Performous - en to de translation catalogue (377 entries)

note: Game Gameplay related options. name: game
en: Game
de: Spiel

note: Game Gameplay related options. name: game
en: Gameplay related options.
de: Einstellung, die das Spiel selbst betreffen.

note: Graphic Configure rendering and video settings. name: graphic
en: Graphic
de: Grafik

note: Graphic Configure rendering and video settings. name: graphic
en: Configure rendering and video settings.
de: Grafik- und Darstellungseinstellungen.

note: Audio Devices Setup microphones and playback. name: AudioDevices
en: Audio Devices
de: Audiogeräte

note: Audio Devices Setup microphones and playback. name: AudioDevices
en: Setup microphones and playback.
de: Konfiguriere Mikrofone und Abspielgeräte.

note: Audio Configure general audio settings. name: audio
en: Configure general audio settings.
de: Konfiguriere algemeine Audioeinstellungen.

note: Paths Setup song and data paths. name: Paths
en: Paths
de: Pfade

note: Paths Setup song and data paths. name: Paths
en: Setup song and data paths.
de: Richte Lied- und Datenpfade ein.

note: Karaoke mode Hide pitch wave, notes and scoring. name: game/karaoke_mode type: uint value: 0
en: Off
de: Aus

note: Karaoke mode Hide pitch wave, notes and scoring. name: game/karaoke_mode type: uint value: 0
en: On - normal text
de: Ein - normaler Text

note: Karaoke mode Hide pitch wave, notes and scoring. name: game/karaoke_mode type: uint value: 0
en: On - centered text
de: Ein - zentrierter Text

note: Karaoke mode Hide pitch wave, notes and scoring. name: game/karaoke_mode type: uint value: 0
en: Karaoke mode
de: Karaoke-Modus

note: Lyric highlight style Hide pitch wave, notes and scoring. name: game/Textstyle type: uint value: 0
en: Hide pitch wave, notes and scoring.
de: Verstecke Tonhöhen-Welle, Noten und Punkte.

note: Difficulty Game difficulty. name: game/difficulty type: uint value: 0
en: Hard
de: Schwer

note: Difficulty Game difficulty. name: game/difficulty type: uint value: 0
en: Perfect
de: Perfekt

note: Difficulty Game difficulty. name: game/difficulty type: uint value: 0
en: Difficulty
de: Schwierigkeit auswählen

note: Difficulty Game difficulty. name: game/difficulty type: uint value: 0
en: Game difficulty.
de: Schwierigkeit auswählen.

note: Lyric highlight style Hide pitch wave, notes and scoring. name: game/Textstyle type: uint value: 0
en: Western mode
de: Western-Modus

note: Lyric highlight style Hide pitch wave, notes and scoring. name: game/Textstyle type: uint value: 0
en: Asian mode
de: Asien-Modus

note: Lyric highlight style Hide pitch wave, notes and scoring. name: game/Textstyle type: uint value: 0
en: Lyric highlight style
de: Liedtext-Anzeige-Stil

note: Autoplay Keep playing random songs after the playlist is empty. name: game/autoplay type: bool value: false
en: Autoplay
de: Automatische Wiedergabe

note: Autoplay Keep playing random songs after the playlist is empty. name: game/autoplay type: bool value: false
en: Keep playing random songs after the playlist is empty.
de: Zufällige Lieder abspielen, wenn die Abspielliste leer ist.

note: Pitch waves Enable singing pitch display (when not in karaoke mode). name: game/pitch type: bool value: true
en: Pitch waves
de: Tonhöhe

note: Pitch waves Enable singing pitch display (when not in karaoke mode). name: game/pitch type: bool value: true
en: Enable singing pitch display (when not in karaoke mode).
de: Aktiviere Tonhöhen-Welle (wenn nicht im Karaoke-Modus).

note: Theme Name of the theme to use. name: game/theme type: uint value: 1337
en: Theme
de: Thema

note: Theme Name of the theme to use. name: game/theme type: uint value: 1337
en: Name of the theme to use.
de: Name des zu benutzenden Themas.

note: Playlist screen timeout How long it will take before the next song in the playlist starts automatically. name: game/playlist_screen_timeout type: uint value: 15
en: Playlist screen timeout
de: Auszeit der Abspiellistenanzeige

note: Playlist screen timeout How long it will take before the next song in the playlist starts automatically. name: game/playlist_screen_timeout type: uint value: 15
en: How long it will take before the next song in the playlist starts automatically.
de: Dauer bevor der nächste Song der Abspielliste gestartet wird.

note: Song results timeout How long the scores will be displayed for after finishing a song. name: game/results_timeout type: uint value: 5
en: Song results timeout
de: Dauer der Ergebnisanzeige

note: Song results timeout How long the scores will be displayed for after finishing a song. name: game/results_timeout type: uint value: 5
en: How long the scores will be displayed for after finishing a song.
de: Dauer der Anzeige des Ergebnisses nach dem Beenden eines Songs.

note: High-score timeout How long the high-scores screen will wait for input before going to the next song. name: game/highscore_timeout type: uint value: 5
en: High-score timeout
de: Anzeigedauer Punktestand

note: High-score timeout How long the high-scores screen will wait for input before going to the next song. name: game/highscore_timeout type: uint value: 5
en: How long the high-scores screen will wait for input before going to the next song.
de: Dauer bevor die Anzeige des Punktestandes zur nächsten Anzeige wechselt.

note: Language Language to show Performous in name: game/language type: uint value: 1337
en: Language
de: Sprache

note: Language Language to show Performous in name: game/language type: uint value: 1337
en: Language to show Performous in
de: Sprache zum Anzeigen Performous in

note: Date time format Define how date time should be displayed. name: game/datetime_format type: option_list value: %c
en: Date time format
de: Datum-Zeit-Format

note: Date time format Define how date time should be displayed. name: game/datetime_format type: option_list value: %c
en: Define how date time should be displayed.
de: Definiere, wie die Anzeige von Datum-Zeit-Angaben formatiert werden sollen.

