partitionmanager - en to ro translation catalogue (412 entries)

en: General Settings
ro: Configurări generale

[ctx: @title:tab]
en: File System Colors
ro: Culori pentru sisteme de fișiere

en: File System Color Settings
ro: Configurări de culori pentru sisteme de fișiere

[ctx: @title:tab advanced application settings]
en: Advanced
ro: Avansat

en: Advanced Settings
ro: Configurări avansate

[ctx: @info]
en: <para>Do you really want to change the backend?</para><para><warning>This will also rescan devices and thus clear the list of pending operations.</warning></para>
ro: <para>Sigur doriți să schimbați platforma?</para><para><warning>Aceasta va reciti dispozitivele și de aceea va curăța lista de operații în așteptare.</warning></para>

[ctx: @title:window]
en: Really Change Backend?
ro: Sigur schimbați platforma?

[ctx: @action:button]
en: Change the Backend
ro: Schimbă platforma

[ctx: @action:button]
en: Do Not Change the Backend
ro: Nu schimba platforma

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Backend
ro: Platformă

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Active backend:
ro: Platformă activă:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_6)
en: Units
ro: Unități

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Preferred unit:
ro: Unitate preferată:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_preferredUnit)
en: Byte
ro: Octet

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_preferredUnit)
en: KiB
ro: KiO

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_preferredUnit)
en: MiB
ro: MiO

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_preferredUnit)
en: GiB
ro: GiO

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_preferredUnit)
en: TiB
ro: TiO

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_preferredUnit)
en: PiB
ro: PiO

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_preferredUnit)
en: EiB
ro: EiO

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: File Systems
ro: Sisteme de fișiere

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_13)
en: extended:
ro: extins:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_17)
en: unformatted:
ro: neformatat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_16)
en: unknown:
ro: necunoscut:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Partition Alignment
ro: Aliniere partiție

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useCylinderAlignment)
en: Use cylinder based alignment (Windows XP compatible)
ro: Folosește aliniere bazată pe cilindru (compatibil cu Windows XP)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Sector alignment:
ro: Aliniere sector:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_sectorAlignment)
en:  sectors
ro:  sectoare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_alignDefault)
en: Align partitions per default
ro: Aliniază partițiile implicit

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Logging
ro: Jurnalizare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Hide messages below:
ro: Ascunde mesajele de mai jos:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_minLogLevel)
en: Debug
ro: Depanare

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_minLogLevel)
en: Information
ro: Informație

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_minLogLevel)
en: Warning
ro: Avertisment

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_minLogLevel)
en: Error
ro: Eroare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Default file system:
ro: Sistem de fișiere implicit:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Shredding
ro: Forfecare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Overwrite with:
ro: Suprascrie cu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton)
en: Random data
ro: Date aleatorii

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_2)
en: Zeros
ro: Zerouri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_ButtonSave)
en: Save
ro: Salvează

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_ButtonBrowser)
en: Open in External Browser
ro: Deschide în navigator extern

[ctx: @action:button]
en: &Details
ro: &Detalii

[ctx: @info:progress]
en: Setting up...
ro: Configurare...

[ctx: @info]
en: Do you really want to cancel?
ro: Sigur renunțați?

[ctx: @title:window]
en: Cancel Running Operations
ro: Anulează operațiile în curs

[ctx: @action:button]
en: Yes, Cancel Operations
ro: Da, anulează operațiile

[ctx: @info:progress]
en: Waiting for operation to finish...
ro: Aștept încheierea operației...

[ctx: @info:progress]
en: All operations successfully finished.
ro: Toate operațiile au fost încheiate cu succes.

[ctx: @info:progress]
en: Operations cancelled.
ro: Operații anulate.

[ctx: @info:progress]
en: There were errors while applying operations. Aborted.
ro: Au intervenit erori la aplicarea operațiilor. Abandonat.

[ctx: @info:progress]
en: Total Time: %1
ro: Timp total: %1

[ctx: @title:window]
en: Could Not Save Report.
ro: Raportul nu a putut fi salvat.

[ctx: @info]
en: Could not create temporary file <filename>%1</filename> for writing.
ro: Fișierul temporar <filename>%1</filename> nu a putut fi creat pentru scriere.

[ctx: @title:window]
en: Could Not Launch Browser.
ro: Navigatorul nu a putut fi pornit.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_TreeTasks)
en: Operations and Jobs
ro: Operații și sarcini

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_TreeTasks)
en: Time Elapsed
ro: Timp scurs

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelTime)
en: Total Time: 00:00:00
ro: Timp total: 00:00:00

note: i18n: ectx: property (format), widget (QProgressBar, m_ProgressSub)
en: Operation: %p%
ro: Operație: %p%

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelStatus)
en: Status
ro: Stare

[ctx: @title:window]
en: Create a New Partition Table on <filename>%1</filename>
ro: Creează o tabelă de partiții nouă pe <filename>%1</filename>

[ctx: @action:button]
en: Create &New Partition Table
ro: Creează tabelă de partiții &nouă

[ctx: @title:window]
en: Really Create MS-Dos Partition Table Type?
ro: Sigur creați o tabelă de partiții MS-Dos?

