PCSX2 1.5.0 - 190526 - en to da_DK translation catalogue (584 entries)

en: No reason given.
da_DK: Ingen grund givet.

en: Parse error
da_DK: Parsefejl

en: Your machine's hardware is incapable of running PCSX2.  Sorry dood.
da_DK: Din maskines hardware er ude af stand til at køre PCSX2. Beklager.

en: Oh noes! Out of memory!
da_DK: Åh nej! Ikke mere minde!

en: Virtual memory mapping failure!  Your system may have conflicting device drivers, services, or may simply have insufficient memory or resources to meet PCSX2's lofty needs.
da_DK: Den virtuelle lagerliste slog fejl! Dit system kan have konfliktskabende enhedsdrivere, tjenester, eller ikke nok hukommelse eller ressourcer til at dække PCSX2’s overlegene behov.

en: Path:
da_DK: Sti:

en: [Unnamed or unknown]
da_DK: [Unavngiven eller ukendt]

en: A file could not be created.
da_DK: En fil kunne ikke oprettes.

en: File not found.
da_DK: Filen blev ikke fundet.

en: Permission denied while trying to open file, likely due to insufficient user account rights.
da_DK: Tilladelse nægtet da filen blev forsøgt åbnet. Dette kan skyldes, at brugeren ikke har de rigtige rettigheder.

en: Unexpected end of file or stream encountered.  File is probably truncated or corrupted.
da_DK: Filen eller strømmen sluttede uventet. Filen er muligvis afkortet eller korrupt.

en: Threading activity: start, detach, sync, deletion, etc.
da_DK: Trådningens aktivitet: start, løsrive, synkroniser, sletning, osv.

en: Waiting for tasks...
da_DK: Venter på opgaver…

en: Waiting for task...
da_DK: Venter på opgave...

en: Includes idle event processing and some other uncommon event usages.
da_DK: Inkluderer behandling af hændelser medens ledig og andre usædvanlige brug af hændelser.

en: Unrecognized ISO image file format
da_DK: ISO-billede filformatet blev ikke genkendt

en: Cannot load ELF binary image.  The file may be corrupt or incomplete.
da_DK: Kan ikke indlæse det binære ELF-billede. Filen kan være beskadiget eller ufuldstændig.

en: If loading from an ISO image, this error may be caused by an unsupported ISO image type or a bug in PCSX2 ISO image support.
da_DK: Hvis du indlæser fra et ISO-billede, kan fejlen skyldes, at ISO-filformatet ikke understøttes, eller at der er en fejl i PCSX2 ISO-understøttelse.

en: The MTGS thread has become unresponsive while waiting for the GS plugin to open.
da_DK: MTGS-procestråden er gået i stå, da den skulle vente på, at GS-plugin’et åbnede.

en: The savestate cannot be loaded, as it appears to be corrupt or incomplete.
da_DK: Den gemte spiltilstand kunne ikke indlæses, da den er beskadiget eller ufuldstændig.

en: %s plugin failed to open.  Your computer may have insufficient resources, or incompatible hardware/drivers.
da_DK: %s plugin kunne ikke åbnes. Din computer kan have utilstrækkelige ressourcer, eller inkompatibelt hardware/drivere.

en: %s plugin failed to initialize.  Your system may have insufficient memory or resources needed.
da_DK: %s plugin kunne ikke initialisere. Dit system har utilstrækkelig minde eller mangler ressourcer.

en: The configured %s plugin file was not found
da_DK: Den konfigurerede %s plugin-fil blev ikke fundet

en: The configured %s plugin file is not a valid dynamic library
da_DK: Den konfigurerede %s plugin-fil er ikke et gyldigt dynamisk bibliotek

en: The configured %s plugin is not a PCSX2 plugin, or is for an older unsupported version of PCSX2.
da_DK: Det konfigurerede %s plugin er ikke et PCSX2 plugin, eller det tilhører en version af PCSX2, der ikke længere er understøttet.

en: The plugin reports that your hardware or software/drivers are not supported.
da_DK: Plugin’et fortæller, at dit hardware eller software/drivere ikke er understøttet.

en: Configured plugin is not a PCSX2 plugin, or is for an older unsupported version of PCSX2.
da_DK: Det konfigurerede plugin er ikke et PCSX2 plugin, eller det tilhører en version af PCSX2, der ikke længere er understøttet.

en: Configured %s plugin is not a valid PCSX2 plugin, or is for an older unsupported version of PCSX2.
da_DK: Det konfigurerede %s plugin er ikke et PCSX2 plugin, eller det tilhører en version af PCSX2, der ikke længere er understøttet.

en: Internal Memorycard Plugin failed to initialize.
da_DK: Det interne MindesKort Plugin kunne ikke indlæses.

en: Unloaded Plugin
da_DK: Plugin ikke indlæst

en: File Path
da_DK: Filsti

en: Author
da_DK: Skabere

en: Record From
da_DK: Optage fra

en: Cancel
da_DK: Annullér

en: Cannot load savestate.  It is of an unknown or unsupported version.
da_DK: Kan ikke indlæse den gemte spiltilstand. Versionen er ukendt eller understøttes ikke.

en: Dumps detailed information for PS2 executables (ELFs).
da_DK: Gemmer detaljeret information om PS2 eksekverbare filer (ELF’er).

en: Logs manual protection, split blocks, and other things that might impact performance.
da_DK: Logger manuel beskyttelse, opdeler blokke og andre ting, der kan påvirke ydeevnen.

en: Shows the game developer's logging text (EE processor)
da_DK: Viser spiludviklerens journal (EE processor)

en: Shows the game developer's logging text (IOP processor)
da_DK: Viser spiludviklerens journal (IOP processor)

en: Shows DECI2 debugging logs (EE processor)
da_DK: Viser DECI2 fejl-journal (EE processor)

en: Shows strings printed to the system output stream.
da_DK: Viser strenger skrevne til systemets uddata-strøm.

en: Shows recording related logs and information
da_DK: Viser indspilningrelaterede logger og information

en: Shows detailed controller input values for port 1, every frame
da_DK: Viser billedmæssigt detaljerede controller-inddata værten for port 1

en: SYSCALL and DECI2 activity.
da_DK: SYSCALL og DECI2 aktivitet.

en: Direct memory accesses to unknown or unmapped EE memory space.
da_DK: Direkte mindesadgang til ukendt eller ikke kortlagt EE-hukommelsesplads.

en: Disasm of executing core instructions (excluding COPs and CACHE).
da_DK: Adskillelse af kerneinstruktionernes afvikling (med undtagelse af COP’er og CACHE).

en: Disasm of COP0 instructions (MMU, cpu and dma status, etc).
da_DK: Adskillelse af COP0-instruktioner (MMU, cpu og dma-status, osv).

en: Disasm of the EE's floating point unit (FPU) only.
da_DK: Udelukkende adskillelse af EE’ens flydende komma enhed (FPU).

en: Disasm of the EE's VU0macro co-processor instructions.
da_DK: Adskillelse af EE’ens VU0macro co-processorinstruktioner.

en: Execution of EE cache instructions.
da_DK: Afvikling af EE cache-instruktioner.

en: All known hardware register accesses (very slow!); not including sub filter options below.
da_DK: Alle kendte hardware dataregistre (meget langsomt!); det inkluderer ikke subfilter-muligheden nedenunder.

en: Logs only unknown, unmapped, or unimplemented register accesses.
da_DK: Logger kun ukendte, ikke kortlagte, eller ikke implementerede dataregistre.

