performous - en to fa_IR translation catalogue (222 entries)

note: Game Gameplay related options. name: game
en: Game
fa_IR: بازی

note: Graphic Configure rendering and video settings. name: graphic
en: Graphic
fa_IR: گرافیک (نگاره)

note: Audio Devices Setup microphones and playback. name: AudioDevices
en: Audio Devices
fa_IR: دستگاه های صوتی

note: Audio Configure general audio settings. name: audio
en: Audio
fa_IR: صوت

note: Paths Setup song and data paths. name: Paths
en: Paths
fa_IR: مسیر

note: Karaoke mode Hide pitch wave, notes and scoring. name: game/karaoke_mode type: uint value: 0
en: Karaoke mode
fa_IR: حالت همخوانی

note: Lyric highlight style Hide pitch wave, notes and scoring. name: game/Textstyle type: uint value: 0
en: Hide pitch wave, notes and scoring.
fa_IR: مخفی کردن دانگ صدا نت ها و امتیازها

note: Difficulty Game difficulty. name: game/difficulty type: uint value: 0
en: Hard
fa_IR: دشوار

note: Pitch waves Enable singing pitch display (when not in karaoke mode). name: game/pitch type: bool value: true
en: Pitch waves
fa_IR: دانگ‌ اصوات

note: Pitch waves Enable singing pitch display (when not in karaoke mode). name: game/pitch type: bool value: true
en: Enable singing pitch display (when not in karaoke mode).
fa_IR: فعال کردن نمایش زیر و بمی صدا (زمانی که در حالت همخوانی نیستید)

note: Theme Name of the theme to use. name: game/theme type: uint value: 1337
en: Theme
fa_IR: پوسته

note: Theme Name of the theme to use. name: game/theme type: uint value: 1337
en: Name of the theme to use.
fa_IR: نام پوسته یا مسیر پوشه ی پوسته ها

note: Webserver access Define if you want to control performous remotely with web interface (requires restart). name: game/webserver_access type: uint value: 0
en: Disabled
fa_IR: غیر فعال شد

note: Keyboard as guitar Enable keyboard as guitar (Frets on Fire mode). name: game/keyboard_guitar type: bool value: true
en: Keyboard as guitar
fa_IR: صفحه کلید به جای گیتار

note: Keyboard as guitar Enable keyboard as guitar (Frets on Fire mode). name: game/keyboard_guitar type: bool value: true
en: Enable keyboard as guitar (Frets on Fire mode).
fa_IR: فعال کردن صفحه کلید بجای گیتار(حالت Frets on Fire)

note: Keyboard as drumkit Enable keyboard as drumkit. name: game/keyboard_drumkit type: bool value: true
en: Keyboard as drumkit
fa_IR: صفحه کلید بجای درام

note: Keyboard as drumkit Enable keyboard as drumkit. name: game/keyboard_drumkit type: bool value: true
en: Enable keyboard as drumkit.
fa_IR: فعال کردن صفحه کلید بجای درام

note: Keyboard as dance pad Enable keyboard as dance pad. name: game/keyboard_dancepad type: bool value: true
en: Keyboard as dance pad
fa_IR: صفحه کلید بجای تخته رقص

note: Keyboard as dance pad Enable keyboard as dance pad. name: game/keyboard_dancepad type: bool value: true
en: Enable keyboard as dance pad.
fa_IR: فعال کردن صفحه کلید بجای تخته رقص.

note: Keyboard as keytar Enable keyboard as keytar. name: game/keyboard_keytar type: bool value: true
en: Keyboard as keytar
fa_IR: صفحه کلید بجای کیتار.

note: Keyboard as keytar Enable keyboard as keytar. name: game/keyboard_keytar type: bool value: true
en: Enable keyboard as keytar.
fa_IR: فعال کردن صفحه کلید بجای کیتار.

