Xfce Apps - en to uk translation catalogue (292 entries)

en: Open Media Files
uk: Відкрити медіа-файли

en: Open Network Location
uk: Відкрити посилання в мережі

en: Clear History
uk: Очистити історію

en: Automatic
uk: Автоматично

en: X Window System (X11/XShm/Xv)
uk: Система X Window (X11/XShm/Xv)

en: X Window System (No Xv)
uk: Система X Window (Немає Xv)

en: Parole Preferences
uk: Налаштування Parole

note: Add a close button to the Infobar
en: Close
uk: Закрити

en: Disable screensaver when playing movies
uk: Виключити зберігач екрану при відтворенні фільмів

en: <b>Screensaver</b>
uk: <b>Зберігач екрану</b>

en: Show visual effects when an audio file is played
uk: Показати візуальні ефекти при програванні аудіо

en: Visualization type:
uk: Тип візуалізації:

en: <b>Audio Visualization</b>
uk: <b>Візуалізація аудіо</b>

en: Enable keyboard multimedia keys
uk: Включити клавіші мультимедіа на клавіатурі

en: <b>Keyboard</b>
uk: <b>Клавіатура</b>

en: General
uk: Загальне

en: Please restart Parole for this change to take effect.
uk: Перезавантажте Parole для впровадження змін.

en: <b>Video Output</b>
uk: <b>Відео вивід</b>

en: Brightness:
uk: Яскравість:

en: Contrast:
uk: Контраст:

en: Hue:
uk: Відтінок:

en: Saturation:
uk: Насиченість:

en: Reset to defaults
uk: Відновити до типових

en: <b>Color Balance</b>
uk: <b>Баланс кольорів</b>

en: Display
uk: Дисплей

en: Always replace playlist with opened files
uk: Завжди заміняти список програвання списком відкритих файлів

en: Check and remove duplicate media entries
uk: Перевірити та вилучити дублікати

en: Start playing opened files
uk: Почати відтворення відкритих файлів

en: Remember playlist
uk: Запам'ятовувати список відтворення

en: <b>Playlist Preferences</b>
uk: <b>Налаштування списку відтворення</b>

en: Playlist
uk: Список відтворення

en: Automatically show subtitles when playing movie file
uk: Автоматично показувати субтитри при програванні файлу

en: Font:
uk: Шрифт:

en: Encoding:
uk: Кодування:

en: <b>Subtitle Preferences</b>
uk: <b>Налаштування субтитрів</b>

en: Subtitles
uk: Субтитри

en: Parole Media Player
uk: Медіапрогравач Parole

en: _Media
uk: _Фільм

en: _Open...
uk: _Відкрити...

en: Open _Location...
uk: Відкрити _Розташування...

en: Open _Recent
uk: Відкрити _недавнє

en: _Save Playlist...
uk: _Записати Плейлист...

en: Insert Disc
uk: Вставити диск

note: * Exit
en: _Quit
uk: Ви_йти

en: _Playback
uk: _Відтворення

en: _Repeat
uk: _Повтор

en: _Shuffle
uk: _Випадковий

en: Show Playlist
uk: Показати список відтворення

note: Create dialog
en: Go to position
uk: Перейти до позиції

en: _DVD Menu
uk: _DVD Меню

en: _Title Menu
uk: Меню _Назв

en: _Subpicture Menu
uk: Меню _підкартинки

en: _Audio Menu
uk: Меню _Аудіо

en: A_ngle Menu
uk: _Кутове меню

en: _Chapters
uk: Р_озділи

en: _Chapter Menu
uk: Меню р_озділу

en: _Audio
uk: _Аудіо

en: _Audio Track
uk: _Аудіо доріжка

en: Empty
uk: Пусто

en: Volume _Up
uk: _Голосніше

en: Volume _Down
uk: _Тихіше

en: _Mute
uk: _Без звуку

en: _Video
uk: _Відео

en: _Fullscreen
uk: Повний екр_ан

en: _Aspect Ratio
uk: _Розмір екрану

en: None
uk: Нічого

en: Auto
uk: Авто

en: Square
uk: Квадрат

en: 4:3 (TV)
uk: 4:3 (ТБ)

en: 16:9 (Widescreen)
uk: 16:9 (Широкий екран)

en: _Subtitles
uk: С_убтитри

en: Select Text Subtitles...
uk: Вибрати текстові субтитри...

en: _Tools
uk: З_наряддя

en: P_lugins
uk: _Додатки

en: _Preferences
uk: _Налаштування

en: _Help
uk: _Допомога

en: _Report a Bug...
uk: _Звіт про Помилку...

