PCManFM 1.1.0 - en to ro translation catalogue (147 entries)

en: Copyright (C) 2009 - 2021
ro: Drepturi de autor (C) 2009 - 2021

en: Desktop Preferences
ro: Preferințe pentru desktop

en: <b>Background</b>
ro: <b>Fundal</b>

en: Wallpaper _mode:
ro: Fun_dalul este:

en: _Wallpaper:
ro: _Imagine de fundal:

en: Please select an image file
ro: Selectați un fișier de tip imagine

en: _Use the same wallpaper on all desktops
ro: Imagine de fundal _unică pentru toate desktopurile

en: _Background color:
ro: Culoare de _fundal:

en: _Font of label text:
ro: Fontul _etichetei de text:

en: C_olor of label text:
ro: C_uloarea etichetei de text:

en: Color of _shadow:
ro: Culoarea um_brei:

en: _Appearance
ro: _Aspect

en: <b>Show desktop icons</b>
ro: <b>Arată iconițe pe desktop</b>

en: _Desktop Icons
ro: Ico_nițe pe desktop

en: _Show menus provided by window managers when desktop is clicked
ro: Arată _meniul managerului de ferestre la clic pe desktop

en: Ad_vanced
ro: A_vansate

en: Fill with background color only
ro: Umplut doar cu culoarea fundalului

en: Preferences
ro: Preferințe

en: <b>Behavior</b>
ro: <b>Comportament</b>

en: _Open files with single click
ro: _Deschide fișierele cu un singur clic

en: Delay of auto-selection in single click mode (0 to disable)
ro: Întârziere la selectarea automată când se deschid fișierele cu un singur clic (0 pentru dezactivare)

en: Co_nfirm before deleting files
ro: Co_nfirmare la ștergerea fișierelor

en: _Bookmarks:
ro: Fa_voritele:

en: Defaul_t drop action:
ro: Acțiune implici_tă pentru plasare:

en: _Unfold tab when files are dragged onto tab button
ro: Des_fă tabul când sunt trase fișiere deasupra butonului său

en: <b>Default View</b>
ro: <b>Vizualizare implicită</b>

en: Vie_w Mode:
ro: Mod de vi_zualizare:

en: _General
ro: _Generale

en: <b>Icons</b>
ro: <b>Iconițe</b>

en: Size of _big icons:
ro: Mărimea iconițelor _mari:

en: Size of small _icons:
ro: Mărimea _iconițelor mici:

en: Size of _thumbnails:
ro: Mă_rimea miniaturilor:

en: Size of side _pane icons:
ro: Mărimea iconițelor din _lateral:

en: _Show thumbnails of files
ro: Ara_tă miniaturi pentru fișiere

en: _Only show thumbnails for local files
ro: Arată miniaturi _doar pentru fișierele locale

en: Do _not generate thumbnails for files exceeding this size:
ro: _Fără miniaturi pentru fișierele mai mari de:

en: <b>User Interface</b>
ro: <b>Interfață de utilizare</b>

en: Us_e SI decimal prefixes instead of IEC binary prefixes
ro: _Utilizează prefixe decimale SI în locul prefixelor binare IEC

en: Treat backup files as _hidden
ro: Nu arăta fișierele de tip _backup

en: Al_ways show full file names
ro: Arată întotdeauna _numele complete de fișiere

en: _Display
ro: A_fișare

en: Hid_e 'Close tab' buttons
ro: Ascund_e butoanele de închidere a taburilor

en: Al_ways show the tab bar
ro: Arată întotdeauna bara cu _taburi

en: <b>Directories Tree</b>
ro: <b>Arbori de directoare</b>

en: Hide e_xpander on empty or locked folder
ro: Ascunde e_xtensorul pentru dosare goale sau inaccesibile

en: <b>Show in Places:</b>
ro: <b>Arată în lateral:</b>

en: _Trash Can
ro: C_oș de gunoi

en: App_lications
ro: _Programe

en: _Layout
ro: _Aspect

en: <b>Auto-mount</b>
ro: <b>Montare automată</b>

en: _Mount mountable volumes automatically on program startup
ro: _Montează automat la pornire volumele ce pot fi montate