note: Force controller A's type Override autodetection and force the first controller to the given type. name: game/instrument0 type: uint value: 0
en: Force controller A's type
fa_IR: مدل A دسته را اعمال کن

note: Force controller A's type Override autodetection and force the first controller to the given type. name: game/instrument0 type: uint value: 0
en: Override autodetection and force the first controller to the given type.
fa_IR: شناسایی خودکار را با اولین نوع دسته داده شده جایگزین کن

note: Force controller B's type Override autodetection and force the second controller to the given type. name: game/instrument1 type: uint value: 0
en: Force controller B's type
fa_IR: مدل B دسته را اعمال کن

note: Force controller B's type Override autodetection and force the second controller to the given type. name: game/instrument1 type: uint value: 0
en: Override autodetection and force the second controller to the given type.
fa_IR: شناسایی خودکار را با دومین نوع دسته داده شده جایگزین کن

note: Force controller C's type Override autodetection and force the third controller to the given type. name: game/instrument2 type: uint value: 0
en: Force controller C's type
fa_IR: مدل C دسته را اعمال کن

note: Force controller C's type Override autodetection and force the third controller to the given type. name: game/instrument2 type: uint value: 0
en: Override autodetection and force the third controller to the given type.
fa_IR: شناسایی خودکار را با سومین نوع دسته داده شده جایگزین کن

note: Force controller D's type Override autodetection and force the fourth controller to the given type. name: game/instrument3 type: uint value: 0
en: Force controller D's type
fa_IR: مدل D دسته را اعمال کن

note: Force controller D's type Override autodetection and force the fourth controller to the given type. name: game/instrument3 type: uint value: 0
en: Override autodetection and force the fourth controller to the given type.
fa_IR: شناسایی خودکار را با چهارمین نوع دسته داده شده جایگزین کن

note: Joystick configuration Force joystick to some kind of instrument. name: game/instruments type: string_list
en: Joystick configuration
fa_IR: پیکربندی دسته فرمان

note: Joystick configuration Force joystick to some kind of instrument. name: game/instruments type: string_list
en: Force joystick to some kind of instrument.
fa_IR: اجبار کردن دسته فرمان برای ساز

note: Hardware MIDI input device Regex for matching the MIDI devices to use. The default is to use all available devices. name: game/midi_input type: string
en: Hardware MIDI input device
fa_IR: دستگاه سخت افزار ورودی MIDI

note: Hardware MIDI input device Regex for matching the MIDI devices to use. The default is to use all available devices. name: game/midi_input type: string
en: Regex for matching the MIDI devices to use. The default is to use all available devices.
fa_IR: الگوی تطابق دستگاه های MIDI. پیش فرض استفاده از همه دستگاه هاست.

note: Windowed width The width of the window. name: graphic/window_width type: int value: 1366 hidden: true
en: Windowed width
fa_IR: عرض صفحه

note: Windowed width The width of the window. name: graphic/window_width type: int value: 1366 hidden: true
en: The width of the window.
fa_IR: عرض صفحه

note: Windowed height The height of the window. name: graphic/window_height type: int value: 768 hidden: true
en: Windowed height
fa_IR: ارتفاع صفحه

note: Windowed height The height of the window. name: graphic/window_height type: int value: 768 hidden: true
en: The height of the window.
fa_IR: ارتفاع صفحه

note: Fullscreen mode Enable fullscreen mode on startup. name: graphic/fullscreen type: bool value: false
en: Fullscreen mode
fa_IR: حالت تمام صفحه

note: Fullscreen mode Enable fullscreen mode on startup. name: graphic/fullscreen type: bool value: false
en: Enable fullscreen mode on startup.
fa_IR: فعال کردن حالت تمام صفحه هنگام شروع

note: Stereoscopic 3D Enable 3D rendering of Performous. name: graphic/stereo3d type: bool value: false
en: Stereoscopic 3D
fa_IR: برجسته بین سه بعدی

note: Stereoscopic 3D Enable 3D rendering of Performous. name: graphic/stereo3d type: bool value: false
en: Enable 3D rendering of Performous.
fa_IR: فعال کردن حالت سه یعدی پرفورمیوس

note: Stereo3D type Some modes may only get activated in fullscreen mode. name: graphic/stereo3dtype type: uint value: 0
en: Stereo3D type
fa_IR: حالت سه بعدی

note: Stereo3D type Some modes may only get activated in fullscreen mode. name: graphic/stereo3dtype type: uint value: 0
en: Some modes may only get activated in fullscreen mode.
fa_IR: بعضی از حالات فقط در حالت تمام صفحه فعال می شوند

note: Stereo3D separation The strength of the effect. Experiment with different settings for best results. name: graphic/stereo3dseparation type: float value: 50
en: Stereo3D separation
fa_IR: تفکیک سه بعدی

note: Stereo3D separation The strength of the effect. Experiment with different settings for best results. name: graphic/stereo3dseparation type: float value: 50
en: The strength of the effect. Experiment with different settings for best results.
fa_IR: قدرت اثر. برای نتیجه بهتر با یک تنظیم دیگر امتحان کنید.

