pdfsam - en to he translation catalogue (331 entries)

en: No PDF document has been selected
he: לא נבחר אף מסמך PDF

en: Extract
he: חלץ

en: Extract pages from PDF documents.
he: חלץ עמודים ממסמך PDF

en: File names settings
he: הגדרות שמות הקבצים

en: Extract settings
he: הגדרות החילוץ

en: Output settings
he: הגדרות הפלט

en: Pages to extract (ex: 2 or 5-23 or 2,5-7,12-)
he: מספרי העמודים לבחירה (למשל: "2", "5-23" או "-2,5-7,12")

en: Invalid page ranges
he: טווחי דפים לא חוקיים

en: Extract pages:
he: חלץ עמודים:

en: Installing theme {0}.
he: מתקין ערכת נושא {0}

en: Started in {0}
he: התחיל ב {0}

en: Closing PDFsam...
he: סוגר את PDFsam...

en: Log register
he: יומן הרישום

en: Copy
he: העתק

en: Clear
he: ניקוי

en: Select all
he: בחר הכול

en: Save log
he: שמירת היומן

en: Select where to save the log file
he: בחר היכן לשמור את יומן הרישום

en: About
he: אודות

en: Premium features
he: יכולות פרימיום

en: Close
he: סגירה

en: Modules
he: רכיבים

en: Subscribe to the official news feed
he: הירשם לערוץ החדשות הרשמי

en: Environment
he: סביבה

en: Vendor: %s
he: ספק: %s

en: Java runtime path: %s
he: נתיב זמן ריצה של ג'אוה: %s

en: JavaFX runtime version %s
he: גרסת JavaFX runtime: %s

en: Max memory {0}
he: זכרון מקסימלי {0}

en: Copy to clipboard
he: העתק ללוח

en: Support
he: תמיכה

en: Bug and feature requests
he: בקשות לשיפור ותיקוני באגים

en: Documentation
he: תיעוד

en: Contribute
he: לתרום

en: Fork PDFsam on GitHub
he: פתח fork של PDFsam בגיטהאב

en: Translate
he: תרגם

en: Donate
he: תרום

en: Social
he: חברתי

en: Follow us on Twitter
he: עקוב אחרינו בטוויטר

en: Like us on Facebook
he: עשה לנו לייק בפייסבוק

en: Log register rows:
he: שורות יומן הרישום:

en: Maximum number of rows displayed by the Log register
he: מספר השורות המקסימלי של יומן הרישום

en: Language:
he: שפה:

en: Set your preferred language (restart needed)
he: הגדרת השפה המועדפת עליך (נדרש אתחול)

en: Startup module:
he: רכיב האיתחול:

en: Set the module to open at application startup (restart needed)
he: בחר את הרכיב שיפתח עם אתחול התוכנית (נדרש אתחול)

en: Usage statistics are used to populate the modules quick bar on the left with the most used and most recently used modules.
he: סטטיסטיקת השימוש משמשת להוספת הרכיבים האחרונים והשימושיים ביותר לסרגל הגישה המהירה.

en: Manually selected
he: בחירה ידנית

en: Automatically set the destination directory to the selected PDF document directory
he: בחר באופן אוטומטי את תיקיית מסמכי PDF הנבחרת כתיקיית היעד

en: Clear usage statistics
he: מחק את סטטיסטיקות השימוש

en: Appearance
he: מראה

en: Behavior
he: התנהגות

en: Workspace
he: סביבת העבודה

en: Output
he: פלט

en: Check for updates now
he: בדוק עידכונים עכשיו

en: Select a directory where documents will be saved and loaded by default
he: בחר את התיקיה שבה קבצים ישמרו או יטענו כברירת מחדל

en: Select a directory
he: בחר תיקייה

en: Select a previously saved workspace that will be automatically loaded at startup
he: בחר סביבת עבודה שמורה, כך שתיטען באופן אוטומטי עם הפעלת התוכנית

en: Select a workspace
he: בחר סביבת עבודה

en: Default working directory:
he: תיקיית ברירת המחדל לעבודה:

en: Load default workspace at startup:
he: טען את סביבת העבודה של ברירת המחדל בהפעלת התוכנית

