pdfsam - en to sv translation catalogue (311 entries)

en: No PDF document has been selected
sv: Inget PDF dokument valt

en: Extract
sv: Extrahera

en: Extract pages from PDF documents.
sv: Extrahera sidor från PDF dokument

en: File names settings
sv: Filnamnsinställningar

en: Extract settings
sv: Extrahera inställningar

en: Output settings
sv: Utdatainställningar

en: Pages to extract (ex: 2 or 5-23 or 2,5-7,12-)
sv: Sidor att extrahera (t.ex. 2 eller 5-23 eller 2,5-7,12-)

en: Invalid page ranges
sv: Otillåtet sidintervall

en: Extract pages:
sv: Extrahera sidor:

en: Installing theme {0}.
sv: Installationstema {0}

en: Started in {0}
sv: Startad {0}

en: Closing PDFsam...
sv: Stänger PDFsam...

en: Copy
sv: Kopiera

en: Clear
sv: Rensa

en: Select all
sv: Markera alla

en: Save log
sv: Spara logg

en: Select where to save the log file
sv: Välj var du vill spara log-filen

en: About
sv: Om

en: Premium features
sv: Premiumfunktioner

en: Close
sv: Stäng

en: Modules
sv: Moduler

en: Subscribe to the official news feed
sv: Prenumerera på det officiella nyhetsflödet

en: Environment
sv: Miljö

en: Vendor: %s
sv: Tillverkare: %s

en: Java runtime path: %s
sv: Sökväg till Java runtime: %s

en: Max memory {0}
sv: Maximalt minne {0}

en: Copy to clipboard
sv: Kopiera till urklipp

en: Bug and feature requests
sv: Bug- och funktionsbegäran

en: Documentation
sv: Dokumentation

en: Contribute
sv: Bidra

en: Fork PDFsam on GitHub
sv: Dela PDFsam på GitHub

en: Translate
sv: Översätt

en: Donate
sv: Donera

en: Social
sv: Socialt

en: Follow us on Twitter
sv: Följ oss på Twitter

en: Like us on Facebook
sv: Gilla oss på Facebook

en: Log register rows:
sv: Logga register rader:

en: Maximum number of rows displayed by the Log register
sv: Maximalt antal rader som visas i Log registret

en: Language:
sv: Språk:

en: Set your preferred language (restart needed)
sv: Välj språk du föredrar (omstart krävs)

en: Startup module:
sv: Startmodul:

en: Set the module to open at application startup (restart needed)
sv: Välj modul att öppna vid applikationsstart (omstart krävs)

en: Usage statistics are used to populate the modules quick bar on the left with the most used and most recently used modules.
sv: Användarstatistik används för att fylla modulernas snabbstartrad till vänster med de vanligast och senast använda modulerna

en: Manually selected
sv: Manuellt vald

en: Automatically set the destination directory to the selected PDF document directory
sv: Sätt destinationskatalog automatiskt till det valda PDF dokumentets katalog

en: Clear usage statistics
sv: Rensa användarstatistik

en: Appearance
sv: Utseende

en: Behavior
sv: Beteende

en: Workspace
sv: Arbetsyta

en: Output
sv: Utdata

en: Check for updates now
sv: Kontrollera uppdateringar nu

en: Select a directory where documents will be saved and loaded by default
sv: Välj standardmapp där dokument ska sparas och laddas

en: Select a directory
sv: Välj en katalog

en: Select a previously saved workspace that will be automatically loaded at startup
sv: Välj en tidigare sparad arbetsyta som automatiskt laddas vid uppstart

en: Select a workspace
sv: Välj en arbetsyta

en: Default working directory:
sv: Förvald arbetskatalog

en: Load default workspace at startup:
sv: Ladda standardarbetsytan vid start

en: Dashboard
sv: Instrumentpanel

en: Check for updates at startup
sv: Sök efter uppdateringar när programmet startar

en: Set whether new version availability should be checked on startup (restart needed)
sv: Ställ in om tillgängliga uppdateringar ska sökas efter vid uppstart (omstart krävs)

en: Check for news at startup
sv: Sök efter nyheter vid uppstart

en: Set whether the application should check for news availability on startup (restart needed)
sv: Ställ in om tillgängliga nyheter ska sökas efter vid uppstart (omstart krävs)

en: Enabled PDF compression
sv: Aktivera PDF kompression

en: Set whether "Compress output file" should be enabled by default
sv: Ställ in om "Komprimera utdatafil" ska vara aktiverad som standard

en: Play alert sounds
sv: Spela varningsljud

en: Turn on or off alert sounds
sv: Sätt på eller av varningsljud

en: Store passwords when saving a workspace file
sv: Spara lösenord när arbetsytan sparas

