pavucontrol - en to da translation catalogue (122 entries)

en: PulseAudio Volume Control
da: PulseAudio-lydstyrkeregulering

en: Volume Control
da: Lydstyrkeregulering

en: Adjust the volume level
da: Justér lydstyrkeniveauet

en: pavucontrol;Microphone;Volume;Fade;Balance;Headset;Speakers;Headphones;Audio;Mixer;Output;Input;Devices;Playback;Recording;System Sounds;Sound Card;Settings;Preferences;
da: pavucontrol;Mikrofon;Lydstyrke;Fade;Balance;Headset;Højttalere;Hovedtelefoner;Lyd;Mixer;Mikser;Output;Input;Enheder;Afspilning;Optagelse;Systemlyde;Lydkort;Indstillinger;Præferencer;

en: <b>left-front</b>
da: <b>venstre-front</b>

en: <small>50%</small>
da: <small>50 %</small>

en: Card Name
da: Kortnavn

en: <b>Profile:</b>
da: <b>Profil:</b>

en: Device Title
da: Enhedstitel

en: Mute audio
da: Slå lyden fra

en: Lock channels together
da: Lås kanaler sammen

en: Set as fallback
da: Indstil som reserve

en: <b>Latency offset:</b>
da: <b>Forskydning af ventetid:</b>

en: Advanced
da: Avanceret

en: All Streams
da: Alle strømme

en: Applications
da: Programmer

en: Virtual Streams
da: Virtuelle strømme

en: All Output Devices
da: Alle Outputenheder

en: Hardware Output Devices
da: Hardware-outputenheder

en: Virtual Output Devices
da: Virtuelle outputenheder

en: All Input Devices
da: Alle inputenheder

en: All Except Monitors
da: Alle, undtagen monitorer

en: Hardware Input Devices
da: Hardware-inputenheder

en: Virtual Input Devices
da: Virtuelle inputenheder

en: Monitors
da: Monitorer

en: <i>No application is currently playing audio.</i>
da: <i>Der er ikke noget program som afspiller lyd i øjeblikket.</i>

en: <b>_Show:</b>
da: <b>_Vis:</b>

en: _Playback
da: _Afspilning

en: <i>No application is currently recording audio.</i>
da: <i>Der er ikke noget program som optager lyd i øjeblikket.</i>

en: _Recording
da: _Optagelse

en: <i>No output devices available</i>
da: <i>Der er ikke nogen tilgængelige outputenheder</i>

en: <b>S_how:</b>
da: <b>_Vis:</b>

en: _Output Devices
da: O_utputenheder

en: <i>No input devices available</i>
da: <i>Der er ikke nogen tilgængelige inputenheder</i>

en: <b>Sho_w:</b>
da: <b>_Vis:</b>

en: _Input Devices
da: _Inputenheder

en: <i>No cards available for configuration</i>
da: <i>Der er ikke nogen tilgængelige kort til konfiguration</i>

en: Show volume meters
da: Vis lydstyrkemålere

en: _Configuration
da: _Konfiguration

en: <b>Rename device to:</b>
da: <b>Omdøb enhed til:</b>

en: Stream Title
da: Titel for strøm

en: direction
da: retning

en: Card callback failure
da: Tilbagekald for kort mislykkedes

en: Sink callback failure
da: Tilbagekald for sink mislykkedes

en: Source callback failure
da: Tilbagekald for kilde mislykkedes

en: Sink input callback failure
da: Tilbagekald for sinkinput mislykkedes

en: Source output callback failure
da: Tilbagekald for kildeoutput mislykkedes

en: Client callback failure
da: Tilbagekald for klient mislykkedes

en: Server info callback failure
da: Tilbagekald for serverinformation mislykkedes

en: Failed to initialize stream_restore extension: %s
da: Kunne ikke initiere stream_restore-udvidelse: %s

en: pa_ext_stream_restore_read() failed
da: pa_ext_stream_restore_read() mislykkedes

en: Failed to initialize device restore extension: %s
da: Kunne ikke initiere enhedsgendannelsesudvidelse: %s

en: pa_ext_device_restore_read_sink_formats() failed
da: pa_ext_device_restore_read_sink_formats() mislykkedes

en: Failed to initialize device manager extension: %s
da: Kunne ikke initiere enhedshåndteringsudvidelse: %s

en: pa_ext_device_manager_read() failed
da: pa_ext_device_manager_read() mislykkedes

en: pa_context_get_sink_info_by_index() failed
da: pa_context_get_sink_info_by_index() mislykkedes

en: pa_context_get_source_info_by_index() failed
da: pa_context_get_source_info_by_index() mislykkedes

en: pa_context_get_sink_input_info() failed
da: pa_context_get_sink_input_info() mislykkedes

en: pa_context_get_client_info() failed
da: pa_context_get_client_info() mislykkedes

en: pa_context_get_server_info() failed
da: pa_context_get_server_info() mislykkedes

en: pa_context_get_card_info_by_index() failed
da: pa_context_get_card_info_by_index() mislykkedes

en: pa_context_subscribe() failed
da: pa_context_subscribe() mislykkedes

en: pa_context_client_info_list() failed
da: pa_context_client_info_list() mislykkedes

en: pa_context_get_card_info_list() failed
da: pa_context_get_card_info_list() mislykkedes

en: pa_context_get_sink_info_list() failed
da: pa_context_get_sink_info_list() mislykkedes

en: pa_context_get_source_info_list() failed
da: pa_context_get_source_info_list() mislykkedes

en: pa_context_get_sink_input_info_list() failed
da: pa_context_get_sink_input_info_list() mislykkedes

en: pa_context_get_source_output_info_list() failed
da: pa_context_get_source_output_info_list() mislykkedes

en: Connection failed, attempting reconnect
da: Forbindelse mislykkedes, forsøger at oprette forbindelse igen

en: Connection to PulseAudio failed. Automatic retry in 5s
    
    In this case this is likely because PULSE_SERVER in the Environment/X11 Root Window Properties
    or default-server in client.conf is misconfigured.
    This situation can also arise when PulseAudio crashed and left stale details in the X11 Root Window.
    If this is the case, then PulseAudio should autospawn again, or if this is not configured you should
    run start-pulseaudio-x11 manually.
da: Forbindelsen til PulseAudio mislykkedes. Prøver automatisk igen om 5 sekunder
    
