pcmanfm - en to bg translation catalogue (292 entries)

en: Copyright (C) 2009 - 2021
bg: Авторски права © 2009 - 2021

en: Desktop Preferences
bg: Предпочитания

en: <b>Background</b>
bg: <b>Среда</b>

en: Wallpaper _mode:
bg: _Режим на тапета:

en: _Wallpaper:
bg: _Тапет:

en: Please select an image file
bg: Моля, изберете Образ

en: _Use the same wallpaper on all desktops
bg: _Използване на тапета за всички работни плотове

en: _Background color:
bg: _Цвят на средата:

en: <b>Text</b>
bg: <b>Текст</b>

en: _Font of label text:
bg: _Шрифт на етикета:

en: C_olor of label text:
bg: Ц_вят на етикета:

en: Color of _shadow:
bg: Цв_ят на сянката:

en: _Appearance
bg: Въ_ншен вид

en: <b>Show desktop icons</b>
bg: <b>Покажи иконите на работния плот</b>

en: _Show "Documents" folder on the desktop
bg: По_казвай „Моите документи“ на работния плот

en: Sho_w "Devices" folder on the desktop
bg: Пок_азвай „Устройства“ на работния плот

en: Show "_Trash Can" folder on the desktop
bg: Показ_вай „Кош“ на работния плот

en: S_how connected volumes on the desktop
bg: П_оказвай монтираните дялове на работния плот

en: _Desktop Icons
bg: _Икони на работния плот

en: _Show menus provided by window managers when desktop is clicked
bg: Показва_й изскачащи менюта, когато е активен работният плот

en: _Use desktop as a folder (show icons on it) by path:
bg: Из_ползвай работния плот като посочена папка (показват се иконите в нея):

[ctx: Use path for some folder: ...]
en: Default
bg: По подразбиране

[ctx: Use path for some folder: ...]
en: Custom:
bg: По избор:

en: Select a Desktop Folder
bg: Изберете папка на Работния плот

en: _Open folders from desktop in new window
bg: _Отвори папките от Работния плот в нов прозорец

en: Ad_vanced
bg: Раз_ширени

en: Fill with background color only
bg: Изпълни само с цвета на средата

en: Stretch to fill the entire monitor area
bg: Разтягане до изпълване на видимата част

en: Stretch to fit the monitor area
bg: Разтягане до ръба на екрана

en: Center unscaled image on the monitor
bg: Центриране на незапълващо монитора изображение

en: Tile the image to fill the entire monitor area
bg: Изпълване като мозайка

en: Stretch and crop to fill the monitor area
bg: Разтягане и изрязване до изпълване на видимата част

en: Stretch to fill the complete screen
bg: Разтягане до изпълване на видимата част

en: Open in current tab
bg: Отвори в текущия раздел

en: Open in new tab
bg: Отвори в нов раздел

en: Open in new window
bg: Отвори в нов прозорец

en: Preferences
bg: Предпочитания

en: <b>Behavior</b>
bg: <b>Режим на работа</b>

en: _Open files with single click
bg: _Отваряне на файлове с едно натискане

en: Delay of auto-selection in single click mode (0 to disable)
bg: Забавяне преди автоматично избиране при режим с едно кликване ("0" за деактивиране)

en: Co_nfirm before deleting files
bg: _Потвърждение преди изтриване на файлове

en: _Move deleted files to "trash can" instead of erasing from disk
bg: _Преместване изтритите файлове в „Кош“

en: _Erase files on removable media instead of "trash can" creation
bg: О_кончателно изтриване на файлове от външния източник

en: Confi_rm before moving files into "trash can"
bg: Потвър_ждение преди преместване на файлове в „Кош“

en: Don't ask options on _launch executable file
bg: Да не се искат опции на _изпълним файл за стартиране

en: _Bookmarks:
bg: О_тметки:

en: Defaul_t drop action:
bg: _Действие при пускане:

en: "_Smart shortcut" auto-action on drop to Desktop folder
bg: Автоматично действие „_Умен пряк път“ при пускане в папка на Работния плот

en: If enabled then "Auto" action on drop file onto Desktop folder will be:
    - for files directly in Home folder a symlink will be created
    - files on the same file system will be moved
    - other files (e.g. on removable media) will be copied
    - for some external URI a shortcut will be created
bg: Ако е активирано тогава „Автоматично“ действие при пускане на файл върху папка на Работния плот ще се отнася за:
    - директно създаване на символни връзки за файлове от Домашна папка
    - преместване на файлове от същата файлова система
    - копиране на други файлове (например, периферни устройства)
    - създаване на пряк път за външни Интернет адреси

en: _Unfold tab when files are dragged onto tab button
bg: _Разкриване на подпрозореца, когато файловете са плъзнати върху бутона му

en: _Focus previous folder after coming to its parent
bg: Ф_окусиране на родителската папка при връщане към нея

en: <b>Default View</b>
bg: <b>Изглед по подразбиране</b>

en: Vie_w Mode:
bg: _Изглед:

en: _General
bg: _Общи

en: <b>Icons</b>
bg: <b>Икони</b>

en: Size of _big icons:
bg: Размер на _големите икони:

en: Size of small _icons:
bg: Размер на _малките икони:

en: Size of _thumbnails:
bg: Размер на _миниатюрите:

en: Size of side _pane icons:
bg: Размер на иконите в _страничния панел:

en: _Show thumbnails of files
bg: Показвай м_иниатюри на файловете

en: _Only show thumbnails for local files
bg: Показвай ми_ниатюри само на локалните файлове

en: Do _not generate thumbnails for files exceeding this size:
bg: Да н_е се създават миниатюри за файлове над размер:

en: <b>User Interface</b>
bg: <b>Потребителски интерфейс</b>

en: Us_e SI decimal prefixes instead of IEC binary prefixes
bg: Използвай десетична представка (SI) вместо двоичните представки (IEC)

en: Treat backup files as _hidden
bg: Разполагане на резервните копия на файловете като _скрити

en: Al_ways show full file names
bg: _Винаги да се показва пълното име на файла

en: Show icons of hidden _files shadowed
bg: Показвай иконите на скритите _файлове като сенки

en: _Display
bg: _Показване

en: Hid_e 'Close tab' buttons
bg: Ск_рити бутони за затваряне на раздел

en: Al_ways show the tab bar
bg: _Винаги показвай поле за раздел

en: _Maximum width of tab label:
bg: _Максимална ширина за текста на подпрозореца:

note: Use genitive case here, context is: width is XXX characters
en: characters
bg: знаци

en: <b>Directories Tree</b>
bg: <b>Дърво от директории</b>

en: Hide e_xpander on empty or locked folder
bg: Скрит _разширител за скрита или заключена папка

en: <b>Show in Places:</b>
bg: <b>Покажи в Места:</b>

en: _Home Folder
bg: _Домашна папка

en: Des_ktop
bg: Ра_ботен плот

en: _Trash Can
bg: _Кош

en: _Filesystem Root
bg: _Корен на файлова система

en: App_lications
bg: П_риложения

en: Dev_ices
bg: Устро_йства

en: _Network
bg: _Места в мрежата

en: _Layout
bg: _Подредба

en: <b>Auto-mount</b>
bg: <b>Автоматично монтиране</b>

en: _Mount mountable volumes automatically on program startup
bg: Автоматично _монтиране на дялове със стартиране на програма

en: Mo_unt removable media automatically when they are inserted
bg: Автоматично м_онтиране, когато е свързано устройство за преносима памет

en: _Show available options for removable media when they are inserted
bg: _Показване на наличните опции на устройство за преносима памет, когато е свързано

en: Do_n't show available options for those media types:
bg: Да _не се показват наличните опции за следните видове файлове:

en: _Remove selected
bg: П_ремахни избраното

en: _Open mounted removable media in new tab instead of new window
bg: _Отваряне на монтираното устройство за преносима памет в нов раздел

en: When removable medium unmounted:
bg: При размонтиране на преносим носител:

en: Clos_e tab containing removable medium
bg: _Затваряне на раздела със съдържанието на преносимата памет

en: Change folder in the tab to _Home Folder
bg: Смяна на папката в подопрозореца като _Домашна папка

en: _Volume Management
bg: _Управление на звука

en: <b>Programs</b>
bg: <b>Програми</b>

en: <i>Commands below may include extra options if necessary.</i>
bg: <i>Ако е необходимо, следните команди могат да включват допълнителни опции.</i>

en: _Terminal emulator:
bg: _Терминален емулатор:

en: _Switch user command:
bg: _Команда за смяна на потребител:

note: Application command to format some drive
en: _Format command:
bg: Команда за _формат:

en: A_rchiver integration:
bg: Интеграция с _архиватор:

en: <b>Templates</b>
bg: <b>Шаблони</b>

en: S_how only user defined templates in menu
bg: _Само потребителски шаблони в менюто

en: Show _only one template for each MIME type
bg: Са_мо един шаблон за всеки вид MIME

en: Ru_n default application after creation from template
bg: Из_пълнение на приложението по подразбиране след създаване на шаблон

en: <b>Other Options</b>
bg: <b>Други опции</b>

en: Use Application Startup Notify _by default
bg: Стандартно _известяване при стартиране на приложение

en: If checked then use Startup Notify for application if another not stated explicitly.
    If unchecked then use Startup Notify only if that is defined for application.
bg: Ако е избрано, ще се използва Известяване при стартиране на приложение, независимо дали е указано.
    Ако не е избрано, ще се използва Известяване при стартиране само ако е указано за приложението.

en: D_efer test for content type on folder loading
bg: От_лагане на тест за вид на съдържанието при зареждане на папка

en: Use path for "Home Folder" button:
bg: Използване на път за бутона „Домашна папка“:

en: _Use current
bg: И_зползване на настоящите

en: _Advanced
bg: _Разширени

en: <b>_Do not load modules matching:</b>
bg: <b>_Да не се зареждат модули включващи:</b>

en: <b>_Load these modules anyway:</b>
bg: <b>Все пак да се _заредят следните модули:</b>

en: Modules
bg: Модули

en: Auto (move if on the same FS, copy otherwise)
bg: Автоматично (преместване, ако е на същата файлова система, в противен случай - копиране)

en: Copy
bg: Копирай

en: Move
bg: Премести

en: Ask
bg: Попитай

en: Icon view
bg: Изглед като икони

en: Compact view
bg: Стегнат изглед

en: Thumbnail view
bg: Изглед като миниатюри

en: Detailed list view
bg: Подробен изглед

en: Removable medium is inserted
bg: Добавена е сменяема среда

en: <b>Removable medium is inserted</b>
bg: <b>Добавена е сменяема среда</b>

en: Type of medium:
bg: Вид на средата:

en: Detecting...
bg: Разпознаване...

en: Please select the action you want to perform:
bg: Моля зададете действието, което искате да изпълните:

en: _Always perform this action on this media type
bg: _Винаги да се прилага това действие за този тип файл

en: Connect to remote server
bg: Свързване към отдалечен сървър

en: <b>Specify remote folder to connect</b>
bg: <b>Задайте отделечена папка, към която да се свържете</b>

en: _Type:
bg: Ви_д:

en: _Host:
bg: Д_омакин:

en: _Port:
bg: _Порт:

en: Pa_th:
bg: Пъте_ка:

en: _Anonymous login
bg: _Анонимно вписване

en: _Login as:
bg: _Вписване като:

en: mixed content
bg: смесено съдържание

en: removable disk
bg: сменяем диск

en: Open in File Manager
bg: Отваряне чрез файловия мениджър

en: Open in New Ta_b
bg: Отвори в нов _раздел

en: Open in New Win_dow
bg: Отвори в нов _прозорец

en: Open in Termina_l
bg: Отвори в _Терминал

en: _Remove from Desktop
bg: _Премахни от Работния плот

en: Stic_k to Current Position
bg: _Залепване до Текущата позиция

en: Snap to _Grid
bg: _Прикрепяне в Мрежа

en: Activate file
bg: Активен файл

en: Show file menu
bg: Показване на файлово меню

en: Show desktop menu
bg: Показване на меню на работния плот

note: FIXME: set name by monitor
en: Desktop
bg: Работен плот

en: _File
bg: _Файл

en: _New Window
bg: _Нов прозорец

en: New T_ab
bg: Нов _Раздел

en: Create new tab for this folder
bg: Създай нов подпрозорец на тази папка

en: C_reate New...
bg: _Създаване на...

en: Folder
bg: Папка

en: Empty File
bg: Празен файл

en: Folder Propertie_s
bg: _Свойства на папката

en: _Close Tab
bg: _Затвори раздела

en: Close _Window
bg: З_атвори прозореца

en: _Edit
bg: _Редактиране

en: C_ut
bg: И_зрязване

en: Move to _Trash
bg: П_ремести в Коша

en: Copy Pat_h(s)
bg: Копирай п_ътя

en: R_ename...
bg: _Преименувай...

en: D_uplicate...
bg: К_лонирай...

en: Create Lin_k...
bg: Създай връ_зка...

en: _Move to...
bg: Пр_емести в...

en: Copy to_...
bg: _Копирай в...

en: Propertie_s
bg: Свой_ства

en: _Invert Selection
bg: _Размяна на маркираното

en: Prefere_nces
bg: _Предпочитания

en: _View
bg: _Изглед

en: _Reload Folder
bg: _Обновяване на папката

en: Reload current folder
bg: Обновяване на текущата папка

en: Tool_bar
bg: Лента с _инструменти

en: Pat_h Bar
bg: Лента с път_я

en: Side _Pane
bg: _Страничен панел

note: other see below: 'ShowHidden' 'ShowStatus' 'Fullscreen' 'IconView'...
en: Fo_lder View Mode
bg: Режим на _изглед като папка

en: S_ort Files
bg: _Пренареждане на файлове

en: Zoom O_ut
bg: Нама_ляване

en: Fil_ter...
bg: Филтри_ране...

en: _Help
bg: _Помощ

en: _Keyboard Navigation
bg: _Управление от клавиатурата

en: _Go
bg: _Отиди до...

en: _Previous Folder
bg: _Предишна папка

en: Return to previous folder in history
bg: Връщане към предишната папка в историята

en: _Next Folder
bg: _Следваща папка

en: Go forward to next folder in history
bg: Отиване към следващата папка в историята

en: Pa_rent Folder
bg: Р_одителска папка

en: Go to parent Folder
bg: Връщане в родителската папка

en: H_ome Folder
bg: _Домашна папка

en: Go to home folder
bg: Отиване към домашната папка

en: _Desktop
bg: Работен _плот

en: Go to desktop folder
bg: Отиване към папката на работния плот

en: Open trash can
bg: Отвори Коша

en: Filesyste_m Root
bg: _Корен на файлова система

en: Go fo filesystem root
bg: Отиване в корена на файловата система

en: _Applications
bg: _Приложения

en: Go to root of applications menu folder
bg: Отиване към папка в менюто корен на приложенията

en: Go to list of devices connected to the computer
bg: Отиване към списъка с устройства свързани към компютъра

en: Net_work
bg: М_режа

en: Go to list of places on the network
bg: Отиване към списъка с места в мрежата

en: _Go to Location...
bg: _Отиване до местоположение...

