Performous - en to es_ES translation catalogue (363 entries)

note: Game Gameplay related options. name: game
en: Game
es_ES: Juego

note: Game Gameplay related options. name: game
en: Gameplay related options.
es_ES: Opciones de juego.

note: Graphic Configure rendering and video settings. name: graphic
en: Graphic
es_ES: Gráficos

note: Graphic Configure rendering and video settings. name: graphic
en: Configure rendering and video settings.
es_ES: Configurar las opciones de vídeo y gráficos.

note: Audio Devices Setup microphones and playback. name: AudioDevices
en: Audio Devices
es_ES: Dispositivos de Audio

note: Audio Devices Setup microphones and playback. name: AudioDevices
en: Setup microphones and playback.
es_ES: Configurar los micrófonos y la reproducción.

note: Audio Configure general audio settings. name: audio
en: Audio
es_ES: Sonido

note: Audio Configure general audio settings. name: audio
en: Configure general audio settings.
es_ES: Configuración general de sonido.

note: Paths Setup song and data paths. name: Paths
en: Paths
es_ES: Directorios

note: Paths Setup song and data paths. name: Paths
en: Setup song and data paths.
es_ES: Configurar los directorios de datos y canciones.

note: Karaoke mode Hide pitch wave, notes and scoring. name: game/karaoke_mode type: uint value: 0
en: Karaoke mode
es_ES: Modo karaoke

note: Lyric highlight style Hide pitch wave, notes and scoring. name: game/Textstyle type: uint value: 0
en: Hide pitch wave, notes and scoring.
es_ES: Oculta el sonido captado, las notas y la puntuación.

note: Difficulty Game difficulty. name: game/difficulty type: uint value: 0
en: Normal
es_ES: Modo normal

note: Difficulty Game difficulty. name: game/difficulty type: uint value: 0
en: Hard
es_ES: Difícil

note: Difficulty Game difficulty. name: game/difficulty type: uint value: 0
en: Perfect
es_ES: Perfecto

note: Difficulty Game difficulty. name: game/difficulty type: uint value: 0
en: Difficulty
es_ES: Dificultad

note: Difficulty Game difficulty. name: game/difficulty type: uint value: 0
en: Game difficulty.
es_ES: Dificultad del juego.

note: Lyric highlight style Hide pitch wave, notes and scoring. name: game/Textstyle type: uint value: 0
en: Lyric highlight style
es_ES: Estilo para resaltar letras

note: Autoplay Keep playing random songs after the playlist is empty. name: game/autoplay type: bool value: false
en: Autoplay
es_ES: Comienzo automático

note: Autoplay Keep playing random songs after the playlist is empty. name: game/autoplay type: bool value: false
en: Keep playing random songs after the playlist is empty.
es_ES: Seguir reproduciendo canciones al azar una vez acabada la playlist.

note: Pitch waves Enable singing pitch display (when not in karaoke mode). name: game/pitch type: bool value: true
en: Pitch waves
es_ES: Sonido captado

note: Pitch waves Enable singing pitch display (when not in karaoke mode). name: game/pitch type: bool value: true
en: Enable singing pitch display (when not in karaoke mode).
es_ES: Muestra el tono correspondiente al sonido captado por el micrófono (fuera del modo karaoke).

note: Theme Name of the theme to use. name: game/theme type: uint value: 1337
en: Theme
es_ES: Tema

note: Theme Name of the theme to use. name: game/theme type: uint value: 1337
en: Name of the theme to use.
es_ES: Nombre (o ruta absoluta) del tema a usar.

note: Playlist screen timeout How long it will take before the next song in the playlist starts automatically. name: game/playlist_screen_timeout type: uint value: 15
en: Playlist screen timeout
es_ES: Tiempo entre canciones

note: Playlist screen timeout How long it will take before the next song in the playlist starts automatically. name: game/playlist_screen_timeout type: uint value: 15
en: How long it will take before the next song in the playlist starts automatically.
es_ES: El tiempo que pasará antes que Performous inicie la siguiente canción en forma automática.

note: Song results timeout How long the scores will be displayed for after finishing a song. name: game/results_timeout type: uint value: 5
en: Song results timeout
es_ES: Duración del marcador

note: Song results timeout How long the scores will be displayed for after finishing a song. name: game/results_timeout type: uint value: 5
en: How long the scores will be displayed for after finishing a song.
es_ES: Tiempo a mostrar el marcador, una vez terminada una canción.

note: High-score timeout How long the high-scores screen will wait for input before going to the next song. name: game/highscore_timeout type: uint value: 5
en: High-score timeout
es_ES: Duración de tablero de puntuaciones

note: High-score timeout How long the high-scores screen will wait for input before going to the next song. name: game/highscore_timeout type: uint value: 5
en: How long the high-scores screen will wait for input before going to the next song.
es_ES: Tiempo a mostrar puntajes máximos (sin interacción) antes de la siguiente canción.

note: Language Language to show Performous in name: game/language type: uint value: 1337
en: Language
es_ES: Idioma

note: Language Language to show Performous in name: game/language type: uint value: 1337
en: Language to show Performous in
es_ES: Idioma en el que se mostrará Performous

note: Webserver access Define if you want to control performous remotely with web interface (requires restart). name: game/webserver_access type: uint value: 0
en: Disabled
es_ES: Deshabilitado

note: Webserver access Define if you want to control performous remotely with web interface (requires restart). name: game/webserver_access type: uint value: 0
en: Webserver access
es_ES: Acceso a la interfaz web

note: Webserver access Define if you want to control performous remotely with web interface (requires restart). name: game/webserver_access type: uint value: 0
en: Define if you want to control performous remotely with web interface (requires restart).
es_ES: Define si quieres permitir controlar Performous remotamente con una interfaz web (requiere reiniciar).

