pdfsam - en to fr translation catalogue (325 entries)

en: No PDF document has been selected
fr: Aucun document PDF n'a été sélectionné

en: Extract
fr: Extraire

en: Extract pages from PDF documents.
fr: Extraire les pages des documents PDF

en: File names settings
fr: Nom des fichiers

en: Extract settings
fr: Paramètres d’extraction

en: Output settings
fr: Paramètres de sortie

en: Pages to extract (ex: 2 or 5-23 or 2,5-7,12-)
fr: Pages à extraire (ex: 2 our 5-23 ou 2,5-7,12-)

en: Invalid page ranges
fr: Plage des pages choisies non valide

en: Extract pages:
fr: Extraire les pages

en: Installing theme {0}.
fr: Installation du thème {0}.

en: Started in {0}
fr: Démarré en {0}

en: Closing PDFsam...
fr: Fermeture de PDFsam...

en: Log register
fr: Enregistrements du journal

en: Copy
fr: Copier

en: Clear
fr: Vider

en: Select all
fr: Tout sélectionner

en: Save log
fr: Enregistrer le journal

en: Select where to save the log file
fr: Sélectionner l’emplacement de sauvegarde du journal

en: About
fr: À propos

en: Premium features
fr: Fonctionnalités premium

en: Close
fr: Fermer

en: Subscribe to the official news feed
fr: Souscrire au fil d’actualités officiel

en: Environment
fr: Environnement

en: Vendor: %s
fr: Fournisseur : %s

en: Java runtime path: %s
fr: chemin d'accès à Java runtime : %s

en: Max memory {0}
fr: Mémoire maxi. {0}

en: Copy to clipboard
fr: Copier dans le presse-papier

en: Support
fr: Assistance

en: Bug and feature requests
fr: Problèmes rencontrés et nouvelles caractéristiques souhaitées

en: Contribute
fr: Contribution

en: Fork PDFsam on GitHub
fr: Travailler au prochain PDFSam sur GitHub

en: Translate
fr: Traduire

en: Donate
fr: Faire un don

en: Social
fr: Réseaux sociaux

en: Follow us on Twitter
fr: Suivez-nous sur Twitter

en: Like us on Facebook
fr: Suivez-nous sur Facebook

en: Log register rows:
fr: Lignes du registre d'événements :

en: Maximum number of rows displayed by the Log register
fr: Le nombre maximum de lignes affichées par le registre d'événements.

en: Language:
fr: Langue :

en: Set your preferred language (restart needed)
fr: Choisir la langue préférée (redémarrage nécessaire)

en: Startup module:
fr: Au démarrage :

en: Set the module to open at application startup (restart needed)
fr: Choisir le module à afficher au démarrage (redémarrage nécessaire)

en: Usage statistics are used to populate the modules quick bar on the left with the most used and most recently used modules.
fr: Les données d'utilisations servent à agencer la barre des modules (à gauche) suivant leur utilisation fréquente ou récente.

en: Manually selected
fr: Sélectionné manuellement

en: Automatically set the destination directory to the selected PDF document directory
fr: Sélectionner automatiquement le dossier du document PDF chargé comme dossier de création

en: Clear usage statistics
fr: Supprimer les données d’utilisation

en: Appearance
fr: Apparence

en: Behavior
fr: Comportement

en: Workspace
fr: Espace de travail

en: Output
fr: Dossier de création

en: Check for updates now
fr: Rechercher une mise à jour maintenant

en: Select a directory where documents will be saved and loaded by default
fr: Sélectionner un dossier par défaut de chargement et d’enregistrement des documents

en: Select a directory
fr: Sélectionner un dossier

en: Select a previously saved workspace that will be automatically loaded at startup
fr: Sélectionner un espace de travail déjà enregistré à charger au démarrage

en: Select a workspace
fr: Sélectionner un espace de travail

en: Default working directory:
fr: Répertoire de travail par défaut :

en: Load default workspace at startup:
fr: Charger l'espace de travail par défaut au démarrage :

en: Dashboard
fr: Tableau de bord

en: Check for updates at startup
fr: Rechercher des mises à jour au démarrage

en: Set whether new version availability should be checked on startup (restart needed)
fr: Indiquer si la recherche de nouvelle version doit être faite au démarrage (redémarrage requis)

en: Check for news at startup
fr: Vérifier les actualités au démarrage

en: Set whether the application should check for news availability on startup (restart needed)
fr: Définir comment le programme doit vérifier les actualités au démarrage (redémarrage nécessaire).

