partitionmanager - en to it translation catalogue (466 entries)

[ctx: @title:tab general application settings]
en: General
it: Generale

en: General Settings
it: Impostazioni generali

[ctx: @title:tab]
en: File System Colors
it: Colori del file system

en: File System Color Settings
it: Impostazioni del colore del file system

[ctx: @title:tab advanced application settings]
en: Advanced
it: Avanzate

en: Advanced Settings
it: Impostazioni avanzate

[ctx: @info]
en: <para>Do you really want to change the backend?</para><para><warning>This will also rescan devices and thus clear the list of pending operations.</warning></para>
it: <para>Vuoi davvero cambiare il motore?</para><para><warning>Questa operazione ripeterà la scansione dei dispositivi e svuoterà anche la lista delle operazioni in attesa.</warning></para>

[ctx: @title:window]
en: Really Change Backend?
it: Vuoi davvero cambiare il motore?

[ctx: @action:button]
en: Change the Backend
it: Cambia il motore

[ctx: @action:button]
en: Do Not Change the Backend
it: Non cambiare il motore

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Backend
it: Motore

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Active backend:
it: Motore attivo:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_6)
en: Units
it: Unità

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Preferred unit:
it: Unità preferita:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: File Systems
it: File system

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_13)
en: extended:
it: estesa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_17)
en: unformatted:
it: non formattato:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_16)
en: unknown:
it: sconosciuto:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Partition Alignment
it: Allineamento della partizione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useCylinderAlignment)
en: Use cylinder based alignment (Windows XP compatible)
it: Utilizza l'allineamento basato sui cilindri (compatibile con Windows XP)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Sector alignment:
it: Allineamento basato sui settori:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_sectorAlignment)
en:  sectors
it:  settori

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_alignDefault)
en: Align partitions per default
it: Allinea le partizioni in modo predefinito

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Logging
it: Registrazione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Hide messages below:
it: Nascondi i seguenti messaggi:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_minLogLevel)
en: Information
it: Informazione

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_minLogLevel)
en: Warning
it: Avviso

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_minLogLevel)
en: Error
it: Errore

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Default file system:
it: File system predefinito:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Shredding
it: Distruzione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Overwrite with:
it: Sovrascrivi con:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton)
en: Random data
it: Dati casuali

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_2)
en: Zeros
it: Zero

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_ButtonSave)
en: Save
it: Salva

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_ButtonBrowser)
en: Open in External Browser
it: Apri nel browser esterno

[ctx: @action:button]
en: &Details
it: &Dettagli

[ctx: @info:progress]
en: Setting up...
it: Inizializzazione in corso...

[ctx: @info]
en: Do you really want to cancel?
it: Annullare le operazioni in corso?

[ctx: @title:window]
en: Cancel Running Operations
it: Annullamento delle operazioni in corso

[ctx: @action:button]
en: Yes, Cancel Operations
it: Sì, annulla le operazioni

[ctx: @info:progress]
en: Waiting for operation to finish...
it: Attendo il termine dell'operazione...

[ctx: @info:progress]
en: All operations successfully finished.
it: Tutte le operazioni sono terminate correttamente.

[ctx: @info:progress]
en: Operations cancelled.
it: Operazioni annullate.

[ctx: @info:progress]
en: There were errors while applying operations. Aborted.
it: Si sono verificati degli errori durante l'esecuzione delle operazioni. Annullato.

[ctx: @info:progress]
en: Total Time: %1
it: Durata totale: %1

[ctx: @info]
en: Could not create temporary file when trying to save to <filename>%1</filename>.
it: Impossibile creare il file temporaneo <filename>%1</filename> mentre si cerca di salvarlo.

[ctx: @title:window]
en: Could Not Save Report.
it: Impossibile salvare il resoconto.

[ctx: @info]
en: Could not create temporary file <filename>%1</filename> for writing.
it: Impossibile creare il file temporaneo <filename>%1</filename> per la scrittura.

[ctx: @title:window]
en: Could Not Launch Browser.
it: Impossibile eseguire il browser.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_TreeTasks)
en: Operations and Jobs
it: Operazioni e Job

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_TreeTasks)
en: Time Elapsed
it: Tempo trascorso

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelTime)
en: Total Time: 00:00:00
it: Tempo totale: 00:00:00

note: i18n: ectx: property (format), widget (QProgressBar, m_ProgressSub)
en: Operation: %p%
it: Operazione: %p%

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelStatus)
en: Status
it: Stato

note: i18n: ectx: property (format), widget (QProgressBar, m_ProgressTotal)
en: Total: %p%
it: Totale: %p%

[ctx: @title:window]
en: Create a New Partition Table on <filename>%1</filename>
it: Crea una nuova tabella delle partizioni in <filename>%1</filename>

[ctx: @action:button]
en: Create &New Partition Table
it: Crea &nuova tabella delle partizioni

[ctx: @info]
en: <para>Do you really want to create an MS-Dos partition table on <filename>%1</filename>?</para><para>This device has more than 2^32 sectors. That is the most the MS-Dos partition table type supports, so you will not be able to use the whole device.</para>
it: <para>Vuoi veramente creare una tabella della partizioni di tipo MS-Dos nel dispositivo <filename>%1</filename>?</para><para> Questo dispositivo ha più di 2^32 settori, il massimo che una tabella delle partizioni di tipo MS-Dos supporta, in questo modo non si potrà utilizzare tutto il dispositivo.</para>

[ctx: @title:window]
en: Really Create MS-Dos Partition Table Type?
it: Creare una tabella delle partizioni di tipo MS-Dos?

[ctx: @action:button]
en: Create MS-Dos Type
it: Crea una partizione di tipo MS-Dos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Choose the type of partition table you want to create:
it: Scegli il tipo di tabella delle partizioni che vuoi creare:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_IconLabel)
en: (icon)
it: (icona)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: <b>Warning:</b> This will destroy all data on the device!
it: <b>Attenzione:</b> Questo cancellerà tutti i dati contenuti nel dispositivo!