note: Webserver access Define if you want to control performous remotely with web interface (requires restart). name: game/webserver_access type: uint value: 0
en: Disabled
de: Deaktiviert

note: Webserver access Define if you want to control performous remotely with web interface (requires restart). name: game/webserver_access type: uint value: 0
en: All connections
de: Alle Verbindungen

note: Webserver access Define if you want to control performous remotely with web interface (requires restart). name: game/webserver_access type: uint value: 0
en: Webserver access
de: Zugriff auf Webserver

note: Webserver access Define if you want to control performous remotely with web interface (requires restart). name: game/webserver_access type: uint value: 0
en: Define if you want to control performous remotely with web interface (requires restart).
de: Fernzugriff auf Performous (erfordert einen Neustart).

note: Case-sensitive sorting. Make a difference between uppercase and lowercase letters when sorting. name: game/case-sorting type: bool value: false
en: Case-sensitive sorting.
de: Sortierung beachtet Groß-Kleinschreibung.

note: Case-sensitive sorting. Make a difference between uppercase and lowercase letters when sorting. name: game/case-sorting type: bool value: false
en: Make a difference between uppercase and lowercase letters when sorting.
de: Unterscheidet Groß- und Kleinschreibung bei der Sortierung.

note: Webserver port Port to use for the webserver. Choose one that is not used by other applications. name: game/webserver_port type: uint value: 8000
en: Webserver port
de: Port des Webserver

note: Webserver port Port to use for the webserver. Choose one that is not used by other applications. name: game/webserver_port type: uint value: 8000
en: Port to use for the webserver. Choose one that is not used by other applications.
de: Port zur Verwendung für Webserver. Wählen Sie eine aus die nicht von anderen Programs verwendet wird.

note: Webserver fallback port Port to use in case original webserver port is in use. Choose one that you know for sure is not used by other applications. name: game/webserver_fallback_port type: uint value: 8001
en: Webserver fallback port
de: Fallback-Port des Webserver

note: Webserver fallback port Port to use in case original webserver port is in use. Choose one that you know for sure is not used by other applications. name: game/webserver_fallback_port type: uint value: 8001
en: Port to use in case original webserver port is in use. Choose one that you know for sure is not used by other applications.
de: Fallback-Port des Webserver welches verwendet kann werden wenn die normales Webserver port schon verwendet ist.

note: Notegraph Scaling Choose whether the notegraph keeps a fixed scale or is adjusted according to the current song. name: game/notegraphscalingmode type: uint value: 0
en: Dynamic
de: Dynamisch

note: Notegraph Scaling Choose whether the notegraph keeps a fixed scale or is adjusted according to the current song. name: game/notegraphscalingmode type: uint value: 0
en: Fixed
de: Fix

note: Notegraph Scaling Choose whether the notegraph keeps a fixed scale or is adjusted according to the current song. name: game/notegraphscalingmode type: uint value: 0
en: Auto (1 octave)
de: Auto (1 Oktave)

note: Notegraph Scaling Choose whether the notegraph keeps a fixed scale or is adjusted according to the current song. name: game/notegraphscalingmode type: uint value: 0
en: Auto (1.5 octaves)
de: Auto (1.5 Oktaven)

note: Notegraph Scaling Choose whether the notegraph keeps a fixed scale or is adjusted according to the current song. name: game/notegraphscalingmode type: uint value: 0
en: Auto (2 octaves)
de: Auto (2 Oktaven)

note: Notegraph Scaling Choose whether the notegraph keeps a fixed scale or is adjusted according to the current song. name: game/notegraphscalingmode type: uint value: 0
en: Auto (2.5 octaves)
de: Auto (2.5 Oktaven)

note: Notegraph Scaling Choose whether the notegraph keeps a fixed scale or is adjusted according to the current song. name: game/notegraphscalingmode type: uint value: 0
en: Notegraph Scaling
de: Skalierung der Notenanzeige

note: Notegraph Scaling Choose whether the notegraph keeps a fixed scale or is adjusted according to the current song. name: game/notegraphscalingmode type: uint value: 0
en: Choose whether the notegraph keeps a fixed scale or is adjusted according to the current song.
de: Wählt die Art der Skalierung der Notenanzeige.

note: Keyboard as guitar Enable keyboard as guitar (Frets on Fire mode). name: game/keyboard_guitar type: bool value: true
en: Keyboard as guitar
de: Tastatur als Gitarre

note: Keyboard as guitar Enable keyboard as guitar (Frets on Fire mode). name: game/keyboard_guitar type: bool value: true
en: Enable keyboard as guitar (Frets on Fire mode).
de: Aktiviere Tastatur als Gitarre ("Frets on Fire"-Modus).

note: Keyboard as drumkit Enable keyboard as drumkit. name: game/keyboard_drumkit type: bool value: true
en: Keyboard as drumkit
de: Tastatur als Schlagzeug nutzen

note: Keyboard as drumkit Enable keyboard as drumkit. name: game/keyboard_drumkit type: bool value: true
en: Enable keyboard as drumkit.
de: Aktiviere Tastatur als Schlagzeug.

note: Drums use Pro mode Drums use Pro mode. (Toms are not cymbals.) name: game/drum_promode type: bool value: true
en: Drums use Pro mode
de: Drums verwenden den Pro-Modus

note: Drums use Pro mode Drums use Pro mode. (Toms are not cymbals.) name: game/drum_promode type: bool value: true
en: Drums use Pro mode. (Toms are not cymbals.)
de: Drums verwenden den Pro-Modus. (Toms sind keine Becken.)

note: Keyboard as dance pad Enable keyboard as dance pad. name: game/keyboard_dancepad type: bool value: true
en: Keyboard as dance pad
de: Tastatur als Dancepad nutzen

note: Keyboard as dance pad Enable keyboard as dance pad. name: game/keyboard_dancepad type: bool value: true
en: Enable keyboard as dance pad.
de: Aktiviere Keyboard als Dancepad.

note: Keyboard as keytar Enable keyboard as keytar. name: game/keyboard_keytar type: bool value: true
en: Keyboard as keytar
de: Tastatur als Keytar

note: Keyboard as keytar Enable keyboard as keytar. name: game/keyboard_keytar type: bool value: true
en: Enable keyboard as keytar.
de: Benutze Tastatur als Keytar.

