peek - en to nl translation catalogue (87 entries)

en: Show the version of the program and exit
nl: Toon de toepassingsversie en sluit af

en: Select the recording backend (gnome-shell, ffmpeg)
nl: Kies het opnamebackend (gnome-shell, ffmpeg)

en: Start recording in all running Peek instances
nl: Start met opnemen in alle actieve Peek-processen

en: Stop recording in all running Peek instances
nl: Stop met opnemen in alle actieve Peek-processen

en: Toggle recording in all running Peek instances
nl: Schakel opnemen in alle actieve Peek-processen in/uit

en: Start Peek without the header bar
nl: Start Peek zonder kopbalk

en: Unable to initialize default recording backend: %s
nl: Het initialiseren van het standaard opnamebackend is mislukt: %s

en: Unable to initialize recording backend %s: %s
nl: Het initialiseren van het opnamebackend '%s' is mislukt: %s

en: Recording backend unavailable
nl: Opnamebackend niet beschikbaar

en: Native Wayland backend is unsupported
nl: Het Wayland-backend wordt niet ondersteund

en: You are running Peek natively on Wayland, this is currently unsupported. Please start Peek using XWayland by setting <tt>GDK_BACKEND=x11</tt>.
    
    For Details see the Peek <a href='https://github.com/phw/peek#why-no-native-wayland-support'>FAQ about Wayland support</a>.
nl: Je draait Peek direct op Wayland - dit wordt momenteel niet ondersteund. Start Peek met XWayland middels de optie <tt>GDK_BACKEND=x11</tt>.
    
    Lees meer hierover in de <a href='https://github.com/phw/peek#why-no-native-wayland-support'>veelgestelde vragen over Wayland-ondersteuning</a>.

en: Peek requires FFmpeg or running GNOME Shell session.
nl: Peek vereist FFmpeg of een actieve GNOME Shell-sessie.

en: FFmpeg executable not found.
nl: FFmpeg is niet aangetroffen.

en: An unexpected error occurred during recording. Recording was aborted.
nl: De opname is afgebroken omdat er een onverwachte fout is opgetreden.

en: Rendering animation…
nl: Bezig met renderen van animatie…

en: Peek will close when rendering is finished.
nl: Peek zal worden afgesloten nadat het renderen is voltooid.

en: Record as %s
nl: Opnemen als %s

en: Start / Stop: %s
nl: Starten/Stoppen: %s

en: Rendering…
nl: Bezig met renderen…

en: Recording could not be started due to an unexpected error.
nl: De opname kan niet worden gestart omdat er een onverwachte fout is opgetreden.

en: Save animation
nl: Animatie opslaan

en: _Save
nl: Op_slaan

en: _Cancel
nl: _Annuleren

en: The file could not be saved to the selected location.
nl: Het bestand kan niet worden opgeslagen op de gekozen locatie.

en: Animation saved as “%s”
nl: De animatie is opgeslagen als "%s"

note: Unity does not allow actions on notifications, so we disable notification actions there.
en: Click here to show the saved file in your file manager.
nl: Klik hier om het opgeslagen bestand te bekijken in je bestandsbeheerder.

en: Show in file manager
nl: Tonen in bestandsbeheerder

note: Display the configured shortcut to the user
en: deactivated
nl: uitgeschakeld

note: Add a button to change the keyboard shortcut
en: Change
nl: Wijzigen

en: Press keys…
nl: Druk op een sneltoets…

en: Animated GIF recorder
nl: Bewegende gif-opname

en: Start recording
nl: Opname starten

en: New window
nl: Nieuw venster

en: Set window size
nl: Venstergrootte instellen

en: Preferences
nl: Voorkeuren

en: About Peek
nl: Over Peek

en: _Stop
nl: _Stoppen

en: Stop recording
nl: Opname stoppen

en: _Record
nl: _Opname starten

en: Recording error
nl: Opnamefout

en: Report issue
nl: Probleem melden

en: Close
nl: Sluiten

en: Please read the <a href="https://github.com/phw/peek#frequently-asked-questions">FAQs</a> before reporting this issue. If the FAQs do not answer your issue please report it and provide as much details as possible on what you were doing when the issue occurred.
nl: Lees eerst de <a href="https://github.com/phw/peek#frequently-asked-questions">veelgestelde vragen</a>. Als je daar geen oplossing kunt vinden, meld het probleem dan en vermeld zo veel mogelijk details over wat je aan het doen was.

