performous - en to nl translation catalogue (375 entries)

note: Game Gameplay related options. name: game
en: Game
nl: Spel

note: Game Gameplay related options. name: game
en: Gameplay related options.
nl: Aan spel gerelateerde opties.

note: Graphic Configure rendering and video settings. name: graphic
en: Graphic
nl: Grafisch

note: Graphic Configure rendering and video settings. name: graphic
en: Configure rendering and video settings.
nl: Aanpassen render- en video-instellingen.

note: Audio Devices Setup microphones and playback. name: AudioDevices
en: Audio Devices
nl: Geluidsapparaten

note: Audio Devices Setup microphones and playback. name: AudioDevices
en: Setup microphones and playback.
nl: Regel microfoons en afspelen.

note: Audio Configure general audio settings. name: audio
en: Audio
nl: Geluid

note: Audio Configure general audio settings. name: audio
en: Configure general audio settings.
nl: Aanpassen algemene geluidsinstellingen.

note: Paths Setup song and data paths. name: Paths
en: Paths
nl: Locaties

note: Paths Setup song and data paths. name: Paths
en: Setup song and data paths.
nl: Aanpassen locatie van liedjes en bestanden.

note: Karaoke mode Hide pitch wave, notes and scoring. name: game/karaoke_mode type: uint value: 0
en: Off
nl: Uit

note: Karaoke mode Hide pitch wave, notes and scoring. name: game/karaoke_mode type: uint value: 0
en: On - normal text
nl: Aan - normale tekst

note: Karaoke mode Hide pitch wave, notes and scoring. name: game/karaoke_mode type: uint value: 0
en: On - centered text
nl: Aan - gecentreerde tekst

note: Karaoke mode Hide pitch wave, notes and scoring. name: game/karaoke_mode type: uint value: 0
en: Karaoke mode
nl: Karaoke modus

note: Lyric highlight style Hide pitch wave, notes and scoring. name: game/Textstyle type: uint value: 0
en: Hide pitch wave, notes and scoring.
nl: Verberg toonhoogte, noten en sores.

note: Difficulty Game difficulty. name: game/difficulty type: uint value: 0
en: Normal
nl: Normaal

note: Difficulty Game difficulty. name: game/difficulty type: uint value: 0
en: Hard
nl: Moeilijk

note: Difficulty Game difficulty. name: game/difficulty type: uint value: 0
en: Difficulty
nl: Selecteer moeilijkheidsgraad

note: Difficulty Game difficulty. name: game/difficulty type: uint value: 0
en: Game difficulty.
nl: Selecteer moeilijkheidsgraad.

note: Lyric highlight style Hide pitch wave, notes and scoring. name: game/Textstyle type: uint value: 0
en: Western mode
nl: Westerse modus

note: Lyric highlight style Hide pitch wave, notes and scoring. name: game/Textstyle type: uint value: 0
en: Asian mode
nl: Aziatische modus

note: Lyric highlight style Hide pitch wave, notes and scoring. name: game/Textstyle type: uint value: 0
en: Lyric highlight style
nl: Songtekst markeer stijl

note: Autoplay Keep playing random songs after the playlist is empty. name: game/autoplay type: bool value: false
en: Autoplay
nl: Automatisch afspelen

note: Autoplay Keep playing random songs after the playlist is empty. name: game/autoplay type: bool value: false
en: Keep playing random songs after the playlist is empty.
nl: Blijf willekeurige nummers afspelen nadat de afspeellijst leeg is.

note: Pitch waves Enable singing pitch display (when not in karaoke mode). name: game/pitch type: bool value: true
en: Pitch waves
nl: Toonhoogte golven

note: Pitch waves Enable singing pitch display (when not in karaoke mode). name: game/pitch type: bool value: true
en: Enable singing pitch display (when not in karaoke mode).
nl: Toon toonhoogte (indien niet in karaoke modus).

note: Theme Name of the theme to use. name: game/theme type: uint value: 1337
en: Theme
nl: Thema

note: Theme Name of the theme to use. name: game/theme type: uint value: 1337
en: Name of the theme to use.
nl: Naam van het te gebruiken thema.

note: Playlist screen timeout How long it will take before the next song in the playlist starts automatically. name: game/playlist_screen_timeout type: uint value: 15
en: Playlist screen timeout
nl: Afspeellijst pauze

note: Playlist screen timeout How long it will take before the next song in the playlist starts automatically. name: game/playlist_screen_timeout type: uint value: 15
en: How long it will take before the next song in the playlist starts automatically.
nl: Hoelang het duurt voordat het volgende nummer automatisch wordt afgespeeld.

note: Song results timeout How long the scores will be displayed for after finishing a song. name: game/results_timeout type: uint value: 5
en: Song results timeout
nl: Time-out voor resultaat

note: Song results timeout How long the scores will be displayed for after finishing a song. name: game/results_timeout type: uint value: 5
en: How long the scores will be displayed for after finishing a song.
nl: Hoelang het duurt voordat de scores zichtbaar worden na een liedje.

note: High-score timeout How long the high-scores screen will wait for input before going to the next song. name: game/highscore_timeout type: uint value: 5
en: High-score timeout
nl: Time-out voor de scores

note: High-score timeout How long the high-scores screen will wait for input before going to the next song. name: game/highscore_timeout type: uint value: 5
en: How long the high-scores screen will wait for input before going to the next song.
nl: Hoelang het duurt om te wachten op het volgende liedje zonder een toets in te drukken.

note: Language Language to show Performous in name: game/language type: uint value: 1337
en: Language
nl: Taal

note: Language Language to show Performous in name: game/language type: uint value: 1337
en: Language to show Performous in
nl: Taal om Performous in te tonen

note: Date time format Define how date time should be displayed. name: game/datetime_format type: option_list value: %c
en: Date time format
nl: Datumtijd formaat

note: Date time format Define how date time should be displayed. name: game/datetime_format type: option_list value: %c
en: Define how date time should be displayed.
nl: Definieer hoe datumtijd getoond moet worden.

