pavucontrol - en to sv translation catalogue (124 entries)

en: PulseAudio Volume Control
sv: Volymkontroll för PulseAudio

en: Volume Control
sv: Volymkontroll

en: Adjust the volume level
sv: Justera volymnivån

en: pavucontrol;Microphone;Volume;Fade;Balance;Headset;Speakers;Headphones;Audio;Mixer;Output;Input;Devices;Playback;Recording;System Sounds;Sound Card;Settings;Preferences;
sv: pavucontrol;Mikrofon;Volym;Uttoning;Balans;Headset;Högtalare;Hörlurar;Audio;Mixer;Utmatning;Inmatning;Enheter;Uppspelning;Inspelning;Systemljud;Ljudkort;Inställningar;

en: <b>left-front</b>
sv: <b>vänster fram</b>

en: Card Name
sv: Kortets namn

en: <b>Profile:</b>
sv: <b>Profil:</b>

en: Device Title
sv: Enhetstitel

en: Mute audio
sv: Inget ljud

en: Lock channels together
sv: Lås ihop kanalerna

en: Set as fallback
sv: Ställ in som reserv

en: <b>Latency offset:</b>
sv: <b>Latensoffset:</b>

en: Advanced
sv: Avancerat

en: All Streams
sv: Alla strömmar

en: Applications
sv: Program

en: Virtual Streams
sv: Virtuella strömmar

en: All Output Devices
sv: Alla utgångsenheter

en: Hardware Output Devices
sv: Hårdvaruutgångsenheter

en: Virtual Output Devices
sv: Virtuella utgångsenheter

en: All Input Devices
sv: Alla ingångsenheter

en: All Except Monitors
sv: Allt utom övervakare

en: Hardware Input Devices
sv: Hårdvaruingångsenheter

en: Virtual Input Devices
sv: Virtuella ingångsenheter

en: Monitors
sv: Övervakare

en: <i>No application is currently playing audio.</i>
sv: <i>Inget program spelar för närvarande upp något ljud.</i>

en: <b>_Show:</b>
sv: <b>_Visa:</b>

en: _Playback
sv: U_ppspelning

en: <i>No application is currently recording audio.</i>
sv: <i>Inget program spelar för närvarande in något ljud.</i>

en: _Recording
sv: I_nspelning

en: <i>No output devices available</i>
sv: <i>Inga utgångsenheter tillgängliga</i>

en: <b>S_how:</b>
sv: <b>V_isa:</b>

en: _Output Devices
sv: _Utgångsenheter

en: <i>No input devices available</i>
sv: <i>Inga ingångsenheter tillgängliga</i>

en: <b>Sho_w:</b>
sv: <b>Vis_a:</b>

en: _Input Devices
sv: _Ingångsenheter

en: <i>No cards available for configuration</i>
sv: <i>Inga kort tillgängliga för konfiguration</i>

en: Show volume meters
sv: Visa volymmätare

en: _Configuration
sv: _Konfiguration

en: <b>Rename device to:</b>
sv: <b>Byt namn på enhet till:</b>

en: Stream Title
sv: Strömtitel

en: direction
sv: riktning

en: Card callback failure
sv: Kortåterkoppling misslyckades

en: Sink callback failure
sv: Fel vid mottagaråterkoppling

en: Source callback failure
sv: Fel vid källåterkoppling

en: Sink input callback failure
sv: Fel vid mottagaringångsåterkoppling

en: Source output callback failure
sv: Fel vid källutgångsåterkoppling

en: Client callback failure
sv: Fel vid klientåterkoppling

en: Server info callback failure
sv: Fel vid serverinformationsåterkoppling

en: Failed to initialize stream_restore extension: %s
sv: Misslyckades med att initiera tillägget stream_restore: %s

en: pa_ext_stream_restore_read() failed
sv: pa_ext_stream_restore_read() misslyckades

en: Failed to initialize device restore extension: %s
sv: Misslyckades med att initiera tillägget device_restore: %s

en: pa_ext_device_restore_read_sink_formats() failed
sv: pa_ext_device_restore_read_sink_formats() misslyckades

en: Failed to initialize device manager extension: %s
sv: Misslyckades med att initiera tillägget device_manager: %s

en: pa_ext_device_manager_read() failed
sv: pa_ext_device_manager_read() misslyckades

en: pa_context_get_sink_info_by_index() failed
sv: pa_context_get_sink_info_by_index() misslyckades

en: pa_context_get_source_info_by_index() failed
sv: pa_context_get_source_info_by_index() misslyckades

en: pa_context_get_sink_input_info() failed
sv: pa_context_get_sink_input_info() misslyckades

en: pa_context_get_client_info() failed
sv: pa_context_get_client_info() misslyckades

en: pa_context_get_server_info() failed
sv: pa_context_get_server_info() misslyckades

en: pa_context_get_card_info_by_index() failed
sv: pa_context_get_card_info_by_index() misslyckades

en: pa_context_subscribe() failed
sv: pa_context_subscribe() misslyckades

en: pa_context_client_info_list() failed
sv: pa_context_client_info_list() misslyckades

en: pa_context_get_card_info_list() failed
sv: pa_context_get_card_info_list() misslyckades

en: pa_context_get_sink_info_list() failed
sv: pa_context_get_sink_info_list() misslyckades

en: pa_context_get_source_info_list() failed
sv: pa_context_get_source_info_list() misslyckades

en: pa_context_get_sink_input_info_list() failed
sv: pa_context_get_sink_input_info_list() misslyckades

en: pa_context_get_source_output_info_list() failed
sv: pa_context_get_source_output_info_list() misslyckades

en: Connection failed, attempting reconnect
sv: Anslutning misslyckades, försöker ansluta på nytt

en: Connection to PulseAudio failed. Automatic retry in 5s
    
    In this case this is likely because PULSE_SERVER in the Environment/X11 Root Window Properties
    or default-server in client.conf is misconfigured.
    This situation can also arise when PulseAudio crashed and left stale details in the X11 Root Window.
    If this is the case, then PulseAudio should autospawn again, or if this is not configured you should
    run start-pulseaudio-x11 manually.
sv: Anslutning till PulseAudio misslyckades. Försöker automatiskt igen om 5 s
    