en: _Keyboard Shortcuts
uk: _Клавіатурні швидкі кнопки

en: Display Parole user manual
uk: Показати посібник користувача Parole

en: _Contents
uk: _Зміст

en: _About
uk: _Про

en: <span color='#F4F4F4'><b><big>Unknown Song</big></b></span>
uk: <span color='#F4F4F4'><b><big>Невідома пісня</big></b></span>

en: <big><span color='#BBBBBB'><i>on</i></span> <span color='#F4F4F4'>Unknown Album</span></big>
uk: <big><span color='#BBBBBB'><i>on</i></span> <span color='#F4F4F4'>Невідомий альбом</span></big>

en: <big><span color='#BBBBBB'><i>by</i></span> <span color='#F4F4F4'>Unknown Artist</span></big>
uk: <big><span color='#BBBBBB'><i>by</i></span> <span color='#F4F4F4'>Невідомий виконавець</span></big>

en: Buffering (0%)
uk: Буферизація (0%)

en: Disc Playlist
uk: Список відтворення дисків

en: Add to playlist...
uk: Додати в плейлист...

en: Add
uk: Додати

en: Remove selected media
uk: Вилучити вибрані медіа

en: Remove
uk: Вилучення

en: Clear playlist
uk: Очистити список відтворення

en: Clear
uk: Очистити

en: Repeat
uk: Повтор

en: Shuffle
uk: Випадковий

en: Move Up
uk: Перейти вгору

en: Move Down
uk: Перейти вниз

en: Replace playlist when opening files
uk: Заміняти список відтворення відкритими файлами

en: Play opened files
uk: Відтворити відкриті файли

en: Parole Plugins
uk: Модулі Parole

en: Plugin
uk: Модуль

en: Preferences
uk: Уподобання

en: About
uk: Про

en: Save Playlist as...
uk: Зберегти Плейлист як...

en: Open file
uk: Відкрити файл

en: Open location
uk: Відкрити адресу

en: Quit
uk: Вийти

en: View
uk: Вигляд

en: Toggle fullscreen
uk: Перемикання повноекранного режиму

en: Exit fullscreen
uk: Покинути повноекранний режим

en: Toggle menubar
uk: Показати панель меню

en: Volume
uk: Гучність

en: Increase volume
uk: Збільшити гучність

en: Decrease volume
uk: Зменшити гучність

en: Mute
uk: Без звуку

en: Toggle playlist
uk: Показати список відтворення

en: Select previous item
uk: Вибрати попередній елемент

en: Select next item
uk: Вибрати наступний елемент

en: Remove selected item
uk: Вилучити вибраний елемент

en: Playback
uk: Відтворення

en: Play/Pause
uk: Програвання/Пауза

en: Previous track
uk: Попередня доріжка

en: Next track
uk: Наступна доріжка

en: Go back 10 seconds
uk: Вернутися назад на 10 секунд

en: Go forward 10 seconds
uk: Перейти на 10 секунд вперед

en: Go back 1 minute
uk: Назад 1 хв

en: Go forward 1 minute
uk: Вперед 1 хв

en: Go back 10 minutes
uk: Вернутися назад на 10 хвилин

en: Go forward 10 minutes
uk: Перейти на 10 хвилин вперед

en: Play your media
uk: Програвання Ваших медіа

en: Previous Track
uk: Попередня доріжка

en: Next Track
uk: Наступна доріжка

en: Parole is a modern simple media player based on the GStreamer framework and written to fit well in the Xfce desktop. It is designed with simplicity, speed and resource usage in mind.
uk: Parole є сучасним простим медіа програвачем на базі GStreamer і чудово вписується в середовище Xfce.

en: Parole features playback of local media files, including video with subtitles support, Audio CDs, DVDs, and live streams. Parole is also extensible via plugins.
uk: Parole може програвати локальні медіа файли, включаючи відео з підтримкою субтитрів, Аудіо CD, DVD, і потокові медіа. Функціональність Parole можна розширити додатками.

en: This release refreshes the playlist and dialog look and feel. Shuffling the playlist is more efficient and can be reversed. DVD support has also been improved and will no longer freeze when started.
uk: Цей випуск оновлює вигляд плейлиста та діалогового вікна. Перемішування плейлиста є ефективнішим і його можна змінити. Підтримка DVD також була покращена і більше не буде зависати при запуску.

