KDE 4 - en to nn translation catalogue (53 entries)

[ctx: @title:tab general application settings]
en: General
nn: Generelt

en: General Settings
nn: Generelle innstillingar

[ctx: @title:tab]
en: File System Colors
nn: Filsystemfargar

en: File System Color Settings
nn: Innstillingar for filsystemfargar

[ctx: @title:tab advanced application settings]
en: Advanced
nn: Avansert

en: Advanced Settings
nn: Avanserte innstillingar

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Backend
nn: Motor

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_6)
en: Units
nn: Einingar

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_preferredUnit)
en: Byte
nn: byte

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: File Systems
nn: Filsystem

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_13)
en: extended:
nn: utvida:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_17)
en: unformatted:
nn: ikkje formatert:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_4)
en: Linux Swap:
nn: Linux-veksleminne:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_18)
en: Linux RAID:
nn: Linux-RAID:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_16)
en: unknown:
nn: ukjend:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Logging
nn: Loggar

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_minLogLevel)
en: Debug
nn: Feilsøking

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_minLogLevel)
en: Information
nn: Informasjon

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_minLogLevel)
en: Warning
nn: Åtvaring

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_minLogLevel)
en: Error
nn: Feil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Overwrite with:
nn: Skriv over med:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_ButtonSave)
en: Save
nn: Lagra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_ButtonBrowser)
en: Open in External Browser
nn: Opna i ekstern nettlesar

[ctx: @action:button]
en: &Details
nn: &Detaljar

[ctx: @info:progress]
en: Setting up...
nn: Set opp …

[ctx: @info]
en: Do you really want to cancel?
nn: Er du sikker på at du vil avbryta?

[ctx: @title:window]
en: Cancel Running Operations
nn: Avbryt pågåande handlingar

[ctx: @info:progress]
en: [%1/%2] - %3: %4
nn: [%1/%2] – %3: %4

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_IconLabel)
en: (icon)
nn: (ikon)

[ctx: @label device]
en: %1 (read only)
nn: %1 (skriveverna)

[ctx: @label]
en: (unknown)
nn: (ukjend)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelTextCapacity)
en: Capacity:
nn: Kapasitet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_ButtonSmartMore) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_ButtonMore)
en: More...
nn: Meir …

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_CheckReadOnly)
en: Read-only
nn: Berre lesing

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelOptions)
en: Options:
nn: Val:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_ButtonRemove)
en: Remove
nn: Fjern

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_ButtonSelect)
en: Select...
nn: Vel …

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelPath)
en: Path:
nn: Sti:

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: Tools
nn: Verktøy

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_TreePartitions)
en: Available
nn: Tilgjengeleg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelPermission)
en: Permissions
nn: Løyve

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelTextSmartModelName)
en: Model:
nn: Modell:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelTextSmartSerialNumber)
en: Serial number:
nn: Serienummer:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelTextSmartTemperature)
en: Temperature:
nn: Temperatur:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_TreeSmartAttributes)
en: Id
nn: ID

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_TreeSmartAttributes)
en: Attribute
nn: Attributt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_TreeSmartAttributes)
en: Current
nn: Gjeldande

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_TreeSmartAttributes)
en: Threshold
nn: Grensenivå

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_TreeSmartAttributes)
en: Raw
nn: Rå

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_TreeSmartAttributes)
en: Value
nn: Verdi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeWidget, m_TreeLog)
en: Severity
nn: Kor alvorleg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelTextTotalSize)
en: Total Size:
nn: Total storleik:

[ctx: @title:menu]
en: Columns
nn: Kolonnar
