peek - en to id translation catalogue (86 entries)

en: Show the version of the program and exit
id: Tampilkan versi program dan keluar

en: Select the recording backend (gnome-shell, ffmpeg)
id: Pilih perekam backend (gnome-shell, ffmpeg)

en: Start recording in all running Peek instances
id: Mulai merekam dalam semua instance Peek yang berjalan

en: Stop recording in all running Peek instances
id: Berhenti merekam semua instance Peek yang berjalan

en: Toggle recording in all running Peek instances
id: Beralih merekam semua instance Peek yang berjalan

en: Start Peek without the header bar
id: Jalankan Peek tanpa header bar

en: Unable to initialize default recording backend: %s
id: Tidak bisa menginisialisasikan backend: %s

en: Unable to initialize recording backend %s: %s
id: Tidak bisa menginisialisasikan rekaman backend %s: %s

en: Recording backend unavailable
id: Rekaman backend tidak tersedia

en: Native Wayland backend is unsupported
id: Backend Native Wayland tidak didukung

en: You are running Peek natively on Wayland, this is currently unsupported. Please start Peek using XWayland by setting <tt>GDK_BACKEND=x11</tt>.
    
    For Details see the Peek <a href='https://github.com/phw/peek#why-no-native-wayland-support'>FAQ about Wayland support</a>.
id: Anda sedang menjalankan Peek bawaan pada Wayland, ini tidak didukung lagi sekarang. Silakan jalankan Peek menggunakan XWayland dengan pengaturan <tt>GDK_BACKEND=x11</tt>.
    
    Untuk lebih lengkap lihat <a href='https://github.com/phw/peek#why-no-native-wayland-support'>FAQ tentang dukungan Wayland</a> Peek.

en: Peek requires FFmpeg or running GNOME Shell session.
id: Peek memerlukan FFmpeg atau menjalankan sesi GNOME Shell.

en: FFmpeg executable not found.
id: FFmpeg tidak ditemukan.

en: An unexpected error occurred during recording. Recording was aborted.
id: Sebuah galat yang tidak diharapkan muncul selama merekam. Perekaman dibatalkan.

en: Rendering animation…
id: Merender animasi…

en: Peek will close when rendering is finished.
id: Peek akan tertutup ketika proses pembuatan selesai.

en: Record as %s
id: Rekam sebagai %s

en: Start / Stop: %s
id: Mulai/Berhenti: %s

en: Rendering…
id: Membuat…

en: Recording could not be started due to an unexpected error.
id: Perekaman tidak bisa dimulai dikarenakan sebuah galat yang tidak diharapkan.

en: Save animation
id: Simpan animasi

en: _Save
id: _Simpan

en: _Cancel
id: _Batal

en: The file could not be saved to the selected location.
id: Berkas tidak bisa disimpan ke lokasi terpilih.

en: Animation saved as “%s”
id: Animasi disimpan sebagai “%s”

note: Unity does not allow actions on notifications, so we disable notification actions there.
en: Click here to show the saved file in your file manager.
id: Klik disini untuk menampilkan berkas tersimpan dimanajer berkas anda.

en: Show in file manager
id: Tampilkan dimanajer berkas

note: Display the configured shortcut to the user
en: deactivated
id: dinonaktifkan

note: Add a button to change the keyboard shortcut
en: Change
id: Ubah

en: Press keys…
id: Tekan tombol…

en: Animated GIF recorder
id: Perekam Animasi GIF

en: Start recording
id: Mulai perekaman

en: New window
id: Jendela baru

en: Set window size
id: Atur ukuran jendela

en: Preferences
id: Preferensi

en: About Peek
id: Tentang

en: _Stop
id: _Berhenti

en: Stop recording
id: Hentikan perekaman

en: _Record
id: _Rekam

en: Recording error
id: Galat merekam

en: Report issue
id: Laporkan masalah

en: Close
id: Tutup

en: Please read the <a href="https://github.com/phw/peek#frequently-asked-questions">FAQs</a> before reporting this issue. If the FAQs do not answer your issue please report it and provide as much details as possible on what you were doing when the issue occurred.
id: Silakan baca <a href="https://github.com/phw/peek#frequently-asked-questions">FAQs</a> sebelum melaporkan masalah ini. Jika FAQs tidak mengatasi masalah Anda, silakan laporkan dan sertakan serinci mungkin apa yang sedang Anda lakukan ketika masalah muncul.

