pcmanfm2 - en to el translation catalogue (292 entries)

en: Copyright (C) 2009 - 2021
el: Πνευματικά δικαιώματα (C) 2009 - 2021

en: Desktop Preferences
el: Ρυθμίσεις επιφάνειας εργασίας

en: <b>Background</b>
el: <b>Παρασκήνιο</b>

en: Wallpaper _mode:
el: Λειτουργία παρασκηνίου επιφάνειας εργασίας:

en: _Wallpaper:
el: Παρασκήνιο επιφάνειας εργασίας:

en: Please select an image file
el: Παρακαλώ επιλέξτε ένα αρχείο εικόνας

en: _Use the same wallpaper on all desktops
el: Χρήση του ίδιου παρασκηνίου σε όλες τις επιφάνειες εργασίας

en: _Background color:
el: Χρώμα παρασκηνίου:

en: <b>Text</b>
el: <b>Κείμενο</b>

en: _Font of label text:
el: Γραμματοσειρά κειμένου ετικέτας:

en: C_olor of label text:
el: Χρώμα κειμένου ετικέτας:

en: Color of _shadow:
el: Χρώμα σκιάς:

en: _Appearance
el: Εμφάνιση

en: <b>Show desktop icons</b>
el: <b>Εμφάνιση εικονιδίων επιφάνειας εργασίας</b>

en: _Show "Documents" folder on the desktop
el: Εμφάνιση φακέλου «Έγγραφα» στην επιφάνεια εργασίας

en: Sho_w "Devices" folder on the desktop
el: Εμφάνιση φακέλου «Συσκευές» στην επιφάνεια εργασίας

en: Show "_Trash Can" folder on the desktop
el: Εμφάνιση φακέλου «Απορρίμματα» στην επιφάνεια εργασίας

en: S_how connected volumes on the desktop
el: Εμφάνιση συνδεδεμένων τόμων στην επιφάνεια εργασίας

en: _Desktop Icons
el: Εικονίδια επιφάνειας εργασίας

en: _Show menus provided by window managers when desktop is clicked
el: Εμφάνιση των μενού των διαχειριστών παραθύρων όταν γίνεται κλικ στην επιφάνεια εργασίας

en: _Use desktop as a folder (show icons on it) by path:
el: Χρησιμοποίησε την επιφάνεια εργασίας ως φάκελο (εμφάνισε εικονίδια επάνω της) κατά διαδρομή

[ctx: Use path for some folder: ...]
en: Default
el: Προεπιλογή

[ctx: Use path for some folder: ...]
en: Custom:
el: Προσωποποιημένο

en: Select a Desktop Folder
el: Επιλογή Φακέλου της Επιφάνειας Εργασίας

en: _Open folders from desktop in new window
el: Άνοιγμα φακέλων επιφάνειας εργασίας σε νέο παράθυρο

en: Ad_vanced
el: Προχωρημένα

en: Fill with background color only
el: Γέμισμα μόνο με το χρώμα παρασκηνίου

en: Stretch to fill the entire monitor area
el: Τέντωμα ώστε να γεμίζει όλη την έκταση της οθόνης

en: Stretch to fit the monitor area
el: Τέντωμα ώστε να ταιριάξει στην έκταση της οθόνης

en: Center unscaled image on the monitor
el: Στοίχισε μη κλιμακωμένη εικόνα στο κέντρο της οθόνης

en: Tile the image to fill the entire monitor area
el: Παράθεση της εικόνας ώστε να γεμίσει ολόκληρη η επιφάνεια της οθόνης

en: Stretch and crop to fill the monitor area
el: Τέντωμα και αποκοπή ώστε να γεμίσει η επιφάνεια της οθόνης

en: Stretch to fill the complete screen
el: Τέντωμα ώστε να γεμίσει όλη την οθόνη

en: Open in current tab
el: Άνοιγμα στην παρούσα καρτέλα

en: Open in new tab
el: Άνοιγμα σε νέα καρτέλα

en: Open in new window
el: Άνοιγμα σε νέο παράθυρο

en: Preferences
el: Προτιμήσεις

en: <b>Behavior</b>
el: <b>Συμπεριφορά</b>

en: _Open files with single click
el: Άνοιγμα αρχείων με μονό κλικ

en: Delay of auto-selection in single click mode (0 to disable)
el: Καθυστέρηση αυτόματης επιλογής σε λειτουργία μονού κλικ (0 για απενεργοποίηση)

