Performous - en to sv_SE translation catalogue (137 entries)

note: Game Gameplay related options. name: game
en: Game
sv_SE: Spel

note: Graphic Configure rendering and video settings. name: graphic
en: Graphic
sv_SE: Grafik

note: Audio Devices Setup microphones and playback. name: AudioDevices
en: Audio Devices
sv_SE: Ljudenheter

note: Audio Configure general audio settings. name: audio
en: Audio
sv_SE: Ljud

note: Paths Setup song and data paths. name: Paths
en: Paths
sv_SE: Sökvägar

note: Karaoke mode Hide pitch wave, notes and scoring. name: game/karaoke_mode type: uint value: 0
en: Karaoke mode
sv_SE: Karaoke-läge

note: Lyric highlight style Hide pitch wave, notes and scoring. name: game/Textstyle type: uint value: 0
en: Hide pitch wave, notes and scoring.
sv_SE: Döljer tonhöjdsvågorna, noterna och poängräkningen

note: Difficulty Game difficulty. name: game/difficulty type: uint value: 0
en: Hard
sv_SE: Svårt

note: Pitch waves Enable singing pitch display (when not in karaoke mode). name: game/pitch type: bool value: true
en: Pitch waves
sv_SE: Tonhöjdsvågor

note: Pitch waves Enable singing pitch display (when not in karaoke mode). name: game/pitch type: bool value: true
en: Enable singing pitch display (when not in karaoke mode).
sv_SE: Aktivera tonhöjds visning (när ej i karaoke-läge)

note: Theme Name of the theme to use. name: game/theme type: uint value: 1337
en: Theme
sv_SE: Tema

note: Webserver access Define if you want to control performous remotely with web interface (requires restart). name: game/webserver_access type: uint value: 0
en: Disabled
sv_SE: Inaktiverad

note: Keyboard as guitar Enable keyboard as guitar (Frets on Fire mode). name: game/keyboard_guitar type: bool value: true
en: Keyboard as guitar
sv_SE: Tangentbord som gitarr

note: Keyboard as guitar Enable keyboard as guitar (Frets on Fire mode). name: game/keyboard_guitar type: bool value: true
en: Enable keyboard as guitar (Frets on Fire mode).
sv_SE: Använd tangentbordet som gitarr (Frets on Fire läge)

note: Keyboard as drumkit Enable keyboard as drumkit. name: game/keyboard_drumkit type: bool value: true
en: Keyboard as drumkit
sv_SE: Tangentbord som trumkit

note: Keyboard as drumkit Enable keyboard as drumkit. name: game/keyboard_drumkit type: bool value: true
en: Enable keyboard as drumkit.
sv_SE: Använd tangentbordet som trumkit

note: Keyboard as dance pad Enable keyboard as dance pad. name: game/keyboard_dancepad type: bool value: true
en: Keyboard as dance pad
sv_SE: Tangentbord som dansmatta

note: Keyboard as dance pad Enable keyboard as dance pad. name: game/keyboard_dancepad type: bool value: true
en: Enable keyboard as dance pad.
sv_SE: Använd tangentbordet som dansmatta

note: Joystick configuration Force joystick to some kind of instrument. name: game/instruments type: string_list
en: Joystick configuration
sv_SE: Joystick-konfiguration

note: Joystick configuration Force joystick to some kind of instrument. name: game/instruments type: string_list
en: Force joystick to some kind of instrument.
sv_SE: Tvinga joysticken till något from av instrument

note: Hardware MIDI input device Regex for matching the MIDI devices to use. The default is to use all available devices. name: game/midi_input type: string
en: Hardware MIDI input device
sv_SE: Hårdvaru MIDI indataenhet

note: Windowed width The width of the window. name: graphic/window_width type: int value: 1366 hidden: true
en: Windowed width
sv_SE: Fönsterbredd

note: Windowed width The width of the window. name: graphic/window_width type: int value: 1366 hidden: true
en: The width of the window.
sv_SE: Fönstrets bredd i fönsterläge

note: Windowed height The height of the window. name: graphic/window_height type: int value: 768 hidden: true
en: Windowed height
sv_SE: Fönsterhöjd

note: Windowed height The height of the window. name: graphic/window_height type: int value: 768 hidden: true
en: The height of the window.
sv_SE: Fönstrets höjd i fönsterläge

note: Fullscreen mode Enable fullscreen mode on startup. name: graphic/fullscreen type: bool value: false
en: Fullscreen mode
sv_SE: Helskärmsläge

note: Fullscreen mode Enable fullscreen mode on startup. name: graphic/fullscreen type: bool value: false
en: Enable fullscreen mode on startup.
sv_SE: Aktivera helskärmsläge vid uppstart