note: Audio Backend Configure which audio backend to use; not all backends will be supported on all platforms. name: audio/backend type: uint value: 1337
en: Auto
de: Automatisch

note: Force controller A's type Override autodetection and force the first controller to the given type. name: game/instrument0 type: uint value: 0
en: Force controller A's type
de: Erzwinge Typ von Eingabegrät A

note: Force controller A's type Override autodetection and force the first controller to the given type. name: game/instrument0 type: uint value: 0
en: Override autodetection and force the first controller to the given type.
de: Automatische Erkennung übergehen und immer diesen Typ für das erste Eingabegerät wählen.

note: Force controller B's type Override autodetection and force the second controller to the given type. name: game/instrument1 type: uint value: 0
en: Force controller B's type
de: Erzwinge Typ von Eingabegrät B

note: Force controller B's type Override autodetection and force the second controller to the given type. name: game/instrument1 type: uint value: 0
en: Override autodetection and force the second controller to the given type.
de: Automatische Erkennung übergehen und immer diesen Typ für das zweite Eingabegerät wählen.

note: Force controller C's type Override autodetection and force the third controller to the given type. name: game/instrument2 type: uint value: 0
en: Force controller C's type
de: Erzwinge Typ von Eingabegrät C

note: Force controller C's type Override autodetection and force the third controller to the given type. name: game/instrument2 type: uint value: 0
en: Override autodetection and force the third controller to the given type.
de: Automatische Erkennung übergehen und immer diesen Typ für das dritte Eingabegerät wählen.

note: Force controller D's type Override autodetection and force the fourth controller to the given type. name: game/instrument3 type: uint value: 0
en: Force controller D's type
de: Erzwinge Typ von Eingabegrät D

note: Force controller D's type Override autodetection and force the fourth controller to the given type. name: game/instrument3 type: uint value: 0
en: Override autodetection and force the fourth controller to the given type.
de: Automatische Erkennung übergehen und immer diesen Typ für das vierte Eingabegerät wählen.

note: Joystick configuration Force joystick to some kind of instrument. name: game/instruments type: string_list
en: Joystick configuration
de: Eingabegeräte konfigurieren

note: Joystick configuration Force joystick to some kind of instrument. name: game/instruments type: string_list
en: Force joystick to some kind of instrument.
de: Erzwinge Eingabegerät als spezielles Instrument.

note: Hardware MIDI input device Regex for matching the MIDI devices to use. The default is to use all available devices. name: game/midi_input type: string
en: Hardware MIDI input device
de: MIDI Eingabegerät

note: Hardware MIDI input device Regex for matching the MIDI devices to use. The default is to use all available devices. name: game/midi_input type: string
en: Regex for matching the MIDI devices to use. The default is to use all available devices.
de: Regex, um die zu benutzenden MIDI-Geräte zu wählen. Standardmässig werden alle verfügbaren Geräte benutzt.

note: Word Collation Words that should be ignored when sorting. name: game/sorting_ignore type: string_list
en: Word Collation
de: Wortvergleich

note: Word Collation Words that should be ignored when sorting. name: game/sorting_ignore type: string_list
en: Words that should be ignored when sorting.
de: Zu ignorierende Wörter beim Sortieren.

note: Sort order Currently active sort order.
en:  pixels
de:  Pixel

note: Windowed width The width of the window. name: graphic/window_width type: int value: 1366 hidden: true
en: Windowed width
de: Fensterbreite

note: Windowed width The width of the window. name: graphic/window_width type: int value: 1366 hidden: true
en: The width of the window.
de: Breite des Fensters.

note: Windowed height The height of the window. name: graphic/window_height type: int value: 768 hidden: true
en: Windowed height
de: Fensterhöhe

note: Windowed height The height of the window. name: graphic/window_height type: int value: 768 hidden: true
en: The height of the window.
de: Höhe des Fensters.

note: X-Position of the window The X-Position of the window. name: graphic/window_pos_x type: int value: 0 hidden: true
en: X-Position of the window
de: Breite des Fensters

note: X-Position of the window The X-Position of the window. name: graphic/window_pos_x type: int value: 0 hidden: true
en: The X-Position of the window.
de: Breite des Fensters.

note: Y-Position of the window The Y-Position of the window. name: graphic/window_pos_y type: int value: 0 hidden: true
en: Y-Position of the window
de: Höhe des Fensters

note: Y-Position of the window The Y-Position of the window. name: graphic/window_pos_y type: int value: 0 hidden: true
en: The Y-Position of the window.
de: Höhe des Fensters.

note: High DPI Graphics Enable High-DPI (Retina) graphics when supported; requires restart. name: graphic/highdpi type: bool value: true
en: High DPI Graphics
de: Grafik mit hoher DPI

note: High DPI Graphics Enable High-DPI (Retina) graphics when supported; requires restart. name: graphic/highdpi type: bool value: true
en: Enable High-DPI (Retina) graphics when supported; requires restart.
de: Aktivieren Sie Grafik mit hoher DPI (Retina) wenn diese unterstützt werden; Erfordert einen Neustart.

note: Fullscreen mode Enable fullscreen mode on startup. name: graphic/fullscreen type: bool value: false
en: Fullscreen mode
de: Vollbildmodus

note: Fullscreen mode Enable fullscreen mode on startup. name: graphic/fullscreen type: bool value: false
en: Enable fullscreen mode on startup.
de: Aktivere Vollbild beim Start.

note: Stereoscopic 3D Enable 3D rendering of Performous. name: graphic/stereo3d type: bool value: false
en: Stereoscopic 3D
de: Stereoskopisches 3D

note: Stereoscopic 3D Enable 3D rendering of Performous. name: graphic/stereo3d type: bool value: false
en: Enable 3D rendering of Performous.
de: Aktiviere 3D-Darstellung in Performous.

