pavucontrol.master-tx - en to hi translation catalogue (73 entries)

en: PulseAudio Volume Control
hi: पल्सऑडियो ध्वनि नियंत्रण

en: Volume Control
hi: आवाज निर्धारक

en: Adjust the volume level
hi: आवाज़ स्तर निर्धारित करें

en: Card Name
hi: कार्ड नाम

en: Mute audio
hi: ऑडियो मूक करें

en: Lock channels together
hi: चैनल एकसाथ लॉक करें

en: Set as fallback
hi: बतौर फॉलबैक सेट करें

en: <b>Port:</b>
hi: <b>पोर्ट:</b>

en: <i>No application is currently playing audio.</i>
hi: <i>कोई अनुप्रयोग अभी ऑडियो नहीं बजा रहा है.</i>

en: <b>_Show:</b>
hi: <b>दिखाएँ (_S):</b>

en: _Playback
hi: प्लेबैक (_P)

en: <i>No application is currently recording audio.</i>
hi: <i>कोई अनुप्रयोग अभी ऑडियो नहीं रिकार्ड कर रहा है.</i>

en: _Recording
hi: रिकॉर्ड कर रहा है (_R)

en: <i>No output devices available</i>
hi: <i>कोई आउटपुट आँकड़ा उपलब्ध नहीं</i>

en: <b>S_how:</b>
hi: <b>दिखाएँ (_h):</b>

en: _Output Devices
hi: आउटपुट युक्ति (_O)

en: <i>No input devices available</i>
hi: <i>कोई इनपुट आँकड़ा उपलब्ध नहीं</i>

en: <b>Sho_w:</b>
hi: <b>दिखाएँ (_w):</b>

en: _Input Devices
hi: इनपुट युक्तियाँ (_I)

en: <i>No cards available for configuration</i>
hi: <i>विन्यास के लिए कोई कार्ड उपलब्ध नहीं</i>

en: _Configuration
hi: विन्यासन (_C)

en: Stream Title
hi: स्ट्रीम शीर्षक

en: direction
hi: दिशा

en: Card callback failure
hi: कॉर्ड कॉलबैक विफलता

en: Sink callback failure
hi: सिंक कॉलबैक विफलता

en: Source callback failure
hi: स्रोत कॉलबैक विफलता

en: Sink input callback failure
hi: सिंक इनपुट कॉलबैक विफलता

en: Source output callback failure
hi: स्रोत आउटपुट कॉलबैक विफलता

en: Client callback failure
hi: क्लाइंट कॉलबैक विफलता

en: Server info callback failure
hi: सर्वर सूचना कॉलबैक विफलता

en: Failed to initialize stream_restore extension: %s
hi: stream_restore विस्तार आरंभ करने में विफल: %s

en: pa_ext_stream_restore_read() failed
hi: pa_ext_stream_restore_read() विफल

en: pa_context_get_sink_info_by_index() failed
hi: pa_context_get_sink_info_by_index() विफल

en: pa_context_get_source_info_by_index() failed
hi: pa_context_get_source_info_by_index() विफल

en: pa_context_get_sink_input_info() failed
hi: pa_context_get_sink_input_info() विफल

en: pa_context_get_client_info() failed
hi: pa_context_get_client_info() विफल

en: pa_context_get_server_info() failed
hi: pa_context_get_server_info() विफल

en: pa_context_get_card_info_by_index() failed
hi: pa_context_get_card_info_by_index() विफल

en: pa_context_subscribe() failed
hi: pa_context_subscribe() विफल

en: pa_context_client_info_list() failed
hi: pa_context_client_info_list() विफल

en: pa_context_get_card_info_list() failed
hi: pa_context_get_card_info_list() विफल

en: pa_context_get_sink_info_list() failed
hi: pa_context_get_sink_info_list() विफल

en: pa_context_get_source_info_list() failed
hi: pa_context_get_source_info_list() विफल

en: pa_context_get_sink_input_info_list() failed
hi: pa_context_get_sink_input_info_list() विफल

en: pa_context_get_source_output_info_list() failed
hi: pa_context_get_source_output_info_list() विफल

en: pa_context_set_card_profile_by_index() failed
hi: pa_context_set_card_profile_by_index() विफल

en: <small>Silence</small>
hi: <small>मौन</small>

en: <small>Min</small>
hi: <small>न्यूनतम</small>

en: Failed to read data from stream
hi: स्ट्रीम से आंकड़ा पढ़ने में विफल

en: Peak detect
hi: शीर्ष जाँच

en: Failed to create monitoring stream
hi: मॉनिटरिंग स्ट्रीम से बनाने में विफल

en: Failed to connect monitoring stream
hi: मॉनिटरिंग स्ट्रीम से कनेक्ट करने में विफल

en: System Sounds
hi: सिस्टम ध्वनि

en: pa_ext_stream_restore_write() failed
hi: pa_ext_stream_restore_write() विफल

en: on
hi: चालू

en: Terminate Playback
hi: गीतसूची रोकें

en: Unknown output
hi: अनजान आउटपुट

en: pa_context_set_sink_input_volume() failed
hi: pa_context_set_sink_input_volume() विफल

en: pa_context_set_sink_input_mute() failed
hi: pa_context_set_sink_input_mute() विफल

en: pa_context_kill_sink_input() failed
hi: pa_context_kill_sink_input() विफल

en: pa_context_set_sink_volume_by_index() failed
hi: pa_context_set_sink_volume_by_index() विफल

en: Volume Control Feedback Sound
hi: आवाज नियंत्रण फीडबैक ध्वनि

en: pa_context_set_sink_mute_by_index() failed
hi: pa_context_set_sink_mute_by_index() विफल

en: pa_context_set_default_sink() failed
hi: pa_context_set_default_sink() विफल

en: pa_context_set_sink_port_by_index() failed
hi: pa_context_set_sink_port_by_index() विफल

en: from
hi: से

en: Terminate Recording
hi: रिकार्डिंग रोकें

en: Unknown input
hi: अनजान इनपुट

en: pa_context_kill_source_output() failed
hi: pa_context_kill_source_output() विफल

en: pa_context_set_source_volume_by_index() failed
hi: pa_context_set_source_volume_by_index() विफल

en: pa_context_set_source_mute_by_index() failed
hi: pa_context_set_source_mute_by_index() विफल

en: pa_context_set_default_source() failed
hi: pa_context_set_default_source() विफल

en: pa_context_set_source_port_by_index() failed
hi: pa_context_set_source_port_by_index() विफल
