pcsxr 1.0 - en to fr translation catalogue (510 entries)

en: Edit Cheat Codes
fr: Modifier les codes

en: <b>Cheat Codes</b>
fr: <b>Codes de triche</b>

en: Cheat Search
fr: Recherche de code

en: Search For:
fr: Critère de recherche

en: Data Type:
fr: Type de donnée :

en: Value:
fr: Valeur :

en: Data Base:
fr: Base numérique :

en: To:
fr: A:

en: Freeze
fr: Geler

en: Modify
fr: Modifier

en: Copy
fr: Copier

en: Search
fr: Rechercher

en: Restart
fr: Redémarrer

en: <b>Cheat Search</b>
fr: <b>Recherche de codes</b>

en: Configure PCSXR
fr: Configurer PCSXR

en: Graphics:
fr: Graphismes:

en: Sound:
fr: Son :

en: Controller 2:
fr: Contrôleur 2:

en: CD-ROM:
fr: CD-ROM :

en: Search in:
fr: Chercher dans :

en: Select Folder to Search
fr: Sélectionnez un dossier

en: <b>Plugins</b>
fr: <b>Greffons</b>

en: Configure CPU
fr: Configurer le CPU

en: SPU IRQ Always Enabled
fr: SPU IRQ toujours activé

en: Black & White Movies
fr: Films en noir & blanc

en: SIO IRQ Always Enabled
fr: SIO IRQ toujours activé

en: Disable XA Decoding
fr: Désativer le décodage XA

en: Disable CD Audio
fr: Désactiver CD Audio

en: Enable Interpreter CPU
fr: Activer l'interpréteur CPU

en: Enable Console Output
fr: Activer la sortie console

en: Enable Debugger
fr: Activer le débuggeur

en: Autodetect
fr: Autodétection

en: <b>System Type</b>
fr: <b>Type de système</b>

en: _File
fr: _Fichier

en: Run _CD
fr: Lancer à partir du _CD

en: Run _ISO...
fr: Lancer un _ISO

en: Run _BIOS
fr: Lancer le _BIOS

en: Run _EXE...
fr: Lancer un _EXE

en: E_xit
fr: Quitter

en: _Emulator
fr: Émulateur

en: _Continue
fr: _Continuer

en: _Reset
fr: _Rétablir

en: S_witch ISO...
fr: Changer d'ISO

en: _Save State
fr: _Sauver un état

en: Slot _1
fr: Emplacement _1

en: Slot _2
fr: Emplacement _2

en: Slot _3
fr: Emplacement _3

en: Slot _4
fr: Emplacement _4

en: Slot _5
fr: Emplacement _5

en: Slot _6
fr: Emplacement _6

en: Slot _7
fr: Emplacement _7

en: Slot _8
fr: Emplacement _8

en: Slot _9
fr: Emplacement _9

en: _Other...
fr: Autre...

en: _Load State
fr: Charger un état

en: _Plugins & BIOS...
fr: Greffons & BIOS...

en: _Graphics...
fr: _Graphismes...

en: _Sound...
fr: _Son

en: C_ontrollers...
fr: C_ontrôleurs...

en: _Netplay...
fr: Jeu en réseau...

en: _Memory Cards...
fr: Cartes _mémoires...

en: Chea_t
fr: _Triche

en: _Browse...
fr: Parcourrir

en: _Search...
fr: Rechercher...

en: Memory _Dump
fr: _Dump mémoire

en: _Help
fr: Aide

en: _About PCSXR...
fr: À propos

en: Run CD
fr: Lancer à partir du CD

en: Run ISO Image
fr: Lancer une image ISO

en: Continue Emulation
fr: Continuer l'émulation

en: Switch ISO Image
fr: Changer d'image ISO

en: Configure Memory Cards
fr: Configurer les cartes mémoires

en: Configure Graphics
fr: Configurer les graphismes

en: Configure Sound
fr: Configurer le son

en: Configure CD-ROM
fr: Configurer le CD-ROM

en: Configure Controllers
fr: Configurer les contrôleurs

en: New
fr: Nouveau

en: Format
fr: Formater

en: <b>Memory Card 1</b>
fr: <b>Carte mémoire 1</b>

en: <b>Memory Card 2</b>
fr: <b>Carte mémoire 2</b>

en: Memory Dump
fr: Dump mémoire

en: Address (Hexadecimal):
fr: Adresse (Hexadécimal) :

en: Raw Dump...
fr: Dump brut...

en: Patch Memory...
fr: Patcher la mémoire...

