Partclone 0.3.3 - en to pt_BR translation catalogue (36 entries)

en: 
    %80c
    Elapsed: %s, Remaining: %s, Completed: %6.2f%%
pt_BR: 
    %80c
    Passado: %s, Restante: %s, Concluído: %6.2f%%

en: 
    %80c
    Elapsed: %s, Remaining: %s, Completed: 100.00%%
pt_BR: 
    %80c
    Passado: %s, Restante: %s, Concluído: 100.00%%

en: 
    Total Time: %s,
pt_BR: 
    Tempo Total: %s,

en: Elapsed: %s Remaining: %s
pt_BR: Passado: %s Restante: %s

en: Current Block: %llu  Total Block: %llu
pt_BR: Bloco atual: %llu    Blocos totais: %llu

en: Total Time: %s Remaining: %s
pt_BR: Tempo total: %s Restante: %s

en: Starting to check image (%s)
pt_BR: Iniciando a verificação da imagem (%s)

en: Starting to clone device (%s) to image (%s)
pt_BR: Iniciando a clonagem de dispositivo (%s) para imagem (%s)

en: Starting to restore image (%s) to block files (%s)
pt_BR: Iniciando a restauração da imagem (%s) para bloquear os arquivos (%s)

en: Starting to restore image (%s) to device (%s)
pt_BR: Iniciando a restauração da imagem (%s) para dispositivo (%s)

en: Starting to back up device (%s) to device (%s)
pt_BR: Iniciando a backup de dispositivo (%s) para dispositivo (%s)

en: Starting to map device (%s) to domain log (%s)
pt_BR: Iniciando a mapeamento de dispositivo (%s) para registro de domínio (%s)

en: Starting to dd image (%s) to block files (%s)
pt_BR: Iniciando adicionar imagem (%s) para bloquear arquivos (%s)

en: Starting to clone/restore (%s) to (%s) with dd mode
pt_BR: Iniciando a clonagem/restauração (%s) para (%s) com modo dd

en: Showing info of image (%s)
pt_BR: Mostrando info sobre a imagem (%s)

en: File system:  %s
pt_BR: Sistema de arquivos: %s

en: Device size:  %s = %llu Blocks
pt_BR: Tam. dispos.:  %s = %llu blocos

en: Space in use: %s = %llu Blocks
pt_BR: Espaço em uso: %s = %llu blocos

en: Free Space:   %s = %llu Blocks
pt_BR: Espaço livre:  %s = %llu blocos

en: Block size:   %i Byte
pt_BR: Tam. bloco:    %i Byte

en: image format:    %04d
pt_BR: formato img.:    %04d

en: created on a:    %s
pt_BR: criada em um:    %s

en: with partclone:  %s
pt_BR: com partclone:   %s

en: %d bits platform
pt_BR: plataforma de %d bits

en: bitmap mode:     %s
pt_BR: modo bitmap:     %s

en: checksum algo:   %s
pt_BR: algo. checksum:  %s

en: checksum size:   %s
pt_BR: tam. checksum:   %s

en: blocks/checksum: %s
pt_BR: blocos/checksum: %s

en: reseed checksum: %s
pt_BR: ressemear checksum: %s

en: yes
pt_BR: sim

en: no
pt_BR: não

en: Partclone successfully checked the image (%s)
pt_BR: Partclone verificou com sucesso a imagem (%s)

en: Partclone successfully cloned the device (%s) to the image (%s)
pt_BR: Partclone clonou com sucesso o dispositivo (%s) para a imagem (%s)

en: Partclone successfully restored the image (%s) to the device (%s)
pt_BR: Partclone restaurou com sucesso a imagem (%s) para o dispositivo (%s)

en: Partclone successfully cloned the device (%s) to the device (%s)
pt_BR: Partclone clonou com sucesso o dispositivo (%s) para o dispositivo (%s)

en: Partclone successfully mapped the device (%s) to the domain log (%s)
pt_BR: Partclone mapeou com sucesso o dispositivo (%s) para o registro de domínio (%s)