en: Co_nfirm before deleting files
el: Επιβεβαίωση πριν τη διαγραφή αρχείων

en: _Move deleted files to "trash can" instead of erasing from disk
el: Μετακίνηση διαγραμμένων αρχείων στον «κάδο απορριμάτων» αντί διαγραφής από το δίσκο

en: _Erase files on removable media instead of "trash can" creation
el: Διαγραφή των αρχείων από τους αφαιρούμενους δίσκους αντί δημιουργίας «κάδου απορριμάτων»

en: Confi_rm before moving files into "trash can"
el: Επιβεβαίωση πριν τη μεταφορά αρχείων στον «κάδο απορριμάτων»

en: Don't ask options on _launch executable file
el: Μη ζητάς επιλογές σε εκκίνηση εκτελέσιμου αρχείου

en: _Bookmarks:
el: Σελιδοδείκτες:

en: Defaul_t drop action:
el: Προεπιλεγμένη ενέργεια σε περίπτωση απόρριψης:

en: "_Smart shortcut" auto-action on drop to Desktop folder
el: Αυτόματη ενέργεια «Έξυπνης συντόμευσης» σε απόθεση στο φάκελο Επιφάνειας Εργασίας

en: If enabled then "Auto" action on drop file onto Desktop folder will be:
    - for files directly in Home folder a symlink will be created
    - files on the same file system will be moved
    - other files (e.g. on removable media) will be copied
    - for some external URI a shortcut will be created
el: Εάν ενεργοποιηθεί, τότε η «Αυτόματη» ενέργεια στην απόθεση αρχείου επάνω στο φάκελο Επιφάνεια Εργασίας θα είναι:
    - για αρχεία απευθείας στον «Προσωπικό» φάκελο, θα δημιουργηθεί ένας εικονικός δεσμός- για αρχεία στο ίδιο σύστημα αρχείων, θα μετακινηθεί
    - για άλλα αρχεία (πχ σε αφαιρούμενα μέσα), θα αντιγραφεί- για κάποιες εξωτερικές διαδικτυακές διευθύνσεις, θα δημιουργηθεί συντόμευση

en: _Unfold tab when files are dragged onto tab button
el: Ανάπτυξη καρτέλας όταν σύρονται αρχεία στο κουμπί καρτέλας

en: _Focus previous folder after coming to its parent
el: Εστίασε στον προηγούμενο φάκελο αφότου πας στο γονικό του

en: <b>Default View</b>
el: <b>Προεπιλεγμένη προβολή</b>

en: Vie_w Mode:
el: Κατάσταση Προβολής:

en: _General
el: Γενικά

en: <b>Icons</b>
el: <b>Εικονίδια</b>

en: Size of _big icons:
el: Μέγεθος μεγάλων εικονιδίων:

en: Size of small _icons:
el: Μέγεθος μικρών εικονιδίων:

en: Size of _thumbnails:
el: Μέγεθος μικρογραφιών:

en: Size of side _pane icons:
el: Μέγεθος εικονιδίων πλευρικής στήλης:

en: _Show thumbnails of files
el: Εμφάνιση μικρογραφιών αρχείων

en: _Only show thumbnails for local files
el: Εμφάνιση μικρογραφιών μόνο στα τοπικά αρχεία

en: Do _not generate thumbnails for files exceeding this size:
el: Να μη δημιουργούνται μικρογραφίες για αρχεία που υπερβαίνουν αυτό το μέγεθος:

en: <b>User Interface</b>
el: <b>Διεπαφή</b>

en: Us_e SI decimal prefixes instead of IEC binary prefixes
el: Χρήση δεκαδικών προθεμάτων SI αντί δυαδικών προθεμάτων IEC

en: Treat backup files as _hidden
el: Χειρισμός αρχείων εφεδρείας ως κρυφά

en: Al_ways show full file names
el: Να εμφανίζονται πάντα ολόκληρα τα ονόματα αρχείων

en: Show icons of hidden _files shadowed
el: Να εμφανίζονται με σκιά τα εικονίδια των κρυφών αρχείων

en: _Display
el: Εμφάνιση

en: Hid_e 'Close tab' buttons
el: Απόκρυψη κουμπιών «Κλείσιμο καρτέλας»

en: Al_ways show the tab bar
el: Να εμφανίζεται πάντα η γραμμή με τις καρτέλες

en: _Maximum width of tab label:
el: Μέγιστο πλάτος ετικέτας καρτέλας:

note: Use genitive case here, context is: width is XXX characters
en: characters
el: χαρακτήρες

en: <b>Directories Tree</b>
el: <b>Δέντρο καταλόγων</b>

en: Hide e_xpander on empty or locked folder
el: Απόκρυψη επεκτάτη σε κενούς ή κλειδωμένους φακέλους

en: <b>Show in Places:</b>
el: <b>Εμφάνιση στις Τοποθεσίες:</b>

en: _Home Folder
el: Προσωπικός Φάκελος

en: Des_ktop
el: Επιφάνεια Εργασίας

en: _Trash Can
el: Κάδος Απορριμμάτων

en: _Filesystem Root
el: Ριζικός Φάκελος Συστήματος Αρχείων

en: App_lications
el: Εφαρμογές

en: Dev_ices
el: Συσκευές

en: _Network
el: Δίκτυο

en: _Layout
el: Διάταξη

en: <b>Auto-mount</b>
el: <b>Αυτόματη προσάρτηση</b>

en: _Mount mountable volumes automatically on program startup
el: Αυτόματη προσάρτηση τόμων κατά την εκκίνηση του προγράμματος

en: Mo_unt removable media automatically when they are inserted
el: Αυτόματη προσάρτηση αφαιρούμενων δίσκων κατά την εισαγωγή τους

en: _Show available options for removable media when they are inserted
el: Εμφάνιση διαθέσιμων επιλογών αφαιρούμενων μέσων κατά την εισαγωγή τους

en: Do_n't show available options for those media types:
el: Να μην εμφανίζονται διαθέσιμες επιλογές για αυτούς τους τύπους μέσων:

en: _Remove selected
el: Αφαίρεση επιλεγμένου

en: _Open mounted removable media in new tab instead of new window
el: Άνοιγμα προσαρτημένων αφαιρούμενων μέσων σε νέα καρτέλα αντί σε νέο παράθυρο

en: When removable medium unmounted:
el: Όταν αφαιρούμενο μέσο αποπροσαρτάται:

en: Clos_e tab containing removable medium
el: Κλείσιμο καρτελών αφαιρούμενων μέσων μετά την αποπροσάρτησή τους

en: Change folder in the tab to _Home Folder
el: Αλλαγή φακέλου στην καρτέλα σε Προσωπικό Φάκελο

en: _Volume Management
el: Διαχείριση Τόμων

en: <b>Programs</b>
el: <b>Προγράμματα</b>

en: <i>Commands below may include extra options if necessary.</i>
el: <i>Οι παρακάτω εντολές μπορεί να συμπεριλαμβάνουν επιπλέον επιλογές αν είναι απαραίτητο</i>

en: _Terminal emulator:
el: Τερματικό:

en: _Switch user command:
el: Εντολή αλλαγής χρήστη:

note: Application command to format some drive
en: _Format command:
el: Εντολή μορφοποίησης

en: A_rchiver integration:
el: Ενσωμάτωση διαχειριστή συμπιεσμένων αρχείων:

en: <b>Templates</b>
el: <b>Πρότυπα</b>

en: S_how only user defined templates in menu
el: Εμφάνισε στο μενού μόνο πρότυπα καθορισμένα από το χρήστη

en: Show _only one template for each MIME type
el: Εμφάνισε μόνο ένα υπόδειγμα για κάθε τύπο MIME

en: Ru_n default application after creation from template
el: Εκτέλεσε την εξ' ορισμού εφαρμογή μετά τη δημιουργία από πρότυπο

en: <b>Other Options</b>
el: <b>Λοιπές Επιλογές</b>

en: Use Application Startup Notify _by default
el: Χρήση Ειδοποίησης Εκκίνησης Εφαρμογής από προεπιλογή

en: If checked then use Startup Notify for application if another not stated explicitly.
    If unchecked then use Startup Notify only if that is defined for application.
el: Αν επιλεγεί τότε να γίνεται χρήση της Ειδοποίησης Εκκίνησης Εφαρμογής αν δεν ορίζεται ρητά άλλη.
    Αν δεν επιλεγεί τότε να γίνεται χρήση της Ειδοποίησης Εκκίνησης Εφαρμογής μόνο αν έχει οριστεί για την εφαρμογή.

