master - en to da translation catalogue (289 entries)

en: Copyright (C) 2009 - 2021
da: Ophavsret (C) 2009 - 2021

en: Desktop Preferences
da: Skrivebordsindstillinger

en: <b>Background</b>
da: <b>Baggrund</b>

en: Wallpaper _mode:
da: _Tilstand for tapet:

en: _Wallpaper:
da: _Tapet:

en: Please select an image file
da: Vælg venligst en billedfil

en: _Use the same wallpaper on all desktops
da: _Brug det samme tapet på alle skriveborde

en: _Background color:
da: _Baggrundsfarve:

en: <b>Text</b>
da: <b>Tekst</b>

en: _Font of label text:
da: _Skrifttype på etikettekst:

en: C_olor of label text:
da: Farve på _etikettekst:

en: Color of _shadow:
da: Farve på _skygge:

en: _Appearance
da: _Udseende

en: <b>Show desktop icons</b>
da: <b>Vis skrivebordsikoner</b>

en: _Show "Documents" folder on the desktop
da: Vis mappen "_Dokumenter" på skrivebordet

en: Sho_w "Devices" folder on the desktop
da: Vis mappen "_Enheder" på skrivebordet

en: Show "_Trash Can" folder on the desktop
da: Vis mappen "_Papirkurv" på skrivebordet

en: S_how connected volumes on the desktop
da: Vis _monterede diskenheder på skrivebordet

en: _Desktop Icons
da: _Skrivebordsikoner

en: _Show menus provided by window managers when desktop is clicked
da: Vis _menuer fra vindueshåndteringer når der klikkes på skrivebordet

en: _Use desktop as a folder (show icons on it) by path:
da: _Brug skrivebordet som en mappe (vis ikoner på det) af sti:

[ctx: Use path for some folder: ...]
en: Default
da: Standard

[ctx: Use path for some folder: ...]
en: Custom:
da: Brugertilpasset:

en: Select a Desktop Folder
da: Vælg en skrivebordsmappe

en: _Open folders from desktop in new window
da: _Åbn mapper fra skrivebordet i nyt vindue

en: Ad_vanced
da: _Avanceret

en: Fill with background color only
da: Udfyld kun med baggrundsfarve

en: Stretch to fill the entire monitor area
da: Stræk for at udfylde hele skærmområdet

en: Stretch to fit the monitor area
da: Stræk for at tilpasse skærmområdet

en: Center unscaled image on the monitor
da: Centrér uskaleret billede på skærmen

en: Tile the image to fill the entire monitor area
da: Fliselæg billedet for at udfylde hele skærmområdet

en: Stretch and crop to fill the monitor area
da: Stræk og beskær for at udfylde skærmområdet

en: Stretch to fill the complete screen
da: Stræk for at udfylde hele skærmen

en: Open in current tab
da: Åbn i nuværende faneblad

en: Open in new tab
da: Åbnet i nyt faneblad

en: Open in new window
da: Åbn i nyt vindue

en: Preferences
da: Indstillinger

en: <b>Behavior</b>
da: <b>Opførsel</b>

en: _Open files with single click
da: _Åbn filer med ét klik

en: Delay of auto-selection in single click mode (0 to disable)
da: Forsinkelse af automatisk markering i ét klik-tilstand (0 for at deaktivere)

en: Co_nfirm before deleting files
da: _Bekræft før sletning af filer

en: _Move deleted files to "trash can" instead of erasing from disk
da: _Flyt slettede filer til "papirkurven" i stedet for at slette dem fra disken

en: _Erase files on removable media instead of "trash can" creation
da: _Slet filer på flytbare medier i stedet for oprettelse af "papirkurv"

en: Confi_rm before moving files into "trash can"
da: _Bekræft inden filer flyttes til "papirkurv"

en: Don't ask options on _launch executable file
da: Spørg ikke om indstillinger ved _start af eksekverbar fil

en: _Bookmarks:
da: _Bogmærker:

en: Defaul_t drop action:
da: Standard _slip-handling:

en: "_Smart shortcut" auto-action on drop to Desktop folder
da: "_Smart genvej" auto-handling ved slip på skrivebordsmappe

en: If enabled then "Auto" action on drop file onto Desktop folder will be:
    - for files directly in Home folder a symlink will be created
    - files on the same file system will be moved
    - other files (e.g. on removable media) will be copied
    - for some external URI a shortcut will be created
da: Hvis den er aktiveret, så vil "Auto"-handling ved slip af fil på skrivebordsmappe blive:
    - for filer direkte i hjemmemappe vil et symlink blive oprettet
    - filer på det samme filsystem vil blive flyttet
    - andre filer (f.eks. flytbare medier) vil blive kopieret
    - for nogle eksterne URI vil en genvej blive oprettet

