partitionmanager - en to ia translation catalogue (172 entries)

en: General Settings
ia: Preferentias General

[ctx: @title:tab]
en: File System Colors
ia: Colores de systema de file

en: File System Color Settings
ia: Preferentias de color de systema de file

[ctx: @title:tab advanced application settings]
en: Advanced
ia: Avantiate

en: Advanced Settings
ia: Preferentias Avantiate

[ctx: @title:window]
en: Really Change Backend?
ia: Vermente modifica retro-administration?

[ctx: @action:button]
en: Change the Backend
ia: Modifica le retro-administration

[ctx: @action:button]
en: Do Not Change the Backend
ia: Non modifica le retro-administration

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Backend
ia: Retro-Administration

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Active backend:
ia: Retro-Administration active:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_6)
en: Units
ia: Unitates

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Preferred unit:
ia: Unitate preferite:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: File Systems
ia: Systems de file

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_13)
en: extended:
ia: extendite:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_17)
en: unformatted:
ia: sin formato:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_16)
en: unknown:
ia: incognite:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Partition Alignment
ia: Alineamento de partition

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Sector alignment:
ia: Alineamento de sector:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_sectorAlignment)
en:  sectors
ia: sectores

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_alignDefault)
en: Align partitions per default
ia: Alinea partitions de modo predefinite

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Logging
ia: Registrar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Hide messages below:
ia: Cela message a basso:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_minLogLevel)
en: Debug
ia: Cribra (debug)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_minLogLevel)
en: Warning
ia: Aviso

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Default file system:
ia: Systema de file predefinite:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Overwrite with:
ia: Super scribe con:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton)
en: Random data
ia: Datos casual

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_ButtonSave)
en: Save
ia: Salveguarda

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_ButtonBrowser)
en: Open in External Browser
ia: Aperi in navigator externe

[ctx: @action:button]
en: &Details
ia: &Detalios

[ctx: @info]
en: Do you really want to cancel?
ia: Tu vermente vole cancellar?

[ctx: @info:progress]
en: Total Time: %1
ia: Tempore total: %1

[ctx: @title:window]
en: Could Not Launch Browser.
ia: Il non pote lancear le navigator

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_TreeTasks)
en: Time Elapsed
ia: Tempore expirate

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelTime)
en: Total Time: 00:00:00
ia: Tempore total: 00:00:00

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelStatus)
en: Status
ia: Stato

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_IconLabel)
en: (icon)
ia: (icone)

[ctx: @label device]
en: %1 (read only)
ia: %1 (Solmente de lectura)

[ctx: @label SMART disk status]
en: good
ia: bon

[ctx: @label SMART disk status]
en: BAD
ia: Mal (BAD)

[ctx: @label]
en: (unknown)
ia: (Incognite)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelTextType)
en: Partition table:
ia: Tabula de partitiones:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelTextCapacity)
en: Capacity:
ia: Capacitate:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelTextTotalSectors)
en: Total sectors:
ia: Sectores total:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelTextSmartStatus)
en: SMART status:
ia: Stato de SMART:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_ButtonSmartMore) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_ButtonMore)
en: More...
ia: Altere...

[ctx: @action:button]
en: Save changes
ia: Salveguarda modificationes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_CheckReadOnly)
en: Read-only
ia: Solmente de lectura

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelOptions)
en: Options:
ia: Optiones:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_RadioLabel)
en: &Label
ia: &Etiquetta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_ButtonSelect)
en: Select...
ia: Selige...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelType)
en: Type:
ia: Typo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelPath)
en: Path:
ia: Percurso:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Identify by:
ia: Identifica per:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_Tree)
en: File System
ia: Systema de file

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_Tree)
en: Create
ia: Crea

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_Tree)
en: Grow
ia: Cresce

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_Tree)
en: Shrink
ia: Restringe

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_Tree)
en: Copy
ia: Copia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_Tree)
en: Check
ia: Verifica

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_Tree)
en: Read Label
ia: Lege etiquetta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_Tree)
en: Write Label
ia: Scribe etiquetta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_Tree)
en: Read Usage
ia: Lege uso