[ctx: @title:window]
en: Create new Volume Group
it: Crea nuovo gruppo di volumi

[ctx: @title:window]
en: Device Properties: <filename>%1</filename>
it: Proprietà del dispositivo: <filename>%1</filename>

[ctx: @label device]
en: %1 (read only)
it: %1 (in sola lettura)

[ctx: @label SMART disk status]
en: good
it: buono

[ctx: @label SMART disk status]
en: BAD
it: DANNEGGIATO

[ctx: @label]
en: (unknown)
it: (sconosciuto)

[ctx: @label device]
en: LVM Volume Group
it: Gruppo di volumi LVM

[ctx: @label device]
en: Software RAID Device
it: Dispositivo RAID software

[ctx: @label device]
en: Volume Manager Device
it: Dispositivo gestore dei volumi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelTextType)
en: Partition table:
it: Tabella delle partizioni:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_RadioCylinderBased)
en: &Cylinder alignment
it: Allineamento dei &cilindri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_RadioSectorBased)
en: Sector based align&ment
it: Allinea&mento basato sui settori

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelTextCapacity)
en: Capacity:
it: Capacità:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelTextTotalSectors)
en: Total sectors:
it: Settori totali:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelTextLogicalSectorSize)
en: Logical sector size:
it: Dimensione dei settori logici:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelTextPhysicalSectorSize)
en: Physical sector size:
it: Dimensione dei settori fisici:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelTextPrimariesMax)
en: Primaries/Max:
it: Primarie/Massimo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelTextSmartStatus)
en: SMART status:
it: Stato SMART:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_ButtonSmartMore) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_ButtonMore)
en: More...
it: Altro...

[ctx: @title:window]
en: Edit additional mount options
it: Modifica punti di montaggio aggiuntivi

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, EditMountOptionsDialogWidgetBase)
en: Edit Mount Options
it: Modifica opzioni di montaggio

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_Label)
en: Edit the mount options for this file system:
it: Modifica le opzioni di montaggio per questo file system:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QPlainTextEdit, m_EditOptions)
en: Option1,Option2
it: Opzione1,Opzione2

[ctx: @title:window]
en: Edit mount point for <filename>%1</filename>
it: Modifica punto di montaggio per <filename>%1</filename>

[ctx: @info]
en: <para>Are you sure you want to save the changes you made to the system table file <filename>/etc/fstab</filename>?</para><para><warning>This will overwrite the existing file on your hard drive now. This <emphasis strong='1'>can not be undone</emphasis>.</warning></para>
it: <para>Sei sicuro di voler salvare le modifiche apportate al file della tabella dei file system, <filename>/etc/fstab</filename>?</para><para><warning>Il file presente sul disco fisso sarà sovrascritto. Questa operazione <emphasis strong='1'>non può essere annullata</emphasis>.</warning></para>

[ctx: @title:window]
en: Really save changes?
it: Vuoi veramente salvare le modifiche?

[ctx: @action:button]
en: Save changes
it: Salva modifiche

[ctx: @info]
en: Could not save mount points to file <filename>/etc/fstab</filename>.
it: Impossibile salvare i punti di montaggio nel file <filename>/etc/fstab</filename>.

[ctx: @title:window]
en: Error While Saving Mount Points
it: Errore nel salvataggio dei punti di montaggio

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_CheckUsers)
en: Users can mount and unmount
it: Gli utenti non possono montare e smontare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_CheckRelAtime)
en: Update access times relative to modification
it: Aggiorna i tempi di accesso relativi alle modifiche

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_CheckReadOnly)
en: Read-only
it: Sola lettura

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelPassNumber)
en: Pass &Number:
it: &Numero di controlli:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_RadioDeviceNode)
en: De&vice Node
it: Nodo del dispositi&vo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelOptions)
en: Options:
it: Opzioni:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_RadioLabel)
en: &Label
it: E&tichetta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_CheckNoExec)
en: No binary execution
it: Non permettere l'esecuzione di file binari

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_CheckNoAuto)
en: No automatic mount
it: Nessun montaggio automatico

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_ButtonRemove)
en: Remove
it: Rimuovi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_ButtonSelect)
en: Select...
it: Seleziona...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_CheckNoDirAtime)
en: No update of directory access times
it: Nessun aggiornamento dei tempi di accesso alle cartelle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelDumpFreq)
en: Dump &Frequency:
it: &Frequenza di dump:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelType)
en: Type:
it: Tipo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelPath)
en: Path:
it: Percorso:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_CheckNoAtime)
en: No update of file access times
it: Nessun aggiornamento dei tempi d'accesso ai file

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_CheckSync)
en: Synchronous access
it: Accesso sincrono

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Identify by:
it: Identificato da:

[ctx: @title:window]
en: File System Support
it: File system supportato

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: This table shows which file systems are supported and which specific operations can be performed on them.
    Some file systems need external tools to be installed for them to be supported. But not all operations can be performed on all file systems, even if all required tools are installed. Please see the documentation for details.
it: Questa tabella mostra quali file system sono supportati, e quali specifiche operazioni possono essere eseguite su di essi.
    Alcuni file system hanno bisogno dell'installazione di strumenti esterni per poter essere supportati. Non tutte le operazioni possono essere eseguite su tutti i file system, anche se tutti gli strumenti richiesti sono stati installati. Per i dettagli consulta la documentazione.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_Tree)
en: File System
it: File system

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_Tree)
en: Create
it: Crea

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_Tree)
en: Grow
it: Ingrandisci

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_Tree)
en: Shrink
it: Riduci

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_Tree)
en: Move
it: Sposta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_Tree)
en: Copy
it: Copia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_Tree)
en: Check
it: Controlla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_Tree)
en: Read Label
it: Leggi etichetta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_Tree)
en: Write Label
it: Scrivi etichetta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_Tree)
en: Read Usage
it: Leggi utilizzo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_Tree)
en: Backup
it: Copia di sicurezza

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_Tree)
en: Restore
it: Ripristina

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_Tree)
en: Support Tools
it: Strumenti supportati

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_ButtonRescan)
en: Rescan Support
it: Nuova analisi del supporto

[ctx: @title:window]
note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDockWidget, m_DockInformation)
en: Information
it: Informazioni

[ctx: @title:window]
en: Partition Information
it: Informazioni sulla partizione

[ctx: @label partition]
en: Capacity:
it: Capacità:

[ctx: @label partition]
en: Cipher name:
it: Nome del cifrario:

[ctx: @label partition]
en: Cipher mode:
it: Modalità del cifrario:

[ctx: @label partition]
en: Key size:
it: Dimensione della chiave:

[ctx: @label partition]
en: Payload offset:
it: Posizione del contenuto:

[ctx: @label partition]
en: First sector:
it: Primo settore:

[ctx: @label partition]
en: Last sector:
it: Ultimo settore:

[ctx: @label partition]
en: Number of sectors:
it: Numero di settori:

[ctx: @label partition]
en: Available:
it: Disponibile:

[ctx: @label partition]
en: Used:
it: In uso:

[ctx: @label partition]
en: PE Size:
it: Dimensione PE:

[ctx: @label partition]
en: Total PE:
it: PE totali:

[ctx: @label partition]
en: Free PE:
it: PE libere:

[ctx: @label partition]
en: Allocated PE:
it: PE allocate:

[ctx: @title:window]
en: Device Information
it: Informazioni sul dispositivo

[ctx: @label device]
en: Path:
it: Percorso:

[ctx: @label device]
en: Type:
it: Tipo:

[ctx: @label device]
en: Capacity:
it: Capacità:

[ctx: @label device]
en: Total sectors:
it: Settori totali:

[ctx: @label device]
en: Logical sector size:
it: Dimensione dei settori logici:

[ctx: @label device]
en: Physical sector size:
it: Dimensione dei settori fisici:

[ctx: @label device]
en: Primaries/Max:
it: Primarie/Massimo:

[ctx: @label device]
en: Volume Type:
it: Tipo di volume:

[ctx: @label device]
en: PE Size:
it: Dimensione PE:

[ctx: @label device]
en: Total PE:
it: PE totali:

[ctx: @label device]
en: Allocated PE:
it: PE allocate:

[ctx: @label device]
en: Free PE:
it: PE libere:

[ctx: @label device]
en: RAID Level:
it: Livello RAID:

[ctx: @label device]
en: Chunk Size:
it: Dimensione chunk:

[ctx: @label device]
en: Total Chunk:
it: Chunk totali:

[ctx: @label device]
en: Array Size:
it: Dimensione array:

[ctx: @title:window]
en: Insert a partition
it: Inserisci una partizione

[ctx: @info]
en: Partition Manager requires privileges in order to work. Please refresh the devices and authenticate when prompted.
it: Partition Manager richiede privilegi per funzionare. Aggiorna i dispositivi e autenticati quando richiesto.

[ctx: @info]
en: <para>Do you really want to quit the application?</para><para>There is still an operation pending.</para> | <para>Do you really want to quit the application?</para><para>There are still %1 operations pending.</para>
it[0]: <para>Uscire dall'applicazione?</para><para>C'è un'operazione in attesa.</para>
it[1]: <para>Uscire dall'applicazione?</para><para>Ci sono %1 operazioni in attesa.</para>

[ctx: @title:window]
en: Discard Pending Operations and Quit?
it: Sei sicuro di scartare le operazioni in attesa ed uscire?

[ctx: @action:button]
en: Quit <application>%1</application>
it: Esci da <application>%1</application>

[ctx: @action:inmenu]
en: Undo
it: Annulla

[ctx: @info:tooltip]
en: Undo the last operation
it: Annulla l'ultima operazione

[ctx: @info:status]
en: Remove the last operation from the list.
it: Rimuove l'ultima operazione dalla lista.

[ctx: @action:inmenu clear the list of operations]
en: Clear
it: Pulisci

[ctx: @info:tooltip]
en: Clear all operations
it: Pulisci tutte le operazioni

[ctx: @info:status]
en: Empty the list of pending operations.
it: Svuota la lista delle operazioni in attesa.

[ctx: @action:inmenu apply all operations]
en: Apply
it: Applica

[ctx: @info:tooltip]
en: Apply all operations
it: Applica tutte le operazioni

[ctx: @info:status]
en: Apply the pending operations in the list.
it: Applica le operazioni in attesa nella lista.

[ctx: @action:inmenu]
en: New Partition Table
it: Nuova tabella delle partizioni

[ctx: @info:tooltip]
en: Create a new partition table
it: Crea una nuova tabella delle partizioni

[ctx: @info:status]
en: Create a new and empty partition table on a device.
it: Crea una nuova tabella delle partizioni vuota su un dispositivo.

[ctx: @action:inmenu]
en: Export Partition Table
it: Esporta la tabella delle partizioni

[ctx: @info:tooltip]
en: Export a partition table
it: Esporta una tabella delle partizioni

[ctx: @info:status]
en: Export the device's partition table to a text file.
it: Esporta la tabella delle partizioni di un dispositivo in un file di testo.

[ctx: @action:inmenu]
en: Import Partition Table
it: Importa la tabella delle partizioni

[ctx: @info:tooltip]
en: Import a partition table
it: Importa una tabella delle partizioni

[ctx: @info:status]
en: Import a partition table from a text file.
it: Importa una tabella delle partizione da un file di testo.

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove Volume Group
it: Rimuovi gruppo di volumi

[ctx: @info:tooltip]
en: Remove selected Volume Group
it: Rimuovi gruppo di volumi selezionato

[ctx: @info:status]
en: Remove selected Volume Group.
it: Rimuovi gruppo di volumi selezionato.

[ctx: @action:inmenu]
en: Resize Volume Group
it: Ridimensiona gruppo di volumi

[ctx: @info:tooltip]
en: Resize selected Volume Group
it: Ridimensiona gruppo di volumi selezionato

[ctx: @info:status]
en: Extend or reduce selected Volume Group.
it: Estendi o riduci il gruppo di volumi selezionato.

[ctx: @action:inmenu]
en: Deactivate Volume Group
it: Disattiva gruppo di volumi

[ctx: @info:tooltip]
en: Deactivate selected Volume Group
it: Disattivare gruppo di volumi selezionato

[ctx: @info:status]
en: Deactivate selected Volume Group before unplugging removable devices.
it: Disattiva il gruppo di volumi selezionato prima di scollegare i dispositivi rimovibili.

[ctx: @action:inmenu]
en: SMART Status
it: Stato SMART

[ctx: @info:tooltip]
en: Show SMART status
it: Mostra stato SMART

[ctx: @info:status]
en: Show the device's SMART status if supported
it: Mostra lo stato SMART del dispositivo, se supportato

[ctx: @action:inmenu]
en: Properties
it: Proprietà

[ctx: @info:tooltip]
en: Show device properties dialog
it: Mostra la finestra delle proprietà del dispositivo

[ctx: @info:status]
en: View and modify device properties
it: Visualizza e modifica le proprietà di un dispositivo

[ctx: @action:inmenu create a new partition]
en: New
it: Nuova

[ctx: @info:tooltip]
en: New partition
it: Nuova partizione

[ctx: @info:status]
en: Create a new partition.
it: Crea una nuova partizione.

[ctx: @action:inmenu]
en: Resize/Move
it: Ridimensiona/Sposta

[ctx: @info:tooltip]
en: Resize or move partition
it: Ridimensiona o sposta la partizione

[ctx: @info:status]
en: Shrink, grow or move an existing partition.
it: Restringe, allarga o sposta una partizione esistente.