en: D_efer test for content type on folder loading
el: Ανάβαλε τη δοκιμή για τύπο περιεχομένου κατά τη φόρτωση φακέλου

en: Use path for "Home Folder" button:
el: Χρησιμοποίησε διαδρομή για το πλήκτρο «Προσωπικός Φάκελος»

en: _Use current
el: Χρησιμοποίησε το τρέχον

en: _Advanced
el: _Για προχωρημένους

en: <b>_Do not load modules matching:</b>
el: <b>Να μη φορτώνονται τα αρθρώματα που ταιριάζουν:</b>

en: <b>_Load these modules anyway:</b>
el: <b>Φόρτωσε αυτά τα αρθρώματα σε κάθε περίπτωση:</b>

en: Modules
el: Αρθρώματα

en: Auto (move if on the same FS, copy otherwise)
el: Αυτόματα (μετακίνηση αν είναι στο ίδιο Σύστημα Αρχείων, ειδάλλως αντιγραφή)

en: Copy
el: Αντιγραφή

en: Move
el: Μετακίνηση

en: Ask
el: Ερώτηση

en: Icon view
el: Προβολή εικονιδίων

en: Compact view
el: Συμπαγής προβολή

en: Thumbnail view
el: Προβολή μικρογραφιών

en: Detailed list view
el: Λεπτομερής προβολή

en: Removable medium is inserted
el: Εισήχθη αφαιρούμενο μέσο

en: <b>Removable medium is inserted</b>
el: <b>Εισήχθη αφαιρούμενο μέσο</b>

en: Type of medium:
el: Τύπος αφαιρούμενου μέσου:

en: Detecting...
el: Ανίχνευση...

en: Please select the action you want to perform:
el: Παρακαλώ επιλέξτε την ενέργεια που επιθυμείτε:

en: _Always perform this action on this media type
el: Πάντα να εκτελείται αυτή η ενέργεια σε αυτόν τον τύπο μέσου.

en: Connect to remote server
el: Σύνδεση σε απομακρυσμένο εξυπηρετητή

en: <b>Specify remote folder to connect</b>
el: <b>Προσδιόρισε απομακρυσμένο φάκελο για να συνδεθεί</b>

en: _Type:
el: Τύπος

en: _Host:
el: Οικοδεσπότης

en: _Port:
el: Θύρα

en: Pa_th:
el: Διαδρομή

en: _Anonymous login
el: Ανώνυμη σύνδεση

en: _Login as:
el: Σύνδεση ως:

en: mixed content
el: μεικτό περιεχόμενο

en: removable disk
el: αφαιρούμενος δίσκος

en: Open in File Manager
el: Άνοιγμα στο διαχειριστή αρχείων

en: Open in New Ta_b
el: Άνοιγμα σε Νέα Καρτέλα

en: Open in New Win_dow
el: Άνοιγμα σε Νέο Παράθυρο

en: Open in Termina_l
el: Άνοιγμα στο Τερματικό

en: _Remove from Desktop
el: Απομάκρυνση από την Επιφάνεια Εργασίας

en: Stic_k to Current Position
el: Διατήρηση στην Τρέχουσα Θέση

en: Snap to _Grid
el: Στοίχιση στο Πλέγμα

en: Activate file
el: Ενεργοποίηση αρχείου

en: Show file menu
el: Εμφάνιση επιλογών αρχείου

en: Show desktop menu
el: Εμφάνιση επιλογών επιφάνειας εργασίας

note: FIXME: set name by monitor
en: Desktop
el: Επιφάνεια Εργασίας

en: _File
el: _Αρχείο

en: _New Window
el: _Νέο παράθυρο

en: New T_ab
el: Νέα Καρτέλα

en: Create new tab for this folder
el: Δημιούργησε νέα καρτέλα για αυτόν το φάκελο

en: C_reate New...
el: Δημιουργία Νέου...

en: Folder
el: Φακέλου

en: Empty File
el: Κενό Αρχείο

en: Folder Propertie_s
el: Ιδιότητες Φακέλου

en: _Close Tab
el: _Κλείσιμο καρτέλας

en: Close _Window
el: Κλείσιμο Παραθύρου

en: _Edit
el: _Επεξεργασία

en: C_ut
el: Αποκοπή

en: Move to _Trash
el: Μετακίνηση στα Απορρίμματα

en: Copy Pat_h(s)
el: Αντιγραφή Διαδρομής(ών)

en: R_ename...
el: Μετονομασία...

