Peek - en to ar translation catalogue (71 entries)

en: Show the version of the program and exit
ar: أظهر نسخة البرنامج ثم أغلقه

en: Select the recording backend (gnome-shell, ffmpeg)
ar: حدد خلفية التسجيل (gnome-shell, ffmpeg)

en: BACKEND
ar: الواجهة الخلفية

en: Start recording in all running Peek instances
ar: بدء التسجيل في جميع نوافذ Peek المفتوحة

en: Stop recording in all running Peek instances
ar: إيقاف التسجيل في جميع نوافذ Peek المفتوحة

en: Toggle recording in all running Peek instances
ar: تبديل حالة التسجيل في جميع نوافذ Peek المفتوحة

en: Start Peek without the header bar
ar: تشغيل Peek بدون شريط العناوين

en: Native Wayland backend is unsupported
ar: خلفية وايلاند المحلية غير مدعومة

en: You are running Peek natively on Wayland, this is currently unsupported. Please start Peek using XWayland by setting <tt>GDK_BACKEND=x11</tt>.
    
    For Details see the Peek <a href='https://github.com/phw/peek#why-no-native-wayland-support'>FAQ about Wayland support</a>.
ar: إنك تشغل Peek محليا على وايلاند، وهذا غير مدعوم حاليا. المرجو تشغيل Peek باستخدام XWayland عن طريق تفعيل الخاصية <tt>GDK_BACKEND=x11</tt>
    لمزيد من التفاصيل زر صفحة Peek  <a href='https://github.com/phw/peek#why-no-native-wayland-support'> للأسئلة الشائعة عن دعم وايلاند</a>.

en: An unexpected error occurred during recording. Recording was aborted.
ar: حدث خطأ غير متوقع أثناء التسجيل. تم إيقاف التسجيل.

en: Rendering animation…
ar: جار عرض الرسوم المتحركة …

en: Peek will close when rendering is finished.
ar: سيتم إغلاق Peek عند الانتهاء من العرض.

en: Record as %s
ar: سجل ﻛ %s

en: Rendering…
ar: يُحوِّل…

en: Recording could not be started due to an unexpected error.
ar: تعذر بدء التسجيل بسبب حدوث خطأ غير متوقع.

en: Save animation
ar: احفظ الملف

en: _Save
ar: احفظ

en: _Cancel
ar: ألغِ

en: The file could not be saved to the selected location.
ar: لا يمكن حفظ الملف في الموقع المحدد.

en: Animation saved as “%s”
ar: تم حفظ الملف باسم "%s"

note: Unity does not allow actions on notifications, so we disable notification actions there.
en: Click here to show the saved file in your file manager.
ar: انقر هنا لإظهار الملف المحفوظ في مدير الملفات.

en: Show in file manager
ar: اظهر في مدير الملفات

note: Display the configured shortcut to the user
en: deactivated
ar: معطلة

note: Add a button to change the keyboard shortcut
en: Change
ar: تغيير

en: Press keys…
ar: اظغط على تجميعة المفاتيح…

en: Animated GIF recorder
ar: مسجل صور متحركة

en: Start recording
ar: ابدأ التسجيل

en: _Stop
ar: أوقف

en: Stop recording
ar: أوقف التسجيل

en: _Record
ar: سجِّل

en: Recording error
ar: خطأ في التسجيل

en: Report issue
ar: تقرير المسألة

en: Close
ar: إغلاق

en: Show details
ar: إظهار التفاصيل

en: User interface
ar: واجهة المستخدم

en: Open file manager after saving
ar: افتح مدير الملفات بعد الحفظ

en: Show desktop notification after saving
ar: أظهر إشعارات سطح المكتب بعد الحفظ

en: Start / stop recording
ar: ابدأ / أوقف التسجيل

en: Recording
ar: التسجيل

en: Output format
ar: صيغة الناتج

en: Use gifski for high quality GIFs
ar: إستخدم gifski للحصول على GIFs  ذات جودة عالية

en: GIF quality
ar: جودة  الGIF

en: Framerate
ar: معدل الأطر

en: Resolution downsampling
ar: تقليل مستوى الدقة

en: Delay in seconds before recording starts
ar: التأخير بالثواني قبل بدء التسجيل