en: Configure NetPlay
fr: Configurer le jeu en réseau

en: <b>NetPlay</b>
fr: <b>Jeu en réseau</b>

en: Equal Value
fr: Valeur égale

en: Not Equal Value
fr: Valeur non égale

en: Range
fr: Intervale

en: Increased By
fr: Augmentée de

en: Decreased By
fr: Diminuée de

en: Increased
fr: Augmentée

en: Decreased
fr: Diminuée

en: Different
fr: Différente

en: No Change
fr: Inchangée

en: Decimal
fr: Décimal

en: Hexadecimal
fr: Hexadécimal

en: About
fr: À propos

en: A PlayStation emulator.
fr: Un émulateur PlayStation

en: Add New Cheat
fr: Ajouter un nouveau code

en: Cheat Description:
fr: Description du code :

en: Cheat Code:
fr: Code de triche :

en: Error
fr: Erreur

en: Invalid cheat code!
fr: Code de triche invalide !

en: Edit Cheat
fr: Modifier un code

en: Open Cheat File
fr: Ouvrir un fichier de codes

en: PCSXR Cheat Code Files (*.cht)
fr: Codes de triche PCSXR (*.cht)

en: Save Cheat File
fr: Sauver le fichier de triche

en: All Files (*.*)
fr: Tous les fichiers (*.*)

en: Cheat Codes
fr: Codes de triche

en: Enable
fr: Activer

en: Too many addresses found.
fr: Trop d'adresses trouvées.

en: %.8X    Current: %u (%.2X), Previous: %u (%.2X)
fr: %.8X    Courrant: %u (%.2X), Précédant: %u (%.2X)

en: %.8X    Current: %u (%.4X), Previous: %u (%.4X)
fr: %.8X    Courrant: %u (%.4X), Précédant: %u (%.4X)

en: %.8X    Current: %u (%.8X), Previous: %u (%.8X)
fr: %.8X    Courrant: %u (%.8X), Précédant: %u (%.8X)

en: Founded Addresses: %d
fr: Adresses trouvées : %d

en: Enter the values and start your search.
fr: Entrer les valeur et commencer la recherche.

en: Freeze value
fr: Geler la valeur

en: Description:
fr: Description :

en: Modify value
fr: Modifier la valeur

en: New value:
fr: Nouvelle valeur :

en: Search Results
fr: Résultats de recherche

note: TODO Check whether configuration is required when we choose the plugin, and set the state of the button appropriately. New gtk tooltip API should allow us to put a tooltip explanation for disabled widgets TODO If combo screen hasn't been opened and the user chooses the menu config option, confs.Comb
en: No configuration required
fr: Pas besoin de configuration

en: This plugin doesn't need to be configured.
fr: Ce greffon ne nécessite pas de configuration.

en: Could not open BIOS directory: '%s'
fr: Impossible d'ouvrir le dossier des BIOS : '%s'

en: Could not open directory: '%s'
fr: Impossible d'ouvrir le dossier : '%s'

note: The BIOS list always contains the PCSXR internal BIOS
en: Simulate PSX BIOS
fr: Simuler le BIOS PSX

en: Start Address (Hexadecimal):
fr: Adresse de départ (Hexadécimal) :

en: Length (Decimal):
fr: Longueur (Décimal) :

en: Dump to File
fr: Dumper dans un fichier

en: Error writing to %s!
fr: Erreur lors de l'écriture dans %s !

en: Memory Patch
fr: Patch mémoire

en: Value (Hexa string):
fr: Valeur (Chaine hexa) :

en: Memory Viewer
fr: Visualiseur de mémoire

en: Address
fr: Adresse

en: Text
fr: Texte

en: Ready
fr: Prêt

en: Emulation Paused.
fr: Émulation en pause.

en: Select PSX EXE File
fr: Sélectionner un fichier EXE PSX

en: PlayStation Executable Files
fr: Fichiers exécutables PlayStation

en: All Files
fr: Tous les fichiers

en: Not a valid PSX file
fr: Ceci n'est pas un fichier PSX valide

en: The file does not appear to be a valid Playstation executable
fr: Le fichier n'est pas un exécutable PlayStation valide

en: CD ROM failed
fr: Plantage du CD ROM

en: The CD does not appear to be a valid Playstation CD
fr: Ce CD n'est pas un CD de PlayStation valide

en: Could not load CD-ROM!
fr: Impossible de charger le CD-ROM !

en: The CD-ROM could not be loaded
fr: Le CD-ROM n'a pas pû être chargé

en: Could not run BIOS
fr: Impossible de lancer le BIOS

en: Running BIOS is not supported with Internal HLE BIOS.
fr: Le lancement du BIOS n'est pas supporté en mode Internal HLE BIOS.