en: Logs only DMA-related registers.
da_DK: Logger kun DMA-relaterede registre.

en: IPU activity: hardware registers, decoding operations, DMA status, etc.
da_DK: IPU-aktivitet: hardwareregistre, afkodningsoperationer, DMA-status, osv.

en: All GIFtag parse activity; path index, tag type, etc.
da_DK: Al GIFtag analyseaktivitet; sti-katalog, etikettype, osv.

en: All VIFcode processing; command, tag style, interrupts.
da_DK: Al VIFcode-behandling; kommando, tag typografi, afbrydelser.

en: All processing involved in Path3 Masking
da_DK: Al behandling involveret i Path3 Masking

en: Scratchpad's MFIFO activity.
da_DK: Mellemlagerets MFIFO-aktivet.

en: Actual data transfer logs, bus right arbitration, stalls, etc.
da_DK: Faktiske dataoverførselslogge, bus-overførsel, stops, osv.

en: Tracks all EE counters events and some counter register activity.
da_DK: Følger alle EE-tællernes begivenheder og nogle tælleregister-aktiviteter.

en: Dumps various VIF and VIFcode processing data.
da_DK: Gemmer forskelligt VIF og VIFcode procesdata.

en: Dumps various GIF and GIFtag parsing data.
da_DK: Gemmer forskelligt GIF og GIFtag parsing data.

en: SYSCALL and IRX activity.
da_DK: SYSCALL og IRX-aktivitet.

en: Direct memory accesses to unknown or unmapped IOP memory space.
da_DK: Direkte mindesadgang til ukendt eller ikke kortlagt IOP hukommelsesplads.

en: Disasm of the IOP's GPU co-processor instructions.
da_DK: Adskillelse af IOP’ens GPU co-processorinstruktioner.

en: All known hardware register accesses, not including the sub-filters below.
da_DK: Alle kendte hardware dataregistre, det inkluderer ikke subfilter-muligheden nedenunder.

en: Memorycard reads, writes, erases, terminators, and other processing.
da_DK: MindesKort læser, skriver, sletter, afslutter, og andre behandlinger.

en: Gamepad activity on the SIO.
da_DK: Gamepad-aktivitet på SIO’en.

en: Actual DMA event processing and data transfer logs.
da_DK: Faktisk DMA begivenhedsbehandling og dataoverførselslogge.

en: Tracks all IOP counters events and some counter register activity.
da_DK: Følger alle IOP-tællernes begivenheder og tælleregister-aktiviteter.

en: Detailed logging of CDVD hardware.
da_DK: Detaljeret logning af CDVD hardware.

en: Detailed logging of the Motion (FMV) Decoder hardware unit.
da_DK: Detaljeret logning af bevægelsesafkoderen (FMV).

en: PCSX2 Message
da_DK: PCSX2 Besked

en: The savestate was not properly saved. The temporary file was created successfully but could not be moved to its final resting place.
da_DK: Spiltilstanden blev ikke gemt ordentligt. Den midlertidige fil blev oprettet med succes, men kunne ikke flyttes til dens endelige placering.

en: Safest (No hacks)
da_DK: Sikrere (ingen hacks)

en: Safe (Default)
da_DK: Sikkert (standard)

en: Balanced
da_DK: Balanceret

en: Aggressive
da_DK: Aggressivt

en: Very Aggressive
da_DK: Meget Aggressivt

en: Mostly Harmful
da_DK: Mest skadelig

en: Failed to overwrite existing settings file; permission was denied.
da_DK: Kunne overskrive den eksisterende indstillingsfil: adgangen blev nægtet.

en: Loading PS2 system plugins...
da_DK: Indlæser PS2 system plugins….

en: SSE2 extensions are not available.  PCSX2 requires a cpu that supports the SSE2 instruction set.
da_DK: SSE2-udvidelser er ikke tilgængelige. PCSX2 kræver en processor, der understøtter SSE2 instruktionssæt.

en: PCSX2 Recompiler Error(s)
da_DK: PCSX2 recompiler fejl(ene)

en: All options are for the current session only and will not be saved.
da_DK: Alle valgmuligheder gælder kun for denne session og vil ikke blive gemt.

en: IsoFile
da_DK: ISO-fil

en: displays this list of command line options
da_DK: viser denne liste af kommandolinjeparametre

en: forces the program log/console to be visible
da_DK: tvinger programmets log/konsol til at være synlig

en: use fullscreen GS mode
da_DK: brug fuldskærm GS-tilstand

en: use windowed GS mode
da_DK: brug vindue GS-tilstand

en: disables display of the gui while running games
da_DK: slår GUI-visningen fra, når man spiller

en: when nogui - prompt before exiting on suspend
da_DK: med ingen GUI - anmærk inden udtræde

en: executes an ELF image
da_DK: eksekverer et ELF-billede

en: executes an IRX image
da_DK: eksekverer et IRX-billede

en: boots an empty DVD tray; use to enter the PS2 system menu
da_DK: booter et tomt DVD-drev; bruges til at komme ind i PS2-menuen

en: boots from the CDVD plugin (overrides IsoFile parameter)
da_DK: booter fra CDVD-plugin’et (tilsidesætter ISO-filens parametre)

en: disables all speedhacks
da_DK: slår alle speedhacks fra

en: use the specified comma or pipe-delimited list of gamefixes.
da_DK: bruger den givne komma- eller pileseparerede liste af spilløsninger.

en: disables fast booting
da_DK: slår hurtig bootning fra

en: passes the specified space-delimited string of launch arguments to the game
da_DK: sender den angivne mellemslags-afgrænsede strengen med lanceringsargumenter til spillet

en: changes the configuration file path
da_DK: ændrer konfigurationens filplacering

en: specifies the PCSX2 configuration file to use
da_DK: bestemmer hvilken PCSX2-konfigurationsfil, der skal bruges

en: forces %s to start the First-time Wizard
da_DK: tvinger %s til at starte installationsguiden

en: enables portable mode operation (requires admin/root access)
da_DK: aktiverer transportabel modus (kræver admin/root adgang)

en: update options to ease profiling (debug)
da_DK: opdater muligheder for at lette profilering (fejlfinding)

en: specify the file to use as the %s plugin
da_DK: angiv den fil, der skal bruges som %s plugin

en: Plugin Override Error - %s
da_DK: Kunne ikke tilsidesætte plugin - %s

en: %s Plugin Override Error!  The following file does not exist or is not a valid %s plugin:
da_DK: %s Kunne ikke tilsidesætte plugin! Den følgende fil eksisterer ikke eller er ikke et gyldigt %s plugin:

en: Press OK to use the default configured plugin, or Cancel to close %s.
da_DK: Tryk OK for at bruge det standardkonfigurerede plugin eller på Annullér for at lukke %s.

en: PCSX2 Error: Hardware Deficiency
da_DK: PCSX2-Fejl: Hardware ikke tilstrækkelig

en: Press OK to close %s.
da_DK: Tryk OK for at lukke %s.

en: %s Critical Error
da_DK: %s Kritisk Fejl

en: &OK
da_DK: OK

en: &Cancel
da_DK: Annullér

en: &Apply
da_DK: Anvend

en: &Next >
da_DK: Næste >

en: < &Back
da_DK: < Tilbage

en: &Back
da_DK: Tilbage

en: &Finish
da_DK: Færdig

en: &Yes
da_DK: Ja

en: &No
da_DK: Nej

en: Browse
da_DK: Søg

en: &Save
da_DK: Gem

en: Save &As...
da_DK: Gem som …

en: &Help
da_DK: Hjælp

en: &Home
da_DK: Hjem

en: Show about dialog
da_DK: Om

en: 
    