[ctx: @action:button]
en: Create MS-Dos Type
ro: Creează tip MS-Dos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Choose the type of partition table you want to create:
ro: Alegeți tipul tabelului de partiții de creat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_IconLabel)
en: (icon)
ro: (pictogramă)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: <b>Warning:</b> This will destroy all data on the device!
ro: <b>Atenție:</b> Aceasta va distruge toate datele de pe dispozitiv!

[ctx: @title:window]
en: Create new Volume Group
ro: Creează grup de volume nou

[ctx: @title:window]
en: Device Properties: <filename>%1</filename>
ro: Proprietăți dispozitiv: <filename>%1</filename>

[ctx: @label device]
en: %1 (read only)
ro: %1 (numai citire)

[ctx: @label SMART disk status]
en: good
ro: bună

[ctx: @label SMART disk status]
en: BAD
ro: REA

[ctx: @label]
en: (unknown)
ro: (necunoscut)

[ctx: @label device]
en: LVM Volume Group
ro: Grup de volume LVM

[ctx: @label device]
en: Software RAID Device
ro: Dispozitiv Software RAID

[ctx: @label device]
en: Volume Manager Device
ro: Dispozitiv pentru gestionar de volume

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelTextType)
en: Partition table:
ro: Tabelă de partiții:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_RadioCylinderBased)
en: &Cylinder alignment
ro: Aliniere &cilindru

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_RadioSectorBased)
en: Sector based align&ment
ro: Ali&niere bazată pe sector

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelTextCapacity)
en: Capacity:
ro: Capacitate:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelTextTotalSectors)
en: Total sectors:
ro: Total sectoare:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelTextLogicalSectorSize)
en: Logical sector size:
ro: Dimensiune logică sector:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelTextPhysicalSectorSize)
en: Physical sector size:
ro: Dimensiune fizică sector:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelTextPrimariesMax)
en: Primaries/Max:
ro: Primare/max.:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelTextSmartStatus)
en: SMART status:
ro: Stare SMART:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_ButtonSmartMore) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_ButtonMore)
en: More...
ro: Mai mult...

[ctx: @title:window]
en: Edit additional mount options
ro: Redactează opțiunile de montare suplimentare

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, EditMountOptionsDialogWidgetBase)
en: Edit Mount Options
ro: Modifică opțiunile de montare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_Label)
en: Edit the mount options for this file system:
ro: Modifică opțiunile de montare pentru acest sistem de fișiere:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QPlainTextEdit, m_EditOptions)
en: Option1,Option2
ro: Opțiune1,Opțiune2

[ctx: @title:window]
en: Edit mount point for <filename>%1</filename>
ro: Redactează punctul de montare pentru <filename>%1</filename>

[ctx: @title:window]
en: Really save changes?
ro: Sigur salvați modificările?

[ctx: @action:button]
en: Save changes
ro: Salvează modificările

[ctx: @title:window]
en: Error While Saving Mount Points
ro: Eroare la salvarea punctelor de montare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_CheckUsers)
en: Users can mount and unmount
ro: Utilizatorii pot monta și demonta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_CheckRelAtime)
en: Update access times relative to modification
ro: Actualizează timpii de acces relativ la modificare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_CheckReadOnly)
en: Read-only
ro: Numai-citire

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelPassNumber)
en: Pass &Number:
ro: &Număr de treceri:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_RadioDeviceNode)
en: De&vice Node
ro: Nod dispoziti&v

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelOptions)
en: Options:
ro: Opțiuni:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_RadioLabel)
en: &Label
ro: &Etichetă

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_CheckNoExec)
en: No binary execution
ro: Fără executarea binarelor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_CheckNoAuto)
en: No automatic mount
ro: Fără montare automată

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_ButtonRemove)
en: Remove
ro: Elimină

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_ButtonSelect)
en: Select...
ro: Alege...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_CheckNoDirAtime)
en: No update of directory access times
ro: Fără actualizare a timpilor de acces la dosar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelType)
en: Type:
ro: Tip:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelPath)
en: Path:
ro: Cale:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_CheckNoAtime)
en: No update of file access times
ro: Fără actualizare a timpilor de acces la fișier

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_CheckSync)
en: Synchronous access
ro: Acces sincron

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Identify by:
ro: Identificare după:

[ctx: @title:window]
en: File System Support
ro: Suport sisteme de fișiere

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_Tree)
en: File System
ro: Sistem de fișiere

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_Tree)
en: Create
ro: Creează

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_Tree)
en: Grow
ro: Crește

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_Tree)
en: Shrink
ro: Micșorează

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_Tree)
en: Move
ro: Mută

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_Tree)
en: Copy
ro: Copiază

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_Tree)
en: Check
ro: Verifică