note: Case-sensitive sorting. Make a difference between uppercase and lowercase letters when sorting. name: game/case-sorting type: bool value: false
en: Case-sensitive sorting.
es_ES: Ordenar considerando mayúsculas.

note: Case-sensitive sorting. Make a difference between uppercase and lowercase letters when sorting. name: game/case-sorting type: bool value: false
en: Make a difference between uppercase and lowercase letters when sorting.
es_ES: Diferencia entre mayúsculas y minúsculas al ordenar alfabéticamente.

note: Webserver port Port to use for the webserver. Choose one that is not used by other applications. name: game/webserver_port type: uint value: 8000
en: Webserver port
es_ES: Puerto del servidor

note: Webserver port Port to use for the webserver. Choose one that is not used by other applications. name: game/webserver_port type: uint value: 8000
en: Port to use for the webserver. Choose one that is not used by other applications.
es_ES: Puerto para la interfaz web. Elige uno que no esté en uso por otras aplicaciones.

note: Webserver fallback port Port to use in case original webserver port is in use. Choose one that you know for sure is not used by other applications. name: game/webserver_fallback_port type: uint value: 8001
en: Webserver fallback port
es_ES: Puerto de respaldo

note: Webserver fallback port Port to use in case original webserver port is in use. Choose one that you know for sure is not used by other applications. name: game/webserver_fallback_port type: uint value: 8001
en: Port to use in case original webserver port is in use. Choose one that you know for sure is not used by other applications.
es_ES: Puerto para usar si el primero no está disponible. Usa uno que estés seguro no esté en uso.

note: Notegraph Scaling Choose whether the notegraph keeps a fixed scale or is adjusted according to the current song. name: game/notegraphscalingmode type: uint value: 0
en: Notegraph Scaling
es_ES: Escala del gráfico de notas

note: Notegraph Scaling Choose whether the notegraph keeps a fixed scale or is adjusted according to the current song. name: game/notegraphscalingmode type: uint value: 0
en: Choose whether the notegraph keeps a fixed scale or is adjusted according to the current song.
es_ES: Elige si la escala musical es fija o varía según el contenido de la canción actual.

note: Keyboard as guitar Enable keyboard as guitar (Frets on Fire mode). name: game/keyboard_guitar type: bool value: true
en: Keyboard as guitar
es_ES: Teclado como guitarra

note: Keyboard as guitar Enable keyboard as guitar (Frets on Fire mode). name: game/keyboard_guitar type: bool value: true
en: Enable keyboard as guitar (Frets on Fire mode).
es_ES: Habilita el teclado como guitarra (Modo Frets on Fire).

note: Keyboard as drumkit Enable keyboard as drumkit. name: game/keyboard_drumkit type: bool value: true
en: Keyboard as drumkit
es_ES: Teclado como batería

note: Keyboard as drumkit Enable keyboard as drumkit. name: game/keyboard_drumkit type: bool value: true
en: Enable keyboard as drumkit.
es_ES: Habilita el teclado como batería.

note: Drums use Pro mode Drums use Pro mode. (Toms are not cymbals.) name: game/drum_promode type: bool value: true
en: Drums use Pro mode
es_ES: Percusión en modo Pro

note: Drums use Pro mode Drums use Pro mode. (Toms are not cymbals.) name: game/drum_promode type: bool value: true
en: Drums use Pro mode. (Toms are not cymbals.)
es_ES: Percusión usa modo pro (Toms no son platillos).

note: Keyboard as dance pad Enable keyboard as dance pad. name: game/keyboard_dancepad type: bool value: true
en: Keyboard as dance pad
es_ES: Teclado como pad de baile

note: Keyboard as dance pad Enable keyboard as dance pad. name: game/keyboard_dancepad type: bool value: true
en: Enable keyboard as dance pad.
es_ES: Habilita el teclado como alfombrilla de baile.

note: Keyboard as keytar Enable keyboard as keytar. name: game/keyboard_keytar type: bool value: true
en: Keyboard as keytar
es_ES: Teclado como keytar

note: Keyboard as keytar Enable keyboard as keytar. name: game/keyboard_keytar type: bool value: true
en: Enable keyboard as keytar.
es_ES: Habilita el teclado como keytar.

note: Audio Backend Configure which audio backend to use; not all backends will be supported on all platforms. name: audio/backend type: uint value: 1337
en: Auto
es_ES: Automático

note: Force controller A's type Override autodetection and force the first controller to the given type. name: game/instrument0 type: uint value: 0
en: Force controller A's type
es_ES: Forzar tipo para el control A

note: Force controller A's type Override autodetection and force the first controller to the given type. name: game/instrument0 type: uint value: 0
en: Override autodetection and force the first controller to the given type.
es_ES: Ignorar autodetección y tratar el primer control como el tipo escogido.

note: Force controller B's type Override autodetection and force the second controller to the given type. name: game/instrument1 type: uint value: 0
en: Force controller B's type
es_ES: Forzar tipo para el control B

note: Force controller B's type Override autodetection and force the second controller to the given type. name: game/instrument1 type: uint value: 0
en: Override autodetection and force the second controller to the given type.
es_ES: Ignorar autodetección y tratar el segundo control como el tipo escogido.

note: Force controller C's type Override autodetection and force the third controller to the given type. name: game/instrument2 type: uint value: 0
en: Force controller C's type
es_ES: Forzar tipo para el control C

note: Force controller C's type Override autodetection and force the third controller to the given type. name: game/instrument2 type: uint value: 0
en: Override autodetection and force the third controller to the given type.
es_ES: Ignorar autodetección y tratar el tercer control como el tipo escogido.