en: Show details
nl: Details tonen

en: User interface
nl: Uiterlijk

en: Open file manager after saving
nl: Bestandsbeheerder openen na opslaan

en: Show desktop notification after saving
nl: Bureaubladmelding tonen na opslaan

en: Start / stop recording
nl: Opname starten/stoppen

en: Recording
nl: Opname

en: Output format
nl: Uitvoerformaat

en: Use gifski for high quality GIFs
nl: gifski gebruiken voor gif-bestanden van hoge kwaliteit

en: GIF quality
nl: GIF-kwaliteit

en: Framerate
nl: Ververssnelheid

en: Resolution downsampling
nl: Resolutie van ruisreductie

en: Delay in seconds before recording starts
nl: Vertraging (in seconden) voordat de opname start

en: Capture mouse cursor
nl: Cursor vastleggen

en: Peek preferences
nl: Peek-voorkeuren

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Set size
nl: Grootte instellen

en: Width
nl: Breedte

en: Height
nl: Hoogte

en: Record short animated GIF images from your screen
nl: Maak korte, bewegende gif-afbeeldingen van je scherm

en: screencast;screen recorder;screen capture;GIF;WebM;APNG;
nl: screencast;schermopname;vastleggen;GIF;WebM;APNG;

en: Simple screen recorder with an easy to use interface
nl: Simpele, eenvoudig te bedienen schermopnametoepassing

en: Peek makes it easy to create short screencasts of a screen area. It was built for the specific use case of recording screen areas, e.g. for easily showing UI features of your own apps or for showing a bug in bug reports. With Peek you simply place the Peek window over the area you want to record and press "Record". Peek is optimized for generating animated GIFs, but you can also directly record to WebM or MP4 if you prefer.
nl: Peek maakt het je makkelijk om korte screencasts van een deel van het scherm te maken. Peek is gebouwd om delen van schermen op te nemen, bijv. om de werking van je toepassingen te tonen of om een opname te maken voor een bugmelding. Plaats het Peek-venster over het op te nemen gebied en klik op 'Opnemen'. Peek is geoptimaliseerd voor het genereren van bewegende gif-bestanden, maar je kunt ook direct opnemen naar webm of mp4.

en: Features:
nl: Kenmerken:

en: Select a screen region to record
nl: Selecteer een vast te leggen schermgebied

en: Save recorded video as an optimized animated GIF
nl: Sla een opname op als een geoptimaliseerd, bewegend gif-bestand

en: Record directly to WebM or MP4 format
nl: Neem direct op naar webm- of mp4-formaat

en: Simple user interface optimized for the task
nl: Eenvoudig uiterlijk, geoptimaliseerd voor de taak

en: Automatically downscale recorded videos
nl: Snijd opnames automatisch bij

en: Support for HiDPI screens
nl: Ondersteuning voor HiDPI-schermen

en: Works inside a GNOME Shell Wayland session (using XWayland)
nl: Werkt in GNOME Shell op Wayland (met behulp van XWayland)

en: Peek is not a general purpose screencast app with extended features but rather focuses on the single task of creating small, silent screencasts of an area of the screen for creating GIF animations or silent WebM or MP4 videos.
nl: Peek is niet zomaar een screencasttoepassing met uitgebreide mogelijkheden: Peek legt de nadruk op het maken van kleine, stille screencasts van een gedeelte van het scherm voor het maken van gif-animaties of stille webm- of mp4-video's.

en: The main window to select the recording area
nl: Het hoofdvenster om het vast te leggen gebied te selecteren

en: Peek's preferences dialog
nl: Peek-voorkeurenvenster

en: Peek is recording itself
nl: Peek is bezig zichzelf op te nemen

en: Time in milliseconds for which the recording area size is displayed after resizing stops.
nl: Tijd (in milliseconden) dat de opnamegebiedsgrootte moet worden getoond na het verkleinen/vergroten.

en: Default file name used. Can include date format specifiers. The extension will be added automatically.
nl: De te gebruiken standaardnaam. Datumopmaak is toegestaan. De bestandsextensie wordt automatisch toegevoegd.

en: Prefer dark theme
nl: Voorkeur voor donker thema

en: Global keybinding to toggle recording
nl: Algemene sneltoets om de opname te starten/stoppen

en: Output file format
nl: Uitvoerbestandsformaat

en: Quality setting for the gifski GIF encoder
nl: Kwaliteitsinstelling van de gifski-codering

en: Resolution downsampling factor
nl: Resolutie van ruisreductiefactor

en: Whether to capture the mouse cursor
nl: Of de muiscursor moet worden vastgelegd

en: Size and position of the last open main window
nl: Afmetingen en positie van het laatst geopende hoofdvenster

en: Path where last video got saved
nl: Pad waar de recentste video is opgeslagen