    Press Ok to go to the Plugin Configuration Panel.
da_DK: 
    
    Tryk OK for at gå til konfiguration af Plugins.

en: Warning!  System plugins have not been loaded.  PCSX2 may be inoperable.
da_DK: Advarsel! Systemplugins blev ikke indlæst. PCSX2 fungerer muligvis ikke korrekt.

en: PS2 BIOS Error
da_DK: PS2 BIOS-Fejl

en: Press Ok to go to the BIOS Configuration Panel.
da_DK: Tryk OK for at gå til konfiguration af BIOS.

en: Warning! Valid BIOS has not been selected. PCSX2 may be inoperable.
da_DK: Advarsel! Der er ikke valgt en gyldig BIOS. PCSX2 fungerer muligvis ikke korrekt.

en: %s Commandline Options
da_DK: %s Kommandolinjeparametre

en: PCSX2 Unresponsive Thread
da_DK: PCSX2 Tråd svarer ikke

en: Terminate
da_DK: Afslut

en: Executing PS2 Virtual Machine...
da_DK: Afvikler den virtuelle PS2-maskine…

en: Always ask when booting
da_DK: Spørge altid ved bootning

en: Manually select an ISO upon boot ignoring the selection from recent ISO list.
da_DK: Vælg manuelt en ISO ved bootning, hvilket tilsidesætter valg fra ISO-listen.

en: Browse for an ISO that is not in your recent history.
da_DK: Søg efter en ISO-fil, der ikke er søgt efter tidligere.

en: Browse...
da_DK: Søg …

en: The following folders exist, but are not writable:
da_DK: De følgende mapper eksisterer, men kan ikke skrives til:

en: The following folders are missing and cannot be created:
da_DK: De følgende mapper mangler eller kan ikke oprettes:

en: Portable mode error - %s
da_DK: Transportable modus fejl - %s

en: PCSX2 has been installed as a portable application but cannot run due to the following errors:
da_DK: PCSX2 er blevet installeret som et transportabelt program og kan ikke køre på grund af følgende fejl:

en: Switch to User Documents Mode
da_DK: Skift til Brugerdokumenter-modus

en: %s is switching to local install mode.
da_DK: %s skifter til at installere på det lokale drev.

en: Try to remove the file called "portable.ini" from your installation directory manually.
da_DK: Prøver manuelt at fjerne filen, “portable.ini”, fra installationsmappen.

en: Cannot apply new settings, one of the settings is invalid.
da_DK: Kan ikke anvende nye indstillinger, en af indstillingerne er ugyldig.

en: Save log question
da_DK: Gem logspørgsmål

en: &Small
da_DK: Lille

en: Fits a lot of log in a microcosmically small area.
da_DK: Masser af logtekst på et meget lille område.

en: &Normal font
da_DK: Normal font

en: It's what I use (the programmer guy).
da_DK: Den bruger jeg (programmøren).

en: &Large
da_DK: Stor

en: Its nice and readable.
da_DK: Den er pæn og læselig.

en: &Huge
da_DK: Kæmpe

en: In case you have a really high res display.
da_DK: I tilfælde af, at din skærmopløsning er ret høj.

en: &Light theme
da_DK: Lyst tema

en: Default soft-tone color scheme.
da_DK: Standard farveskema med bløde farver.

en: &Dark theme
da_DK: Mørkt tema

en: Classic black color scheme for people who enjoy having text seared into their optic nerves.
da_DK: Klassisk sort farveskema til folk, der gerne vil have tekst brændt ind i deres optiske nerver.

en: &Save...
da_DK: Gem ...

en: Save log contents to file
da_DK: Gem log-indhold til fil

en: C&lear
da_DK: Slet

en: Clear the log window contents
da_DK: Slet indholdet i logvinduet

en: Auto&dock
da_DK: Automatisk sammenkobling

en: Dock log window to main PCSX2 window
da_DK: Sammenkobl logvinduet til PCSX2 hovedvinduet

en: &Appearance
da_DK: Udseende

en: &Close
da_DK: Luk

en: Close this log window; contents are preserved
da_DK: Lukke dette logvindue; indholdet bevares

en: Dev/&Verbose
da_DK: Udvikler/detaljer

en: Shows PCSX2 developer logs
da_DK: Viser PCSX2 udviklerlogge

en: &CDVD reads
da_DK: CDVD læser

en: Shows disk read activity
da_DK: Viser diskens læseaktivitet

en: &Enable all
da_DK: Aktivér alle

en: Enables all log source filters.
da_DK: Aktiverer alle loggens kildefiltre.

en: &Disable all
da_DK: Deaktivér alle

en: Disables all log source filters.
da_DK: Deaktiverer alle loggens kildefiltre.

en: &Restore Default
da_DK: Gendan til standard

en: Restore default source filters.
da_DK: Gendanner kildefiltrene til deres standard.

en: &Log
da_DK: Log

en: &Sources
da_DK: Kilder

en: About %s
da_DK: Om %s

en: Assertion Failure -
da_DK: Assertionsfejl -

en: Saves a snapshot of this settings panel to a PNG file.
da_DK: Gemmer et snapshot af indstillingspanelet til en .PNG-fil.

en: Save dialog screenshots to...
da_DK: Gemmer skærmbilleder af dialogen til...

en: Do not show this dialog again.
da_DK: Vis ikke denne dialog igen.

en: Disables this popup and whatever response you select here will be automatically used from now on.
da_DK: Afbryder dette vindue. Det, du vælger her, vil blive valgt automatisk fremover.

en: The popup will not be shown again.  This setting can be undone from the settings panels.
da_DK: Dette vindue vil ikke blive vist igen. Denne indstilling kan laves om under indstillinger.

en: Ignore
da_DK: Ignorer

en: Retry
da_DK: Prøv igen

en: Abort
da_DK: Afbryd

en: Reset
da_DK: Nulstil

en: Convert a memory card to a different format
da_DK: Konverter et MindesKort til et andet format

en: Convert
da_DK: Konverter

en: Convert:
da_DK: Konverter:

en: To:
da_DK: Til:

en: 8MB File
da_DK: 8MB-fil

en: 16MB File
da_DK: 16MB-fil

en: 32MB File
da_DK: 32MB-fil

en: 64MB File
da_DK: 64MB-fil

en: Convert this memory card to a folder of individual saves.
da_DK: Konverter dette MindesKort til en mappe med særskilte gemte data.

en: Folder
da_DK: Mappe

en: Error (%s)
da_DK: Fejl (%s)

en: Convert memory card
da_DK: Konverter MindesKort

en: This target type is not supported!
da_DK: Denne måltype understøttes ikke!

en: Memory Card conversion failed for unknown reasons.
da_DK: MindesKort konvertering fejlede af ukendte årsager.

en: Create a new memory card
da_DK: Opret et nyt MindesKort

en: Create
da_DK: Opret

en: New memory card:
da_DK: Nyt MindesKort:

en: At folder:
da_DK: I mappe:

en: Select file name:
da_DK: Vælg filnavn:

en: Create memory card
da_DK: Opret MindesKort

en: Error: The directory for the memory card could not be created.
da_DK: Fejl: Mappen for MindesKort kunne ikke oprettes.

en: Error: The memory card could not be created.
da_DK: Fejl: MindesKort kunne ikke oprettes.