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete
it: Elimina

[ctx: @info:tooltip]
en: Delete partition
it: Elimina partizione

[ctx: @info:status]
en: Delete a partition.
it: Elimina una partizione.

[ctx: @action:inmenu]
en: Shred
it: Distruggi

[ctx: @info:tooltip]
en: Shred partition
it: Distruggi partizione

[ctx: @info:status]
en: Shred a partition so that its contents cannot be restored.
it: Distrugge una partizione in modo che i dati contenuti non possano essere recuperati.

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy
it: Copia

[ctx: @info:tooltip]
en: Copy partition
it: Copia partizione

[ctx: @info:status]
en: Copy an existing partition.
it: Copia una partizione esistente.

[ctx: @action:inmenu]
en: Paste
it: Incolla

[ctx: @info:tooltip]
en: Paste partition
it: Incolla partizione

[ctx: @info:status]
en: Paste a copied partition.
it: Incolla una partizione copiata.

[ctx: @action:inmenu]
en: Edit Mount Point
it: Modifica punto di montaggio

[ctx: @info:tooltip]
en: Edit mount point
it: Modifica il punto di montaggio

[ctx: @info:status]
en: Edit a partition's mount point and options.
it: Modifica il punto di montaggio e le opzioni di montaggio di una partizione.

[ctx: @action:inmenu]
en: Mount
it: Monta

[ctx: @info:tooltip]
en: Mount or unmount partition
it: Monta o smonta una partizione

[ctx: @info:status]
en: Mount or unmount a partition.
it: Monta o smonta una partizione.

[ctx: @action:inmenu]
en: Unlock
it: Sblocca

[ctx: @info:tooltip]
en: Unlock or lock encrypted partition
it: Sblocca o blocca una partizione cifrata

[ctx: @info:status]
en: Unlock or lock encrypted partition.
it: Sblocca o blocca una partizione cifrata.

[ctx: @action:inmenu]
en: Check
it: Verifica

[ctx: @info:tooltip]
en: Check partition
it: Verifica partizione

[ctx: @info:status]
en: Check a filesystem on a partition for errors.
it: Verifica l'integrità del file system nella partizione.

[ctx: @info:tooltip]
en: Show partition properties dialog
it: Mostra la finestra delle proprietà della partizione

[ctx: @info:status]
en: View and modify partition properties (label, partition flags, etc.)
it: Visualizza e modifica le proprietà della partizione (etichetta, parametri, ecc.)

[ctx: @action:inmenu]
en: Backup
it: Copia di sicurezza

[ctx: @info:tooltip]
en: Backup partition
it: Fa una copia di sicurezza della partizione

[ctx: @info:status]
en: Backup a partition to an image file.
it: Fa una copia di sicurezza della partizione in un file immagine.

[ctx: @action:inmenu]
en: Restore
it: Ripristina

[ctx: @info:tooltip]
en: Restore partition
it: Ripristina partizione

[ctx: @info:status]
en: Restore a partition from an image file.
it: Ripristina una partizione da un file immagine.

[ctx: @action:inmenu]
en: New Volume Group
it: Nuovo gruppo di volumi

[ctx: @info:tooltip]
en: Create a new LVM Volume Group
it: Crea un nuovo gruppo di volumi LVM

[ctx: @info:status]
en: Create a new LVM Volume Group as a device.
it: Crea un nuovo gruppo di volumi LVM come un dispositivo.

[ctx: @action:inmenu]
en: File System Support
it: File system supportati

[ctx: @info:tooltip]
en: View file system support information
it: Visualizza delle informazioni sui file system supportati

[ctx: @info:status]
en: Show information about supported file systems.
it: Visualizza le informazioni sui file system supportati.

[ctx: @action:inmenu refresh list of devices]
en: Refresh Devices
it: Aggiorna dispositivi

[ctx: @info:tooltip]
en: Refresh all devices
it: Aggiorna tutti i dispositivi

[ctx: @info:status]
en: Renew the devices list.
it: Aggiorna la lista dei dispositivi.

[ctx: @action:inmenu]
en: Clear Log
it: Pulisci registro

[ctx: @info:tooltip]
en: Clear the log output
it: Pulisci il risultato del registro

[ctx: @info:status]
en: Clear the log output panel.
it: Pulisci il risultato nel pannello del registro.

[ctx: @action:inmenu]
en: Save Log
it: Salva registro

[ctx: @info:tooltip]
en: Save the log output
it: Salva il risultato del registro

[ctx: @info:status]
en: Save the log output to a file.
it: Salva il risultato del registro in un file.

[ctx: @action:inmenu]
en: About KPMcore Library
it: Informazioni sulla libreria KPMcore

[ctx: @info:tooltip]
en: Show About KPMcore dialog
it: Mostra la finestra informativa su KPMcore

[ctx: @info:status]
en: Show About KPMcore dialog.
it: Mostra la finestra informativa su KPMcore.

[ctx: @info:status]
en: One pending operation | %1 pending operations
it[0]: Un'operazione in corso
it[1]: %1 operazioni in corso

[ctx: @info:progress]
en: Using backend plugin: %1 (%2)
it: Utilizzo estensione del motore: %1 (%2)

[ctx: @info:progress]
en: Scanning devices...
it: Scansione dei dispositivi in corso...

[ctx: @info:progress]
en: Scan finished.
it: Scansione completata.

[ctx: @info]
en: <para>Do you really want to rescan the devices?</para><para><warning>This will also clear the list of pending operations.</warning></para>
it: <para>Ripetere la scansione dei dispositivi?</para><para><warning>Questa operazione svuoterà anche la lista delle operazioni in attesa.</warning></para>

[ctx: @title:window]
en: Really Rescan the Devices?
it: Rifare la scansione dei dispositivi?

[ctx: @action:button]
en: Rescan Devices
it: Rifai scansione dispositivi

[ctx: @info]
en: <para>Do you really want to apply the pending operations listed below?</para><para><warning>This will permanently modify your disks.</warning></para>
it: <para>Applicare queste operazioni in attesa?</para><para><warning>I tuoi dischi saranno modificati in modo permanente.</warning></para>

[ctx: @title:window]
en: Apply Pending Operations?
it: Applicare le operazioni in attesa?

[ctx: @action:button]
en: Apply Pending Operations
it: Applica operazioni in attesa

[ctx: @info:status]
en: Applying operations...
it: Applicazione delle operazioni in corso...

