pdfsam - en to th translation catalogue (188 entries)

en: No PDF document has been selected
th: ไม่ได้เลือกเอกสาร PDF

en: Extract
th: แตกไฟล์

en: Extract pages from PDF documents.
th: แยกหน้าจากเอกสาร PDF.

en: File names settings
th: การตั้งค่าชื่อไฟล์

en: Extract settings
th: แยกการตั้งค่า

en: Output settings
th: การตั้งค่าเอาต์พุต

en: Pages to extract (ex: 2 or 5-23 or 2,5-7,12-)
th: หน้าที่จะแยก (เช่น 2 หรือ 5-23 หรือ 2,5-7,12-)

en: Invalid page ranges
th: ช่วงของหน้าไม่ถูกต้อง

en: Extract pages:
th: แยกหน้า:

en: Installing theme {0}.
th: การติดตั้งธีม {0}.

en: Started in {0}
th: เริ่ม {0}

en: Closing PDFsam...
th: กำลังปิด PDFsam...

en: Log register
th: เข้าสู่ระบบลงทะเบียน

en: Copy
th: คัดลอก

en: Clear
th: ล้าง

en: Select all
th: เลือกทั้งหมด

en: Save log
th: บันทึกปูม

en: Select where to save the log file
th: เลือกตำแหน่งที่จะบันทึกไฟล์บันทึก

en: About
th: เกี่ยวกับ

en: Premium features
th: คุณสมบัติระดับพรีเมียม

en: Close
th: ปิด

en: Modules
th: โมดูล

en: Subscribe to the official news feed
th: รับข่าวจาก official

en: Environment
th: แสดงสภาพแวดล้อม

en: Vendor: %s
th: ผู้ขาย: %s

en: Max memory {0}
th: หน่วยความจำสูงสุด {0}

en: Copy to clipboard
th: คัดลอกไปยังคลิปบอร์ด

en: Support
th: สนับสนุน

en: Bug and feature requests
th: แจ้ง Bug และ feature

en: Documentation
th: เอกสารประกอบ

en: Contribute
th: มีส่วนร่วม

en: Translate
th: แปลภาษา

en: Donate
th: บริจาค

en: Social
th: สังคม

en: Follow us on Twitter
th: ติดตามผ่าน Twitter

en: Like us on Facebook
th: Like ใน Facebook

en: Log register rows:
th: เข้าสู่ระบบลงทะเบียนแถว:

en: Maximum number of rows displayed by the Log register
th: จำนวนแถวสูงสุดที่แสดงโดย Log register

en: Language:
th: ภาษา:

en: Set your preferred language (restart needed)
th: ตั้งค่าภาษาที่ต้องการ (ต้องเรียกใช้งานโปรแกรมใหม่)

en: Startup module:
th: โมดูลเริ่มต้น:

en: Set the module to open at application startup (restart needed)
th: ตั้งค่าโมดูลให้เปิดเมื่อเริ่มต้นแอปพลิเคชัน (จำเป็นต้องรีสตาร์ท)

en: Usage statistics are used to populate the modules quick bar on the left with the most used and most recently used modules.
th: สถิติการใช้งานใช้เพื่อเติมข้อมูลในแถบด่วนของโมดูลทางด้านซ้ายด้วยโมดูลที่ใช้มากที่สุดและใช้ล่าสุด

en: Manually selected
th: เลือกเอง

en: Automatically set the destination directory to the selected PDF document directory
th: เลือก directory  เป้าหมายเป็นที่เดียวกับไฟล์ PDF

en: Clear usage statistics
th: ล้างสถิติการใช้งาน

en: Appearance
th: หน้าตาระบบ

en: Behavior
th: ลักษณะการทำงาน

en: Workspace
th: พื้นที่ทำงาน

en: Output
th: ผลลัพธ์

en: Check for updates now
th: ตรวจสอบการอัปเดตทันที

en: Select a directory where documents will be saved and loaded by default
th: เลือกที่เก็บปริยายสำหรับเอาไว้บันทึกและโหลดไฟล์

en: Select a directory
th: เลือกไดเร็กทอรี

en: Select a previously saved workspace that will be automatically loaded at startup
th: เลือกพื้นที่ทำงานที่บันทึกไว้ก่อนหน้านี้ซึ่งจะโหลดโดยอัตโนมัติเมื่อเริ่มต้น