note: Stereo3D type Some modes may only get activated in fullscreen mode. name: graphic/stereo3dtype type: uint value: 0
en: Red/Cyan
de: Rot/Türkis

note: Stereo3D type Some modes may only get activated in fullscreen mode. name: graphic/stereo3dtype type: uint value: 0
en: Green/Magenta
de: Grün/Magenta

note: Stereo3D type Some modes may only get activated in fullscreen mode. name: graphic/stereo3dtype type: uint value: 0
en: Over/Under
de: Über/Unter

note: Stereo3D type Some modes may only get activated in fullscreen mode. name: graphic/stereo3dtype type: uint value: 0
en: Stereo3D type
de: Stereo3D-Typ

note: Stereo3D type Some modes may only get activated in fullscreen mode. name: graphic/stereo3dtype type: uint value: 0
en: Some modes may only get activated in fullscreen mode.
de: Einige Modi werden nur im Vollbildmodus aktiv.

note: Stereo3D separation The strength of the effect. Experiment with different settings for best results. name: graphic/stereo3dseparation type: float value: 50
en: Stereo3D separation
de: Stereo3D-Trennung

note: Stereo3D separation The strength of the effect. Experiment with different settings for best results. name: graphic/stereo3dseparation type: float value: 50
en: The strength of the effect. Experiment with different settings for best results.
de: Die Stärke des 3D-Effektes. Experimentiere mit verschiedenen Werten, um die beste Einstellung zu finden.

note: Video playback Allows completely disabling background videos. It is recommended to leave this enabled as Performous will still smoothly fade out the video if your computer is not fast enough. name: graphic/video type: bool value: true
en: Video playback
de: Video-Wiedergabe

note: Video playback Allows completely disabling background videos. It is recommended to leave this enabled as Performous will still smoothly fade out the video if your computer is not fast enough. name: graphic/video type: bool value: true
en: Allows completely disabling background videos. It is recommended to leave this enabled as Performous will still smoothly fade out the video if your computer is not fast enough.
de: Erlaubt es Hintergrundvideos komplett zu deaktivieren. Es ist empfehlenswert dies Option aktiviert zu lassen - Performous wird das Video trotzdem flüssig ausblenden, wenn dein Computer nicht schnell genug ist.

note: Webcam background Performous can use webcam as a background video. Disable it if Performous crashes while entering a song. name: graphic/webcam type: bool value: false
en: Webcam background
de: Webcam als Hintergrund

note: Webcam background Performous can use webcam as a background video. Disable it if Performous crashes while entering a song. name: graphic/webcam type: bool value: false
en: Performous can use webcam as a background video. Disable it if Performous crashes while entering a song.
de: Performous kann eine Webcam für Hintergrundvideos nutzen. Du kannst diese Option deaktivieren, falls Performous abstürzt, wenn du ein Lied startest.

note: Webcam id Use 0 to autodetect or a number starting from 1 to choose specific device. name: graphic/webcamid type: uint value: 0
en: Webcam id
de: Webcam ID

note: Webcam id Use 0 to autodetect or a number starting from 1 to choose specific device. name: graphic/webcamid type: uint value: 0
en: Use 0 to autodetect or a number starting from 1 to choose specific device.
de: Benutze 0 für Autoerkennung oder wähle eine Zahl für ein spezielles Geräte.

note: SVG quality Larger numbers cause vector graphics to be rendered in higher resolution. Decrease this to make navigating in menus faster. name: graphic/svg_lod type: float value: 1.5
en: SVG quality
de: SVG Grafikqualität

note: SVG quality Larger numbers cause vector graphics to be rendered in higher resolution. Decrease this to make navigating in menus faster. name: graphic/svg_lod type: float value: 1.5
en: Larger numbers cause vector graphics to be rendered in higher resolution. Decrease this to make navigating in menus faster.
de: Bei Hohen Werten rendert Performous Vektorgraphiken in höherer Auflösung. Niedrigere Werte ermöglichen eine schnellere Navigation in den Menüs.

note: Text quality Larger numbers cause text to be rendered in higher resolution. Decrease this to make everything a little faster. name: graphic/text_lod type: float value: 1.5
en: Text quality
de: Textqualität

note: Text quality Larger numbers cause text to be rendered in higher resolution. Decrease this to make everything a little faster. name: graphic/text_lod type: float value: 1.5
en: Larger numbers cause text to be rendered in higher resolution. Decrease this to make everything a little faster.
de: Bei hohen Werten rendert Performous Texte in höherer Auflösung. Niedrigere Werte erhöhen die allgemeine Performance ein wenig.

note: Benchmark mode Framerate limit of 100 FPS is removed and the game instead renders at full speed. FPS values are printed to console. Please note that the display drivers may still limit the rendering speed to the screen refresh rate. name: graphic/fps type: bool value: false
en: Benchmark mode
de: Benchmarkmodus

note: Benchmark mode Framerate limit of 100 FPS is removed and the game instead renders at full speed. FPS values are printed to console. Please note that the display drivers may still limit the rendering speed to the screen refresh rate. name: graphic/fps type: bool value: false
en: Framerate limit of 100 FPS is removed and the game instead renders at full speed. FPS values are printed to console. Please note that the display drivers may still limit the rendering speed to the screen refresh rate.
de: Das Limit für die Bildwiederholrate wird aufgehoben und die maximal möglichen Werte in der Konsole ausgegeben. Bemerkung: Es ist möglich, dass der Grafiktreiber die Geschwindigkeit immer noch auf die Bildwiederholrate des Bildschirms beschränkt.

note: Suggested latency This is a hint for the audio engine about the desired latency. Set this as low as possible while retaining clear audio playback. Requires restart. name: audio/latency type: float value: 0.075
en: Suggested latency
de: Empfohlene Latenz

note: Suggested latency This is a hint for the audio engine about the desired latency. Set this as low as possible while retaining clear audio playback. Requires restart. name: audio/latency type: float value: 0.075
en: This is a hint for the audio engine about the desired latency. Set this as low as possible while retaining clear audio playback. Requires restart.
de: Die Audioengine nutzt diesen Wert für die gewünschte Latenz im Spiel. Diese Wert beeinflusst die Audiowiedergabequalität im Spiel. Bemerkung: So niedrig, wie möglich, so hoch wie nötig - Erfordert einen Neustart.