note: Video playback Allows completely disabling background videos. It is recommended to leave this enabled as Performous will still smoothly fade out the video if your computer is not fast enough. name: graphic/video type: bool value: true
en: Video playback
fa_IR: پخش تصویر

note: Video playback Allows completely disabling background videos. It is recommended to leave this enabled as Performous will still smoothly fade out the video if your computer is not fast enough. name: graphic/video type: bool value: true
en: Allows completely disabling background videos. It is recommended to leave this enabled as Performous will still smoothly fade out the video if your computer is not fast enough.
fa_IR: اجازه دادن برای غیر فعال کردن کامل پس ضمینه ی تصویری. توصیه می شود این گزینه را در حالت فعال قرار دهید چون که اگر رایانه شما به اندازه کافی سریع نباشد پرفورمیوس تصویر را به نرمی محو می کند.

note: Webcam background Performous can use webcam as a background video. Disable it if Performous crashes while entering a song. name: graphic/webcam type: bool value: false
en: Webcam background
fa_IR: تصویر زمینه دوربین...

note: Webcam background Performous can use webcam as a background video. Disable it if Performous crashes while entering a song. name: graphic/webcam type: bool value: false
en: Performous can use webcam as a background video. Disable it if Performous crashes while entering a song.
fa_IR: پرفورمیوس میتواند از دوربین به عنوان تصویر پس ضمینه استفاده کند. اگر پرفورمیوس موقع ورود به یک آهنگ متوقف شد این گزینه را غیر فعال کنید.

note: Webcam id Use 0 to autodetect or a number starting from 1 to choose specific device. name: graphic/webcamid type: uint value: 0
en: Webcam id
fa_IR: شماره دوربین

note: SVG quality Larger numbers cause vector graphics to be rendered in higher resolution. Decrease this to make navigating in menus faster. name: graphic/svg_lod type: float value: 1.5
en: SVG quality
fa_IR: کیفیت SVG

note: SVG quality Larger numbers cause vector graphics to be rendered in higher resolution. Decrease this to make navigating in menus faster. name: graphic/svg_lod type: float value: 1.5
en: Larger numbers cause vector graphics to be rendered in higher resolution. Decrease this to make navigating in menus faster.
fa_IR: مقادیر بزرگ باعث می شود که بردارهای گرافیکی با کیفیت بالا نقش شوند. کاهش مقادیر باعث سرعت منو می شود.

note: Text quality Larger numbers cause text to be rendered in higher resolution. Decrease this to make everything a little faster. name: graphic/text_lod type: float value: 1.5
en: Text quality
fa_IR: کیفیت متن

note: Text quality Larger numbers cause text to be rendered in higher resolution. Decrease this to make everything a little faster. name: graphic/text_lod type: float value: 1.5
en: Larger numbers cause text to be rendered in higher resolution. Decrease this to make everything a little faster.
fa_IR: مقادیر بزرگ باعث می شود که متون با کیفیت بالا نقش شوند. کاهش مقادیر باعث سرعت اندکی در همه چیز می شود.

note: Benchmark mode Framerate limit of 100 FPS is removed and the game instead renders at full speed. FPS values are printed to console. Please note that the display drivers may still limit the rendering speed to the screen refresh rate. name: graphic/fps type: bool value: false
en: Benchmark mode
fa_IR: حالت محک

note: Benchmark mode Framerate limit of 100 FPS is removed and the game instead renders at full speed. FPS values are printed to console. Please note that the display drivers may still limit the rendering speed to the screen refresh rate. name: graphic/fps type: bool value: false
en: Framerate limit of 100 FPS is removed and the game instead renders at full speed. FPS values are printed to console. Please note that the display drivers may still limit the rendering speed to the screen refresh rate.
fa_IR: حد نرخ عبور تصویر(FPS) برابر ۱۰۰ حذف گردید و بازی با سرعت بالا نگاره می شود. مقادیر FPS در کنسول چاپ می شود. لطفا توجه داشته باشید که درایور صفحه نمایش هنوز هم ممکن است سرعت نگاره را با سرعت جاروب صفحه نمایش محدود کند.