note: Force controller D's type Override autodetection and force the fourth controller to the given type. name: game/instrument3 type: uint value: 0
en: Force controller D's type
es_ES: Forzar tipo para el control D

note: Force controller D's type Override autodetection and force the fourth controller to the given type. name: game/instrument3 type: uint value: 0
en: Override autodetection and force the fourth controller to the given type.
es_ES: Ignorar autodetección y tratar el cuarto control como el tipo escogido.

note: Joystick configuration Force joystick to some kind of instrument. name: game/instruments type: string_list
en: Joystick configuration
es_ES: Configuración del Joystick

note: Joystick configuration Force joystick to some kind of instrument. name: game/instruments type: string_list
en: Force joystick to some kind of instrument.
es_ES: Fuerza el joystick a algún tipo de instrumento.

note: Hardware MIDI input device Regex for matching the MIDI devices to use. The default is to use all available devices. name: game/midi_input type: string
en: Hardware MIDI input device
es_ES: Dispositivo de entrada MIDI

note: Hardware MIDI input device Regex for matching the MIDI devices to use. The default is to use all available devices. name: game/midi_input type: string
en: Regex for matching the MIDI devices to use. The default is to use all available devices.
es_ES: Regex para filtrar dispositivos MIDI. Por defecto se usan todos los dispositivos disponibles.

note: Word Collation Words that should be ignored when sorting. name: game/sorting_ignore type: string_list
en: Word Collation
es_ES: Comparación al ordenar

note: Word Collation Words that should be ignored when sorting. name: game/sorting_ignore type: string_list
en: Words that should be ignored when sorting.
es_ES: Palabras que serán ignoradas al ordenar alfabéticamente.

note: Windowed width The width of the window. name: graphic/window_width type: int value: 1366 hidden: true
en: Windowed width
es_ES: Ancho de ventana

note: Windowed width The width of the window. name: graphic/window_width type: int value: 1366 hidden: true
en: The width of the window.
es_ES: Ancho en modo ventana.

note: Windowed height The height of the window. name: graphic/window_height type: int value: 768 hidden: true
en: Windowed height
es_ES: Altura de ventana

note: Windowed height The height of the window. name: graphic/window_height type: int value: 768 hidden: true
en: The height of the window.
es_ES: Altura en modo ventana.

note: X-Position of the window The X-Position of the window. name: graphic/window_pos_x type: int value: 0 hidden: true
en: X-Position of the window
es_ES: Posición horizontal de ventana

note: X-Position of the window The X-Position of the window. name: graphic/window_pos_x type: int value: 0 hidden: true
en: The X-Position of the window.
es_ES: La posición horizontal en modo ventana.

note: Y-Position of the window The Y-Position of the window. name: graphic/window_pos_y type: int value: 0 hidden: true
en: Y-Position of the window
es_ES: Posición vertical de la ventana

note: Y-Position of the window The Y-Position of the window. name: graphic/window_pos_y type: int value: 0 hidden: true
en: The Y-Position of the window.
es_ES: La posición vertical en modo ventana.

note: High DPI Graphics Enable High-DPI (Retina) graphics when supported; requires restart. name: graphic/highdpi type: bool value: true
en: High DPI Graphics
es_ES: Gráficos de Alta Resolución

note: High DPI Graphics Enable High-DPI (Retina) graphics when supported; requires restart. name: graphic/highdpi type: bool value: true
en: Enable High-DPI (Retina) graphics when supported; requires restart.
es_ES: Habilitar gráficos de alta resolución (Retina) si están disponibles; requiere reiniciar.

note: Fullscreen mode Enable fullscreen mode on startup. name: graphic/fullscreen type: bool value: false
en: Fullscreen mode
es_ES: Modo pantalla completa

note: Fullscreen mode Enable fullscreen mode on startup. name: graphic/fullscreen type: bool value: false
en: Enable fullscreen mode on startup.
es_ES: Habilita el modo pantalla completa al iniciar la aplicación.

note: Stereoscopic 3D Enable 3D rendering of Performous. name: graphic/stereo3d type: bool value: false
en: Stereoscopic 3D
es_ES: 3D Estereoscópico

note: Stereoscopic 3D Enable 3D rendering of Performous. name: graphic/stereo3d type: bool value: false
en: Enable 3D rendering of Performous.
es_ES: Habilitar renderizado 3D de Performous.

note: Stereo3D type Some modes may only get activated in fullscreen mode. name: graphic/stereo3dtype type: uint value: 0
en: Stereo3D type
es_ES: Tipo de 3D Estereoscópico

note: Stereo3D type Some modes may only get activated in fullscreen mode. name: graphic/stereo3dtype type: uint value: 0
en: Some modes may only get activated in fullscreen mode.
es_ES: Algunos modos pueden usarse solo en modo pantalla completa.

note: Stereo3D separation The strength of the effect. Experiment with different settings for best results. name: graphic/stereo3dseparation type: float value: 50
en: Stereo3D separation
es_ES: Distancia interaxial

note: Stereo3D separation The strength of the effect. Experiment with different settings for best results. name: graphic/stereo3dseparation type: float value: 50
en: The strength of the effect. Experiment with different settings for best results.
es_ES: Intensidad del efecto. Prueba diferentes valores para encontrar el mejor resultado.

note: Video playback Allows completely disabling background videos. It is recommended to leave this enabled as Performous will still smoothly fade out the video if your computer is not fast enough. name: graphic/video type: bool value: true
en: Video playback
es_ES: Reproducción de vídeo de fondo

note: Video playback Allows completely disabling background videos. It is recommended to leave this enabled as Performous will still smoothly fade out the video if your computer is not fast enough. name: graphic/video type: bool value: true
en: Allows completely disabling background videos. It is recommended to leave this enabled as Performous will still smoothly fade out the video if your computer is not fast enough.
es_ES: Permite desactivar la reproducción de videos de fondo. Se recomienda dejarla activada
     ya que Performous lo hará automáticamente si el computador no es lo suficientemente rápido.