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_Tree)
en: Read Label
ro: Citește eticheta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_Tree)
en: Write Label
ro: Scrie eticheta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_Tree)
en: Read Usage
ro: Citește utilizarea

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_Tree)
en: Backup
ro: Copie de siguranță

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_Tree)
en: Restore
ro: Restabilește

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_Tree)
en: Support Tools
ro: Unelte de suport

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_ButtonRescan)
en: Rescan Support
ro: Recitește suportul

[ctx: @title:window]
note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDockWidget, m_DockInformation)
en: Information
ro: Informație

[ctx: @title:window]
en: Partition Information
ro: Informație despre partiții

[ctx: @label partition]
en: File system:
ro: Sistem de fișiere:

[ctx: @label partition]
en: Capacity:
ro: Capacitate:

[ctx: @label partition]
en: Cipher name:
ro: Denumire cifru:

[ctx: @label partition]
en: Cipher mode:
ro: Regim cifru:

[ctx: @label partition]
en: Key size:
ro: Dimensiune cheie:

[ctx: @label partition]
en: First sector:
ro: Primul sector:

[ctx: @label partition]
en: Last sector:
ro: Ultimul sector:

[ctx: @label partition]
en: Number of sectors:
ro: Numărul de sectoare:

[ctx: @label partition]
en: Available:
ro: Disponibil:

[ctx: @label partition]
en: Used:
ro: Utilizat:

[ctx: @label partition]
en: PE Size:
ro: Dimensiune PE:

[ctx: @label partition]
en: Free PE:
ro: PE libere:

[ctx: @label partition]
en: Allocated PE:
ro: PE alocate:

[ctx: @title:window]
en: Device Information
ro: Informație dispozitiv

[ctx: @label device]
en: Path:
ro: Cale:

[ctx: @label device]
en: Type:
ro: Tip:

[ctx: @label device]
en: Capacity:
ro: Capacitate:

[ctx: @label device]
en: Total sectors:
ro: Total sectoare:

[ctx: @label device]
en: Logical sector size:
ro: Dimensiune logică sector:

[ctx: @label device]
en: Physical sector size:
ro: Dimensiune fizică sector:

[ctx: @label device]
en: Primaries/Max:
ro: Primare/max.:

[ctx: @label device]
en: Volume Type:
ro: Tip volum:

[ctx: @label device]
en: PE Size:
ro: Dimensiune PE:

[ctx: @label device]
en: Allocated PE:
ro: PE alocate:

[ctx: @label device]
en: Free PE:
ro: PE libere:

[ctx: @label device]
en: RAID Level:
ro: Nivel RAID:

[ctx: @title:window]
en: Insert a partition
ro: Inserează o partiție

[ctx: @info]
en: <para>Do you really want to quit the application?</para><para>There is still an operation pending.</para> | <para>Do you really want to quit the application?</para><para>There are still %1 operations pending.</para>
ro[0]: <para>Sigur doriți să părăsiți aplicația?</para><para>Mai este încă o operație în așteptare.</para>
ro[1]: <para>Sigur doriți să părăsiți aplicația?</para><para>Mai sunt încă %1 operații în așteptare.</para>
ro[2]: <para>Sigur doriți să părăsiți aplicația?</para><para>Mai sunt încă %1 de operații în așteptare.</para>

[ctx: @title:window]
en: Discard Pending Operations and Quit?
ro: Anulați operațiile în așteptare și ieșiți?

[ctx: @action:button]
en: Quit <application>%1</application>
ro: Termină <application>%1</application>

[ctx: @action:inmenu]
en: Undo
ro: Desfă

[ctx: @info:tooltip]
en: Undo the last operation
ro: Desface ultima operație

[ctx: @info:status]
en: Remove the last operation from the list.
ro: Elimină ultima operație din listă.

[ctx: @action:inmenu clear the list of operations]
en: Clear
ro: Curăță

[ctx: @info:tooltip]
en: Clear all operations
ro: Curăță toate operațiile

[ctx: @info:status]
en: Empty the list of pending operations.
ro: Golește lista operațiilor în așteptare.

[ctx: @action:inmenu apply all operations]
en: Apply
ro: Aplică

[ctx: @info:tooltip]
en: Apply all operations
ro: Aplică toate operațiile

[ctx: @info:status]
en: Apply the pending operations in the list.
ro: Aplică operațiile în așteptare din listă.

[ctx: @action:inmenu]
en: New Partition Table
ro: Tabelă de partiții nouă

[ctx: @info:tooltip]
en: Create a new partition table
ro: Creează o tabelă de partiții nouă

[ctx: @info:status]
en: Create a new and empty partition table on a device.
ro: Creează o tabelă de partiții nouă și goală pe dispozitiv.

[ctx: @action:inmenu]
en: Export Partition Table
ro: Exportă tabela de partiții

[ctx: @info:tooltip]
en: Export a partition table
ro: Exportă o tabelă de partiții

[ctx: @info:status]
en: Export the device's partition table to a text file.
ro: Exportă tabelă de partiții a dispozitivului într-un fișier textual.