note: Suggested latency This is a hint for the audio engine about the desired latency. Set this as low as possible while retaining clear audio playback. Requires restart. name: audio/latency type: float value: 0.075
en: Suggested latency
fa_IR: زمان تاخیر پیشنهادی

note: Suggested latency This is a hint for the audio engine about the desired latency. Set this as low as possible while retaining clear audio playback. Requires restart. name: audio/latency type: float value: 0.075
en: This is a hint for the audio engine about the desired latency. Set this as low as possible while retaining clear audio playback. Requires restart.
fa_IR: این یک تذکر برای متور صدا درمورد تاخیر خواسته شده است. اگر کیفیت صدای پایین دارید این مقدار را پایین بیاورید. نیاز به شروع مجدد دارد.

note: Audio/video latency Affects all modes. Use negative value if your display input lag is greater than the sound card output latency, positive values in the opposite case and zero if they are equal. This should be set so that the notes pass the cursor at the same time the audio is heard. Use 'Ctrl + ,'
en: Audio/video latency
fa_IR: تاخیر صدا و تصویر

note: Audio round-trip latency Affects singing only. The time it takes for Performous playback to reach your speakers, fly to the microphone and all the way back until Performous captures and analyzes it. While performing, press Ctrl+S for synth mode and adjust with 'Ctrl + -' or 'Ctrl + ='. name: audio/r
en: Audio round-trip latency
fa_IR: تاخیر در رفت و آمد صدا

note: Audio/controller latency Affects instruments and dancing only. The total of USB (guitar or dance pad) latency combined with audio output latency. Adjust so that you can hit the notes best when playing by ear (not looking on screen). Use 'Ctrl + [' or 'Ctrl + ]' to adjust while performing. name: audi
en: Audio/controller latency
fa_IR: تاخیر در صدا و کنترلر

note: Audio devices List of audio devices to try. name: audio/devices type: string_list hidden: true
en: Audio devices
fa_IR: دستگاه های صوتی

note: Audio devices List of audio devices to try. name: audio/devices type: string_list hidden: true
en: List of audio devices to try.
fa_IR: فهرستی از دستگاه های صدا برای آزمایش کردن.

note: Menu volume The volume level of menus, song previews and jukebox mode. name: audio/preview_volume type: uint value: 70
en: Menu volume
fa_IR: میزان صدای منو

note: Menu volume The volume level of menus, song previews and jukebox mode. name: audio/preview_volume type: uint value: 70
en: The volume level of menus, song previews and jukebox mode.
fa_IR: میزان صدای منوها پیش نمایش آهنگ ها و حالت جعبه موزیک

note: Music volume The ingame music volume. Values above 90 are not recommended as distortion may occur. name: audio/music_volume type: uint value: 90
en: Music volume
fa_IR: میزان صدای آهنگ

note: Music volume The ingame music volume. Values above 90 are not recommended as distortion may occur. name: audio/music_volume type: uint value: 90
en: The ingame music volume. Values above 90 are not recommended as distortion may occur.
fa_IR: میزان صدای آهنگ داخل بازی. مقادیر بالاتر از ۹۰ توصیه نمی شوند چون ممکن است باعث اغتشاش صوتی گردند.

note: Failure volume The ingame fail sound volume. Values above 90 are not recommended as distortion may occur. 11 is louder than 10, but these go to 100. 89 louder! name: audio/fail_volume type: uint value: 90
en: Failure volume
fa_IR: میزان صدای خراب کردن آهنگ

note: Failure volume The ingame fail sound volume. Values above 90 are not recommended as distortion may occur. 11 is louder than 10, but these go to 100. 89 louder! name: audio/fail_volume type: uint value: 90
en: The ingame fail sound volume. Values above 90 are not recommended as distortion may occur. 11 is louder than 10, but these go to 100. 89 louder!
fa_IR: میزان صدای خراب کردن آهنگ داخل بازی. مقادیر بالاتر از ۹۰ توصیه نمی شوند چون ممکن است باعث اغتشاش صوتی گردند. 11 بلندتر از 9 است اما تا ۱۰۰ می رود. 89 بلندترین

note: Microphone pass-through Send captured singing voice to speakers. name: audio/pass-through type: bool value: false
en: Microphone pass-through
fa_IR: صدای میانی میکروفن

note: Microphone pass-through Send captured singing voice to speakers. name: audio/pass-through type: bool value: false
en: Send captured singing voice to speakers.
fa_IR: ارسال صدای خواننده به بلندگو

note: Pass-through volume ratio How much voice is amplified compared to the music. name: audio/pass-through_ratio type: float value: 2.0
en: Pass-through volume ratio
fa_IR: میزان حجم صدای میانی

note: Pass-through volume ratio How much voice is amplified compared to the music. name: audio/pass-through_ratio type: float value: 2.0
en: How much voice is amplified compared to the music.
fa_IR: چقدر صدا در مقایسه با موسیقی بلند شده.