en: Enabled PDF compression
fr: Activer la compression PDF

en: Set whether "Compress output file" should be enabled by default
fr: Défini si la compression du fichier de sortie doit être activée par défaut

en: Overwrite files
fr: Écraser les fichiers

en: Set whether "Overwrite if already exists" should be enabled by default
fr: Activer par défaut "Ecraser s'il existe déjà"

en: Play alert sounds
fr: Jouer les notifications sonores

en: Turn on or off alert sounds
fr: Activer ou désactiver les notifications sonores

en: Store passwords when saving a workspace file
fr: Enregistrer les mots de passe lorsque l'espace de travail est sauvegardé

en: If an encrypted PDF document has been opened with a password, save the password in the workspace file
fr: Si un document PDF chiffré a été ouvert avec un mot de passe, sauvegarder le mot de passe dans l'espace de travail

en: Show donation window
fr: Afficher la fenêtre de don

en: Turn on or off the notification appearing once in a while and asking the user to support PDFsam with a donation
fr: Activer ou désactiver la notification apparaissant de temps en temps et demandant à l'utilisateur de soutenir PDFsam par un don

en: Show premium features
fr: Montrer les fonctionnalités premium

en: Set whether the application should fetch and show premium features description in the modules dashboard
fr: Définir comment le programme doit chercher et afficher les fonctionnalités premium dans le tableau de bord des modules

en: Ask for a confirmation when clearing the selection table
fr: Demander une confirmation avant d'effacer la table de sélection

en: Set whether the application should ask for a confirmation when clearing the selection table
fr: Définir si l'application doit demander une confirmation avant d'effacer la table de sélection

en: Use the selected PDF document directory as output directory
fr: Utiliser le dossier du document PDF chargé comme dossier de sortie

en: Save default workspace on exit
fr: Enregistrer l'espace de travail par défaut en quittant

en: If a default workspace is set, save it on application exit
fr: Si un espace de travail par défaut est défini, enregistrer-le en quittant

en: Maximum number of rows mast be a positive number
fr: Le nombre maximum de lignes doit être un nombre positif.

en: Generate high quality thumbnails (slower)
fr: Générer des miniatures de haute qualité (lent)

en: Size in px:
fr: Taille en px :

en: Library used to generate thumbnails
fr: Bibliothèque de génération de miniatures

en: Thumbnails creator:
fr: Générateur de miniatures :

en: Settings
fr: Réglages

en: Drag and drop PDF files or directories containing PDF files
fr: Glissez et déplacer les fichiers PDF ou les dossiers contentant les fichiers PDF

en: No PDF found
fr: Aucun PDF trouvé

en: What's new
fr: Quoi de neuf

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Confirm clearing
fr: Confirmez la suppression

en: Do you confirm?
fr: Confirmez-vous ?

en: Clear the module settings
fr: Effacer les paramètres du module

en: Clear the selection table
fr: Effacer le tableau de sélection

en: Open with
fr: Ouvrir avec

en: Select the task to perform on the following files
fr: Choisir une tâche à effectuer sur les fichiers suivants

en: Directory not empty
fr: Dossier non vide

en: The selected directory is not empty
fr: Le dossier sélectionné n’est pas vide

en: What would you like to do in case of files with the same name?
fr: Que souhaitez-vous faire en cas de fichiers portant le même nom?

en: Overwrite
fr: Remplacer

en: Rename
fr: Renommer

en: Skip
fr: Ignorer

en: Cancel
fr: Annuler

en: Don't overwrite existing file
fr: Ne pas remplacer les fichiers existants

en: Overwrite confirmation
fr: Confirmation de remplacement

en: A file with the given name already exists
fr: Un fichier avec le même nom existe déjà

en: What would you like to do?
fr: Que voulez-vous faire ?