[ctx: @action:inmenu]
en: Import Partition Table
ro: Importă tabel de partiții

[ctx: @info:tooltip]
en: Import a partition table
ro: Importă un tabel de partiții

[ctx: @info:status]
en: Import a partition table from a text file.
ro: Importă un tabel de partiții dintr-un fișier textual.

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove Volume Group
ro: Elimină grup de volume

[ctx: @info:tooltip]
en: Remove selected Volume Group
ro: Elimină grupul de volume ales

[ctx: @info:status]
en: Remove selected Volume Group.
ro: Elimină grupul de volume ales.

[ctx: @action:inmenu]
en: Resize Volume Group
ro: Redimensionează grup de volume

[ctx: @info:tooltip]
en: Resize selected Volume Group
ro: Redimensionează grupul de volume ales

[ctx: @info:status]
en: Extend or reduce selected Volume Group.
ro: Extinde sau reduce grupul de volume ales.

[ctx: @action:inmenu]
en: Deactivate Volume Group
ro: Dezactivează grup de volume

[ctx: @info:tooltip]
en: Deactivate selected Volume Group
ro: Dezactivează grupul de volume ales

[ctx: @action:inmenu]
en: SMART Status
ro: Stare SMART

[ctx: @info:tooltip]
en: Show SMART status
ro: Arată starea SMART

[ctx: @info:status]
en: Show the device's SMART status if supported
ro: Arată starea SMART a dispozitivului, dacă e susținută

[ctx: @action:inmenu]
en: Properties
ro: Proprietăți

[ctx: @info:tooltip]
en: Show device properties dialog
ro: Arată dialogul de proprietăți ale dispozitivului

[ctx: @info:status]
en: View and modify device properties
ro: Vizualizați și modificați proprietățile dispozitivului

[ctx: @action:inmenu create a new partition]
en: New
ro: Nouă

[ctx: @info:tooltip]
en: New partition
ro: Partiție nouă

[ctx: @info:status]
en: Create a new partition.
ro: Creează o nouă partiție.

[ctx: @action:inmenu]
en: Resize/Move
ro: Redim./mutare

[ctx: @info:tooltip]
en: Resize or move partition
ro: Redimensionează sau mută o partiție

[ctx: @info:status]
en: Shrink, grow or move an existing partition.
ro: Mărește, micșorează sau mută o partiție existentă.

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete
ro: Șterge

[ctx: @info:tooltip]
en: Delete partition
ro: Șterge partiția

[ctx: @info:status]
en: Delete a partition.
ro: Șterge o partiție.

[ctx: @action:inmenu]
en: Shred
ro: Forfecare

[ctx: @info:tooltip]
en: Shred partition
ro: Foarfecă partiția

[ctx: @info:status]
en: Shred a partition so that its contents cannot be restored.
ro: Foarfecă o partiție astfel încât conținutul acesteia să nu mai poată fi recuperat.

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy
ro: Copiază

[ctx: @info:tooltip]
en: Copy partition
ro: Copiază partiția

[ctx: @info:status]
en: Copy an existing partition.
ro: Copiază o partiție existentă.

[ctx: @action:inmenu]
en: Paste
ro: Lipește

[ctx: @info:tooltip]
en: Paste partition
ro: Lipește partiția

[ctx: @info:status]
en: Paste a copied partition.
ro: Lipește o partiție copiată.

[ctx: @action:inmenu]
en: Edit Mount Point
ro: Modifică punctul de montare

[ctx: @info:tooltip]
en: Edit mount point
ro: Modifică punctul de montare

[ctx: @info:status]
en: Edit a partition's mount point and options.
ro: Modifică punctul de montare și opțiunile unei partiții.

[ctx: @action:inmenu]
en: Mount
ro: Montează

[ctx: @info:tooltip]
en: Mount or unmount partition
ro: Montează sau demontează partiția

[ctx: @info:status]
en: Mount or unmount a partition.
ro: Montează sau demontează o partiție.

[ctx: @action:inmenu]
en: Unlock
ro: Deblochează

[ctx: @info:tooltip]
en: Unlock or lock encrypted partition
ro: Deblochează sau blochează partiția criptată

[ctx: @info:status]
en: Unlock or lock encrypted partition.
ro: Deblochează sau blochează partiția criptată.

[ctx: @action:inmenu]
en: Check
ro: Verifică

[ctx: @info:tooltip]
en: Check partition
ro: Verifică partiția

[ctx: @info:status]
en: Check a filesystem on a partition for errors.
ro: Verifică un sistem de fișiere de pe o partiție pentru erori.

[ctx: @info:tooltip]
en: Show partition properties dialog
ro: Arată dialogul de proprietăți ale partiției

[ctx: @info:status]
en: View and modify partition properties (label, partition flags, etc.)
ro: Vizualizează și modifică proprietățile partiției (etichetă, fanioane, etc.)