en: This release improves thumbnail management and storage and fixes volume hotkeys when viewing fullscreen content.
uk: У цьому випуску покращено керування ескізами й зберігання, а також виправлені гарячі клавіші гучності під час перегляду повноекранного вмісту.

en: This release inhibits power management during video playback.
uk: Цей випуск блокує керування живленням під час відтворення відео.

en: This is a minor bugfix release.
uk: Це незначне виправлення помилок.

en: This release adds support for automatic codec installation.
uk: Цей випуск додає підтримку автоматичного встановлення кодеків.

en: This is a minor translations-only release.
uk: Це є невеликий випуск лише для перекладу.

en: This release marks the first stable release of the 1.0 series. A new Automatic video output option was added to improve usage on virtual machines and low power devices. A large number of bugs were also resolved, making this release suitable for all users.
uk: Цей випуск позначений як перший стабільний випуск з 1.0 серії. Новий параметр Автоматичного відтворення відео додана, щоб покращити використання на віртуальних машинах і малопотужних пристроїв. Дуже багато вад було виправлено, завдяки чому цей випуск став зручним для всіх користувачів.

en: This development release is a large cleanup of the codebase, making Parole lighter and easier to improve. All URLs have been updated to HTTPS. A large number of bugs have been resolved and a new keyboard shortcuts helper has been introduced.
uk: Цей розробницький випуск є великим очищенням коду, який робить Parole легшим і простішим в користуванні. Всі URL оновлені на HTTPS. Велика кількість вад було виправлено і додано нові швидкі клавіатурні скорочення.

en: This development release fixes several bugs, typos, and historical details present in the documentation. Tags are now processed on files delivered over HTTP/S. The clutter video backend is disabled for GTK+ 3.22 and newer due to significant API changes.
uk: Цей розробницький випуск містить виправлення кількох вад, описок і історичних деталей в документації. Теги тепер обробляються на файлах, що переносяться через HTTP/S. У зв'язку зі змінами в API виключено бекенд clutter video для GTK+ 3.22 і новіших.

en: This development release adds a new mini mode and the ability to play or replay content by clicking the circle icons. Theming is simplified and filenames are displayed when no ID3 tags are found.
uk: У цьому розробницькому випуску додано новий міні-режим і можливість програвати або програвати заново вміст, клацаючи на круглі значки. Теми спрощено і показуються назви файлів, якщо не знайдено тегів ID3.

en: This release improves the build process and includes several bug fixes. This new stable release is a recommended upgrade for all users.
uk: В цьому випуску покращено процес збирання і вирішено кілька проблем. Всім користувачам рекомендовано оновитися до цього нового стабільного випуску.

en: This unstable development release adds the new clutter backend and cleans up deprecated Gtk3 symbols. It also adds a "go to position" feature and several bugs have been addressed.
uk: Це є нестабільний випуск, додано надбудову над clutter і очищено непотрібні Gtk3 символи. Додано також можливість "перейти на позицію", виправлено кілька вад.

en: This release fixes a problem with detecting DVD drive locations.
uk: Це випуск виправляє проблему з визначенням знаходження DVD пристрою.

en: This release features the completed transition to the Gtk+3 toolkit, improvements in the user-interface (more streamlined menus), better playlists. Furthermore existing plugins have been improved and a new one has been added (MPRIS2). Most of the artwork has been updated for this release and we use the GStreamer1.0 framework now by default.
uk: Цей випуск містить повний перехід на Gkt+3, вдосконалення інтерфейсу користувача (швидші меню), кращий список програвань. Більше того, вдосконалено існуючі додатки і додано новий додаток (MPRIS2). Більша частина графіки оновлена для цього випуску. Тепер ми використовуємо GStreamer1.0 по замовчуванню.

en: Message
uk: Повідомлення

en: Error
uk: Помилка

en: Track %i
uk: Доріжка %i

en: Audio CD
uk: Аудіо CD

en: Unable to install missing codecs.
uk: Неможливо встановити відсутні кодеки.

en: No available plugin installer was found.
uk: Не знайдено доступних встановлювачів кодеків.

en: Additional software is required.
uk: Вимагаються додаткові програми.

en: Don't Install
uk: Не встановлювати

en: Install
uk: Встановлювати

en: OK
uk: Гаразд

en: Parole needs <b>%s</b> to play this file.
    It can be installed automatically.
uk: Parole потрібно <b>%s</b> для програвання цього файлу.
    Це можна встановити автоматично.

en: Parole needs <b>%s</b> to play this file.
uk: Parole потрібно <b>%s</b> для програвання цього файлу.

