Xfce Apps - en to sv translation catalogue (281 entries)

en: Open Media Files
sv: Öppna mediafiler

en: Open Network Location
sv: Öppna nätverksplats

en: Clear History
sv: Rensa historik

en: Automatic
sv: Automatiskt

en: X Window System (X11/XShm/Xv)
sv: X-fönstersystem (X11/XShm/Xv)

en: X Window System (No Xv)
sv: X-fönstersystem (No Xv)

en: Parole Preferences
sv: Inställningar för Parole

note: Add a close button to the Infobar
en: Close
sv: Stäng

en: Disable screensaver when playing movies
sv: Inaktivera skärmsläckaren då filmer spelas

en: <b>Screensaver</b>
sv: <b>Skärmsläckare</b>

en: Show visual effects when an audio file is played
sv: Visa visuella effekter då en ljudfil spelas

en: Visualization type:
sv: Typ av visualisering:

en: <b>Audio Visualization</b>
sv: <b>Ljudvisualisering</b>

en: Enable keyboard multimedia keys
sv: Aktivera tangentbordets multimediatangenter

en: <b>Keyboard</b>
sv: <b>Tangentbord</b>

en: General
sv: Allmänt

en: Please restart Parole for this change to take effect.
sv: Starta om Parole för att ändringen ska träda i kraft.

en: <b>Video Output</b>
sv: <b>Videoutmatning</b>

en: Brightness:
sv: Ljusstyrka:

en: Contrast:
sv: Kontrast:

en: Hue:
sv: Nyans:

en: Saturation:
sv: Mättnad:

en: Reset to defaults
sv: Återställ till standardvärden

en: <b>Color Balance</b>
sv: <b>Färgbalans</b>

en: Display
sv: Skärm

en: Always replace playlist with opened files
sv: Ersätt alltid spellista med öppnade filer

en: Check and remove duplicate media entries
sv: Kontrollera och ta bort dubblerade mediaposter

en: Start playing opened files
sv: Starta uppspelning av öppnade filer

en: Remember playlist
sv: Kom ihåg spellista

en: <b>Playlist Preferences</b>
sv: <b>Inställningar för spellista</b>

en: Playlist
sv: Spellista

en: Automatically show subtitles when playing movie file
sv: Visa automatiskt undertexter då filmer spelas

en: Font:
sv: Typsnitt:

en: Encoding:
sv: Kodning:

en: <b>Subtitle Preferences</b>
sv: <b>Inställningar för undertexter</b>

en: Subtitles
sv: Undertexter

en: Parole Media Player
sv: Mediaspelaren Parole

en: _Open...
sv: _Öppna...

en: Open _Location...
sv: Öppna p_lats...

en: Open _Recent
sv: Ö_ppna Senaste

en: _Save Playlist...
sv: _Spara spellista...

en: Insert Disc
sv: Sätt i skiva

note: * Exit
en: _Quit
sv: _Avsluta

en: _Playback
sv: U_ppspelning

en: _Repeat
sv: _Upprepa

en: _Shuffle
sv: _Blanda

en: Show Playlist
sv: Visa spellista

note: Create dialog
en: Go to position
sv: Gå till position

en: _DVD Menu
sv: _DVD-meny

en: _Title Menu
sv: _Titelmeny

en: _Subpicture Menu
sv: _Underbildsmeny

en: _Audio Menu
sv: _Ljudmeny

en: A_ngle Menu
sv: Vi_nkelmeny

en: _Chapters
sv: _Kapitel

en: _Chapter Menu
sv: _Kapitelmeny

en: _Audio
sv: _Ljud

en: _Audio Track
sv: _Ljudspår

en: Empty
sv: Tom

en: Volume _Up
sv: _Höj volym

en: Volume _Down
sv: _Sänk volym

en: _Mute
sv: T_yst

en: _Fullscreen
sv: _Fullskärmsläge

en: _Aspect Ratio
sv: _Bildförhållande

en: None
sv: Ingen

en: Square
sv: Fyrkantig

en: 16:9 (Widescreen)
sv: 16:9 (Bredbild)

en: _Subtitles
sv: _Undertexter

en: Select Text Subtitles...
sv: Välj undertexter...

en: _Tools
sv: _Verktyg

en: P_lugins
sv: Insti_cksprogram

en: _Preferences
sv: Inst_ällningar

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _Report a Bug...
sv: _Rapportera ett fel...