[ctx: @action:inmenu]
en: Backup
ro: Creează copie de siguranță

[ctx: @info:tooltip]
en: Backup partition
ro: Creează o copie de siguranță a partiției

[ctx: @info:status]
en: Backup a partition to an image file.
ro: Salvează partiția într-un fișier-imagine.

[ctx: @action:inmenu]
en: Restore
ro: Restabilește

[ctx: @info:tooltip]
en: Restore partition
ro: Restabilește partiția

[ctx: @info:status]
en: Restore a partition from an image file.
ro: Restabilește o partiție dintr-un fișier-imagine.

[ctx: @action:inmenu]
en: New Volume Group
ro: Grup de volume nou

[ctx: @info:tooltip]
en: Create a new LVM Volume Group
ro: Creează un grup de volume LVM nou

[ctx: @info:status]
en: Create a new LVM Volume Group as a device.
ro: Creează un grup de volume LVM nou ca dispozitiv.

[ctx: @action:inmenu]
en: File System Support
ro: Suport sisteme de fișiere

[ctx: @info:tooltip]
en: View file system support information
ro: Vizualizează informații de suport ale sistemului de fișiere

[ctx: @info:status]
en: Show information about supported file systems.
ro: Arată informații despre sistemele de fișiere susținute.

[ctx: @action:inmenu refresh list of devices]
en: Refresh Devices
ro: Actualizează dispozitivele

[ctx: @info:tooltip]
en: Refresh all devices
ro: Reîmprospătează toate dispozitivele

[ctx: @info:status]
en: Renew the devices list.
ro: Înnoiește lista dispozitivelor.

[ctx: @action:inmenu]
en: Clear Log
ro: Curăță jurnalul

[ctx: @info:tooltip]
en: Clear the log output
ro: Curăță înregistrările jurnalului

[ctx: @info:status]
en: Clear the log output panel.
ro: Curăță panoul cu înregistrările jurnalului.

[ctx: @action:inmenu]
en: Save Log
ro: Salvează jurnalul

[ctx: @info:tooltip]
en: Save the log output
ro: Salvează înregistrările jurnalului

[ctx: @info:status]
en: Save the log output to a file.
ro: Salvează înregistrările jurnalului într-un fișier.

[ctx: @action:inmenu]
en: About KPMcore Library
ro: Despre biblioteca KPMcore

[ctx: @info:tooltip]
en: Show About KPMcore dialog
ro: Arată dialogul „Despre KPMcore”

[ctx: @info:status]
en: Show About KPMcore dialog.
ro: Arată dialogul „Despre KPMcore”.

[ctx: @info:status]
en: One pending operation | %1 pending operations
ro[0]: O operațiune în așteptare
ro[1]: %1 operațiuni în așteptare
ro[2]: %1 de operațiuni în așteptare

[ctx: @info:progress]
en: Using backend plugin: %1 (%2)
ro: Folosind extensia de platformă: %1 (%2)

[ctx: @info:progress]
en: Scanning devices...
ro: Se citesc dispozitivele…

[ctx: @info:progress]
en: Scan finished.
ro: Citire încheiată.

[ctx: @info]
en: <para>Do you really want to rescan the devices?</para><para><warning>This will also clear the list of pending operations.</warning></para>
ro: <para>Sigur doriți să recitiți dispozitivele?</para><para><warning>Aceasta va curăța și lista de operații în așteptare.</warning></para>

[ctx: @title:window]
en: Really Rescan the Devices?
ro: Sigur rescanați dispozitivele?

[ctx: @action:button]
en: Rescan Devices
ro: Recitește dispozitivele

[ctx: @info]
en: <para>Do you really want to apply the pending operations listed below?</para><para><warning>This will permanently modify your disks.</warning></para>
ro: <para>Sigur doriți să aplicați operațiile enumerate mai jos?</para><para><warning>Aceasta va modifica discurile definitiv.</warning></para>

[ctx: @title:window]
en: Apply Pending Operations?
ro: Aplicați operațiile în așteptare?

[ctx: @action:button]
en: Apply Pending Operations
ro: Aplică operațiile în așteptare

[ctx: @info:status]
en: Applying operations...
ro: Se aplică operațiunile…

[ctx: @info:status]
en: Undoing operation: %1
ro: Se desface operațiunea: %1

[ctx: @info]
en: Do you really want to clear the list of pending operations?
ro: Sigur curățați lista operațiunilor în așteptare?

[ctx: @title:window]
en: Clear Pending Operations?
ro: Curățați operațiunile în așteptare?

[ctx: @action:button]
en: Clear Pending Operations
ro: Curăță operațiunile în așteptare

[ctx: @info:status]
en: Clearing the list of pending operations.
ro: Se curăță lista operațiunilor în așteptare.

