peek - en to ja translation catalogue (88 entries)

en: Show the version of the program and exit
ja: プログラムのバージョンを表示して終了します

en: Select the recording backend (gnome-shell, ffmpeg)
ja: 録画に使用するバックエンド（gnome-shell、ffmpeg）を選択します

en: BACKEND
ja: バックエンド

en: Start recording in all running Peek instances
ja: 実行中のすべての Peek のインスタンスで録画を開始します

en: Stop recording in all running Peek instances
ja: 実行中のすべての Peek のインスタンスで録画を停止します

en: Toggle recording in all running Peek instances
ja: 実行中のすべての Peek のインスタンスで録画の開始と停止を切り替えます

en: Start Peek without the header bar
ja: ヘッダーバーなしで Peek を開始します

en: Unable to initialize default recording backend: %s
ja: デフォルトの録画バックエンドを初期化できません: %s

en: Unable to initialize recording backend %s: %s
ja: 録画バックエンド %s を初期化できません: %s

en: Recording backend unavailable
ja: 録画バックエンドが利用できません

en: Native Wayland backend is unsupported
ja: ネイティブ Wayland バックエンドはサポートされていません

en: You are running Peek natively on Wayland, this is currently unsupported. Please start Peek using XWayland by setting <tt>GDK_BACKEND=x11</tt>.
    
    For Details see the Peek <a href='https://github.com/phw/peek#why-no-native-wayland-support'>FAQ about Wayland support</a>.
ja: Peek をネイティブな Wayland 上で実行しています。これは現在サポートされていません。<tt>GDK_BACKEND=x11</tt> を設定し、XWayland を使用して Peek を起動してください。
    
    詳細については Peek の <a href='https://github.com/phw/peek#why-no-native-wayland-support'>Wayland に関する FAQ</a> をお読みください。

en: Peek requires FFmpeg or running GNOME Shell session.
ja: Peek の実行には、FFmpeg か、実行中の GNOME シェルセッションが必要です。

en: FFmpeg executable not found.
ja: FFmpeg の実行ファイルが見つかりません。

en: An unexpected error occurred during recording. Recording was aborted.
ja: 録画中に予期しないエラーが発生しました。録画は中止されました。

en: Rendering animation…
ja: アニメーションをレンダリングしています…

en: Peek will close when rendering is finished.
ja: レンダリングが完了すると Peek は閉じます。

en: Record as %s
ja: %s 形式で録画

en: Start / Stop: %s
ja: 開始/終了: %s

en: Rendering…
ja: レンダリングしています…

en: Recording could not be started due to an unexpected error.
ja: 予期しないエラーのため録画を開始できませんでした。

en: Save animation
ja: アニメーションを保存

en: _Save
ja: 保存(_S)

en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

en: The file could not be saved to the selected location.
ja: ファイルを選択された場所に保存することができませんでした。

en: Animation saved as “%s”
ja: アニメーションは "%s" という名前で保存されました

note: Unity does not allow actions on notifications, so we disable notification actions there.
en: Click here to show the saved file in your file manager.
ja: ファイルマネージャーで保存されたファイルを表示するにはここをクリックしてください。

en: Show in file manager
ja: ファイルマネージャーで表示

note: Display the configured shortcut to the user
en: deactivated
ja: なし

note: Add a button to change the keyboard shortcut
en: Change
ja: 変更

en: Press keys…
ja: キーを押してください…

en: Animated GIF recorder
ja: アニメーション GIF レコーダー

en: Start recording
ja: 録画を開始します

en: New window
ja: 新しいウィンドウ

en: Set window size
ja: ウィンドウサイズを設定

en: Preferences
ja: 設定

en: About Peek
ja: このアプリケーションについて

en: _Stop
ja: 停止(_S)

en: Stop recording
ja: 録画を停止します

en: _Record
ja: 録画(_R)

en: Recording error
ja: 録画エラー

en: Report issue
ja: 問題を報告

en: Close
ja: 閉じる

en: Please read the <a href="https://github.com/phw/peek#frequently-asked-questions">FAQs</a> before reporting this issue. If the FAQs do not answer your issue please report it and provide as much details as possible on what you were doing when the issue occurred.
ja: この問題を報告する前に、<a href="https://github.com/phw/peek#frequently-asked-questions">FAQ</a> をお読みください。FAQ では問題が解決しない場合は、いつ何をしていた時に問題が発生したかを、可能な限り詳細に示して報告してください。