en: Capture mouse cursor
ar: سجّل مؤشر الفأرة

en: Peek preferences
ar: تفضيلات Peek

en: Record short animated GIF images from your screen
ar: تسجيل صور متحركة قصيرة من شاشة حاسوبك

en: Simple screen recorder with an easy to use interface
ar: مسجل شاشة بسيط بواجهة سهلة الاستخدام

en: Peek makes it easy to create short screencasts of a screen area. It was built for the specific use case of recording screen areas, e.g. for easily showing UI features of your own apps or for showing a bug in bug reports. With Peek you simply place the Peek window over the area you want to record and press "Record". Peek is optimized for generating animated GIFs, but you can also directly record to WebM or MP4 if you prefer.
ar: يجعل Peek مهمة إنشاء تسجيل لمنطقة من الشاشة أمرا سهلا.فقد تم تصميمه خصيصاً لتسجيل أجزاء من الشاشة، مثلا لإظهار ميزات من واجهة المستخدم لتطبيقاتك أو لإظهار علة في تقرير للإبلاغ عن العلل. مع Peek تقوم ببساطة باختيار جزء من الشاشة لتسجيله وتضغط على زر "سجّل". لقد تم تهيئة Peek لإنشاء التسجيل على شكل صور متحركة بامتداد GIF، لكن يمكنك أيضا التسجيل بصيغة WebM أو MP4 إن أردت ذلك.

en: Features:
ar: ميزات:

en: Select a screen region to record
ar: اختر منطقة من الشاشة لتسجيلها

en: Save recorded video as an optimized animated GIF
ar: احفظ الفيديو المسجل كصورة متحركة بامتداد GIF

en: Record directly to WebM or MP4 format
ar: سجل مباشرة بصيغة WebM أو MP4

en: Simple user interface optimized for the task
ar: واجهة مستخدم بسيطة لتسهيل إنجاز مهمتك

en: Automatically downscale recorded videos
ar: تعديل قياسات الفيديو المسجل تلقائيا

en: Support for HiDPI screens
ar: دعم الشاشات عالية الدقة

en: Works inside a GNOME Shell Wayland session (using XWayland)
ar: يشتغل داخل جنوم شل بجلسة وايلاند (باستخدام XWayland)

en: Peek is not a general purpose screencast app with extended features but rather focuses on the single task of creating small, silent screencasts of an area of the screen for creating GIF animations or silent WebM or MP4 videos.
ar: Peek ليس بتطبيق عام لتسجيل الشاشة بميزات كثيرة، بل هو تطبيق يركز على مهمة واحدة تتمثل في إنشاء تسجيل صغير وصامت لجزء من الشاشة ليكون كصورة متحركة بامتداد GIF أو كفيديو صامت بامتداد WebM أو MP4.

en: The main window to select the recording area
ar: النافذة الرئيسية لاختيار منطقة التسجيل

en: Peek is recording itself
ar: Peek يُسجِل نفسه

en: Time in milliseconds for which the recording area size is displayed after resizing stops.
ar: الوقت بالجزء الآلف من الثانية الذي حسبه تظهر المساحة المسجلة بعد تغيير التوقفات.

en: Default file name used. Can include date format specifiers. The extension will be added automatically.
ar: يستخدم اسم الملف الافتراضي . يمكن إضافة محددات لقالب عرض التاريخ. تضاف الإضافة تلقائيا.

en: Prefer dark theme
ar: أُفضِّل سمة داكنة

en: Global keybinding to toggle recording
ar: تجميعة الأزرار لبدء / وقف التسجيل

en: Output file format
ar: صيغة الملف الناتج

en: Quality setting for the gifski GIF encoder
ar: إعداد جودة تشفير gifski GIF

en: Resolution downsampling factor
ar: معامل تقليل مستوى الدقة

en: Whether to capture the mouse cursor
ar: تحدد إن كان سيسجل مؤشر الفأرة

en: Size and position of the last open main window
ar: حجم ومكان آخر نافذة رئيسية مفتوحة

en: Path where last video got saved
ar: مسار آخر ملف تم حفظه