[ctx: @info:status]
en: Undoing operation: %1
it: Annullamento dell'operazione: %1

[ctx: @info]
en: Do you really want to clear the list of pending operations?
it: Svuotare la lista delle operazioni in attesa?

[ctx: @title:window]
en: Clear Pending Operations?
it: Svuotare la lista delle operazioni in attesa?

[ctx: @action:button]
en: Clear Pending Operations
it: Svuota lista delle operazioni in attesa

[ctx: @info:status]
en: Clearing the list of pending operations.
it: Svuotamento dell'elenco delle operazioni in attesa.

[ctx: @info]
en: Could not open input file <filename>%1</filename> for import
it: Impossibile aprire il file <filename>%1</filename> per l'importazione

[ctx: @title:window]
en: Error Importing Partition Table
it: Errore nell'importazione della tabella delle partizioni

[ctx: @info]
en: Could not open input file <filename>%1</filename> for import: %2
it: Impossibile aprire il file <filename>%1</filename> per l'importazione: %2

[ctx: @info]
en: Could not open temporary file <filename>%1</filename> while trying to import from <filename>%2</filename>.
it: Impossibile aprire il file temporaneo <filename>%1</filename> mentre si sta cercando di importare da <filename>%2</filename>.

[ctx: @info]
en: The import file <filename>%1</filename> does not contain a valid partition table.
it: Il file importato <filename>%1</filename> non contiene una tabella delle partizioni valida.

[ctx: @title:window]
en: Error While Importing Partition Table
it: Errore nell'importazione della tabella delle partizioni

[ctx: @info]
en: Found more than one partition table type in import file (line %1).
it: Trovata una o più tabelle delle partizioni nel file importato (riga %1).

[ctx: @info]
en: Partition table type "%1" is unknown (line %2).
it: Il tipo «%1» della tabella delle partizioni è sconosciuto (riga %2).

[ctx: @info]
en: Partition table type "%1" is not supported for import (line %2).
it: L'importazione della tabella delle partizioni «%1» non è supportata (riga %2).

[ctx: @info]
en: Found partition but no partition table type (line %1).
it: Trovata partizione ma non è presente una tabella delle partizioni (riga %1).

[ctx: @info the partition is NOT a device path, just a number]
en: Partition %1 would be outside the device's boundaries (line %2).
it: La partizione %1 è fuori i limiti del dispositivo (riga %2).

[ctx: @info]
en: Partition %1 has end before start sector (line %2).
it: La partizione %1 termina prima del settore iniziale (linea %2).

[ctx: @info the partition is NOT a device path, just a number]
en: Unrecognized partition role "%1" for partition %2 (line %3).
it: Ruolo «%1» della partizione %2 non riconosciuto (riga %3).

[ctx: @info the partition is NOT a device path, just a number]
en: No parent partition or partition table found for partition %1 (line %2).
it: Non è stata trovata alcuna partizione principale o tabella delle partizioni per la partizione %1 (riga %2).

[ctx: @info]
en: The partition table type "%1" does not support extended partitions, but one was found (line %2).
it: La tabella della partizioni di tipo «%1» non supporta le partizioni estese, ma ne è stata trovata una (riga %2).

[ctx: @info the partition is NOT a device path, just a number]
en: Could not create file system "%1" for partition %2 (line %3).
it: Impossibile creare il file system «%1» nella partizione %2 (riga %3).

[ctx: @info:status]
en: Could not parse line %1 from import file. Ignoring it.
it: Impossibile analizzare la riga %1 del file importato. Lo ignoro.

[ctx: @title:window]
en: Error Exporting Partition Table
it: Errore nell'esportazione della tabella delle partizioni

[ctx: @info]
en: <para>No support tools were found for file systems currently present on hard disks in this computer:</para><table style='margin-top:12px'><tr><td style='font-weight:bold;padding-right:12px;white-space:nowrap;'>Partition</td><td style='font-weight:bold;padding-right:12px;white-space:nowrap;'>File System</td><td style='font-weight:bold;padding-right:12px;white-space:nowrap;'>Support Tools</td><td style='font-weight:bold;padding-right:12px;white-space:nowrap;'>URL</td></tr>%1</table><para>As long as the support tools for these file systems are not installed you will not be able to modify them.</para><para>You should find packages with these support tools in your distribution's package manager.</para>
it: <para>Non sono stati trovati strumenti di supporto negli hard disk di questo computer:</para><table style='margin-top:12px'><tr><td style='font-weight:bold;padding-right:12px;white-space:nowrap;'>Partizione</td><td style='font-weight:bold;padding-right:12px;white-space:nowrap;'>File System</td><td style='font-weight:bold;padding-right:12px;white-space:nowrap;'>Strumenti di supporto</td><td style='font-weight:bold;padding-right:12px;white-space:nowrap;'>URL</td></tr>%1</table><para>Fintanto che gli strumenti di supporto per questi file system non saranno installati, non sarà possibile modificarli. </para><para>Gli strumenti di supporto dovrebbero essere presenti nel gestore dei pacchetti della vostra distribuzione.</para>

[ctx: @title:window]
en: Missing File System Support Packages
it: Manca il pacchetto di supporto per il file system

[ctx: @info device should be inside of /dev]
en: Unrecognized device "%1"
it: Dispositivo non riconosciuto «%1»

[ctx: @info device should be inside of /dev]
en: Unrecognized partition "%1"
it: Partizione non riconosciuta «%1»

[ctx: @title:window]
en: Error opening partition
it: Errore durante l'apertura della partizione

[ctx: @title:window]
note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDockWidget, m_DockDevices)
en: Devices
it: Dispositivi

[ctx: @title:window]
note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDockWidget, m_DockOperations)
en: Pending Operations
it: Operazioni in sospeso

[ctx: @title:window]
note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDockWidget, m_DockLog)
en: Log Output
it: Risultato del registro

[ctx: @title:window]
en: Create a new partition
it: Crea una nuova partizione

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: ToolBar (partitionToolBar)
en: Partition Manager Toolbar
it: Barra degli strumenti del gestore delle partizioni

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (device)
en: Device
it: Dispositivo

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (selectedDevice)
en: Select Current Device
it: Seleziona il dispositivo corrente

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: Tools
it: Strumenti

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (partition)
en: Partition
it: Partizione

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (panels)
en: Panels Shown
it: Pannelli mostrati

[ctx: @item:intable Encrypted file systems, e.g. btrfs[Encrypted]]
en: %1 [Encrypted]
it: %1 [Cifrato]

[ctx: @info]
en: The file system on partition <filename>%1</filename> could not be mounted.
it: Impossibile montare il file system presente nella partizione <filename>%1</filename>.

