pdfsam - en to ja translation catalogue (329 entries)

en: No PDF document has been selected
ja: PDF 文書が選択されていません

en: Extract
ja: 抽出

en: Extract pages from PDF documents.
ja: PDF 文書からページを抽出します。

en: File names settings
ja: ファイル名の設定

en: Extract settings
ja: 抽出設定

en: Output settings
ja: 出力設定

en: Pages to extract (ex: 2 or 5-23 or 2,5-7,12-)
ja: 抽出するページ (例: 2 or 5-23 or 2,5-7,12-)

en: Invalid page ranges
ja: ページ範囲が正しくありません

en: Extract pages:
ja: ページの抽出:

en: Installing theme {0}.
ja: テーマ {0} をインストールしています。

en: Started in {0}
ja: {0} から開始しました

en: Closing PDFsam...
ja: PDFsam を閉じています...

en: Log register
ja: ログ登録

en: Copy
ja: コピー

en: Clear
ja: クリア

en: Select all
ja: 全てを選択

en: Save log
ja: ログの保存

en: Select where to save the log file
ja: ログファイルを保存する場所を選択

en: About
ja: このアプリについて

en: Premium features
ja: プレミアム機能

en: Close
ja: 閉じる

en: Modules
ja: モジュール

en: Subscribe to the official news feed
ja: 公式ニュースフィードを購読する

en: Environment
ja: 環境

en: Vendor: %s
ja: ベンダー: %s

en: Java runtime path: %s
ja: Java ランタイムパス: %s

en: JavaFX runtime version %s
ja: JavaFX ランタイムバージョン %s

en: Max memory {0}
ja: 最大メモリー {0}

en: Copy to clipboard
ja: クリップボードにコピー

en: Support
ja: サポート

en: Bug and feature requests
ja: バグと機能のリクエスト

en: Documentation
ja: 文書

en: Contribute
ja: 貢献

en: Fork PDFsam on GitHub
ja: GitHub で PDFsam をフォーク

en: Translate
ja: 翻訳

en: Donate
ja: 寄付

en: Social
ja: ソーシャル

en: Follow us on Twitter
ja: Twitter でフォロー

en: Like us on Facebook
ja: Facebook でいいね

en: Log register rows:
ja: ログ登録行:

en: Maximum number of rows displayed by the Log register
ja: ログレジスターによって表示される行の最大数

en: Language:
ja: 言語：

en: Set your preferred language (restart needed)
ja: 使用言語の設定（要リスタート）

en: Startup module:
ja: 起動モジュール:

en: Set the module to open at application startup (restart needed)
ja: アプリケーションの起動時に開くモジュールを設定します（要リスタート）

en: Usage statistics are used to populate the modules quick bar on the left with the most used and most recently used modules.
ja: クイックバーの左に、最もよく使用された、そして最近使用したモジュールを設定するために利用状況が使用されます。

en: Manually selected
ja: 手動で選択

en: Automatically set the destination directory to the selected PDF document directory
ja: 出力先ディレクトリを選択された PDF 文書ディレクトリに自動的に設定します

en: Clear usage statistics
ja: 使用状況をクリア

en: Appearance
ja: 外観

en: Behavior
ja: 動作

en: Workspace
ja: ワークスペース

en: Output
ja: 出力

en: Check for updates now
ja: 今すぐ更新を確認

en: Select a directory where documents will be saved and loaded by default
ja: デフォルトで文書が保存および読み込まれるディレクトリを選択します

en: Select a directory
ja: ディレクトリを選択

en: Select a previously saved workspace that will be automatically loaded at startup
ja: 起動時に自動的にロードされる、以前に保存したワークスペースを選択します

en: Select a workspace
ja: ワークスペースを選択

en: Default working directory:
ja: デフォルトの作業ディレクトリ:

en: Load default workspace at startup:
ja: 起動時にデフォルトのワークスペースを読み込む:

en: Dashboard
ja: ダッシュボード

en: Check for updates at startup
ja: 起動時に更新を確認する

en: Set whether new version availability should be checked on startup (restart needed)
ja: 起動時に、新しいバージョンが利用可能かどうか確認するように設定します (再起動が必要です)

en: Check for news at startup
ja: 起動時にニュースを確認する

en: Set whether the application should check for news availability on startup (restart needed)
ja: 起動時に、ニュースが利用可能かどうか確認するように設定します (再起動が必要です)

en: Enabled PDF compression
ja: PDF 圧縮を有効にしました

en: Set whether "Compress output file" should be enabled by default
ja: "出力ファイルを圧縮する" をデフォルトで有効にするかどうか

en: Overwrite files
ja: ファイルを上書きする

en: Set whether "Overwrite if already exists" should be enabled by default
ja: "すでに存在する場合は上書きする" をデフォルトにするかどうかを設定します

en: Play alert sounds
ja: 警告サウンドを再生

en: Turn on or off alert sounds
ja: 警告サウンドをオン/オフします

en: Store passwords when saving a workspace file
ja: ワークスペース ファイルの保存時にパスワードを格納する

en: If an encrypted PDF document has been opened with a password, save the password in the workspace file
ja: 暗号化された PDF ドキュメントをパスワードを使用して開いた場合に、ワークスペース ファイルにパスワードを保存します

en: Show donation window
ja: 寄付ウインドウを表示

en: Turn on or off the notification appearing once in a while and asking the user to support PDFsam with a donation
ja: PDFsamをサポートするために、たまに表示されて寄付をユーザに尋ねる通知をオンまたはオフにします

en: Show premium features
ja: プレミアム機能を表示する

en: Set whether the application should fetch and show premium features description in the modules dashboard
ja: プレミアム機能の説明を、アプリケーションが取得して、モジュールのダッシュボードに表示するかどうかを設定します

en: Ask for a confirmation when clearing the selection table
ja: 選択テーブルをクリアするときに確認する

en: Set whether the application should ask for a confirmation when clearing the selection table
ja: 選択テーブルをクリアするときに、アプリケーションが確認するかどうかを設定します

en: Use the selected PDF document directory as output directory
ja: 出力ディレクトリとして選択した PDF 文書ディレクトリを使用する

en: Save default workspace on exit
ja: 終了時にデフォルトのワークスペースを保存

en: If a default workspace is set, save it on application exit
ja: デフォルトのワークスペースが設定されている場合、アプリケーションの終了時にそれを保存します

en: Maximum number of rows mast be a positive number
ja: 行の最大数は正の数にする必要があります

en: Generate high quality thumbnails (slower)
ja: 高品質のサムネイルを生成します (遅くなります)

en: Size in px:
ja: サイズ (px):

en: Library used to generate thumbnails
ja: サムネイルを生成するために使用するライブラリー

en: Thumbnails creator:
ja: サムネイル作成:

en: Settings
ja: 設定

en: Drag and drop PDF files or directories containing PDF files
ja: PDF ファイルまたは PDF ファイルを含むディレクトリーをドラッグ＆ドロップしてください

en: No PDF found
ja: PDF はありません

en: What's new
ja: 新着情報

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Confirm clearing
ja: クリアの確認

en: Do you confirm?
ja: よろしいですか?

en: Clear the module settings
ja: モジュール設定をクリア

en: Clear the selection table
ja: 選択テーブルをクリア

en: Open with
ja: ...で開く

en: Select the task to perform on the following files
ja: 次のファイルに対して実行するタスクを選択

en: Directory not empty
ja: ディレクトリが空ではありません

en: The selected directory is not empty
ja: 選択したディレクトリが空ではありません

en: What would you like to do in case of files with the same name?
ja: ファイル名が同じ場合はどうしますか?

en: Overwrite
ja: 上書き

en: Rename
ja: 名前を変更

en: Skip
ja: スキップ

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Don't overwrite existing file
ja: 既存のファイルを上書きしない

en: Overwrite confirmation
ja: 上書きの確認

en: A file with the given name already exists
ja: 指定した名前のファイルは既に存在します

en: What would you like to do?
ja: 何をしますか？

en: Non existing directory
ja: 存在しないディレクトリ

en: The selected output directory does not exist
ja: 選択した出力ディレクトリは存在しません

en: Do you want to create it?
ja: 作成しますか?