note: Webcam background Performous can use webcam as a background video. Disable it if Performous crashes while entering a song. name: graphic/webcam type: bool value: false
en: Webcam background
es_ES: Cámara web como fondo

note: Webcam background Performous can use webcam as a background video. Disable it if Performous crashes while entering a song. name: graphic/webcam type: bool value: false
en: Performous can use webcam as a background video. Disable it if Performous crashes while entering a song.
es_ES: Performous puede usar la webcam como vídeo de fondo. Deshabilita esta opción si se cuelga al comenzar una canción.

note: Webcam id Use 0 to autodetect or a number starting from 1 to choose specific device. name: graphic/webcamid type: uint value: 0
en: Webcam id
es_ES: ID de la cámara web

note: Webcam id Use 0 to autodetect or a number starting from 1 to choose specific device. name: graphic/webcamid type: uint value: 0
en: Use 0 to autodetect or a number starting from 1 to choose specific device.
es_ES: Usa 0 para detectar automáticamente o un número mayor o igual que 1 para escoger un dispositivo en particular.

note: SVG quality Larger numbers cause vector graphics to be rendered in higher resolution. Decrease this to make navigating in menus faster. name: graphic/svg_lod type: float value: 1.5
en: SVG quality
es_ES: Calidad de SVG

note: SVG quality Larger numbers cause vector graphics to be rendered in higher resolution. Decrease this to make navigating in menus faster. name: graphic/svg_lod type: float value: 1.5
en: Larger numbers cause vector graphics to be rendered in higher resolution. Decrease this to make navigating in menus faster.
es_ES: A mayor valor, mayor resolución de gráficos vectoriales. Disminúyelo si navegar por los menús es demasiado lento.

note: Text quality Larger numbers cause text to be rendered in higher resolution. Decrease this to make everything a little faster. name: graphic/text_lod type: float value: 1.5
en: Text quality
es_ES: Calidad del texto

note: Text quality Larger numbers cause text to be rendered in higher resolution. Decrease this to make everything a little faster. name: graphic/text_lod type: float value: 1.5
en: Larger numbers cause text to be rendered in higher resolution. Decrease this to make everything a little faster.
es_ES: A mayor valor, mayor resolución del texto. Valores más bajos hacen que todo sea un poco más rápido.

note: Benchmark mode Framerate limit of 100 FPS is removed and the game instead renders at full speed. FPS values are printed to console. Please note that the display drivers may still limit the rendering speed to the screen refresh rate. name: graphic/fps type: bool value: false
en: Benchmark mode
es_ES: Modo prueba de rendimiento

note: Benchmark mode Framerate limit of 100 FPS is removed and the game instead renders at full speed. FPS values are printed to console. Please note that the display drivers may still limit the rendering speed to the screen refresh rate. name: graphic/fps type: bool value: false
en: Framerate limit of 100 FPS is removed and the game instead renders at full speed. FPS values are printed to console. Please note that the display drivers may still limit the rendering speed to the screen refresh rate.
es_ES: Elimina el límite de 100 cuadros por segundo (FPS) y el juego se ejecuta a la máxima velocidad.
     Los valores de FPS son impresos en la consola. Nótese que los controladores de la tarjeta gráfica
     podrían de todos modos limitar la velocidad a la tasa de refresco de la pantalla.

note: Suggested latency This is a hint for the audio engine about the desired latency. Set this as low as possible while retaining clear audio playback. Requires restart. name: audio/latency type: float value: 0.075
en: Suggested latency
es_ES: Latencia sugerida

note: Suggested latency This is a hint for the audio engine about the desired latency. Set this as low as possible while retaining clear audio playback. Requires restart. name: audio/latency type: float value: 0.075
en: This is a hint for the audio engine about the desired latency. Set this as low as possible while retaining clear audio playback. Requires restart.
es_ES: Es un tip para el sistema de sonido sobre la latencia deseada. Utiliza el valor más bajo posible que
     no resulte en sonido distorcionado. Requiere reiniciar la aplicación.

note: Audio Backend Configure which audio backend to use; not all backends will be supported on all platforms. name: audio/backend type: uint value: 1337
en: Audio Backend
es_ES: Subsistema de Sonido

note: Audio Backend Configure which audio backend to use; not all backends will be supported on all platforms. name: audio/backend type: uint value: 1337
en: Configure which audio backend to use; not all backends will be supported on all platforms.
es_ES: Configura que subsistema de audio utilizar; las opciones varían por plataforma.

note: Audio/video latency Affects all modes. Use negative value if your display input lag is greater than the sound card output latency, positive values in the opposite case and zero if they are equal. This should be set so that the notes pass the cursor at the same time the audio is heard. Use 'Ctrl + ,'
en: Audio/video latency
es_ES: Latencia audio/vídeo

note: Audio/video latency Affects all modes. Use negative value if your display input lag is greater than the sound card output latency, positive values in the opposite case and zero if they are equal. This should be set so that the notes pass the cursor at the same time the audio is heard. Use 'Ctrl + ,'
en: Affects all modes. Use negative value if your display input lag is greater than the sound card output latency, positive values in the opposite case and zero if they are equal. This should be set so that the notes pass the cursor at the same time the audio is heard. Use 'Ctrl + ,' or 'Ctrl + .' to adjust this while performing.
es_ES: Afecta a todos los modos. Deber ser 0 si latencia de la pantalla y salida de sonido son iguales,
    negativo si la de la pantalla es mayor, positivo en caso contrario. Las notas deben pasar el cursor
    al mismo tiempo que se escucha el sonido. Puedes ajustar estos valores mientras juegas con las teclas ‘Ctrl + ,’ o ‘Ctrl + .’ mientras juegas.