en: Use NTFS compression when creating this card.
da_DK: Brug NTFS-kompression ved oprettelse af dette kort.

en: 8 MB [most compatible]
da_DK: 8MB [mest kompatibel]

en: This is the standard Sony-provisioned size, and is supported by all games and BIOS versions.
da_DK: Denne størrelse brugte Sony som standard, og den understøttes af alle spil og BIOS’er.

en: Always use this option if you want the safest and surest memory card behavior.
da_DK: Brug altid denne valgmulighed, hvis du vil have det hurtigste og pålidelige MindesKort.

en: 16 MB
da_DK: 16MB

en: A typical size for 3rd-party memory cards which should work with most games.
da_DK: En typisk størrelse for tredjeparts-MindesKort som bør vike i de fleste spil.

en: 16 and 32 MB cards have roughly the same compatibility factor.
da_DK: 16MB og 32MB kort har omtrent den samme kompatibilitetsfaktor.

en: 32 MB
da_DK: 32MB

en: 64 MB
da_DK: 64MB

en: Low compatibility warning: Yes it's very big, but may not work with many games.
da_DK: Advarsel om lav kompatibilitet: Kortet er stort, ja, men virker ikke til mange spil.

en: Use at your own risk.  Erratic memory card behavior is possible (though unlikely).
da_DK: Brug på egen risiko. Uregelmæssig MindesKort adfærd er mulig (dog usandsynligt).

en: Folder [experimental]
da_DK: Mappe [eksperimentel]

en: Store memory card contents in the host filesystem instead of a file.
da_DK: Gemmer MindesKort indhold i værtsfilsystemet i stedet for en fil.

en: Automatically manages memory card contents so that the console only sees files related to the currently running software. Allows you to drag-and-drop files in and out of the memory card with your standard file explorer. This is still experimental, so use at your own risk!
da_DK: Tager sig automatisk af MindesKort indhold, så konsollen kun ser filer relateret til den software, der i øjeblikket kører. Tillader, at du kan trække og slippe filer ind og ud af dit MindesKort med din foretrukne stifinder. Dette er stadig eksperimentelt, så brug på egen risiko!

en: This is the standard Sony-provisioned size PSX memory card, only compatible with PSX games.
da_DK: Denne størrelse brugte Sony som standard for PSX-MindesKort, og er kun kompatibelt med PSX-spil.

en: This memory card is required by PSX games. It is not compatible with PS2 games.
da_DK: Dette MindesKort er påkrævet for PSX-spil. Det er ikke kompatibelt med PS2-spil.

en: Select a folder for %s settings
da_DK: Vælg en mappe til %s indstillinger

en: Settings
da_DK: Indstillinger

en: Language selector
da_DK: Vælg sprog

en: Change the language only if you need to.
    The system default should be fine for most operating systems.
da_DK: Ændr kun sproget, hvis nødvendigt.
    Systemsproget passer fint på de fleste operativsystemer.

en: Welcome to PCSX2!
da_DK: Velkommen til PCSX2!

en: %s First Time Configuration
da_DK: %s Førstegangsopsætning

en: Import Existing Settings?
da_DK: Importer eksisterende indstillinger?

en: Import
da_DK: Importer

en: Overwrite
da_DK: Overskriv

en: Trace Logging
da_DK: Sporingslogføring

en: Auto-eject memory cards when loading savestates
da_DK: Skub automatisk MindesKort ud, når gemte spiltilstande bliver indlæst

en: Automatically manage saves based on running game
da_DK: Administrer automatisk gemte tilstande baseret på det kørende spil

en: MemoryCard Manager
da_DK: MindesKort Manager

en: Drag cards to or from PS2-ports
da_DK: Træk kort til eller fra PS2-porte

en: 
    Note: Duplicate/Rename/Create/Delete will NOT be reverted with 'Cancel'.
da_DK: 
    Bemærk: Duplikér/Omdøb/Opret/Slet kan IKKE gøres om via ‘Annullér’.

en: PCSX2 First Time configuration
da_DK: PCSX2 Førstegangsopsætning

en: %s is starting from a new or unknown folder and needs to be configured.
da_DK: %s starter fra en ny eller ukendt mappe og skal konfigureres.

en: Config Overrides Warning
da_DK: Advarsel om tilsidesættelse af konfiguration

en: Components Overrides Warning
da_DK: Advarsel om tilsidesættelse af komponenter

en: Preset:
da_DK: Forudindstilling:

en: Emulation Settings - %s
da_DK: Emuleringsindstillinger - %s

en: VUs
da_DK: VU’er

en: GS Window
da_DK: GS-vindue

en: Game Fixes
da_DK: Spilløsninger

en: Components Selectors - %s
da_DK: Vælg komponenter - %s

en: Folders
da_DK: Mapper

en: Language Selector
da_DK: Vælg sprog

en: Logs events as they are passed to the PS2 virtual machine.
da_DK: Logger begivenheder, når de bliver givet videre til den virtuelle PS2-maskine.

en: Exit PCSX2?
da_DK: Luk PCSX2?

en: Save state
da_DK: Gem tilstand

en: Saves the virtual machine state to the current slot.
da_DK: Gemmer den virtuelle maskines tilstand til dets nuværende gemmeplads.

en: Load state
da_DK: Indlæs tilstand

en: Loads a virtual machine state from the current slot.
da_DK: Indlæser den virtuelle maskines tilstand fra dets nuværende gemmeplads.

en: Load State Backup
da_DK: Indlæs tilstandsbackup

en: Loads virtual machine state backup for current slot.
da_DK: Indlæser den virtuelle maskines tilstandsbackup fra dets nuværende gemmeplads.

en: Cycle to next slot
da_DK: Gå videre til næste gemmeplads

en: Cycles the current save slot in +1 fashion!
da_DK: Vælger den næste gemmeplads i rækken!

en: Cycle to prev slot
da_DK: Gå tilbage til tidligere gemmeplads

en: Cycles the current save slot in -1 fashion!
da_DK: Går en gemmeplads tilbage!

en: Drag and Drop Error
da_DK: Træk og Slip Fejl

en: It is an error to drop multiple files onto a %s window.  One at a time please, thank you.
da_DK: %s melder fejl, hvis man smider flere filer ind på en gang. Kun en ad gangen, tak.

en: Confirm PS2 Reset
da_DK: Bekræft nulstilling af PS2

en: You have dropped the following ELF binary into %s:
da_DK: Du har indlæst følgende ELF-binær i %s:

en: You have dropped the following ISO image into %s:
da_DK: Du har indlæst følgende ISO-billede i %s:

en: Slot %d
da_DK: Gemmeplads %d

en: File...
da_DK: Fil ...

en: &Show Console
da_DK: Vis konsol

en: &Console to Stdio
da_DK: Konsol til Stdio

en: &System
da_DK: System

en: CD&VD
da_DK: CDVD

en: &Config
da_DK: Redigér

en: &Misc
da_DK: Diverse

en: &Debug
da_DK: Debug

en: &Capture
da_DK: Fange

en: &Recording
da_DK: Indspilning

en: Initializing...
da_DK: Initialiserer…

en: &Run ELF...
da_DK: Kør ELF …

en: For running raw PS2 binaries directly
da_DK: Til at køre rå PS2-binære direkte

en: &Load state
da_DK: Indlæs tilstand

en: &Save state
da_DK: Gem tilstand

en: &Backup before save
da_DK: Magasinere vid Overskrivning

en: Automatic &Gamefixes
da_DK: Automatiske Spilløsninger

en: Automatically applies needed Gamefixes to known problematic games
da_DK: Anvender automatisk nødvendige spilløsninger til spil med kendte spilfejl

en: Enable &Cheats
da_DK: Aktivér Snyder

en: Enable &Widescreen Patches
da_DK: Aktivér Bredskærmsløsninger

en: Enabling Widescreen Patches may occasionally cause issues.
da_DK: At muliggøre bredskærmsløsninger kan måske volde problemer.