en: Non existing directory
fr: Répertoire inexistant

en: The selected output directory does not exist
fr: Le répertoire de sortie n'existe pas

en: Do you want to create it?
fr: Voulez-vous le créer ?

en: Subdirectories
fr: Sous-dossiers

en: Subdirectories have been found
fr: Les sous-dossiers ont été trouvés

en: Do you want to add PDF files found in subdirectories?
fr: Voulez-vous ajouter les fichiers PDF trouvés dans les sous-dossiers ?

en: Task failed
fr: La tâche a échoué

en: PDFsam can try to overcome the failure
fr: PDFsam peut essayer de résoudre l'erreur

en: It may result in PDF files with partial or missing data, proceed anyway?
fr: Il est possible le le fichier PDF résultant soit partiel ou qu'il manque des données, continuer quand même ?

en: Summary
fr: Résumé

en: Keywords
fr: Mots-clés

en: Document details
fr: Détails du document

en: Invalid parameters
fr: Paramètres erronés

en: Input parameters are invalid, open the application messages for details.
fr: Les paramètres sont erronés, ouvrir les messages de l’application pour plus de détails.

en: Access denied
fr: Accès refusé

en: Unable to access "{0}", please make sure you have write permissions or open the application messages for details.
fr: Impossible d’accéder à « {0} », veuillez vous assurer d’avoir les droits d’écriture ou consulter les messages de l’application pour plus d’information.

en: You performed {0} tasks with PDFsam, did it help?
fr: Vous avez effectué {0} travaux avec PDFsam. En êtes-vous satisfait ?

en: Give something back
fr: Donner quelque chose en retour

en: PDFsam worked hard!
fr: PDFsam a bien travaillé !

en: Spread the word!
fr: Faites passer le message!

en: PDFsam {0} is available for download
fr: PDFsam {0} est diponible au téléchargement

en: Download
fr: Télécharger

en: New version available
fr: Nouvelle version disponible

en: You are running the latest version of PDFsam Basic
fr: Vous avez la dernière version de PDFsam Basic

en: No update
fr: Aucune mise à jour

en: Open
fr: Ouvrir

en: E_xit
fr: _Quitter

en: _Settings
fr: _Paramètres

en: Application messages
fr: Messages de l'application

en: _Workspace
fr: _Espace de travail

en: _Load
fr: _Charger

en: _Save
fr: _Enregistrer

en: Recen_ts
fr: Récen_ts

en: _Clear recents
fr: _Effacer l’historique des fichiers récents

en: Select the workspace file to save
fr: Sélectionner le fichier de sauvegarde de l'espace de travail

en: Select the workspace to load
fr: Sélectionner l'espace de travail à charger

en: Split by bookmarks
fr: Découpage par signets

en: Split a PDF document at bookmarked pages by specifying a bookmark level.
fr: Couper un document PDF aux emplacements des marques pages en spécifiant le niveau hiérarchique.

en: Select or drag and drop the PDF you want to split
fr: Sélectionner ou glisser-déposer les PDF à découper

en: Split settings
fr: Paramètres de découpage

en: Regular expression the bookmark has to match
fr: Expression régulière à laquelle le marque page doit correspondre

en: Split at this bookmark level:
fr: Découper au niveau de signet :

en: Matching regular expression:
fr: Suivant l'expression régulière :

en: A regular expression the bookmark text has to match
fr: Une expression rationnelle correspondant au texte du favori

en: Example: use .*Chapter.* to match bookmarks containing the word "Chapter"
fr: Exemple : utiliser .*Chapitre.* pour trouver les favoris contenant le mot "Chapitre"

en: Invalid bookmarks level
fr: Niveau de signet erroné

en: Show errors
fr: Afficher les erreurs

en: Run
fr: Exécuter

en: Requested
fr: Requête

en: Completed
fr: Terminé

en: Failed
fr: Échec

en: Running
fr: Exécution

en: Running {0}%
fr: Opération en cours {0}%

en: The selected PDF document is invalid
fr: Le document PDF sélectionné n’est pas valide