en: If an encrypted PDF document has been opened with a password, save the password in the workspace file
sv: Om ett krypterat PDF dokument har öppnats, spara lösenordet i arbetsytans fil

en: Show donation window
sv: Visa donationsfönstret

en: Turn on or off the notification appearing once in a while and asking the user to support PDFsam with a donation
sv: Slå på eller av meddelanderutan som visas emellanåt och ber användaren att donera till utvecklingen av PDFsam

en: Show premium features
sv: Visa premiumfunktioner

en: Set whether the application should fetch and show premium features description in the modules dashboard
sv: Ställ in om applikationen ska hämta och visa premiumfunktioners beskrivning i modulernas instrumentpanel

en: Use the selected PDF document directory as output directory
sv: Använd det valda PDF dokumentets katalog som utdatakatalog

en: Save default workspace on exit
sv: Spara standardarbetsytan vid avslut

en: If a default workspace is set, save it on application exit
sv: Om en standardarbetsyta är vald, spara den vid avslut

en: Maximum number of rows mast be a positive number
sv: Maximalt antal rader måste vara ett positivt nummer

en: Generate high quality thumbnails (slower)
sv: Generera högkvalitativa miniatyrer (långsammare)

en: Size in px:
sv: Storlek i px:

en: Library used to generate thumbnails
sv: Bibliotek som använts för att skapa miniatyrer

en: Thumbnails creator:
sv: Miniatyrer skapat av:

en: Settings
sv: Inställningar

en: Drag and drop PDF files or directories containing PDF files
sv: Dra och släpp PDF filer eller kataloger som innehåller PDF filer

en: No PDF found
sv: Ingen PDF hittad

en: What's new
sv: Nyheter

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: Open with
sv: Öppna med

en: Select the task to perform on the following files
sv: Välj uppgift att utföra på följande filer

en: Directory not empty
sv: Katalog inte tom

en: The selected directory is not empty
sv: Den valda katalogen är inte tom

en: Overwrite
sv: Ersätt

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Don't overwrite existing file
sv: Skriv inte över existerande fil

en: Overwrite confirmation
sv: Bekräftelse för att skriva över

en: A file with the given name already exists
sv: En fil med samma namn existerar redan

en: Non existing directory
sv: Katalog finns inte

en: The selected output directory does not exist
sv: Den valda utdatakatalogen finns inte

en: Do you want to create it?
sv: Vill du skapa den?

en: Subdirectories
sv: Underkataloger

en: Subdirectories have been found
sv: Underkataloger hittades

en: Do you want to add PDF files found in subdirectories?
sv: Vill du lägga till PDF-filer hittade i underkataloger?

en: Task failed
sv: Uppgiften misslyckades

en: PDFsam can try to overcome the failure
sv: PDFsam kan försöka åtgärda misslyckandet

en: It may result in PDF files with partial or missing data, proceed anyway?
sv: Det kan resultera i PDFsamfiler med ofullständig eller saknad data, vill du fortsätta ändå?

en: Summary
sv: Sammanfattning

en: Keywords
sv: Nyckelord

en: Document details
sv: Dokumentdetaljer

en: Invalid parameters
sv: Ogiltiga parametrar

en: Input parameters are invalid, open the application messages for details.
sv: Indataparametrarna är ogiltiga. Öppna applikationesmeddelanderna för detaljer

en: Access denied
sv: Åtkomst nekad

en: Unable to access "{0}", please make sure you have write permissions or open the application messages for details.
sv: Inkapabel att komma åt "{0}". Kontrollera att du har skrivrättigheter eller öppna applikationsmeddelanderna för detaljer

en: You performed {0} tasks with PDFsam, did it help?
sv: Du genomförde {0} uppgifter med PDFsam. Hjälpte det?

en: Give something back
sv: Ge något tillbaka

en: PDFsam worked hard!
sv: PDFsam arbetade hårt!

en: Spread the word!
sv: Sprid ordet!