note: Video playback Allows completely disabling background videos. It is recommended to leave this enabled as Performous will still smoothly fade out the video if your computer is not fast enough. name: graphic/video type: bool value: true
en: Video playback
sv_SE: Video uppspelning

note: Video playback Allows completely disabling background videos. It is recommended to leave this enabled as Performous will still smoothly fade out the video if your computer is not fast enough. name: graphic/video type: bool value: true
en: Allows completely disabling background videos. It is recommended to leave this enabled as Performous will still smoothly fade out the video if your computer is not fast enough.
sv_SE: Möjliggör total avstängning av bakgrundsvideor. Det är rekommenderat att lämna detta aktiverat eftersom Performous automatiskt tonar ut video om din dator inte är snabb nog.

note: Webcam background Performous can use webcam as a background video. Disable it if Performous crashes while entering a song. name: graphic/webcam type: bool value: false
en: Webcam background
sv_SE: Web-kamerabakgrund

note: Webcam id Use 0 to autodetect or a number starting from 1 to choose specific device. name: graphic/webcamid type: uint value: 0
en: Webcam id
sv_SE: Web-kamera id

note: SVG quality Larger numbers cause vector graphics to be rendered in higher resolution. Decrease this to make navigating in menus faster. name: graphic/svg_lod type: float value: 1.5
en: SVG quality
sv_SE: SVG-kvalitet

note: SVG quality Larger numbers cause vector graphics to be rendered in higher resolution. Decrease this to make navigating in menus faster. name: graphic/svg_lod type: float value: 1.5
en: Larger numbers cause vector graphics to be rendered in higher resolution. Decrease this to make navigating in menus faster.
sv_SE: Större tal gör att vektorgrafiken renderas is högre upplösning. Minska detta för att göra menynavigation snabbare.

note: Text quality Larger numbers cause text to be rendered in higher resolution. Decrease this to make everything a little faster. name: graphic/text_lod type: float value: 1.5
en: Text quality
sv_SE: Textkvalitet

note: Text quality Larger numbers cause text to be rendered in higher resolution. Decrease this to make everything a little faster. name: graphic/text_lod type: float value: 1.5
en: Larger numbers cause text to be rendered in higher resolution. Decrease this to make everything a little faster.
sv_SE: Större tal gör att text renderas is högre upplösning. Minska detta för att göra allt lite snabbare.

note: Benchmark mode Framerate limit of 100 FPS is removed and the game instead renders at full speed. FPS values are printed to console. Please note that the display drivers may still limit the rendering speed to the screen refresh rate. name: graphic/fps type: bool value: false
en: Benchmark mode
sv_SE: Prestandamätnings-läge

note: Benchmark mode Framerate limit of 100 FPS is removed and the game instead renders at full speed. FPS values are printed to console. Please note that the display drivers may still limit the rendering speed to the screen refresh rate. name: graphic/fps type: bool value: false
en: Framerate limit of 100 FPS is removed and the game instead renders at full speed. FPS values are printed to console. Please note that the display drivers may still limit the rendering speed to the screen refresh rate.
sv_SE: Ramhastighetsbegränsningen på 100 FPS tas bort och spelet renderas istället i full hastighet. FPS värden skrivs ut till konsollen. Notera att skärmens drivrutin fortfarande kan begränsa renderingshastigheten till skärmens uppdateringshastighet.

note: Suggested latency This is a hint for the audio engine about the desired latency. Set this as low as possible while retaining clear audio playback. Requires restart. name: audio/latency type: float value: 0.075
en: Suggested latency
sv_SE: Föreslagen fördröjning

note: Suggested latency This is a hint for the audio engine about the desired latency. Set this as low as possible while retaining clear audio playback. Requires restart. name: audio/latency type: float value: 0.075
en: This is a hint for the audio engine about the desired latency. Set this as low as possible while retaining clear audio playback. Requires restart.
sv_SE: Detta är en ledtråd till ljudmotorn om den önskade fördröjningen. Ställ in detta till lägsta möjliga värde med bibehållet klar ljuduppspelning. Kräver omstart.