en: Select the PDF file
fr: Choisir un fichier PDF

en: _Select PDF
fr: _Sélectionnez PDF

en: _Clear
fr: _Vider

en: Clear all settings
fr: Effacer tous les paramètres

en: Pages: {0}, PDF Version: {1}
fr: Pages : {0}, Version PDF : {1}

en: Loading...
fr: Chargement…

en: Document properties
fr: Propriétés du document

en: Remove
fr: Supprimer

en: Set destination
fr: Utiliser le dossier

en: Open Folder
fr: Ouvrir le dossier

en: Enter the user password
fr: Entrer le mot de passe d’ouverture

en: Unlock
fr: Déverrouiller

en: Drag and drop PDF files here
fr: Glisser et déposer ici les fichiers PDF

en: Set as range for all
fr: définir comme paramêtre global

en: Move to Top
fr: Mettre en premier

en: Move Up
fr: Monter

en: Move Down
fr: Descendre

en: Move to Bottom
fr: Mettre en dernier

en: Duplicate
fr: Dupliquer

en: Size
fr: Taille

en: Modified
fr: Modifié

en: Name
fr: Nom

en: Add documents to the table
fr: Ajouter des documents au tableau

en: _Add
fr: _Ajouter

en: PDF list from _text/csv file
fr: lister les PDF à partir d'un fichier _text/csv

en: Select pdf documents to load
fr: Sélectionner des documents PDF à charger

en: Select a text or CSV file to load
fr: Choisir un fichier texte ou CSV à charger

en: Removes selected documents
fr: Supprimer du tableau les documents sélectionnés

en: _Remove
fr: _Supprimer

en: Removes every document
fr: Supprimer du tableau tous les documents

en: C_lear all settings
fr: Effacer tous les réglages

en: Moves up selected documents
fr: Monter dans le tableau les documents sélectionnés

en: Move _Up
fr: _Monter

en: Moves down selected documents
fr: Descendre dans le tableau les documents sélectionnés

en: Move _Down
fr: _Descendre

en: Pace
fr: Vitesse

en: Double click to set the number of pages after which the task will switch to the next file
fr: Double-cliquer pour choisir le nombre de pages après quoi le logiciel passe au prochain fichier

en: Reverse
fr: Inverser

en: Double click to set selected pages (ex: 2 or 5-23 or 2,5-7,12-)
fr: Double-cliquez pour choisir les pages (ex: 2 ou 5-23 ou 2,5-7, 12-)

en: Page ranges
fr: Groupes de pages

en: The selected PDF file is invalid
fr: Le fichier PDF sélectionné n'est pas valide

en: Select a file
fr: Sélectionner un fichier

en: The selected file must exist.
fr: Le fichier à charger doit exister.

en: Allowed extensions are {0}
fr: Extensions acceptées : {0}

en: Compress output file/files
fr: Compresser les fichiers créés

en: Discard bookmarks
fr: Ignorer les signets

en: Tick the box if you don't want to retain any bookmark from the original PDF document
fr: Cocher la boîte si vous ne désirez pas conserver les signets du document PDF d'origine

en: Output PDF version:
fr: Version PDF de sortie :

en: Show advanced settings
fr: Afficher les paramètres avancés

en: Hide advanced settings
fr: Masquer les paramètres avancés

en: Overwrite if already exists
fr: Remplacer les fichiers existants

en: Tick the box if you want to overwrite the output files if they already exist.
fr: Cocher la case si vous voulez écraser le fichier si celui-ci existe déjà.

en: Same as the input document
fr: celle du fichier source

en: An existing output directory is required
fr: Un dossier de sortie existant est nécessaire

en: The output directory is required
fr: Le dossier de sortie est nécessaire

en: Select an existing directory
fr: Sélectionner un dossier existant

en: Select
fr: Sélectionner

en: Browse
fr: Parcourir…

en: PDF version required: {0}
fr: Version de PDF requise : {0}

en: Prefix for the generated files names
fr: Préfixe des noms de fichiers générés

en: Add prefix
fr: Ajouter un préfixe

en: Generated PDF documents name prefix:
fr: Préfixe pour les noms des documents PDF générés :

en: Prefix for the output files name.
fr: Préfixe des noms de fichiers créés.

en: Some special keywords are replaced with runtime values.
fr: Certains mots-clés sont remplacées par des valeurs d’exécution.

