pavucontrol.master-tx - en to mr translation catalogue (76 entries)

en: PulseAudio Volume Control
mr: PulseAudio आवाज नियंत्रण

en: Volume Control
mr: आवाज नियंत्रण

en: Adjust the volume level
mr: ध्वनिमान स्तर सुस्थित करा

en: <b>left-front</b>
mr: <b>डावे-समोरचे</b>

en: Card Name
mr: कार्ड नाव

en: <b>Profile:</b>
mr: <b>प्रोफाइल:</b>

en: Mute audio
mr: ऑडिओ मंद करा

en: Lock channels together
mr: मार्ग एकत्रपणे कुलूपबंद करा

en: Set as fallback
mr: फॉलबॅक प्रमाणे सेट करा

en: <b>Port:</b>
mr: <b>पोर्ट:</b>

en: <i>No application is currently playing audio.</i>
mr: <i>वर्तमानक्षणी कुठलेही ऍप्लिकेशन ऑडिओ चालवत नाही.</i>

en: <b>_Show:</b>
mr: <b>दाखवा (_S):</b>

en: _Playback
mr: प्लेबॅक (_P)

en: <i>No application is currently recording audio.</i>
mr: <i>वर्तमानक्षणी कुठलेही ऍप्लिकेशन ऑडिओ रेकॉर्ड करत नाही.</i>

en: _Recording
mr: रेकॉर्डींग (_R)

en: <i>No output devices available</i>
mr: <i>आऊटपुट साधन उपलब्ध नाही</i>

en: <b>S_how:</b>
mr: <b>दाखवा (_h):</b>

en: _Output Devices
mr: आऊटपुट साधन (_O)

en: <i>No input devices available</i>
mr: <i>इनपुट साधन उपलब्ध नाही</i>

en: <b>Sho_w:</b>
mr: <b>दाखवा (_w):</b>

en: _Input Devices
mr: इनपुट साधन (_I)

en: <i>No cards available for configuration</i>
mr: <i>संयोजना करीता कार्ड उपलब्ध नाही</i>

en: _Configuration
mr: संयोजना (_C)

en: Stream Title
mr: स्ट्रीम शिर्षक

en: direction
mr: दिशा

en: Card callback failure
mr: कार्ड कॉलबॅक अपयशी

en: Sink callback failure
mr: सिंक कॉलबॅक अपयशी

en: Source callback failure
mr: स्त्रोत कॉलबॅक अपयशी

en: Sink input callback failure
mr: सिंक इनपुट कॉलबॅक अपयशी

en: Source output callback failure
mr: स्त्रोत आऊटपुट कॉलबॅक अपयशी

en: Client callback failure
mr: क्लाऐंट कॉलबॅक अपयशी

en: Server info callback failure
mr: सर्वर माहिती कॉलबॅक अपयशी

en: Failed to initialize stream_restore extension: %s
mr: stream_restore वाढ प्रारंभ करण्यास अपयशी: %s

en: pa_ext_stream_restore_read() failed
mr: pa_ext_stream_restore_read() अपयशी

en: pa_context_get_sink_info_by_index() failed
mr: pa_context_get_sink_info_by_index() अपयशी

en: pa_context_get_source_info_by_index() failed
mr: pa_context_get_source_info_by_index() अपयशी

en: pa_context_get_sink_input_info() failed
mr: pa_context_get_sink_input_info() अपयशी

en: pa_context_get_client_info() failed
mr: pa_context_get_client_info() अपयशी

en: pa_context_get_server_info() failed
mr: pa_context_get_server_info() अपयशी

en: pa_context_get_card_info_by_index() failed
mr: pa_context_get_card_info_by_index() अपयशी

en: pa_context_subscribe() failed
mr: pa_context_subscribe() अपयशी

en: pa_context_client_info_list() failed
mr: pa_context_client_info_list() अपयशी

en: pa_context_get_card_info_list() failed
mr: pa_context_get_card_info_list() अपयशी

en: pa_context_get_sink_info_list() failed
mr: pa_context_get_sink_info_list() अपयशी

en: pa_context_get_source_info_list() failed
mr: pa_context_get_source_info_list() अपयशी

en: pa_context_get_sink_input_info_list() failed
mr: pa_context_get_sink_input_info_list() अपयशी

en: pa_context_get_source_output_info_list() failed
mr: pa_context_get_source_output_info_list() अपयशी

en: pa_context_set_card_profile_by_index() failed
mr: pa_context_set_card_profile_by_index() अपयशी

en: <small>Silence</small>
mr: <small>गप्प</small>

en: <small>Min</small>
mr: <small>किमान</small>

en: <small><i>Base</i></small>
mr: <small><i>बेस</i></small>

en: Failed to read data from stream
mr: स्ट्रीम पासून डेटा वाचण्यास अपयशी

en: Peak detect
mr: उच्च स्तर आढळले

en: Failed to create monitoring stream
mr: नियंत्रण स्ट्रीम बनवण्यास अपयशी

en: Failed to connect monitoring stream
mr: नियंत्रण स्ट्रीम जुळवण्यास अपयशी

en: System Sounds
mr: प्रणाली आवाज

en: pa_ext_stream_restore_write() failed
mr: pa_ext_stream_restore_write() अपयशी

en: on
mr: चालू करा

en: Terminate Playback
mr: प्लेबॅक बंद करा

en: Unknown output
mr: अपरिचीत आऊटपुट

en: pa_context_set_sink_input_volume() failed
mr: pa_context_set_sink_input_volume() अपयशी

en: pa_context_set_sink_input_mute() failed
mr: pa_context_set_sink_input_mute() अपयशी

en: pa_context_kill_sink_input() failed
mr: pa_context_kill_sink_input() अपयशी

en: pa_context_set_sink_volume_by_index() failed
mr: pa_context_set_sink_volume_by_index() अपयशी

en: Volume Control Feedback Sound
mr: ध्वनिमान नियंत्रण प्रतिसाद आवाज

en: pa_context_set_sink_mute_by_index() failed
mr: pa_context_set_sink_mute_by_index() अपयशी

en: pa_context_set_default_sink() failed
mr: pa_context_set_default_sink() अपयशी

en: pa_context_set_sink_port_by_index() failed
mr: pa_context_set_sink_port_by_index() अपयशी

en: from
mr: पासून

en: Terminate Recording
mr: रेकॉर्डींग बंद करा

en: Unknown input
mr: अपरिचीत इंपुट

en: pa_context_kill_source_output() failed
mr: pa_context_kill_source_output() अपयशी

en: pa_context_set_source_volume_by_index() failed
mr: pa_context_set_source_volume_by_index() अपयशी

en: pa_context_set_source_mute_by_index() failed
mr: pa_context_set_source_mute_by_index() अपयशी

en: pa_context_set_default_source() failed
mr: pa_context_set_default_source() अपयशी

en: pa_context_set_source_port_by_index() failed
mr: pa_context_set_source_port_by_index() अपयशी