en: Open PSX Disc Image File
fr: Ouvrir une image de disque PSX

en: Loaded state %s.
fr: État chargé %s.

en: Error loading state %s!
fr: Érreur lors du chargement de l'état %s !

en: Saved state %s.
fr: État sauvé %s.

en: Error saving state %s!
fr: Érreur lors de l'enregistrement de l'état %s !

en: Select State File
fr: Sélectionner un fichier d'état

en: Creating memory card: %s
fr: Création de la carte mémoire : %s

en: PCSXR cannot be configured without using the GUI -- you should restart without -nogui.
fr: PCSXR ne peut pas être configuré sans l'interface graphique -- recommencez sans -nogui.

en: Failed loading plugins!
fr: Impossible de charger les greffons !

en: Could not load CD-ROM!
fr: Impossible de charger le CD-ROM !

en: PSX emulator couldn't be initialized.
fr: L'émulateur PSX n'a pas pu être initialisé.

en: Icon
fr: Icone

en: Title
fr: Titre

en: Status
fr: Statut

en: Name
fr: Nom

en: Deleted
fr: Supprimé

en: Free
fr: Libre

en: Used
fr: Utilisé

note: Ask for name of memory card
en: Select A File
fr: Selectionner un fichier

en: Format this Memory Card?
fr: Formater cette carte mémoire ?

en: If you format the memory card, the card will be empty, and any existing data overwritten.
fr: Si vous formatez la carte mémoire, la carte sera vidée, et toute donnée existante perdue.

en: Format card
fr: Formater la carte

note: Ask for name of new memory card
en: Create a new Memory Card
fr: Créer une nouvelle carte

en: New Memory Card.mcd
fr: Nouvelle carte mémoire.mcd

note: No free slots available on the destination card
en: No free space on memory card
fr: Pas d'emplacement libre sur la carte mémoire

en: There are no free slots available on the target memory card. Please delete a slot first.
fr: Il n'y a pas d'emplacement disponible sur la carte mémoire sélectionnée. Il faut d'abord libérer un emplacement.

en: Memory Card Manager
fr: Gestionnaire de carte mémoire

en: SIO IRQ Not Always Enabled
fr: SIO IRQ Pas toujours activé

en: XA Enabled
fr: XA Activé

en: XA Disabled
fr: XA Désactivé

en: Error opening CD-ROM plugin!
fr: Erreur lors de l'ouverture du greffon CD-ROM !

en: Error opening SPU plugin!
fr: Erreur lors de l'ouverture du greffon SPU !

en: Error opening GPU plugin!
fr: Erreur lors de l'ouverture du greffon GPU !

en: Error opening Controller 1 plugin!
fr: Erreur lors de l'ouverture du greffon Contrôleur 1 !

en: Error opening Controller 2 plugin!
fr: Erreur lors de l'ouverture du greffon Contrôleur 2 !

en: Error closing CD-ROM plugin!
fr: Erreur lors de la fermeture du greffon CD-ROM !

en: Error closing SPU plugin!
fr: Erreur lors de la fermeture du greffon SPU !

en: Error closing Controller 1 Plugin!
fr: Erreur lors de la fermeture du greffon Contrôleur 1 !

en: Error closing Controller 2 plugin!
fr: Erreur lors de la fermeture du greffon Contrôleur 2 !

en: Error closing GPU plugin!
fr: Erreur lors de la fermeture du greffon GPU !

en: Track %.2d (%s) - Start %.2d:%.2d:%.2d, Length %.2d:%.2d:%.2d
fr: Piste %.2d (%s) - Début %.2d:%.2d:%.2d, Durée %.2d:%.2d:%.2d

en: Loaded CD Image: %s
fr: Image CD Chargée : %s

en: Cheats loaded from: %s
fr: Codes chargées à partir de : %s

en: Cheats saved to: %s
fr: Codes sauvegardés dans : %s

en: (Untitled)
fr: (Sans titre)

en: Error allocating memory
fr: Érreur d'allocation mémoire

en: Unable to start debug server.
fr: Impossible de démarrer le serveur de débuggage.

en: Debugger started.
fr: Débuggeur lancé.

en: Debugger stopped.
fr: Débuggeur arrêté.

en: CD-ROM Label: %.32s
fr: Label CD-ROM : %.32s

en: CD-ROM ID: %.9s
fr: ID CD-ROM : %.9s

en: Error opening file: %s.
fr: Érreur en ouvrant le fichier %s.

en: Unknown CPE opcode %02x at position %08x.
fr: Opcode CPE inconnu %02x à la position %08x.