note: Audio Backend Configure which audio backend to use; not all backends will be supported on all platforms. name: audio/backend type: uint value: 1337
en: Audio Backend
de: Audiogeräte

note: Audio Backend Configure which audio backend to use; not all backends will be supported on all platforms. name: audio/backend type: uint value: 1337
en: Configure which audio backend to use; not all backends will be supported on all platforms.
de: Konfigurieren welches Audio-Back-End verwendet werden soll; Nicht alle Backends werden auf allen Plattformen unterstützt.

note: Audio/video latency Affects all modes. Use negative value if your display input lag is greater than the sound card output latency, positive values in the opposite case and zero if they are equal. This should be set so that the notes pass the cursor at the same time the audio is heard. Use 'Ctrl + ,'
en: Audio/video latency
de: Audio-/Videolatenz

note: Audio/video latency Affects all modes. Use negative value if your display input lag is greater than the sound card output latency, positive values in the opposite case and zero if they are equal. This should be set so that the notes pass the cursor at the same time the audio is heard. Use 'Ctrl + ,'
en: Affects all modes. Use negative value if your display input lag is greater than the sound card output latency, positive values in the opposite case and zero if they are equal. This should be set so that the notes pass the cursor at the same time the audio is heard. Use 'Ctrl + ,' or 'Ctrl + .' to adjust this while performing.
de: Betrifft alle Modi. Verwende negative Werte, wenn dein Bildschirm-Eingabe-Lag größer ist als die Soundkarten-Ausgabe-Latenz, positive Werte im umgekehrten Fall und Null, falls sie gleich sind. Dies sollte so eingestellt sein, dass die Noten den Cursor in dem Moment passieren, wenn der Ton zu hören ist. Verwende 'Strg + ,' oder 'Strg + .', um dies während deines Auftritts anzupassen.

note: Audio round-trip latency Affects singing only. The time it takes for Performous playback to reach your speakers, fly to the microphone and all the way back until Performous captures and analyzes it. While performing, press Ctrl+S for synth mode and adjust with 'Ctrl + -' or 'Ctrl + ='. name: audio/r
en: Audio round-trip latency
de: Gesangslatenz

note: Audio round-trip latency Affects singing only. The time it takes for Performous playback to reach your speakers, fly to the microphone and all the way back until Performous captures and analyzes it. While performing, press Ctrl+S for synth mode and adjust with 'Ctrl + -' or 'Ctrl + ='. name: audio/r
en: Affects singing only. The time it takes for Performous playback to reach your speakers, fly to the microphone and all the way back until Performous captures and analyzes it. While performing, press Ctrl+S for synth mode and adjust with 'Ctrl + -' or 'Ctrl + ='.
de: Betrifft nur den Gesang. Er markiert die Zeit von der Wiedergabe an den Lautsprechern, zum Mikrofon und den gesamten Weg bis zur Aufnahme und Analyse durch Performous. Kann durch während des Spiels direkt durch das betätigen von Strg+S für den Synth-Modus und durch die Tasten 'Strg + -' oder 'Strg + =' reguliert werden.

note: Audio/controller latency Affects instruments and dancing only. The total of USB (guitar or dance pad) latency combined with audio output latency. Adjust so that you can hit the notes best when playing by ear (not looking on screen). Use 'Ctrl + [' or 'Ctrl + ]' to adjust while performing. name: audi
en: Audio/controller latency
de: Audio/Controller Latenz

note: Audio/controller latency Affects instruments and dancing only. The total of USB (guitar or dance pad) latency combined with audio output latency. Adjust so that you can hit the notes best when playing by ear (not looking on screen). Use 'Ctrl + [' or 'Ctrl + ]' to adjust while performing. name: audi
en: Affects instruments and dancing only. The total of USB (guitar or dance pad) latency combined with audio output latency. Adjust so that you can hit the notes best when playing by ear (not looking on screen). Use 'Ctrl + [' or 'Ctrl + ]' to adjust while performing.
de: Betrifft nur Instrumente und Tanzpads. So einstellen, dass du die Noten gut nach Gehör spielen kannst. Es ist möglich, diesen Wert während des Spiels mit den Tasten 'Strg + [' oder 'Strg + ]' zu regulieren.

note: Audio devices List of audio devices to try. name: audio/devices type: string_list hidden: true
en: Audio devices
de: Wiedergabegeräte

note: Audio devices List of audio devices to try. name: audio/devices type: string_list hidden: true
en: List of audio devices to try.
de: Liste von Audiogeräten, die ausprobiert werden sollen.

note: Menu volume The volume level of menus, song previews and jukebox mode. name: audio/preview_volume type: uint value: 70
en: Menu volume
de: Menü Lautstärke

note: Menu volume The volume level of menus, song previews and jukebox mode. name: audio/preview_volume type: uint value: 70
en: The volume level of menus, song previews and jukebox mode.
de: Lautstärke in den Menüs, Lied-Previews und im Jukebox-Modus.

note: Music volume The ingame music volume. Values above 90 are not recommended as distortion may occur. name: audio/music_volume type: uint value: 90
en: Music volume
de: Musik Lautstärke

note: Music volume The ingame music volume. Values above 90 are not recommended as distortion may occur. name: audio/music_volume type: uint value: 90
en: The ingame music volume. Values above 90 are not recommended as distortion may occur.
de: Lautstärke im Spiel. Werte über 90 sind nicht zu empfehlen aufgrund von Verzerrungen und anderen Störungen.

note: Failure volume The ingame fail sound volume. Values above 90 are not recommended as distortion may occur. 11 is louder than 10, but these go to 100. 89 louder! name: audio/fail_volume type: uint value: 90
en: Failure volume
de: Versager Lautstärke

note: Failure volume The ingame fail sound volume. Values above 90 are not recommended as distortion may occur. 11 is louder than 10, but these go to 100. 89 louder! name: audio/fail_volume type: uint value: 90
en: The ingame fail sound volume. Values above 90 are not recommended as distortion may occur. 11 is louder than 10, but these go to 100. 89 louder!
de: Die Lautstärke der Musik im Falle des Verspielens. Werte über 90 werden nicht empfohlen aufgrund von Verzerrungen und anderen Störungen!