    I detta fall är detta troligen eftersom PULSE_SERVER i miljövariabler/X11-rotfönsteregenskaper
    eller default-server i client.conf är felkonfigurerade.
    Denna situation kan även uppstå när PulseAudio kraschat och lämnat gamla detaljer i X11-rotfönstret.
    Om så är fallet bör PulseAudio startas automatiskt igen, om detta inte konfigurerats får du
    köra start-pulseaudio-x11 manuellt.

en: pa_context_set_card_profile_by_index() failed
sv: pa_context_set_card_profile_by_index() misslyckades

en: <small>%0.0f%% (%0.2f dB)</small>
sv: <small>%0.0f %% (%0.2f dB)</small>

en: <small>%0.0f%% (-&#8734; dB)</small>
sv: <small>%0.0f %% (-&#8734; dB)</small>

en: %0.0f%%
sv: %0.0f %%

en: <small>Silence</small>
sv: <small>Tystnad</small>

en: <small>100% (0 dB)</small>
sv: <small>100 % (0 dB)</small>

en: <small><i>Base</i></small>
sv: <small><i>Bas</i></small>

en: Rename Device...
sv: Byt namn på enhet…

en: pa_context_set_port_latency_offset() failed
sv: pa_context_set_port_latency_offset() misslyckades

en: Sorry, but device renaming is not supported.
sv: Namnbyten för enheter stöds tyvärr inte.

en: You need to load module-device-manager in the PulseAudio server in order to rename devices
sv: Du behöver läsa in module-device-manager i PulseAudio-servern för att byta namn på enheter

en: _Cancel
sv: _Avbryt

en: pa_ext_device_manager_write() failed
sv: pa_ext_device_manager_write() misslyckades

en: Error reading config file %s: %s
sv: Fel vid läsning av konfigurationsfilen %s: %s

en: Error saving preferences
sv: Fel vid sparande av inställningar

en: Error writing config file %s
sv: Fel vid skrivning av konfigurationsfilen %s

en:  (plugged in)
sv:  (inpluggad)

en:  (unavailable)
sv:  (ej tillgänglig)

en:  (unplugged)
sv:  (ej inpluggad)

en: Failed to read data from stream
sv: Misslyckades med att läsa data från ström

en: Peak detect
sv: Topp upptäcktes

en: Failed to create monitoring stream
sv: Misslyckades med att skapa övervakningsström

en: Failed to connect monitoring stream
sv: Misslyckades med att ansluta övervakningsström

en: Ignoring sink-input due to it being designated as an event and thus handled by the Event widget
sv: Ignorerar mottagaringång för att den angivits som en händelse och därför hanteras av händelsekomponenten

en: System Sounds
sv: Systemljud

en: Establishing connection to PulseAudio. Please wait...
sv: Etablerar en anslutning till PulseAudio. Vänta…

en: pa_ext_stream_restore_write() failed
sv: pa_ext_stream_restore_write() misslyckades

en: on
sv: på

en: Terminate Playback
sv: Terminera uppspelning

en: Unknown output
sv: Okänd utgång

en: pa_context_set_sink_input_volume() failed
sv: pa_context_set_sink_input_volume() misslyckades

en: pa_context_set_sink_input_mute() failed
sv: pa_context_set_sink_input_mute() misslyckades

en: pa_context_kill_sink_input() failed
sv: pa_context_kill_sink_input() misslyckades

en: pa_context_set_sink_volume_by_index() failed
sv: pa_context_set_sink_volume_by_index() misslyckades

en: Volume Control Feedback Sound
sv: Återkopplingsljud för volymkontroll

en: pa_context_set_sink_mute_by_index() failed
sv: pa_context_set_sink_mute_by_index() misslyckades

en: pa_context_set_default_sink() failed
sv: pa_context_set_default_sink() misslyckades

en: pa_context_set_sink_port_by_index() failed
sv: pa_context_set_sink_port_by_index() misslyckades

en: pa_ext_device_restore_save_sink_formats() failed
sv: pa_ext_device_restore_save_sink_formats() misslyckades

en: from
sv: från

en: Terminate Recording
sv: Terminera inspelning

en: Unknown input
sv: Okänd ingång

en: pa_context_set_source_output_volume() failed
sv: pa_context_set_source_output_volume() misslyckades

en: pa_context_set_source_output_mute() failed
sv: pa_context_set_source_output_mute() misslyckades

en: pa_context_kill_source_output() failed
sv: pa_context_kill_source_output() misslyckades

en: pa_context_set_source_volume_by_index() failed
sv: pa_context_set_source_volume_by_index() misslyckades

en: pa_context_set_source_mute_by_index() failed
sv: pa_context_set_source_mute_by_index() misslyckades

en: pa_context_set_default_source() failed
sv: pa_context_set_default_source() misslyckades

en: pa_context_set_source_port_by_index() failed
sv: pa_context_set_source_port_by_index() misslyckades

en: Terminate
sv: Terminera

en: Select a specific tab on load.
sv: Välj en viss flik vid inläsning.

en: number
sv: nummer

en: Retry forever if pa quits (every 5 seconds).
sv: Försök igen för alltid om pa avslutar (var 5 sekund).

en: Maximize the window.
sv: Maximera fönstret.

en: Show version.
sv: Visa version.