en: Mo_unt removable media automatically when they are inserted
ro: Montează _automat mediile detașabile când sunt inserate

en: _Show available options for removable media when they are inserted
ro: Arată _opțiunile asociate mediilor detașabile la inserare

en: _Open mounted removable media in new tab instead of new window
ro: _Deschide mediile detașabile nou montate în taburi noi, nu în ferestre

en: _Volume Management
ro: _Volume

en: <b>Programs</b>
ro: <b>Programe</b>

en: _Terminal emulator:
ro: Emulator de _terminal:

en: _Switch user command:
ro: Comandă pentru _schimbarea utilizatorului:

en: A_rchiver integration:
ro: Ar_hivator integrat:

en: If checked then use Startup Notify for application if another not stated explicitly.
    If unchecked then use Startup Notify only if that is defined for application.
ro: La activare, se va utiliza notificarea la pornirea programelor.
    Altfel se va utiliza notificarea la pornirea programelor doar dacă va fi cerută de către respectivul program.

en: _Advanced
ro: A_vansate

en: Auto (move if on the same FS, copy otherwise)
ro: Automat (mutare pe același sistem de fișiere, copiere în alte cazuri)

en: Copy
ro: Copiere

en: Move
ro: Mutare

en: Ask
ro: Întreabă

en: Removable medium is inserted
ro: S-a inserat un mediu detașabil

en: <b>Removable medium is inserted</b>
ro: <b>S-a inserat un mediu detașabil</b>

en: Type of medium:
ro: Tip de mediu:

en: Detecting...
ro: Se detectează...

en: Please select the action you want to perform:
ro: Alegeți acțiunea ce doriți să o efectuați:

en: Open in File Manager
ro: Deschidere în managerul de fișiere

en: Open in New Ta_b
ro: Deschide într-un ta_b nou

en: Open in New Win_dow
ro: Deschide într-o _fereastră nouă

en: Open in Termina_l
ro: Desc_hide în terminal

en: Stic_k to Current Position
ro: Fi_xează în poziția curentă

en: Snap to _Grid
ro: Fixea_ză în grilă

en: _File
ro: _Fișier

en: _New Window
ro: Fereastră _nouă

en: New T_ab
ro: _Tab nou

en: Create new tab for this folder
ro: Creează un nou tab pentru acest dosar

en: C_reate New...
ro: _Element nou...