note: Audio round-trip latency Affects singing only. The time it takes for Performous playback to reach your speakers, fly to the microphone and all the way back until Performous captures and analyzes it. While performing, press Ctrl+S for synth mode and adjust with 'Ctrl + -' or 'Ctrl + ='. name: audio/r
en: Audio round-trip latency
es_ES: Latencia de ida y vuelta

note: Audio round-trip latency Affects singing only. The time it takes for Performous playback to reach your speakers, fly to the microphone and all the way back until Performous captures and analyzes it. While performing, press Ctrl+S for synth mode and adjust with 'Ctrl + -' or 'Ctrl + ='. name: audio/r
en: Affects singing only. The time it takes for Performous playback to reach your speakers, fly to the microphone and all the way back until Performous captures and analyzes it. While performing, press Ctrl+S for synth mode and adjust with 'Ctrl + -' or 'Ctrl + ='.
es_ES: Afecta sólo el canto Es el tiempo que le lleva a Performous reproducir el sonido a través de tus altavoces, viajar hasta el micrófono y de vuelta otra vez para que Performous lo capture y analice.
    Mientras juegas, presiona Ctrl+S para activar el modo sintetizador, y a continuación ajústalo con ‘Ctrl + -‘ o ‘Ctrl + =‘.

note: Audio/controller latency Affects instruments and dancing only. The total of USB (guitar or dance pad) latency combined with audio output latency. Adjust so that you can hit the notes best when playing by ear (not looking on screen). Use 'Ctrl + [' or 'Ctrl + ]' to adjust while performing. name: audi
en: Audio/controller latency
es_ES: Latencia audio/controlador

note: Audio/controller latency Affects instruments and dancing only. The total of USB (guitar or dance pad) latency combined with audio output latency. Adjust so that you can hit the notes best when playing by ear (not looking on screen). Use 'Ctrl + [' or 'Ctrl + ]' to adjust while performing. name: audi
en: Affects instruments and dancing only. The total of USB (guitar or dance pad) latency combined with audio output latency. Adjust so that you can hit the notes best when playing by ear (not looking on screen). Use 'Ctrl + [' or 'Ctrl + ]' to adjust while performing.
es_ES: Afecta sólo a los instrumentos y al baile. La latencia total de los USB (guitarras o alfombrillas de baile) combinada con la latencia de salida del sonido. Ajústala de forma que aciertes el mayor número de notas
    cuando juegas de oído (sin mirar a la pantalla). Utiliza ‘Ctrl + [‘ o ‘Ctrl + ]’ durante el juego para ajustar estos valores.

note: Audio devices List of audio devices to try. name: audio/devices type: string_list hidden: true
en: Audio devices
es_ES: Dispositivos de audio

note: Audio devices List of audio devices to try. name: audio/devices type: string_list hidden: true
en: List of audio devices to try.
es_ES: Lista de dispositivos para probar.

note: Menu volume The volume level of menus, song previews and jukebox mode. name: audio/preview_volume type: uint value: 70
en: Menu volume
es_ES: Volumen del menú

note: Menu volume The volume level of menus, song previews and jukebox mode. name: audio/preview_volume type: uint value: 70
en: The volume level of menus, song previews and jukebox mode.
es_ES: Volumen del menú del juego, la vista previa de las canciones y el modo tocadiscos (jukebox).

note: Music volume The ingame music volume. Values above 90 are not recommended as distortion may occur. name: audio/music_volume type: uint value: 90
en: Music volume
es_ES: Volumen de la música

note: Music volume The ingame music volume. Values above 90 are not recommended as distortion may occur. name: audio/music_volume type: uint value: 90
en: The ingame music volume. Values above 90 are not recommended as distortion may occur.
es_ES: Volumen de la música durante el juego. Valores por encima de 90 no son recomendables ya que pueden distorcionar el sonido.

note: Failure volume The ingame fail sound volume. Values above 90 are not recommended as distortion may occur. 11 is louder than 10, but these go to 100. 89 louder! name: audio/fail_volume type: uint value: 90
en: Failure volume
es_ES: Volumen de fallo

note: Failure volume The ingame fail sound volume. Values above 90 are not recommended as distortion may occur. 11 is louder than 10, but these go to 100. 89 louder! name: audio/fail_volume type: uint value: 90
en: The ingame fail sound volume. Values above 90 are not recommended as distortion may occur. 11 is louder than 10, but these go to 100. 89 louder!
es_ES: Volumen de los sonidos de error. No se recomiendan valores sobre 90, ya que pueden causar distorción.
    11 es más que 10, pero estos llegan a 100. eso es 89 más fuerte!

note: Microphone pass-through Send captured singing voice to speakers. name: audio/pass-through type: bool value: false
en: Microphone pass-through
es_ES: Amplificar el micrófono

note: Microphone pass-through Send captured singing voice to speakers. name: audio/pass-through type: bool value: false
en: Send captured singing voice to speakers.
es_ES: Envía el sonido capturado por el micrófono a los parlantes.

note: Pass-through volume ratio How much voice is amplified compared to the music. name: audio/pass-through_ratio type: float value: 2.0
en: Pass-through volume ratio
es_ES: Razón de volumen del micrófono

note: Pass-through volume ratio How much voice is amplified compared to the music. name: audio/pass-through_ratio type: float value: 2.0
en: How much voice is amplified compared to the music.
es_ES: Cuánto es amplificada la voz en comparación a la música.