en: Right click to add these keywords.
fr: Cliquer‑droit pour ajouter ces mots‑clés.

en: Split after
fr: Découper après

en: No page selected
fr: Aucune page sélectionnée

en: Split
fr: Découper

en: Split a PDF document at the given page numbers.
fr: Diviser un document PDF à un nombre de page spécifié

en: Every page
fr: Chaque page

en: Even pages
fr: les pages paires

en: Odd pages
fr: les pages impaires

en: Split the document after the given page numbers
fr: Découper le document après les numéros de pages indiqués

en: Splits the PDF every "n" pages creating documents of "n" pages each
fr: Couper le document PDF toutes les « n » pages va créer des documents de « n » pages chacun

en: Split after the following page numbers
fr: Après les pages suivantes

en: Page numbers to split at (n1,n2,n3..)
fr: Numéros des pages (séparés par une virgule)

en: Invalid page numbers
fr: Numéros de pages erronés

en: Only valid positive page numbers are allowed
fr: Seuls les numéros de page positifs sont autorisés

en: Split by every "n" pages
fr: En groupes de pages au nombre de

en: Number of pages
fr: Nombre de pages

en: Invalid number of pages
fr: Nombre de pages erroné

en: Checking for updates
fr: Recherche de mises à jour…

en: Unable to find the latest available version.
fr: Recherche de la dernière version impossible

en: Unable to find any valid PDF file in the list: {0}
fr: aucun fichier pdf valide trouvé dans la liste: {0}

en: Unable to load PDF list file from {0}
fr: Impossible de charger la liste de PDF depuis {0}

en: Loading pdf documents
fr: Chargement des documents pdf

en: Documents loaded
fr: Documents chargés

en: Unable to retrieve premium features description
fr: Impossible de récupérer les descriptions des fonctionnalités premium

en: Fetching premium modules
fr: Chercher les modules premium

en: Unable to retrieve premium modules
fr: Impossible de récupérer les modules premium

en: Unable to retrieve latest news
fr: Impossible de récupérer les dernières nouvelles

en: Fetching latest news
fr: Récupération des dernières nouvelles

en: Unable to retrieve the latest news
fr: Impossible de récupérer les dernières nouvelles

en: Saving workspace data to {0}
fr: Enregistrement des données de l''espace de travail sur {0}

en: Workspace saved
fr: Espace de travail sauvegardé

en: Requesting modules state
fr: Requête de l'état des modules

en: Unable to save modules workspace
fr: Enregistrement de l'espace de travail impossible

en: Unable to save workspace to {0}
fr: Impossible d''enregistrer l''espace de travail sur {0}

en: Loading workspace from {0}
fr: Charger l''espace de travail depuis {0}

en: Workspace loaded
fr: Espace de travail chargé

en: Unable to load workspace from {0}
fr: Impossible de charger l''espace de travail depuis {0}

en: Split by size
fr: Découpage par taille

en: Split a PDF document in files of the given size (roughly).
fr: Couper un document PDF en fichiers de taille définie (approximativement).

en: Megabytes
fr: Méga-octets

en: MB
fr: Mo

en: Kilobytes
fr: Kilo-octets

en: KB
fr: ko

en: Set the size to split at
fr: Indiquer la taille

en: Size must be a number
fr: Taille en chiffres uniquement

en: Split at this size:
fr: Découper suivant la taille de :

en: Invalid split size
fr: Taille indiquée incorrecte

en: Alternate Mix
fr: Assemblage Alterné

en: Merge two or more PDF documents taking pages alternately in natural or reverse order.
fr: Fusionner deux documents PDF ou plus en prenant les pages en alternance en ordre naturel ou inverse

en: Destination file
fr: Fichier à créer

en: Double click to set pages you want to mix (ex: 2 or 5-23 or 2,5-7,12-)
fr: Double-cliquez pour régler les pages que vous voulez mixer (ex : 2 ou 5-23 ou 2,5-7,12-)

en: Select a positive integer number as pace
fr: Choisir un chiffre pour indiquer la vitesse

en: All pages
fr: Toutes les pages

en: 90 degrees clockwise
fr: de 90° dans le sens horaire

en: 180 degrees clockwise
fr: de 180°

en: 90 degrees counterclockwise
fr: 90 degrés dans le sens antihoraire

en: Rotate
fr: Tourner

en: Double click to set pages you want to rotate (ex: 2 or 5-23 or 2,5-7,12-)
fr: double-cliquer pour choisir les pages que vous désirez tourner (ex: 2 ou 5-23 ou 2,5-7, 12-)

en: Rotate
fr: Tourner

en: Rotate the pages of multiple PDF documents.
fr: Faire pivoter les pages de plusieurs documents PDF.

