Peek - en to sv translation catalogue (88 entries)

en: Show the version of the program and exit
sv: Visa programversion och avsluta

en: Select the recording backend (gnome-shell, ffmpeg)
sv: Välj inspelningsprogram (gnome-shell, ffmpeg)

en: BACKEND
sv: GRÄNSSNITT

en: Start recording in all running Peek instances
sv: Börja spela in i alla startade Peek-instanser

en: Stop recording in all running Peek instances
sv: Sluta spela in i alla startade Peek-instanser

en: Toggle recording in all running Peek instances
sv: Inspelning av/på i alla startade Peek-instanser

en: Start Peek without the header bar
sv: Starta Peek utan menyfält

en: Unable to initialize default recording backend: %s
sv: Kan inte starta inspelningsgränssnittet: %s

en: Unable to initialize recording backend %s: %s
sv: Kan inte starta inspelningsgränssnittet %s: %s

en: Recording backend unavailable
sv: Inspelningsgränssnittet är inte tillgängligt

en: Native Wayland backend is unsupported
sv: Wayland-gränssnittet stöds inte

en: You are running Peek natively on Wayland, this is currently unsupported. Please start Peek using XWayland by setting <tt>GDK_BACKEND=x11</tt>.
    
    For Details see the Peek <a href='https://github.com/phw/peek#why-no-native-wayland-support'>FAQ about Wayland support</a>.
sv: Du kör Peek på Wayland, detta stöds inte för närvarande. Starta Peek med XWayland genom inställningen <tt>GDK_BACKEND=x11</tt>.
    
    För detaljerad info, se Peek <a href='https://github.com/phw/peek#why-no-native-wayland-support'>FAQ om Wayland-stöd</a>.

en: Peek requires FFmpeg or running GNOME Shell session.
sv: Peek kräver FFmpeg eller aktiv GNOME Shell-session.

en: FFmpeg executable not found.
sv: Körbar FFmpeg hittades inte.

en: An unexpected error occurred during recording. Recording was aborted.
sv: Ett oväntat fel inträffade vid inspelning. Inspelningen avbröts.

en: Rendering animation…
sv: Renderar animering…

en: Peek will close when rendering is finished.
sv: Peek kommer att avslutas när renderingen är slutförd.

en: Record as %s
sv: Spela in som %s

en: Start / Stop: %s
sv: Start / Stopp: %s

en: Rendering…
sv: Renderar …

en: Recording could not be started due to an unexpected error.
sv: Inspelningen kan inte startas på grund av ett oväntat fel.

en: Save animation
sv: Spara animering

en: _Save
sv: _Spara

en: _Cancel
sv: _Avbryt

en: The file could not be saved to the selected location.
sv: Filen kan inte sparas på den anvisade platsen.

en: Animation saved as “%s”
sv: Animeringen sparad som "%s"

note: Unity does not allow actions on notifications, so we disable notification actions there.
en: Click here to show the saved file in your file manager.
sv: Klicka här för att visa den sparade filen i din filhanterare.

en: Show in file manager
sv: Visa i filhanteraren

note: Display the configured shortcut to the user
en: deactivated
sv: inaktiverad

note: Add a button to change the keyboard shortcut
en: Change
sv: Ändra

en: Press keys…
sv: Tryck på tangenter…

en: Animated GIF recorder
sv: Animerad GIF-inspelare

en: Start recording
sv: Starta inspelning

en: New window
sv: Nytt fönster

en: Set window size
sv: Ange fönsterstorlek

en: Preferences
sv: Inställningar

en: About Peek
sv: Om Peek

en: _Stop
sv: _Stoppa

en: Stop recording
sv: Stoppa inspelning

en: _Record
sv: _Spela in

en: Recording error
sv: Inspelningsfel

en: Report issue
sv: Rapportera problem

en: Close
sv: Stäng

en: Please read the <a href="https://github.com/phw/peek#frequently-asked-questions">FAQs</a> before reporting this issue. If the FAQs do not answer your issue please report it and provide as much details as possible on what you were doing when the issue occurred.
sv: Läs <a href="https://github.com/phw/peek#frequently-asked-questions">FAQ</a> före felrapportering. Om FAQ inte besvarar ditt ärende kan du rapportera det och tillhandahålla så mycket detaljer som möjligt, om vad du gjorde när felet inträffade.