en: Dashboard
he: תפריט ראשי

en: Check for updates at startup
he: בדוק עידכונים בהפעלה

en: Set whether new version availability should be checked on startup (restart needed)
he: האם לבדוק זמינות של גרסה חדשה בזמן ההפעלה (נדרש אתחול מחדש)

en: Check for news at startup
he: בדוק עדכונים בהפעלה

en: Set whether the application should check for news availability on startup (restart needed)
he: קבע האם היישום יבדוק אם קיימים עדכונים בהפעלה (נדרשת הפעלה מחדש)

en: Enabled PDF compression
he: הפעל דחיסת PDF

en: Set whether "Compress output file" should be enabled by default
he: קבע האם "דחיסת קובץ פלט" יופעל כברירת מחדל

en: Overwrite files
he: החלף קבצים

en: Set whether "Overwrite if already exists" should be enabled by default
he: החלף אם כבר קיים

en: Play alert sounds
he: נגינת צלילי התרעה

en: Turn on or off alert sounds
he: הפעלת או כיבוי צלילי ההתרעה

en: Store passwords when saving a workspace file
he: שמור סיסמאות בקובץ סביבת העבודה

en: If an encrypted PDF document has been opened with a password, save the password in the workspace file
he: אם קובץ PDF מוצפן נפתח עם סיסמה, שמור את הסיסמה בקובץ סביבת העבודה

en: Show donation window
he: הצג חלון תרומה

en: Turn on or off the notification appearing once in a while and asking the user to support PDFsam with a donation
he: הצג או הסתר את החלון שמופיע מדי פעם ומבקש תרומה לתמיכה ב PDFsam

en: Show premium features
he: הצג אפשרויות של משתמשי פרימיום

en: Set whether the application should fetch and show premium features description in the modules dashboard
he: קבע האם היישום יוריד ויציג תיאור יכולות למשתמשי פרימיום בחלון הראשי

en: Ask for a confirmation when clearing the selection table
he: בקשו אישור בזמן ניקוי טבלת הבחירה

en: Set whether the application should ask for a confirmation when clearing the selection table
he: הגדר

en: Use the selected PDF document directory as output directory
he: השתמש בתיקיה של מסמך ה PDF הנבחר כתיקית הפלט

en: Save default workspace on exit
he: שמור ביציאה את סביבת העבודה של ברירת המחדל

en: If a default workspace is set, save it on application exit
he: אם מוגדרת סביבת העבודה של ברירת המחדל, שמור אותה ביציאה מהתוכנית

en: Maximum number of rows mast be a positive number
he: מספר העמודות המקסימלי חייב להיות מספר חיובי

en: Generate high quality thumbnails (slower)
he: צור תמונות מוקוטנות באיכות גבוהה (איטי)

en: Size in px:
he: גודל בפיקסלים:

en: Library used to generate thumbnails
he: ספריה שמשמשת ליצירת מתונות מוקטנות

en: Thumbnails creator:
he: יצירת תמונות מוקטנות:

en: Settings
he: הגדרות

en: Drag and drop PDF files or directories containing PDF files
he: גרור ושחרר קבצי PDF או תיקיות המכילות קבצי PDF

en: No PDF found
he: לא נמצא PDF

en: What's new
he: מה חדש

en: Yes
he: כן

en: No
he: לא

en: Confirm clearing
he: אשר את הסליקה

en: Do you confirm?
he: האם אתה מאשר

en: Clear the module settings
he: נקה את הגדרות המודול

en: Clear the selection table
he: נקה את טבלת הבחירה

en: Open with
he: פתח באמצעות

en: Select the task to perform on the following files
he: בחר את הפעולה לביצוע על הקבצים הבאים

en: Directory not empty
he: הספרייה לא ריקה

en: The selected directory is not empty
he: הספריה שנבחרה לא ריקה

en: What would you like to do in case of files with the same name?
he: יש כבר קובץ בשם הזה מה תרצו לעשות?

en: Overwrite
he: שכתב קובץ קיים

en: Rename
he: שינוי שם

en: Skip
he: דלג

en: Cancel
he: ביטול

en: Don't overwrite existing file
he: אל תדרוס קבצים קיימים

en: Overwrite confirmation
he: אישור דריסה

en: A file with the given name already exists
he: קובץ בעל שם זה כבר קיים

en: What would you like to do?
he: מה תרצה לעשות?