en: Enable &Recording Tools
da_DK: Aktivér Indspilningsværktøjer

en: Enable &Host Filesystem
da_DK: Aktivér værtsfilsystem

en: Shut&down
da_DK: Luk ned

en: Wipes all internal VM states and shuts down plugins.
da_DK: Sletter all interne VM-tilstande og lukker alle pugins ned.

en: E&xit
da_DK: Afslut

en: Closing %s may be hazardous to your health
da_DK: Hvis du lukker %s, kan det være farligt for dit helbred

en: ISO &Selector
da_DK: Vælg ISO

en: Plugin &Menu
da_DK: Plugin menu

en: &ISO
da_DK: ISO

en: Makes the specified ISO image the CDVD source.
da_DK: Gør det valgte ISO-billede til CDVD-kilden.

en: &Plugin
da_DK: Plugin

en: Uses an external plugin as the CDVD source.
da_DK: Brug et eksterne plugin som CDVD-kilden.

en: &No disc
da_DK: Diskløs

en: Use this to boot into your virtual PS2's BIOS configuration.
da_DK: Brug denne for at boote din virtuelle PS2’s BIOS-konfiguration.

en: Emulation &Settings
da_DK: Emuleringsindstillinger

en: &Memory cards
da_DK: MindesKort

en: &Plugin/BIOS Selector
da_DK: Vælg BIOS/Plugin

en: &Video (GS)
da_DK: Video (GS)

en: &Audio (SPU2)
da_DK: Lyd (SPU2)

en: &Controllers (PAD)
da_DK: Controllere (PAD)

en: &Dev9
da_DK: Dev9

en: &USB
da_DK: USB

en: &Firewire
da_DK: Firewire

en: Multitap &1
da_DK: Multitap 1

en: Multitap &2
da_DK: Multitap 2

en: C&lear all settings...
da_DK: Slet alle indstillinger …

en: Clears all %s settings and re-runs the startup wizard.
da_DK: Sletter alle %s indstillinger og kører installationsguiden igen.

en: &About...
da_DK: Om …

en: &Open Debug Window...
da_DK: Åbn debug-vinduet …

en: &Logging...
da_DK: Logning…

en: Create &Blockdump
da_DK: Opret Blokdump

en: Creates a block dump for debugging purposes.
da_DK: Opretter en blokdump for diagnosticering.

en: Start Recording
da_DK: Begynde indspilning

en: Stop Recording
da_DK: Afslutte indspilning

en: Screenshot
da_DK: Skærmbillede

en: New
da_DK: Ny

en: Play
da_DK: Spille

en: Virtual Pad (Port 1)
da_DK: Virtuel Pad (port 1)

en: Virtual Pad (Port 2)
da_DK: Virtuel Pad (port 2)

en: Paus&e
da_DK: Pause

en: Safely pauses emulation and preserves the PS2 state.
da_DK: Pauser emuleringen og beholder PS2’ens tilstand sikkert.

en: R&esume
da_DK: Fortsæt

en: Resumes the suspended emulation state.
da_DK: Fortsætter den afbrudte emuleringstilstand.

en: Pause/Resume
da_DK: Pause/Fortsæt

en: No emulation state is active; cannot suspend or resume.
da_DK: Ingen emuleringstilstand er aktiv; kan ikke afbryde eller fortsætte.

en: Use fast boot to skip PS2 startup and splash screens
da_DK: Brug hutig-start for at springe PS2 menuer, osv. over

en: Boot ISO (&fast)
da_DK: Kør ISO (hurtigt)

en: Boot CDVD (&fast)
da_DK: Boot CDVD (hurtig)

en: Boo&t ISO (full)
da_DK: Kør ISO (fuldt)

en: Boot the VM using the current ISO source media
da_DK: Boot VM’en med den nuværende ISO-kilde

en: Boo&t CDVD (full)
da_DK: Boot CDVD (fuld)

en: Boot the VM using the current CD/DVD source media
da_DK: Boot VM’en med den nuværende CD/DVD-kilde

en: Boo&t BIOS
da_DK: Boot BIOS

en: Boot the VM without any source media
da_DK: Boot VM’en uden nogen mediekilde

en: No plugin loaded
da_DK: Ingen plugin indlæst

en: &Core GS Settings...
da_DK: Kerne GS Indstillinger…

en: Modify hardware emulation settings regulated by the PCSX2 core virtual machine.
da_DK: Modificér hardwareemuleringsindstillingerne kontrolleret af PCSX2-kernens virtuelle maskine.

en: &Window Settings...
da_DK: Vindueindstillinger…

en: Modify window and appearance options, including aspect ratio.
da_DK: Modificér indstillinger for vindue og udseende, det inkluderer Billedformat.

en: &Plugin Settings...
da_DK: Plugin indstillinger…

en: Opens the %s plugin's advanced settings dialog.
da_DK: Åbner %s pluginnets avancerede indstillingsdialog.

en: Reset all settings?
da_DK: Nulstil alle indstillinger?

en: Confirm ISO image change
da_DK: Bekræft ændring af ISO-billede

en: Do you want to swap discs or boot the new image (via system reset)?
da_DK: Vil du skifte disk eller boote det nye billede (via nulstil system?

en: Swap Disc
da_DK: Skift disk

en: Confirm CDVD source change
da_DK: Bekræft ændring af CDVD-kilden

en: You've selected to switch the CDVD source from %s to %s.
da_DK: Du har valgt at skifte CDVD-kilden fra %s til %s.

en: Do you want to swap discs or boot the new image (system reset)?
da_DK: Vil du skifte disk eller boote det nye billede (nulstil system)?

en: All Supported (%s)
da_DK: Alle understøttede (%s)

en: Disc Images (%s)
da_DK: Diskbilleder (%s)

en: Blockdumps (%s)
da_DK: Blok dumps (%s)

en: Compressed (%s)
da_DK: Komprimeret (%s)

en: All Files (*.*)
da_DK: Alle filer (*.*)

en: Select disc image, compressed disc image, or block-dump...
da_DK: Vælg diskbillede, komprimeret diskbillede, eller blokdump…

en: Select ELF file...
da_DK: Vælg ELF-fil…

en: ISO file not found!
da_DK: ISO-fil ikke fundet!

en: An error occurred while trying to open the file:
da_DK: Der skete en fejl, da filen blev forsøgt åbnet:

en: Error: The configured ISO file does not exist.  Click OK to select a new ISO source for CDVD.
da_DK: Fejl: Den valgt ISO-fil eksisterer ikke. Tryk OK for at vælge en ny ISO-kilde til CDVD.

en: You have selected the following ISO image into PCSX2:
da_DK: Du har valgt følgende ISO-billede i PCSX2:

en: Confirm clearing ISO list
da_DK: Bekræft rensning af ISO-liste

en: This will clear the ISO list. If an ISO is running it will remain in the list. Continue?
da_DK: Dette vil rense ISO-listen. Hvis en ISO er kørende kommer den att forblive i listen. Fortsætte?

en: Please be aware that PCSX2's input recording features are still very much a work-in-progress.
    As a result, there may be unforeseen bugs, performance implications and instability with certain games.
    