en: PDFsam {0} is available for download
sv: PDFsam {0} är tillgänglig för nedladdning

en: Download
sv: Hämta

en: New version available
sv: Ny version tillgänglig

en: You are running the latest version of PDFsam Basic
sv: Du kör den senaste versionen av PDFsam Basic

en: No update
sv: Ingen uppdatering tillgänglig

en: Open
sv: Öppna

en: E_xit
sv: A_vsluta

en: _Settings
sv: _Alternativ

en: Application messages
sv: Applikationsmeddelanden

en: _Modules
sv: _Moduler

en: _Workspace
sv: _Arbetsyta

en: _Load
sv: _Läs in

en: _Save
sv: _Spara

en: Recen_ts
sv: Nylig_en

en: _Clear recents
sv: _Rensa nyligen använda

en: Select the workspace file to save
sv: Välj arbetsytefil att spara

en: Select the workspace to load
sv: Välj arbetsyta att ladda

en: Split by bookmarks
sv: Dela vid bokmärken

en: Split a PDF document at bookmarked pages by specifying a bookmark level.
sv: Dela ett PDF dokument vid sidor med bokmärken genom att specificera en nivå för bokmärkena

en: Select or drag and drop the PDF you want to split
sv: Välj eller dra och släpp PDF filen du vill dela

en: Split settings
sv: Delningsinställningar

en: Regular expression the bookmark has to match
sv: Regular expression som bokmärket måste matcha

en: Split at this bookmark level:
sv: Dela vid denna bokmärkesnivå

en: Matching regular expression:
sv: Matcha regular expression:

en: A regular expression the bookmark text has to match
sv: Ett regular expression bokmärket måste matcha

en: Example: use .*Chapter.* to match bookmarks containing the word "Chapter"
sv: Exempel: använde .*Kapitel.* för att matcha bokmärken som innehåller ordet "Kapitel"

en: Invalid bookmarks level
sv: Ogiltig bokmärkesnivå

en: Show errors
sv: Visa fel

en: Run
sv: Kör

en: Requested
sv: Begärd

en: Completed
sv: Slutförd

en: Failed
sv: Misslyckat

en: Running
sv: Pågående

en: Running {0}%
sv: Pågående {0}%

en: The selected PDF document is invalid
sv: Det valda PDF dokumentet är ogiltigt

en: Select the PDF file
sv: Välj PDF filen

en: _Select PDF
sv: _Välj PDF

en: _Clear
sv: _Rensa

en: Clear all settings
sv: Rensa alla inställningar

en: Pages: {0}, PDF Version: {1}
sv: Sidor: {0}, PDF Version: {1}

en: Loading...
sv: Laddar...

en: Document properties
sv: Dokumentegenskaper

en: Remove
sv: Ta bort

en: Set destination
sv: Ange destination

en: Open Folder
sv: Öppna katalog

en: Enter the user password
sv: Fyll i användarlösen

en: Unlock
sv: Lås upp

en: Drag and drop PDF files here
sv: Dra och släpp PDF filer här

en: Set as range for all
sv: Sätt som område för allt

en: Move to Top
sv: Placera överst

en: Move Up
sv: Flytta upp

en: Move Down
sv: Flytta ner

en: Move to Bottom
sv: Placera längst ned

en: Duplicate
sv: Kopiera

en: Size
sv: Storlek

en: Modified
sv: Ändrad

en: Name
sv: Namn

en: Add documents to the table
sv: Lägg till dokument till tabellen

en: _Add
sv: _Lägg till

en: PDF list from _text/csv file
sv: PDF lista från _text/csv fil

en: Select pdf documents to load
sv: Välj PDF dokument att ladda

en: Select a text or CSV file to load
sv: Välj en text eller CSV fil att ladda

en: Removes selected documents
sv: Ta bort valda dokument

en: _Remove
sv: _Ta bort

en: Removes every document
sv: Tar bort alla dokument

en: C_lear all settings
sv: R_ensa alla inställningar

en: Moves up selected documents
sv: Flyttar upp valda dokument

en: Move _Up
sv: Flytta _Uppåt

en: Moves down selected documents
sv: Flyttar ner valda dokument

en: Move _Down
sv: Flytta _nedåt

en: Pace
sv: Tempo

en: Double click to set the number of pages after which the task will switch to the next file
sv: Dubbelklicka för att ställa in efter vilket antal sidor uppgiften går till nästa fil

en: Reverse
sv: Vänd

en: Pages
sv: Sidor

en: Double click to set selected pages (ex: 2 or 5-23 or 2,5-7,12-)
sv: Dubbelklicka för att ställa in antalet sidor (t.ex. 2 eller 5-23 eller 2,5-7,12-)

en: Page ranges
sv: Sidområde

en: The selected PDF file is invalid
sv: Den valda PDF filen är ogiltig

en: Select a file
sv: Välj en fil

en: The selected file must exist.
sv: Den valda filen måste finnas

en: Allowed extensions are {0}
sv: Tillåtna tillägg är {0}

en: Compress output file/files
sv: Komprimera målfil(er)

en: Discard bookmarks
sv: Makulera bokmärken

en: Tick the box if you don't want to retain any bookmark from the original PDF document
sv: Klicka i rutan om du inte vill behålla några bokmärken från original PDF dokumentet