en: _Unfold tab when files are dragged onto tab button
da: _Udfold faneblad når filer trækkes hen på fanebladsknap

en: _Focus previous folder after coming to its parent
da: _Fokuser forrige mappe efter at være kommet til dens forælder

en: <b>Default View</b>
da: <b>Standardvisning</b>

en: Vie_w Mode:
da: _Visningstilstand:

en: _General
da: _Generelt

en: <b>Icons</b>
da: <b>Ikoner</b>

en: Size of _big icons:
da: Størrelse på _store ikoner:

en: Size of small _icons:
da: Størrelse på små _ikoner:

en: Size of _thumbnails:
da: Størrelse på _miniaturer:

en: Size of side _pane icons:
da: Størrelse på ikoner i _rude:

en: _Show thumbnails of files
da: _Vis miniaturer af filer

en: _Only show thumbnails for local files
da: Vis _kun miniaturer for lokale filer

en: Do _not generate thumbnails for files exceeding this size:
da: Generere _ikke miniaturer for filer som er større end:

en: <b>User Interface</b>
da: <b>Brugergrænseflade</b>

en: Us_e SI decimal prefixes instead of IEC binary prefixes
da: Brug _SI-decimal-præfiks i stedet for IEC-binær-præfiks

en: Treat backup files as _hidden
da: Behandl sikkerhedskopieret filer som _skjulte

en: Al_ways show full file names
da: Vis altid _fulde filnavne

en: Show icons of hidden _files shadowed
da: Vis ikoner af skjulte _filer skygget

en: _Display
da: _Skærm

en: Hid_e 'Close tab' buttons
da: Skjul knapperne '_Luk faneblad'

en: Al_ways show the tab bar
da: Vis altid _fanebladsbjælken

en: _Maximum width of tab label:
da: _Maksimum bredde af fanebladsetiket:

note: Use genitive case here, context is: width is XXX characters
en: characters
da: tegn

en: <b>Directories Tree</b>
da: <b>Bibliotekstræ</b>

en: Hide e_xpander on empty or locked folder
da: Skjul _udvidder ved tomme eller låse mapper

en: <b>Show in Places:</b>
da: <b>Vis i Steder:</b>

en: _Home Folder
da: _Hjemmemappe

en: Des_ktop
da: _Skrivebord

en: _Trash Can
da: _Papirkurv

en: _Filesystem Root
da: _Filsystemets rod

en: App_lications
da: _Programmer

en: Dev_ices
da: _Enheder

en: _Network
da: _Netværk

en: <b>Auto-mount</b>
da: <b>Automonter</b>

en: _Mount mountable volumes automatically on program startup
da: _Monter automatisk monterbare diskenheder ved programopstart

en: Mo_unt removable media automatically when they are inserted
da: _Monter automatisk medier når de sættes i

en: _Show available options for removable media when they are inserted
da: _Vis tilgængelige indstillinger for flytbare medier når de sætte i

en: Do_n't show available options for those media types:
da: Vis _ikke tilgængelige indstillinger for disse medietyper:

en: _Remove selected
da: Fje_rn valgte

en: _Open mounted removable media in new tab instead of new window
da: Åbn _monterede flytbare medier i nye faneblade i stedet for nye vinduer

en: When removable medium unmounted:
da: Når flytbart medie afmonteres:

en: Clos_e tab containing removable medium
da: _Luk faneblade som indeholder flytbare medier

en: Change folder in the tab to _Home Folder
da: Skift mappe i fanebladet til _hjemmemappe

en: _Volume Management
da: _Diskenhedhåndtering

en: <b>Programs</b>
da: <b>Programmer</b>

en: <i>Commands below may include extra options if necessary.</i>
da: <i>Kommandoer nedenfor kan inkludere ekstra tilvalg hvis det er nødvendigt.</i>

en: _Terminal emulator:
da: _Terminalemulator:

en: _Switch user command:
da: _Kommando til at skifte bruger:

note: Application command to format some drive
en: _Format command:
da: _Formatér kommando:

en: A_rchiver integration:
da: _Arkivintegration:

en: <b>Templates</b>
da: <b>Skabeloner</b>

en: S_how only user defined templates in menu
da: Vis kun _brugerdefinerede skabeloner i menu

en: Show _only one template for each MIME type
da: Vis _kun én skabelon for hver MIME-type

en: Ru_n default application after creation from template
da: _Kør standardprogram efter oprettelse fra skabelon

en: <b>Other Options</b>
da: <b>Andre indstillinger</b>

en: Use Application Startup Notify _by default
da: Brug programmets _opstartsnotifikation som standard

en: If checked then use Startup Notify for application if another not stated explicitly.
    If unchecked then use Startup Notify only if that is defined for application.
da: Hvis den er tilvalgt så brug opstartsnotifikation til programmet hvis andre ikke er startet eksplicit.
    Hvis den er fravalgt så brug kun opstartsnotifikation hvis det er defineret til programmet.