en: Rotate settings
fr: Paramètres de rotation

en: Double click to set pages you want to merge (ex: 2 or 5-23 or 2,5-7,12-)
fr: Double-cliquez pour entrer les groupes de pages à fusionner (ex\: 2 ou 5-23 ou 2,5-7,12-)

en: Add a blank page if page number is odd
fr: Ajouter une page vide si le nombre de pages est impair

en: Adds a blank page after each merged document if the document has an odd number of pages
fr: Ajouter une page vide après chaque document fusionné dont le nombre de pages est impair

en: Add a footer
fr: Ajouter un pied de page

en: Adds a page footer with the name of the file the page belonged to.
fr: Ajoute un pied de page avec le nom du fichier auquel la page appartient.

en: Normalize pages size
fr: Normaliser la taille des pages

en: Resizes all pages to have the same width as the first page.
fr: Redimensionner toutes les pages pour avoir la même largeur que la première page

en: Merge fields
fr: Fusionner les champs

en: Merge renaming existing fields
fr: Fusionner et renommer les champs existants

en: Flatten
fr: Aplatir

en: Discard forms
fr: Supprimer les formulaires

en: Interactive forms (AcroForms):
fr: Formulaires interactifs (AcroForms) :

en: What to do in case one or more input documents contain Acro Forms
fr: Que faire si un ou plusieurs fichiers sources contiennent des Acro Forms

en: Retain bookmarks
fr: Conserver les signets

en: Create one entry for each merged document
fr: Créer un signet par document fusionné

en: Retain bookmarks as one entry for each merged document
fr: Conserver les signets en tant qu'une entrée pour chaque document fusionné

en: Bookmarks handling:
fr: Gestion des signets :

en: What to do in case one or more input documents contain bookmarks
fr: Que faire si un ou plusieurs fichiers sources contiennent des signets

en: Don't generate
fr: Ne pas générer

en: Generate from file names
fr: Générer depuis les noms de fichier

en: Generate from documents titles
fr: Générer depuis les titres des documents

en: Table of contents:
fr: Table des matières:

en: Set if a table of contents should be added to the generated PDF document
fr: À cocher si vous voulez qu'une table des matières soit ajoutée au document PDF généré

en: Merge
fr: Fusion

en: Merge together multiple PDF documents or subsections of them.
fr: Fusionner plusieurs documents PDF ou leurs paragraphes.

en: Merge settings
fr: Paramètres de fusion

en: File "{0}" does not exist or is invalid
fr: Le fichier « {0} » est non valide ou n'existe pas

en: Valid user password provided.
fr: Mot de passe d'utilisateur valide.

en: This document is encrypted, click to provide a password.
fr: Ce document est protégé, cliquer pour fournir le mot de passe.

en: An error has occurred, click for more details.
fr: Une erreur s'est produite, cliquez pour plus de détails.

en: Security
fr: Sécurité

en: Other
fr: Autre

en: Roundish
fr: Arrondi

en: Directories
fr: Répertoires

en: Error saving log file.
fr: Erreur d’enregistrement du fichier journal.

en: File {0} saved.
fr: Fichier {0} enregistré.

en: Invalid range: {0}.
fr: Sélection non valide : {0}.

en: Ambiguous page range definition: {0}. Use following formats: [n] or [n1-n2] or [-n] or [n-]
fr: Définition d’ensemble de pages ambiguë : {0}. Utiliser les formats suivants : [n] ou [n1-n2] ou [-n] ou [n-]

en: Invalid number: {0}.
fr: Nombre non valide : {0}.