note: Song folders Where to recursively look for songs. DATADIR at the beginning means all Performous data folders. name: paths/songs type: string_list hidden: false
en: Song folders
fa_IR: پوشه آهنگ ها

note: Default Song folders Where to recursively look for songs. DATADIR at the beginning means all Performous data folders. name: paths/system-songs type: string_list
en: Where to recursively look for songs. DATADIR at the beginning means all Performous data folders.
fa_IR: جایی که به صورت بازگشتی به دنبال آهنگ میگردد. DATADIR در آغاز به معنی تمامی پوشه های پرفورمیوس است.

note: Base folders for data System defaults are included automatically. Additional paths can be added here. name: paths/system type: string_list
en: Base folders for data
fa_IR: پوشه اصلی اطلاعات

note: Base folders for data System defaults are included automatically. Additional paths can be added here. name: paths/system type: string_list
en: System defaults are included automatically. Additional paths can be added here.
fa_IR: پیش فرض های سیستم بصورت خودکار اضافه شده اند. مسیر های اضافی را اینجا وارد کنید.

en: Enabled
fa_IR: فعال شد

en: Beginner
fa_IR: تازه کار

en: Easy
fa_IR: آسان

en: Medium
fa_IR: متوسط

en: Challenge
fa_IR: رقابت

en: Ready!
fa_IR: آماده!

en: Start performing!
fa_IR: اجرا رو شروع کن!

en: Select track
fa_IR: انتخاب قطعه

en: Select difficulty
fa_IR: انتخاب میزان سختی

en: Quit
fa_IR: خروج

en: Exit to song browser
fa_IR: خروج به مرورگر آهنگ

en: STOP!
fa_IR: توقف!

en: Streak!
fa_IR: ماشاالله!

en: Kids
fa_IR: بچه ها

en: Expert
fa_IR: حرفه ای

en: Lefty-mode
fa_IR: چپ دست

en: ON
fa_IR: روشن

en: OFF
fa_IR: خاموش

en: Toggle lefty-mode
fa_IR: تعویض به چپ دست

en: God Mode
    Activated!
fa_IR: حالت فوق العده
    فعال شد!

en: Mistakes ignored!
fa_IR: از اشتباهات صرف نظر شد!

en: God Mode Ready!
fa_IR: حالت فوق العاده آماده است!

en: Drum Fill!
fa_IR: درام پر است!

en: Solo!
fa_IR: تک نوازی!

en: Resume
fa_IR: ادامه دادن

en: Back to performing!
fa_IR: بازگشت به اجرا

en: Rejoin
fa_IR: پیوستن مجدد

en: Change selections
fa_IR: تغییر انتخاب ها

en: Restart
fa_IR: شروع مجدد

en: Start the song
    from the beginning
fa_IR: آهنگ رو از ابتدا
    شروع کن

en: Loading audio samples...
fa_IR: در حال بارگزاری آهنگ ...

en: Creating screens...
fa_IR: در حال ایجاد صفحات ...

en: Screenshot taken!
fa_IR: عکس صفحه گرفته شد!

en: Screenshot failed!
fa_IR: گرفتن عکس صفحه با شکست مواجه شد!

en: View playlist
fa_IR: لیست پخش رو ببین

en: No player!
fa_IR: هیچ بازیکنی!