note: Webserver access Define if you want to control performous remotely with web interface (requires restart). name: game/webserver_access type: uint value: 0
en: Disabled
nl: Uitgeschakeld

note: Webserver access Define if you want to control performous remotely with web interface (requires restart). name: game/webserver_access type: uint value: 0
en: All connections
nl: Alle connecties

note: Webserver access Define if you want to control performous remotely with web interface (requires restart). name: game/webserver_access type: uint value: 0
en: Webserver access
nl: Webserver toegang

note: Webserver access Define if you want to control performous remotely with web interface (requires restart). name: game/webserver_access type: uint value: 0
en: Define if you want to control performous remotely with web interface (requires restart).
nl: Defineerd of Performous publiek of lokaal toegangkelijk gemaakt wordt middels de website. Vereist een herstart.

note: Case-sensitive sorting. Make a difference between uppercase and lowercase letters when sorting. name: game/case-sorting type: bool value: false
en: Case-sensitive sorting.
nl: Hoofdlettergevoelige sortering.

note: Case-sensitive sorting. Make a difference between uppercase and lowercase letters when sorting. name: game/case-sorting type: bool value: false
en: Make a difference between uppercase and lowercase letters when sorting.
nl: Maakt het verschil tussen het sorteren van hoofdletters en kleine letters.

note: Webserver port Port to use for the webserver. Choose one that is not used by other applications. name: game/webserver_port type: uint value: 8000
en: Webserver port
nl: Poort

note: Webserver port Port to use for the webserver. Choose one that is not used by other applications. name: game/webserver_port type: uint value: 8000
en: Port to use for the webserver. Choose one that is not used by other applications.
nl: De poort om te gebruiken voor de webserver. Kies een die nog niet in gebruik is door een ander programma.

note: Webserver fallback port Port to use in case original webserver port is in use. Choose one that you know for sure is not used by other applications. name: game/webserver_fallback_port type: uint value: 8001
en: Webserver fallback port
nl: Poort om op terug te vallen

note: Webserver fallback port Port to use in case original webserver port is in use. Choose one that you know for sure is not used by other applications. name: game/webserver_fallback_port type: uint value: 8001
en: Port to use in case original webserver port is in use. Choose one that you know for sure is not used by other applications.
nl: De poort om te gebruiken voor de webserver. Kies een waarvan je zeker weet dat die nog niet in gebruikt is door een ander programma.

note: Notegraph Scaling Choose whether the notegraph keeps a fixed scale or is adjusted according to the current song. name: game/notegraphscalingmode type: uint value: 0
en: Dynamic
nl: Dynamisch

note: Notegraph Scaling Choose whether the notegraph keeps a fixed scale or is adjusted according to the current song. name: game/notegraphscalingmode type: uint value: 0
en: Fixed
nl: Statisch

note: Notegraph Scaling Choose whether the notegraph keeps a fixed scale or is adjusted according to the current song. name: game/notegraphscalingmode type: uint value: 0
en: Auto (1 octave)
nl: Auto (1 octaaf)

note: Notegraph Scaling Choose whether the notegraph keeps a fixed scale or is adjusted according to the current song. name: game/notegraphscalingmode type: uint value: 0
en: Auto (1.5 octaves)
nl: Auto (1.5 octaven)

note: Notegraph Scaling Choose whether the notegraph keeps a fixed scale or is adjusted according to the current song. name: game/notegraphscalingmode type: uint value: 0
en: Auto (2 octaves)
nl: Auto (2 octaven)

note: Notegraph Scaling Choose whether the notegraph keeps a fixed scale or is adjusted according to the current song. name: game/notegraphscalingmode type: uint value: 0
en: Auto (2.5 octaves)
nl: Auto (2.5 octaven)

note: Notegraph Scaling Choose whether the notegraph keeps a fixed scale or is adjusted according to the current song. name: game/notegraphscalingmode type: uint value: 0
en: Notegraph Scaling
nl: Notenbalk schalen

note: Notegraph Scaling Choose whether the notegraph keeps a fixed scale or is adjusted according to the current song. name: game/notegraphscalingmode type: uint value: 0
en: Choose whether the notegraph keeps a fixed scale or is adjusted according to the current song.
nl: Hoe de notenbalk geschaald wordt.

note: Keyboard as guitar Enable keyboard as guitar (Frets on Fire mode). name: game/keyboard_guitar type: bool value: true
en: Keyboard as guitar
nl: Toetsenbord als gitaar

note: Keyboard as guitar Enable keyboard as guitar (Frets on Fire mode). name: game/keyboard_guitar type: bool value: true
en: Enable keyboard as guitar (Frets on Fire mode).
nl: Gebruik toetsenbord als gitaar (Frets on Fire modus).

note: Keyboard as drumkit Enable keyboard as drumkit. name: game/keyboard_drumkit type: bool value: true
en: Keyboard as drumkit
nl: Toetsenbord als drumstel

note: Keyboard as drumkit Enable keyboard as drumkit. name: game/keyboard_drumkit type: bool value: true
en: Enable keyboard as drumkit.
nl: Gebruik toetsenbord als drumstel.

note: Drums use Pro mode Drums use Pro mode. (Toms are not cymbals.) name: game/drum_promode type: bool value: true
en: Drums use Pro mode
nl: Drums gebruiken Pro modus

note: Drums use Pro mode Drums use Pro mode. (Toms are not cymbals.) name: game/drum_promode type: bool value: true
en: Drums use Pro mode. (Toms are not cymbals.)
nl: Drums gebruiken Pro modus (toms zijn geen bekken).

note: Keyboard as dance pad Enable keyboard as dance pad. name: game/keyboard_dancepad type: bool value: true
en: Keyboard as dance pad
nl: Toetsenbord als dance pad

note: Keyboard as dance pad Enable keyboard as dance pad. name: game/keyboard_dancepad type: bool value: true
en: Enable keyboard as dance pad.
nl: Gebruik toetsenbord als dance pad.