note: Suppress center channel Suppress audio of center channel (e.g. vocals). name: audio/suppress_center_channel type: bool value: false
en: Suppress center channel
es_ES: Suprimir canal central

note: Suppress center channel Suppress audio of center channel (e.g. vocals). name: audio/suppress_center_channel type: bool value: false
en: Suppress audio of center channel (e.g. vocals).
es_ES: Suprimir canal central de la mezcla Estéreo (usualmente la voz).

note: Song folders Where to recursively look for songs. DATADIR at the beginning means all Performous data folders. name: paths/songs type: string_list hidden: false
en: Song folders
es_ES: Carpetas de canciones

note: Default Song folders Where to recursively look for songs. DATADIR at the beginning means all Performous data folders. name: paths/system-songs type: string_list
en: Where to recursively look for songs. DATADIR at the beginning means all Performous data folders.
es_ES: Dónde buscar canciones de forma recursiva (con subcarpetas). DATADIR al comienzo significa todas las carpetas de datos de Performous.

note: Show hidden folders When true the screen 'Paths' will also show hidden folders. name: paths/showhiddenfolders type: bool value: false
en: Show hidden folders
es_ES: Mostrar carpetas ocultas

note: Show hidden folders When true the screen 'Paths' will also show hidden folders. name: paths/showhiddenfolders type: bool value: false
en: When true the screen 'Paths' will also show hidden folders.
es_ES: Decide si la pantalla “Carpetas” mostrará o no las carpetas ocultas.

note: Default Song folders Where to recursively look for songs. DATADIR at the beginning means all Performous data folders. name: paths/system-songs type: string_list
en: Default Song folders
es_ES: Carpetas Predeterminadas de Canciones

note: Base folders for data System defaults are included automatically. Additional paths can be added here. name: paths/system type: string_list
en: Base folders for data
es_ES: Carpetas de datos

note: Base folders for data System defaults are included automatically. Additional paths can be added here. name: paths/system type: string_list
en: System defaults are included automatically. Additional paths can be added here.
es_ES: Las predefinidas por el sistema son incluidas de forma automática. Cualquier otra puede ser añadida aquí.

note: Sort order Currently active sort order. name: songs/sort-order type: uint value: 0 hidden: true
en: Sort order
es_ES: Ordenar por

note: Sort order Currently active sort order. name: songs/sort-order type: uint value: 0 hidden: true
en: Currently active sort order.
es_ES: Criterio de ordenación actual.

en: A karaoke game
es_ES: Un juego de karaoke

en: Enabled
es_ES: Habilitado

en: Beginner
es_ES: Principiante

en: Easy
es_ES: Fácil

en: Medium
es_ES: Media

en: Challenge
es_ES: Desafío

en: Perfect!
es_ES: Perfecto!

en: Excellent!-
es_ES: Excelente!-

en: Great!-
es_ES: Genial!-

en:  Good!-
es_ES:  Bien!-

en:   OK!-
es_ES:   Aceptable!-

en: Late!-
es_ES: Tarde!-

en: Way off!
es_ES: Ni cerca!

en: -Excellent!
es_ES: -Excelente!

en: -Great!
es_ES: -Genial!

en:  -Good!
es_ES:  Bien!

en:   -OK!
es_ES:   -Aceptable!-

en: -Early!
es_ES: -Adelantado!

en: Ready!
es_ES: ¡Listo!

en: Start performing!
es_ES: ¡Comienza!

en: Select track
es_ES: Selecciona la canción

en: Select difficulty
es_ES: Selecciona la dificultad

en: Quit
es_ES: Salir

en: Exit to song browser
es_ES: Salir al menú de
    selección de canciones

en: STOP!
es_ES: ¡PARA!

en: Streak!
es_ES: ¡Racha!

en: Kids
es_ES: Niños

en: Expert
es_ES: Experto

en: Lefty-mode
es_ES: Modo para zurdos

en: ON
es_ES: ACTIVADO

en: OFF
es_ES: DESACTIVADO

en: Toggle lefty-mode
es_ES: Activar/desactivar
    el modo para zurdos

en: God Mode
    Activated!
es_ES: ¡Invincibilidad
    Activada!

en: Mistakes ignored!
es_ES: ¡Ignorando los errores!

en: God Mode Ready!
es_ES: ¡Invincibilidad Disponible!

en: Drum Fill!
es_ES: ¡Solo de Percusión!

en: Solo!
es_ES: ¡Solo!

en: Asturian
es_ES: Asturiano

en: Danish
es_ES: Danés

en: German
es_ES: Alemán

en: English
es_ES: Inglés

en: Spanish
es_ES: Español

en: Persian
es_ES: Persa

en: Finnish
es_ES: Finlandés

en: French
es_ES: Francés

en: Hungarian
es_ES: Húngaro

en: Italian
es_ES: Italiano

en: Japanese
es_ES: Japonés

en: Dutch
es_ES: Holandés

en: Polish
es_ES: Polaco

en: Portuguese
es_ES: Portugués

en: Swedish
es_ES: Sueco

en: Chinese
es_ES: Chino

en: Resume
es_ES: Continuar

en: Back to performing!
es_ES: ¡De vuelta al juego!

en: Rejoin
es_ES: Reincorporarse

en: Change selections
es_ES: Cambiar las selecciones

en: Restart
es_ES: Reiniciar

en: Start the song
    from the beginning
es_ES: Empezar de nuevo
    la canción

en: Excellent
es_ES: Excelente

en: Great
es_ES: Genial

en: Good
es_ES: Bien

en: OK
es_ES: Aceptable

en: Loading audio samples...
es_ES: Cargando muestras de audio...

en: Creating screens...
es_ES: Generando pantallas...

en: Entering main menu...
es_ES: Entrando en el menú principal…

en: Loading complete!
es_ES: Carga completa!

en: Screenshot taken!
es_ES: ¡Captura de pantalla exitosa!