en: This file does not appear to be a valid PSX file.
fr: Ce fichier n'est pas un fichier PSX valide.

en: Error loading %s: %s
fr: Erreur lors du chargement %s : %s

en: Error initializing CD-ROM plugin: %d
fr: Erreur lors de l'initialisation du greffon CD-ROM : %d

en: Error initializing GPU plugin: %d
fr: Erreur lors de l'initialisation du greffon GPU : %d

en: Error initializing SPU plugin: %d
fr: Erreur lors de l'initialisation du greffon SPU : %d

en: Error initializing Controller 1 plugin: %d
fr: Erreur lors de l'initialisation du greffon Contrôleur 1 : %d

en: Error initializing Controller 2 plugin: %d
fr: Erreur lors de l'initialisation du greffon Contrôleur 2 : %d

en: Error initializing NetPlay plugin: %d
fr: Erreur lors de l'initialisation du greffon de jeu en réseau : %d

en: Error initializing SIO1 plugin: %d
fr: Erreur lors de l'initialisation du greffon SIO1 : %d

en: Plugins loaded.
fr: Greffons chargés.

en: Invalid PPF patch: %s.
fr: Patch PPF invalide / %s.

en: Unsupported PPF version (%d).
fr: Version PPF non supportée (%d).

note: build address array
en: Loaded PPF %d.0 patch: %s.
fr: Patch PPF %d.0 chargé : %s.

en: Error allocating memory!
fr: Erreur d'allocation mémoire !

en: Could not open BIOS:"%s". Enabling HLE Bios!
fr: Impossible d'ouvrir le BIOS : "%s". Activation du BIOS HLE !

en: Running PCSXR Version %s (%s).
fr: Version PCSXR Lancée %s (%s).

en: Connection closed!
fr: Connection fermée !

en: No memory card value was specified - creating a default card %s
fr: Pas de carte mémoire spécifiée - création d'une carte mémoire par défaut %s

en: The memory card %s doesn't exist - creating it
fr: La carte mémoire %s n'existe pas - création de la carte mémoire

en: Memory card %s failed to load!
fr: Problème lors du chargement de la carte mémoire %s!

en: Loading memory card %s
fr: Chargement de la carte mémoire %s

en: CD-ROM Drive Reader
fr: Lecteur CR-ROM

en: CDR NULL Plugin
fr: Greffon CDR NULL

en: CDR configuration
fr: Configuration CDR

en: Choose your CD-ROM device or type its path if it's not listed
fr: Choisissez votre lecteur de CD-ROM ou entrez son chemin s'il n'est pas listé

en: Select read mode:
fr: Mode de lecture :

en: Cache Size (Def. 64):
fr: Taille du cache (Def. 64) :

en: Spindown Time:
fr: Temps de rotation :

en: Cdrom Speed (Def. 0 = MAX):
fr: Vitesse de lecture (Def. 0 = MAX) :

en: Enable subchannel read
fr: Activer la lecture sous-canal

en: D-Pad Up
fr: Pavé directionnel Haut

en: D-Pad Down
fr: Pavé directionnel Bas

en: D-Pad Left
fr: Pavé directionnel Gauche

en: D-Pad Right
fr: Pavé directionnel Droite

en: Cross
fr: Croix

en: Circle
fr: Rond

en: Square
fr: Carré

en: L-Stick Right
fr: L-Stick Droite

en: L-Stick Left
fr: L-Stick Gauche

en: L-Stick Down
fr: L-Stick Bas

en: L-Stick Up
fr: L-Stick Haut

en: R-Stick Right
fr: R-Stick Droite

en: R-Stick Left
fr: R-Stick Gauche

en: R-Stick Down
fr: R-Stick Bas

en: R-Stick Up
fr: R-Stick Haut

en: Centered
fr: Centré

en: Up
fr: Haut

en: Right
fr: Droite

en: Rightup
fr: Droite-haut

en: Down
fr: Bas

en: Rightdown
fr: Droite-bas

en: Left
fr: Gauche

en: Leftup
fr: Gauche-haut

en: Leftdown
fr: Gauche-bas

en: Joystick: Button %d
fr: Joystick : Bouton %d

en: Joystick: Axis %d%c
fr: Joystick: Axe %d%c

en: Joystick: Hat %d %s
fr: Joystick: Tête %d %s

en: Keyboard:
fr: Clavier :

en: (Not Set)
fr: (Non défini)

en: None
fr: Aucun

en: Gamepad/Keyboard Input Configuration
fr: Configuration clavier/manette

en: Key
fr: Touche

en: Button
fr: Bouton

en: Device:
fr: Contrôleur :

en: Type:
fr: Type :

en: Change
fr: Changer

en: Controller 1
fr: Contrôleur 1

en: Controller 2
fr: Contrôleur 2

en: Multi-Threaded (Recommended)
fr: Multi-Threadé (Recommandé)

note: increase that with each version
en: Socket Driver
fr: Pilote Socket

en: error connecting to %s: %s
fr: erreur lors de la connection à %s: %s

en: Error allocating memory!
fr: Erreur d'allocation mémoire !

en: Start Game
fr: Lancer le jeu

en: Play Offline
fr: Jouer hors-ligne

en: Select here if you'll be Server (Player1) or Client (Player2).
    