en: Non existing directory
he: תיקייה לא קיימת

en: The selected output directory does not exist
he: תיקיית הפלט שצויינה לא קיימת

en: Do you want to create it?
he: האם ברצונך ליצור אותה?

en: Subdirectories
he: תיקיות משנה

en: Subdirectories have been found
he: נמצאו תיקיות משנה

en: Do you want to add PDF files found in subdirectories?
he: האם אתה רוצה להוסיף קבצי PDF שנמצאו בתיקיות המשנה?

en: Task failed
he: משימה נכשלה

en: PDFsam can try to overcome the failure
he: PDFSAM יכול לנסות להתמודד עם הבעיה

en: It may result in PDF files with partial or missing data, proceed anyway?
he: תוכן זה עלול להיות מוצג חלקית או חסר בקבצי PDF, להמשיך בכל זאת?

en: Summary
he: סיכום

en: Keywords
he: מילות מפתח

en: Document details
he: פרטי המסמך

en: Invalid parameters
he: פרמטרים לא תקינים

en: Input parameters are invalid, open the application messages for details.
he: פרמטרי הקלט אינם תקינים. מידע נוסף בהודעות התוכנית.

en: Access denied
he: הגישה נדחתה

en: Unable to access "{0}", please make sure you have write permissions or open the application messages for details.
he: לא ניתן לגשת אל "{0}", אנא וודא שיש לך הרשאות כתיבה ליעד, או פתח את התראות היישום לפרטים.

en: You performed {0} tasks with PDFsam, did it help?
he: ביצעת {0} פעולות עם PDFsam, האם זה הועיל לך?

en: Give something back
he: תן משהו בחזרה

en: PDFsam worked hard!
he: PDFsam עבד קשה!

en: Spread the word!
he: הפץ את השמועה!

en: PDFsam {0} is available for download
he: גרסה {0} של PDFsam זמינה להורדה

en: Download
he: הורד

en: New version available
he: גרסה חדשה זמינה

en: You are running the latest version of PDFsam Basic
he: אתה מריץ את הגרסא האחרונה של PDFsam Basic

en: No update
he: אין עדכונים

en: Open
he: פתח

en: E_xit
he: י_ציאה

en: _Settings
he: _הגדרות

en: Application messages
he: הודעות התוכנית

en: _Modules
he: _רכיבים

en: _Workspace
he: _סביבת עבודה

en: _Load
he: _טען

en: _Save
he: _שמור

en: Recen_ts
he: _נוכחי

en: _Clear recents
he: נקה רשימה

en: Select the workspace file to save
he: בחירת סביבת העבודה לשמירה

en: Select the workspace to load
he: בחירת סביבת העבודה לטעינה

en: Split by bookmarks
he: פצול על פי סימניות

en: Split a PDF document at bookmarked pages by specifying a bookmark level.
he: פצל מסמך PDF על פי עמודי הסימניות על ידי ציון רמת הסימניות.

en: Select or drag and drop the PDF you want to split
he: בחר או גרור ושחרר את מסמכי ה-PDF לפיצול

en: Split settings
he: הגדרות הפיצול

en: Regular expression the bookmark has to match
he: ביטוי רגולרי לחיפוש הסימנייה

en: Split at this bookmark level:
he: פיצול ברמת הסימניות:

en: Matching regular expression:
he: ביטוי רגולרי לחיפוש

en: A regular expression the bookmark text has to match
he: ביטוי רגולרי שצריך להתאים שם של הסימנייה

en: Example: use .*Chapter.* to match bookmarks containing the word "Chapter"
he: לדוגמה: השתמשו ב- .*פרק.* (נקודות לפני הכוכביות) להתאמה לסימניות שמכילות את המילה "פרק"

en: Invalid bookmarks level
he: רמת סימניות שגויה

en: Show errors
he: הצג שגיאות

en: Run
he: הפעלה

en: Requested
he: התבקש

en: Completed
he: הסתיים

en: Failed
he: נכשל

en: Running
he: פועל

en: Running {0}%
he: פועל %{0}

en: The selected PDF document is invalid
he: מסמך ה-PDF שנבחר אינו תקין

en: Select the PDF file
he: בחר קובץ PDF

en: _Select PDF
he: _בחר קובץ PDF

en: _Clear
he: _נקה

en: Clear all settings
he: אפס את כל ההגדרות

en: Pages: {0}, PDF Version: {1}
he: עמודים: {0}, PDF בגרסה: {1}

en: Loading...
he: טוען...