note: Keyboard as keytar Enable keyboard as keytar. name: game/keyboard_keytar type: bool value: true
en: Keyboard as keytar
nl: Toetsenbord als gitaar

note: Keyboard as keytar Enable keyboard as keytar. name: game/keyboard_keytar type: bool value: true
en: Enable keyboard as keytar.
nl: Gebruik het toetsenboard als gitaar.

note: Audio Backend Configure which audio backend to use; not all backends will be supported on all platforms. name: audio/backend type: uint value: 1337
en: Auto
nl: Automatisch

note: Force controller A's type Override autodetection and force the first controller to the given type. name: game/instrument0 type: uint value: 0
en: Force controller A's type
nl: Forceer het type van controller A

note: Force controller A's type Override autodetection and force the first controller to the given type. name: game/instrument0 type: uint value: 0
en: Override autodetection and force the first controller to the given type.
nl: Stop automatische herkenning en forceer het type van de eerste controller.

note: Force controller B's type Override autodetection and force the second controller to the given type. name: game/instrument1 type: uint value: 0
en: Force controller B's type
nl: Forceer het type van controller B

note: Force controller B's type Override autodetection and force the second controller to the given type. name: game/instrument1 type: uint value: 0
en: Override autodetection and force the second controller to the given type.
nl: Stop automatische herkenning en forceer het type van de tweede controller.

note: Force controller C's type Override autodetection and force the third controller to the given type. name: game/instrument2 type: uint value: 0
en: Force controller C's type
nl: Forceer het type van controller C

note: Force controller C's type Override autodetection and force the third controller to the given type. name: game/instrument2 type: uint value: 0
en: Override autodetection and force the third controller to the given type.
nl: Stop automatische herkenning en forceer het type van de derde controller.

note: Force controller D's type Override autodetection and force the fourth controller to the given type. name: game/instrument3 type: uint value: 0
en: Force controller D's type
nl: Forceer het type van controller D

note: Force controller D's type Override autodetection and force the fourth controller to the given type. name: game/instrument3 type: uint value: 0
en: Override autodetection and force the fourth controller to the given type.
nl: Stop automatische herkenning en forceer het type van de vierde controller.

note: Joystick configuration Force joystick to some kind of instrument. name: game/instruments type: string_list
en: Joystick configuration
nl: Joystickinstellingen

note: Joystick configuration Force joystick to some kind of instrument. name: game/instruments type: string_list
en: Force joystick to some kind of instrument.
nl: Forceer joystick als een soort instrument.

note: Hardware MIDI input device Regex for matching the MIDI devices to use. The default is to use all available devices. name: game/midi_input type: string
en: Hardware MIDI input device
nl: Hardware MIDI invoerapparaat

note: Hardware MIDI input device Regex for matching the MIDI devices to use. The default is to use all available devices. name: game/midi_input type: string
en: Regex for matching the MIDI devices to use. The default is to use all available devices.
nl: Regex voor het herkennen van de te gebruiken MIDI apparaten. Normaal worden alle beschikbare apparaten gebruikt.

note: Word Collation Words that should be ignored when sorting. name: game/sorting_ignore type: string_list
en: Word Collation
nl: Woordsortering

note: Word Collation Words that should be ignored when sorting. name: game/sorting_ignore type: string_list
en: Words that should be ignored when sorting.
nl: Woorden die genegeerd moeten worden tijdens het sorteren.

note: Windowed width The width of the window. name: graphic/window_width type: int value: 1366 hidden: true
en: Windowed width
nl: Breedte in venstermodus

note: Windowed width The width of the window. name: graphic/window_width type: int value: 1366 hidden: true
en: The width of the window.
nl: De breedte van het venster.

note: Windowed height The height of the window. name: graphic/window_height type: int value: 768 hidden: true
en: Windowed height
nl: Hoogte in venstermodus

note: Windowed height The height of the window. name: graphic/window_height type: int value: 768 hidden: true
en: The height of the window.
nl: De hoogte van het venster.

note: X-Position of the window The X-Position of the window. name: graphic/window_pos_x type: int value: 0 hidden: true
en: X-Position of the window
nl: De breedte van het venster

note: X-Position of the window The X-Position of the window. name: graphic/window_pos_x type: int value: 0 hidden: true
en: The X-Position of the window.
nl: De breedte van het venster.

note: Y-Position of the window The Y-Position of the window. name: graphic/window_pos_y type: int value: 0 hidden: true
en: Y-Position of the window
nl: De hoogte van het venster

note: Y-Position of the window The Y-Position of the window. name: graphic/window_pos_y type: int value: 0 hidden: true
en: The Y-Position of the window.
nl: De hoogte van het venster.

note: High DPI Graphics Enable High-DPI (Retina) graphics when supported; requires restart. name: graphic/highdpi type: bool value: true
en: High DPI Graphics
nl: Visuele instellingen met hoge DPI

note: High DPI Graphics Enable High-DPI (Retina) graphics when supported; requires restart. name: graphic/highdpi type: bool value: true
en: Enable High-DPI (Retina) graphics when supported; requires restart.
nl: Zet 'Hoge DPI' (Retina) aan wanneer dit ondersteund wordt; Vereist een herstart.

note: Fullscreen mode Enable fullscreen mode on startup. name: graphic/fullscreen type: bool value: false
en: Fullscreen mode
nl: Fullscreen modus

note: Fullscreen mode Enable fullscreen mode on startup. name: graphic/fullscreen type: bool value: false
en: Enable fullscreen mode on startup.
nl: Gebruik fullscreen modus vanaf het starten.

note: Stereoscopic 3D Enable 3D rendering of Performous. name: graphic/stereo3d type: bool value: false
en: Stereoscopic 3D
nl: Stereoscopisch 3D

note: Stereoscopic 3D Enable 3D rendering of Performous. name: graphic/stereo3d type: bool value: false
en: Enable 3D rendering of Performous.
nl: Schakel 3D-toepassingen van Performous in.