en: D_efer test for content type on folder loading
da: _Udsæt test af indholdstype når mappe indlæses

en: Use path for "Home Folder" button:
da: Brug sti til "Hjemmemappe"-knap:

en: _Use current
da: _Brug nuværende

en: _Advanced
da: _Avanceret

en: <b>_Do not load modules matching:</b>
da: <b>Indlæs _ikke moduler som matcher:</b>

en: <b>_Load these modules anyway:</b>
da: <b>_Indlæs i stedet disse moduler:</b>

en: Modules
da: Moduler

en: Auto (move if on the same FS, copy otherwise)
da: Auto (flyt hvis på samme FS, ellers kopiér)

en: Copy
da: Kopiér

en: Move
da: Flyt

en: Ask
da: Spørg

en: Icon view
da: Ikonvisning

en: Compact view
da: Kompakt visning

en: Thumbnail view
da: Miniaturevisning

en: Detailed list view
da: Detaljeret listevisning

en: Removable medium is inserted
da: Flytbart medie er sat i

en: <b>Removable medium is inserted</b>
da: <b>Flytbart medie er sat i</b>

en: Type of medium:
da: Medietype:

en: Detecting...
da: Søger...

en: Please select the action you want to perform:
da: Vælg venligst den handling du ønsker at udføre:

en: _Always perform this action on this media type
da: _Udfør altid denne handling på denne medietype

en: Connect to remote server
da: Opret forbindelse til fjern-server

en: <b>Specify remote folder to connect</b>
da: <b>Angiv fjern-mappe som der skal oprettes forbindelse til</b>

en: _Host:
da: _Vært:

en: Pa_th:
da: _Sti:

en: _Anonymous login
da: _Anonymt login

en: _Login as:
da: _Log ind som:

en: mixed content
da: blandet indhold

en: removable disk
da: flytbar disk

en: Open in File Manager
da: Åbn i filhåndtering

en: Open in New Ta_b
da: Åbn i nyt _faneblad

en: Open in New Win_dow
da: Åbn i nyt _vindue

en: Open in Termina_l
da: Åbn i _terminal

en: _Remove from Desktop
da: _Fjern fra skrivebord

en: Stic_k to Current Position
da: _Fasthold nuværende placering

en: Snap to _Grid
da: Fastgør til _gitter

en: Activate file
da: Aktivér fil

en: Show file menu
da: Vis _filmenu

en: Show desktop menu
da: Vis skrivebordsmenu

note: FIXME: set name by monitor
en: Desktop
da: Skrivebord

en: _File
da: _Fil

en: _New Window
da: _Nyt vindue

en: Open new file manager window
da: Åbn nyt filhåndteringsvindue

en: New T_ab
da: Nyt _faneblad

en: Create new tab for this folder
da: Opret nyt faneblad for denne mappe

en: C_reate New...
da: _Opret ny...

en: Folder
da: Mappe

en: Empty File
da: Tom fil

en: Folder Propertie_s
da: _Mappeegenskaber

en: _Close Tab
da: _Luk faneblad

en: Close _Window
da: Luk _vindue

en: _Edit
da: _Rediger

en: C_ut
da: _Klip

en: Move to _Trash
da: Flyt til _papirkurv

en: Copy Pat_h(s)
da: Kopiér _sti(er)

en: R_ename...
da: _Omdøb...

en: D_uplicate...
da: _Dupliker...

en: Create Lin_k...
da: Opret _henvisning...

en: _Move to...
da: _Flyt til...

en: Copy to_...
da: Kopiér til_...

en: Propertie_s
da: _Egenskaber

en: _Invert Selection
da: _Vend markering

en: Prefere_nces
da: _Indstillinger

en: _View
da: _Vis

en: _Reload Folder
da: _Genindlæs mappe

en: Reload current folder
da: Genindlæs nuværende mappe

en: Tool_bar
da: _Værktøjslinje

en: Pat_h Bar
da: _Stibjælke

en: Side _Pane
da: _Siderude

note: other see below: 'ShowHidden' 'ShowStatus' 'Fullscreen' 'IconView'...
en: Fo_lder View Mode
da: Mappes _visningstilstand

en: S_ort Files
da: _Sortér filer

en: Zoom O_ut
da: Zoom _ud

en: Fil_ter...
da: _Filtrér...