[ctx: @title:window]
en: Could Not Mount File System.
it: Impossibile montare il file system.

[ctx: @info]
en: The file system on partition <filename>%1</filename> could not be unmounted.
it: Impossibile smontare il file system presente nella partizione <filename>%1</filename>.

[ctx: @title:window]
en: Could Not Unmount File System.
it: Impossibile smontare il file system.

[ctx: @info]
en: The encrypted file system on partition <filename>%1</filename> could not be unlocked.
it: Il file system cifrato sulla partizione <filename>%1</filename> non può essere sbloccato.

[ctx: @title:window]
en: Could Not Unlock Encrypted File System.
it: Impossibile sbloccare il file system cifrato.

[ctx: @info]
en: The encrypted file system on partition <filename>%1</filename> could not be locked.
it: Il file system cifrato sulla partizione <filename>%1</filename> non può essere bloccato.

[ctx: @title:window]
en: Could Not Lock Encrypted File System.
it: Impossibile bloccare il file system cifrato.

[ctx: @info]
en: <para>There is already one primary partition on this device. This is the maximum number its partition table type can handle.</para><para>You cannot create, paste or restore a primary partition on it before you delete an existing one.</para> | <para>There are already %1 primary partitions on this device. This is the maximum number its partition table type can handle.</para><para>You cannot create, paste or restore a primary partition on it before you delete an existing one.</para>
it[0]: <para>Esiste già una partizione primaria nel dispositivo. Questo è il numero massimo di partizioni che la tabella può gestire.</para><para>È impossibile creare, incollare o ripristinare una partizione primaria sul dispositivo finché non si elimina quella esistente.</para>
it[1]: <para>Esistono già %1 partizioni primarie nel dispositivo. Questo è il numero massimo di partizioni che la tabella può gestire.</para><para>È impossibile creare, incollare o ridimensionare una partizione primaria sul dispositivo finché non si elimina quella esistente.</para>

[ctx: @title:window]
en: Too Many Primary Partitions.
it: Troppe partizioni primarie.

[ctx: @info]
en: <para>The partition <filename>%1</filename> cannot currently be deleted because one or more partitions with higher logical numbers are still mounted.</para><para>Please unmount all partitions with higher logical numbers than %2 first.</para>
it: <para>La partizione <filename>%1</filename> non può essere eliminata perché sono montate partizioni con numeri logici successivi.</para><para>Smontare tutte le partizioni con numero logico maggiore di %2.</para>

[ctx: @title:window]
en: Cannot Delete Partition.
it: Impossibile eliminare la partizione.

[ctx: @info]
en: Do you really want to delete the partition that is currently in the clipboard? It will no longer be available for pasting after it has been deleted.
it: Eliminare la partizione presente negli appunti? Non sarà più possibile incollarla.

[ctx: @title:window]
en: Really Delete Partition in the Clipboard?
it: Vuoi veramente eliminare la partizione presente negli appunti?

[ctx: @action:button]
en: Delete It
it: Elimina

[ctx: @info:status]
en: Partition <filename>%1</filename> has the same position and size after resize/move. Ignoring operation.
it: La partizione <filename>%1</filename> ha la stessa posizione e dimensione dopo lo spostamento o il ridimensionamento. L'operazione sarà ignorata.

[ctx: @info:status]
en: Partition <filename>%1</filename> has been copied to the clipboard.
it: La partizione <filename>%1</filename> è stata copiata negli appunti.

[ctx: @info]
en: <para><warning>You are about to lose all data on partition <filename>%1</filename>.</warning></para><para>Overwriting one partition with another (or with an image file) will destroy all data on this target partition.</para><para>If you continue now and apply the resulting operation in the main window, all data currently stored on <filename>%1</filename> will unrecoverably be overwritten.</para>
it: <para><warning>Stai per perdere tutti i dati sulla partizione <filename>%1</filename>.</warning></para><para>Sovrascrivendo una partizione con un'altra (o con un file immagine) tutto il suo contenuto verrà eliminato. </para><para>Se continui ed applichi le operazioni in attesa nella finestra principale, verranno sovrascritti tutti i dati nella partizione <filename>%1</filename>.</para>

[ctx: @title:window]
en: Really Overwrite Existing Partition?
it: Vuoi veramente sovrascrivere la partizione già esistente?

[ctx: @action:button]
en: Overwrite Partition
it: Sovrascrivi la partizione

[ctx: @info]
en: <para>The selected partition is not large enough to hold the source partition or the backup file.</para><para>Pick another target or resize this partition so it is as large as the source.</para>
it: <para>La partizione selezionata non è abbastanza grande per contenere la partizione sorgente o la copia di sicurezza.</para><para>Scegliere un'altra destinazione o ridimensionare questa partizione in modo da renderla grande come quella sorgente.</para>

[ctx: @title:window]
en: Target Not Large Enough
it: Destinazione non abbastanza grande

[ctx: @info]
en: <para>It is not possible to create the target partition large enough to hold the source.</para><para>This may happen if not all partitions on a device are correctly aligned or when copying a primary partition into an extended partition.</para>
it: <para>Non è possibile creare una partizione abbastanza grande da contenere la partizione sorgente.</para><para>Questo potrebbe accadere quando alcune partizioni di un dispositivo non sono allineate o quando si copia una partizione primaria in una partizione estesa.</para>

[ctx: @title:window]
en: Cannot Create Target Partition.
it: Impossibile creare la partizione destinazione.

[ctx: @info]
en: The file system in the image file <filename>%1</filename> is too large to be restored to the selected partition.
it: Il file system nel file immagine <filename>%1</filename> è troppo grande per poter essere ripristinato nella partizione selezionata.

[ctx: @title:window]
en: Not Enough Space to Restore File System.
it: Spazio non sufficiente per il ripristino del file system.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_TreePartitions)
en: Partition
it: Partizione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_TreePartitions)
en: Type
it: Tipo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_TreePartitions)
en: Mount Point
it: Punto di montaggio

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_TreePartitions)
en: Label
it: Etichetta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_TreePartitions)
en: Partition Label
it: Etichetta partizione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_TreePartitions)
en: Partition UUID
it: UUID partizione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_TreePartitions)
en: Size
it: Dimensione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_TreePartitions)
en: Used
it: Utilizzata

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_TreePartitions)
en: Available
it: Disponibile

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_TreePartitions)
en: First Sector
it: Primo settore

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_TreePartitions)
en: Last Sector
it: Ultimo settore

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_TreePartitions)
en: Number of Sectors
it: Numero di settori

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_TreePartitions)
en: Flags
it: Parametri

[ctx: @title:window]
en: Partition properties: <filename>%1</filename>
it: Proprietà della partizione: <filename>%1</filename>

[ctx: @item mountpoint]
en: (none found)
it: (nessuno rilevato)

[ctx: @label partition state]
en: idle
it: inattiva

[ctx: @label partition state]
en: At least one logical partition is mounted.
it: Montata almeno una partizione logica.