note: Stereo3D type Some modes may only get activated in fullscreen mode. name: graphic/stereo3dtype type: uint value: 0
en: Red/Cyan
nl: Rood/Cyaan

note: Stereo3D type Some modes may only get activated in fullscreen mode. name: graphic/stereo3dtype type: uint value: 0
en: Green/Magenta
nl: Groen/Magenta

note: Stereo3D type Some modes may only get activated in fullscreen mode. name: graphic/stereo3dtype type: uint value: 0
en: Over/Under
nl: Over/Onder

note: Stereo3D type Some modes may only get activated in fullscreen mode. name: graphic/stereo3dtype type: uint value: 0
en: Stereo3D type
nl: Stereo3D-type

note: Stereo3D type Some modes may only get activated in fullscreen mode. name: graphic/stereo3dtype type: uint value: 0
en: Some modes may only get activated in fullscreen mode.
nl: Sommige functies zullen alleen werken in volledig-scherm modus.

note: Stereo3D separation The strength of the effect. Experiment with different settings for best results. name: graphic/stereo3dseparation type: float value: 50
en: Stereo3D separation
nl: Stereo3D-sterkte

note: Stereo3D separation The strength of the effect. Experiment with different settings for best results. name: graphic/stereo3dseparation type: float value: 50
en: The strength of the effect. Experiment with different settings for best results.
nl: De sterkte van het effect, probeer verschillende instellingen voor de beste resultaten.

note: Video playback Allows completely disabling background videos. It is recommended to leave this enabled as Performous will still smoothly fade out the video if your computer is not fast enough. name: graphic/video type: bool value: true
en: Video playback
nl: Video weergave

note: Video playback Allows completely disabling background videos. It is recommended to leave this enabled as Performous will still smoothly fade out the video if your computer is not fast enough. name: graphic/video type: bool value: true
en: Allows completely disabling background videos. It is recommended to leave this enabled as Performous will still smoothly fade out the video if your computer is not fast enough.
nl: Staat je toe de achtergrondvideo's volledig uit te zetten. Het is aangeraden om dit aan te laten aangezien Performous de video zacht zal uitfaden als je computer niet snel genoeg is.

note: Webcam background Performous can use webcam as a background video. Disable it if Performous crashes while entering a song. name: graphic/webcam type: bool value: false
en: Webcam background
nl: Webcam achtergrond

note: Webcam background Performous can use webcam as a background video. Disable it if Performous crashes while entering a song. name: graphic/webcam type: bool value: false
en: Performous can use webcam as a background video. Disable it if Performous crashes while entering a song.
nl: Performous kan een webcam als achtergrond video gebruiken. Zet dit uit als performous vastloopt bij het spelen van een liedje.

note: Webcam id Use 0 to autodetect or a number starting from 1 to choose specific device. name: graphic/webcamid type: uint value: 0
en: Use 0 to autodetect or a number starting from 1 to choose specific device.
nl: Gebruik 0 om automatisch te detecteren of een nummer vanaf 1 om een specifiek apparaat te kiezen.

note: SVG quality Larger numbers cause vector graphics to be rendered in higher resolution. Decrease this to make navigating in menus faster. name: graphic/svg_lod type: float value: 1.5
en: SVG quality
nl: SVG-kwaliteit

note: SVG quality Larger numbers cause vector graphics to be rendered in higher resolution. Decrease this to make navigating in menus faster. name: graphic/svg_lod type: float value: 1.5
en: Larger numbers cause vector graphics to be rendered in higher resolution. Decrease this to make navigating in menus faster.
nl: Grotere getallen zorgen voor het renderen van vectorafbeeldingen in hogere resolutie. Verlaag dit om het navigeren in menu's vlugger te maken.

note: Text quality Larger numbers cause text to be rendered in higher resolution. Decrease this to make everything a little faster. name: graphic/text_lod type: float value: 1.5
en: Text quality
nl: Tekstkwaliteit

note: Text quality Larger numbers cause text to be rendered in higher resolution. Decrease this to make everything a little faster. name: graphic/text_lod type: float value: 1.5
en: Larger numbers cause text to be rendered in higher resolution. Decrease this to make everything a little faster.
nl: Grotere getallen zorgen voor een rendering in hogere resolutie. Verlaag dit om alles wat sneller te maken.

note: Benchmark mode Framerate limit of 100 FPS is removed and the game instead renders at full speed. FPS values are printed to console. Please note that the display drivers may still limit the rendering speed to the screen refresh rate. name: graphic/fps type: bool value: false
en: Benchmark mode
nl: Benchmark modus

note: Benchmark mode Framerate limit of 100 FPS is removed and the game instead renders at full speed. FPS values are printed to console. Please note that the display drivers may still limit the rendering speed to the screen refresh rate. name: graphic/fps type: bool value: false
en: Framerate limit of 100 FPS is removed and the game instead renders at full speed. FPS values are printed to console. Please note that the display drivers may still limit the rendering speed to the screen refresh rate.
nl: De framerate limiet van 100 FPS is verwijderd en het spel rendert nu op volle snelheid. FPS waarden worden geprint in de console. De videokaartdrivers kunnen nog altijd de rendersnelheid beperking tot de verversingssnelheid van het scherm.

note: Suggested latency This is a hint for the audio engine about the desired latency. Set this as low as possible while retaining clear audio playback. Requires restart. name: audio/latency type: float value: 0.075
en: Suggested latency
nl: Voorgestelde latency

note: Suggested latency This is a hint for the audio engine about the desired latency. Set this as low as possible while retaining clear audio playback. Requires restart. name: audio/latency type: float value: 0.075
en: This is a hint for the audio engine about the desired latency. Set this as low as possible while retaining clear audio playback. Requires restart.
nl: Dit is een suggestie voor de latency voor de geluidverwerking. Zet dit zo laag mogelijk terwijl je goed geluid behoudt. Vereist een herstart.