en: _Connect to Server...
bg: _Свързване към сървър...

en: Open a window to choose remote folder location
bg: Отваряне на прозорец за избор на местоположение на отдалечена папка

en: Go to the path in the location bar
bg: Отиване до пътя в лентата с местоположение

en: _Bookmarks
bg: _Отметки

en: _Add to Bookmarks...
bg: _Добави в Отметки

en: Add current folder to bookmarks list
bg: Добавяне на настоящата папка към списъка с отметки

en: Too_ls
bg: Инст_рументи

en: Open Current Folder in _Terminal
bg: Отвори текущата папка в _Терминал

en: Fin_d Files...
bg: _Намиране на файлове...

en: Open search dialog
bg: Отвори прозорец за търсене

en: _Run a Command in Current Folder...
bg: Из_пълняване на команда в текущата папка...

note: Note to translators: "Mingle..." means "Do not put folders before files" but make the translation as short as possible, please!
en: Mingle _Files and Folders
bg: Смесване на _файлове и папки

en: _Ignore Name Case
bg: Пр_енебрегване на главни и малки букви

en: Sho_w Hidden
bg: Показване на с_критите

note: Note to translators: this save is meant for folder's settings such as sort
en: Preserve This Folder's Settings
bg: Запази настройките за тази папка

en: Check to remember view and sort as folder setting rather than global one
bg: Изберете, за да се запомни изгледа и сортирането за всяка папка индивидуално

en: _Show Toolbar
bg: По_кажи лента с инструменти

en: Show 'New _Window' Button
bg: Показвай бутон за „_Нов прозорец“

en: Show 'New _Tab' Button
bg: Показвай бутон за „Нов _раздел“

en: Show _Navigation Buttons
bg: Показвай бутони за на_вигация

en: Show '_Home' Button
bg: Показвай бутон за „_Домашна папка“

en: Sho_w Side Pane
bg: Показване на с_траничен панел

en: Show Status B_ar
bg: Показване на полето за с_ъстоянието

en: _Dual Pane Mode
bg: Режим на двоен _панел

en: Show two panels with folder views
bg: Показване на два панела с изглед като папки

en: Fullscreen _Mode
bg: Режим на цял _екран

en: _Icon View
bg: _Иконен преглед

en: _Compact View
bg: _Компактен преглед

en: _Thumbnail View
bg: Преглед с _миниатюри

en: Detailed _List View
bg: _Подробен списък

en: By _Name
bg: По _Име

en: By _Modification Time
bg: По _Последна редакция

en: By _Size
bg: По _Размер

en: By File _Type
bg: По _Тип

en: By _Extension
bg: По _разширение

en: Places
bg: Места

en: Directory Tree
bg: Дърво от директории

en: Remote
bg: Отдалеченост

en: _Location
bg: М_естоположение:

en: _Buttons
bg: _Бутони

en: Show history of visited folders
bg: Показване на история с посещаваните папки

en: History
bg: История

en: You are in super user mode
bg: Вие сте в режим Супер Потребител

en: Lightweight file manager
bg: Лек файлов мениждър

en: using LibFM ver. %s
bg: използва се LibFM вер. %s

en: 
    Developed by Hon Jen Yee (PCMan)
bg: 
    Разбработен от Hon Jen Yee (PCMan)

en: Keyboard Navigation
bg: Управление от клавиатурата

en: Tab: cycle focus Folder View -> Side Pane -> Tools Bar
    Shift+Tab: cycle focus Tools Bar -> Side Pane -> Folder View
    F6: change focus Side pane <-> Folder view
    F8: focus divider between Side pane and Folder view
    F10: activate main menu
    Ctrl+L or Alt+D: jump focus to Path Bar
bg: Tab: превърта в последователност - Изглед -> Страничен панел -> Лента с инструменти
    Shift+Tab: превърта в последователност - Лента с инструменти -> Страничен панел -> Изглед
    F6: променя фокуса Страничен панел <-> Изглед
    F8: променя фокуса между Страничен панел и Изглед
    F10: активира основното меню
    Ctrl+L или Alt+D: фокусира в адресната лента