note: Audio/video latency Affects all modes. Use negative value if your display input lag is greater than the sound card output latency, positive values in the opposite case and zero if they are equal. This should be set so that the notes pass the cursor at the same time the audio is heard. Use 'Ctrl + ,'
en: Audio/video latency
sv_SE: Ljud/video-fördröjning

note: Audio round-trip latency Affects singing only. The time it takes for Performous playback to reach your speakers, fly to the microphone and all the way back until Performous captures and analyzes it. While performing, press Ctrl+S for synth mode and adjust with 'Ctrl + -' or 'Ctrl + ='. name: audio/r
en: Audio round-trip latency
sv_SE: Ljud round-trip fördröjning

note: Audio/controller latency Affects instruments and dancing only. The total of USB (guitar or dance pad) latency combined with audio output latency. Adjust so that you can hit the notes best when playing by ear (not looking on screen). Use 'Ctrl + [' or 'Ctrl + ]' to adjust while performing. name: audi
en: Audio/controller latency
sv_SE: Ljud/kontroll-fördröjning

note: Audio devices List of audio devices to try. name: audio/devices type: string_list hidden: true
en: Audio devices
sv_SE: Ljudenheter

note: Audio devices List of audio devices to try. name: audio/devices type: string_list hidden: true
en: List of audio devices to try.
sv_SE: Lista med ljudenheter att prova.

note: Menu volume The volume level of menus, song previews and jukebox mode. name: audio/preview_volume type: uint value: 70
en: Menu volume
sv_SE: Meny-volym

note: Menu volume The volume level of menus, song previews and jukebox mode. name: audio/preview_volume type: uint value: 70
en: The volume level of menus, song previews and jukebox mode.
sv_SE: Ljudvolymen i menyer, vid förhandsgranskning av låtar och jukebox-läge

note: Music volume The ingame music volume. Values above 90 are not recommended as distortion may occur. name: audio/music_volume type: uint value: 90
en: Music volume
sv_SE: Musik-volym

note: Music volume The ingame music volume. Values above 90 are not recommended as distortion may occur. name: audio/music_volume type: uint value: 90
en: The ingame music volume. Values above 90 are not recommended as distortion may occur.
sv_SE: Ljudvolymen i spelet. Värden över 90 rekommenderas inte då distortion kan ske.

note: Failure volume The ingame fail sound volume. Values above 90 are not recommended as distortion may occur. 11 is louder than 10, but these go to 100. 89 louder! name: audio/fail_volume type: uint value: 90
en: Failure volume
sv_SE: Misslyckande-volym

note: Failure volume The ingame fail sound volume. Values above 90 are not recommended as distortion may occur. 11 is louder than 10, but these go to 100. 89 louder! name: audio/fail_volume type: uint value: 90
en: The ingame fail sound volume. Values above 90 are not recommended as distortion may occur. 11 is louder than 10, but these go to 100. 89 louder!
sv_SE: Ljudvolymen vid misslyckande under spel. Värden över 90 rekommenderas inte eftersom förvrängning kan ske. 11 är högre än 10, men dessa går upp till 100.

note: Song folders Where to recursively look for songs. DATADIR at the beginning means all Performous data folders. name: paths/songs type: string_list hidden: false
en: Song folders
sv_SE: Låtkataloger

note: Default Song folders Where to recursively look for songs. DATADIR at the beginning means all Performous data folders. name: paths/system-songs type: string_list
en: Where to recursively look for songs. DATADIR at the beginning means all Performous data folders.
sv_SE: Anger var rekursiv sökning efter låtar sker. DATADIR i början innebär alla Performous datakataloger.

note: Base folders for data System defaults are included automatically. Additional paths can be added here. name: paths/system type: string_list
en: Base folders for data
sv_SE: Baskatalog för data

note: Base folders for data System defaults are included automatically. Additional paths can be added here. name: paths/system type: string_list
en: System defaults are included automatically. Additional paths can be added here.
sv_SE: Systemets standardvärden inkluderas automatiskt. Extra sökvägar kan läggas till här.

en: Enabled
sv_SE: Aktiverad

en: Beginner
sv_SE: Nybörjare

en: Easy
sv_SE: Lätt

en: Challenge
sv_SE: Utmaning

en: Ready!
sv_SE: Redo!

en: Start performing!
sv_SE: Börja uppträd!

en: Select track
sv_SE: Välj spår

en: Select difficulty
sv_SE: Välj svårighetsgrad

en: Quit
sv_SE: Avsluta

en: Exit to song browser
sv_SE: Återgå till låt bläddraren

en: STOP!
sv_SE: STANNA!

en: Kids
sv_SE: Barn

en: Lefty-mode
sv_SE: Vänsterläge

en: ON
sv_SE: PÅ

en: OFF
sv_SE: AV

en: Toggle lefty-mode
sv_SE: Växla vänsterläge

en: God Mode
    Activated!
sv_SE: God Mode
    Aktiverat!

en: Mistakes ignored!
sv_SE: Misstag ignorerade

en: God Mode Ready!
sv_SE: God Mode Redo!

en: Drum Fill!
sv_SE: Trum-insats!

