peek - en to fi translation catalogue (89 entries)

en: Show the version of the program and exit
fi: Näytä ohjelman versio ja poistu

en: Select the recording backend (gnome-shell, ffmpeg)
fi: Valitse tallenteelle selustatoimittaja (gnome-shell, ffmpeg)

en: BACKEND
fi: SELUSTA

en: Start recording in all running Peek instances
fi: Aloita tallentaminen kaikissa ajossa olevissa Peek-tahoissa

en: Stop recording in all running Peek instances
fi: Lopeta tallennus kaikissa ajossa olevissa Peek-tahoissa

en: Toggle recording in all running Peek instances
fi: Vaihtele tallennuksen kytkemistä kaikissa ajossa olevissa Peek-tahoissa

en: Start Peek without the header bar
fi: Käynnistä Peek ilman otsakepalkkia

en: Unable to initialize default recording backend: %s
fi: Taustaosan %s alustaminen epäonnistui.

en: Unable to initialize recording backend %s: %s
fi: Selustatoimen %s: %s alustaminen epäonnistui.

en: Recording backend unavailable
fi: Tallentamisen käytettävä selustatoimittaja ei ole saatavilla

en: Native Wayland backend is unsupported
fi: Natiivi Wayland-taustaosa ei ole tuettu

en: You are running Peek natively on Wayland, this is currently unsupported. Please start Peek using XWayland by setting <tt>GDK_BACKEND=x11</tt>.
    
    For Details see the Peek <a href='https://github.com/phw/peek#why-no-native-wayland-support'>FAQ about Wayland support</a>.
fi: Ajat nyt Peekiä järjestelmäkohtaisesti Waylandin kautta, tämä tapa ei ole tällä hetkellä vielä tuettu. Käynnistä Peek käyttäen XWayland:ia asettamalla <tt>GDK_BACKEND=x11</tt>.
    
    Yksityiskohtaisia tietoja varten Peek <a href='https://github.com/phw/peek#why-no-native-wayland-support'>UKK jossa kerrotaan Wayland-tuesta</a>.

en: Peek requires FFmpeg or running GNOME Shell session.
fi: Peek vaatii FFmpegin tai käynnissä olevan GNOME Shell -istunnon.

en: FFmpeg executable not found.
fi: FFmpeg:in suoritustiedostoa ei löytynyt.

en: An unexpected error occurred during recording. Recording was aborted.
fi: Tallentamisen aikana ilmeni odottamaton virhe. Tallentaminen keskeytettiin.

en: Rendering animation…
fi: Renderöidään animaatiota…

en: Peek will close when rendering is finished.
fi: Peek sulkeutuu, kun renderöinti valmistuu.

en: Record as %s
fi: Nauhoita %s-muotoon

en: Start / Stop: %s
fi: Käynnistä/pysäytä: %s

en: Rendering…
fi: Renderöidään…

en: Recording could not be started due to an unexpected error.
fi: Tallentamista ei voitu aloittaa odottamattoman virheen takia.

en: Save animation
fi: Tallenna animaatio

en: _Save
fi: _Tallenna

en: _Cancel
fi: _Peru

en: The file could not be saved to the selected location.
fi: Tiedostoa ei voitu tallentaa valittuun sijaintiin.

en: Animation saved as “%s”
fi: Animaatio tallennettu nimellä “%s”

note: Unity does not allow actions on notifications, so we disable notification actions there.
en: Click here to show the saved file in your file manager.
fi: Napsauta tästä nähdäksesi tallennetun tiedoston tiedostonhallinnassa.

en: Show in file manager
fi: Näytä tiedostonhallinnassa

note: Display the configured shortcut to the user
en: deactivated
fi: ei käytössä

note: Add a button to change the keyboard shortcut
en: Change
fi: Vaihda

en: Press keys…
fi: Paina näppäimiä…

en: Animated GIF recorder
fi: Animoidun GIF-tiedoston tallennin

en: Start recording
fi: Käynnistä nauhoittaminen

en: New window
fi: Uusi ikkuna

en: Set window size
fi: Aseta ikkunan koko

en: Preferences
fi: Asetukset

en: About Peek
fi: Tietoja - Peek

en: _Stop
fi: _Pysäytä

en: Stop recording
fi: Pysäytä nauhoittaminen

en: _Record
fi: _Nauhoita

en: Recording error
fi: Nauhoitusvirhe

en: Report issue
fi: Ilmoita ongelmasta

en: Close
fi: Sulje

en: Please read the <a href="https://github.com/phw/peek#frequently-asked-questions">FAQs</a> before reporting this issue. If the FAQs do not answer your issue please report it and provide as much details as possible on what you were doing when the issue occurred.
fi: Lue <a href="https://github.com/phw/peek#frequently-asked-questions">UKK</a> ennen kuin lähetät selonteon tästä virheestä. Mikäli UKK:t eivät tarjoa ongelmaasi vastausta, ole hyvä ja laadi siitä selonteko, toimittaen mahdollisimman paljon yksityiskohtaista tietoa. Kerro myös mitä olit juuri silloin ohjelmalla tekemässä tuon ongelman ilmetessä.