en: Hit singer
fa_IR: انتخاب خواننده

en: Lead singer
fa_IR: خواننده را بارگیری کن

en: Rising star
fa_IR: افزایش ستاره

en: Amateur
fa_IR: مبتدی

en: Tone deaf
fa_IR: کر

en: Maniac
fa_IR: ديوانه‌ وار

en: Hoofer
fa_IR: رقاص‌ حرفه‌ اي‌

en: Loser
fa_IR: بازنده‌

en: Virtuoso
fa_IR: هنرشناس‌

en: Rocker
fa_IR: گیتاریست

en: It seems you have some manual configurations
    incompatible with this user interface.
    Saving these settings will override
    all existing audio device configuration.
    Your other options changes will be saved too.
fa_IR: به نظر میرسد که شما کمی تنظیمات دستی دارید
    که با این رابط کاربری مطابقت ندارد
    ذخیره کردن این تنظیمات باعث پاک شدن تمام
    تنظیمات مربوط به دستگاه ها می شود
    تغییرات دیگر شما در تنظیمات نیز ذخیره می شود.

en: - Unassigned -
fa_IR: -تخصیص نیافته-

en: Use arrow keys to configure. Hit Enter/Start to save and test or Esc/Select to cancel. Ctrl + R to reset defaults
fa_IR: از کلیدهای جهت نما جهت پیکربندی استفاده کنید. برای ذخیره Enter/Start و برای لغو test یا Esc/Select بزنید. Ctrl + R برای بازگشت به حالت اولیه

en: For advanced device configuration, use command line parameter --audio (use --audiohelp for details).
fa_IR: برای پیکربندی پیشرفته دستگاه از پارامتر audio-- خط فرمان استفاده کنید (برای اطلاعات بیشتر از audiohelp-- استفاده کنید).

en: Some devices failed to open!
fa_IR: باز کردن بعضی از دستگاه ها با مشکل مواجه شد!

en: No playback devices could be used.
fa_IR: از هیچ دستگاهی با قابلیت پخش نمی توان استفاده کرد.

en: 
    Please configure some before playing.
fa_IR: 
    لطفا قبل از بازی پیکربندی کنید.

en: Settings saved as system defaults.
fa_IR: تنظیمان به عنوان پیش فرض سیستم ذخیره شد.

en: Settings saved.
fa_IR: تنظیمات ذخیره شد.

en: Ctrl + S to save, Ctrl + R to reset defaults
fa_IR: برای ذخیره Ctrl + S و برای تنظیمات اولیه Ctrl + R

en: Perform
fa_IR: اجرا

en: Practice
fa_IR: تمرین

en: Configure
fa_IR: پیکربندی

en: No players found!
fa_IR: هیچ بازیکنی یافت نشد.

en: Enter a name to create a new player.
fa_IR: برای ایجاد بازیکن جدید نامی را وارد کنید.

en: Press enter to create player!
fa_IR: برای ساختن بازیکن Enter را بزنید!

en: No players worth mentioning!
fa_IR: هیچ بازیکنی یافت نشد.

en: Change player with arrow keys.
fa_IR: با کلید های جهت نما  بازیکن را تغییر دهید.

en: Name:
fa_IR: اسم:

en: Type text to filter or create a new player.
fa_IR: برای فیلتر کردن یا ایجاد بازیکن جدید‍‍‍‍ متنی را وارد کنید.

en: Search Text:
fa_IR: متن جستجو:

en: Initializing webcam...
fa_IR: در حال راه اندازی دوربین...

en: Continue
fa_IR: ادامه

en: Continue playing
fa_IR: ادامه اجرا

en: Add songs
fa_IR: اضافه کردن آهنگ

en: Open the song browser to add more songs
fa_IR: برای اضافه کردن آهنگ جدید، پویشگر آهنگ را باز کن

en: Shuffle
fa_IR: مخلوط کردن

en: Randomize the order of the playlist
fa_IR: ترتیب لیست اجرا را بهم بزن

en: Clear and exit
fa_IR: پاک کردن و خروج

en: Remove all the songs from the list
fa_IR: همه آهنگ ها را از لیست حذف کن

en: Back
fa_IR: بازگشت

en: Back to playlist viewer
fa_IR: بازگشت به لیست نمایش آهنگ ها

en: Press enter to view song options
fa_IR: برای دیدن تنظیمات enter بزن

en: View more options
fa_IR: تنظیمات بیشتر را ببین

en: View general playlist settings
fa_IR: نمایش تنظیمات کلی

en: Play first
fa_IR: اول اجرا کن

en: Ignore the playlist's order and play this song first
fa_IR: اولویت لیست پخشو بی خیال و این آهنگ رو اول اجرا کن

en: Start the song already!
fa_IR: همین الان آهنگ رو اجرا کن

en: Remove
fa_IR: حذف

en: Remove this song from the list
fa_IR: حذف این آهنگ رو از لیست

en: Loading video...
fa_IR: در حال بارگیری تصویر

en: Loading song...
fa_IR: در حال بارگذاری آهنگ...