en: Resume
sv_SE: Fortsätt

en: Back to performing!
sv_SE: Tillbaks till uppträdande

en: Rejoin
sv_SE: Välj om

en: Change selections
sv_SE: Ändra val

en: Restart
sv_SE: Börja om

en: Start the song
    from the beginning
sv_SE: Börja låten
    från början

en: Loading audio samples...
sv_SE: Laddar ljud...

en: Creating screens...
sv_SE: Skapar skärmar...

en: Screenshot taken!
sv_SE: Skärmdump tagen!

en: Screenshot failed!
sv_SE: Misslyckades att ta skärmdump!

en: No player!
sv_SE: Ingen spelare!

en: Hit singer
sv_SE: Hit sångare

en: Lead singer
sv_SE: Lead sångare

en: Rising star
sv_SE: Stjärnskott

en: Amateur
sv_SE: Amatör

en: Tone deaf
sv_SE: Tondöv

en: Maniac
sv_SE: Galning

en: Hoofer
sv_SE: Dansare

en: Loser
sv_SE: Förlorare

en: Virtuoso
sv_SE: Virtuos

en: Rocker
sv_SE: Rockare

en: It seems you have some manual configurations
    incompatible with this user interface.
    Saving these settings will override
    all existing audio device configuration.
    Your other options changes will be saved too.
sv_SE: Det ser ut som om du har några manuella inställningar
    som är inkompatibla med detta användargränssnittet.
    Sparande av dessa inställningar kommer skriva över
    alla befintliga alternativ för ljudenhetskonfiguration.
    Alla andra ändringar av alternativ kommer sparas också.

en: - Unassigned -
sv_SE: - Ej tilldelad -

en: Use arrow keys to configure. Hit Enter/Start to save and test or Esc/Select to cancel. Ctrl + R to reset defaults
sv_SE: Använd piltangenterna för att konfigurera. Tryck Enter/Start för att spara och testa eller Esc/Select för att avbryta. Ctrl + R för att återställa standardvärden

en: For advanced device configuration, use command line parameter --audio (use --audiohelp for details).
sv_SE: För avancerad enhetskonfiguration, använd kommandoradsparametern --audio (använd --audiohelp för detaljer).

en: Some devices failed to open!
sv_SE: Några enheter kunde inte öppnas!

en: No playback devices could be used.
sv_SE: Inga uppspelningsenheter kunde användas.

en: 
    Please configure some before playing.
sv_SE: 
    Var god och konfigurera något innan du spelar.

en: Ctrl + S to save, Ctrl + R to reset defaults
sv_SE: Ctrl + S sparar, Ctrl + R återställer ursprungsvärden

en: Perform
sv_SE: Uppträd

en: Practice
sv_SE: Träna

en: Configure
sv_SE: Konfigurera

en: No players found!
sv_SE: Inga spelare funna!

en: Enter a name to create a new player.
sv_SE: Ange ett namn för att skapa spelare.

en: Press enter to create player!
sv_SE: Tryck på enter för att skapa spelaren!

en: Change player with arrow keys.
sv_SE: Byt spelare med piltangenterna.

en: Name:
sv_SE: Namn:

en: Type text to filter or create a new player.
sv_SE: Skriv in en text för att filtrera eller skapa spelare

en: Search Text:
sv_SE: Sök text:

en: Initializing webcam...
sv_SE: Sätter upp web-kamera

en: Loading video...
sv_SE: Laddar video...

en: Loading song...
sv_SE: Laddar låt...

en: Song contains broken tracks!
sv_SE: Låten innehåller trasiga spår!

en: Loading menu...
sv_SE: Laddar meny...

en: Loading complete
sv_SE: Laddning klar

en:    ENTER to skip instrumental break
sv_SE:    ENTER för att skippa mellanspel

en:    Remember to wait for grading!
sv_SE:    Kom ihåg att vänta på graderingen!

en: No songs found!
sv_SE: Inga låtar funna

en: Guitar
sv_SE: Gitarr

en: Rhythm guitar
sv_SE: Kompgitarr

en: Bass
sv_SE: Bas

en: Drums
sv_SE: Trummor

en: Vocals
sv_SE: Såmg

en: Harmonic 1
sv_SE: Överton 1

en: Harmonic 2
sv_SE: Överton 2

en: Harmonic 3
sv_SE: Överton 3

en: sorted by artist
sv_SE: sorterat efter artist

en: sorted by edition
sv_SE: sorterat efter utgåva

en: sorted by genre
sv_SE: sorterat efter genre

en: sorted by language
sv_SE: sorterat efter språk

en: sorted by song
sv_SE: sorterat efter låt

en: sorted by path
sv_SE: sorterat efter sökväg

en: random order
sv_SE: slumpmässig ordning