[ctx: @info]
en: Could not open input file <filename>%1</filename> for import
ro: Fișierul de intrare <filename>%1</filename> nu a putut fi deschis pentru import

[ctx: @title:window]
en: Error Importing Partition Table
ro: Eroare la importul tabelei de partiții

[ctx: @info]
en: Could not open input file <filename>%1</filename> for import: %2
ro: Fișierul de intrare <filename>%1</filename> nu a putut fi deschis pentru import: %2

[ctx: @title:window]
en: Error While Importing Partition Table
ro: Eroare la importul tabelei de partiții

[ctx: @title:window]
en: Error Exporting Partition Table
ro: Eroare la exportul tabelului de partiții

[ctx: @title:window]
note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QMainWindow, MainWindowBase) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PartitionManagerWidgetBase)
en: KDE Partition Manager
ro: Gestionarul de partiții KDE

[ctx: @title:window]
note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDockWidget, m_DockDevices)
en: Devices
ro: Dispozitive

[ctx: @title:window]
note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDockWidget, m_DockOperations)
en: Pending Operations
ro: Operații în așteptare

[ctx: @title:window]
note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDockWidget, m_DockLog)
en: Log Output
ro: Jurnalizare

[ctx: @title:window]
en: Create a new partition
ro: Creează o nouă partiție

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (device)
en: Device
ro: Dispozitiv

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (selectedDevice)
en: Select Current Device
ro: Alegeți dispozitivul actual

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: Tools
ro: Unelte

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (partition)
en: Partition
ro: Partiție

[ctx: @info]
en: The file system on partition <filename>%1</filename> could not be mounted.
ro: Sistemul de fișiere de pe partiția <filename>%1</filename> nu a putut fi montat.

[ctx: @title:window]
en: Could Not Mount File System.
ro: Imposibil de montat sistemul de fișiere.

[ctx: @info]
en: The file system on partition <filename>%1</filename> could not be unmounted.
ro: Sistemul de fișiere de pe partiția <filename>%1</filename> nu a putut fi demontat.

[ctx: @title:window]
en: Could Not Unmount File System.
ro: Imposibil de demontat sistemul de fișiere.

[ctx: @title:window]
en: Too Many Primary Partitions.
ro: Prea multe partiții primare.

[ctx: @info]
en: <para>The partition <filename>%1</filename> cannot currently be deleted because one or more partitions with higher logical numbers are still mounted.</para><para>Please unmount all partitions with higher logical numbers than %2 first.</para>
ro: <para>Partiția <filename>%1</filename> nu poate fi ștearsă momentan din cauză că una sau mai multe partiții cu numere logice mai mari sunt încă montate.</para><para>Mai întâi demontați toate partițiile cu numere logice mai mari decât %2.</para>

[ctx: @title:window]
en: Cannot Delete Partition.
ro: Imposibil de șters partiția.

[ctx: @info]
en: Do you really want to delete the partition that is currently in the clipboard? It will no longer be available for pasting after it has been deleted.
ro: Sigur doriți să ștergeți partiția ce se află momentan în clipboard? Ea nu va mai fi disponibilă pentru lipire după ce a fost ștearsă.

[ctx: @title:window]
en: Really Delete Partition in the Clipboard?
ro: Sigur ștergeți partiția din clipboard?

[ctx: @action:button]
en: Delete It
ro: Șterge-o

[ctx: @title:window]
en: Really Overwrite Existing Partition?
ro: Sigur suprascrieți partiția existentă?

[ctx: @action:button]
en: Overwrite Partition
ro: Suprascrie partiția

[ctx: @info]
en: <para>The selected partition is not large enough to hold the source partition or the backup file.</para><para>Pick another target or resize this partition so it is as large as the source.</para>
ro: <para>Partiția aleasă nu este suficient de mare pentru a ține partiția-sursă sau fișierul cu copia de rezervă.</para><para>Alegeți altă țintă sau redimensionați această partiție astfel încât să fie la fel de mare ca sursa.</para>

[ctx: @title:window]
en: Target Not Large Enough
ro: Ținta nu este destul de mare

[ctx: @title:window]
en: Cannot Create Target Partition.
ro: Imposibil de creat partiția-țintă.

[ctx: @info]
en: The file system in the image file <filename>%1</filename> is too large to be restored to the selected partition.
ro: Sistemul de fișiere din fișierul-imagine <filename>%1</filename> este prea mare pentru a fi restabilit pe partiția aleasă.

[ctx: @title:window]
en: Not Enough Space to Restore File System.
ro: Spațiu insuficient pentru restabilirea sistemului de fișiere.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_TreePartitions)
en: Partition
ro: Partiție

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_TreePartitions)
en: Type
ro: Tip

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_TreePartitions)
en: Mount Point
ro: Punct de montare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_TreePartitions)
en: Label
ro: Etichetă

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_TreePartitions)
en: Partition Label
ro: Etichetă partiție

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_TreePartitions)
en: Partition UUID
ro: UUID partiție

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_TreePartitions)
en: Size
ro: Dimensiune

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_TreePartitions)
en: Used
ro: Utilizat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_TreePartitions)
en: Available
ro: Disponibil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_TreePartitions)
en: First Sector
ro: Primul sector

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_TreePartitions)
en: Last Sector
ro: Ultimul sector

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_TreePartitions)
en: Number of Sectors
ro: Numărul de sectoare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_TreePartitions)
en: Flags
ro: Fanioane

[ctx: @title:window]
en: Partition properties: <filename>%1</filename>
ro: Proprietăți partiție: <filename>%1</filename>

[ctx: @item mountpoint]
en: (none found)
ro: (niciunul găsit)

[ctx: @label partition state]
en: idle
ro: inactiv

[ctx: @label partition state]
en: At least one logical partition is mounted.
ro: Cel puțin o partiție logică este montată.

