partitionmanager - en to ug translation catalogue (124 entries)

[ctx: @title:tab general application settings]
en: General
ug: ئادەتتىكى

en: General Settings
ug: ئادەتتىكى تەڭشەك

[ctx: @title:tab advanced application settings]
en: Advanced
ug: ئالىي

en: Advanced Settings
ug: ئالىي تەڭشەك

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Backend
ug: ئارقا ئۇچ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_6)
en: Units
ug: بىرلىكى

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_preferredUnit)
en: Byte
ug: بايت

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_preferredUnit)
en: KiB
ug: كىلوبايت

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_preferredUnit)
en: MiB
ug: مېگابايت

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_preferredUnit)
en: GiB
ug: گىگابايت

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_preferredUnit)
en: TiB
ug: تېرابايت

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_preferredUnit)
en: PiB
ug: پېتابايت

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: File Systems
ug: ھۆججەت سىستېمىسى

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Logging
ug: كۈندىلىك خاتىرە

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_minLogLevel)
en: Debug
ug: سازلا

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_minLogLevel)
en: Information
ug: ئۇچۇر

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_minLogLevel)
en: Warning
ug: ئاگاھلاندۇرۇش

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_minLogLevel)
en: Error
ug: خاتالىق

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_ButtonSave)
en: Save
ug: ساقلا

[ctx: @info:progress]
en: Setting up...
ug: تەڭشەك…

[ctx: @info]
en: Do you really want to cancel?
ug: راستلا ۋاز كېچەمسىز؟

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelStatus)
en: Status
ug: ھالىتى

[ctx: @label SMART disk status]
en: good
ug: ياخشى

[ctx: @label SMART disk status]
en: BAD
ug: ناچار

[ctx: @label]
en: (unknown)
ug: (نامەلۇم)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelTextType)
en: Partition table:
ug: رايون(Partition) جەدۋىلى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelTextCapacity)
en: Capacity:
ug: سىغىمى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelTextTotalSectors)
en: Total sectors:
ug: جەمئىي سېكتور:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_ButtonSmartMore) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_ButtonMore)
en: More...
ug: تېخىمۇ كۆپ…

[ctx: @action:button]
en: Save changes
ug: ئۆزگەرتكەننى ساقلا

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_CheckReadOnly)
en: Read-only
ug: پەقەتلا ئوقۇش

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelOptions)
en: Options:
ug: تاللانمىلار:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_ButtonSelect)
en: Select...
ug: تاللا…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelType)
en: Type:
ug: تىپى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelPath)
en: Path:
ug: يول:

[ctx: @title:window]
en: File System Support
ug: قوللايدىغان ھۆججەت سىستېمىلىرى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_Tree)
en: File System
ug: ھۆججەت سىستېمىسى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_Tree)
en: Create
ug: ياسا

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_Tree)
en: Grow
ug: چوڭايتىش

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_Tree)
en: Shrink
ug: كىچىكلەت

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_Tree)
en: Move
ug: يۆتكە

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_Tree)
en: Copy
ug: كۆچۈر

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_Tree)
en: Check
ug: تەكشۈر

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_Tree)
en: Backup
ug: زاپاسلاش

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_Tree)
en: Restore
ug: ئەسلىگە كەلتۈرۈش

[ctx: @title:window]
note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDockWidget, m_DockInformation)
en: Information
ug: ئۇچۇر

[ctx: @label partition]
en: File system:
ug: ھۆججەت سىستېمىسى:

[ctx: @label partition]
en: Capacity:
ug: سىغىمى:

[ctx: @label partition]
en: Hash:
ug: ئالاھىدىلىك كودى:

[ctx: @label partition]
en: Key size:
ug: ئاچقۇچ چوڭلۇقى:

[ctx: @label partition]
en: First sector:
ug: بىرىنچى سېكتور:

[ctx: @label partition]
en: Last sector:
ug: ئاخىرقى سېكتور:

[ctx: @label partition]
en: Available:
ug: ئىشلىتىلىشى:

[ctx: @label partition]
en: Used:
ug: ئىشلىتىلگىنى:

[ctx: @title:window]
en: Device Information
ug: ئۈسكۈنە ئۇچۇرى

[ctx: @label device]
en: Path:
ug: يول:

[ctx: @label device]
en: Type:
ug: تىپى:

[ctx: @label device]
en: Capacity:
ug: سىغىمى:

[ctx: @label device]
en: Total sectors:
ug: جەمئىي سېكتور:

[ctx: @action:inmenu]
en: Undo
ug: يېنىۋال

[ctx: @info:tooltip]
en: Undo the last operation
ug: ئالدىنقى مەشغۇلاتنى كەينىگە ياندۇر