    These tools are provided as-is and should be enabled under your own discretion.
da_DK: Bemærk at PCSX2's indspilning-funktion
     er endnu vældigt meget et arbejde der er i gang.
    Følgeligen må der være uforudsete bugs,
     præstationsfølger og ustabilitet for visse spil.
    
    Disse værktøjer ydes som-de-er og får aktivéres under Er egne vilkårlighed.

en: Load State
da_DK: Indlæs tilstand

en: Save State
da_DK: Gem tilstand

en: Select P2M2 record file.
da_DK: Vælg P2M2-indspilningfil.

en: Could not create a memory card: 
    
    %s
da_DK: Kunne ikke oprette et MindesKort:
    
    %s

en: Access denied to memory card: 
    
    %s
da_DK: Adgang til MindesKort nægtet:
    
    %s

en: File name empty or too short
da_DK: Intet filnavn eller filnavnet er for kort

en: File name outside of required directory
da_DK: Filnavnet er udenfor den påkrævde mappen

en: File name already exists
da_DK: Filnavnet eksisterer allerede

en: The Operating-System prevents this file from being created
da_DK: Operativsystemet forhindrer denne fil i at blive oprettet

en: Cannot apply settings...
da_DK: Kan ikke anvende indstillingerne…

en: BIOS Search Path:
da_DK: BIOS søgesti:

en: Select folder with PS2 BIOS roms
da_DK: Vælg mappe med PS2 BIOS-roms

en: Click the Browse button to select a different folder where PCSX2 will look for PS2 BIOS roms.
da_DK: Tryk på Søg-knappen for at vælge en anden mappe, hvor PCSX2 skal kigge efter PS2 BIOS-roms.

en: Refresh list
da_DK: Opdatér listen

en: Select a BIOS rom:
da_DK: Vælg en BIOS-rom:

en: Round Mode
da_DK: Afrundingsmodus

en: Clamping Mode
da_DK: Clamping-modus

en: Nearest
da_DK: Nærmeste

en: Negative
da_DK: Negativ

en: Positive
da_DK: Positiv

en: Chop / Zero
da_DK: Hakke / Nul

en: None
da_DK: Ingen

en: EE/FPU Advanced Recompiler Options
da_DK: EE/FPU avancerede recompilerindstillinger

en: Extra + Preserve Sign
da_DK: Ekstra + Behold tegn

en: Full
da_DK: Fuld

en: VU0 / VU1 Advanced Recompiler Options
da_DK: VU0 / VU1 avancerede recompilerindstillinger

en: Extra
da_DK: Ekstra

en: Interpreter
da_DK: Tolkningsprogram

en: Quite possibly the slowest thing in the universe.
da_DK: Nok det mest langsomme i universet.

en: Performs just-in-time binary translation of 64-bit MIPS-IV machine code to x86.
da_DK: Udfører en ’just-in-time’ binæroversættelse
     af 64-bit MIPS-IV maskinkoden til x84.

en: Pretty slow; provided for diagnostic purposes only.
da_DK: Meget langsomt; bruges kun til at diagnosticere.

en: Performs just-in-time binary translation of 32-bit MIPS-I machine code to x86.
da_DK: Udfører en ‘just-in-time’ binæroversættelse
     af 32 MIPS-1 maskinkoden til x84.

en: Enable EE Cache (Slower)
da_DK: Aktivér EE Cache (langsommere)

en: Interpreter only; provided for diagnostic
da_DK: Kun til tolkningsprogram; bruges til at diagnosticere

en: Restore Defaults
da_DK: Gendan standardindstillinger

en: Vector Unit Interpreter. Slow and not very compatible. Only use for diagnostics.
da_DK: Vector Unit tolkningsprogram.
    Langsomt og ikke særlig kompatibelt.
    Bruges kun til diagnosticere.

en: New Vector Unit recompiler with much improved compatibility. Recommended.
da_DK: Ny Vector Unit recompiler med meget
     forbedret kompatibilitet. Anbefalet.

en: superVU Recompiler [legacy]
da_DK: superVU Recompiler [forældet]

en: Useful for diagnosing bugs or clamping issues in the new mVU recompiler.
da_DK: Nyttigt til at diagnosticere bugs og clamping-problemer
     i den nye mVU recompiler.

en: Path does not exist
da_DK: Stien eksisterer ikke

en: Use default setting
da_DK: Brug standardindstillinger

en: Open in Explorer
da_DK: Åbn i stifinder

en: Open an explorer window to this folder.
da_DK: Åbn mappen i stifinder.

en: Create folder?
da_DK: Opret mappe?

en: A configured folder does not exist.  Should %s try to create it?
da_DK: Der eksisterer ikke en konfigureret mappe. Skal %s prøve at oprette en?

en: Fit to Window/Screen
da_DK: Tilpas til vindue/skærm

en: Widescreen (16:9)
da_DK: Bredskærmsformat (16:9)

en: Off (Default)
da_DK: Af (standard)

en: Disabled
da_DK: Deaktivered

en: Adaptive
da_DK: Tilpassede

en: Disable window resize border
da_DK: Slå ændring af vindueskanten fra

en: Always hide mouse cursor
da_DK: Skjul altid musemarkøren

en: Hide window when paused
da_DK: Skjul vinduet, når der bliver pauset

en: Default to fullscreen mode on open
da_DK: Automatisk fuldskærmsvisning ved opstart

en: Double-click toggles fullscreen mode
da_DK: Dobbeltklik slår fuldskærmsvisning til

en: Aspect Ratio:
da_DK: Billedformat (''F6''):

en: FMV Aspect Ratio Override:
da_DK: FMV BilledformatOverstyring:

en: Custom Window Size:
da_DK: Vælg vinduestørrelse:

en: Wait for Vsync on refresh:
da_DK: Vent på Vsync ved opdatering:

en: Invalid window dimensions specified: Size cannot contain non-numeric digits! >_<
da_DK: Ugyldige vinduedimensioner angivet: Størrelsen må ikke indeholder ikke-numeriske cifre! >_<

en: Gamefixes
da_DK: Spilløsninger

en: VU Add Hack - Fixes Tri-Ace games boot crash.
da_DK: Tilføj VU-Hack - Løser ''Tri-Ace'' spil crash ved boot.

en: Games that need this hack to boot:
     * Star Ocean 3
     * Radiata Stories
     * Valkyrie Profile 2
da_DK: Spil, der skal bruge dette hack for at boote:
     * ''Star Ocean 3''
     * ''Radiata Stories''
     * ''Valkyrie Profile 2''

en: VU Clip Flag Hack - For Persona games (SuperVU recompiler only!)
da_DK: VU Clip Flag Hack - til ''Persona'' spil (kun til SuperVU-recompileren!)

en: FPU Compare Hack - For Digimon Rumble Arena 2.
da_DK: Sammenlign FPU-Hack - Til ''Digimon Rumble Arena 2''.

en: FPU Multiply Hack - For Tales of Destiny.
da_DK: Forøg FPU-Hack - Til ''Tales of Destiny''.

en: FPU Negative Div Hack - For Gundam games.
da_DK: Negativ Div FPU-Hack - Til ''Gundam'' spil.

en: VU XGkick Hack - For Erementar Gerad.
da_DK: VU XGkick Hack - Til ''Erementar Gerad''.

en: FFX videos fix - Fixes bad graphics overlay in FFX videos.
da_DK: FFX videoløsning - Løser dårlig grafikoverlay i FFX-videoer.