en: Screenshot failed!
es_ES: ¡Captura de pantalla fallida!

en: Performous web frontend
es_ES: Interfaz web de Performous

en: View database
es_ES: Ver canciones

en: View playlist
es_ES: Ver playlist

en: Search and add
es_ES: Buscar y agregar

en: Sort by
es_ES: Ordenar por

en: Artist
es_ES: Artista

en: Title
es_ES: Título

en: Edition
es_ES: Edición

en: Creator
es_ES: Creador

en: Inverted
es_ES: Invertir

en: Update every 10 sec
es_ES: Actualizar cada 10 segundos

en: Refresh database
es_ES: Actualizar base de datos

en: Upcoming songs
es_ES: Próximas canciones

en: Refresh playlist
es_ES: Actualizar playlist

en: Web interface by Niek Nooijens and Arjan Speiard, for full credits regarding Performous see /docs/Authors.txt
es_ES: Interfaz web por Niek Nooijens y Arjan Speiard, para ver el resto del equipo, revisa /docs/Authors.txt

en: Search
es_ES: Buscar

en: Available songs
es_ES: Canciones disponibles

en: Search for songs
es_ES: Buscar canciones

en: Yes
es_ES: Si

en: Move up
es_ES: Subir

en: Move down
es_ES: Bajar

en: Set position
es_ES: Cambiar posición

en: Remove song
es_ES: Quitar canción

en: Desired position of song
es_ES: Posición deseada de la canción

en: Cancel
es_ES: Cancelar

en: Successfully removed song from playlist.
es_ES: Canción quitada de la lista de reproducción.

en: Failed removing song from playlist!
es_ES: Error al quitar la canción de la lista de reproducción!

en: Successfully changed position of song.
es_ES: Posición en la lista de reproducción cambiada.

en: Failed changing position of song!
es_ES: Error al cambiar la posición en la lista de reproducción!

en: Successfully moved song up.
es_ES: Canción movida hacia arriba.

en: Failed moving song up!
es_ES: Error al mover la canción hacia arriba!

en: Successfully moved song down.
es_ES: Canción movida hacia abajo.

en: Failed moving song down!
es_ES: Error al mover la canción hacia abajo!

en: Successfully added song to the playlist.
es_ES: Canción agregada a la lista de reproducción.

en: Failed adding song to the playlist!
es_ES: Error al agregar la canción a la lista de reproducción!

en: No songs found with current filter.
es_ES: No hay canciones que coincidan con el filtro actual.

en: No player!
es_ES: ¡No se han encontrado jugadores!

en: Hit singer
es_ES: Superestrella

en: Lead singer
es_ES: Vocalista

en: Rising star
es_ES: Aficionado

en: Amateur
es_ES: Novato

en: Tone deaf
es_ES: Sordo

en: Maniac
es_ES: Maníaco

en: Hoofer
es_ES: Artista

en: Loser
es_ES: Perdedor

en: Rocker
es_ES: Rockero

en: It seems you have some manual configurations
    incompatible with this user interface.
    Saving these settings will override
    all existing audio device configuration.
    Your other options changes will be saved too.
es_ES: Parece que tienes alguna configuración manual incompatible con esta interfaz de usuario.
    Guardando estas opciones sobreescribirás cualquier configuración existente de dispositivos
    de audio. Tus otros cambios en la configuración también se guardarán.

en: - Unassigned -
es_ES: - Sin asignar -

en: Use arrow keys to configure. Hit Enter/Start to save and test or Esc/Select to cancel. Ctrl + R to reset defaults
es_ES: Usa las flechas para cambiar la configuración. Presiona Enter/Start para guardar, y Test o Esc/Select para cancelar.
    Ctrl+R para restablecer la configuración

en: For advanced device configuration, use command line parameter --audio (use --audiohelp for details).
es_ES: Para configuración avanzada de dispositivos, utilizar el parámetro de comando --audio (utilizar --audiohelp para más detalles).

en: Some devices failed to open!
es_ES: Algunos dispositivos no se pudieron abrir!

en: No playback devices could be used.
es_ES: No se pudo usar ningún dispositivo
    de reproducción de audio.

en: 
    Please configure some before playing.
es_ES: 
    Por favor configura alguno antes de jugar.

en: Settings saved as system defaults.
es_ES: Configuración guardada como predeterminada.

en: Settings saved.
es_ES: Configuración guardada.

en: Ctrl + S to save, Ctrl + R to reset defaults
es_ES: Ctrl + S para guardar, Ctrl + R para restablecer valores

en: Perform
es_ES: Jugar

en: Practice
es_ES: Practicar

en: Check your skills or test the microphones.
es_ES: Comprueba tus habilidades o prueba los micrófonos.

en: Configure
es_ES: Opciones

en: Configure audio and game options.
es_ES: Configurar las opciones de audio y de juego.

en: Leave the game.
es_ES: Salir del juego.

en: Webserver active!
     connect to this computer
    using:
es_ES: Interfaz web activada!
    conéctate a este computador
    usando:

en: Hide hidden folders
es_ES: No mostrar carpetas ocultas

en: Remove this folder
es_ES: Quitar esta carpeta

en: Remove current folder from song folders
es_ES: Quita esta carpeta de la lista de carpetas con canciones

en: Add this folder
es_ES: Agregar esta carpeta

en: Add current folder to song folders
es_ES: Agrega esta carpeta a la lista de carpetas con canciones

en: Go to parent folder
es_ES: Subir una carpeta

en: Open folder
es_ES: Abrir carpeta

en: No players found!
es_ES: ¡No se han encontrado jugadores!

en: Enter a name to create a new player.
es_ES: Introduce un nombre para crear un nuevo jugador.

en: Press enter to create player!
es_ES: Presiona “Enter" para crear un nuevo jugador!