    If you select Server you must Copy your IP address to the Clipboard and paste if (Ctrl+V) wherever the Client can see it.
    
    If you selected Client please enter the IP address the Server gave to you in the IP Address Control.
fr: Choisissez si vous voulez être serveur (Joueur 1) ou client (Joueur 2).
    
    Si vous avez choisi serveur, vous devez copier votre IP dans le presse-papieret la coller (Ctrl+V) quelque part où le client pourra la voir.
    
    Si vous avez choisi client, veuillez entrer l'adresse IP que le serveur vousaura fournie dans la zone Adresse IP.

en: Copy PC IP to Clipboard
fr: Copier l'IP du PC dans le presse-papier

en: Server (Player1)
fr: Serveur (Joueur 1)

en: Client (Player2)
fr: Client (Joueur 2)

en: Do not change if not necessary (remember it must be changed on both sides).
fr: Ne changer que si nécessaire (doit être modifié des deux cotés).

en: Port Number
fr: Numéro de port

en: NetPlay
fr: Jeu en réseau

en: Nothing to configure
fr: Rien à configurer

en: Waiting for connection...
fr: En attente de connexion...

en: The Client should now Start a Connection, waiting...
fr: En attente de connection du client...

en: DirectSound Driver
fr: Pilote DirectSound

en: Mac OS X Sound
fr: Son Mac OS X

en: ALSA Sound
fr: Son ALSA

en: OSS Sound
fr: Son OSS

en: SDL Sound
fr: Son SDL

en: PulseAudio Sound
fr: Son PulseAudio

en: NULL Sound
fr: Son NULL

en: P.E.Op.S. Sound Driver V1.7
    Coded by Pete Bernert and the P.E.Op.S. team
fr: Pilote de son P.E.Op.S. V1.7
    Codé par Pete Bernert et l'équipe P.E.Op.S.

en: Volume:
fr: Volume :

en: Interpolation:
fr: Interpolation :

en: Reverb:
fr: Réverbération :

en: Adjust XA speed
fr: Ajuster la vitesse XA

en: Choose this if XA music is played too quickly.
fr: À sélectionner si la musique XA est jouée trop rapidement.

en: High compatibility mode
fr: Mode haute compatibilité

en: Use the asynchronous SPU interface.
fr: Utiliser l'interface SPU asynchrone.

en: SPU IRQ Wait
fr: Attente SPU IRQ

en: Wait for CPU; only useful for some games.
fr: Attendre le CPU; utile pour quelques jeux.

en: Single channel sound
fr: Mono

en: Play only one channel for a performance boost.
fr: Joueur seulement un canal pour de meilleures performances.

en: Frequency Response - Output Filter
fr: Fréquence de réponse - Filtre de sortie

en: Soft Driver
fr: Pilote Soft

en: P.E.Op.S. Soft Driver V1.17
    Coded by Pete Bernert and the P.E.Op.S. team
fr: Pilote Soft P.E.Op.S. V1.17
    Codé par Pete Bernert et l'équipe P.E.Op.S.

en: SoftGL Driver
fr: Pilote SoftGL

en: P.E.Op.S. SoftGL Driver V1.17
    Coded by Pete Bernert and the P.E.Op.S. team
fr: Pilote SoftGL P.E.Op.S. V1.17
    Codé par Pete Bernert et l'équipe P.E.Op.S.

en: XVideo Driver
fr: Pilote XVideo

en: P.E.Op.S. Xvideo Driver V1.17
    Coded by Pete Bernert and the P.E.Op.S. team
fr: Pilote XVideo P.E.Op.S. V1.17
    Codé par Pete Bernert et l'équipe P.E.Op.S.

en: Pete Bernert and the P.E.Op.S. team
fr: Pete Bernert et l'équipe P.E.Op.S.