en: _Help
da: _Hjælp

en: _Keyboard Navigation
da: _Tastaturnavigation

en: _Go
da: _Start

en: _Previous Folder
da: _Forrige mappe

en: Return to previous folder in history
da: Retur til forrige mappe i historik

en: _Next Folder
da: _Næste mappe

en: Go forward to next folder in history
da: Gå fremad til næste mappe i historik

en: Pa_rent Folder
da: _Overmappe

en: Go to parent Folder
da: Gå til overmappe

en: H_ome Folder
da: _Hjemmemappe

en: Go to home folder
da: Gå til hjemmemappe

en: _Desktop
da: _Skrivebord

en: Go to desktop folder
da: Gå til skrivebordsmappe

en: Open trash can
da: Åbn papirkurv

en: Filesyste_m Root
da: _Filsystemets rod

en: Go fo filesystem root
da: Gå til filsystemets rod

en: _Applications
da: _Programmer

en: Go to root of applications menu folder
da: Gå til roden af programmers menumappe

en: Go to list of devices connected to the computer
da: Gå til liste af enheder som er forbundet til computeren

en: Net_work
da: _Netværk

en: Go to list of places on the network
da: Gå til liste af steder på netværket

en: _Go to Location...
da: _Gå til placering...

en: _Connect to Server...
da: _Opret forbindelse til server...

en: Open a window to choose remote folder location
da: Åbn en vindue til at vælge placering af fjern-mappe

en: Go to the path in the location bar
da: Gå til stien i placeringslinjen

en: _Bookmarks
da: _Bogmærker

en: _Add to Bookmarks...
da: _Tilføj til bogmærker...

en: Add current folder to bookmarks list
da: Tilføj nuværende mappe til bogmærkeliste

en: Too_ls
da: Væ_rktøjer

en: Open Current Folder in _Terminal
da: Åbn nuværende mappe i _terminal

en: Fin_d Files...
da: _Find filer...

en: Open search dialog
da: Åbn søgedialog

en: _Run a Command in Current Folder...
da: _Kør en kommando i nuværende mappe...

note: Note to translators: "Mingle..." means "Do not put folders before files" but make the translation as short as possible, please!
en: Mingle _Files and Folders
da: Bland _filer og mapper

en: _Ignore Name Case
da: _Ignorer om bogstaver i navn er store eller små

en: Sho_w Hidden
da: Vis _skjulte

note: Note to translators: this save is meant for folder's settings such as sort
en: Preserve This Folder's Settings
da: Bevar denne mappes indstillinger

en: Check to remember view and sort as folder setting rather than global one
da: Tilvælg for at huske visning og sortere som mappens indstilling fremfor den globale

en: _Show Toolbar
da: _Vis værktøjslinje

en: Show 'New _Window' Button
da: Vis 'Nyt _vindue'-knap

en: Show 'New _Tab' Button
da: Vis 'Nyt _faneblad'-knap

en: Show _Navigation Buttons
da: Vis _navigationsknapper

en: Show '_Home' Button
da: Vis '_Hjem'-knap

en: Sho_w Side Pane
da: Vis _siderude

en: Show Status B_ar
da: Vis _statuslinje

en: _Dual Pane Mode
da: _Dobbelt rude-tilstand

en: Show two panels with folder views
da: Vis to paneler med mappevisninger

en: Fullscreen _Mode
da: Fuldskærms_tilstand

en: _Icon View
da: _Ikonvisning

en: _Compact View
da: _Kompakt visning

en: _Thumbnail View
da: _Miniaturevisning

en: Detailed _List View
da: Detaljeret _listevisning

en: By _Name
da: Efter _navn

en: By _Modification Time
da: Efter _ændringstidspunkt

en: By _Size
da: Efter _størrelse

en: By File _Type
da: Efter _filtype

en: By _Extension
da: Efter _endelse

en: Places
da: Steder

en: Directory Tree
da: Mappetræ

en: Remote
da: Fjern

en: _Location
da: _Placering

en: _Buttons
da: _Knapper

en: Show history of visited folders
da: Vis historik af besøgte mapper

en: History
da: Historik

en: You are in super user mode
da: Du er i tilstanden superbruger

en: Lightweight file manager
da: Letvægtsfilhåndtering

en: using LibFM ver. %s
da: bruger LibFM ver. %s

en: 
    Developed by Hon Jen Yee (PCMan)
da: 
    Udviklet af Hon Jen Yee (PCMan)