note: Audio Backend Configure which audio backend to use; not all backends will be supported on all platforms. name: audio/backend type: uint value: 1337
en: Audio Backend
nl: Geluidsapparaten

note: Audio Backend Configure which audio backend to use; not all backends will be supported on all platforms. name: audio/backend type: uint value: 1337
en: Configure which audio backend to use; not all backends will be supported on all platforms.
nl: Configureer welke geluidsapparaten te gebruiken; Niet ieder geluidsapparaat wordt ondersteund op elk besturingssysteem.

note: Audio/video latency Affects all modes. Use negative value if your display input lag is greater than the sound card output latency, positive values in the opposite case and zero if they are equal. This should be set so that the notes pass the cursor at the same time the audio is heard. Use 'Ctrl + ,'
en: Audio/video latency
nl: Geluid/video latency

note: Audio/video latency Affects all modes. Use negative value if your display input lag is greater than the sound card output latency, positive values in the opposite case and zero if they are equal. This should be set so that the notes pass the cursor at the same time the audio is heard. Use 'Ctrl + ,'
en: Affects all modes. Use negative value if your display input lag is greater than the sound card output latency, positive values in the opposite case and zero if they are equal. This should be set so that the notes pass the cursor at the same time the audio is heard. Use 'Ctrl + ,' or 'Ctrl + .' to adjust this while performing.
nl: Heeft effect op alle modi. Gebruik negatieve waarden als je scherminvoervertraging groter is dan de geluidskaart outputlatency, gebruik positieve waarden in het omgekeerde geval en nul als ze gelijk zijn. Dit zou zo gezet moeten worden dat de noten de cursor passeren op hetzelfde moment dat het geluid te horen is. Gebruik 'Ctrl + ,' of 'Ctrl + .' om aan te passen tijdens het opvoeren.

note: Audio round-trip latency Affects singing only. The time it takes for Performous playback to reach your speakers, fly to the microphone and all the way back until Performous captures and analyzes it. While performing, press Ctrl+S for synth mode and adjust with 'Ctrl + -' or 'Ctrl + ='. name: audio/r
en: Audio round-trip latency
nl: Geluid round-trip latency

note: Audio round-trip latency Affects singing only. The time it takes for Performous playback to reach your speakers, fly to the microphone and all the way back until Performous captures and analyzes it. While performing, press Ctrl+S for synth mode and adjust with 'Ctrl + -' or 'Ctrl + ='. name: audio/r
en: Affects singing only. The time it takes for Performous playback to reach your speakers, fly to the microphone and all the way back until Performous captures and analyzes it. While performing, press Ctrl+S for synth mode and adjust with 'Ctrl + -' or 'Ctrl + ='.
nl: Heeft enkel effect tijdens het zingen. De tijd die het Performousgeluid nodig heeft om de luidsprekers te bereiken, naar de microfoons te vliegen en de ganse weg terug tot Performous het opvangt en analyseert. Gebruik Ctrl+S voor synth mode en 'Ctrl + -' of 'Ctrl + =' om aan te passen tijdens het opvoeren.

note: Audio/controller latency Affects instruments and dancing only. The total of USB (guitar or dance pad) latency combined with audio output latency. Adjust so that you can hit the notes best when playing by ear (not looking on screen). Use 'Ctrl + [' or 'Ctrl + ]' to adjust while performing. name: audi
en: Audio/controller latency
nl: Geluid/controller latency

note: Audio/controller latency Affects instruments and dancing only. The total of USB (guitar or dance pad) latency combined with audio output latency. Adjust so that you can hit the notes best when playing by ear (not looking on screen). Use 'Ctrl + [' or 'Ctrl + ]' to adjust while performing. name: audi
en: Affects instruments and dancing only. The total of USB (guitar or dance pad) latency combined with audio output latency. Adjust so that you can hit the notes best when playing by ear (not looking on screen). Use 'Ctrl + [' or 'Ctrl + ]' to adjust while performing.
nl: Heeft enkel effect op instrumenten en dansen. De totale USB- (gitaar of dancepad) latency, gecombineerd met de geluidlatency. Aanpassen zodat je de noten goed kunt treffen tijdens het spelen op gehoor (zonder te kijken op het scherm). Gebruik 'Ctrl + [' of 'Ctrl + ]' om aan te passen tijdens het opvoeren.

note: Audio devices List of audio devices to try. name: audio/devices type: string_list hidden: true
en: Audio devices
nl: Geluidsapparaten

note: Audio devices List of audio devices to try. name: audio/devices type: string_list hidden: true
en: List of audio devices to try.
nl: Lijst van te proberen geluidsapparaten.

note: Menu volume The volume level of menus, song previews and jukebox mode. name: audio/preview_volume type: uint value: 70
en: The volume level of menus, song previews and jukebox mode.
nl: Het volumeniveau voor menu's, liedvoorbeelden en jukebox modus.

note: Music volume The ingame music volume. Values above 90 are not recommended as distortion may occur. name: audio/music_volume type: uint value: 90
en: Music volume
nl: Muziekvolume

note: Music volume The ingame music volume. Values above 90 are not recommended as distortion may occur. name: audio/music_volume type: uint value: 90
en: The ingame music volume. Values above 90 are not recommended as distortion may occur.
nl: Volume voor muziek tijdens het spel. Waarden boven 90 zijn niet aangeraden aangezien dan vervorming kan voorkomen.

note: Failure volume The ingame fail sound volume. Values above 90 are not recommended as distortion may occur. 11 is louder than 10, but these go to 100. 89 louder! name: audio/fail_volume type: uint value: 90
en: Failure volume
nl: Foutboodschapvolume

note: Failure volume The ingame fail sound volume. Values above 90 are not recommended as distortion may occur. 11 is louder than 10, but these go to 100. 89 louder! name: audio/fail_volume type: uint value: 90
en: The ingame fail sound volume. Values above 90 are not recommended as distortion may occur. 11 is louder than 10, but these go to 100. 89 louder!
nl: Volume voor foutboodschappen tijdens het spel. Waarden boven 90 zijn niet aangeraden aangezien dan vervorming kan voorkomen. 11 is luider dan 10, maar het gaat tot 100!

