partitionmanager - en to mai translation catalogue (91 entries)

[ctx: @title:tab general application settings]
en: General
mai: सामान्य

en: General Settings
mai: सामान्य जमावट

[ctx: @title:tab advanced application settings]
en: Advanced
mai: उन्नत

en: Advanced Settings
mai: उन्नत विन्यास

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Backend
mai: बैकेंड

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_6)
en: Units
mai: एकाइसभ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_preferredUnit)
en: Byte
mai: बाइट

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: File Systems
mai: फाइल सिस्टम

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Logging
mai: लॉग कए रहल अछि

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_minLogLevel)
en: Debug
mai: डिबग

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_minLogLevel)
en: Information
mai: सूचना

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_minLogLevel)
en: Warning
mai: चेतावनी

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_minLogLevel)
en: Error
mai: त्रुटि

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_ButtonSave)
en: Save
mai: सहेजू

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelStatus)
en: Status
mai: स्थिति

[ctx: @label]
en: (unknown)
mai: (अज्ञात)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelTextCapacity)
en: Capacity:
mai: क्षमता:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_ButtonSmartMore) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_ButtonMore)
en: More...
mai: बेसी...

[ctx: @action:button]
en: Save changes
mai: बदलाव सहेजू

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_CheckReadOnly)
en: Read-only
mai: केवल पढ़बा-जोग

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelOptions)
en: Options:
mai: विकल्प:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_ButtonSelect)
en: Select...
mai: चुनू...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelType)
en: Type:
mai: प्रकार:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelPath)
en: Path:
mai: पथः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_Tree)
en: File System
mai: फाइल सिस्टम

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_Tree)
en: Create
mai: बनाबू

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_Tree)
en: Grow
mai: बढ़ू

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_Tree)
en: Shrink
mai: घोकचाबू

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_Tree)
en: Move
mai: घसकाबू

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_Tree)
en: Copy
mai: कापी करू

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_Tree)
en: Check
mai: जाँचू

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_Tree)
en: Restore
mai: पूर्व अवस्थामे पहुँचाबू

[ctx: @title:window]
note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDockWidget, m_DockInformation)
en: Information
mai: सूचना

[ctx: @label partition]
en: File system:
mai: फाइल सिस्टमः

[ctx: @label partition]
en: Capacity:
mai: क्षमता:

[ctx: @label partition]
en: Used:
mai: प्रयुक्त:

[ctx: @title:window]
en: Device Information
mai: डिवायस सूचना

[ctx: @label device]
en: Path:
mai: पथः

[ctx: @label device]
en: Type:
mai: प्रकार:

[ctx: @label device]
en: Capacity:
mai: क्षमता:

[ctx: @action:inmenu]
en: Undo
mai: अनावृत्ति

[ctx: @action:inmenu clear the list of operations]
en: Clear
mai: खाली

[ctx: @action:inmenu apply all operations]
en: Apply
mai: लागू करू

[ctx: @info:tooltip]
en: Apply all operations
mai: सभ ऑपरेशन लागू करू

[ctx: @action:inmenu]
en: Properties
mai: गुण

[ctx: @action:inmenu create a new partition]
en: New
mai: नवीन

[ctx: @action:inmenu]
en: Resize/Move
mai: आकार बदलू/घसकाबू

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete
mai: मेटाबू

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy
mai: कापी करू

[ctx: @action:inmenu]
en: Paste
mai: साटू

[ctx: @action:inmenu]
en: Mount
mai: माउन्ट

[ctx: @action:inmenu]
en: Check
mai: जाँचू

[ctx: @action:inmenu]
en: Restore
mai: पूर्व अवस्थामे पहुँचाबू

[ctx: @action:inmenu]
en: Save Log
mai: लॉग सहेजू

[ctx: @title:window]
note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDockWidget, m_DockDevices)
en: Devices
mai: डिवाइस

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (device)
en: Device
mai: डिवाइस

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (partition)
en: Partition
mai: विभाजन

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_TreePartitions)
en: Partition
mai: विभाजन

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_TreePartitions)
en: Type
mai: प्रकार

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_TreePartitions)
en: Mount Point
mai: आरोह बिंदु

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_TreePartitions)
en: Label
mai: लेबल

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_TreePartitions)
en: Size
mai: आकार

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_TreePartitions)
en: Used
mai: प्रयुक्त

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_TreePartitions)
en: Available
mai: उपलब्ध

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_TreePartitions)
en: Flags
mai: फ्लैग

[ctx: @item uuid]
en: (none)
mai: (कोनो नहि)

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelTextMountPoint)
en: Mount point:
mai: माउन्ट पाइंटः

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelTextStatus)
en: Status:
mai: स्थिति:

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelTextCapacity)
en: Size:
mai: आकार:

[ctx: @label partition capacity used]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelTextUsed)
en: Used:
mai: प्रयुक्त:

[ctx: @label]
en: Scanning...
mai: स्कैनिंग...

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelFileSystem)
en: File system:
mai: फाइल सिस्टमः

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelTextLabel)
en: Label:
mai: लेबल:

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Minimum size:
mai: न्यूनतम आकार:

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Maximum size:
mai: अधिकतम आकार:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelPermission)
en: Permissions
mai: अनुमतिसभ

[ctx: @label SMART number of bad sectors]
en: none
mai: किछु नहि

[ctx: @item:intable]
en: Online
mai: आनलाइन

[ctx: @item:intable]
en: Offline
mai: आफलाइन

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelTextSmartModelName)
en: Model:
mai: मॉडल:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelTextSmartSerialNumber)
en: Serial number:
mai: क्रम सँख्या :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelTextSmartTemperature)
en: Temperature:
mai: तापमानः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_TreeSmartAttributes)
en: Attribute
mai: विशेषता

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_TreeSmartAttributes)
en: Worst
mai: खराब

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_TreeSmartAttributes)
en: Current
mai: मोजुदा

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_TreeSmartAttributes)
en: Threshold
mai: दहलीज

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_TreeSmartAttributes)
en: Raw
mai: कच्चा

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_TreeSmartAttributes)
en: Value
mai: मान

[ctx: @title:column a time stamp of a log entry]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_TreeLog)
en: Time
mai: समय

[ctx: @title:column the text message of a log entry]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_TreeLog)
en: Message
mai: संदेश

[ctx: @title:menu]
en: Columns
mai: कालम