en: Output PDF version:
sv: Utdata PDF version:

en: Show advanced settings
sv: Visa advancerade inställningar

en: Hide advanced settings
sv: Göm advancerade inställningar

en: Overwrite if already exists
sv: Skriv över om filen existerar

en: Tick the box if you want to overwrite the output files if they already exist.
sv: Klicka i rutan om du vill skriva över utdatafiler om de redan finns

en: Same as the input document
sv: Samma som indatadokumentet

en: An existing output directory is required
sv: En existerande utdatakatalog krävs

en: The output directory is required
sv: Utdatakatalogen krävs

en: Select an existing directory
sv: Välj en existerande katalog

en: Select
sv: Välj

en: Browse
sv: Bläddra

en: PDF version required: {0}
sv: PDF version som krävs: {0}

en: Prefix for the generated files names
sv: Prefix för de genererade filnamnen

en: Add prefix
sv: Lägg till prefix

en: Generated PDF documents name prefix:
sv: Genererade PDF dokuments namnprefix:

en: Prefix for the output files name.
sv: Prefix för utdatafilers namn

en: Some special keywords are replaced with runtime values.
sv: Några speciella nyckelord är utbytta mot runtime värden

en: Right click to add these keywords.
sv: Högerklicka för att lägga till dessa nyckelord

en: Split after
sv: Dela efter

en: No page selected
sv: Ingen sida vald

en: Split
sv: Dela

en: Split a PDF document at the given page numbers.
sv: Dela ett PDF dokument vid angivna sidnummer

en: Every page
sv: Varje sida

en: Even pages
sv: Jämna sidor

en: Odd pages
sv: Udda sidor

en: Split the document after the given page numbers
sv: Dela dokumentet efter angivna sidnummer

en: Splits the PDF every "n" pages creating documents of "n" pages each
sv: Delar PDF dokumentet efter varje "n" sidor och skapar dokument som är "n" sidor vardera

en: Split after the following page numbers
sv: Dela efter följande antal sidor

en: Page numbers to split at (n1,n2,n3..)
sv: Sidor att dela vid (n1, n2, n3...)

en: Invalid page numbers
sv: Ogiltiga sidnummer

en: Only valid positive page numbers are allowed
sv: Endast giltiga positiva sidnummer är tillåtna

en: Split by every "n" pages
sv: Dela vid varje "n" sidor

en: Number of pages
sv: Antal sidor

en: Invalid number of pages
sv: Ogiltigt antal sidor

en: Checking for updates
sv: Söker efter uppdateringar

en: Unable to find the latest available version.
sv: Kunde inte hitta senast tillgängliga version

en: Unable to find any valid PDF file in the list: {0}
sv: Kunde inte hitta någon giltig PDF fil i listan: {0}

en: Unable to load PDF list file from {0}
sv: Kunde inte ladda PDF listefilen från {0}

en: Loading pdf documents
sv: Laddar PDF dokument

en: Documents loaded
sv: Dokument laddade

en: Unable to retrieve premium features description
sv: Kunde inte hämta beskrivningar för premiumfunktioner

en: Fetching premium modules
sv: Hämtar premiummoduler

en: Unable to retrieve premium modules
sv: Kunde inte hämta premiummoduler

en: Unable to retrieve latest news
sv: Kunde inte hämta senaste nyheterna

en: Fetching latest news
sv: Hämtar senaste nyheterna

en: Unable to retrieve the latest news
sv: Kunde inte hämta senaste nyheterna

en: Saving workspace data to {0}
sv: Sparar arbetsytedata till {0}

en: Workspace saved
sv: Arbetsyta sparad

en: Requesting modules state
sv: Begär modulers tillstånd

en: Unable to save modules workspace
sv: Kunde inte spara modulers arbetsyta

en: Unable to save workspace to {0}
sv: Kunde inte spara arbetsyta till {0}

en: Loading workspace from {0}
sv: Laddar arbetsyta från {0}

en: Workspace loaded
sv: Arbetsyta laddad

en: Unable to load workspace from {0}
sv: Kunde inte ladda arbetsyta från {0}

en: Split by size
sv: Dela storleksmässigt

en: Split a PDF document in files of the given size (roughly).
sv: Dela ett PDF dokument i filer med en given storlek (ungefär)

en: Megabytes
sv: Megabyte

en: Set the size to split at
sv: Ange storlek att dela vid

en: Size must be a number
sv: Storlek måste vara ett nummer

en: Split at this size:
sv: Dela med denna storlek:

en: Invalid split size
sv: Ogiltig delningsstorlek

en: Alternate Mix
sv: Alternering

en: Merge two or more PDF documents taking pages alternately in natural or reverse order.
sv: Slå samman två eller flera PDF dokument genom att ta sidor växelvis i naturlig eller omvänd ordning

en: Destination file
sv: Destinationsfil

en: Double click to set pages you want to mix (ex: 2 or 5-23 or 2,5-7,12-)
sv: Dubbelklicka för att ställa in sidor du vill mixa (t.ex. 2 eller 5.23 eller 2, 5-7, 12-)

en: Select a positive integer number as pace
sv: Välj ett positivt heltal som tempo

en: All pages
sv: Alla sidor

en: 90 degrees clockwise
sv: 90 grader medurs

en: 180 degrees clockwise
sv: 180 grader medurs

en: 90 degrees counterclockwise
sv: 90 grader moturs

en: Rotate
sv: Rotera

en: Double click to set pages you want to rotate (ex: 2 or 5-23 or 2,5-7,12-)
sv: Dubbelklicka för att ange de sidor du vill rotera (t.ex. 2 eller 5.23 eller 2, 5-7, 12-)

en: Rotate
sv: Rotera

en: Rotate the pages of multiple PDF documents.
sv: Rotera sidorna för flera PDF dokument

en: Rotate settings
sv: Rotationsinställningar

en: Double click to set pages you want to merge (ex: 2 or 5-23 or 2,5-7,12-)
sv: Dubbelklicka för att välja sidor du vill sammanfoga (t.ex. 2 eller 5-23 eller 2,5-7,12-)

en: Add a blank page if page number is odd
sv: Lägg till en tom sida om sidantalet är udda

en: Adds a blank page after each merged document if the document has an odd number of pages
sv: Lägg till en tom sida efter varje sammanslaget dokument om dokumentet har ett udda sidantal

en: Add a footer
sv: Lägg till en footer

en: Adds a page footer with the name of the file the page belonged to.
sv: Lägger till en footer med namnet på filen sidan hör till

en: Normalize pages size
sv: Normalisera sidstorleken

en: Resizes all pages to have the same width as the first page.
sv: Justerar sidstorleken så den matchar bredden på första sidan

en: Merge fields
sv: Slå samman fält

en: Merge renaming existing fields
sv: Sammanfoga namn på existerande fält

en: Flatten
sv: Utjämna

en: Discard forms
sv: Ta bort formulär

en: Interactive forms (AcroForms):
sv: Interaktiva formulär (AcroForms):

en: What to do in case one or more input documents contain Acro Forms
sv: Att göra om ett eller flera indatadokument innehåller Acro Forms

en: Retain bookmarks
sv: Bevara bokmärken

en: Create one entry for each merged document
sv: Skapa en ingång för varje sammanslaget dokument

en: Retain bookmarks as one entry for each merged document
sv: Behåll bokmärken som en ingång för varje sammanslaget dokument

en: Bookmarks handling:
sv: Bokmärkeshantering:

en: What to do in case one or more input documents contain bookmarks
sv: Vad göra om ett eller flera indatadokument innehåller bokmärken

en: Don't generate
sv: Skapa inte

en: Generate from file names
sv: Skapa från filnamn

en: Generate from documents titles
sv: Skapa från dokumenttitlar

en: Table of contents:
sv: Innehållsförteckning:

en: Set if a table of contents should be added to the generated PDF document
sv: Markera om en innehållsförteckning ska läggas till för det skapade PDF dokumentet

en: Merge
sv: Sammanfoga

en: Merge together multiple PDF documents or subsections of them.
sv: Slå samman flera PDF dokument eller delar av dem

en: Merge settings
sv: Sammanslagningsinställningar

en: Valid user password provided.
sv: Giltigt användarlösen givet

en: This document is encrypted, click to provide a password.
sv: Detta dokument är krypterat. Klicka för att ange ett lösenord

en: An error has occurred, click for more details.
sv: Ett fel har inträffat. Klicka för mer detaljer

en: Security
sv: Säkerhet

en: Other
sv: Annan

en: Roundish
sv: Trind

en: Directories
sv: Kataloger

en: Error saving log file.
sv: Fel vid sparandet av logfilen

en: File {0} saved.
sv: Fil {0} sparad

en: Invalid range: {0}.
sv: Ogiltigt område: {0}

en: Ambiguous page range definition: {0}. Use following formats: [n] or [n1-n2] or [-n] or [n-]
sv: Oklart sidintervall: {0}. Använd följande format: [n] eller [n1-n2] eller [-n] eller [n-]

en: Invalid number: {0}.
sv: Ogiltigt nummer: {0}
