performous - en to ast translation catalogue (95 entries)

note: Game Gameplay related options. name: game
en: Game
ast: Xuegu

note: Audio Devices Setup microphones and playback. name: AudioDevices
en: Audio Devices
ast: Presos soníu

note: Audio Configure general audio settings. name: audio
en: Audio
ast: Soníu

note: Paths Setup song and data paths. name: Paths
en: Paths
ast: Cartafueyos

note: Difficulty Game difficulty. name: game/difficulty type: uint value: 0
en: Hard
ast: Difícil

note: Webserver access Define if you want to control performous remotely with web interface (requires restart). name: game/webserver_access type: uint value: 0
en: Disabled
ast: Desactiváu

en: Enabled
ast: Activáu

en: Beginner
ast: Ñovatu

en: Easy
ast: Cenciello

en: Medium
ast: Medio

en: Challenge
ast: Retu

en: Ready!
ast: ¡Preparate!

en: Start performing!
ast: ¡Entamar  actuación!

en: Select track
ast: Esbillar camción

en: Select difficulty
ast: Esbillar dificultá

en: Quit
ast: Colar

en: Exit to song browser
ast: Colar pal restolador canciones

en: STOP!
ast: ¡APARAR!

en: Streak!
ast: ¡Racha!

en: Kids
ast: Guaḥes

en: Expert
ast: Espertu

en: Lefty-mode
ast: Mou izquierdu

en: ON
ast: ENCESU

en: OFF
ast: APAGÁU

en: Toggle lefty-mode
ast: Camudar mou izquierdu

en: God Mode
    Activated!
ast: Mou Dios
    ¡Activáu!

en: Mistakes ignored!
ast: ¡Erros inoraos!

en: God Mode Ready!
ast: ¡Preparate pal Mou Dios!

en: Solo!
ast: ¡Soledu!

en: Resume
ast: reentamar

en: Back to performing!
ast: ¡Tornar de la actuación!

en: Rejoin
ast: Reaxuntar

en: Change selections
ast: Camudar les esbilles

en: Restart
ast: Reaniciar

en: Start the song
    from the beginning
ast: Entamar la canción
    Dende l'entamu

en: Loading audio samples...
ast: Cargando exemplos de sonios...

en: Creating screens...
ast: Criando pantalles...

en: Screenshot taken!
ast: ¡Semeya coyía!

en: Screenshot failed!
ast: ¡Semeya fallida!

en: No player!
ast: ¡Ensín xugador!

en: Hit singer
ast: Hit cantante

en: Lead singer
ast: Cantante

en: Rising star
ast: Medra d'estrella

en: Tone deaf
ast: Tapecíu

en: Maniac
ast: Maniacu

en: Hoofer
ast: Artista

en: Loser
ast: Perdedor

en: Virtuoso
ast: Virtuosu

en: Rocker
ast: Roqueru

en: It seems you have some manual configurations
    incompatible with this user interface.
    Saving these settings will override
    all existing audio device configuration.
    Your other options changes will be saved too.
ast: Parez que dalgunes configuraciones manuales
    son incompatibles con esta interfaz d'usuariu.
    Atroxar estos axustes sobroescribirán
    toles esistentes na configuración del preséu de soníu.
    Les otres opciones camudaes atroxaranse tamién.

en: - Unassigned -
ast: - Non asignáu -

en: Use arrow keys to configure. Hit Enter/Start to save and test or Esc/Select to cancel. Ctrl + R to reset defaults
ast: Usa les fleches pa configurar. Primi Enter/Start p'atroxar y prevar o Esc/Select p'atayar. Ctrl + R pa reaniciar

en: For advanced device configuration, use command line parameter --audio (use --audiohelp for details).
ast: Pa configuración avanzada de preséu, usa'l parámetru na llinia de comandos --audio (usa --audiohelp pa detalles)

en: Some devices failed to open!
ast: ¡Dalgunos preseos nun s'abren!

en: No playback devices could be used.
ast: Preséu dalu de playback puen usase

en: 
    Please configure some before playing.
ast: 
    Por favor configura daqué enantes d'entamar.

en: Settings saved as system defaults.
ast: Axustes atroxaos como per defeutu del sistema

en: Settings saved.
ast: Axustes atroxaos

en: Ctrl + S to save, Ctrl + R to reset defaults
ast: Ctrl + S p'atroxar, Ctrl + R pa reaniciar axustes

en: Perform
ast: Actuar

en: Practice
ast: Prauticar

en: Configure
ast: Configurar

en: No players found!
ast: ¡Xugador dalu!

en: Enter a name to create a new player.
ast: Pon un nome pa criar un xugador.

en: Press enter to create player!
ast: ¡Primi Intro pa criar xugador!

en: Change player with arrow keys.
ast: Camudar xugador coles fleches.

en: Name:
ast: Nome:

en: Type text to filter or create a new player.
ast: Pon fieltru de testu o criar un nuevu  jugador.

en: Search Text:
ast: Guetar testu:

en: Initializing webcam...
ast: Aniciando Cámara Web...

en: Loading video...
ast: Cargando vidéu...

en: Loading song...
ast: Cargando canción...

en: Song contains broken tracks!
ast: ¡Les canciones tienen pistes rotes!

en: Loading menu...
ast: Cargando menú...

en: Loading complete
ast: Carga fecha darreu

en:    ENTER to skip instrumental break
ast:    INTRO pa saltar rotura instrumental

en:    Remember to wait for grading!
ast:    ¡Remembra asperar pola clasificación!

en: No songs found!
ast: ¡Canción dala alcontrada!

en: <type in to search>
ast: <Escribe pala gueta>

en: Guitar
ast: Guitarra

en: Coop guitar
ast: Guitarra Coop

en: Rhythm guitar
ast: Guitarra rítmica

en: Bass
ast: Baxu

en: Drums
ast: Batería

en: Vocals
ast: Vocales

en: Harmonic 1
ast: Harmónica 1

en: Harmonic 2
ast: Harmónica 2

en: Harmonic 3
ast: Harmónica 3

en: sorted by artist
ast: Ordenao per artista

en: sorted by edition
ast: Ordenao per edición

en: sorted by genre
ast: Ordenao per xeneru

en: sorted by language
ast: Ordenao per llingua

en: sorted by song
ast: Ordenao per canción

en: sorted by path
ast: Ordenao per cartafueyu

en: random order
ast: Orde al debalu