en: D_uplicate...
el: Πιστή αντιγραφή...

en: Create Lin_k...
el: Δημιουργία Συνδέσμου...

en: _Move to...
el: Μετακίνηση στο...

en: Copy to_...
el: Αντιγραφή στο...

en: Propertie_s
el: Ιδιότητες

en: _Invert Selection
el: _Αντιστροφή επιλογής

en: Prefere_nces
el: Προτιμήσεις

en: _View
el: _Προβολή

en: _Reload Folder
el: Ανανέωση Φακέλου

en: Reload current folder
el: Ανανέωση τρέχοντος φακέλου

en: Tool_bar
el: Γραμμή Εργαλείων

en: Pat_h Bar
el: Γραμμή Διαδρομής

en: Side _Pane
el: Πλευρική Στήλη

note: other see below: 'ShowHidden' 'ShowStatus' 'Fullscreen' 'IconView'...
en: Fo_lder View Mode
el: Κατάσταση Προβολής Φακέλου

en: S_ort Files
el: Ταξινόμηση Aρχείων

en: Zoom O_ut
el: Αποεστίαση

en: Fil_ter...
el: Φίλτρο...

en: _Help
el: _Βοήθεια

en: _Keyboard Navigation
el: Χειρισμός μέσω Πληκτρολογίου

en: _Go
el: _Μετάβαση

en: _Previous Folder
el: Προηγούμενος Φάκελος

en: Return to previous folder in history
el: Επιστροφή στον προηγούμενο φάκελο του ιστορικού

en: _Next Folder
el: Επόμενος Φάκελος

en: Go forward to next folder in history
el: Προώθηση στον επόμενο φάκελο του ιστορικού

en: Pa_rent Folder
el: Γονικός Φάκελος

en: Go to parent Folder
el: Μετάβαση στο γονικό φάκελο

en: H_ome Folder
el: Προσωπικός Φάκελος

en: Go to home folder
el: Μετάβαση στον προσωπικό φάκελο

en: _Desktop
el: Επιφάνεια Εργασίας

en: Go to desktop folder
el: Μετάβαση στο φάκελο επιφάνειας εργασίας

en: Open trash can
el: Άνοιγμα κάδου απορριμμάτων

en: Filesyste_m Root
el: Ριζικός φάκελος συστήματος αρχείων

en: Go fo filesystem root
el: Πήγαινε στο ριζικό φάκελο του συστήματος αρχείων

en: _Applications
el: Εφαρμογές

en: Go to root of applications menu folder
el: Πήγαινε στο ριζικό φάκελο του καταλόγου εφαρμογών

en: Go to list of devices connected to the computer
el: Πήγαινε στον κατάλογο συνδεδεμένων συσκευών με τον υπολογιστή

en: Net_work
el: Δίκτυο

en: Go to list of places on the network
el: Πήγαινε στον κατάλογο θέσεων του δικτύου

en: _Go to Location...
el: Πήγαινε στην Τοποθεσία...

en: _Connect to Server...
el: Σύνδεση με Εξυπηρετητή...

en: Open a window to choose remote folder location
el: Άνοιξε παράθυρο για επιλογή τοποθεσίας απομακρυσμένου φακέλου

en: Go to the path in the location bar
el: Πήγαινε στη διαδρομή της γραμμής διεύθυνσης

en: _Bookmarks
el: _Σελιδοδείκτες

en: _Add to Bookmarks...
el: Προσθήκη στους Σελιδοδείκτες...

en: Add current folder to bookmarks list
el: Πρόσθεσε τον τρέχοντα φάκελο στον κατάλογο σελιδοδεικτών

en: Too_ls
el: Εργαλεία

en: Open Current Folder in _Terminal
el: Άνοιγμα του τρέχοντος φακέλου στο _τερματικό

en: Fin_d Files...
el: Εύρεση Αρχείων...

en: Open search dialog
el: Άνοιξε το διάλογο αναζήτησης

en: _Run a Command in Current Folder...
el: Εκτέλεση Εντολής στον Τρέχοντα Φάκελο...