en: Select a workspace
th: เลือกพื้นที่ทำงาน

en: Default working directory:
th: ห้องทำงานปริยาย

en: Load default workspace at startup:
th: โหลดพื้นที่ทำงานเริ่มต้นเมื่อเริ่มต้น:

en: Dashboard
th: แดชบอร์ด

en: Check for updates at startup
th: เช็คอัพเดตตอนเริ่มโปรแกรม

en: Set whether new version availability should be checked on startup (restart needed)
th: ตั้งค่าว่าควรตรวจสอบความพร้อมใช้งานเวอร์ชันใหม่เมื่อเริ่มต้นระบบ (จำเป็นต้องรีสตาร์ท)

en: Check for news at startup
th: ตรวจสอบข่าวสารเมื่อเริ่มต้น

en: Set whether the application should check for news availability on startup (restart needed)
th: ตั้งค่าว่าแอปพลิเคชันควรตรวจสอบความพร้อมของข่าวสารเมื่อเริ่มต้นระบบ (จำเป็นต้องรีสตาร์ท)

en: Enabled PDF compression
th: เปิดใช้งานการบีบอัด PDF

en: Set whether "Compress output file" should be enabled by default
th: ตั้งค่าว่าควรเปิดใช้งาน "บีบอัดไฟล์เอาต์พุต" โดยค่าเริ่มต้น

en: Overwrite files
th: เขียนทับไฟล์

en: Set whether "Overwrite if already exists" should be enabled by default
th: ตั้งค่าว่าควรเปิดใช้งาน "เขียนทับหากมีอยู่แล้ว" โดยค่าเริ่มต้น

en: Play alert sounds
th: เล่นเสียงเตือน

en: Turn on or off alert sounds
th: เปิดหรือปิดเสียงเตือน

en: Store passwords when saving a workspace file
th: จัดเก็บรหัสผ่านเมื่อบันทึกไฟล์พื้นที่ทำงาน

en: If an encrypted PDF document has been opened with a password, save the password in the workspace file
th: หากเอกสาร PDF ที่เข้ารหัสถูกเปิดด้วยรหัสผ่านให้บันทึกรหัสผ่านในไฟล์พื้นที่ทำงาน

en: Show donation window
th: แสดงหน้าบริจาค

en: Turn on or off the notification appearing once in a while and asking the user to support PDFsam with a donation
th: เปิดหรือปิดการแจ้งเตือนที่ปรากฏเป็นครั้งคราวและขอให้ผู้ใช้สนับสนุน PDFsam ด้วยการบริจาค

en: Show premium features
th: แสดงคุณสมบัติพิเศษ

en: Set whether the application should fetch and show premium features description in the modules dashboard
th: ตั้งค่าว่าจะให้แอปพลิเคชันดึงข้อมูลและแสดงคำอธิบายคุณลักษณะพิเศษในแผงควบคุมโมดูลหรือไม่

en: Ask for a confirmation when clearing the selection table
th: ขอคำยืนยันเมื่อล้างตารางการเลือก

en: Set whether the application should ask for a confirmation when clearing the selection table
th: ตั้งค่าว่าแอปพลิเคชันควรขอคำยืนยันหรือไม่เมื่อล้างตารางการเลือก

en: Use the selected PDF document directory as output directory
th: ใช้ไดเร็กทอรีเอกสาร PDF ที่เลือกเป็นไดเร็กทอรีเอาต์พุต

en: Save default workspace on exit
th: บันทึกพื้นที่ทำงานเริ่มต้นเมื่อออก

en: If a default workspace is set, save it on application exit
th: หากมีการตั้งค่าพื้นที่ทำงานเริ่มต้นให้บันทึกเมื่อออกจากแอปพลิเคชัน

en: Maximum number of rows mast be a positive number
th: จำนวนเสาสูงสุดของแถวเป็นจำนวนบวก

en: Generate high quality thumbnails (slower)
th: สร้างภาพขนาดย่อคุณภาพสูง (ช้ากว่า)

en: Size in px:
th: ขนาดเป็น px:

en: Library used to generate thumbnails
th: ไลบรารีที่ใช้ในการสร้างภาพขนาดย่อ

en: Thumbnails creator:
th: ผู้สร้างภาพขนาดย่อ:

en: Settings
th: การตั้งค่า

en: Drag and drop PDF files or directories containing PDF files
th: ลากและวางไฟล์ PDF หรือไดเรกทอรีที่มีไฟล์ PDF

en: No PDF found
th: ไม่พบ PDF

en: What's new
th: มีอะไรใหม่

en: Yes
th: ใช่

en: No
th: ไม่

en: Do you confirm?
th: คุณยืนยัน?