note: Microphone pass-through Send captured singing voice to speakers. name: audio/pass-through type: bool value: false
en: Microphone pass-through
de: Mikrofon-Durchleitung

note: Microphone pass-through Send captured singing voice to speakers. name: audio/pass-through type: bool value: false
en: Send captured singing voice to speakers.
de: Sende die aufgezeichnete Singstimme an die Lautsprecher.

note: Pass-through volume ratio How much voice is amplified compared to the music. name: audio/pass-through_ratio type: float value: 2.0
en: Pass-through volume ratio
de: Durchleitungslautstärkenverhältnis

note: Pass-through volume ratio How much voice is amplified compared to the music. name: audio/pass-through_ratio type: float value: 2.0
en: How much voice is amplified compared to the music.
de: Wie stark die Stimmen im Vergleich zur Musik verstärkt werden.

note: Suppress center channel Suppress audio of center channel (e.g. vocals). name: audio/suppress_center_channel type: bool value: false
en: Suppress center channel
de: Center-Kanal unterdrücken

note: Suppress center channel Suppress audio of center channel (e.g. vocals). name: audio/suppress_center_channel type: bool value: false
en: Suppress audio of center channel (e.g. vocals).
de: Unterdrückt die Mitte des Stereo-Signals (normalerweise Stimmen).

note: Mute the vocals track Mute the vocals track if a vocals.ogg is found. name: audio/mute_vocals_track type: bool value: false
en: Mute the vocals track
de: Gesangspur ausschalten

note: Mute the vocals track Mute the vocals track if a vocals.ogg is found. name: audio/mute_vocals_track type: bool value: false
en: Mute the vocals track if a vocals.ogg is found.
de: Mute den Gesangsspur, wenn vocals.ogg vorhanden ist.

note: Song folders Where to recursively look for songs. DATADIR at the beginning means all Performous data folders. name: paths/songs type: string_list hidden: false
en: Song folders
de: Liederordner

note: Default Song folders Where to recursively look for songs. DATADIR at the beginning means all Performous data folders. name: paths/system-songs type: string_list
en: Where to recursively look for songs. DATADIR at the beginning means all Performous data folders.
de: Dieser Ordner wird (rekursiv, d.h. mit allen Unterordnern) nach Liedern durchsucht. Die Verwendung von DATADIR bezeichnet hierbei den Datenordner von Performous.

note: Show hidden folders When true the screen 'Paths' will also show hidden folders. name: paths/showhiddenfolders type: bool value: false
en: Show hidden folders
de: Zeige versteckte Verzeichnisse an

note: Show hidden folders When true the screen 'Paths' will also show hidden folders. name: paths/showhiddenfolders type: bool value: false
en: When true the screen 'Paths' will also show hidden folders.
de: Wenn wahr auch versteckte Ordner anzeigen.

note: Default Song folders Where to recursively look for songs. DATADIR at the beginning means all Performous data folders. name: paths/system-songs type: string_list
en: Default Song folders
de: Liederordner

note: Base folders for data System defaults are included automatically. Additional paths can be added here. name: paths/system type: string_list
en: Base folders for data
de: Ordner für Daten

note: Base folders for data System defaults are included automatically. Additional paths can be added here. name: paths/system type: string_list
en: System defaults are included automatically. Additional paths can be added here.
de: Standardpfade werden automatisch eingefügt. Hier können Neue hinzugefügt werden.

note: Sort order Currently active sort order. name: songs/sort-order type: uint value: 0 hidden: true
en: Sort order
de: Sortierreihenfolge

note: Sort order Currently active sort order. name: songs/sort-order type: uint value: 0 hidden: true
en: Currently active sort order.
de: Gerade aktive Sortierung.

en: A karaoke game
de: Ein Karaoke-Spiel

en: game;song;music;dance;karaoke;microphone;sound;singing;
de: spiel;song;musik;tanz;karaoke;mikrofon;klang;singen;

en: Enabled
de: Aktiviert

en: {:d} items
de: {:d} Einträge

en: Beginner
de: Anfänger

en: Easy
de: Leicht

en: Challenge
de: Herausforderung

en: Perfect!
de: Perfekt!

en: Excellent!-
de: Exzellent!-

en: Great!-
de: Super!-

en:  Good!-
de:  Gut!-

en: Late!-
de: Zu spät!-

en: Way off!
de: Viel zu spät!

en: -Excellent!
de: -Großartig!

en: -Great!
de: -Prima!

en:  -Good!
de:  -Gut!

en: -Early!
de: -Zu früh!

en: Ready!
de: Bereit?!

en: Start performing!
de: Starte deinen Auftritt!

en: Select track
de: Titel auswählen

en: Select difficulty
de: Schwierigkeit auswählen

en: Quit
de: Beenden

en: Exit to song browser
de: Zurück zum Liedbrowser

en: Streak!
de: Serie!

en: Kids
de: Kinderleicht

en: Expert
de: Experte

en: Lefty-mode
de: Linkshänder

en: ON
de: AN

en: OFF
de: AUS

en: Toggle lefty-mode
de: Modus Linkshänder auswählen

en: God Mode
    Activated!
de: God Mode aktiviert!

en: Mistakes ignored!
de: Fehler ignoriert!

en: God Mode Ready!
de: God Mode bereit!

en: Drum Fill!
de: Drummer Einsatz!

en: Asturian
de: Asturisch

en: Danish
de: Dänisch

en: German
de: Deutsch

en: English
de: Englisch

en: Spanish
de: Spanisch

en: Persian
de: Persisch

en: Finnish
de: Finnisch

en: French
de: Französisch

en: Hungarian
de: Ungarisch

en: Italian
de: Italienisch

en: Japanese
de: Japanisch

en: Dutch
de: Niederländisch

en: Polish
de: Polnisch

en: Portuguese
de: Portugiesisch

en: Slovak
de: Slovakisch

en: Swedish
de: Schwedisch

en: Chinese
de: Chinesisch

en: Resume
de: Weiter machen

en: Back to performing!
de: Zurück zu deinem Auftritt!