[ctx: @label partition state]
en: mounted on <filename>%1</filename>
ro: montată pe <filename>%1</filename>

[ctx: @label partition state]
en: mounted
ro: montată

[ctx: @item uuid]
en: (none)
ro: (niciunul)

[ctx: @title:window]
en: Really Recreate <filename>%1</filename> with File System %2?
ro: Sigur recreați <filename>%1</filename> cu sistemul de fișiere %2?

[ctx: @action:button]
en: Change the File System
ro: Schimbă sistemul de fișiere

[ctx: @action:button]
en: Do Not Change the File System
ro: Nu schimba sistemul de fișiere

[ctx: @title:window]
en: Really Recreate File System on <filename>%1</filename>?
ro: Sigur recreați sistemul de fișiere pe <filename>%1</filename>?

[ctx: @action:button]
en: Recreate the File System
ro: Recreează sistemul de fișiere

[ctx: @action:button]
en: Do Not Recreate the File System
ro: Nu recrea sistemul de fișiere

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelFileSystem)
en: File syste&m:
ro: Siste&m de fișiere:

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelTextNoSetLabel)
en: This file system does not support setting a label.
ro: Acest sistem de fișiere nu susține stabilirea unei etichete.

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_CheckRecreate)
en: Recreate existing file system
ro: Recreează sistemul de fișiere existent

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelTextMountPoint)
en: Mount point:
ro: Punct de montare:

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelTextRole)
en: Partition type:
ro: Tip partiție:

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelTextLabel)
en: &Label:
ro: &Etichetă:

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelTextStatus)
en: Status:
ro: Stare:

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelTextCapacity)
en: Size:
ro: Dimensiune:

[ctx: @label partition capacity available]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelTextAvailable)
en: Available:
ro: Disponibil:

[ctx: @label partition capacity used]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelTextUsed)
en: Used:
ro: Utilizat:

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelTextFirstSector)
en: First sector:
ro: Primul sector:

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelTextLastSector)
en: Last sector:
ro: Ultimul sector:

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelTextNumSectors)
en: Number of sectors:
ro: Numărul de sectoare:

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelTextFlags)
en: &Flags:
ro: &Fanioane:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelTextPartitionLabel)
en: Partition Label:
ro: Etichetă partiție:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelTextPartitionUuid)
en: Partition UUID:
ro: UUID partiție:

[ctx: @info]
en: Please select a device.
ro: Alegeți un dispozitiv.

[ctx: @info]
en: No valid partition table was found on this device.
ro: Pe acest dispozitiv nu a fost găsită nicio tabelă de partiții validă.

[ctx: @title:window]
en: Resize/move partition: <filename>%1</filename>
ro: Redimensionare/mutare partiție: <filename>%1</filename>

[ctx: %2 is either empty or says Invalid passphrase.]
en: %2Enter passphrase for %1:
ro: %2Introduceți fraza secretă pentru %1:

[ctx: Part of %2Enter passphrase for %1:]
en: Invalid passphrase.
ro: Frază secretă nevalidă.

[ctx: @title:window]
en: Resize Volume Group
ro: Redimensionează grup de volume

[ctx: @title:window]
en: Scanning devices...
ro: Se citesc dispozitivele...

[ctx: @label]
en: Scanning...
ro: Se citește...

[ctx: @label]
en: Scanning device: <filename>%1</filename>
ro: Se citește dispozitivul: <filename>%1</filename>

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: First sector:
ro: Primul sector:

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Last sector:
ro: Ultimul sector:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_CheckAlign)
en: Align partition
ro: Aliniază partiția

[ctx: @action:button advanced settings button]
en: Advanced
ro: Avansate

[ctx: @action:button]
en: &Advanced
ro: &Avansate

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelFileSystem)
en: File system:
ro: Sistem de fișiere:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_CheckBoxEncrypt)
en: Encrypt with LUKS
ro: Criptează cu LUKS

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelTextLVName)
en: Logical Volume Name:
ro: Denumire volum logic:

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelTextLabel)
en: Label:
ro: Etichetă:

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Minimum size:
ro: Dimensiune minimă:

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Maximum size:
ro: Dimensiune maximă:

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelFreeBefore)
en: F&ree space before:
ro: Spațiu libe&r înainte:

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Si&ze:
ro: Dim&ensiune:

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelFreeAfter)
en: Free space after:
ro: Spațiu liber după:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_RadioPrimary)
en: Primar&y
ro: Pr&imară

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_RadioExtended)
en: E&xtended
ro: E&xtinsă

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_RadioLogical)
en: &Logical
ro: &Logică

[ctx: @title:window]
en: SMART Properties: <filename>%1</filename>
ro: Proprietăți SMART: <filename>%1</filename>

[ctx: @action:button]
en: Save SMART Report
ro: Salvează raportul SMART

[ctx: @label SMART number of bad sectors]
en: none
ro: niciunul

[ctx: @item:intable]
en: Pre-Failure
ro: Pre-eșuare

[ctx: @item:intable]
en: Old-Age
ro: Vechi

[ctx: @item:intable]
en: Online
ro: Conectat

[ctx: @item:intable]
en: Offline
ro: Deconectat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelTextSmartSerialNumber)
en: Serial number:
ro: Număr de serie:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelTextSmartFirmware)
en: Firmware revision:
ro: Revizie microcod:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelTextSmartTemperature)
en: Temperature:
ro: Temperatură:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelTextSmartBadSectors)
en: Bad sectors:
ro: Sectoare defecte:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelTextSmartPoweredOn)
en: Powered on for:
ro: Inclus de:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelTextSmartPowerCycles)
en: Power cycles:
ro: Cicluri alimentare:

[ctx: @title:window]
en: Could Not Save SMART Report.
ro: Raportul SMART nu a putut fi salvat.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_TreeSmartAttributes)
en: Id
ro: Id.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_TreeSmartAttributes)
en: Attribute
ro: Atribut

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_TreeSmartAttributes)
en: Failure Type
ro: Tip eșec

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_TreeSmartAttributes)
en: Update Type
ro: Tip actualizare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_TreeSmartAttributes)
en: Worst
ro: Cel mai rău

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_TreeSmartAttributes)
en: Current
ro: Actual

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_TreeSmartAttributes)
en: Threshold
ro: Prag

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_TreeSmartAttributes)
en: Raw
ro: Brut

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_TreeSmartAttributes)
en: Assessment
ro: Evaluare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_TreeSmartAttributes)
en: Value
ro: Valoare

[ctx: @title:window]
en: Error Saving Log File
ro: Eroare la salvarea fișierului de jurnal

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeWidget, m_TreeLog)
en: Severity
ro: Severitate

[ctx: @title:column a time stamp of a log entry]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_TreeLog)
en: Time
ro: Oră

[ctx: @title:column the text message of a log entry]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_TreeLog)
en: Message
ro: Mesaj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelTextPESize)
en: Physical Extent Size:
ro: Dimensiune întindere fizică (PE):

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, m_SpinPESize)
en:  MiB
ro:  MiO

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelTextTotalLV)
en: Total LV:
ro: Total VL:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelTextVolumeType)
en: Volume Group Type:
ro: Tip grup de volume:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelTextTotalSize)
en: Total Size:
ro: Dimensiune total:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelTextTotalSectors)
en: Total Sectors:
ro: Total sectoare:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelTextTotalUsedSize)
en: Used Size:
ro: Dimensiune utilizat:

[ctx: @title]
en: <application>KDE Partition Manager</application>
ro: <application>Gestionarul de partiții KDE</application>

[ctx: @info:credit]
en: Former maintainer
ro: Fostul responsabil

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer
ro: Responsabil

[ctx: @info:credit]
en: Former Calamares maintainer
ro: Fostul responsabil Calamares

[ctx: @info:credit]
en: LVM support
ro: Suport LVM

[ctx: @info:credit]
en: UDF support
ro: Suport UDF

[ctx: @info:credit]
en: Improved SMART support
ro: Suport SMART îmbunătățit

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (firstRun), group (KDE Partition Manager)
en: Is this the first time KDE Partition Manager is being run?
ro: Aceasta e prima dată când lansați Gestionarul de partiții KDE?

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (minLogLevel), group (KDE Partition Manager)
en: Hide log messages below
ro: Ascunde mesajele de jurnal de mai jos

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (sectorAlignment), group (KDE Partition Manager)
en: Partition sector alignment
ro: Aliniere partiții la sector

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (useCylinderAlignment), group (KDE Partition Manager)
en: Use cylinder based alignment (Windows XP compatible)
ro: Folosește aliniere bazată pe cilindru (compatibil cu Windows XP)

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (alignDefault), group (KDE Partition Manager)
en: Align partitions per default
ro: Aliniază partițiile implicit

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry, group (KDE Partition Manager)
en: File system colors
ro: Culori pentru sisteme de fișiere

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry, group (KDE Partition Manager)
en: Show the application's menu bar
ro: Arată bara de meniu a aplicației

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry, group (KDE Partition Manager)
en: Backend plugin
ro: Extensie de platformă

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry, group (KDE Partition Manager)
en: Preferred unit:
ro: Unitate preferată:
