pdfsam - en to pt translation catalogue (327 entries)

en: No PDF document has been selected
pt: Não selecionou um documento PDF

en: Extract
pt: Extrair

en: Extract pages from PDF documents.
pt: Extrair páginas de documentos PDF.

en: File names settings
pt: Definições de nome

en: Extract settings
pt: Definições de extração

en: Output settings
pt: Definições de saída

en: Pages to extract (ex: 2 or 5-23 or 2,5-7,12-)
pt: Páginas a extrair (ex: 2 ou 5-23 ou 2,5-7,12-)

en: Invalid page ranges
pt: Intervalo inválido

en: Extract pages:
pt: Páginas a extrair:

en: Installing theme {0}.
pt: A instalar o tema {0}.

en: Started in {0}
pt: Iniciado em {0}

en: Closing PDFsam...
pt: A fechar o PDFsam...

en: Log register
pt: Registos

en: Copy
pt: Copiar

en: Clear
pt: Limpar

en: Select all
pt: Selecionar tudo

en: Save log
pt: Guardar registos

en: Select where to save the log file
pt: Selecione o local para guardar os registos

en: About
pt: Sobre

en: Premium features
pt: Funcionalidades Premium

en: Close
pt: Fechar

en: Modules
pt: Módulos

en: Subscribe to the official news feed
pt: Subscreva a fonte oficial de notícias

en: Environment
pt: Ambiente

en: Vendor: %s
pt: Fabricante: %s

en: Java runtime path: %s
pt: Caminho do executável Java: %s

en: JavaFX runtime version %s
pt: JavaFX Runtime, versão %s

en: Max memory {0}
pt: Memória máxima {0}

en: Copy to clipboard
pt: Copiar para a área de transferência

en: Support
pt: Suporte

en: Bug and feature requests
pt: Relatórios de erros e funções

en: Documentation
pt: Documentação

en: Contribute
pt: Participar

en: Fork PDFsam on GitHub
pt: Clonar PDFsam no GitHub

en: Translate
pt: Traduzir

en: Donate
pt: Donativos

en: Social
pt: Redes sociais

en: Follow us on Twitter
pt: Siga-nos no Twitter

en: Like us on Facebook
pt: Gosto no Facebook

en: Log register rows:
pt: Linhas para registo:

en: Maximum number of rows displayed by the Log register
pt: Número máximo de linhas a mostrar no registo

en: Language:
pt: Idioma:

en: Set your preferred language (restart needed)
pt: Defina o seu idioma preferido (tem que reiniciar)

en: Startup module:
pt: Módulo de arranque:

en: Set the module to open at application startup (restart needed)
pt: Defina o módulo a carregar ao iniciar a aplicação (tem que reiniciar)

en: Usage statistics are used to populate the modules quick bar on the left with the most used and most recently used modules.
pt: As estatísticas de utilização serão utilizadas para preencher a barra de módulos existente à esquerda com os módulos utilizados recentemente.

en: Manually selected
pt: Seleção manual

en: Automatically set the destination directory to the selected PDF document directory
pt: Definir automaticamente o diretório do documento selecionado como diretório de destino

en: Clear usage statistics
pt: Remover estatísticas de utilização

en: Appearance
pt: Aparência

en: Behavior
pt: Comportamento

en: Workspace
pt: Área de trabalho

en: Output
pt: Saída

en: Check for updates now
pt: Procurar atualizações agora

en: Select a directory where documents will be saved and loaded by default
pt: Selecione o diretório para guardar e carregar os documentos

en: Select a directory
pt: Selecione o diretório

en: Select a previously saved workspace that will be automatically loaded at startup
pt: Selecione a área de trabalho que será carregada automaticamente ao iniciar

en: Select a workspace
pt: Selecione a área de trabalho

en: Default working directory:
pt: Diretório de trabalho padrão:

en: Load default workspace at startup:
pt: Carregar área de trabalho padrão ao iniciar:

en: Dashboard
pt: Painel de controlo

en: Check for updates at startup
pt: Procurar atualizações ao iniciar

en: Set whether new version availability should be checked on startup (restart needed)
pt: Se ativa, é efetuada uma procura de atualizações ao iniciar a aplicação (tem que reiniciar)

en: Check for news at startup
pt: Procurar notícias ao iniciar

en: Set whether the application should check for news availability on startup (restart needed)
pt: Defina a aplicação que deve procurar as notícias disponíveis (tem que reiniciar)

en: Enabled PDF compression
pt: Compressão de PDF ativada

en: Set whether "Compress output file" should be enabled by default
pt: Define se a opção "Comprimir ficheiro de saída" deve estar ativada por definição

en: Overwrite files
pt: Substituir ficheiros

en: Set whether "Overwrite if already exists" should be enabled by default
pt: Sobrescrever se já existe

en: Play alert sounds
pt: Tocar sons de alerta

en: Turn on or off alert sounds
pt: Ligar/desligar sons de alerta

en: Store passwords when saving a workspace file
pt: Armazenar palavras-passe ao guardar um ficheiro de área de trabalho

en: If an encrypted PDF document has been opened with a password, save the password in the workspace file
pt: Se um documento PDF for aberto com uma palavra-passe, guardar este elemento no ficheiro da área de trabalho

en: Show donation window
pt: Mostrar janela de donativos

en: Turn on or off the notification appearing once in a while and asking the user to support PDFsam with a donation
pt: Ativar ou desativar a notificação que surge de vez em quando a solicitar que o utilizador ajude o projeto com um donativo.

en: Show premium features
pt: Mostrar funcionalidades Premium

en: Set whether the application should fetch and show premium features description in the modules dashboard
pt: Define se a aplicação deve obter e mostrar a descrição das funcionalidades Premium no painel de controlo de módulos.

en: Ask for a confirmation when clearing the selection table
pt: Pedir confirmação ao limpar a seleção

en: Set whether the application should ask for a confirmation when clearing the selection table
pt: Define se a aplicação pede uma confirmação ao limpar a seleção

en: Use the selected PDF document directory as output directory
pt: Utilizar o diretório do documento selecionado como diretório de destino

en: Save default workspace on exit
pt: Guardar ambiente de trabalho padrão ao sair

en: If a default workspace is set, save it on application exit
pt: Se o ambiente de trabalho padrão estiver ativo, guardar ao sair da aplicação

en: Maximum number of rows mast be a positive number
pt: O número máximo de linhas tem de ser positivo

en: Generate high quality thumbnails (slower)
pt: Gerar miniaturas de alta qualidade (lento)

en: Size in px:
pt: Tamanho em px:

en: Library used to generate thumbnails
pt: Biblioteca utilizada para criar miniaturas

en: Thumbnails creator:
pt: Criador de miniaturas:

en: Settings
pt: Definições

en: Drag and drop PDF files or directories containing PDF files
pt: Arraste e largue os ficheiros PDF ou os diretórios com os ficheiros

en: No PDF found
pt: PDF não encontrado

en: What's new
pt: Novidades

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Confirm clearing
pt: Confirmação de eliminação

en: Do you confirm?
pt: Confirma eliminação?

en: Clear the module settings
pt: Limpar definições do módulo

en: Clear the selection table
pt: Limpar seleção

en: Open with
pt: Abrir com

en: Select the task to perform on the following files
pt: Selecione a tarefa a executar nos ficheiros seguintes

en: Directory not empty
pt: Diretório não vazio

en: The selected directory is not empty
pt: O diretório selecionado não está vazio.

en: What would you like to do in case of files with the same name?
pt: O que deseja fazer no caso de existirem ficheiros com o mesmo nome?

en: Overwrite
pt: Substituir

en: Rename
pt: Mudar o nome

en: Skip
pt: Ignorar

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Don't overwrite existing file
pt: Não substituir

en: Overwrite confirmation
pt: Confirmação de substituição

en: A file with the given name already exists
pt: Já existe um ficheiro com este nome.

en: What would you like to do?
pt: O que gostaria de fazer?

en: Non existing directory
pt: Diretório inexistente

en: The selected output directory does not exist
pt: O diretório de destino não existe

en: Do you want to create it?
pt: Deseja criar o diretório agora?

en: Subdirectories
pt: Sub-diretórios

en: Subdirectories have been found
pt: Encontrados sub-diretórios

en: Do you want to add PDF files found in subdirectories?
pt: Deseja adicionar os ficheiros PDF encontrados?

en: Task failed
pt: Falha na tarefa

en: PDFsam can try to overcome the failure
pt: O PDFSam pode tentar resolver esta falha

en: It may result in PDF files with partial or missing data, proceed anyway?
pt: No entanto, a resolução poderá gerar um documento danificado. Continuar?

en: Summary
pt: Resumo

en: Keywords
pt: Palavras-chave

en: Document details
pt: Detalhes do documento

en: Invalid parameters
pt: Parâmetros inválidos

en: Input parameters are invalid, open the application messages for details.
pt: Os parâmetros de entrada não são válidos. Abra as mensagens da aplicação para detalhes.

en: Access denied
pt: Acesso recusado

en: Unable to access "{0}", please make sure you have write permissions or open the application messages for details.
pt: Não foi possível aceder a "{0}". Verifique se tem permissão de escrita ou abra as mensagens da aplicação para mais detalhes.

en: You performed {0} tasks with PDFsam, did it help?
pt: Você executou {0} tarefas com o PDFsam. Ajudou-o(a)?

en: Give something back
pt: Ajude-nos também

en: PDFsam worked hard!
pt: O PDFsam dá muito trabalho!

en: Spread the word!
pt: Espalhe a palavra!

en: PDFsam {0} is available for download
pt: Está disponível o PDFsam {0}.

en: Download
pt: Transferir

en: New version available
pt: Nova versão disponível

en: You are running the latest version of PDFsam Basic
pt: Está a executar a versão mais recente de PDFsam Basic

en: No update
pt: Sem atualizações

en: Open
pt: Abrir

en: E_xit
pt: _Sair

en: _Settings
pt: Definiçõe_s

en: Application messages
pt: Mensagens da aplicação

en: _Modules
pt: _Módulos

en: _Workspace
pt: Área _de trabalho

en: _Load
pt: _Carregar

en: _Save
pt: _Guardar

en: Recen_ts
pt: Recen_tes

en: _Clear recents
pt: Limpar re_centes

en: Select the workspace file to save
pt: Selecione o ficheiro de área de trabalho a guardar

en: Select the workspace to load
pt: Selecione o ficheiro de área de trabalho a carregar

en: Split by bookmarks
pt: Separar por marcadores

en: Split a PDF document at bookmarked pages by specifying a bookmark level.
pt: Separar um documento PDF nas páginas com marcador, especificando o seu nível.

en: Select or drag and drop the PDF you want to split
pt: Selecione ou arraste e largue o documento a separar

en: Split settings
pt: Definições de separação

en: Regular expression the bookmark has to match
pt: A expressão regular a que o marcador deve corresponder

en: Split at this bookmark level:
pt: Separar neste nível de marcadores:

en: Matching regular expression:
pt: Expressão regular coincidente:

en: A regular expression the bookmark text has to match
pt: Uma expressão regular a que o texto do marcador deve coincidir

en: Example: use .*Chapter.* to match bookmarks containing the word "Chapter"
pt: Por exemplo: *.Capítulo* para fazer coincidir os marcadores que contenham a palavra "Capítulo"

en: Invalid bookmarks level
pt: Nível de marcadores inválido

en: Show errors
pt: Mostrar erros

en: Run
pt: Executar

en: Requested
pt: Pedido

en: Completed
pt: Terminado

en: Failed
pt: Falha

en: Running
pt: Execução

en: Running {0}%
pt: A executar {0}%

en: The selected PDF document is invalid
pt: O documento selecionado é inválido.

en: Select the PDF file
pt: Selecione o ficheiro PDF

en: _Select PDF
pt: _Selecione PDF

en: _Clear
pt: _Limpar

en: Clear all settings
pt: Repor todas as definições

en: Pages: {0}, PDF Version: {1}
pt: Páginas: {0}, Versão PDF: {1}

en: Loading...
pt: Carregamento...

en: Document properties
pt: Propriedades do documento

en: Remove
pt: Remover

en: Set destination
pt: Defina o destino

en: Open Folder
pt: Abrir pasta

en: Enter the user password
pt: Indique a senha de utilizador

en: Unlock
pt: Desbloquear

en: Drag and drop PDF files here
pt: Arraste e largue aqui os ficheiros

en: Set as range for all
pt: Definir como intervalo para tudo

en: Move to Top
pt: Mover para o topo

en: Move Up
pt: Mover acima

en: Move Down
pt: Mover abaixo

en: Move to Bottom
pt: Mover para o fundo

en: Duplicate
pt: Duplicar

en: Size
pt: Tamanho

en: Modified
pt: Modificado

en: Name
pt: Nome

en: Add documents to the table
pt: Adicionar documentos à tabela

en: _Add
pt: _Adicionar

en: PDF list from _text/csv file
pt: Lista de PDF com base em ficheiro de _texto/CSV

en: Select pdf documents to load
pt: Selecione os documentos a carregar

en: Select a text or CSV file to load
pt: Selecione o ficheiro de texto ou CSV a carregar

en: Removes selected documents
pt: Remover documentos selecionados

en: _Remove
pt: _Remover

en: Removes every document
pt: Remover cada documento

en: C_lear all settings
pt: _Limpar todas as definições

en: Moves up selected documents
pt: Mover documentos selecionados para cima

en: Move _Up
pt: Mover a_cima

en: Moves down selected documents
pt: Mover documentos selecionados para baixo

en: Move _Down
pt: Mover a_baixo

en: Pace
pt: Cadência

en: Double click to set the number of pages after which the task will switch to the next file
pt: Duplo clique para definir o número de páginas após as quais a tarefa será trocada para o ficheiro seguinte.

en: Reverse
pt: Inverter

en: Pages
pt: Páginas

en: Double click to set selected pages (ex: 2 or 5-23 or 2,5-7,12-)
pt: Duplo clique para definir as páginas selecionadas (ex.: 2 ou 5-23 ou 2,5-7,12-)

en: Page ranges
pt: Intervalo

en: The selected PDF file is invalid
pt: O ficheiro selecionado é inválido.

en: Select a file
pt: Selecione um ficheiro

en: The selected file must exist.
pt: O ficheiro selecionado tem que existir.

en: Allowed extensions are {0}
pt: As extensões permitidas são {0}

en: Compress output file/files
pt: Comprimir ficheiro(s) de saída

en: Discard bookmarks
pt: Descartar separadores

en: Tick the box if you don't want to retain any bookmark from the original PDF document
pt: Assinale a caixa se não quiser guardar os marcadores do documento PDF original

en: Output PDF version:
pt: Versão de saída PDF:

en: Show advanced settings
pt: Mostrar definições avançadas

en: Hide advanced settings
pt: Ocultar definições avançadas

en: Overwrite if already exists
pt: Substituir ficheiro, se existente

en: Tick the box if you want to overwrite the output files if they already exist.
pt: Assinale a caixa se quiser substituir os ficheiros, caso já existam no destino.

en: Version {0}
pt: Versão {0}

en: Same as the input document
pt: Igual à do documento original

en: An existing output directory is required
pt: Requer um diretório de destino existente

en: The output directory is required
pt: Requer um diretório de destino

en: Select an existing directory
pt: Selecione um diretório existente

en: Select
pt: Selecionar

en: Browse
pt: Procurar

en: PDF version required: {0}
pt: Versão PDF necessária: {0}

en: Prefix for the generated files names
pt: Prefixo para o nome de ficheiros gerados

en: Add prefix
pt: Adicionar prefixo

en: Generated PDF documents name prefix:
pt: Prefixo para o nome dos ficheiros criados:

en: Prefix for the output files name.
pt: Prefixo para o nome de ficheiros de saída.

en: Some special keywords are replaced with runtime values.
pt: Algumas palavras-chave são substituidas pelos valores de execução.

en: Right click to add these keywords.
pt: Clique direito para adicionar as palavras-chave.

en: Split after
pt: Separar após

en: No page selected
pt: Nenhuma página selecionada

en: Split
pt: Separar

en: Split a PDF document at the given page numbers.
pt: Separar um documento PDF num dado número de páginas

en: Every page
pt: Cada página

en: Even pages
pt: Páginas par

en: Odd pages
pt: Páginas ímpar

en: Split the document after the given page numbers
pt: Separar documento após o número de páginas indicado

en: Splits the PDF every "n" pages creating documents of "n" pages each
pt: Separa um documento PDF, criando um novo documento a cada "n" páginas

en: Split after the following page numbers
pt: Separar após este número de páginas

en: Page numbers to split at (n1,n2,n3..)
pt: Número de páginas para separar (n1,n2,n3..)

en: Invalid page numbers
pt: Número de páginas inválido

en: Only valid positive page numbers are allowed
pt: Apenas são permitidos números de página positivos

en: Split by every "n" pages
pt: Separar a cada "n" páginas

en: Number of pages
pt: Número de páginas

en: Invalid number of pages
pt: Número de páginas inválido

en: Checking for updates
pt: Procurar atualizações

en: Unable to find the latest available version.
pt: Não foi possível localizar a versão mais recente.

en: Unable to find any valid PDF file in the list: {0}
pt: Não foi possível encontrar um ficheiro válido na lista: {0}

en: Unable to load PDF list file from {0}
pt: Não foi possível carregar um ficheiro válido na lista: {0}

en: Loading pdf documents
pt: A carregar documentos PDF

en: Documents loaded
pt: Documentos carregados

en: Unable to retrieve premium features description
pt: Incapaz de obter a descrição das funcionalidades Premium

en: Fetching premium modules
pt: A obter módulos Premium

en: Unable to retrieve premium modules
pt: Incapaz de obter os módulos Premium

en: Unable to retrieve latest news
pt: Não foi possível obter as notícias recentes

en: Fetching latest news
pt: A obter as notícias recentes

en: Unable to retrieve the latest news
pt: Não foi possível obter as notícias recentes

en: Saving workspace data to {0}
pt: A gravar dados da área de trabalho em {0}

en: Workspace saved
pt: Área de trabalho guardada

en: Requesting modules state
pt: Solicitando estado dos módulos

en: Unable to save modules workspace
pt: Não foi possível guardar a área de trabalho de módulos

en: Unable to save workspace to {0}
pt: Não foi possível guardar a área de trabalho para {0}

en: Loading workspace from {0}
pt: A carregar área de trabalho de {0}

en: Workspace loaded
pt: Área de trabalho carregada

en: Unable to load workspace from {0}
pt: Não foi possível carregar a área de trabalho de {0}

en: Split by size
pt: Separar por tamanho

en: Split a PDF document in files of the given size (roughly).
pt: Separar um documento em ficheiros de um tamanho (aproximadamente)

en: Set the size to split at
pt: Defina o tamanho de separação

en: Size must be a number
pt: O tamanho tem de ser um número

en: Split at this size:
pt: Separar neste tamanho:

en: Invalid split size
pt: Tamanho inválido

en: Alternate Mix
pt: Combinação alternada

en: Merge two or more PDF documents taking pages alternately in natural or reverse order.
pt: Unir dois ou mais documentos PDF, retirando páginas alternadamente pela ordem natural ou inversa.

en: Destination file
pt: Ficheiro de destino

en: Double click to set pages you want to mix (ex: 2 or 5-23 or 2,5-7,12-)
pt: Duplo clique para definir as páginas a misturar (ex. 2 ou 5-23 ou 2, 5-7, 12-)

en: Select a positive integer number as pace
pt: Selecione um número inteiro positivo como cadência

en: All pages
pt: Todas as páginas

en: 90 degrees clockwise
pt: 90 graus à direita

en: 180 degrees clockwise
pt: 180 graus à direita

en: 90 degrees counterclockwise
pt: 90 graus à esquerda

en: Rotate
pt: Rodar

en: Double click to set pages you want to rotate (ex: 2 or 5-23 or 2,5-7,12-)
pt: Duplo clique para definir a páginas a rodar (ex: 2 ou 5-23 ou 2,5-7,12-)

en: Rotate
pt: Rodar

en: Rotate the pages of multiple PDF documents.
pt: Rodar as páginas de diversos documentos.

en: Rotate settings
pt: Definições de rotação

en: Double click to set pages you want to merge (ex: 2 or 5-23 or 2,5-7,12-)
pt: Duplo clique para definir as páginas que pretende unir (ex: 2 ou 5-23 ou 2,5-7,12-)

en: Add a blank page if page number is odd
pt: Adicionar uma página vazia se o número de páginas for ímpar

en: Adds a blank page after each merged document if the document has an odd number of pages
pt: Adiciona uma página vazia após cada documento unido se o documento possuir um número ímpar de páginas

en: Add a footer
pt: Adicionar rodapé

en: Adds a page footer with the name of the file the page belonged to.
pt: Adiciona um rodapé com o nome do ficheiro a que a página pertence.

en: Normalize pages size
pt: Normalizar tamanho das páginas

en: Resizes all pages to have the same width as the first page.
pt: Redimensionar todas as páginas para o tamanho da primeira.

en: Merge fields
pt: Unir campos

en: Merge renaming existing fields
pt: Unir campos existentes

en: Flatten
pt: Alisar

en: Discard forms
pt: Descartar formulários

en: Interactive forms (AcroForms):
pt: Formulários interativos (AcroForms):

en: What to do in case one or more input documents contain Acro Forms
pt: O que fazer se um ou mais documentos de origem contiverem formulários Acro

en: Retain bookmarks
pt: Manter marcadores

en: Create one entry for each merged document
pt: Criar uma entrada para cada documento unido

en: Retain bookmarks as one entry for each merged document
pt: Manter marcadores como uma entrada para cada documento unido

en: Bookmarks handling:
pt: Gestão de marcadores:

en: What to do in case one or more input documents contain bookmarks
pt: O que fazer se um ou mais documentos de origem contiver marcadores

en: Don't generate
pt: Não gerar

en: Generate from file names
pt: Gerar com base no nome dos ficheiros

en: Generate from documents titles
pt: Gerar com base no título dos documentos

en: Table of contents:
pt: Índice remissivo:

en: Set if a table of contents should be added to the generated PDF document
pt: Define se deve ser adicionado um índice remissivo ao documento PDF gerado

en: Merge
pt: Unir

en: Merge together multiple PDF documents or subsections of them.
pt: Unir vários ficheiros PDF ou subsecções dos mesmos.

en: Merge settings
pt: Definições de união

en: File "{0}" does not exist or is invalid
pt: "{0}" não existe ou é inválido

en: Valid user password provided.
pt: Senha de utilizador inválida

en: This document is encrypted, click to provide a password.
pt: Este documento está cifrado. Clique para introduzir a palavra-passe.

en: An error has occurred, click for more details.
pt: Ocorreu um erro. Clique para ver os detalhes.

en: Security
pt: Segurança

en: Other
pt: Outras

en: Roundish
pt: Redondo

en: Directories
pt: Diretórios

en: Error saving log file.
pt: Erro ao guardar o ficheiro de registo.

en: File {0} saved.
pt: Ficheiro {0} guardado.

en: Invalid range: {0}.
pt: Intervalo inválido: {0}.

en: Ambiguous page range definition: {0}. Use following formats: [n] or [n1-n2] or [-n] or [n-]
pt: Definição de intervalo de páginas ambígua: {0}. Utilize estes formatos: [n] ou [n1-n2] ou [-n] or [n-]

en: Invalid number: {0}.
pt: Número inválido: {0}.