[ctx: @action:inmenu clear the list of operations]
en: Clear
ug: تازىلا

[ctx: @action:inmenu apply all operations]
en: Apply
ug: قوللان

[ctx: @action:inmenu]
en: Properties
ug: خاسلىق

[ctx: @action:inmenu create a new partition]
en: New
ug: يېڭى

[ctx: @action:inmenu]
en: Resize/Move
ug: چوڭلۇقىنى ئۆزگەرت/يۆتكە

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete
ug: ئۆچۈر

[ctx: @info:tooltip]
en: Delete partition
ug: دىسكا رايونىنى ئۆچۈرۈش

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy
ug: كۆچۈر

[ctx: @action:inmenu]
en: Paste
ug: چاپلا

[ctx: @action:inmenu]
en: Mount
ug: ئېگەرلەش

[ctx: @action:inmenu]
en: Check
ug: تەكشۈر

[ctx: @action:inmenu]
en: Backup
ug: زاپاسلاش

[ctx: @action:inmenu]
en: Restore
ug: ئەسلىگە كەلتۈرۈش

[ctx: @action:inmenu]
en: File System Support
ug: قوللايدىغان ھۆججەت سىستېمىلىرى

[ctx: @action:inmenu]
en: Clear Log
ug: خاتىرىلەرنى تازىلا

[ctx: @action:inmenu]
en: Save Log
ug: خاتىرە ساقلا

[ctx: @title:window]
note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QMainWindow, MainWindowBase) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PartitionManagerWidgetBase)
en: KDE Partition Manager
ug: KDE دىسكا رايونى باشقۇرغۇ

[ctx: @title:window]
note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDockWidget, m_DockDevices)
en: Devices
ug: ئۈسكۈنىلەر

[ctx: @title:window]
en: Create a new partition
ug: يېڭى رايون قۇرىدۇ

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (device)
en: Device
ug: ئۈسكۈنە

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (partition)
en: Partition
ug: رايون

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_TreePartitions)
en: Partition
ug: رايون

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_TreePartitions)
en: Type
ug: تىپى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_TreePartitions)
en: Mount Point
ug: ئېگەرلەش نۇقتىسى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_TreePartitions)
en: Label
ug: ئەن

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_TreePartitions)
en: Size
ug: چوڭلۇقى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_TreePartitions)
en: Used
ug: ئىشلىتىلگىنى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_TreePartitions)
en: Available
ug: ئىشلەتكىلى بولىدۇ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_TreePartitions)
en: Flags
ug: بەلگىلەر

[ctx: @label partition state]
en: idle
ug: بوش

[ctx: @item uuid]
en: (none)
ug: (يوق)

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelTextMountPoint)
en: Mount point:
ug: ئېگەرلەش نۇقتىسى:

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelTextStatus)
en: Status:
ug: ھالىتى:

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelTextCapacity)
en: Size:
ug: چوڭلۇقى:

[ctx: @label partition capacity available]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelTextAvailable)
en: Available:
ug: ئىشلىتىلىشى:

[ctx: @label partition capacity used]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelTextUsed)
en: Used:
ug: ئىشلىتىلگىنى:

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelTextFirstSector)
en: First sector:
ug: بىرىنچى سېكتور:

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelTextLastSector)
en: Last sector:
ug: ئاخىرقى سېكتور:

[ctx: @label]
en: Scanning...
ug: تەكشۈرۈۋاتىدۇ…

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: First sector:
ug: بىرىنچى سېكتور:

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Last sector:
ug: ئاخىرقى سېكتور:

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelFileSystem)
en: File system:
ug: ھۆججەت سىستېمىسى:

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelTextLabel)
en: Label:
ug: ئەن:

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Maximum size:
ug: ئەڭ چوڭ چوڭلۇقى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelPermission)
en: Permissions
ug: ئىمتىيازلار

[ctx: @label SMART number of bad sectors]
en: none
ug: يوق

[ctx: @item:intable]
en: Online
ug: توردا

[ctx: @item:intable]
en: Offline
ug: توردا يوق

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelTextSmartModelName)
en: Model:
ug: تىپى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelTextSmartSerialNumber)
en: Serial number:
ug: تەرتىپ نومۇرى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelTextSmartFirmware)
en: Firmware revision:
ug: مۇقىم دېتال تۈزىتىلگەن نەشرى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LabelTextSmartTemperature)
en: Temperature:
ug: تېمپېراتۇرا:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_TreeSmartAttributes)
en: Attribute
ug: خاسلىق

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_TreeSmartAttributes)
en: Worst
ug: ناچار

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_TreeSmartAttributes)
en: Current
ug: نۆۋەتتىكى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_TreeSmartAttributes)
en: Threshold
ug: بوسۇغا قىممىتى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_TreeSmartAttributes)
en: Raw
ug: خام

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_TreeSmartAttributes)
en: Assessment
ug: باھا

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_TreeSmartAttributes)
en: Value
ug: قىممەت

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeWidget, m_TreeLog)
en: Severity
ug: مۇھىملىقى

[ctx: @title:column a time stamp of a log entry]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_TreeLog)
en: Time
ug: ۋاقىت

[ctx: @title:column the text message of a log entry]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_TreeLog)
en: Message
ug: ئۇچۇر

[ctx: @title:menu]
en: Columns
ug: ئىستونلار