en: Document properties
he: מאפייני המסמך

en: Remove
he: הסרה

en: Set destination
he: בחר יעד

en: Open Folder
he: פתח תיקייה

en: Enter the user password
he: הכניסו את סיסמת המשתמש

en: Unlock
he: שחרור

en: Drag and drop PDF files here
he: גרור ושחרר קבצי PDF לכאן

en: Set as range for all
he: הגדר טווח עבור הכל

en: Move to Top
he: העבר להתחלה

en: Move Up
he: הזז מעלה

en: Move Down
he: הזז מטה

en: Move to Bottom
he: העבר לסוף

en: Duplicate
he: שכפול

en: Size
he: גודל

en: Modified
he: השתנה

en: Name
he: שם

en: Add documents to the table
he: הוספת מסמכים לטבלה

en: _Add
he: הוס_ף

en: PDF list from _text/csv file
he: רשימת PDF מקובץ _טקסט\csv

en: Select pdf documents to load
he: בחרו את מסמכי ה-PDF לטעינה

en: Select a text or CSV file to load
he: בחר קובץ טקסט או CSV לטעינה

en: Removes selected documents
he: הסר את המסמכים שנבחרו

en: _Remove
he: הס_ר

en: Removes every document
he: מסיר את כל המסמכים

en: C_lear all settings
he: נקה הגדרות

en: Moves up selected documents
he: הזז למעלה את המסמכים השנבחרו

en: Move _Up
he: הזז למ_עלה

en: Moves down selected documents
he: הזז למטה את המסמכים השנבחרו

en: Move _Down
he: הזז למ_טה

en: Pace
he: קצב ההתקדמות

en: Double click to set the number of pages after which the task will switch to the next file
he: לחצו לחיצה כפולה לקבוע את מספר העמודים שאחריהם הפעולה תעבור לקובץ הבא

en: Reverse
he: סדר הפוך

en: Pages
he: עמודים

en: Double click to set selected pages (ex: 2 or 5-23 or 2,5-7,12-)
he: לחצו לחיצה כפולה לקבוע את העמודים הנבחרים (למשל: "2", "5-23" או "-2,5-7,12")

en: Page ranges
he: טווחי דפים

en: The selected PDF file is invalid
he: קובץ ה-PDF שנבחר אינו תקין

en: Select a file
he: בחרו קובץ

en: The selected file must exist.
he: הקובץ הנבחר חייב להים קיים.

en: Allowed extensions are {0}
he: ההרחבות המותרות הן: {0}

en: Compress output file/files
he: דחיסת קובץ/קובצי הפלט

en: Discard bookmarks
he: מחק סימניות

en: Tick the box if you don't want to retain any bookmark from the original PDF document
he: סמנו אם ברצונכם שלא לשמור את הסימניות ממסמך ה-PDF המקורי

en: Output PDF version:
he: גרסת PDF של הפלט:

en: Show advanced settings
he: הצג הגדרות מתקדמות

en: Hide advanced settings
he: הסתר הגדרות מתקדמות

en: Overwrite if already exists
he: החלף קובץ במידה שקיים

en: Tick the box if you want to overwrite the output files if they already exist.
he: סמנו אם ברצונכם לדרוס את קבצי הפלט אם הם כבר קיימים

en: Version {0}
he: גירסה {0}

en: Same as the input document
he: כמו מסמך הקלט

en: An existing output directory is required
he: נדרשת תיקיה קיימת לפלט

en: The output directory is required
he: נדרשת תיקיה לפלט

en: Select an existing directory
he: בחרו תיקיה קיימת

en: Select
he: בחרו

en: Browse
he: עיון

en: PDF version required: {0}
he: גרסת PDF נדרשת: {0}

en: Prefix for the generated files names
he: תחילית עבור יצירת שמות קבצי הפלט

en: Add prefix
he: הוספת סיומת

en: Generated PDF documents name prefix:
he: צור קבצי PDF עם שם שמתחיל ב:

en: Prefix for the output files name.
he: תחילית עבור שמות קבצי הפלט.

en: Some special keywords are replaced with runtime values.
he: מספר מילות מפתח מוחלפות בערכים בזמן הריצה.