[ctx: @label partition state]
en: mounted on <filename>%1</filename>
it: montata su <filename>%1</filename>

[ctx: @label partition state]
en: mounted
it: montata

[ctx: @item uuid]
en: (none)
it: (nessuno)

[ctx: @info]
en: <para><warning>You are about to lose all data on partition <filename>%1</filename>.</warning></para><para>Changing the file system on a partition already on disk will erase all its contents. If you continue now and apply the resulting operation in the main window, all data on <filename>%1</filename> will unrecoverably be lost.</para>
it: <para><warning>Tutti i dati sulla partizione<filename>%1</filename> saranno persi.</warning></para><para>Il cambiamento del file system di una partizione, già presente sul disco, comporterà la perdita del suo contenuto. Se si continua e si applicano le operazioni in attesa nella finestra principale, tutti i dati della partizione <filename>%1</filename> saranno persi definitivamente.</para>

[ctx: @title:window]
en: Really Recreate <filename>%1</filename> with File System %2?
it: Ricreare <filename>%1</filename> con il file system %2?

[ctx: @action:button]
en: Change the File System
it: Cambia file system

[ctx: @action:button]
en: Do Not Change the File System
it: Non cambiare file system

[ctx: @info]
en: <para><warning>You are about to lose all data on partition <filename>%1</filename>.</warning></para><para>Recreating a file system will erase all its contents. If you continue now and apply the resulting operation in the main window, all data on <filesystem>%1</filesystem> will unrecoverably be lost.</para>
it: <para><warning>Stai per eliminare per eliminare tutti i dati sulla partizione <filename>%1</filename>.</warning></para><para>Ricreando il file system, tutto il suo contenuto sarà eliminato. Se continui e applichi le operazioni risultanti nella finestra principale, tutti i dati su <filesystem>%1</filesystem> saranno definitivamente persi.</para>

[ctx: @title:window]
en: Really Recreate File System on <filename>%1</filename>?
it: Vuoi veramente ricreare il file system su <filename>%1</filename>?

[ctx: @action:button]
en: Recreate the File System
it: Ricrea il file system

[ctx: @action:button]
en: Do Not Recreate the File System
it: Non ricreare il file system

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelTextNoSetLabel)
en: This file system does not support setting a label.
it: Questo file system non supporta l'assegnazione di una etichetta.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_CheckRecreate)
en: This will reformat the filesystem, losing all contents, but keeping the same filesystem type.
it: Ciò formatterà il filesystem, perdendo tutto il contenuto, ma mantenendo il tipo di filesystem.

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_CheckRecreate)
en: Recreate existing file system
it: Ricrea il file system esistente

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelTextMountPoint)
en: Mount point:
it: Punto di montaggio:

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelTextRole)
en: Partition type:
it: Tipo di partizione:

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelTextLabel)
en: &Label:
it: E&tichetta:

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelTextStatus)
en: Status:
it: Stato:

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelTextCapacity)
en: Size:
it: Dimensione:

[ctx: @label partition capacity available]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelTextAvailable)
en: Available:
it: Disponibile:

[ctx: @label partition capacity used]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelTextUsed)
en: Used:
it: In uso:

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelTextFirstSector)
en: First sector:
it: Primo settore:

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelTextLastSector)
en: Last sector:
it: Ultimo settore:

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelTextNumSectors)
en: Number of sectors:
it: Numero di settori:

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelTextFlags)
en: &Flags:
it: Para&metri:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelTextPartitionLabel)
en: Partition Label:
it: Etichetta partizione:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelTextPartitionUuid)
en: Partition UUID:
it: UUID partizione:

[ctx: @info]
en: Please select a device.
it: Selezionare un dispositivo.

[ctx: @info]
en: No valid partition table was found on this device.
it: Su questo dispositivo non è stata trovata una tabella delle partizioni valida.

[ctx: @title:window]
en: Resize/move partition: <filename>%1</filename>
it: Ridimensionamento/spostamento della partizione <filename>%1</filename>

[ctx: %2 is either empty or says Invalid passphrase.]
en: %2Enter passphrase for %1:
it: %2Digita la frase segreta per %1:

[ctx: Part of %2Enter passphrase for %1:]
en: Invalid passphrase.
it: Frase segreta non valida.

[ctx: @title:window]
en: Resize Volume Group
it: Ridimensiona gruppo di volumi

[ctx: @title:window]
en: Scanning devices...
it: Scansione dei dispositivi in corso...

[ctx: @label]
en: Scanning...
it: Scansione in corso...

[ctx: @label]
en: Scanning device: <filename>%1</filename>
it: Scansione del dispositivo: <filename>%1</filename>

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: First sector:
it: Primo settore:

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Last sector:
it: Ultimo settore:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_CheckAlign)
en: Align partition
it: Allinea partizione

[ctx: @action:button advanced settings button]
en: Advanced
it: Avanzate

[ctx: @action:button]
en: &Advanced
it: &Avanzate

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelRole)
en: Partition type:
it: Tipo di partizione:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_CheckBoxEncrypt)
en: Set up encryption for this filesystem with LUKS. You will be asked to provide a passphrase.
it: Configura la cifratura per questo filesystem con LUKS. Ti sarà chiesto di fornire una frase segreta.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_CheckBoxEncrypt)
en: Encrypt with LUKS
it: Cifra con LUKS

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelTextLVName)
en: Logical Volume Name:
it: Nome volume logico:

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelTextLabel)
en: Label:
it: Etichetta:

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Minimum size:
it: Dimensione minima:

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Maximum size:
it: Dimensione massima:

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelFreeBefore)
en: F&ree space before:
it: Spazio libe&ro prima:

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Si&ze:
it: Di&mensione:

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelFreeAfter)
en: Free space after:
it: Spazio libero dopo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelPermission)
en: Permissions
it: Permessi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, m_permissionEveryone)
en: Allow everyone to write and read on this device
it: Consenti a tutti di scrivere e leggere su questo dispositivo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_permissionEveryone)
en: Everyone
it: Tutti