en: Show details
id: Tampilkan rincian

en: User interface
id: Tampilan pengguna

en: Open file manager after saving
id: Buka manajer berkas setelah disimpan

en: Show desktop notification after saving
id: Tampilkan notifikasi desktop setelah penyimpanan

en: Start / stop recording
id: Mulai/Hentikan perekaman

en: Recording
id: Merekam

en: Output format
id: Format keluaran

en: Use gifski for high quality GIFs
id: Gunakan gifski untuk GIF berkualitas tinggi

en: GIF quality
id: Kualitas GIF

en: Resolution downsampling
id: Resolusi contoh penurunan

en: Delay in seconds before recording starts
id: Jeda beberapa detik sebelum memulai perekaman

en: Capture mouse cursor
id: Tangkap kursor tetikus

en: Peek preferences
id: Preferensi Peek

en: Cancel
id: Batal

en: Set size
id: Atur ukuran

en: Width
id: Lebar

en: Height
id: Tinggi

en: Record short animated GIF images from your screen
id: Rekam gambar animasi GIF pendek dari layar anda

en: screencast;screen recorder;screen capture;GIF;WebM;APNG;
id: screencast;perekam layar;tangkapan layar;GIF;WebM;APNG;

en: Simple screen recorder with an easy to use interface
id: Perekam layar sederhana dengan antarmuka yang mudah digunakan

en: Peek makes it easy to create short screencasts of a screen area. It was built for the specific use case of recording screen areas, e.g. for easily showing UI features of your own apps or for showing a bug in bug reports. With Peek you simply place the Peek window over the area you want to record and press "Record". Peek is optimized for generating animated GIFs, but you can also directly record to WebM or MP4 if you prefer.
id: Peek membuatnya mudah untuk membuat layar pendek dari area layar. Itu tadidibuat untuk kasus penggunaan khusus area layar perekaman, mis. untuk mudahMenampilkan fitur UI aplikasi Anda sendiri atau untuk menampilkan bug dalam laporan bug.Dengan Peek kamu cukup letakkan jendela Peek di atas area yang ingin kamu rekamdan tekan "Rekam". Peek dioptimalkan untuk menghasilkan animasi GIF, tetapiAnda juga dapat langsung merekam ke WebM atau MP4 jika Anda mau.

en: Features:
id: Fitur-fitur:

en: Select a screen region to record
id: Pilih area layar untuk direkam

en: Save recorded video as an optimized animated GIF
id: Simpan video terekam sebagai sebuah animasi GIF yang teroptimasi

en: Record directly to WebM or MP4 format
id: Rekam langsung menjadi format WebM or MP4

en: Simple user interface optimized for the task
id: Antarmuka pengguna sederhana yang dioptimalkan untuk tugas

en: Automatically downscale recorded videos
id: Automatis menurunkan skala rekaman video

en: Support for HiDPI screens
id: Dukungan untuk layar HiDPI

en: Works inside a GNOME Shell Wayland session (using XWayland)
id: Bekerja di dalam sesi GNOME Shell Wayland (menggunakan XWayland)

en: Peek is not a general purpose screencast app with extended features but rather focuses on the single task of creating small, silent screencasts of an area of the screen for creating GIF animations or silent WebM or MP4 videos.
id: Peek bukan aplikasi screencast yang umum dengan fitur yang diperluas tetapiAgak fokus pada satu tugas untuk menciptakan screencasts kecil dan sunyiarea layar untuk membuat animasi GIF atau WebM atau MP4video.

en: The main window to select the recording area
id: Jendela utama untuk memilih area perekaman

en: Peek's preferences dialog
id: Dialog pengaturan Peek

en: Peek is recording itself
id: Peek sedang merekam sendiri

en: Time in milliseconds for which the recording area size is displayed after resizing stops.
id: Waktu dalam milidetik untuk ukuran area perekaman ditampilkan setelah pengubahan ukuran berhenti.

en: Default file name used. Can include date format specifiers. The extension will be added automatically.
id: Nama file default yang digunakan. Dapat menyertakan penentu format tanggal. Ekstensi akan ditambahkan secara otomatis.

en: Prefer dark theme
id: Pilih tema gelap

en: Global keybinding to toggle recording
id: Pengaturan tombol global untuk mengatur rekaman

en: Output file format
id: Format berkas yang dihasilkan

en: Quality setting for the gifski GIF encoder
id: Pengaturan kualitas untuk encoder GIF gifski

en: Resolution downsampling factor
id: Faktor resolusi downsampling

en: Whether to capture the mouse cursor
id: Apakah akan merekam kursor mouse

en: Size and position of the last open main window
id: Ukuran dan posisi jendela utama terakhir terbuka

en: Path where last video got saved
id: Jalur dimana video terakhir disimpan