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_Tree)
en: Backup
ia: Retrocopia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_Tree)
en: Restore
ia: Restabili

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_Tree)
en: Support Tools
ia: Instrumentos de supporto

[ctx: @label partition]
en: File system:
ia: Systema de file:

[ctx: @label partition]
en: Capacity:
ia: Capacitate:

[ctx: @label partition]
en: Key size:
ia: Grandor de Clave:

[ctx: @label partition]
en: First sector:
ia: Prime sector:

[ctx: @label partition]
en: Last sector:
ia: Ultime sector:

[ctx: @label partition]
en: Number of sectors:
ia: Numero de sectores:

[ctx: @label partition]
en: Available:
ia: Disponibile:

[ctx: @label partition]
en: Used:
ia: Usate:

[ctx: @title:window]
en: Device Information
ia: Information de dispositivo

[ctx: @label device]
en: Path:
ia: Percurso:

[ctx: @label device]
en: Type:
ia: Typo:

[ctx: @label device]
en: Capacity:
ia: Capacitate:

[ctx: @label device]
en: Total sectors:
ia: Sectores total:

[ctx: @action:button]
en: Quit <application>%1</application>
ia: Quita <application>%1</application>

[ctx: @action:inmenu]
en: Undo
ia: Annulla

[ctx: @action:inmenu clear the list of operations]
en: Clear
ia: Netta

[ctx: @action:inmenu apply all operations]
en: Apply
ia: Applica

[ctx: @action:inmenu]
en: SMART Status
ia: Stato de SMART

[ctx: @action:inmenu]
en: Properties
ia: Proprietates

[ctx: @action:inmenu create a new partition]
en: New
ia: Nove

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete
ia: Dele

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy
ia: Copia

[ctx: @action:inmenu]
en: Paste
ia: Colla

[ctx: @action:inmenu]
en: Mount
ia: Monta

[ctx: @action:inmenu]
en: Unlock
ia: Disbloca

[ctx: @action:inmenu]
en: Check
ia: Verifica

[ctx: @action:inmenu]
en: Backup
ia: Retrocopia

[ctx: @action:inmenu]
en: Restore
ia: Restabili

[ctx: @action:inmenu]
en: Clear Log
ia: Netta registro (log)

[ctx: @action:inmenu]
en: Save Log
ia: Salveguarda registro

[ctx: @title:window]
note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QMainWindow, MainWindowBase) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PartitionManagerWidgetBase)
en: KDE Partition Manager
ia: KDE Partition Manager (gerente de partition de KDE)

[ctx: @title:window]
note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDockWidget, m_DockDevices)
en: Devices
ia: Dispositivos

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (device)
en: Device
ia: Dispositivo

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: Tools
ia: Instrumentos

[ctx: @item:intable Encrypted file systems, e.g. btrfs[Encrypted]]
en: %1 [Encrypted]
ia: %1 [Cryptate]

[ctx: @action:button]
en: Delete It
ia: Dele illo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_TreePartitions)
en: Type
ia: Typo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_TreePartitions)
en: Mount Point
ia: Puncto de Montage

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_TreePartitions)
en: Label
ia: Etiquetta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_TreePartitions)
en: Size
ia: Dimension

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_TreePartitions)
en: Used
ia: Usate

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_TreePartitions)
en: Available
ia: Disponibile

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_TreePartitions)
en: First Sector
ia: Prime sector

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_TreePartitions)
en: Last Sector
ia: Ultime sector

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_TreePartitions)
en: Number of Sectors
ia: Numero de sectores

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_TreePartitions)
en: Flags
ia: Bandieras (Flags)

[ctx: @title:window]
en: Partition properties: <filename>%1</filename>
ia: Proprietates de partition properties: <filename>%1</filename>

[ctx: @label partition state]
en: idle
ia: inactive

[ctx: @label partition state]
en: mounted on <filename>%1</filename>
ia: montate a <filename>%1</filename>

[ctx: @label partition state]
en: mounted
ia: montate

[ctx: @item uuid]
en: (none)
ia: (necun)

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelFileSystem)
en: File syste&m:
ia: Syste&ma de file:

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelTextMountPoint)
en: Mount point:
ia: Puncto de montage:

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelTextRole)
en: Partition type:
ia: Typo  de partition:

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelTextLabel)
en: &Label:
ia: &Etiquetta:

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelTextStatus)
en: Status:
ia: Stato:

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelTextCapacity)
en: Size:
ia: Dimension:

[ctx: @label partition capacity available]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelTextAvailable)
en: Available:
ia: Disponibile:

[ctx: @label partition capacity used]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelTextUsed)
en: Used:
ia: Usate:

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelTextFirstSector)
en: First sector:
ia: Prime sector:

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelTextLastSector)
en: Last sector:
ia: Ultime sector:

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelTextNumSectors)
en: Number of sectors:
ia: Numero de sectores:

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelTextFlags)
en: &Flags:
ia: &Bandieras (Flags)

[ctx: %2 is either empty or says Invalid passphrase.]
en: %2Enter passphrase for %1:
ia: %2Inserta phrase de contrasigno per %1:

[ctx: @label]
en: Scanning...
ia: On scande...

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: First sector:
ia: Prime sector:

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Last sector:
ia: Ultime sector:

[ctx: @action:button advanced settings button]
en: Advanced
ia: Avantiate

[ctx: @action:button]
en: &Advanced
ia: &Avantiate

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelRole)
en: Partition type:
ia: Typo  de partition:

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelFileSystem)
en: File system:
ia: Systema de file:

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelTextLabel)
en: Label:
ia: Etiquetta:

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Minimum size:
ia: Dimension Minime:

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Maximum size:
ia: Dimension maxime:

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Si&ze:
ia: Dimen&sion:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelPermission)
en: Permissions
ia: Permissiones

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_permissionEveryone)
en: Everyone
ia: Totos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_permissionOnlyRoot)
en: Only Root
ia: Solmente super usator (Radice)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_RadioPrimary)
en: Primar&y
ia: Primar&i

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_RadioExtended)
en: E&xtended
ia: E&xtendite

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_RadioLogical)
en: &Logical
ia: &Logic

[ctx: @label SMART number of bad sectors]
en: none
ia: nulle

[ctx: @item:intable]
en: Online
ia: In linea

[ctx: @item:intable]
en: Offline
ia: Foras de linea

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelTextSmartModelName)
en: Model:
ia: Modello:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelTextSmartSerialNumber)
en: Serial number:
ia: Numero serial:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelTextSmartTemperature)
en: Temperature:
ia: Temperatura:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_TreeSmartAttributes)
en: Attribute
ia: Attributo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_TreeSmartAttributes)
en: Current
ia: Currente

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_TreeSmartAttributes)
en: Threshold
ia: Limine

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_TreeSmartAttributes)
en: Raw
ia: Crude

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_TreeSmartAttributes)
en: Value
ia: Valor

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeWidget, m_TreeLog)
en: Severity
ia: Gravitate

[ctx: @title:column a time stamp of a log entry]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_TreeLog)
en: Time
ia: Tempore

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelTextTotalSize)
en: Total Size:
ia: Grandor Total:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelTextTotalSectors)
en: Total Sectors:
ia: Sectores total:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelTextTotalUsedSize)
en: Used Size:
ia: Grandor usate:

[ctx: @title]
en: <application>KDE Partition Manager</application>
ia: <application>KDE Partition Manager (gerente de partition de KDE)</application>

[ctx: @info:credit]
en: Former maintainer
ia: Mantenitor Precedente

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer
ia: Mantenitor

[ctx: @info:credit]
en: Pali Rohár
ia: Pali Rohàr

[ctx: @info:shell]
en: Device to manage
ia: Dispositivo a gerer

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (alignDefault), group (KDE Partition Manager)
en: Align partitions per default
ia: Alinea partitions de modo predefinite

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry, group (KDE Partition Manager)
en: File system colors
ia: Colores de systema de file

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry, group (KDE Partition Manager)
en: Preferred unit:
ia: Unitate preferite:

[ctx: @title:menu]
en: Columns
ia: Columnas