en: Song contains broken tracks!
fa_IR: قسمتی از آهنگ خراب است!

en: Loading menu...
fa_IR: در حال بارگیری فهرست...

en: Loading complete
fa_IR: بارگزاری کامل شد

en: Start
fa_IR: شروع

en: Start performing
fa_IR: شروع اجرا

en: Duet mode
fa_IR: دونوازی

en: Normal mode
fa_IR: حالت عادی

en: Switch between duet and regular singing mode
fa_IR: تغییر بین دونوازی و تک نوازی

en: Change vocal track
fa_IR: تغییر شیار صوتی

en: Skip
fa_IR: پرش

en: Skip current song
fa_IR: برش از روی آهنگ فعلی

en: Press UP to join dance!
fa_IR: واسه رقص بالا را بزن

en: Step UP to join!
fa_IR: برای ملحق شدن بالا رو بزن

en: Press 1 to join guitar!
fa_IR: برای اضافه کردن گیتار ۱ رو بزن

en: Press GREEN to join!
fa_IR: برای ملحق شدن سبز رو بزن

en: Press SPACE to join drums!
fa_IR: برای اضافه کردن تمبک space بزن

en: KICK to join!
fa_IR: برای اضافه شدن ضربه بزن

en:    ENTER to skip instrumental break
fa_IR: برای پخش نشدن صدای خراب کردن ساز کلید Enter بزنید

en:    Remember to wait for grading!
fa_IR:   فراموش نکنید که برای درجه بندی صبر کنید!

en: Sorry, no songs match the search!
fa_IR: هیچ آهنگی با واژه جستجو شده مطابقت ندارد!

en: Sorry, no songs match the filter!
fa_IR: ببخشید، هیچ آهنگی با واژه جستجو شده مطابقت ندارد!

en: No songs found!
fa_IR: هیچ آهنگی یافت نشد!

en: Visit performous.org for free songs
fa_IR: برای دریافت موسیقی رایگان به سایت www.performous.org مراجعه کنید.

en: <type in to search>
fa_IR: <تایپ کن تا بگردم>

en: songs
fa_IR: آهنگ ها

en: options
fa_IR: تنظیمات

en: sort order:
fa_IR: مرتب سازی اولویت

en: type filter:
fa_IR: فیلتر رو تایپ کن:

en: hiscores
fa_IR: برترین امتیازات

en: jukebox mode
fa_IR: حالت جوکباکس

en: start a playlist with this song!
fa_IR: لیست پخشی با این آهنگ بساز

en: open the playlist menu
fa_IR: لیست پخش را باز کن

en: Play
fa_IR: اجرا

en: Clear playlist
fa_IR: لیست پخش را پاک کن

en: Guitar
fa_IR: گیتار

en: Coop guitar
fa_IR: گیتار دوم

en: Rhythm guitar
fa_IR: گیتار ریتم

en: Bass
fa_IR: باس

en: Drums
fa_IR: تمبک

en: Vocals
fa_IR: خوانندگی

en: Harmonic 1
fa_IR: هارمونیک ۱

en: Harmonic 2
fa_IR: هارمونیک ۲

en: Harmonic 3
fa_IR: هارمونیک ۳

en: sorted by artist
fa_IR: مرتب شده بر اساس خواننده

en: sorted by edition
fa_IR: مرتب شده بر اساس ویرایش

en: sorted by genre
fa_IR: مرتب شده بر اساس سبک

en: sorted by language
fa_IR: مرتب شده بر اساس زبان

en: sorted by song
fa_IR: مرتب شده توسط آهنگ

en: sorted by path
fa_IR: مرتب شده بر اساس مسیر

en: random order
fa_IR: ترتیب تصادفی

en: show all songs
fa_IR: نمایش همه آهنگ ها

en: has dance
fa_IR: رقص دار

en: has vocals
fa_IR: خوانندگی دار

en: has duet
fa_IR: دو نوازی دار

en: has guitar
fa_IR: گیتار دار

en: drums or keytar
fa_IR: تمبک یا درام

en: full band
fa_IR: گروه کامل