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, m_permissionOnlyRoot)
en: Allow only root to write and read on this device, you will need to setup per-folder permissions
it: Consenti solo a root di scrivere e leggere su questo dispositivo, dovrai configurare permessi per singola cartella

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_permissionOnlyRoot)
en: Only Root
it: Solo root

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_RadioPrimary)
en: Primar&y
it: Pr&imaria

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_RadioExtended)
en: E&xtended
it: E&stesa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_RadioLogical)
en: &Logical
it: &Logica

[ctx: @title:window]
en: SMART Properties: <filename>%1</filename>
it: Proprietà SMART: <filename>%1</filename>

[ctx: @action:button]
en: Save SMART Report
it: Salva il rapporto SMART

[ctx: @label SMART number of bad sectors]
en: none
it: nessuno

[ctx: @item:intable]
en: Pre-Failure
it: Prima del problema

[ctx: @item:intable]
en: Old-Age
it: Datato

[ctx: @item:intable]
en: Online
it: In linea

[ctx: @item:intable]
en: Offline
it: Non in linea

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelTextSmartModelName)
en: Model:
it: Modello:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelTextSmartSerialNumber)
en: Serial number:
it: Numero seriale:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelTextSmartFirmware)
en: Firmware revision:
it: Revisione del firmware:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelTextSmartTemperature)
en: Temperature:
it: Temperatura:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelTextSmartBadSectors)
en: Bad sectors:
it: Settori danneggiati:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelTextSmartPoweredOn)
en: Powered on for:
it: Acceso da:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelTextSmartPowerCycles)
en: Power cycles:
it: Cicli di avvio:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelTextSmartSelfTests)
en: Self tests:
it: Auto-diagnostica:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelTextSmartOverallAssessment)
en: Overall assessment:
it: Valutazione complessiva:

[ctx: @title:window]
en: Could Not Save SMART Report.
it: Impossibile salvare il rapporto SMART.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_TreeSmartAttributes)
en: Attribute
it: Attributo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_TreeSmartAttributes)
en: Failure Type
it: Tipologia di errore

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_TreeSmartAttributes)
en: Update Type
it: Tipo di aggiornamento

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_TreeSmartAttributes)
en: Worst
it: Peggiore

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_TreeSmartAttributes)
en: Current
it: Attuale

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_TreeSmartAttributes)
en: Threshold
it: Soglia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_TreeSmartAttributes)
en: Raw
it: Grezzo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_TreeSmartAttributes)
en: Assessment
it: Valutazione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_TreeSmartAttributes)
en: Value
it: Valore

[ctx: @info]
en: Could not create temporary output file to save <filename>%1</filename>.
it: Impossibile creare il file temporaneo di risultato <filename>%1</filename>.

[ctx: @title:window]
en: Error Saving Log File
it: Errore nel salvataggio del file di registro

[ctx: @title:column Severity of a log entry / log level. Text must be very short.]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_TreeLog)
en: Sev.
it: Grav.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeWidget, m_TreeLog)
en: Severity
it: Gravità

[ctx: @title:column a time stamp of a log entry]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_TreeLog)
en: Time
it: Tempo

[ctx: @title:column the text message of a log entry]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_TreeLog)
en: Message
it: Messaggio

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelTextVGName)
en: Volume Group Name:
it: Nome gruppo di volumi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelTextPESize)
en: Physical Extent Size:
it: Dimensione estensioni fisiche:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelTextTotalLV)
en: Total LV:
it: LV totali:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelTextVolumeType)
en: Volume Group Type:
it: Tipo gruppo di volumi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelTextTotalSize)
en: Total Size:
it: Dimensione totale:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelTextTotalSectors)
en: Total Sectors:
it: Settori totali:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelTextTotalUsedSize)
en: Used Size:
it: Dimensione utilizzata:

[ctx: @title]
en: Manage your disks, partitions and file systems
it: Gestisci i tuoi dischi, le partizioni e i file system

[ctx: @info:credit]
en: Former maintainer
it: Responsabile originale

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer
it: Responsabile

[ctx: @info:credit]
en: Former Calamares maintainer
it: Responsabile originale di Calamares

[ctx: @info:credit]
en: LVM support
it: Supporto LVM

[ctx: @info:credit]
en: UDF support
it: Supporto UDF

[ctx: @info:credit]
en: Partition Widget Design
it: Oggetto di progettazione della partizione

[ctx: @info:credit]
en: Improved SMART support
it: Supporto SMART migliorato

[ctx: @info:shell]
en: Device to manage
it: Dispositivo da gestire

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (firstRun), group (KDE Partition Manager)
en: Is this the first time KDE Partition Manager is being run?
it: È la prima volta che KDE Partition Manager viene avviato?

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (minLogLevel), group (KDE Partition Manager)
en: Hide log messages below
it: Nascondi i seguenti messaggi del registro

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (sectorAlignment), group (KDE Partition Manager)
en: Partition sector alignment
it: Allineamento dei settori della partizione

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (useCylinderAlignment), group (KDE Partition Manager)
en: Use cylinder based alignment (Windows XP compatible)
it: Utilizza l'allineamento basato sui cilindri (compatibile con Windows XP)

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (alignDefault), group (KDE Partition Manager)
en: Align partitions per default
it: Allinea le partizioni in modo predefinito

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry, group (KDE Partition Manager)
en: File system colors
it: Colori del file system

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry, group (KDE Partition Manager)
en: Show the application's menu bar
it: Mostra la barra dei menu dell'applicazione

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry, group (KDE Partition Manager)
en: Backend plugin
it: Estensione del motore

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry, group (KDE Partition Manager)
en: Preferred unit:
it: Unità preferita:

[ctx: @info]
en: <para>The configured backend plugin "%1" could not be loaded.</para><para>Loading the default backend plugin "%2" instead.</para>
it: <para>L'estensione configurata del motore ("%1") non può essere caricata.</para> <para>Caricamento dell'estensione del motore %2 predefinita.</para>

[ctx: @title:window]
en: Error: Could Not Load Backend Plugin
it: Errore: impossibile caricare il motore

[ctx: @info]
en: <para>Neither the configured ("%1") nor the default ("%2") backend plugin could be loaded.</para><para>Please check your installation.</para>
it: <para>Non è possibile caricare né l'estensione configurata del motore ("%1") né quella predefinita ("%2"). </para><para>Verifica l'installazione.</para>

[ctx: @title:menu]
en: Columns
it: Colonne