en: _Keyboard Shortcuts
sv: _Tangentbordsgenvägar

en: Display Parole user manual
sv: Visa Paroles användarhandbok

en: _Contents
sv: _Innehåll

en: _About
sv: Om

en: <span color='#F4F4F4'><b><big>Unknown Song</big></b></span>
sv: <span color='#F4F4F4'><b><big>Okänd låt</big></b></span>

en: <big><span color='#BBBBBB'><i>on</i></span> <span color='#F4F4F4'>Unknown Album</span></big>
sv: <big><span color='#BBBBBB'><i>on</i></span> <span color='#F4F4F4'>Okänt album</span></big>

en: <big><span color='#BBBBBB'><i>by</i></span> <span color='#F4F4F4'>Unknown Artist</span></big>
sv: <big><span color='#BBBBBB'><i>by</i></span> <span color='#F4F4F4'>Okänd artist</span></big>

en: Buffering (0%)
sv: Buffrar (0%)

en: Disc Playlist
sv: Spellista för skiva

en: Add to playlist...
sv: Lägg till i spellista...

en: Add
sv: Lägg till

en: Remove selected media
sv: Ta bort markerat media

en: Remove
sv: Ta bort

en: Clear playlist
sv: Rensa spellista

en: Clear
sv: Rensa

en: Repeat
sv: Upprepa

en: Shuffle
sv: Blanda

en: Move Up
sv: Flytta upp

en: Move Down
sv: Flytta ner

en: Replace playlist when opening files
sv: Ersätt spellista då filer öppnas

en: Play opened files
sv: Spela öppnade filer

en: Parole Plugins
sv: Parole insticksprogram

en: Plugin
sv: Insticksprogram

en: Preferences
sv: Inställningar

en: About
sv: Om

en: Save Playlist as...
sv: Spara spellista som...

en: Open file
sv: Öppna fil

en: Open location
sv: Öppna plats

en: Quit
sv: Avsluta

en: View
sv: Vy

en: Toggle fullscreen
sv: Växla fullskärmsläge

en: Exit fullscreen
sv: Avsluta fullskärmsläge

en: Toggle menubar
sv: Växla menyrad

en: Volume
sv: Volym

en: Increase volume
sv: Öka volym

en: Decrease volume
sv: Minska volym

en: Mute
sv: Tyst

en: Toggle playlist
sv: Växla spellista

en: Select previous item
sv: Välj föregående objekt

en: Select next item
sv: Välj nästa objekt

en: Remove selected item
sv: Ta bort markerat objekt

en: Playback
sv: Uppspelning

en: Play/Pause
sv: Spela/paus

en: Previous track
sv: Föregående spår

en: Next track
sv: Nästa spår

en: Go back 10 seconds
sv: Gå tillbaka 10 sekunder

en: Go forward 10 seconds
sv: Gå framåt 10 sekunder

en: Go back 1 minute
sv: Gå tillbaka 1 minut

en: Go forward 1 minute
sv: Gå framåt 1 minut

en: Go back 10 minutes
sv: Gå tillbaka 10 minuter

en: Go forward 10 minutes
sv: Gå framåt 10 minuter

en: Play your media
sv: Spela dina media

en: Previous Track
sv: Föregående spår

en: Next Track
sv: Nästa spår

en: Parole is a modern simple media player based on the GStreamer framework and written to fit well in the Xfce desktop. It is designed with simplicity, speed and resource usage in mind.
sv: Parole är en modern enkel mediaspelare baserad på GStreamer-ramverket och skriven för att passa bra in i Xfce-skrivbordet. Den är utformad med enkelhet, snabbhet och resursanvändning i åtanke.

en: Parole features playback of local media files, including video with subtitles support, Audio CDs, DVDs, and live streams. Parole is also extensible via plugins.
sv: Parole erbjuder uppspelning av lokala mediafiler, inklusive filmer med stöd för undertexter, ljud-CD:s DVD:er, och direktsändningar. Parole går också att bygga ut med insticksprogram.

en: This release refreshes the playlist and dialog look and feel. Shuffling the playlist is more efficient and can be reversed. DVD support has also been improved and will no longer freeze when started.
sv: Denna version uppdaterar spellistan och dialogers utseende. Blandning av spellistan är effektivare och kan vändas. DVD-stöd har också förbättrats och kommer inte längre att frysa när det startas.