en: Configure X11 Video
fr: Configuration Video X11

en: Initial Window Size:
fr: Taille de fenêtre initiale :

en: Stretching:
fr: Étirement :

en: Dithering:
fr: Tramage :

en: Fullscreen
fr: Plein écran

en: Maintain 4:3 Aspect Ratio
fr: Maintenir le rapport 4:3

en: Show FPS
fr: Afficher le FPS

en: Enable frame skipping
fr: Activer le saut d'images

en: Skip frames when rendering.
fr: Sauter des images au rendu.

en: Set FPS
fr: Dénifir le FPS

en: Enable this if games display too quickly.
fr: À activer si les jeux s'affichent trop rapidement.

en: Autodetect FPS limit
fr: Autodétection de la limite FPS

en: Use game fixes
fr: Activer les correctifs de jeu

en: Disable CPU Saving
fr: Désactiver la sauvegarde CPU

en: For precise framerate
fr: Pour un taux de rafraichissement précis

en: Odd/even bit hack
fr: Hack des bits pairs/impairs

en: Better FPS limit in some
fr: Meilleure limite FPS dans certains

en: Expand screen width
fr: Étendre la largeur d'écran

en: Capcom fighting games
fr: Jeux de combat Capcom

en: Ignore brightness color
fr: Ignorer la luminance

en: Black screens in Lunar
fr: Écrans noirs dans Lunar

en: Disable coordinate check
fr: Désactiver la vérification des coordonnées

en: Compatibility mode
fr: Mode compatibilité

en: Lazy screen update
fr: Rafraichissement paresseux

en: Old frame skipping
fr: Ancien saut d'image

en: Needed by Dark Forces
fr: Requis pour Dark Froces

en: Draw quads with triangles
fr: Dessiner les quads avec des triangles

en: Fake 'gpu busy' states
fr: Faux états 'GPU occupé'

en: 0: None
fr: 0: Aucun

en: OpenGL Driver
fr: Pilote OpenGL

en: Based on P.E.Op.S. MesaGL Driver V1.78
    Coded by Pete Bernert
fr: Basé sur le pilote MesaGL P.E.Op.S. V1.78
    Codé par Pete Bernert

en: Width:
fr: Largeur :

en: Height:
fr: Hauteur :

en: Dithering
fr: Tramage

en: Window options
fr: Options d'écran

en: Quality:
fr: Qualité :

en: Filtering:
fr: Filtrage

en: VRam size in MBytes (0..1024, 0=auto):
fr: Taille VRam en MBytes (0..1024, 0=auto) :

en: Show FPS display on startup
fr: Afficher le FPS au démarrage

en: Use FPS limit
fr: Limiter les FPS

en: FPS limit manual
fr: Limite FPS manuelle

en: Use Frame skipping
fr: Saut d'image

en: Compatibility
fr: Compatibilité

en: Misc
fr: Divers

en: Special game fixes
fr: Correctifs spécifique aux jeux

en: PCSXR - A PlayStation Emulator
    
    Original Authors:
    main coder: linuzappz
    co-coders: shadow
    ex-coders: Nocomp, Pete Bernett, nik3d
    Webmaster: AkumaX
fr: PCSXR - Un émulateur PlayStation
    
    Auteurs originaux :
    principal développeur : linuzappz
    co-développeurs : shadow
    ex-développeurs : Nocomp, Pete Bernett, nik3d
    webmestre : AkumaX

en: PCSX-df Authors:
    Ryan Schultz, Andrew Burton, Stephen Chao,
    Marcus Comstedt, Stefan Sikora
    
    PCSX-Reloaded By:
    edgbla, shalma, Wei Mingzhi, et al.
    
    http://pcsxr.codeplex.com/
fr: Auteurs de PCSX-df :
    Ryan Schultz, Andrew Burton, Stephen Chao,
    Marcus Comstedt, Stefan Sikora
    
    PCSX-Reloaded par :
    edgbla, shalma, Wei Mingzhi, et al.
    
    http://pcsxr.codeplex.com/

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Cancel
fr: Annuler

en: &Add Code
fr: &Ajouter code

en: &Edit Code
fr: &Modifier code

en: &Remove Code
fr: &Supprimer code

en: &Enable/Disable
fr: &Activer/Désactiver

en: &Load...
fr: &Chargement...

en: &Save As...
fr: &Enregistrer sous...

en: &Close
fr: &Fermer

en: Enabled
fr: Activé

en: PCSXR Cheat Code Files
fr: Fichier de codes de triche PCSXR

en: No addresses found.
fr: Pas d'adresses trouvées.