en: Right click to add these keywords.
he: לחצו על כפתור ימין של העכבר להוספת מילות המפתח האלו.

en: Split after
he: פצל אחרי

en: No page selected
he: לא נבחר עמוד

en: Split
he: פיצול

en: Split a PDF document at the given page numbers.
he: פצל מסמך PDF לפי מספרי עמודים

en: Every page
he: כל עמוד

en: Even pages
he: עמודים זוגיים

en: Odd pages
he: עמודים אי־זוגיים

en: Split the document after the given page numbers
he: פצל את המסמך אחרי מספרי העמודים הנתונים

en: Splits the PDF every "n" pages creating documents of "n" pages each
he: פצל את המסמך כל מספר דפים נתון וצור מסמכים בעלי אותו מספר דפים

en: Split after the following page numbers
he: פצל אחרי העמודים הבאים

en: Page numbers to split at (n1,n2,n3..)
he: מספרי העמודים לפיצול (ד1,ד2,ד3...)

en: Invalid page numbers
he: מספרי עמודים לא חוקיים

en: Only valid positive page numbers are allowed
he: מותרים רק מספרי עמודים חיוביים חוקיים

en: Split by every "n" pages
he: פצל כל מספר דפים נתון

en: Number of pages
he: מספר העמודים

en: Invalid number of pages
he: מספר העמודים אינו חוקי

en: Checking for updates
he: מחפש עדכונים

en: Unable to find the latest available version.
he: אי אפשר למצוא את הגירסה הזמינה האחרונה

en: Unable to find any valid PDF file in the list: {0}
he: לא ניתן למצוא קובץ PDF ברשימה {0}

en: Unable to load PDF list file from {0}
he: לא ניתן לטעון רשימת קבצי PDF מהיעד {0}

en: Loading pdf documents
he: טוען מסמכי PDF

en: Documents loaded
he: המסמכים נטענו

en: Unable to retrieve premium features description
he: לא ניתן לאחזר תיאור יכולות פרימיום

en: Fetching premium modules
he: קבל יכולות פרימיום

en: Unable to retrieve premium modules
he: לא ניתן לאחזר מודלי פרימיום

en: Unable to retrieve latest news
he: אי אפשר להביא את חדשות אחרונות

en: Fetching latest news
he: מביא את החדשות האחרונות

en: Unable to retrieve the latest news
he: אי אפשר להביא את החדשות האחרונות

en: Saving workspace data to {0}
he: שומר סביבת עבודה ל-{0}

en: Workspace saved
he: סביבת העבודה נשמרה

en: Requesting modules state
he: מברר מצב הרכיבים

en: Unable to save modules workspace
he: אי אפשר לשמור את סביבת העבודה של הרכיבים

en: Unable to save workspace to {0}
he: שמירת סביבת העבודה ל-{0} נכשלה

en: Loading workspace from {0}
he: טוען סביבת עבודה מ-{0}

en: Workspace loaded
he: סביבת העבודה נטענה

en: Unable to load workspace from {0}
he: טעינת סביבת העבודה מ-{0} נכשלה

en: Split by size
he: פצל לפי גודל

en: Split a PDF document in files of the given size (roughly).
he: פצל את מסמך ה-PDF למסמכים בעלי גודל זהה (בקרוב).

en: Megabytes
he: מגה בתים

en: MB
he: מ"ב

en: Kilobytes
he: קילו בתים

en: KB
he: ק"ב

en: Set the size to split at
he: קבע את גודל לפיצול

en: Size must be a number
he: הגודל חייב להיות מספר

en: Split at this size:
he: פצל בגודל:

en: Invalid split size
he: גודל הפיצול שגוי

en: Alternate Mix
he: ערבול חלופי

en: Merge two or more PDF documents taking pages alternately in natural or reverse order.
he: מזג שני מסמכי PDF או יותר, תוך לקיחת העמודים בסדר רגיל או הפוך.

en: Destination file
he: קובץ היעד

en: Double click to set pages you want to mix (ex: 2 or 5-23 or 2,5-7,12-)
he: לחץ פעמיים כדי לקבוע איזה עמודים לארגן מחדש (לדוגמה 2 או 5-23 או 2,5-7 או (-2,5-7,12)

en: Select a positive integer number as pace
he: בחרו מספר חיובי כקצב ההתקדמות

en: All pages
he: כל העמודים

en: 90 degrees clockwise
he: סיבוב 90 מעלות עם כיוון השעון

en: 180 degrees clockwise
he: סיבוב 180מעלות

en: 90 degrees counterclockwise
he: סיבוב 90 מעלות כנגד כיוון השעון

en: Rotate
he: סובב

en: Double click to set pages you want to rotate (ex: 2 or 5-23 or 2,5-7,12-)
he: לחצו לחיצה כפולה לקבוע את העמודים לסיבוב (למשל: "2", "5-23" או "-2,5-7,12")

en: Rotate
he: סובב

en: Rotate the pages of multiple PDF documents.
he: סובב עמודים של מספר מסמכי PDF

en: Rotate settings
he: הגדרות הסיבוב

en: Double click to set pages you want to merge (ex: 2 or 5-23 or 2,5-7,12-)
he: לחצו לחיצה כפולה לקבוע את העמודים למיזוג (למשל: "2", "5-23" או "-2,5-7,12")

en: Add a blank page if page number is odd
he: הוסף דך ריק אם מספר הדפים אינו זוגי

en: Adds a blank page after each merged document if the document has an odd number of pages
he: הוספת עמוד ריק אחרי כל אחד מהמסמכים למיזוג, אם מספר העמודים במסמך אינו זוגי

en: Add a footer
he: הוסף הערה בתחתית העמוד

en: Adds a page footer with the name of the file the page belonged to.
he: הוספת שם הקובץ בתחתית העמודים שלו

en: Normalize pages size
he: יישר את גודל העמודים

en: Resizes all pages to have the same width as the first page.
he: שנה את גודל העמודים בהתאם לגודל העמוד הראשון

en: Merge fields
he: מזג את השדות

en: Merge renaming existing fields
he: מזג עם שינוי שמות השדות הקיימים

en: Flatten
he: השטחה

en: Discard forms
he: מחק טפסים

en: Interactive forms (AcroForms):
he: טפסים אינטראקטיביים (AcroForms ):

en: What to do in case one or more input documents contain Acro Forms
he: מה לעשות במידה ואחד או יותר מהמסמכים מכילים טפסים (AcroForms)

en: Retain bookmarks
he: שמור סימניות

en: Create one entry for each merged document
he: צור קבוצה עבור כל מסמך ממוזג

en: Retain bookmarks as one entry for each merged document
he: צור קבוצה עבור הסמניות מאותו קובץ ממוזג

en: Bookmarks handling:
he: טיפול בסמניות:

en: What to do in case one or more input documents contain bookmarks
he: מה לעשות במידה ואחד או יותר מהמסמכים מכילים סימניות

en: Don't generate
he: אל תיצור

en: Generate from file names
he: צור משמות הקבצים

en: Generate from documents titles
he: צור מכותרות המסמכים

en: Table of contents:
he: תוכן העניינים:

en: Set if a table of contents should be added to the generated PDF document
he: בחרו אם להוסיף תוכן עניינים למסמך ה-PDF שיווצר

en: Merge
he: מזג

en: Merge together multiple PDF documents or subsections of them.
he: מזג מספר מסמכי PDF או חלקים שלהם

en: Merge settings
he: הגדרות מיזוג

en: File "{0}" does not exist or is invalid
he: הקובץ "{0}" לא קיים או חסר

en: Valid user password provided.
he: התקבלה סיסמת משתמש חוקית.

en: This document is encrypted, click to provide a password.
he: זהו מסמך מוצפן. לחצו על מנת לתת את הסיסמה.

en: An error has occurred, click for more details.
he: ארעה שגיאה, לחצו לפרטים נוספים.

en: Security
he: אבטחה

en: Other
he: אחר

en: Roundish
he: מעוגל

en: Directories
he: תיקיות

en: Error saving log file.
he: שגיאה בשמירת קובץ היומן

en: File {0} saved.
he: קובץ {0} נשמר.

en: Invalid range: {0}.
he: טווח לא חוקי: {0}

en: Ambiguous page range definition: {0}. Use following formats: [n] or [n1-n2] or [-n] or [n-]
he: טווח הדפים לא מובן: {0}. השתמשו בצורות הבאות: [x], [x-y], [x-], או [-x]

en: Invalid number: {0}.
he: מספר לא חוקי: {0}