en: Show details
fi: Näytä tiedot

en: User interface
fi: Käyttöliittymä

en: Open file manager after saving
fi: Avaa tiedostonhallinta tallentamisen jälkeen

en: Show desktop notification after saving
fi: Näytä työpöytäilmoitus tallentamisen jälkeen

en: Start / stop recording
fi: Käynnistä/pysäytä nauhoittaminen

en: Recording
fi: Nauhoittaminen

en: Output format
fi: Muoto

en: Use gifski for high quality GIFs
fi: Käytä gifski:tä korkealaatuisia GIF-tiedostoja varten

en: GIF quality
fi: GIF-laatu

en: Framerate
fi: Kuvanopeus

en: Resolution downsampling
fi: Kuvatarkkuuden alasajo

en: Delay in seconds before recording starts
fi: Viive sekunneissa ennen nauhoittamisen aloittamista

en: Capture mouse cursor
fi: Nauhoita hiiren osoitin

en: Peek preferences
fi: Peekin asetukset

en: Cancel
fi: Peru

en: Set size
fi: Aseta koko

en: Width
fi: Leveys

en: Height
fi: Korkeus

en: Record short animated GIF images from your screen
fi: Nauhoita lyhyitä GIF-animaatioita näytöltäsi

en: screencast;screen recorder;screen capture;GIF;WebM;APNG;
fi: ruudunlähetystoimi;ruuduntallennus;ruudunkaappaus;GIF;WebM;APNG;

en: Simple screen recorder with an easy to use interface
fi: Yksinkertainen näyttönauhoitin helppokäyttöisellä käyttöliittymällä

en: Peek makes it easy to create short screencasts of a screen area. It was built for the specific use case of recording screen areas, e.g. for easily showing UI features of your own apps or for showing a bug in bug reports. With Peek you simply place the Peek window over the area you want to record and press "Record". Peek is optimized for generating animated GIFs, but you can also directly record to WebM or MP4 if you prefer.
fi: Peek mahdollistaa helpon tavan luoda lyhyitä videomaisia kaappauksia kuvaruudulla pyörivistä tapahtumista. Tämä ohjelma rakennettiin varta vasten tallentamaan ruudun alueita, esim. esitelläksesi omia sovelluksiasi toiminnassa tai vaikkapa ohjelmien virheiden osoittamista varten bugiraportteihin. Peekin avulla asetat yksinkertaisesti vain ikkunan sen alueen päälle jonka haluat kaapattavaksi tallenteeksi, painaen sen jälkeen "Tallenna". Peek on optimoitu tuottamaan liikkuvia GIF-kuvatiedostoja, mutta voit myös tallentaa suoraan WebM- tai MP4-muotoihin mikäli niin haluat.

en: Features:
fi: Ominaisuudet:

en: Select a screen region to record
fi: Valitse nauhoitettava alue näytöltä

en: Save recorded video as an optimized animated GIF
fi: Tallenna nauhoitettu video optimoituna GIF-animaationa

en: Record directly to WebM or MP4 format
fi: Nauhoita suoraan WebM- tai MP4-muotoihin

en: Simple user interface optimized for the task
fi: Yksinkertaistettu käyttöliittymä toimitusta varten

en: Automatically downscale recorded videos
fi: Aja tallennettujen videoiden laatua automaattisesti alemmas

en: Support for HiDPI screens
fi: Tuki HiDPI-näytöille

en: Works inside a GNOME Shell Wayland session (using XWayland)
fi: Toimii Gnome Shell Wayland -istunnossa (käyttäen XWaylandia)

en: Peek is not a general purpose screencast app with extended features but rather focuses on the single task of creating small, silent screencasts of an area of the screen for creating GIF animations or silent WebM or MP4 videos.
fi: Peek ei ole yleiskäyttöön tarkoitettu ruudunkaappausohjelma joka sisältää lisäominaisuuksia, vaan enemmänkin se keskittyy yhteen ripeään tehtävään luodakseen pieniä, äänettömiä liikkuvan kuvan kaappauksia GIF-muodossa tietystä osasta näyttöruutuasi, taikka mykkiä WebM- tai MP4-videoita.

en: The main window to select the recording area
fi: Pääikkuna jolla määritetään tallennettava alue

en: Peek's preferences dialog
fi: Peekin asetusikkuna

en: Peek is recording itself
fi: Peek nauhoittaa itseään

en: Time in milliseconds for which the recording area size is displayed after resizing stops.
fi: Aika millisekunneissa jolloin tallennusalue vielä näkyy koon muuttamisen jälkeen.

en: "Peek %Y-%m-%d %H-%M"
fi: "Peek %vuosi-%kuu-%päivä %tunti-%minuutilla"

en: Default file name used. Can include date format specifiers. The extension will be added automatically.
fi: Käytössä vakiollinen nimimuoto. Voi sisältää päivämäärään liittyviä määreitä. Laajennus lisätään automaattisesti.

en: Prefer dark theme
fi: Suosi tummaa teemaa

en: Global keybinding to toggle recording
fi: Yleinen näppäinsidos tallennuksen aloittamiseksi

en: Output file format
fi: Tuotettavan tiedoston muoto

en: Quality setting for the gifski GIF encoder
fi: Laatuasetus gifski GIF-enkooderille

en: Resolution downsampling factor
fi: Tarkkuuden alasajon määritys

en: Whether to capture the mouse cursor
fi: Nauhoitetaanko hiiren osoitin

en: Size and position of the last open main window
fi: Viimeisen avonaisen pääikkunan koko ja paikka

en: Path where last video got saved
fi: Polku mihin viimeisin video tallennettiin