en: Address:
fr: Adresse :

en: Freeze %.8X
fr: Geler %.8X

en: &Freeze
fr: &Geler

en: &Modify
fr: &Modifier

en: &Copy
fr: &Copier

en: &Search
fr: &Rechercher

en: &New Search
fr: &Nouvelle recherche

en: C&lose
fr: &Fermer

en: Simulate Psx Bios
fr: Simuler le BIOS PSX

en: Configuration not OK!
fr: Problème de configuration !

en: This plugin reports that should work correctly
fr: Ce greffon devrait fonctionner correctement

en: This plugin reports that should not work correctly
fr: Ce greffon ne va pas fonctionner correctement

en: Select Plugins Directory
fr: Sélectionner un dossier de plugins

en: Select Bios Directory
fr: Slectionner un dossier de BIOS

en: Graphics
fr: Graphismes

en: First Controller
fr: Contrôleur 1

en: Second Controller
fr: Contrôleur 2

en: Sound
fr: Son

en: Cdrom
fr: CD-ROM

en: Bios
fr: BIOS

en: Set Bios Directory
fr: Définir le dossier des BIOS

en: Set Plugins Directory
fr: Définir le dossier des greffons

en: Configure...
fr: Configurer...

en: Test...
fr: Tester...

en: About...
fr: À propos...

en: NetPlay Configuration
fr: Configuration du jeu en réseau

en: Note: The NetPlay Plugin Directory should be the same as the other Plugins.
fr: NB : Le dossier du greffon de jeu en réseau doit être le même que pour les autres greffons.

en: *PCSXR*: Saved State %d
fr: *PCSXR*: État sauvé %d

en: *PCSXR*: Error Saving State %d
fr: *PCSXR*: Erreur lors de la sauvegarde de l'état %d

en: *PCSXR*: Loaded State %d
fr: *PCSXR*: État chargé %d

en: *PCSXR*: Error Loading State %d
fr: *PCSXR*: Erreur lors du chargement de l'état %d

en: *PCSXR*: Sio Irq Always Enabled
fr: *PCSXR*: SIO IRQ toujours activé

en: *PCSXR*: Sio Irq Not Always Enabled
fr: *PCSXR*: SIO IRQ pas toujours activé

en: *PCSXR*: Xa Enabled
fr: *PCSXR*: XA Activé

en: *PCSXR*: Xa Disabled
fr: *PCSXR*: XA Désactivé

en: *PCSXR*: CdRom Case Opened
fr: *PCSXR*: Lecteur CD-ROM ouvert

en: *PCSXR*: CdRom Case Closed
fr: *PCSXR*: Lecteur CD-ROM fermé

en: Connecting...
fr: Connexion...

en: Please wait while connecting... %c
fr: Merci de bien vouloir patienter durant la connexion... %c

en: Error Opening GPU Plugin (%d)
fr: Erreur au chargement du greffon GPU (%d)

en: Error Opening SPU Plugin (%d)
fr: Erreur au chargement du greffon SPU (%d)

en: Error Opening PAD1 Plugin (%d)
fr: Erreur au chargement du greffon Contrôleur 1 (%d)

en: Error Opening PAD2 Plugin (%d)
fr: Erreur au chargement du greffon Contrôleur 2 (%d)

en: Error Closing CDR Plugin
fr: Erreur à la fermeture du greffon CDR

en: Error Closing GPU Plugin
fr: Erreur à la fermeture du greffon GPU

en: Error Closing SPU Plugin
fr: Erreur à la fermeture du greffon SPU

en: CDRinit error: %d
fr: Erreur lors de l'initialisation du greffon CDR : %d

en: GPUinit error: %d
fr: Erreur lors de l'initialisation du greffon GPU : %d

en: SPUinit error: %d
fr: Erreur lors de l'initialisation du greffon SPU : %d

en: PAD1init error: %d
fr: Erreur lors de l'initialisation du greffon Contrôleur 1 : %d

en: PAD2init error: %d
fr: Erreur lors de l'initialisation du greffon Contrôleur 2 : %d

en: NETinit error: %d
fr: Erreur lors de l'initialisation du greffon de jeu en réseau : %d

en: Arabic
fr: Arabe

en: German
fr: Allemand

en: Greek
fr: Grec

en: English
fr: Anglais

en: Spanish
fr: Espagnol

en: French
fr: Français

en: Italian
fr: Italien

en: Portuguese
fr: Portugais

en: Portuguese (Brazilian)
fr: Portugais (Brézilien)

en: Romanian
fr: Roumain

en: Russian
fr: Russe

en: Simplified Chinese
fr: Chinois simplifié

en: Traditional Chinese
fr: Chinois traditionnel

en: Japanese
fr: Japonais

en: Korean
fr: Koréen

en: PCSXR State Format
fr: Format d'état PCSXR

en: *PCSXR*: Loaded State %s
fr: *PCSXR*: État chargé %s

en: *PCSXR*: Error Loading State %s
fr: *PCSXR*: Erreur lors du chargement de l'état %s

en: *PCSXR*: Saved State %s
fr: *PCSXR*: État %s sauvegardé

en: *PCSXR*: Error Saving State %s
fr: *PCSXR*: Erreur lors de la sauvegarde de l'état %s

en: Running BIOS is not supported with Internal HLE Bios.
fr: Le lancement du BIOS n'est pas supporté en mode Internal HLE BIOS.