en: EE timing hack - Multi purpose hack. Try if all else fails.
da_DK: EE-timing-hack - Gør flere ting. Prøv, hvis alt andet slår fejl.

en: Skip MPEG hack - Skips videos/FMVs in games to avoid game hanging/freezes.
da_DK: Skip MPEG-hack - Hopper videoer/FMV’er i spil over for at undgå, at spillet går i stå.

en: OPH Flag hack - Try if your game freezes showing the same frame.
da_DK: OPH Flag-hack - Prøv denne, hvis dit spil går i stå ved samme billede.

en: Ignore DMAC writes when it is busy.
da_DK: Ignorér DMAC-skriv, når den er optaget.

en: Simulate VIF1 FIFO read ahead. Fixes slow loading games.
da_DK: Simulér VIF1 FIFO-læsninger på forhånd. Løser langsomme læsetider.

en: Delay VIF1 Stalls (VIF1 FIFO) - For SOCOM 2 HUD and Spy Hunter loading hang.
da_DK: Udsæt VIF1 Stalls (VIF1 FIFO) - Til ''SOCOM 2'' HUD og ''Spy Hunter'' indlæsningsproblemer.

en: Enable the GIF FIFO (slower but needed for Hotwheels, Wallace and Gromit, DJ Hero)
da_DK: Aktivér GIF FIFO’en (langsommere, men nødvendig til ''Hot Wheels'', ''Wallace and Gromit'', ''Dj Hero'')

en: Switch to GSdx software rendering when an FMV plays
da_DK: Skift til GSdx sofwaregengivelse, når en FMV afspiller

en: Preload TLB hack to avoid tlb miss on Goemon
da_DK: Forbelast TLB-hack for at undgå tlb-kiks på Goemon

en: VU I bit Hack avoid constant recompilation (Scarface The World Is Yours)
da_DK: VU I bit Hack undgår konstant recompilering (''Scarface The World Is Yours'')

en: VU I bit Hack avoid constant recompilation (Crash Tag Team Racing)
da_DK: VU I bit Hack undgår konstant recompilering (''Crash Tag Team Racing'')

en: Enable manual game fixes [Not recommended]
da_DK: Aktivér manuelle spilløsninger [Anbefales ikke]

en: Enable Trace Logging
da_DK: Aktivér Sporingslogføring

en: Trace logs are all written to emulog.txt.  Toggle trace logging at any time using F10.
da_DK: Sporingslogge bliver skrevet til emulog.txt. Du kan altid skifte til sporingslogføring ved at trykke ''F10''.

en: Warning: Trace logging is typically very slow, and is a leading cause of 'What happened to my FPS?' problems. :)
da_DK: Advarsel: Sporingslogføring er typiskt langsomt, og er den fremmeste årsag til 'Hvad skete med min FPS?' problemer. :)

en: Select folder with PS2 memory cards
da_DK: Vælg en mappe til PS2-MindesKorts

en: Eject
da_DK: Skub ud

en: Duplicate ...
da_DK: Duplikér …

en: Rename ...
da_DK: Omdøb …

en: Create ...
da_DK: Opret …

en: Convert ...
da_DK: Konverter …

en: Card:
da_DK: Kort:

en: Create a new memory card.
da_DK: Opret et nyt MindesKort.

en: Rename this memory card ...
da_DK: Omdøb dette MindesKort …

en: Insert ...
da_DK: Indsæt …

en: Eject the card from this port
da_DK: Skub kortet ud fra denne port

en: Insert this card to a port ...
da_DK: Sæt dette kort i en port …

en: Create a duplicate of this memory card ...
da_DK: Duplikér dette MindesKort …

en: Convert this memory card to or from a folder memory card. Creates a duplicate of the current memory card in the new type.
    
    Note: Only available when a memory card is formatted. Not available for PSX memory cards.
da_DK: Konvertér dette MindesKort til eller fra en MindesKort-mappe.
    Opretter en duplikat af den nuværende MindesKort til den nye type.
    
    Bemærk: Kun tilgængeligt når en MindesKort er formateret.
     Ikke tilgængeligt for PSX-MindesKort.

en: Delete
da_DK: Slet

en: Permanently delete this memory card from disk (all contents are lost)
da_DK: Slet dette MindesKort fra disken permanent (al data vil gå tabt)

en: Create a new memory card and assign it to this Port.
da_DK: Opret et nyt MindesKort og tildel det denne port.

en: Delete memory file?
da_DK: Slet MindesKortsfil?

en: Duplicate memory card
da_DK: Duplikér MindesKort

en: Failed: Can only duplicate an existing card.
da_DK: Mislykket: Kan kun duplikere et eksisterende kort.

en: Select a name for the duplicate
    ( '.ps2' will be added automatically)
da_DK: Vælg et navn til duplikeringen
    (‘.ps2’ bliver tilføjet automatisk)

en: Failed: %s
da_DK: Mislykket: %s

en: Copy failed!
da_DK: Kunne ikke kopiere!

en: Memory card '%s' duplicated to '%s'.
da_DK: MindesKortet ‘%s’ blev duplikeret til ‘%s’.

en: Success
da_DK: Succes

en: Select a new name for the memory card '%s'
    ( '.ps2' will be added automatically)
da_DK: Vælg et nyt navn til MindesKort ‘%s’
    (‘.ps2’ bliver tilføjet automatisk)

en: Rename memory card
da_DK: Omdøb MindesKort

en: Error: Rename could not be completed.
da_DK: Fejl: Kunne ikke omdøbe.

en: Empty
da_DK: Tom

en: Select a target port for '%s'
da_DK: Vælg en port til ‘%s’

en: Insert card
da_DK: Indsæt kort

en: &Eject card
da_DK: Skub kort ud

en: &Insert card ...
da_DK: Indsæt kort …

en: D&uplicate card ...
da_DK: Duplikér kort …

en: &Rename card ...
da_DK: Omdøb kort …

en: &Delete card
da_DK: Slet kort

en: &Convert card
da_DK: Konvertér kort

en: &Create a new card ...
da_DK: Opret et nyt kort …

en: Re&fresh List
da_DK: Opdatér liste

en: PS2 Port
da_DK: PS2 port

en: Card (file) name
da_DK: Kort (fil) navn

en: Card size
da_DK: Kortstørrelse

en: Formatted
da_DK: Formateret

en: Last Modified
da_DK: Sidst ændret

en: Created on
da_DK: Oprettet

en: No
da_DK: Nej

en: Yes
da_DK: Ja

en: [-- Unused cards --]
da_DK: [-- Ubrugte kort --]

en: [-- No unused cards --]
da_DK: [-- Ingen ubrugte kort --]

en: Usermode Selection
da_DK: Vælg brugertilstand

en: User Documents (recommended)
da_DK: Brugerdokumenter (anbefalet)

en: Location:
da_DK: Placering:

en: Custom folder:
da_DK: Vælg mappe:

en: This setting may require administration privileges from your operating system, depending on how your system is configured.
da_DK: Denne indstilling kan kræve administratorrettigheder fra dit operativsystem, afhængig af konfigurationen af dit system.

en: Select a document root for %s
da_DK: Vælg en placering til %s

en: Apply
da_DK: Anvend

en: Make this language my default right now!
da_DK: Gør dette sprog til mit standardsprog nu!