en: Clear the module settings
th: ล้างการตั้งค่าโมดูล

en: Clear the selection table
th: ล้างตารางการเลือก

en: Open with
th: เปิดด้วย

en: Select the task to perform on the following files
th: เลือกงานที่จะดำเนินการกับไฟล์ต่อไปนี้

en: Directory not empty
th: ไดเรกทอรีไม่ว่างเปล่า

en: The selected directory is not empty
th: ไดเร็กทอรีที่เลือกไม่ว่างเปล่า

en: What would you like to do in case of files with the same name?
th: คุณต้องการทำอะไรในกรณีของไฟล์ที่มีชื่อเดียวกัน

en: Overwrite
th: แทนที่

en: Rename
th: เปลี่ยนชื่อ

en: Skip
th: ข้าม

en: Cancel
th: ยกเลิก

en: Don't overwrite existing file
th: อย่าเขียนทับไฟล์ที่มีอยู่

en: Overwrite confirmation
th: ยืนยันการเขียนทับ

en: A file with the given name already exists
th: มีไฟล์ชื่อนี้อยู่แล้ว

en: What would you like to do?
th: คุณต้องการจะทำอะไร?

en: Non existing directory
th: ไม่มีไดเรกทอรีที่มีอยู่

en: The selected output directory does not exist
th: directory ที่เลิอกไม่มีอยู่

en: Do you want to create it?
th: ต้องการสร้าง?

en: Subdirectories
th: ไดเรกทอรีย่อย

en: Subdirectories have been found
th: พบไดเร็กทอรีย่อยแล้ว

en: Do you want to add PDF files found in subdirectories?
th: คุณต้องการเพิ่มไฟล์ PDF ที่พบในไดเรกทอรีย่อยหรือไม่?

en: Task failed
th: งานล้มเหลว

en: PDFsam can try to overcome the failure
th: PDFsam สามารถพยายามเอาชนะความล้มเหลว

en: It may result in PDF files with partial or missing data, proceed anyway?
th: อาจส่งผลให้ไฟล์ PDF มีข้อมูลบางส่วนหรือขาดหายไปดำเนินการต่อไปหรือไม่?

en: Summary
th: สรุป

en: Keywords
th: คำสำคัญ

en: Document details
th: รายละเอียดเอกสาร

en: Invalid parameters
th: พารามิเตอร์ไม่ถูกต้อง

en: Input parameters are invalid, open the application messages for details.
th: พารามิเตอร์อินพุตไม่ถูกต้องเปิดข้อความแอปพลิเคชันเพื่อดูรายละเอียด

en: Access denied
th: ถูกปฏิเสธการเข้าใช้งาน

en: Unable to access "{0}", please make sure you have write permissions or open the application messages for details.
th: ไม่สามารถเข้าถึง "{0}" โปรดตรวจสอบว่าคุณมีสิทธิ์ในการเขียนหรือเปิดดูรายละเอียดในข้อความของแอปพลิเคชัน

en: You performed {0} tasks with PDFsam, did it help?
th: คุณดำเนินการ {0} งานด้วย PDFsam มันช่วยได้ไหม

en: Give something back
th: ให้บางสิ่งกลับมา

en: Download
th: ดาวน์โหลด

en: No update
th: ไม่มีการอัปเดต

en: Open
th: เปิด

en: E_xit
th: _ออก

en: _Settings
th: _ตั้งค่า

en: Application messages
th: ข้อความ

en: _Save
th: _บันทึก

en: Select the workspace file to save
th: เลือก workspace เพื่อบันทึก

en: Select the workspace to load
th: เลือก workspace เพื่อโหลด

en: Show errors
th: แสดงข้อผิดพลาดต่าง ๆ

en: Run
th: เรียกใช้งาน

en: Failed
th: ล้มเหลว

en: Running
th: กำลังทำงาน

en: _Clear
th: _ล้าง

en: Loading...
th: กำลังทำการโหลด...