en: The stream is taking too much time to load
uk: Потік потребує забагато часу для завантаження

en: Do you want to continue loading or stop?
uk: Ви бажаєте продовжувати чи зупинити?

en: Stop
uk: Зупинити

en: Continue
uk: Продовжити

en: GStreamer Error
uk: Помилка GStreamer

en: Parole Media Player cannot start.
uk: Програвач медіа Parole неможливо запустити.

en: Unable to load "%s" plugin, check your GStreamer installation.
uk: Неможливо завантажити додаток "%s", перевірте встановлення GStreamer.

en: Audio Track #%d
uk: Доріжка #%d

en: Subtitle #%d
uk: Субтитри #%d

en: 
    Parole Media Player %s
    
    Part of the Xfce Goodies Project
    https://goodies.xfce.org
    
    Licensed under the GNU GPL.
    
    Please report bugs to <%s>.
uk: 
    Медіапрогравач Parole %s
    
    Частина проєкту Xfce Goodies
    https://goodies.xfce.org
    
    Під ліцензією GNU GPL.
    
    Будь ласка, повідомляйте про недоліки на <%s>.

en: Open a new instance
uk: відкрити нове вікно

en: Do not load plugins
uk: Не завантажувати модулі

en: Set Audio-CD/VCD/DVD device path
uk: Встановити шлях до Audio-CD/VCD/DVD пристрою

en: Start in embedded mode
uk: Запускати у режимі вкладення

en: Start in fullscreen mode
uk: Стартувати в повному екрані

en: Play or pause if already playing
uk: Відтворити чи зупинити, якщо вже відтворюється

en: Raise volume
uk: Збільшити гучність

en: Lower volume
uk: Зменшити гучність

en: Mute volume
uk: Вимкнути звук

en: Unmute (restore) volume
uk: Включити (відновити) звук

en: Add files to playlist
uk: Додати файли до списку відтворення

en: Print version information and exit
uk: Показати інформацію про версію і вийти

en: Media to play
uk: Медіа для проигравання

en: [FILES...] - Play movies and songs
uk: [ФАЙЛИ...] - відтворити фільми і пісні

en: Type %s --help to list all available command line options
uk: Ввести %s --help для списку всіх можливих опцій командного рядка

en: Parole is already running, use -i to open a new instance
uk: Parole вже працює, використайте-i для відкриття нового

en: Audio
uk: Аудіо

en: Video
uk: Відео

en: Audio and video
uk: Аудіо та відео

en: All supported files
uk: Всі підтримувані файли

en: Playlist files
uk: Файли списків відтворення

en: A modern simple media player for the Xfce Desktop Environment.
uk: Сучасний простий медіаплеєр для робочого середовища Xfce.

en: Visit Parole website
uk: Відвідати веб-сторінку Parole

en: Play Disc
uk: Грати диск

en: All files
uk: Всі файли

en: Playlist (%i item) | Playlist (%i items)
uk[0]: Список відтворення (%i пункт)
uk[1]: Список відтворення (%i пунктів)
uk[2]: Список відтворення (%i пунктів)
uk[3]: Список відтворення (%i пунктів)

en: Playlist (%i chapter) | Playlist (%i chapters)
uk[0]: Список відтворення (%i розділ)
uk[1]: Список відтворення (%i розділів)
uk[2]: Список відтворення (%i розділів)
uk[3]: Список відтворення (%i розділів)

en: Chapter %i
uk: Розділ %i

en: Permission denied
uk: Відмовлено в доступі

en: Error saving playlist file
uk: Помилки при збереженні списку відтворення

en: Unknown playlist format
uk: Невідомий формати списку відтворення

en: Please choose a supported playlist format
uk: Виберіть формат списку відтворення, який підтримується

en: Unknown
uk: Невідомий

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Save
uk: Зберегти

en: M3U Playlist (%s)
uk: M3U Плейліст (%s)

en: PLS Playlist (%s)
uk: PLS Плейліст (%s)

en: Advanced Stream Redirector (%s)
uk: Розширений редіректор потоку (%s)

en: Shareable Playlist (%s)
uk: Плейліст для спільного доступу (%s)

note: Clear
en: Open Containing Folder
uk: Відкрити теку, що містить

note: Build the FileChooser dialog for subtitle selection.
en: Select Subtitle File
uk: Вибрати файл субтитрів

en: Open
uk: Відкрити

en: Subtitle Files
uk: Файли субтитрів

en: Clear Recent Items
uk: Очищення недавніх програвань

en: Are you sure you wish to clear your recent items history?  This cannot be undone.
uk: Ви впевнені, що бажаєте очистити недавню історію? Її неможливо буде відновити.