en: Subdirectories
ja: サブディレクトリ―

en: Subdirectories have been found
ja: サブディレクトリ―が見つかりました

en: Do you want to add PDF files found in subdirectories?
ja: サブディレクトリ―に見つかったPDFファイルを追加しますか?

en: Task failed
ja: タスクが失敗しました

en: PDFsam can try to overcome the failure
ja: PDFsam は障害を克服しようとすることができます

en: It may result in PDF files with partial or missing data, proceed anyway?
ja: データの一部またはすべてが欠落した PDF ファイルが作成される可能性があります。続行しますか?

en: Summary
ja: サマリー

en: Keywords
ja: キーワード

en: Document details
ja: 文書の詳細

en: Invalid parameters
ja: パラメータが正しくありません

en: Input parameters are invalid, open the application messages for details.
ja: 入力パラメータが正しくありません。詳細については、アプリケーション メッセージを開いてください。

en: Access denied
ja: アクセスが拒否されました。

en: Unable to access "{0}", please make sure you have write permissions or open the application messages for details.
ja: "{0}" にアクセスできません。書き込みアクセス許可があることを確認するか、アプリケーションメッセージの詳細を参照してください。

en: You performed {0} tasks with PDFsam, did it help?
ja: PDFsamで {0} のタスクを実行しました。役立ちましたか?

en: Give something back
ja: 何かお返しをする

en: PDFsam worked hard!
ja: PDFsam はがんばりました!

en: Spread the word!
ja: 言葉を広げます!

en: PDFsam {0} is available for download
ja: PDFsam {0} がダウンロードできます

en: Download
ja: ダウンロード

en: New version available
ja: 新しいバージョンが利用可能です

en: You are running the latest version of PDFsam Basic
ja: PDFsam Basic の最新版を実行しています

en: No update
ja: アップデートなし

en: Open
ja: 開く

en: E_xit
ja: 終了(_X)

en: _Settings
ja: 設定(_S)

en: Application messages
ja: アプリケーション メッセージ

en: _Modules
ja: モジュール(_M)

en: _Workspace
ja: ワークスペース(_W)

en: _Load
ja: 読み込み(_L)

en: _Save
ja: 保存(_S)

en: Recen_ts
ja: 最近使用したファイル (_t)

en: _Clear recents
ja: 最近使用したファイルをクリア (_C)

en: Select the workspace file to save
ja: 保存するワークスペースファイルを選択してください

en: Select the workspace to load
ja: 読み込むワークスペースファイルを選択してください

en: Split by bookmarks
ja: しおりで分割

en: Split a PDF document at bookmarked pages by specifying a bookmark level.
ja: しおりのレベルを指定して、しおりのページで PDF 文書を分割します。

en: Select or drag and drop the PDF you want to split
ja: 分割したい PDF を選択するか、ドラッグ＆ドロップします

en: Split settings
ja: 分割の設定

en: Regular expression the bookmark has to match
ja: しおりが一致する必要がある正規表現

en: Split at this bookmark level:
ja: しおりのレベルで分割:

en: Matching regular expression:
ja: 一致する正規表現:

en: A regular expression the bookmark text has to match
ja: しおりのテキストが一致する正規表現

en: Example: use .*Chapter.* to match bookmarks containing the word "Chapter"
ja: 例: 単語 "Chapter" を含むしおりに一致させる場合、 .*Chapter.* を使用します

en: Invalid bookmarks level
ja: しおりのレベルが正しくありません

en: Show errors
ja: エラーを表示

en: Run
ja: 実行

en: Requested
ja: リクエスト

en: Completed
ja: 完了

en: Failed
ja: 失敗

en: Running
ja: 実行中

en: Running {0}%
ja: 実行中 {0}%

en: The selected PDF document is invalid
ja: 選択した PDF 文書が正しくありません

en: Select the PDF file
ja: PDF ファイルを選択

en: _Select PDF
ja: PDF を選択(_S)

en: _Clear
ja: クリア(_C)

en: Clear all settings
ja: すべての設定をクリア

en: Pages: {0}, PDF Version: {1}
ja: ページ数: {0}, PDF バージョン: {1}

en: Loading...
ja: 読み込み中...

en: Document properties
ja: 文書のプロパティ

en: Remove
ja: 削除

en: Set destination
ja: 出力先の設定

en: Open Folder
ja: フォルダーを開く

en: Enter the user password
ja: ユーザー パスワードを入力

en: Unlock
ja: ロックを解除

en: Drag and drop PDF files here
ja: ここに PDF ファイルをドラッグ＆ドロップします

en: Set as range for all
ja: 範囲をすべてとして設定

en: Move to Top
ja: 一番上に移動

en: Move Up
ja: 上に移動

en: Move Down
ja: 下に移動

en: Move to Bottom
ja: 一番下に移動

en: Duplicate
ja: 複製

en: Size
ja: サイズ

en: Modified
ja: 更新日

en: Name
ja: 名前

en: Add documents to the table
ja: テーブルに文書を追加

en: _Add
ja: 追加(_A)

en: PDF list from _text/csv file
ja: text/csv ファイルから PDF リスト(_t)

en: Select pdf documents to load
ja: 読み込む PDF 文書を選択

en: Select a text or CSV file to load
ja: 読み込むテキストまたは CSV ファイルを選択してください

en: Removes selected documents
ja: 選択した文書を削除

en: _Remove
ja: 削除(_R)

en: Removes every document
ja: すべての文書を削除

en: C_lear all settings
ja: 全ての設定をクリア (_l)

en: Moves up selected documents
ja: 選択した文書を上に移動

en: Move _Up
ja: 上に移動(_U)

en: Moves down selected documents
ja: 選択した文書を下に移動

en: Move _Down
ja: 下に移動(_D)

en: Pace
ja: ペース

en: Double click to set the number of pages after which the task will switch to the next file
ja: ダブルクリックして、タスクがそのページ数の後に次のファイルに切り替わるページ数を設定します

en: Reverse
ja: 逆順

en: Pages
ja: ページ

en: Double click to set selected pages (ex: 2 or 5-23 or 2,5-7,12-)
ja: ダブルクリックして選択したページをセットします (例: 2 or 5-23 or 2,5-7,12-)

en: Page ranges
ja: ページの範囲

en: The selected PDF file is invalid
ja: 選択した PDF ファイルが正しくありません

en: Select a file
ja: ファイルを選択

en: The selected file must exist.
ja: 選択したファイルは存在する必要があります。

en: Allowed extensions are {0}
ja: 許可される拡張子は {0}

en: Compress output file/files
ja: 出力ファイルを圧縮する

en: Discard bookmarks
ja: しおりを破棄する

en: Tick the box if you don't want to retain any bookmark from the original PDF document
ja: 元の PDF 文書からブックマークを残したくない場合、このボックスにチェックを入れます

en: Output PDF version:
ja: 出力 PDF バージョン:

en: Show advanced settings
ja: 詳細設定を表示

en: Hide advanced settings
ja: 詳細設定を非表示

en: Overwrite if already exists
ja: 既存の場合上書きする

en: Tick the box if you want to overwrite the output files if they already exist.
ja: 出力ファイルがすでに存在する場合に上書きする場合は、このボックスにチェックを入れます。

en: Version {0}
ja: バージョン {0}

en: Same as the input document
ja: 入力文書と同じにする

en: An existing output directory is required
ja: 存在する出力ディレクトリが必要です

en: The output directory is required
ja: 出力ディレクトリが必要です

en: Select an existing directory
ja: 既存のディレクトリを選択

en: Select
ja: 選択

en: Browse
ja: 参照

en: PDF version required: {0}
ja: 必要な PDF バージョン: {0}

en: Prefix for the generated files names
ja: 生成されるファイル名の接頭語

en: Add prefix
ja: 接頭語を追加

en: Generated PDF documents name prefix:
ja: 生成する PDF 文書名の接頭語:

en: Prefix for the output files name.
ja: 出力ファイル名の接頭語。

en: Some special keywords are replaced with runtime values.
ja: 一部の特殊なキーワードは、実行時の値に置き換えられます。

en: Right click to add these keywords.
ja: 右クリックしてこのキーワードを追加します。

en: Split after
ja: 後で分割

en: No page selected
ja: ページが選択されていません

en: Split
ja: 分割

en: Split a PDF document at the given page numbers.
ja: 指定したページ番号で PDF 文書を分割します。

en: Every page
ja: 各ページ

en: Even pages
ja: 偶数ページ

en: Odd pages
ja: 奇数ページ

en: Split the document after the given page numbers
ja: 指定したページ番号の後で文書を分割します

en: Splits the PDF every "n" pages creating documents of "n" pages each
ja: "n" ページ毎に PDF ファイルを分割し、"n" はページ毎の文書を作成します

en: Split after the following page numbers
ja: 次のページ番号の後で文書を分割

en: Page numbers to split at (n1,n2,n3..)
ja: 分割するページ番号 (n1,n2,n3..)

en: Invalid page numbers
ja: ページ番号が正しくありません

en: Only valid positive page numbers are allowed
ja: 有効な正のページ番号のみ指定できます

en: Split by every "n" pages
ja: "n" ページごとに分割

en: Number of pages
ja: ページ数

en: Invalid number of pages
ja: ページ数が正しくありません

en: Checking for updates
ja: 更新を確認しています

en: Unable to find the latest available version.
ja: 最新の利用可能なバージョンが見つかりません。

en: Unable to find any valid PDF file in the list: {0}
ja: リストに有効な PDF ファイルが見つかりません: {0}

en: Unable to load PDF list file from {0}
ja: {0} から PDF ファイルのリストを読み込めません

en: Loading pdf documents
ja: PDF 文書を読み込んできます

en: Documents loaded
ja: 文書を読み込みました

en: Unable to retrieve premium features description
ja: プレミアム機能の説明を取得できません

en: Fetching premium modules
ja: プレミアムモジュールの取得中

en: Unable to retrieve premium modules
ja: プレミアムモジュールを取得できません

en: Unable to retrieve latest news
ja: 最新ニュースを取得できません

en: Fetching latest news
ja: 最新ニュースを取得中

en: Unable to retrieve the latest news
ja: 最新ニュースを取得できません

en: Saving workspace data to {0}
ja: {0} にワークスペースのデータを保存しています

en: Workspace saved
ja: ワークスペースを保存しました

en: Requesting modules state
ja: モジュールの状態を要求中

en: Unable to save modules workspace
ja: モジュールのワークスペースを保存できません

en: Unable to save workspace to {0}
ja: ワークスペースを {0} に保存できません

en: Loading workspace from {0}
ja: {0} からワークスペースを読み込んでいます

en: Workspace loaded
ja: ワークスペースを読み込みました

en: Unable to load workspace from {0}
ja: {0} からワークスペースを読み込みできません

en: Split by size
ja: サイズで分割

en: Split a PDF document in files of the given size (roughly).
ja: 指定された (大まかな) サイズのファイルに PDF 文書を分割します。

en: Megabytes
ja: メガバイト

en: Kilobytes
ja: キロバイト

en: Set the size to split at
ja: 分割するサイズを設定

en: Size must be a number
ja: サイズは数字にする必要があります

en: Split at this size:
ja: このサイズで分割:

en: Invalid split size
ja: 分割サイズは無効です

en: Alternate Mix
ja: 交互にミックス

en: Merge two or more PDF documents taking pages alternately in natural or reverse order.
ja: 通常または逆の順序で交互にページを取って、2 以上の PDF 文書をマージします。

en: Destination file
ja: 出力先ファイル

en: Double click to set pages you want to mix (ex: 2 or 5-23 or 2,5-7,12-)
ja: ダブルクリックして、ミックスしたいページを設定します (例: 2 または 5-23 または 2,5-7,12-)

en: Select a positive integer number as pace
ja: ペースとして正の整数を選択

en: All pages
ja: すべてのページ

en: 90 degrees clockwise
ja: 時計回りに 90 度

en: 180 degrees clockwise
ja: 時計回りに 180 度

en: 90 degrees counterclockwise
ja: 90 度反時計回り

en: Rotate
ja: 回転

en: Double click to set pages you want to rotate (ex: 2 or 5-23 or 2,5-7,12-)
ja: ダブルクリックして、回転したいページをセットします (例: 2 or 5-23 or 2,5-7,12-)

en: Rotate
ja: 回転

en: Rotate the pages of multiple PDF documents.
ja: 複数の PDF 文書のページを回転させます。

en: Rotate settings
ja: 回転の設定

en: Double click to set pages you want to merge (ex: 2 or 5-23 or 2,5-7,12-)
ja: ダブルクリックして、マージしたいページを設定します (例: 2 または 5-23 または 2,5-7,12-)

en: Add a blank page if page number is odd
ja: ページ番号が奇数の場合、空白のページを追加

en: Adds a blank page after each merged document if the document has an odd number of pages
ja: 文書のページ番号が奇数の場合、マージされた文書の後に空白ページを追加します

en: Add a footer
ja: フッターを追加

en: Adds a page footer with the name of the file the page belonged to.
ja: ページが属するファイルの名前でページフッターを追加します。

en: Normalize pages size
ja: ページサイズを標準化する

en: Resizes all pages to have the same width as the first page.
ja: 最初のページと同じ幅になるようにすべてのページのサイズを変更します。

en: Merge fields
ja: フィールドをマージ

en: Merge renaming existing fields
ja: 既存のフィールドの名前を変更してマージ

en: Flatten
ja: フラット化

en: Discard forms
ja: フォームを破棄

en: Interactive forms (AcroForms):
ja: インタラクティブフォーム (AcroForms):

en: What to do in case one or more input documents contain Acro Forms
ja: 1 または複数の入力文書に Acro Form が含まれている場合に行うこと

en: Retain bookmarks
ja: しおりを保持する

en: Create one entry for each merged document
ja: マージされた文書それぞれにエントリを 1 つ作成

en: Retain bookmarks as one entry for each merged document
ja: マージされた文書それぞれに 1 つのエントリーとしてしおりを保持します

en: Bookmarks handling:
ja: しおりの処理:

en: What to do in case one or more input documents contain bookmarks
ja: 1 または複数の入力文書にしおりが含まれている場合に行うこと

en: Don't generate
ja: 生成しない

en: Generate from file names
ja: ファイル名から生成

en: Generate from documents titles
ja: 文書タイトルから生成

en: Table of contents:
ja: 目次:

en: Set if a table of contents should be added to the generated PDF document
ja: 生成される PDF 文書に目次を追加する必要がある場合に設定します

en: Merge
ja: マージ

en: Merge together multiple PDF documents or subsections of them.
ja: 複数の PDF 文書またはそのサブセクションを一緒にマージします。

en: Merge settings
ja: マージ設定

en: File "{0}" does not exist or is invalid
ja: ファイル "{0}" が存在しないか、無効です

en: Valid user password provided.
ja: 有効なユーザー パスワードが入力されました。

en: This document is encrypted, click to provide a password.
ja: この文書は暗号化されています。クリックして、パスワードを入力してください。

en: An error has occurred, click for more details.
ja: エラーが発生しました。詳細はクリックしてください。

en: Security
ja: セキュリティ

en: Other
ja: その他

en: Roundish
ja: 丸み

en: Directories
ja: ディレクトリ

en: Error saving log file.
ja: ログファイルの保存中にエラー。

en: File {0} saved.
ja: ファイル {0} を保存しました。

en: Invalid range: {0}.
ja: 範囲が正しくありません: {0}。

en: Ambiguous page range definition: {0}. Use following formats: [n] or [n1-n2] or [-n] or [n-]
ja: あいまいなページの範囲の定義: {0}。 次の形式を使用してください: [n] または [n1-n2] または [-n] または [n-]

en: Invalid number: {0}.
ja: 数が正しくありません: {0}。