    Det er sandsynligvis fordi PULSE_SERVER i miljøet/X11-rodvinduesegenskaberne
    eller default-server i client.conf er fejlkonfigureret.
    Situationen kan også opstå når PulseAudio holdt op med at virke og efterlod gamle detaljer i X11-rodvinduet.
    Hvis det er tilfældet, så bør PulseAudio automatisk starte igen, eller hvis det ikke er konfigureret, skal du
    køre start-pulseaudio-x11 manuelt.

en: pa_context_set_card_profile_by_index() failed
da: pa_context_set_card_profile_by_index() mislykkedes

en: <small>Silence</small>
da: <small>Stilhed</small>

en: <small>Min</small>
da: <small>Min.</small>

en: <small>100% (0 dB)</small>
da: <small>100 % (0 dB)</small>

en: Rename Device...
da: Omdøb enhed ...

en: pa_context_set_port_latency_offset() failed
da: pa_context_set_port_latency_offset() mislykkedes

en: Sorry, but device renaming is not supported.
da: Beklager, men der er ikke understøttelse af omdøbning af enhed.

en: You need to load module-device-manager in the PulseAudio server in order to rename devices
da: Du skal indlæse module-device-manager i PulseAudio-serveren for at kunne omdøbe enheder

en: _Cancel
da: _Annuller

en: pa_ext_device_manager_write() failed
da: pa_ext_device_manager_write() mislykkedes

en: Error reading config file %s: %s
da: Fejl ved læsning af konfigurationsfilen %s: %s

en: Error saving preferences
da: Fejl da præferencerne blev forsøgt gemt

en: Error writing config file %s
da: Fejl ved skrivning af konfigurationsfilen %s

en:  (plugged in)
da:  (sat i)

en:  (unavailable)
da:  (utilgængelig)

en:  (unplugged)
da:  (taget ud)

en: Failed to read data from stream
da: Kunne ikke læse data fra strøm

en: Peak detect
da: Registrer spidspunkt

en: Failed to create monitoring stream
da: Kunne ikke oprette overvågningsstrøm

en: Failed to connect monitoring stream
da: Kunne ikke forbinde overvågningsstrøm

en: Ignoring sink-input due to it being designated as an event and thus handled by the Event widget
da: Ingorerer sinkinput da den er udpeget som en hændelse og derfor håndteres af hændelseswidgeten

en: System Sounds
da: Systemlyde

en: Establishing connection to PulseAudio. Please wait...
da: Etablerer forbindelse til PulseAudio. Vent venligst ...

en: pa_ext_stream_restore_write() failed
da: pa_ext_stream_restore_write() mislykkedes

en: on
da: tændt

en: Terminate Playback
da: Afslut afspilning

en: Unknown output
da: Ukendt output

en: pa_context_set_sink_input_volume() failed
da: pa_context_set_sink_input_volume() mislykkedes

en: pa_context_set_sink_input_mute() failed
da: pa_context_set_sink_input_mute() mislykkedes

en: pa_context_kill_sink_input() failed
da: pa_context_kill_sink_input() mislykkedes

en: pa_context_set_sink_volume_by_index() failed
da: pa_context_set_sink_volume_by_index() mislykkedes

en: Volume Control Feedback Sound
da: Feedbacklyd for lydstyrkeregulering

en: pa_context_set_sink_mute_by_index() failed
da: pa_context_set_sink_mute_by_index() mislykkedes

en: pa_context_set_default_sink() failed
da: pa_context_set_default_sink() mislykkedes

en: pa_context_set_sink_port_by_index() failed
da: pa_context_set_sink_port_by_index() mislykkedes

en: pa_ext_device_restore_save_sink_formats() failed
da: pa_ext_device_restore_save_sink_formats() mislykkedes

en: from
da: fra

en: Terminate Recording
da: Afslut optagelse

en: Unknown input
da: Ukendt input

en: pa_context_set_source_output_volume() failed
da: pa_context_set_source_output_volume() mislykkedes

en: pa_context_set_source_output_mute() failed
da: pa_context_set_source_output_mute() mislykkedes

en: pa_context_kill_source_output() failed
da: pa_context_kill_source_output() mislykkedes

en: pa_context_set_source_volume_by_index() failed
da: pa_context_set_source_volume_by_index() mislykkedes

en: pa_context_set_source_mute_by_index() failed
da: pa_context_set_source_mute_by_index() mislykkedes

en: pa_context_set_default_source() failed
da: pa_context_set_default_source() mislykkedes

en: pa_context_set_source_port_by_index() failed
da: pa_context_set_source_port_by_index() mislykkedes

en: Terminate
da: Afslut

en: Select a specific tab on load.
da: Vælg et bestemt faneblad ved indlæsning.

en: number
da: tal

en: Retry forever if pa quits (every 5 seconds).
da: Forsøg uendelig hvis pa afslutter (hver 5. sekund).

en: Maximize the window.
da: Maksimer vinduet.

en: Show version.
da: Vis version.