en: Cheats:
da_DK: Snyder:

en: Select folder for Cheats
da_DK: Vælg en mappe for Snyder

en: Savestates:
da_DK: Spiltilstande:

en: Select folder for Savestates
da_DK: Vælg en mappe til gemte spiltilstande

en: Select a folder for Snapshots
da_DK: Vælg en mappe til snapshots

en: Logs/Dumps:
da_DK: Logge/dumps:

en: Select a folder for logs/dumps
da_DK: Vælg en mappe til logge/dumps

en: Applying settings...
da_DK: Anvender indstillinger…

en: Shutdown PS2 virtual machine?
da_DK: Luk ned for den virtuelle PS2-maskine?

en: I'm givin' her all she's got, Captain!
da_DK: Jeg giver hende hele armen, Kaptajn!

en: Enumerating available plugins...
da_DK: Optæller tilgængelige plugins…

en: Plugins Search Path:
da_DK: Søgesti til plugins:

en: Select a folder with PCSX2 plugins
da_DK: Vælg en mappe med PCSX2 plugins

en: Configure...
da_DK: Konfigurér…

en: Click the Browse button to select a different folder for PCSX2 plugins.
da_DK: Klik på søg-knappen for at vælge en anden mappe til PCSX2 plugins.

en: Please select a valid plugin for the %s.
da_DK: Vælg venligst et gyldigt plugin til %s.

en: The selected %s plugin failed to load.
    
    Reason: %s
da_DK: Det valgte %s plugin kunne ikke indlæses.
    
    Grund: %s

en: Completing tasks...
da_DK: Fuldfører opgaver…

en: Enable speedhacks
da_DK: Aktivér speedhacks

en: A safe and easy way to make sure that all speedhacks are completely disabled.
da_DK: En sikker og nem måde til at slå alle speedhacks fuldstændig fra.

en: EE Cyclerate [Not Recommended]
da_DK: EE Cyclusfrekvens [Anbefales ikke]

en: EE Cycle Skipping [Not Recommended]
da_DK: EE-CyclusOverspringning [Anbefales ikke]

en: Good Speedup and High Compatibility; may cause bad graphics... [Recommended]
da_DK: Forøger hastigheden og har høj kompatibilitet;
     kan give grafikfejl… [Anbefalet]

en: Good Speedup and High Compatibility; may cause hanging... [Recommended if 3+ cores]
da_DK: Forøger hastigheden og har høj kompatibilitet; kan gøre
     så spillet hænger [Anbefalet, hvis man har 3+ kerner]

en: Other Hacks
da_DK: Andre hacks

en: Enable INTC Spin Detection
da_DK: Aktivér INTC spin-opdagelse

en: Huge speedup for some games, with almost no compatibility side effects. [Recommended]
da_DK: Forøger hastigheden marken i nogle spil
     og har ikke nogen sideeffekter. [Anbefalet]

en: Enable Wait Loop Detection
da_DK: Aktivér Wait Loop Detection

en: Moderate speedup for some games, with no known side effects. [Recommended]
da_DK: Forøger moderat hastigheden i nogle spil
     og har ingen sideeffekter [Anbefalet]

en: Enable fast CDVD
da_DK: Aktivér hurtig CDVD

en: Fast disc access, less loading times. [Not Recommended]
da_DK: Hurtig diskadgang,
     mindre indlæsningstid. [Anbefales ikke]

en: Disable Framelimiting
da_DK: Slå framelimimiting fra

en: Useful for running benchmarks. Toggle this option in-game by pressing F4.
da_DK: Nyttigt til benchmarks. Tryk ''F4'' i spillet for at anvende dette.

en: Base Framerate Adjust:
da_DK: Justér Billedfrekvens:

en: Slow Motion Adjust:
da_DK: Justér slowmotion:

en: Turbo Adjust:
da_DK: Justér turbo:

en: NTSC Framerate:
da_DK: NTSC Billedfrekvens:

en: PAL Framerate:
da_DK: PAL Billedfrekvens:

en: Error while parsing either NTSC or PAL framerate settings.  Settings must be valid floating point numerics.
da_DK: Kunne ikke parse enten NTSC eller PAL BilledfrekvensIndstillinger. Indstillingerne skal være gyldige flydende kommatal.

en: Disabled [default]
da_DK: Slået fra [standard]

en: Skip when on Turbo only (TAB to enable)
da_DK: Spring kun over, når Turbo er slået til (TAB for at slå til)

en: Constant skipping
da_DK: Spring over konstant

en: Normal and Turbo limit rates skip frames.  Slow motion mode will still disable frameskipping.
da_DK: Normal- og Turbogrænserne springer billeder over.
    Slowmotion-funktionen slår frameskipping fra.

en: Frames to Draw
da_DK: Billeder, der skal fremkaldes

en: Frames to Skip
da_DK: Billeder, der skal springes over

en: Use Synchronized MTGS
da_DK: Brug synkroniseret MTGS

en: For troubleshooting potential bugs in the MTGS only, as it is potentially very slow.
da_DK: Kun til at fejlfinde potentielle bugs i MTGS’en,
     da det potentiel er meget langsomt.

en: Frame Skipping
da_DK: Frameskipping

en: Clear ISO list
da_DK: Rense ISO-listen

en: Slot %d - Empty
da_DK: Gemmeplads %d - Tom

en: Slot %d - %s %s
da_DK: Gemmeplads %d - %s %s

en: Slot %d - Unknown Time
da_DK: Gemmeplads %d - Ukendt Tid

en: Write time is %s %s.
da_DK: Skriv tid er %s %s.

en: Cannot load this savestate. The state is an unsupported version.
da_DK: Kan ikke indlæse denne gemte tilstand. Tilstandens version er ikke understøttet.

en: There is no active virtual machine state to download or save.
da_DK: Der er ingen aktiv virtuel maskinetilstand at downloade eller gemme.

en: This savestate cannot be loaded because it is not a valid gzip archive.  It may have been created by an older unsupported version of PCSX2, or it may be corrupted.
da_DK: Den gemte tilstand kan ikke indlæses, da den ikke er et gyldigt gzip-arkiv. Den kan være oprettet af en ældre og forældet version af PCSX2, eller den er korrupt.

en: This file is not a valid PCSX2 savestate.  See the logfile for details.
da_DK: Den gemte tilstand er ikke en gyldig PCSX2-tilstand. Se logfilen for detaljer.

en: This savestate cannot be loaded due to missing critical components.  See the log file for details.
da_DK: Den gemte tilstand kan ikke indlæses, da den mangler kritiske elementer. Se logfilen for detaljer.

en:  (default)
da_DK:  (standard)

en: The selected BIOS file is not a valid PS2 BIOS.  Please re-configure.
da_DK: Den valgte BIOS-fil er ikke en gyldig PS2 BIOS. Vælg venligst en ny.

en: The PS2 BIOS could not be loaded.  The BIOS has not been configured, or the configuration has been corrupted.  Please re-configure.
da_DK: PS2 BIOS’en kunne ikke indlæses. BIOS’en er ikke konfigureret, eller der er sket en fejl i konfigurationen. Vælg venligst en ny.

en: The configured BIOS file does not exist.  Please re-configure.
da_DK: Den konfigurerede BIOS-fil eksisterer ikke. Vælg venligst en ny.

en: %s Extensions not found.  The R5900-32 recompiler requires a host CPU with SSE2 extensions.
da_DK: %s udvidelser ikke fundet. R5900-32 recompileren kræver en værtsprocessor med SSE2-udvidelser.

en: %s Extensions not found.  microVU requires a host CPU with SSE2 extensions.
da_DK: %s udvidelse ikke fundet microVU kræver en værtsprocessor med SSE2-udvidelser.