note: Microphone pass-through Send captured singing voice to speakers. name: audio/pass-through type: bool value: false
en: Microphone pass-through
nl: Microfoon doorgeven

note: Microphone pass-through Send captured singing voice to speakers. name: audio/pass-through type: bool value: false
en: Send captured singing voice to speakers.
nl: Stuur de opgenomen zangstem door naar de luidsprekers.

note: Pass-through volume ratio How much voice is amplified compared to the music. name: audio/pass-through_ratio type: float value: 2.0
en: Pass-through volume ratio
nl: Doorgeef volume sterkte

note: Pass-through volume ratio How much voice is amplified compared to the music. name: audio/pass-through_ratio type: float value: 2.0
en: How much voice is amplified compared to the music.
nl: Hoeveel de zangstem versterkt wordt vergeleken met de muziek.

note: Suppress center channel Suppress audio of center channel (e.g. vocals). name: audio/suppress_center_channel type: bool value: false
en: Suppress center channel
nl: Onderdruk het middenkanaal

note: Suppress center channel Suppress audio of center channel (e.g. vocals). name: audio/suppress_center_channel type: bool value: false
en: Suppress audio of center channel (e.g. vocals).
nl: Onderdruk het geluid van het middenkanaal (e.g. zangstem).

note: Mute the vocals track Mute the vocals track if a vocals.ogg is found. name: audio/mute_vocals_track type: bool value: false
en: Mute the vocals track
nl: Demp het geluid van de zanger

note: Mute the vocals track Mute the vocals track if a vocals.ogg is found. name: audio/mute_vocals_track type: bool value: false
en: Mute the vocals track if a vocals.ogg is found.
nl: Demp het stemgeluid als vocals.ogg gevonden is.

note: Song folders Where to recursively look for songs. DATADIR at the beginning means all Performous data folders. name: paths/songs type: string_list hidden: false
en: Song folders
nl: Mappen voor liedjes

note: Default Song folders Where to recursively look for songs. DATADIR at the beginning means all Performous data folders. name: paths/system-songs type: string_list
en: Where to recursively look for songs. DATADIR at the beginning means all Performous data folders.
nl: Locatie om recursief te zoeken naar liedjes. DATADIR in het begin betekent alle Performous mappen voor data.

note: Show hidden folders When true the screen 'Paths' will also show hidden folders. name: paths/showhiddenfolders type: bool value: false
en: Show hidden folders
nl: Toon verborgen mappen

note: Show hidden folders When true the screen 'Paths' will also show hidden folders. name: paths/showhiddenfolders type: bool value: false
en: When true the screen 'Paths' will also show hidden folders.
nl: Wanneer WAAR dan zal het scherm 'Locaties' verborgen mappen laten zien.

note: Default Song folders Where to recursively look for songs. DATADIR at the beginning means all Performous data folders. name: paths/system-songs type: string_list
en: Default Song folders
nl: Standaardmappen voor liedjes

note: Base folders for data System defaults are included automatically. Additional paths can be added here. name: paths/system type: string_list
en: Base folders for data
nl: Basismappen voor gegevens

note: Base folders for data System defaults are included automatically. Additional paths can be added here. name: paths/system type: string_list
en: System defaults are included automatically. Additional paths can be added here.
nl: Systeem standaardinstellingen worden automatisch geladen. Extra locaties kunnen hier toegevoegd worden.

note: Sort order Currently active sort order. name: songs/sort-order type: uint value: 0 hidden: true
en: Sort order
nl: Sorteervolgorde

note: Sort order Currently active sort order. name: songs/sort-order type: uint value: 0 hidden: true
en: Currently active sort order.
nl: Actieve sorteervolgorde.

en: A karaoke game
nl: Een karaoke spel

en: game;song;music;dance;karaoke;microphone;sound;singing;
nl: spel;liedje;muziek;dansen;karaoke;microfoon;geluid;zingen;

en: Enabled
nl: Ingeschakeld

en: {:d} items
nl: %d items

en: Easy
nl: Gemakkelijk

en: Challenge
nl: Daag uit

en: Excellent!-
nl: Uitstekend!-

en: Great!-
nl: Geweldig!-

en:  Good!-
nl:  Goed!-

en: Late!-
nl: Laat!-

en: Way off!
nl: Toondoof!

en: -Excellent!
nl: -Uitstekend!

en: -Great!
nl: -Geweldig!

en:  -Good!
nl:  -Goed!

en: -Early!
nl: -Te vroeg!

en: Ready!
nl: Klaar!

en: Start performing!
nl: Opvoering starten!

en: Select track
nl: Selecteer track

en: Select difficulty
nl: Selecteer moeilijkheidsgraad

en: Quit
nl: Afsluiten

en: Exit to song browser
nl: Ga naar muziekverkenner

en: Kids
nl: Kinderen

en: Lefty-mode
nl: Linkshandige modus

en: ON
nl: AAN

en: OFF
nl: UIT

en: Toggle lefty-mode
nl: Linkshandige modus aan/uit

en: God Mode
    Activated!
nl: God Mode
    Geactiveerd!

en: Mistakes ignored!
nl: Fouten genegeerd!

en: God Mode Ready!
nl: God Mode Klaar!

en: Asturian
nl: Asturisch

en: Danish
nl: Deens

en: German
nl: Duits

en: English
nl: Engels

en: Spanish
nl: Spaans

en: Persian
nl: Perzisch

en: Finnish
nl: Fins

en: French
nl: Frans

en: Hungarian
nl: Hongaars

en: Italian
nl: Italiaans

en: Japanese
nl: Japans

en: Dutch
nl: Nederlands

en: Polish
nl: Pools

en: Portuguese
nl: Portugees

en: Slovak
nl: Slowaaks

en: Swedish
nl: Zweeds

en: Chinese
nl: Chinees

en: Resume
nl: Hervatten

en: Back to performing!
nl: Terug naar het optreden!

en: Rejoin
nl: Opnieuw meedoen

en: Change selections
nl: Wijzig selecties

en: Restart
nl: Herstart

en: Start the song
    from the beginning
nl: Start het liedje
    vanaf het begin

en: Excellent
nl: Uitstekend

en: Great
nl: Geweldig

en: Good
nl: Goed

en: Loading audio samples...
nl: Geluidsfragmenten worden geladen...

en: Creating screens...
nl: Schermen aanmaken...

en: Entering main menu...
nl: Hoofdmenu tonen...

en: Loading complete!
nl: Laden afgerond!

en: Done Loading!
     Loaded {0} songs.
nl: Klaar met laden!
     %d nummers geladen.

en: Screenshot taken!
nl: Schermafdruk genomen!

en: Screenshot failed!
nl: Schermafdruk nemen mislukt!

en: Performous web frontend
nl: Performous website

en: View database
nl: Bekijk database

en: View playlist
nl: Bekijk afspeellijst

en: Search and add
nl: Zoeken & toevoegen

en: Sort by
nl: Gesorteerd op

en: Artist
nl: Artiest

en: Title
nl: Titel

en: Edition
nl: Editie

en: Creator
nl: Maker

en: Inverted
nl: Omgekeerd

en: Update every 10 sec
nl: Ververs iedere 10 seconden

en: Refresh database
nl: Ververs database

en: Upcoming songs
nl: Aankomende liedjes

en: Refresh playlist
nl: Vernieuw afspeellijst

en: Web interface by Niek Nooijens and Arjan Speiard, for full credits regarding Performous see /docs/Authors.txt
nl: Web interface gemaakt door Niek Nooijens en Arjan Speiard, voor de volledige lijst bekijk /docs/Authors.txt

en: Search
nl: Zoeken

en: Available songs
nl: Beschikbare liedjes

en: Search for songs
nl: Zoek een liedje

en: Yes
nl: Ja

en: No
nl: Nee

en: Move up
nl: Omhoog

en: Move down
nl: Omlaag

en: Set position
nl: Naar positie

en: Remove song
nl: Verwijder liedje

en: Desired position of song
nl: Gewenste positie van het liedje

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Successfully removed song from playlist.
nl: Sucecsvol verwijderd van de afspeellijst.

en: Failed removing song from playlist!
nl: Er is een probleem opgetreden tijden het verwijderen van een liedje uit de playlist!

en: Successfully changed position of song.
nl: Succesvol de positie gewijzigd van het liedje.

en: Failed changing position of song!
nl: Er is een probleem opgetreden tijdens het wijzigen van de positie van een liedje!

en: Successfully moved song up.
nl: Succesvol het liedje omhoog verplaatst.

en: Failed moving song up!
nl: Er is een probleem opgetreden tijdens het omhoog verplaatsen van het liedje!

en: Successfully moved song down.
nl: Succesvol het liedje omlaag verplaatst.

en: Failed moving song down!
nl: Er is een probleem opgetreden tijdens het omlaag verplaatsen van het liedje!

en: Successfully added song to the playlist.
nl: Succesvol het liedje toegevoegd aan de afspeellijst.

en: Failed adding song to the playlist!
nl: Er is een probleem opgetreden tijdens het toevoegen van een liedje aan de afspeellijst!

en: No songs found with current filter.
nl: Geen liedjes gevonden met het huidige filter.

en: No player!
nl: Geen speler!

en: Hit singer
nl: Hitzanger

en: Lead singer
nl: Solozanger

en: Rising star
nl: Opkomende ster

en: Tone deaf
nl: Toondoof

en: Maniac
nl: Maniak

en: Hoofer
nl: Professional

en: Loser
nl: Verliezer

en: Virtuoso
nl: Virtuoos

en: It seems you have some manual configurations
    incompatible with this user interface.
    Saving these settings will override
    all existing audio device configuration.
    Your other options changes will be saved too.
nl: Het lijkt erop dat je enkele handmatige opties hebt
    die niet compatibel zijn met deze interface.
    Opslaan van deze instellingen zal de bestaande
    opties voor audio-apparaten overschrijven.
    De andere optiewijzigingen zullen ook opgeslagen worden.

en: - Unassigned -
nl: - Niet toegewezen -

en: Use arrow keys to configure. Hit Enter/Start to save and test or Esc/Select to cancel. Ctrl + R to reset defaults
nl: Gebruik de pijltjestoetsen om aan te passen. Druk op Enter/Start om op te slaan en te testen of Esc/Select om te annuleren. Ctrl + R herlaadt de standaardopties

en: For advanced device configuration, use command line parameter --audio (use --audiohelp for details).
nl: Voor geavanceerde apparaatinstellingen, gebruik de commandolijnparameter --audio (voor details: --audiohelp).

en: Some devices failed to open!
nl: Openen van sommige apparaten is mislukt!

en: No playback devices could be used.
nl: Geen bruikbare afspeelapparaten gevonden.

en: 
    Please configure some before playing.
nl: 
    Gelieve dit eerst in te stellen.

en: Settings saved as system defaults.
nl: Instellingen opgeslagen als systeem-standaard.

en: Settings saved.
nl: Instellingen opgeslagen.

en: Ctrl + S to save, Ctrl + R to reset defaults
nl: Ctrl + S: opslaan, Ctrl + R: standaardinstellingen

en: Perform
nl: Optreden

en: Practice
nl: Oefenen

en: Check your skills or test the microphones.
nl: Je vaardigheden testen en de microfoons controleren.

en: Configure
nl: Opties

en: Configure audio and game options.
nl: Aanpassen geluids- en spelinstellingen.

en: Leave the game.
nl: Spel verlaten.

en: Webserver active!
     connect to this computer
    using:
nl: Webserver actief!
    gebruik een browser
    en surf naar localhost:

en: Hide hidden folders
nl: Verberg verborgen mappen

en: Remove this folder
nl: Verwijder deze map

en: Remove current folder from song folders
nl: Verwijder huidge map van liedjes map

en: Add this folder
nl: Voeg deze map toe

en: Add current folder to song folders
nl: Voeg huidge map toe aan liedjes map

en: Go to parent folder
nl: Een map naar boven

en: Open folder
nl: Open map

en: No players found!
nl: Geen spelers gevonden!