en: This release improves thumbnail management and storage and fixes volume hotkeys when viewing fullscreen content.
sv: Denna version förbättrar tumnagelhantering och lagring och fixar snabbtangenter för volym när du visar helskärmsinnehåll.

en: This release inhibits power management during video playback.
sv: Denna version förhindrar strömhantering under videouppspelning.

en: This is a minor bugfix release.
sv: Detta är en mindre bugfix-version.

en: This release adds support for automatic codec installation.
sv: Denna version lägger till stöd för automatisk kodek-installation.

en: This is a minor translations-only release.
sv: Detta är endast en mindre översättningsutgåva.

en: This release marks the first stable release of the 1.0 series. A new Automatic video output option was added to improve usage on virtual machines and low power devices. A large number of bugs were also resolved, making this release suitable for all users.
sv: Den här versionen utgör den första stabila utgåvan av 1.0 serien. Ett nytt automatiskt videoutmatningsalternativ las till för att förbättra användning av virtuella maskiner på lågresursmaskiner. Ett stort antal fel rättades också till, vilket gör denna utgåva lämplig för alla användare.

en: This development release is a large cleanup of the codebase, making Parole lighter and easier to improve. All URLs have been updated to HTTPS. A large number of bugs have been resolved and a new keyboard shortcuts helper has been introduced.
sv: Denna utvecklingsversion är en stor upprensning av kodbasen, som gör Parole resurssnålare och lättare att förbättra. Alla URLs har uppdaterats till HTTPS. Ett stort antal fel har rättats till och en ny tangentbordsgenvägshjälp har införts.

en: This development release fixes several bugs, typos, and historical details present in the documentation. Tags are now processed on files delivered over HTTP/S. The clutter video backend is disabled for GTK+ 3.22 and newer due to significant API changes.
sv: Denna utvecklingsversion rättar åtskilliga fel, stavfel, och historiska detaljer i dokumentationen. Flikar hanteras nu på filer levererade över HTTP/S. Videobakänden clutter är avaktiverad för GTK+ 3.22 och nyare på grund av betydande API-förändringar.

en: This development release adds a new mini mode and the ability to play or replay content by clicking the circle icons. Theming is simplified and filenames are displayed when no ID3 tags are found.
sv: Denna utvecklingsversion lägger till ett nytt miniatyrläge och möjligheten att spela upp eller spela om innehåll genom att klicka på cirkelikonerna. Teman är förenklade och filnamn visas då inga ID3-etiketter hittas.

en: This release improves the build process and includes several bug fixes. This new stable release is a recommended upgrade for all users.
sv: Denna version förbättrar byggprocessen och inkluderar åtskilliga felrättningar. Denna nya stabila version är en rekommenderad uppgradering för alla användare.

en: This unstable development release adds the new clutter backend and cleans up deprecated Gtk3 symbols. It also adds a "go to position" feature and several bugs have been addressed.
sv: Den här instabila utvecklingsversionen lägger till den nya clutter-bakänden och städar upp föråldrade Gtk3-symboler. Den lägger också till en "gå till position" funktion och flera fel har rättats till.

en: This release fixes a problem with detecting DVD drive locations.
sv: Den här versionen rättar till ett problem med att hitta DVD-enheter.

en: This release features the completed transition to the Gtk+3 toolkit, improvements in the user-interface (more streamlined menus), better playlists. Furthermore existing plugins have been improved and a new one has been added (MPRIS2). Most of the artwork has been updated for this release and we use the GStreamer1.0 framework now by default.
sv: Den här versionen innehåller den färdiga övergången till Gtk+3 verktygslådan, förbättringar i användargränssnittet (mer enhetliga menyer), bättre spellistor. Dessutom har befintliga insticksprogram förbättrats och ett nytt har lagts till (MPRIS2). Större delen av den visuella utformningen har uppdaterats i den här versionen och vi använder nu GStreamer1.0-ramverket som standard.

en: Message
sv: Meddelande

en: Error
sv: Fel

en: Track %i
sv: Spår %i

en: Audio CD
sv: Ljud CD

en: Unable to install missing codecs.
sv: Det gick inte att installera saknade kodekar.

en: No available plugin installer was found.
sv: Inget tillgängligt insticksprogram hittades.

en: Additional software is required.
sv: Ytterligare mjukvara behövs

en: Don't Install
sv: Installera inte

en: Install
sv: Installera

en: Parole needs <b>%s</b> to play this file.
    It can be installed automatically.
sv: Parole behöver <b>%s</b> för att spela den här filen.
    Det kan installeras automatiskt.

