Parole kører allerede. Brug -i for at åbne en my instans

en: Audio
da: Lyd

en: Audio and video
da: Lyd og video

en: All supported files
da: Alle understøttede filer

en: Playlist files
da: Afspilningslistefiler

en: A modern simple media player for the Xfce Desktop Environment.
da: En moderne simpel medieafspiller til Xfce-skrivebordsmiljøet.

en: Visit Parole website
da: Besøg Paroles websted

en: Play Disc
da: Afspil disk

en: All files
da: Alle filer

en: Playlist (%i item) | Playlist (%i items)
da[0]: Afspilningsliste (%i element)
da[1]: Afspilningsliste (%i elementer)

en: Playlist (%i chapter) | Playlist (%i chapters)
da[0]: Afspilningsliste (%i kapitel)
da[1]: Afspilningsliste (%i kapitler)

en: Chapter %i
da: Kapitel %i

en: Permission denied
da: Tilladelse nægtet

en: Error saving playlist file
da: Fejl ved gem af afspilningsliste

en: Unknown playlist format
da: Ukendt format til afspilningsliste

en: Please choose a supported playlist format
da: Vælg venligst et understøttet format til afspilningslisten

en: Unknown
da: Ukendt

en: Cancel
da: Annuller

en: Save
da: Gem

en: M3U Playlist (%s)
da: M3U-afspilningsliste (%s)

en: PLS Playlist (%s)
da: PLS-afspilningsliste (%s)

en: Advanced Stream Redirector (%s)
da: Avanceret omdirigering af strøm (%s)

en: Shareable Playlist (%s)
da: Delbar afspilningsliste (%s)

note: Clear
en: Open Containing Folder
da: Åbn indholdsmappe

note: Build the FileChooser dialog for subtitle selection.
en: Select Subtitle File
da: Vælg undertekstfil

en: Open
da: Åbn

en: Subtitle Files
da: Undertekstfiler

en: Clear Recent Items
da: Ryd seneste elementer

en: Are you sure you wish to clear your recent items history?  This cannot be undone.
da: Er du sikker på, at du vil rydde historikken for dine seneste elementer? Det kan ikke fortrydes.

en: Media stream is not seekable
da: Mediestrømmen er ikke søgbar

en: Play
da: Afspil

en: GStreamer backend error
da: Fejl ved GStreamer-backend

en: Unknown Song
da: Ukendt sang

en: on
da: på

en: Unknown Album
da: Ukendt album

en: by
da: af

en: Unknown Artist
da: Ukendt kunstner

en: Buffering
da: Mellemlagrer

en: Fullscreen
da: Fuldskærm

en: Leave _Fullscreen
da: Forlad f_uldskærm

en: Leave Fullscreen
da: Forlad fuldskærm

en: _Play
da: _Afspil

note: * Previous item in playlist.
en: _Previous
da: _Forrige

note: * Next item in playlist.
en: _Next
da: _Næste

note: * Un/Full screen
en: _Leave Fullscreen
da: _Forlad fuldskærm

note: * Un/Hide menubar
en: Show menubar
da: Vis menulinje

en: Mini Mode
da: Minitilstand

en: Unmute
da: Slå lyden til

en: Unable to open default web browser
da: Kan ikke åbne standardwebbrowser

en: Please go to https://docs.xfce.org/apps/parole/bugs to report your bug.
da: Gå venligst til https://docs.xfce.org/apps/parole/bugs for at rapporterer din fejl.

en: Go
da: Gå

note: Clear Recent Menu Item
en: _Clear recent items...
da: _Ryd seneste elementer ...

en: Audio Track:
da: Lydspor:

en: Subtitles:
da: Undertekster:

en: Plugin failed to load
da: Plugin kunne ikke indlæses

en: Please check your installation
da: Tjek venligst din installation

en: No installed plugins found on this system
da: Ingen installerede plugins fundet på dette system

en: Please check your installation.
da: Tjek venligst din installation.

en: Current Locale
da: Nuværende lokalitet

en: Arabic
da: Arabisk

en: Armenian
da: Armensk

en: Baltic
da: Baltisk

en: Celtic
da: Keltisk

en: Central European
da: Centraleuropæisk

en: Chinese Simplified
da: Kinesisk (forenklet)

en: Chinese Traditional
da: Kinesisk (traditionel)

en: Croatian
da: Kroatisk

en: Cyrillic
da: Kyrillisk

en: Cyrillic/Russian
da: Kyrillisk/russisk

en: Cyrillic/Ukrainian
da: Kyrillisk/ukrainsk

en: Georgian
da: Georgisk

en: Greek
da: Græsk

en: Hebrew
da: Hebraisk

en: Hebrew Visual
da: Hebraisk (visuelt)

en: Icelandic
da: Islandsk

en: Japanese
da: Japansk

en: Korean
da: Koreansk

en: Nordic
da: Nordisk

en: Persian
da: Persisk

en: Romanian
da: Rumænsk

en: South European
da: Sydeuropæisk

en: Thai
da: Thailandsk

en: Turkish
da: Tyrkisk

en: Western
da: Vestlig

en: Vietnamese
da: Vietnamesisk

en: MPRIS2 remote control
da: MPRIS2-fjernbetjening

en: <i>on</i>
da: <i>på</i>

en: <i>by</i>
da: <i>af</i>

en: Notify
da: Underret

en: Show notifications for currently playing tracks
da: Vis underretninger for spor som afspilles

en: Tray icon
da: Bakkeikon

en: Show icon in the system tray
da: Vis ikon i systembakken

note: * Previous Track
en: P_revious Track
da: Fo_rrige spor

note: * Next Track
en: _Next Track
da: _Næste spor

note: * Open
en: _Open
da: _Åbn

en: Tray icon plugin
da: Plugin til bakkeikon

en: Always minimize to tray when window is closed
da: Minimer altid til bakke når vinduet lukkes

en: Are you sure you want to quit?
da: Er du sikker på, at du vil afslutte?

en: Parole can be minimized to the system tray instead.
da: Parole kan minimeres til systembakken i stedet.

en: Minimize to tray
da: Minimer til bakke

en: Remember my choice
da: Husk mit valg