en: No players worth mentioning!
es_ES: ¡Ningún jugador destacable!

en: Change player with arrow keys.
es_ES: Usas las fechas para cambiar de jugador.

en: Name:
es_ES: Nombre:

en: Type text to filter or create a new player.
es_ES: Introduce texto para buscar o crear un nuevo jugador.

en: Search Text:
es_ES: Buscar texto:

en: Initializing webcam...
es_ES: Inicializando la webcam…

en: Loading song timestamps...
es_ES: Cargando tiempos de la canción…

en: Continue
es_ES: Continuar

en: Continue playing
es_ES: Continuar reproduciendo

en: Add songs
es_ES: Agregar canciones

en: Open the song browser to add more songs
es_ES: Abrir el buscador de canciones para agregar más canciones

en: Shuffle
es_ES: Aleatorio

en: Randomize the order of the playlist
es_ES: Aleatorizar el orden de la playlist

en: Clear and exit
es_ES: Limpiar y salir

en: Remove all the songs from the list
es_ES: Borrar todas las canciones de la lista

en: Back
es_ES: Atrás

en: Back to playlist viewer
es_ES: Volver al visor de playlist

en: Press enter to view song options
es_ES: Presiona ENTER para ver opciones de la canción

en: View more options
es_ES: Ver más opciones

en: View general playlist settings
es_ES: Ver configuración general de playlist

en: Play first
es_ES: Reproducir ahora

en: Ignore the playlist's order and play this song first
es_ES: Ignorar el orden de la playlist y reproducir ahora esta canción

en: Start the song already!
es_ES: ¡Iniciar la canción ya!

en: Remove
es_ES: Borrar

en: Remove this song from the list
es_ES: Borrar esta canción de la lista

en: Move this song up the list
es_ES: Subir esta canción en la lista

en: Move this song down the list
es_ES: Bajar esta canción en la lista

en: Loading video...
es_ES: Cargando video...

en: Loading song...
es_ES: Cargando canción...

en: Song contains broken tracks!
es_ES: ¡La canción contiene pistas defectuosas!

en: Loading menu...
es_ES: Cargando el menú...

en: Loading complete
es_ES: Carga completada

en: Start
es_ES: Comenzar

en: Start performing
es_ES: Comienza a jugar

en: Duet mode
es_ES: Dueto

en: Normal mode
es_ES: Modo normal

en: Switch between duet and regular singing mode
es_ES: Cambiar entre modos normal y dueto

en: Change vocal track
es_ES: Cambiar la pista de voz

en: Skip
es_ES: Saltar

en: Skip current song
es_ES: Saltar la canción actual

en: Press UP to join dance!
es_ES: ¡Presiona ARRIBA para bailar!

en: Step UP to join!
es_ES: ¡Pisa ARRIBA para unirte!

en: Press 1 to join guitar!
es_ES: ¡Presiona 1 para unirte en guitarra!

en: Press GREEN to join!
es_ES: ¡Presiona VERDE para unirte!

en: Press SPACE to join drums!
es_ES: ¡Presiona ESPACIO para unirte en batería!

en: KICK to join!
es_ES: ¡Da con el pie para unirte!

en:    ENTER to skip instrumental break
es_ES:    ENTER para saltar la parte instrumental

en:    Autoplay enabled
es_ES:    Comenzar automáticamente

en:    Remember to wait for grading!
es_ES:    Recuerda esperar para ser evaluado!

en:    Prepare for the next song!
es_ES:   Prepárense para la próxima canción!

en:    Choose your next song!
es_ES:   Elige la próxima canción!

en: Sorry, no songs match the search!
es_ES: ¡Sin canciones que satisfagan la búsqueda!

en: Sorry, no songs match the filter!
es_ES: ¡Sin canciones que satisfagan la búsqueda!

en: No songs found!
es_ES: ¡No se encontraron canciones!

en: Visit performous.org for free songs
es_ES: Visita https://performous.asgardsings.nl/ para descargar canciones gratuitas

en: <type in to search>
es_ES: <escribe para buscar>

en: songs
es_ES: canciones

en: options
es_ES: opciones

en: sort order:
es_ES: ordenar por:

en: type filter:
es_ES: tipo de canción:

en: hiscores
es_ES: puntajes

en: jukebox mode
es_ES: modo tocadiscos

en: start a playlist with this song!
es_ES: ¡comenzar una playlist con esta canción!

en: open the playlist menu
es_ES: abrir el menú de playlist

en: Play
es_ES: Reproducir

en: Clear playlist
es_ES: Limpiar playlist

en: Guitar
es_ES: Guitarra

en: Coop guitar
es_ES: Guitarra cooperativo

en: Rhythm guitar
es_ES: Guitarra rítmica

en: Bass
es_ES: Bajo

en: Drums
es_ES: Batería

en: Vocals
es_ES: Voz

en: Harmonic 1
es_ES: Armónico 1

en: Harmonic 2
es_ES: Armónico 2

en: Harmonic 3
es_ES: Armónico 3

en: sorted by artist
es_ES: ordenadas por artista

en: sorted by edition
es_ES: ordenadas por edición

en: sorted by genre
es_ES: ordenadas por género

en: sorted by language
es_ES: ordenadas por idioma

en: sorted by song
es_ES: ordenadas por canción

en: sorted by path
es_ES: ordenadas por directorio

en: random order
es_ES: aleatorio

en: Together
es_ES: Juntos

en: show all songs
es_ES: mostrar todas las canciones

en: has dance
es_ES: tiene baile

en: has vocals
es_ES: tiene voz

en: has duet
es_ES: tiene dúo

en: has guitar
es_ES: tiene guitarra

en: drums or keytar
es_ES: batería o keytar

en: full band
es_ES: banda completa
