Partclone 0.3.3 - en to ru translation catalogue (43 entries)

en: 
    %80c
    Elapsed: %s, Remaining: %s, Completed: %6.2f%%
ru: 
    %80c
    Прошло: %s, Осталось: %s, Выполнено: %6.2f%%

en: , %6.2f%s/min,
ru: , %6.2f%s/мин,

en: 
    %80c
    Elapsed: %s, Remaining: %s, Completed: 100.00%%
ru: 
    %80c
    Прошло: %s, Осталось: %s, Выполнено: 100.00%%

en: , Rate: %6.2f%s/min,
ru: , Скорость: %6.2f%s/мин,

en: 
    Total Time: %s,
ru: 
    Всего времени: %s,

en: Elapsed: %s Remaining: %s
ru: Прошло: %s Осталось: %s

en: Rate: %6.2f%s/min
ru: Скорость: %6.2f%s/мин

en: Current Block: %llu  Total Block: %llu
ru: Текущий блок: %llu    Всего блоков: %llu

en: Total Time: %s Remaining: %s
ru: Всего времени: %s Осталось: %s

en: Ave. Rate: %6.2f%s/min
ru: Ср.скорость: %6.2f%s/min

en: Partclone v%s http://partclone.org
ru: Partclone в%s http://partclone.org

en: Starting to check image (%s)
ru: Началась проверка файла образа (%s)

en: Starting to clone device (%s) to compressed image (%s)
ru: Началось клонирование устройства (%s) в сжатый файл образа (%s)

en: Starting to clone device (%s) to image (%s)
ru: Началось клонирование устройства (%s) в файл образа (%s)

en: Starting to restore image (%s) to block files (%s)
ru: Началось восстановление образа (%s) в блочные файлы (%s)

en: Starting to restore image (%s) to device (%s)
ru: Началось восстановление образа (%s) на устройство (%s)

en: Starting to back up device (%s) to device (%s)
ru: Началось копирование устройства (%s) на устройство (%s)

en: Starting to map device (%s) to domain log (%s)
ru: Началось map устройства (%s) в log домена (%s)

en: Starting to dd image (%s) to block files (%s)
ru: Началось dd-копирование образа (%s) в блочные файлы (%s)

en: Starting to clone/restore (%s) to (%s) with dd mode
ru: Началось клонирование/восстановление (%s) на (%s) в режиме dd

en: Showing info of image (%s)
ru: Показ информации о образе (%s)

en: File system:  %s
ru: Файловая система: %s

en: Device size:  %s = %llu Blocks
ru: Размер устр-ва:  %s = %llu блоков

en: Space in use: %s = %llu Blocks
ru: Использовано: %s = %llu блоков

en: Free Space:   %s = %llu Blocks
ru: Свободно:  %s = %llu блоков

en: Block size:   %i Byte
ru: Размер блока:    %i Байт

en: image format:    %04d
ru: формат образа:    %04d

en: created on a:    %s
ru: создан на:    %s

en: with partclone:  %s
ru: с partclone:   %s

en: %d bits platform
ru: %d-битная платформа

en: v%s
ru: в%s

en: bitmap mode:     %s
ru: режим bitmap:     %s

en: checksum algo:   %s
ru: алгоритм checksum:  %s

en: checksum size:   %s
ru: размер checksum:   %s

en: blocks/checksum: %s
ru: блоков/checksum: %s

en: reseed checksum: %s
ru: повторная checksum: %s

en: yes
ru: да

en: no
ru: нет

en: Partclone successfully checked the image (%s)
ru: Partclone успешно проверил образ (%s)

en: Partclone successfully cloned the device (%s) to the image (%s)
ru: Partclone успешно клонировал устройство (%s) в файл образа (%s)

en: Partclone successfully restored the image (%s) to the device (%s)
ru: Partclone успешно восстановил образ (%s) на устройство (%s)

en: Partclone successfully cloned the device (%s) to the device (%s)
ru: Partclone успешно клонировал устройство (%s) на устройство (%s)

en: Partclone successfully mapped the device (%s) to the domain log (%s)
ru: Partclone успешно mapped устройство (%s) в log домена (%s)