en: Parole needs <b>%s</b> to play this file.
sv: Parole behöver <b>%s</b> för att spela den här filen.

en: The stream is taking too much time to load
sv: Strömmen tar för lång tid att ladda

en: Do you want to continue loading or stop?
sv: Vill du fortsätta ladda eller stoppa?

en: Stop
sv: Stoppa

en: Continue
sv: Fortsätt

en: GStreamer Error
sv: GStreamer fel

en: Parole Media Player cannot start.
sv: Mediaspelaren Parole kan inte starta.

en: Unable to load "%s" plugin, check your GStreamer installation.
sv: Det gick inte att ladda "%s" insticksprogram, kontrollera din GStreamer-installation.

en: Audio Track #%d
sv: Ljudspår #%d

en: Subtitle #%d
sv: Undertext #%d

en: 
    Parole Media Player %s
    
    Part of the Xfce Goodies Project
    https://goodies.xfce.org
    
    Licensed under the GNU GPL.
    
    Please report bugs to <%s>.
sv: 
    Parole Mediaspelare %s
    
    En del av Xfce godisprojektet
    https://goodies.xfce.org
    
    Licensierad under GNU GPL.
    
    Rapportera fel till <%s>.

en: Open a new instance
sv: Öppna en ny instans

en: Do not load plugins
sv: Läs inte in insticksprogram

en: Set Audio-CD/VCD/DVD device path
sv: Ställ in Ljud-CD/VCD/DVD-enhetsväg

en: Start in embedded mode
sv: Starta i inbäddat läge

en: Start in fullscreen mode
sv: Starta i fullskärmsläge

en: Play or pause if already playing
sv: Spela upp eller pausa om den spelas upp

en: Raise volume
sv: Höj volymen

en: Lower volume
sv: Sänk volymen

en: Mute volume
sv: Tyst

en: Unmute (restore) volume
sv: Sätt på (återställ) ljudet

en: Add files to playlist
sv: Lägg till filer till spellista

en: Print version information and exit
sv: Vusa versionsinformation och avsluta

en: Media to play
sv: Media att spela upp

en: [FILES...] - Play movies and songs
sv: [FILES...] - Spela filmer och låtar

en: Type %s --help to list all available command line options
sv: Skriv %s --help för att lista alla tillgängliga kommandoradsalternativ

en: Parole is already running, use -i to open a new instance
sv: Parole körs redan, använd -i för att öppna en ny instans

en: Audio
sv: Ljud

en: Audio and video
sv: Ljud och video

en: All supported files
sv: Alla filer som stöds

en: Playlist files
sv: Spellistefiler

en: A modern simple media player for the Xfce Desktop Environment.
sv: En modern och enkel mediaspelare för Xfce-skrivbordsmiljön.

en: Visit Parole website
sv: Besök Paroles hemsida

en: Play Disc
sv: Spela upp skiva

en: All files
sv: Alla filer

en: Playlist (%i item) | Playlist (%i items)
sv[0]: Spellista  (%i objekt)
sv[1]: Spellista (%i objekt)

en: Playlist (%i chapter) | Playlist (%i chapters)
sv[0]: Spellista  (%i kapitel)
sv[1]: Spellista (%i kapitel)

en: Chapter %i
sv: Kapitel %i

en: Permission denied
sv: Åtkomst nekas

en: Error saving playlist file
sv: Fel då spellistefil sparades

en: Unknown playlist format
sv: Okänt spellisteformat

en: Please choose a supported playlist format
sv: Välj ett spellisteformat som stöds

en: Unknown
sv: Okänd

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Save
sv: Spara

en: M3U Playlist (%s)
sv: M3U-spellista (%s)

en: PLS Playlist (%s)
sv: PLS-spellista (%s)

en: Advanced Stream Redirector (%s)
sv: Avancerad ströminspelare (%s)

en: Shareable Playlist (%s)
sv: Delbar spellista (%s)

note: Clear
en: Open Containing Folder
sv: Öppna innehållsmapp

note: Build the FileChooser dialog for subtitle selection.
en: Select Subtitle File
sv: Välj undertextfil

en: Open
sv: Öppna

en: Subtitle Files
sv: Undertextfiler

en: Clear Recent Items
sv: Rensa senaste objekt

en: Are you sure you wish to clear your recent items history?  This cannot be undone.
sv: Är du säker på att du vill rensa historiken för dina senaste objekt? Detta kan inte ångras.