en: Run a command
bg: Изпълняване на команда

en: Enter a command to run:
bg: Въведете команда за изпълнение:

en: Current folder is inaccessible
bg: Текущата папка е недостъпна

en: Add following folder to bookmarks:
    '%s'
    Enter a name for the new bookmark item:
bg: Добави папката в Отметки:
    %s'
    Име на новата Отметка:

en: Add to Bookmarks
bg: Добави в Отметки

en: Select filter
bg: Изберете папка

en: Choose a new shell pattern to show files:
bg: Изберете нов критерий на обвивката за показване на файловете:

note: options only acceptable by first pcmanfm instance. These options are not passed through IPC
en: Name of configuration profile
bg: Име на профила за конфигуриране

en: PROFILE
bg: ПРОФИЛ

en: Run PCManFM as a daemon
bg: Стартирай PCManFM като демон

en: No function. Just to be compatible with nautilus
bg: Няма функции. Използва се за съвместимост с nautilus

note: options that are acceptable for every instance of pcmanfm and will be passed through IPC.
en: Launch desktop manager
bg: Стартирай Мениджър на Работния плот

en: Turn off desktop manager if it's running
bg: Спри Мениджъра на Работния плот, ако е активен

en: Open desktop preference dialog
bg: Отвори прозорец с настройки за Работния плот

en: Use --desktop option only for one screen
bg: Използвайте опцията --desktop само за един екран

en: Set desktop wallpaper from image FILE
bg: Задай тапет на Работния плот от ФАЙЛ

en: FILE
bg: ФАЙЛ

note: don't translate list of modes in description, please
en: Set mode of desktop wallpaper. MODE=(color|stretch|fit|crop|center|tile|screen)
bg: Задай режим на тапета.MODE=(color|strech|fit|center|title)

en: MODE
bg: РЕЖИМ

en: Open Preferences dialog on the page N
bg: Отвори прозореца с предпочитанията на страница №

en: N
bg: №

en: Open new window
bg: Отвори нов прозорец

en: Open a Find Files window
bg: Отвори прозореца за търсене на файлове

en: Window role for usage by window manager
bg: Правило, прилагано от мениджъра на прозорци

en: ROLE
bg: ПРАВИЛО

en: [FILE1, FILE2,...]
bg: [ФАЙЛ1, ФАЙЛ2,...]

note: FIXME: add "on this X screen/monitor" into diagnostics
en: Desktop manager is not active.
bg: Мениджърът на работния плот е неактивен.

en: Terminal emulator is not set.
bg: Не е зададен Терминален емулатор.

en: Open in New T_ab
bg: Отвори в нов _раздел

en: %d item selected | %d items selected
bg[0]: %d маркиран елемент
bg[1]: %d маркирани елемента

en: Free space: %s (Total: %s)
bg: Свободно място: %s (Всичко: %s)

en: %d item | %d items
bg[0]: %d елемент
bg[1]: %d елемента

en:  (%d hidden) |  (%d hidden)
bg[0]: (%d скрит)
bg[1]: (%d скрити)

en: Add to Modules Blacklist
bg: Добави в черния списък с модули

en: Enter a blacklisted module mask:
bg: Въведете маска за модулите в черния списък:

en: Add to Modules Whitelist
bg: Добави в белия списък с модули

en: Enter a whitelisted module mask:
bg: Въведете маска за модулите в белия списък:

en: File Manager PCManFM
bg: Файлов мениджър PCManFM

en: File Manager
bg: Файлов мениджър

en: Browse the file system and manage the files
bg: Разглеждане на файловата система и управляване на файловете

en: Change desktop wallpapers and behavior of desktop manager
bg: Промяна на тапетите и поведението на мениджъра на работния плот