en: Game ID
fr: ID du jeu

en: Game
fr: Jeu

en: Memcard Manager
fr: Gestionnaire de carte mémoire

en: Select Mcd
fr: Sélectionner une carte mémoire

en: Format Mcd
fr: Formater la carte mémoire

en: Reload Mcd
fr: Recharger la carte mémoire

en: -> Copy ->
fr: -> Copier ->

en: <- Copy <-
fr: <- Copier <-

en: Paste
fr: Coller

en: Memory Card 1
fr: Carte mémoire 1

en: Memory Card 2
fr: Carte mémoire 2

en: Are you sure you want to paste this selection?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir coller cette sélection ?

en: Are you sure you want to format this Memory Card?
fr: Êtes vous sûr de vouloir formater cette carte mémoire ?

en: Cpu Config
fr: Configuration CPU

en: Disable Xa Decoding
fr: Désactiver le décodage XA

en: Sio Irq Always Enabled
fr: SIO IRQ toujours activé

en: Black && White Movies
fr: Films en noir et blanc

en: Disable Cd audio
fr: Désactiver CD Audio

en: Enable Interpreter Cpu
fr: Activer l'interpréteur CPU

en: Spu Irq Always Enabled
fr: SPU IRQ toujours activé

en: Psx System Type
fr: Type de système PSX

en: Psx Mcd Format (*.mcr;*.mc;*.mem;*.vgs;*.mcd;*.gme;*.ddf)
fr: Format de carte mémoire PSX (*.mcr;*.mc;*.mem;*.vgs;*.mcd;*.gme;*.ddf)

en: Psx Memory Card (*.mcr;*.mc)
fr: Carte mémoire PSX (*.mcr;*.mc)

en: CVGS Memory Card (*.mem;*.vgs)
fr: Carte mémoire CVGS (*.mem;*.vgs)

en: Bleem Memory Card (*.mcd)
fr: Carte mémoire Bleem (*.mcd)

en: DexDrive Memory Card (*.gme)
fr: Carte mémoire DexDrive (*.gme)

en: DataDeck Memory Card (*.ddf)
fr: Carte mémoire DataDeck (*.ddf)

en: Psx Exe Format
fr: Format EXE PSX

en: &File
fr: &Fichier

en: E&xit
fr: Quitter

en: Run &EXE...
fr: Lancer un EXE...

en: Run &BIOS
fr: Lancer le BIOS

en: Run &ISO...
fr: Lancer un ISO...

en: Run &CD
fr: Lancer à partir du CD

en: &Emulator
fr: Émulateur

en: &States
fr: États

en: S&witch ISO...
fr: Changer d'ISO...

en: Re&set
fr: &Reset

en: &Run
fr: &Lancer

en: &Save
fr: &Sauvegarder

en: &Load
fr: &Charger

en: &Other...
fr: &Autre...

en: Slot &9
fr: Emplacement &9

en: Slot &8
fr: Emplacement &8

en: Slot &7
fr: Emplacement &7

en: Slot &6
fr: Emplacement &6

en: Slot &5
fr: Emplacement &5

en: Slot &4
fr: Emplacement &4

en: Slot &3
fr: Emplacement &3

en: Slot &2
fr: Emplacement &2

en: Slot &1
fr: Emplacement &1

en: Cheat &Search...
fr: &Recherche de codes...

en: Ch&eat Code...
fr: Cod&es de triche...

en: &Language
fr: &Langue

en: &Memory cards...
fr: Cartes &Mémoires...

en: &NetPlay...
fr: &Jeu en réseau...

en: &Controllers...
fr: &Contrôleurs...

en: &Sound...
fr: &Son...

en: &Graphics...
fr: &Graphismes...

en: &Plugins && Bios...
fr: &Greffons && BIOS...

en: &Help
fr: &Aide

en: &About...
fr: À propos...

en: Pcsxr Msg
fr: Message PCSXR

en: Error Loading Symbol
fr: Erreur au chargement du symbole