en: Enter a name to create a new player.
nl: Voer een naam in om een nieuwe speler aan te maken.

en: Press enter to create player!
nl: Druk op enter om de nieuwe speler te maken!

en: No players worth mentioning!
nl: Geen spelers gevonden!

en: You reached {0} points!
nl: Je hebt %1% punten behaald!

en: Change player with arrow keys.
nl: Verander de speler met de pijltjes-toetsen.

en: Name:
nl: Naam:

en: Type text to filter or create a new player.
nl: Typ tekst om te zoeken of een nieuwe speler aan te maken.

en: Search Text:
nl: Zoek op tekst:

en: Initializing webcam...
nl: Initialiseren van de webcam...

en: Loading song timestamps...
nl: Laden van tijdsafdrukken...

en: Continue
nl: Doorgaan

en: Continue playing
nl: Doorgaan met spelen

en: Add songs
nl: Nummers toevoegen

en: Open the song browser to add more songs
nl: Open de muziekverkenner om meer nummers toe te voegen

en: Shuffle
nl: Door elkaar

en: Randomize the order of the playlist
nl: Gooi de volgorde van de afspeellijst door elkaar

en: Clear and exit
nl: Leegmaken en afsluiten

en: Remove all the songs from the list
nl: Haal alle nummers uit de lijst

en: Back
nl: Terug

en: Back to playlist viewer
nl: Terug naar afspeellijstoverzicht

en: Press enter to view song options
nl: Druk op enter om nummeropties weer te geven

en: View more options
nl: Meer opties

en: View general playlist settings
nl: Pas algemene afspeellijstinstellingen aan

en: Play first
nl: Speel als eerste

en: Ignore the playlist's order and play this song first
nl: Negeer de volgorde van de afspeellijst en speel dit liedje als eerste

en: Start the song already!
nl: Start het lied eens!

en: Remove
nl: Verwijderen

en: Remove this song from the list
nl: Verwijder dit lied uit de lijst

en: Move this song up the list
nl: Verplaats dit lied omhoog in de lijst

en: Move this song down the list
nl: Verplaats dit lied omlaag in de lijst

en: Loading video...
nl: Video wordt geladen...

en: Loading song...
nl: Liedje wordt geladen...

en: Song contains broken tracks!
nl: Liedje bevat kapotte tracks!

en: Loading menu...
nl: Menu wordt geladen...

en: Loading complete
nl: Laden afgerond

en: Start performing
nl: Optreden starten

en: Duet mode
nl: Duet modus

en: Normal mode
nl: Normale modus

en: Switch between duet and regular singing mode
nl: Wissel tussen duet en normale zangmodus

en: Change vocal track
nl: Verander van zanger

en: Skip
nl: Overslaan

en: Skip current song
nl: Sla huidig lied over

en: Press UP to join dance!
nl: Druk op ↑ om mee te dansen!

en: Step UP to join!
nl: Ga op ↑ staan om mee te doen!

en: Press 1 to join guitar!
nl: Druk op 1 om mee te spelen op gitaar!

en: Press GREEN to join!
nl: Druk op GROEN om mee te doen!

en: Press SPACE to join drums!
nl: Druk op SPATIE om mee te drummen!

en: KICK to join!
nl: TRAP om mee te doen!

en:    ENTER to skip instrumental break
nl:    ENTER: sla muzikaal stuk over

en:    Autoplay enabled
nl:    Automatisch afspelen aan

en:    Remember to wait for grading!
nl:    Wacht a.u.b. op de uitslag!

en:    Prepare for the next song!
nl:    Sta klaar voor het volgende liedje!

en:    Choose your next song!
nl:    Kies je volgende liedje!

en: Sorry, no songs match the search!
nl: Filter geeft geen resultaat!

en: Sorry, no songs match the filter!
nl: Filter geeft geen resultaat!

en: No songs found!
nl: Geen liedjes gevonden!

en: Visit performous.org for free songs
nl: Bezoek performous.org voor gratis nummers

en: <type in to search>
nl: <typ tekst om te zoeken>

en: songs
nl: liedjes

en: options
nl: opties

en: sort order:
nl: sorteervolgorde:

en: type filter:
nl: type sortering:

en: hiscores
nl: scores

en: jukebox mode
nl: jukebox modus

en: start a playlist with this song!
nl: begin een afspeellijst met dit liedje!

en: open the playlist menu
nl: open het afspeellijst menu

en: Play
nl: Afspelen

en: Clear playlist
nl: Afspeellijst wissen

en: Guitar
nl: Gitaar

en: Coop guitar
nl: Coop gitaar

en: Rhythm guitar
nl: Ritmegitaar

en: Bass
nl: Bas

en: Drums
nl: Drum

en: Vocals
nl: Stemmen

en: Harmonic 1
nl: Harmonische 1

en: Harmonic 2
nl: Harmonische 2

en: Harmonic 3
nl: Harmonische 3

en: sorted by artist
nl: gesorteerd op artiest

en: sorted by edition
nl: gesorteerd op editie

en: sort by file time
nl: gesorteerd op lengte

en: sorted by genre
nl: gesorteerd op genre

en: sorted by language
nl: gesorteerd op taal

en: sort by most sung
nl: gesorteerd op meest gezongen

en: sorted by song
nl: gesorteerd op titel

en: sorted by path
nl: gesorteerd op pad

en: random order
nl: willekeurige volgorde

en: sorted by score
nl: gesorteerd op score

en: Together
nl: Samen

en: show all songs
nl: laat alle nummers zien

en: has dance
nl: heeft dans

en: has vocals
nl: heeft zang

en: has duet
nl: heeft duet

en: has guitar
nl: heeft gitaar

en: drums or keytar
nl: drums of toetsengitaar

en: full band
nl: volledige band