en: Show details
ja: 詳細を表示

en: User interface
ja: ユーザーインターフェース

en: Open file manager after saving
ja: 保存後にファイルマネージャーを開く

en: Show desktop notification after saving
ja: 保存後にデスクトップ通知を表示

en: Start / stop recording
ja: 録画を開始/終了

en: Recording
ja: 録画

en: Output format
ja: 出力形式

en: Use gifski for high quality GIFs
ja: より高画質の GIF にするために gifski を使う

en: GIF quality
ja: GIF の画質

en: Framerate
ja: フレームレート

en: Resolution downsampling
ja: 解像度のダウンサンプリング

en: Delay in seconds before recording starts
ja: 録画開始までの遅延秒数

en: Capture mouse cursor
ja: マウスカーソルをキャプチャー

en: Peek preferences
ja: Peek の設定

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Set size
ja: サイズを設定

en: Width
ja: 幅

en: Height
ja: 高さ

en: Record short animated GIF images from your screen
ja: スクリーンから短いアニメーション GIF イメージを録画します

en: screencast;screen recorder;screen capture;GIF;WebM;APNG;
ja: スクリーンキャスト;スクリーンレコーダー;スクリーンキャプチャー;screencast;screen recorder;screen capture;GIF;WebM;APNG;

en: Simple screen recorder with an easy to use interface
ja: 使いやすいインターフェースを備えたシンプルなスクリーンレコーダー

en: Peek makes it easy to create short screencasts of a screen area. It was built for the specific use case of recording screen areas, e.g. for easily showing UI features of your own apps or for showing a bug in bug reports. With Peek you simply place the Peek window over the area you want to record and press "Record". Peek is optimized for generating animated GIFs, but you can also directly record to WebM or MP4 if you prefer.
ja: Peek は、指定した画面領域の短いスクリーンキャストを簡単に作成することができます。特定の用途（アプリの UI や機能に関する説明、バグ報告など）で画面領域を録画するために Peek は作成されました。Peek の使い方はシンプルで、録画したい領域に Peek のウィンドウを移動させて「録画」を押すだけです。Peek はアニメーション GIF を生成するのに最適化されていますが、WebM や MP4 で直接録画することもできます。

en: Features:
ja: 機能:

en: Select a screen region to record
ja: 録画する画面領域を選択します

en: Save recorded video as an optimized animated GIF
ja: 録画されたビデオを最適化されたアニメーション GIF として保存します

en: Record directly to WebM or MP4 format
ja: WebM や MP4 形式に直接録画します

en: Simple user interface optimized for the task
ja: タスクに最適化されたシンプルなユーザーインターフェース

en: Automatically downscale recorded videos
ja: 録画されたビデオを自動的にダウンスケールします

en: Support for HiDPI screens
ja: HiDPI スクリーンをサポート

en: Works inside a GNOME Shell Wayland session (using XWayland)
ja: XWayland を使用して GNOME Shell Wayland セッション内で動作します

en: Peek is not a general purpose screencast app with extended features but rather focuses on the single task of creating small, silent screencasts of an area of the screen for creating GIF animations or silent WebM or MP4 videos.
ja: Peek は拡張された機能を持った汎用目的のスクリーンキャストアプリではなく、むしろ GIF アニメーションや無音の WebM/MP4 ビデオを作成するという目的で画面領域の小さくて無音のスクリーンキャストを作成するという単一のタスクに焦点を当てています。

en: The main window to select the recording area
ja: 録画範囲を選択するメインウィンドウ

en: Peek's preferences dialog
ja: Peek の設定ダイアログ

en: Peek is recording itself
ja: Peek が Peek 自身を録画しています

en: Time in milliseconds for which the recording area size is displayed after resizing stops.
ja: サイズ調整が終わったあと録画領域のサイズが表示されるまでの時間（ミリ秒）。

en: Default file name used. Can include date format specifiers. The extension will be added automatically.
ja: デフォルトのファイル名に使用されます。日時書式指定文字列を含めることができます。拡張子が自動的に追加されます。

en: Prefer dark theme
ja: ダークテーマを使用します

en: Global keybinding to toggle recording
ja: 録画状態を切り替えるためのグローバルキーバインド

en: Output file format
ja: 出力されるファイルの形式

en: Quality setting for the gifski GIF encoder
ja: gifski GIF エンコーダーで使用される画質設定

en: Resolution downsampling factor
ja: 解像度ダウンサンプル係数

en: Whether to capture the mouse cursor
ja: マウスカーソルをキャプチャーするかどうか

en: Size and position of the last open main window
ja: 最後に開かれたメインウィンドウのサイズと位置

en: Path where last video got saved
ja: 最後のビデオが保存された場所のパス