en: Folder
ro: Dosar

en: Empty File
ro: Fișier gol

en: _Close Tab
ro: În_chide tabul

en: Close _Window
ro: Închide _fereastra

en: _Edit
ro: _Editare

en: _Invert Selection
ro: _Inversează selecția

en: Prefere_nces
ro: _Preferințe

en: _View
ro: _Vizualizare

en: _Reload Folder
ro: _Reîncarcă dosarul

en: Reload current folder
ro: Reîncarcă dosarul curent

en: Side _Pane
ro: _Vedere laterală

en: S_ort Files
ro: Sortea_ză fișierele

en: _Help
ro: _Ajutor

en: _Go
ro: _Navigare

en: _Previous Folder
ro: Dosarul a_nterior

en: _Next Folder
ro: Dosarul _următor

en: Pa_rent Folder
ro: Dosarul părin_te

en: Go to parent Folder
ro: Du-te în dosarul părinte

en: H_ome Folder
ro: Dosarul _Acasă

en: _Applications
ro: _Programe

en: _Bookmarks
ro: Favo_rite

en: Open Current Folder in _Terminal
ro: Deschide în _terminal

en: Sho_w Side Pane
ro: Arată _vederea laterală

en: Show Status B_ar
ro: Arată bara de _stare

en: Fullscreen _Mode
ro: Pe t_ot ecranul

en: _Icon View
ro: Vizualizare de _iconițe

en: _Compact View
ro: Vizualizare _compactă

en: _Thumbnail View
ro: Vizualizare de _miniaturi

en: Detailed _List View
ro: Vizualizare ca listă _detaliată

en: By _Name
ro: După _nume

en: By _Modification Time
ro: După data m_odificării

en: By _Size
ro: După _mărime

en: By File _Type
ro: După _tipul de fișiere

en: Places
ro: Locuri

en: Directory Tree
ro: Arbore de directoare

en: Remote
ro: La distanță

en: You are in super user mode
ro: Sunteți în modul super-utilizator

en: Tab: cycle focus Folder View -> Side Pane -> Tools Bar
    Shift+Tab: cycle focus Tools Bar -> Side Pane -> Folder View
    F6: change focus Side pane <-> Folder view
    F8: focus divider between Side pane and Folder view
    F10: activate main menu
    Ctrl+L or Alt+D: jump focus to Path Bar
ro: Tab: ciclează focusul între dosare, vederea laterală și bara cu unelte
    Shift+Tab: ciclează focusul între bara cu unelte, vederea laterală și dosare
    F6: schimbă focusul între vederea laterală și dosare
    F8: schimbă focusul pe delimitatorul dintre vederea laterală și dosare
    F10: activează meniul principal
    Ctrl+L or Alt+D: trimite focusul în bara cu locația

en: Add following folder to bookmarks:
    '%s'
    Enter a name for the new bookmark item:
ro: Pentru a adăuga următorul dosar la favorite:
    '%s'
    Introduceți un nume pentru noul favorit:

en: Add to Bookmarks
ro: Adaugă la favorite

note: options only acceptable by first pcmanfm instance. These options are not passed through IPC
en: Name of configuration profile
ro: Nume al profilului de configurare

en: PROFILE
ro: PROFIL

en: Run PCManFM as a daemon
ro: Pornește PCManFM ca serviciu

en: No function. Just to be compatible with nautilus
ro: Nicio funcție. Pentru compatibilitate cu Nautilus

note: options that are acceptable for every instance of pcmanfm and will be passed through IPC.
en: Launch desktop manager
ro: Lansează managerul desktopului

en: Turn off desktop manager if it's running
ro: Oprește managerul desktopului dacă e pornit

en: Open desktop preference dialog
ro: Deschide dialogul cu preferințele desktopului

en: Use --desktop option only for one screen
ro: Utilizează opțiunea --desktop doar pentru un ecran

en: Set desktop wallpaper from image FILE
ro: Schimbă imaginea de fundal cu cea din FIȘIER

en: FILE
ro: FIȘIER

en: MODE
ro: MOD

en: Open Preferences dialog on the page N
ro: Deschide dialogul cu preferințele în pagina N

en: Open new window
ro: Deschide o fereastră nouă

en: Window role for usage by window manager
ro: Rolul ferestrei de transmis managerului de ferestre

en: ROLE
ro: ROL

en: [FILE1, FILE2,...]
ro: [FIȘIER1, FIȘIER2,...]

en: Terminal emulator is not set.
ro: Nu ați ales un emulator de terminal.

en: Open in New T_ab
ro: Deschide într-un t_ab nou

en: %d item selected | %d items selected
ro[0]: %d element selectat
ro[1]: %d elemente selectate
ro[2]: %d de elemente selectate

en: Free space: %s (Total: %s)
ro: Spațiu liber: %s (Total: %s)

en: %d item | %d items
ro[0]: %d element
ro[1]: %d elemente
ro[2]: %d de elemente

en:  (%d hidden) |  (%d hidden)
ro[0]:  (%d ascuns)
ro[1]:  (%d ascunse)
ro[2]:  (%d ascunse)

en: File Manager PCManFM
ro: Managerul de fișiere PCManFM

en: File Manager
ro: Manager de fișiere

en: Browse the file system and manage the files
ro: Navigați în sistemul de fișiere și gestionați fișierele

en: Change desktop wallpapers and behavior of desktop manager
ro: Schimbați imaginile de fundal și comportamentul managerului desktopului