en: Media stream is not seekable
uk: Потік медіа не може перемотуватись

en: Play
uk: Відтворення

en: Pause
uk: Пауза

en: GStreamer backend error
uk: Помилка процесу Gstreamer

en: Unknown Song
uk: Невідома пісня

en: on
uk: в

en: Unknown Album
uk: Невідомий альбом

en: by
uk: виконана

en: Unknown Artist
uk: Невідомий виконавець

en: Buffering
uk: Буферизація

en: Fullscreen
uk: Повний екран

en: Leave _Fullscreen
uk: Залишити повноекр_анний режим

en: Leave Fullscreen
uk: Покинути повноекранний режим

note: Play menu item * Play pause
en: _Pause
uk: _Пауза

en: _Play
uk: В_ідтворити

note: * Previous item in playlist.
en: _Previous
uk: _Попереднє

note: * Next item in playlist.
en: _Next
uk: _Наступне

note: * Un/Full screen
en: _Leave Fullscreen
uk: Покинути повний _екран

note: * Un/Hide menubar
en: Show menubar
uk: Показати панель меню

en: Mini Mode
uk: Режим міні

en: Unmute
uk: Зі звуком

en: Unable to open default web browser
uk: Неможливо відкрити типовий переглядач тенет

en: Please go to https://docs.xfce.org/apps/parole/bugs to report your bug.
uk: Перейдіть до https://docs.xfce.org/apps/parole/bugs щоб повідомити про ваду.

en: Go
uk: Перейти

note: Clear Recent Menu Item
en: _Clear recent items...
uk: _Очистити останні елементи...

en: Audio Track:
uk: Трек аудіо:

en: Subtitles:
uk: Субтитри:

en: Plugin failed to load
uk: Помилка запуску додатку

en: Please check your installation
uk: Перевірте Ваше встановлення

en: No installed plugins found on this system
uk: У Вашій системі не знайдено встановлених модулів

en: Please check your installation.
uk: Перевірте Ваше встановлення.

en: Current Locale
uk: Поточна локаль

en: Arabic
uk: Арабська

en: Armenian
uk: Армянська

en: Baltic
uk: Прибалтійська

en: Celtic
uk: Кельтська

en: Central European
uk: Центрально-европейська

en: Chinese Simplified
uk: Китайська спрощена

en: Chinese Traditional
uk: Китайська традиційна

en: Croatian
uk: Хорватська

en: Cyrillic
uk: Кирилиця

en: Cyrillic/Russian
uk: Кирилиця/Росія

en: Cyrillic/Ukrainian
uk: Кирилиця/Україна

en: Georgian
uk: Грузинська

en: Greek
uk: Грецька

en: Gujarati
uk: Гуджараті

en: Gurmukhi
uk: Гурмукі

en: Hebrew
uk: Іврит

en: Hebrew Visual
uk: Іврит Візуал

en: Hindi
uk: Хінді

en: Icelandic
uk: Ісланська

en: Japanese
uk: Японська

en: Korean
uk: Корейська

en: Nordic
uk: Скандинавська

en: Persian
uk: Перська

en: Romanian
uk: Румунська

en: South European
uk: Південна європейська

en: Thai
uk: Тайська

en: Turkish
uk: Турецька

en: Unicode
uk: Юнікод

en: Western
uk: Західна

en: Vietnamese
uk: В'єтнамська

en: MPRIS2 remote control
uk: Пульт управління MPRIS2

en: <i>on</i>
uk: <i>на</i>

en: <i>by</i>
uk: <i>від</i>

en: Notify
uk: Повідомляти

en: Show notifications for currently playing tracks
uk: Показати повідомлення про поточну доріжку

en: Tray icon
uk: Значок в системному лотку

en: Show icon in the system tray
uk: Відображати значок в системному лотку

note: * Previous Track
en: P_revious Track
uk: П_опередня доріжка

note: * Next Track
en: _Next Track
uk: _Наступна доріжка

note: * Open
en: _Open
uk: _Відкрити

en: Tray icon plugin
uk: Модуль відображення значка в системному лотку

en: Always minimize to tray when window is closed
uk: Завжди згортати в трей, коли вікно закрите

en: Are you sure you want to quit?
uk: Ви впевнені, що бажаєте вийти з Parole?

en: Parole can be minimized to the system tray instead.
uk: Parole можна згорнути до системного лотка.

en: Minimize to tray
uk: Згорнути в трей

en: Remember my choice
uk: Запам'ятати мій вибір