en: Rejoin
de: Wieder einsteigen

en: Change selections
de: Auswahl ändern

en: Restart
de: Neustarten

en: Start the song
    from the beginning
de: Das Lied von
    Neuem beginnen

en: Excellent
de: Exzellent

en: Great
de: Super

en: Good
de: Gut

en: Loading audio samples...
de: Lade Audiodaten...

en: Creating screens...
de: Erstelle Bildschirme...

en: Entering main menu...
de: Betrete Hauptmenü...

en: Loading complete!
de: Laden abgeschlossen!

en: Done Loading!
     Loaded {0} songs.
de: Laden beendet!
    {0} Songs geladen.

en: Screenshot taken!
de: Screenshot gemacht!

en: Screenshot failed!
de: Screenshot schlug fehl!

en: Performous web frontend
de: Performous website

en: View database
de: Datenbank anzeigen

en: View playlist
de: Abspielliste anzeigen

en: Search and add
de: Suchen & hinzufügen

en: Sort by
de: Sortieren nach

en: Artist
de: Performer

en: Title
de: Titel

en: Edition
de: Version

en: Creator
de: Schöpfer

en: Inverted
de: Umgekehrt

en: Update every 10 sec
de: Alle 10 Sekunden aktualisieren

en: Refresh database
de: Datenbank aktualisieren

en: Upcoming songs
de: Die nächste Songs

en: Refresh playlist
de: Abspielliste aktualisieren

en: Web interface by Niek Nooijens and Arjan Speiard, for full credits regarding Performous see /docs/Authors.txt
de: Web-Interface von Niek Nooijens und Arjan Speiard, für volle Credits in Bezug auf Performous see /docs/Authors.txt

en: Search
de: Suchen

en: Available songs
de: Verfügbare Songs

en: Search for songs
de: Suche nach Liedern

en: Yes
de: Ja

en: No
de: Nein

en: Move up
de: Hochschieben

en: Move down
de: Runterschieben

en: Set position
de: Positionieren

en: Remove song
de: Entferne Song

en: Desired position of song
de: Gewünschte Songposition

en: Cancel
de: Abbrechen

en: Successfully removed song from playlist.
de: Song erfolgreich aus Abspielliste entfernt.

en: Failed removing song from playlist!
de: Entfernen des Songs aus der Abspielliste fehlgeschlagen!

en: Successfully changed position of song.
de: Song-Position erfolgreich geändert.

en: Failed changing position of song!
de: Song-Position konnte nicht geändert werden!

en: Successfully moved song up.
de: Song erfolgreich nach oben bewegt.

en: Failed moving song up!
de: Song konnte nicht nach oben bewegt werden!

en: Successfully moved song down.
de: Song erfolgreich nach unter bewegt.

en: Failed moving song down!
de: Song konnte nicht nach unter bewegt werden!

en: Successfully added song to the playlist.
de: Song in Abspielliste aufgnommen.

en: Failed adding song to the playlist!
de: Song konnte nicht in Abspielliste aufgenommen werden!

en: No songs found with current filter.
de: Der aktuelle Filter liefert keine Songs.

en: No player!
de: Keine Spieler!

en: Hit singer
de: Hitsänger

en: Lead singer
de: Leadsänger

en: Rising star
de: Nachwuchskünstler

en: Tone deaf
de: Taub

en: Maniac
de: Wahnsinniger

en: Hoofer
de: Profi-Tänzer

en: Loser
de: Verlierer

en: Virtuoso
de: Virtuose

en: It seems you have some manual configurations
    incompatible with this user interface.
    Saving these settings will override
    all existing audio device configuration.
    Your other options changes will be saved too.
de: Es scheint als hättest du manuelle Einstellungen,
    die mit der Benutzeroberfläche inkompatibel sind.
    Falls du diese Einstellungen speicherst, werden alle
    existierenden Audio-Geräte-Einstellungen überschrieben.
    Deine anderen Änderungen werden auch gespeichert.

en: - Unassigned -
de: - Nicht zugeordnet -

en: Use arrow keys to configure. Hit Enter/Start to save and test or Esc/Select to cancel. Ctrl + R to reset defaults
de: Benutze Pfeiltasten zum Einstellen. Drücke Enter/Start zum speichern und testen oder Esc/Select zum Abbrechen. Ctrl + R, um auf Standard zurückzusetzen

en: For advanced device configuration, use command line parameter --audio (use --audiohelp for details).
de: Für erweiterte Gerätekonfiguration, benutze den Kommandozeilenparameter --audio (benutze --audiohelp für Details).

en: Some devices failed to open!
de: Einige Geräte konnten nicht geöffnet werden!

en: No playback devices could be used.
de: Kann keine Wiedergabegeräte benutzen.

en: 
    Please configure some before playing.
de: 
    Du musst zuerst die Ein- und Ausgabegeräte konfigurieren, bevor du spielst.

en: Settings saved as system defaults.
de: Einstellungen als Systemstandard gespeichert.

en: Settings saved.
de: Einstellungen gespeichert.

en: Ctrl + S to save, Ctrl + R to reset defaults
de: Drücke die Kombinationen Strg + S zum Speichern oder Strg + R um die Standardeinstellung wiederherzustellen

en: Perform
de: Spielen

en: Practice
de: Üben

en: Check your skills or test the microphones.
de: Teste deine Fähigkeiten - oder das Mikro.

en: Configure
de: Konfigurieren

en: Configure audio and game options.
de: Ton- und Spieloptionen konfigurieren.

en: Leave the game.
de: Spiel verlassen.

en: Webserver active!
     connect to this computer
    using:
de: Webserver aktive!
     Gehe zu:

en: Hide hidden folders
de: Versteckte Verzeichnisse nicht anzeigen

en: Remove this folder
de: Dieses Verzeichnis entfernen

en: Remove current folder from song folders
de: Aktuelles Verzeichnis aus Song-Verzeichnissen entfernen

en: Add this folder
de: Füge dieses Verzeichnis hinzu

en: Add current folder to song folders
de: Akuelles Verzeichnis zu Song-Verzeichnissen hinzufügen

en: Go to parent folder
de: Wechsel zum übergeordneten Verzeichnis

en: Open folder
de: Öffne Verzeichnis

en: No players found!
de: Keine Spieler gefunden!