en: Show details
sv: Visa detaljerad info

en: User interface
sv: Användargränssnitt

en: Open file manager after saving
sv: Öppna filhanteraren efter sparad fil

en: Show desktop notification after saving
sv: Visa skrivbordsavisering efter sparande

en: Start / stop recording
sv: Starta inspelning

en: Recording
sv: Spelar in

en: Output format
sv: Utdataformat

en: Use gifski for high quality GIFs
sv: Använd gifski för högkvalitativa GIF-filer

en: GIF quality
sv: GIF-kvalitet

en: Framerate
sv: Bildfrekvens

en: Resolution downsampling
sv: Nersampling av upplösning

en: Delay in seconds before recording starts
sv: Fördröjning i sekunder före inspelningsstart

en: Capture mouse cursor
sv: Spela in muspekaren

en: Peek preferences
sv: Peek-inställningar

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Set size
sv: Ange storlek

en: Width
sv: Bredd

en: Height
sv: Höjd

en: Record short animated GIF images from your screen
sv: Spela in korta animerade GIF-bilder från skärmen

en: screencast;screen recorder;screen capture;GIF;WebM;APNG;
sv: skärminspelning;skärminspelare;skärmklipp;GIF;WebM;APNG;

en: Simple screen recorder with an easy to use interface
sv: Enkel skärminspelare med ett användarvänligt gränssnitt

en: Peek makes it easy to create short screencasts of a screen area. It was built for the specific use case of recording screen areas, e.g. for easily showing UI features of your own apps or for showing a bug in bug reports. With Peek you simply place the Peek window over the area you want to record and press "Record". Peek is optimized for generating animated GIFs, but you can also directly record to WebM or MP4 if you prefer.
sv: Peek gör det enkelt att skapa korta inspelningar av ett område på skärmen. Det byggdes specifikt för att enkelt visa funktioner i dina egna program, eller för att spela in underlag till felrapporter. Med Peek kan du enkelt placera Peek-fönstret över det område du vill spela in och trycka på "Spela in". Peek är optimerad för att generera animerade GIF-filer, men du kan också spela in direkt till WebM eller MP4, om du föredrar det.

en: Features:
sv: Funktioner:

en: Select a screen region to record
sv: Välj ett skärmområde för inspelning

en: Save recorded video as an optimized animated GIF
sv: Spara videon som optimerad, animerad GIF-fil

en: Record directly to WebM or MP4 format
sv: Spela in direkt i WebM- eller MP4-formatet

en: Simple user interface optimized for the task
sv: Enkelt användargränssnitt, optimerat för uppgiften

en: Automatically downscale recorded videos
sv: Automatisk nedskalning av inspelad video

en: Support for HiDPI screens
sv: Stöd för HiDPI-skärmar

en: Works inside a GNOME Shell Wayland session (using XWayland)
sv: Fungerar i en GNOME Wayland-session (med hjälp av XWayland)

en: Peek is not a general purpose screencast app with extended features but rather focuses on the single task of creating small, silent screencasts of an area of the screen for creating GIF animations or silent WebM or MP4 videos.
sv: Peek är inte ett generellt skärminspelningsprogram med utökade funktioner, utan fokuserar snarare på den enda uppgiften att skapa små, tysta inspelningar av ett område på skärmen, för att sedan skapa GIF-animeringar eller tysta WebM- eller MP4-videor.

en: The main window to select the recording area
sv: Huvudfönster för att välja inspelningsområde

en: Peek's preferences dialog
sv: Peek-inställningar

en: Peek is recording itself
sv: Peek spelar in sig självt

en: Time in milliseconds for which the recording area size is displayed after resizing stops.
sv: Tid i millisekunder, som inspelningsområdets storlek visas, efter slutförd storleksändring.

en: Default file name used. Can include date format specifiers. The extension will be added automatically.
sv: Standardfilnamn som används. Kan inkludera specificerat datumformat.

en: Prefer dark theme
sv: Föredra mörkt tema

en: Global keybinding to toggle recording
sv: Global tangentbindning för inspelning

en: Output file format
sv: Filformat för utdata

en: Quality setting for the gifski GIF encoder
sv: Kvalitetsinställningar för GIF-kodaren gifski

en: Resolution downsampling factor
sv: Faktor för nerskalning av upplösningen

en: Whether to capture the mouse cursor
sv: Om muspekaren skall spelas in

en: Size and position of the last open main window
sv: Storlek och position för senast öppnade programfönster

en: Path where last video got saved
sv: Sökväg till senast sparade video