en: Media stream is not seekable
sv: Mediaström är inte sökbar

en: Play
sv: Spela

en: Pause
sv: Pausa

en: GStreamer backend error
sv: GStreamer bakändefel

en: Unknown Song
sv: Okänd låt

en: on
sv: på

en: Unknown Album
sv: Okänt album

en: by
sv: av

en: Unknown Artist
sv: Okänd artist

en: Buffering
sv: Buffrar

en: Fullscreen
sv: Fullskärmsläge

en: Leave _Fullscreen
sv: Lämna _fullskärmsläge

en: Leave Fullscreen
sv: Lämna fullskärmsläge

note: Play menu item * Play pause
en: _Pause
sv: _Paus

en: _Play
sv: _Spela

note: * Previous item in playlist.
en: _Previous
sv: F_öregående

note: * Next item in playlist.
en: _Next
sv: _Nästa

note: * Un/Full screen
en: _Leave Fullscreen
sv: _Lämna Fullskärmsläge

note: * Un/Hide menubar
en: Show menubar
sv: Visa menyrad

en: Mini Mode
sv: Miniatyrläge

en: Unmute
sv: Sätt på ljud

en: Unable to open default web browser
sv: Det gick inte att öppna standardwebbläsare

en: Please go to https://docs.xfce.org/apps/parole/bugs to report your bug.
sv: Gå till https://docs.xfce.org/apps/parole/bugs för att rapportera ditt fel.

en: Go
sv: Gå

note: Clear Recent Menu Item
en: _Clear recent items...
sv: R_ensa senaste objekt...

en: Audio Track:
sv: Ljudspår:

en: Subtitles:
sv: Undertexter:

en: Plugin failed to load
sv: Insticksprogram kunde inte läsas in

en: Please check your installation
sv: Kontrollera din installation

en: No installed plugins found on this system
sv: Inga installerade insticksprogram hittades på detta system

en: Please check your installation.
sv: Kontrollera din installation.

en: Current Locale
sv: Aktuell lokal

en: Arabic
sv: Arabiska

en: Armenian
sv: Armeniska

en: Baltic
sv: Baltisk

en: Celtic
sv: Keltisk

en: Central European
sv: Centraleuropeisk

en: Chinese Simplified
sv: Förenklad kinesiska

en: Chinese Traditional
sv: Traditionell kinesiska

en: Croatian
sv: Kroatiska

en: Cyrillic
sv: Kyrillisk

en: Cyrillic/Russian
sv: Kyrillisk/Ryska

en: Cyrillic/Ukrainian
sv: Kyrillisk/Ukrainiska

en: Georgian
sv: Georgiska

en: Greek
sv: Grekiska

en: Hebrew
sv: Hebreiska

en: Hebrew Visual
sv: Hebreiska (visuell)

en: Icelandic
sv: Isländska

en: Japanese
sv: Japanska

en: Korean
sv: Koreanska

en: Nordic
sv: Nordisk

en: Persian
sv: Persiska

en: Romanian
sv: Rumänska

en: South European
sv: Sydeuropeisk

en: Turkish
sv: Turkiska

en: Western
sv: Västlig

en: Vietnamese
sv: Vietnamesiska

en: MPRIS2 remote control
sv: MPRIS2-fjärrkontroll

en: <i>on</i>
sv: <i>på</i>

en: <i>by</i>
sv: <i>av</i>

en: Notify
sv: Meddela

en: Show notifications for currently playing tracks
sv: Visa meddelanden för spår som spelas

en: Tray icon
sv: Ikon i systembricka

en: Show icon in the system tray
sv: Visa ikon i systembrickan

note: * Previous Track
en: P_revious Track
sv: F_öregående spår

note: * Next Track
en: _Next Track
sv: _Nästa spår

note: * Open
en: _Open
sv: _Öppna

en: Tray icon plugin
sv: Insticksprogram för systembricksikon

en: Always minimize to tray when window is closed
sv: Minimera alltid till systembricka då fönster stängs

en: Are you sure you want to quit?
sv: Är du säker på att du vill avsluta?

en: Parole can be minimized to the system tray instead.
sv: Parole kan minimeras till systembrickan istället.

en: Minimize to tray
sv: Minimera till systembricka

en: Remember my choice
sv: Kom ihåg mitt val