en: Enter a name to create a new player.
de: Namen eingeben um neuen Spieler zu erstellen.

en: Press enter to create player!
de: Enter drücken um einen Spieler zu erstellen!

en: No players worth mentioning!
de: Keine erwähnenswerten Spieler gefunden!

en: You reached {0} points!
de: Du hast {0} Punkte erreicht!

en: Change player with arrow keys.
de: Du kannst die Spieler mit den Pfeiltasten wechseln.

en: Type text to filter or create a new player.
de: Tippen um Spieler herauszufiltern oder einen Neuen zu erstellen.

en: Search Text:
de: Suchtext:

en: Initializing webcam...
de: Initialisiere Webcam...

en: Loading song timestamps...
de: Lade Song-Zeitstempel...

en: Continue
de: Fortsetzen

en: Continue playing
de: Auftritt fortsetzen

en: Add songs
de: Lieder hinzufügen

en: Open the song browser to add more songs
de: Öffne den Liederbrowser, um mehr Lieder hinzuzufügen

en: Shuffle
de: Mischen

en: Randomize the order of the playlist
de: Einträge der Abspielliste zufällig anordnen

en: Clear and exit
de: Leeren und beenden

en: Remove all the songs from the list
de: Alle Lieder aus der Liste entfernen

en: Back
de: Zurück

en: Back to playlist viewer
de: Zurück zur Abspiellisten-Ansicht

en: Press enter to view song options
de: Drücke Enter, um Liedoptionen anzuzeigen

en: View more options
de: Mehr Optionen anzeigen

en: View general playlist settings
de: Allgemeine Abspiellisten-Einstellungen anzeigen

en: Play first
de: Zuerst abspielen

en: Ignore the playlist's order and play this song first
de: Ignoriere die Reihenfolge der Abspielliste und spiele dieses Lied als erstes

en: Start the song already!
de: Spiel das Lied endlich ab!

en: Remove
de: Entfernen

en: Remove this song from the list
de: Entferne das Lied von der Abspielliste

en: Move this song up the list
de: Schiebe dieses Lied auf der Liste nach oben

en: Move this song down the list
de: Schiebe dieses Lied auf der Liste nach unten

en: Loading video...
de: Lade Video...

en: Loading song...
de: Lade Lied...

en: Song contains broken tracks!
de: Das Lied enthält fehlerhafte Tonspuren!

en: Loading menu...
de: Lade Menü...

en: Loading complete
de: Laden abgeschlossen

en: Start performing
de: Starte deinen Auftritt

en: Duet mode
de: Duettmodus

en: Normal mode
de: Normaler Modus

en: Switch between duet and regular singing mode
de: Wechsele zwischen Duett und normalem Gesangmodus

en: Change vocal track
de: Wähle Gesangspur

en: Skip
de: Überspringen

en: Skip current song
de: Aktuelles Lied überspringen

en: Press UP to join dance!
de: Drücke HOCH zum Tanzen!

en: Step UP to join!
de: Trete auf HOCH um teilzunehmen!

en: Press 1 to join guitar!
de: Drücke 1 für Gitarre!

en: Press GREEN to join!
de: Drücke GRÜN, um teilzunehmen!

en: Press SPACE to join drums!
de: Drücke LEER für Schlagzeug!

en: KICK to join!
de: KICK um teilzunehmen!

en:    ENTER to skip instrumental break
de:  ENTER um Vorbereitung abzubrechen

en:    Autoplay enabled
de:    Automatische Wiedergabe aktiviert

en:    Remember to wait for grading!
de:  Bitte Warte auf die Bewertung!

en:    Prepare for the next song!
de:    Warte auf den nächsten Song!

en:    Choose your next song!
de:    Wähle deinen nächsten Song!

en: Sorry, no songs match the search!
de: Tut mir leid, keine Lieder entsprechen der Suche!

en: Sorry, no songs match the filter!
de: Tut mir leid, keine Lieder entsprechen dem Filter!

en: No songs found!
de: Keine Lieder vorhanden!

en: Visit performous.org for free songs
de: Besuche performous.org für freie Lieder

en: <type in to search>
de: <für Suche tippen>

en: songs
de: Lieder

en: options
de: Optionen

en: sort order:
de: Sortierreihenfolge:

en: type filter:
de: Typfilter:

en: hiscores
de: Highscores

en: jukebox mode
de: Jukebox-Modus

en: start a playlist with this song!
de: Eine Abspielliste mit diesem Lied anlegen!

en: open the playlist menu
de: Abspiellisten-Menü öffnen

en: Play
de: Abspielen

en: Clear playlist
de: Abspielliste leeren

en: Guitar
de: Gitarre

en: Coop guitar
de: Coop Gitarre

en: Rhythm guitar
de: Rhythmusgitarre

en: Drums
de: Schlagzeug

en: Vocals
de: Gesang

en: sorted by artist
de: nach Interpreten sortiert

en: sorted by edition
de: nach Edition sortiert

en: sort by file time
de: nach Dateidatum sortieren

en: sorted by genre
de: nach Genre sortiert

en: sorted by language
de: nach Sprache sortiert

en: sort by most sung
de: nach meist gesungen sortieren

en: sorted by song
de: nach Liedern sortiert

en: sorted by path
de: nach Dateipfad sortiert

en: random order
de: Zufällige Reihenfolge

en: sorted by score
de: nach Punktzahl sortieren

en: Together
de: Zusammen

en: show all songs
de: Zeige alle Lieder

en: has dance
de: hat Tanz

en: has vocals
de: Hat Gesang

en: has duet
de: Hat Duett

en: has guitar
de: hat Gitarre

en: drums or keytar
de: Schlagzeug oder Keytar

en: full band
de: Komplette Band