en: Remove
th: ลบออก

en: Set destination
th: กำหนดปลายทาง

en: Open Folder
th: เปิดโฟลเดอร์

en: Enter the user password
th: ป้อนรหัสผ่านผู้ใช้

en: Unlock
th: ปลดล็อก

en: Drag and drop PDF files here
th: ลากและวางไฟล์ PDF ที่นี่

en: Set as range for all
th: กำหนดเป็นช่วงสำหรับทั้งหมด

en: Move to Top
th: ย้ายไปด้านบน

en: Move Up
th: เลื่อนขึ้น

en: Move Down
th: เลื่อนลง

en: Move to Bottom
th: ย้ายไปด้านล่าง

en: Duplicate
th: ทำซ้ำ

en: Size
th: ขนาด

en: Modified
th: ถูกแก้ไข

en: Name
th: ชื่อ

en: Add documents to the table
th: เพิ่มเอกสารลงในตาราง

en: _Add
th: _เพิ่ม

en: PDF list from _text/csv file
th: รายการ PDF จากไฟล์ _text / csv

en: Select pdf documents to load
th: เลือกเอกสาร pdf ที่จะโหลด

en: Select a text or CSV file to load
th: เลือกข้อความหรือไฟล์ CSV ที่จะโหลด

en: Removes selected documents
th: ลบเอกสารที่เลือก

en: _Remove
th: เอาออก

en: Removes every document
th: ลบเอกสารทุกฉบับ

en: C_lear all settings
th: C_lear การตั้งค่าทั้งหมด

en: Moves up selected documents
th: ย้ายเอกสารที่เลือกขึ้น

en: Move _Up
th: ขยับขึ้น

en: Moves down selected documents
th: ย้ายเอกสารที่เลือกลง

en: Move _Down
th: เลื่อน_ลง

en: Pace
th: ก้าว

en: Double click to set the number of pages after which the task will switch to the next file
th: ดับเบิลคลิกเพื่อกำหนดจำนวนหน้าหลังจากนั้นงานจะเปลี่ยนไปยังไฟล์ถัดไป

en: Reverse
th: ย้อนกลับ

en: Pages
th: หน้า

en: Double click to set selected pages (ex: 2 or 5-23 or 2,5-7,12-)
th: ดับเบิลคลิกเพื่อตั้งค่าหน้าที่เลือก (เช่น 2 หรือ 5-23 หรือ 2,5-7,12-)

en: Page ranges
th: ช่วงหน้า

en: The selected PDF file is invalid
th: ไฟล์ PDF ที่เลือกไม่ถูกต้อง

en: Select a file
th: เลือกไฟล์

en: The selected file must exist.
th: ไฟล์ที่เลือกต้องมีอยู่

en: Allowed extensions are {0}
th: ส่วนขยายที่อนุญาตคือ {0}

en: Compress output file/files
th: บีบอัดไฟล์ที่ทำเสร็จแล้ว

en: Discard bookmarks
th: ยกเลิกบุ๊กมาร์ก

en: Tick the box if you don't want to retain any bookmark from the original PDF document
th: เลือกช่องนี้หากคุณไม่ต้องการคงที่คั่นหน้าไว้จากเอกสาร PDF ต้นฉบับ

en: Output PDF version:
th: เวอร์ชัน PDF เอาต์พุต:

en: Show advanced settings
th: แสดงการตั้งค่าขั้นสูง

en: Hide advanced settings
th: ซ่อนการตั้งค่าขั้นสูง

en: Overwrite if already exists
th: เขียนทับไฟล์เดิม

en: Tick the box if you want to overwrite the output files if they already exist.
th: ทำเครื่องหมายในช่องหากคุณต้องการเขียนทับไฟล์เอาต์พุตหากมีอยู่แล้ว

en: Browse
th: เรียกดู

en: Split
th: แยก

en: Invalid split size
th: ขนาดไฟล์ที่แยกผิดพลาด