note: Note to translators: "Mingle..." means "Do not put folders before files" but make the translation as short as possible, please!
en: Mingle _Files and Folders
el: Ανακάτεψε Αρχεία και Φακέλους

en: _Ignore Name Case
el: Αγνόησε κεφαλαίους και πεζούς χαρακτήρες

en: Sho_w Hidden
el: Εμφάνιση Κρυφών

note: Note to translators: this save is meant for folder's settings such as sort
en: Preserve This Folder's Settings
el: Διατήρησε τις Ρυθμίσεις αυτού του Φακέλου

en: Check to remember view and sort as folder setting rather than global one
el: Επίλεξε για να θυμάται την προβολή και την ταξινόμηση ως ρύθμιση φακέλου αντί ως γενική

en: _Show Toolbar
el: Εμφάνιση Γραμμής Εργαλείων

en: Show 'New _Window' Button
el: Εμφάνιση πλήκτρου «Νέο Παράθυρο»

en: Show 'New _Tab' Button
el: Εμφάνιση πλήκτρου «Νέα Καρτέλα»

en: Show _Navigation Buttons
el: Εμφάνιση Πλήκτρων Χειρισμού

en: Show '_Home' Button
el: Εμφάνιση πλήκτρου «Προσωπικός Φάκελος»

en: Sho_w Side Pane
el: Εμφάνιση Πλευρικής Στήλης

en: Show Status B_ar
el: Εμφάνιση Γραμμής Κατάστασης

en: _Dual Pane Mode
el: Κατάσταση Διπλής Στήλης

en: Show two panels with folder views
el: Εμφάνισε δύο στήλες με προβολές φακέλων

en: Fullscreen _Mode
el: Κατάσταση Πλήρους Οθόνης

en: _Icon View
el: _Εικονίδια

en: _Compact View
el: _Λίστα

en: _Thumbnail View
el: _Μικρογραφίες

en: Detailed _List View
el: _Λεπτομέρειες

en: By _Name
el: _Όνομα

en: By _Modification Time
el: _Ημερομηνία τροποποίησης

en: By _Size
el: _Μέγεθος

en: By File _Type
el: _Τύπο

en: By _Extension
el: Κατά Επέκταση Αρχείου

en: Places
el: Τοποθεσίες

en: Directory Tree
el: Δέντρο καταλόγων

en: Remote
el: Απομακρυσμένο

en: _Location
el: Τοποθεσία

en: _Buttons
el: Πλήκτρα

en: Show history of visited folders
el: Εμφάνιση ιστορικού επισκεφθέντων φακέλων

en: History
el: Ιστορικό

en: You are in super user mode
el: Είστε σε κατάσταση υπερχρήστη

en: Lightweight file manager
el: Ελαφρύς διαχειριστής αρχείων

en: using LibFM ver. %s
el: χρησιμοποιείται LibFM έκδ. %s

en: 
    Developed by Hon Jen Yee (PCMan)
el: 
    Αναπτύχθηκε από τον Hon Jen Yee (PCMan)

en: Keyboard Navigation
el: Χειρισμός μέσω Πληκτρολογίου

en: Tab: cycle focus Folder View -> Side Pane -> Tools Bar
    Shift+Tab: cycle focus Tools Bar -> Side Pane -> Folder View
    F6: change focus Side pane <-> Folder view
    F8: focus divider between Side pane and Folder view
    F10: activate main menu
    Ctrl+L or Alt+D: jump focus to Path Bar
el: Tab: κυκλική εναλλαγή εστίασης Προβολή Φακέλου -> Πλευρική Στήλη -> Γραμμή Εργαλείων
    Shift+Tab: κυκλική εναλλαγή εστίασης Γραμμή Εργαλείων -> Πλευρική Στήλη -> Προβολή Φακέλου
    F6: εναλλαγή εστίασης Πλευρική Στήλη <-> Προβολή Φακέλου
    F8: διαχωριστής εστίασης μεταξύ Πλευρικής Στήλης και Προβολής Φακέλου
    F10: ενεργοποίηση κυρίως μενού
    Ctrl+L ή Alt+D: άμεση εστίαση στη Γραμμή Διεύθυνσης

en: Run a command
el: Εκτέλεσε εντολή

en: Enter a command to run:
el: Εισαγωγή εντολής για εκτέλεση:

en: Current folder is inaccessible
el: Ο τρέχων φάκελος είναι απρόσιτος

en: Add following folder to bookmarks:
    '%s'
    Enter a name for the new bookmark item:
el: Προσθήκη του φακέλου στους σελιδοδείκτες:
    '%s'
    Εισάγετε ένα όνομα για το νέο σελιδοδείκτη:

en: Add to Bookmarks
el: Προσθήκη στους σελιδοδείκτες

en: Select filter
el: Επιλογή φίλτρου

en: Choose a new shell pattern to show files:
el: Επίλεξε νέα ακολουθία κελύφους για εμφάνιση αρχείων:

note: options only acceptable by first pcmanfm instance. These options are not passed through IPC
en: Name of configuration profile
el: Όνομα κατατομής εγκατάστασης

en: PROFILE
el: ΚΑΤΑΤΟΜΗ

en: Run PCManFM as a daemon
el: Εκτέλεση του PCManFM ως δαίμονα

en: No function. Just to be compatible with nautilus
el: Χωρίς λειτουργία. Για λόγους συμβατότητας με το nautilus

note: options that are acceptable for every instance of pcmanfm and will be passed through IPC.
en: Launch desktop manager
el: Εκτέλεση της εφαρμογής επιφάνειας εργασίας

en: Turn off desktop manager if it's running
el: Τερματισμός της εφαρμογής επιφάνειας εργασίας εάν εκτελείται

en: Open desktop preference dialog
el: Ρυθμίσεις επιφάνειας εργασίας

en: Use --desktop option only for one screen
el: Χρησιμοποίησε την επιλογή --desktop μόνο για μια οθόνη

en: Set desktop wallpaper from image FILE
el: Ορισμός εικόνας παρασκηνίου επιφάνειας εργασίας από ΑΡΧΕΙΟ εικόνας

en: FILE
el: ΑΡΧΕΙΟ

note: don't translate list of modes in description, please
en: Set mode of desktop wallpaper. MODE=(color|stretch|fit|crop|center|tile|screen)
el: Ρύθμιση κατάστασης εμφάνισης του παρασκηνίου επιφάνειας εργασίας. ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ=(χρώμα|τέντωμα|ταίριασμα|αποκοπή|κέντρο|παράθεση|οθόνη)

en: MODE
el: ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ

en: Open Preferences dialog on the page N
el: Άνοιγμα διαλόγου Προτιμήσεων στη σελίδα Ν

en: N
el: Ν

en: Open new window
el: Άνοιγμα νέου παραθύρου

en: Open a Find Files window
el: Άνοιγμα παραθύρου Εύρεσης Αρχείων

en: Window role for usage by window manager
el: Ρόλος παραθύρου για χρήση από το διαχειριστή παραθύρων

en: ROLE
el: ΡΟΛΟΣ

en: [FILE1, FILE2,...]
el: [ΑΡΧΕΙΟ1, ΑΡΧΕΙΟ2,...]

note: FIXME: add "on this X screen/monitor" into diagnostics
en: Desktop manager is not active.
el: Ο διαχειριστής επιφάνειας εργασίας δεν είναι ενεργός

en: Terminal emulator is not set.
el: Δεν έχει οριστεί κάποιο τερματικό.

en: Open in New T_ab
el: Άνοιγμα σε Νέα Καρτέλα

en: %d item selected | %d items selected
el[0]: %d αντικείμενο επιλέχτηκε
el[1]: %d αντικείμενα επιλέχτηκαν

en: Free space: %s (Total: %s)
el: Ελεύθερος χώρος: %s (Σύνολο: %s)

en: %d item | %d items
el[0]: %d αντικείμενο
el[1]: %d αντικείμενα

en:  (%d hidden) |  (%d hidden)
el[0]:  (%d κρυφό)
el[1]:  (%d κρυφά)

en: Add to Modules Blacklist
el: Προσθήκη στη Μαύρη Λίστα των Αρθρωμάτων

en: Enter a blacklisted module mask:
el: Εισαγωγή μάσκας για αρθρώματα μαύρης λίστας

en: Add to Modules Whitelist
el: Προσθήκη στη Λευκή Λίστα των Αρθρωμάτων

en: Enter a whitelisted module mask:
el: Εισαγωγή μάσκας για αρθρώματα λευκής λίστας

en: File Manager PCManFM
el: Διαχειριστής Αρχείων PCManFM

en: File Manager
el: Διαχειριστής αρχείων

en: Browse the file system and manage the files
el: Περιήγηση στο σύστημα αρχείων και διαχείριση αρχείων

en: Change desktop wallpapers and behavior of desktop manager
el: Αλλαγή ταπετσαρίας επιφανειών εργασίας και συμπεριφοράς του διαχειριστή επιφάνειας εργασίας