en: Keyboard Navigation
da: Tastaturnavigation

en: Tab: cycle focus Folder View -> Side Pane -> Tools Bar
    Shift+Tab: cycle focus Tools Bar -> Side Pane -> Folder View
    F6: change focus Side pane <-> Folder view
    F8: focus divider between Side pane and Folder view
    F10: activate main menu
    Ctrl+L or Alt+D: jump focus to Path Bar
da: Tabulator: cyklisk fokus Mappevisning -> Siderude -> Værktøjslinje
    Skift+Tabulator: cyklisk fokus Værktøjslinje -> Siderude -> Mappevisning
    F6: skift fokus Siderude <-> Mappevisning
    F8: fokusér opdeler mellem Siderude og Mappevisning
    F10: aktivér hovedmenu
    Ctrl+L eller Alt+D: hop fokus til stilinje

en: Run a command
da: Kør en kommando

en: Enter a command to run:
da: Indtast en kommando som skal køres:

en: Current folder is inaccessible
da: Kan ikke tilgå nuværende mappe

en: Add following folder to bookmarks:
    '%s'
    Enter a name for the new bookmark item:
da: Tilføj følgende mappe til bogmærker:
    '%s'
    Indtast et navn for det nye bogmærkeelement:

en: Add to Bookmarks
da: Tilføj til bogmærker

en: Select filter
da: Vælg filter

en: Choose a new shell pattern to show files:
da: Vælg et nyt skal-mønster til at vise filer:

note: options only acceptable by first pcmanfm instance. These options are not passed through IPC
en: Name of configuration profile
da: Navn på konfigurationsprofil

en: PROFILE
da: PROFIL

en: Run PCManFM as a daemon
da: Kør PCManFM som dæmon

en: No function. Just to be compatible with nautilus
da: Ingen funktion. Kun for at være kompatibel med nautilus

note: options that are acceptable for every instance of pcmanfm and will be passed through IPC.
en: Launch desktop manager
da: Start skrivebordshåndtering

en: Turn off desktop manager if it's running
da: Sluk skrivebordshåndtering hvis den er i gang

en: Open desktop preference dialog
da: Åbn skrivebordets indstillingsdialog

en: Use --desktop option only for one screen
da: Brug kun tilvalget --desktop til én skærm

en: Set desktop wallpaper from image FILE
da: Angiv skrivebordstapet fra billedet FIL

en: FILE
da: FIL

note: don't translate list of modes in description, please
en: Set mode of desktop wallpaper. MODE=(color|stretch|fit|crop|center|tile|screen)
da: Angiv tilstand på skrivebordstapet. MODE=(color|stretch|fit|crop|center|tile|screen)

en: MODE
da: TILSTAND

en: Open Preferences dialog on the page N
da: Åbn indstillingsdialog på siden N

en: Open new window
da: Åbn i nyt vindue

en: Open a Find Files window
da: Åbn et Find filer-vindue

en: Window role for usage by window manager
da: Vinduesrulle for anvendelse af vindueshåndtering

en: ROLE
da: ROLLE

en: [FILE1, FILE2,...]
da: [FIL1, FIL2,...]

note: FIXME: add "on this X screen/monitor" into diagnostics
en: Desktop manager is not active.
da: Skrivebordshåndtering er ikke aktiv.

en: Terminal emulator is not set.
da: Terminalemulator er ikke angivet.

en: Open in New T_ab
da: Åbn i nyt _faneblad

en: %d item selected | %d items selected
da[0]: %d objekt valgt
da[1]: %d objekter valgt

en: Free space: %s (Total: %s)
da: Ledig plads: %s (I alt: %s)

en: %d item | %d items
da[0]: %d objekt
da[1]: %d objekter

en:  (%d hidden) |  (%d hidden)
da[0]:  (%d skjult)
da[1]:  (%d skjulte)

en: Add to Modules Blacklist
da: Tilføj til modulets sortliste

en: Enter a blacklisted module mask:
da: Indtast en sortlistet modulmaske:

en: Add to Modules Whitelist
da: Tilføj til modulets hvidliste

en: Enter a whitelisted module mask:
da: Indtast en hvidlistet modulmaske:

en: File Manager PCManFM
da: Filhåndteringen PCManFM

en: File Manager
da: Filhåndtering

en: Browse the file system and manage the files
da: Gennemse filsystemet og håndter filerne

en: Change desktop wallpapers and behavior of desktop manager
da: Skift skrivebordstapeter og adfærd af skrivebordshåndtering
